Je moet ermee leren leven Sentimentele terugblik op de liedjes van de jaren vijftig 771 •sHurr i TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN Hou het scherm in 't oog RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 JANUARI 1973 ^DIIIilllllClllIilDUIlllllllDliilllllllllllllllllililiOlllllli'llllinBIlllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIHIlWIWUMIIlllUIIIIMIIilllll! Je moet ermee Ieren leven. De titel van een uit het leven gegre pen liedje uit de humoristische KRO-serie Citroentje met Suiker. Maar behalve een titel niet minder een kreet, die opgeld doet in de medische wereld. Een vrouw met vage klachten: ,.Met mijn reuma werd ik van het kastje naar de muur gestuurd tussen internist en reumato loog. Pilletjes krijg je genoeg. Maar echte hulp? Er werd gewoon tegen mij gezegd: U moet ermee leren leven. Dat pik ik niet". De chauffeur-verkoper van een frisdrankenfabriek voelt iets in zijn rug bij het tillen van een kistje. Via de huisarts kwam hij terecht bij masseur, bestraler, röntgenoloog en bij iemand van wie hij een rugpunctie kreeg. Hij weet nog steeds niet wat hij heeft, maar teert vooralsnog op het medisch advies, dat hij er mee moet leren leven. Een man moet voor een onderzoek een dag naar het ziekenhuis. Hij wordt hier en daar geprikt en staat monsters af. Nadien moest hij nog een keer terug komen, omdat alles was zoekge raakt in het laboratorium. Dit zijn enkele uitspraken en ervaringen die een plaats hebben gevonden in de documentaire serie over Gezondheidszorg, waar van de KRO de eerste aflevering a.s. maandag uitzendt. Voorlo pig zijn er zes van in de maak, die een half uur duren. Bij de gezondheidszorg is iedereen betrokken, in elk geval als betaler van premies en hopelijk nooit als patiënt. Onder de titel Volgen de patiënt wordt de kijker binnengevoerd in deze gesloten we reld, van huisarts tot ziekenhuis, een wereld waar de medicijn man onbeperkt heerser is, omgeven met een magie die vroeger ook de pastoor deelachtig was. Inderdaad groeit de behoefte aan openheid ook bij de artsen, maar deze vicieuze cirkel zal toch van buitenaf doorbroken moeten worden. Daarom wil de KRO met deze serie uitdrukkelijk stem geven aan de gewone man, aan de vakbonden en de ziekenfondsen. Zij betalen het Ieeuwe- deel (rond 80 pet) van het kostbare pakket, dat als gezondheids zorg wordt aangeduid. Zij hebben dan ook het meeste recht van spreken. Patiëntenbond Samensteller Frans Wijsen: „Elke aflevering wordt besloten met een discussie over de stof die aan de orde is gesteld in beelden, interviews en cijfers. In een daarvan komt dr. A. Thiadens aan het woord, leider van het project gezondheidszorg van de Werk groep 2000, die vindt dat er een organisatie van patiënten ge vormd moet worden, die medezeggenschap krijgt in de gezond heidszorg. Dat is op vele goede gronden verdedigbaar. Ik heb voor deze serie heel wat cijfers doorgeploegd. Over een periode van bijna tien jaar, waarin de kosten van levensonder houd stegen met 135 pet, gingen de kosten voor de gezondheids zorg omhoog met 255 pet. Hoe lang kunnen we daarmee door gaan? Het lijkt wel of we steeds zieker worden, voortdurend Het KRO-team bezig met de opnamen in het ziekenhuis meer naar de dokter gaan en minder op het werk verschijnen. Intussen stijgt de ontevredenheid. De gemiddelde ervaring van de patiënt is, dat de dokter op medisch gebied heel goed is, maar in de menselijke benadering niet eerlijk is, vertrouwelijk heid uit de weg gaat waaraan juist de patiënt zo'n behoefte heeft. Een patiënt kreeg op een gegeven ogenblik van de dokter te horen, dat hij (zij) morgen geopereerd zou worden. Toen de patiënt vroeg waarom, zei de dokter: „Dat is voor mij een vraag en voor u een weet". In de studententijd al zal de arts geleerd moeten worden, dat een patiënt een mens is en geen object. In deze serie over gezondheidszorg ligt daarom de nadruk op de in vloed die de patiënt zelf kan hebben op de gezondheidszorg. Laat ik dat de psychologische benadering noemen. Later wil ik meer aandacht geven aan de financiële kant. Maar de gezondheidszorg is een zeer complexe materie. Als je er aan begint weet je niet wat je overhoop haalt. Afhankelijk van de response zetten we het volgend seizoen deze serie voort". Achtereenvolgens komen in deze serie aan de orde de samenwer king huisarts, wijkverpleegster en maatschappelijk werk; het zie kenhuis; de financieel-economische kant van het ziekenhuis; de status van de specialist en de reacties op voorgaande program ma's, waarin ook buitenlandse ervaringen worden verwerkt. De research is gedaan door Tom Bakkers, een vrijwel afgestudeerde socioloog. Ria Groeneveld en Frans Wijsen namen interviews af en Joost Tholens had de regie. Veel medewerking Joost Tholens; „Wij hebben gefilmd in twee ziekenhuizen en bij een huisarts, steeds met toestemming van de patiënt en met NEDERLAND I 15.30 Les Poppys 15.45 In de Stille Oceaan 16.55 Signed by the Cats 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Het geheimzinnige leven onder water 20.00 Journaal 20.21 Met liedjes het land in 21.40 Tussen half acht en half negen 22.00 Hier en nu 22.40 Geestelijke liederen 22.50 Journaal NEDERLAND II 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero 19.10 Wereld op wielen 20.00 Journaal 20.21 De overval (film) 21.35 A sentimental journey (show) 22.25 Tros-sport 22.50 Uit de kunst 23.20 Journaal België Nederlands 18.00 uur Fabeltjeskrant 18.05 uur Opgejaagd in Holland 19.05 uur De toverbal 19.20 uur Ziet u er wat in 19.33 uur Zoeklicht 19.38 uur Mededelingen en weerbericht 19.45 uur Journaal 20.10 uur De laatste reis 21.30 uur Olympia 1972 22.20 uur Journaal 22.25 uur De andere film NEDERLAND I handhaving van diens intimiteit ook. Niet dat we overal even ge makkelijk toegang hadden, maar na uitvoerige toelichtingen over onze bedoelingen ondervonden we toch over het geheel genomen veel medewerking. Er moesten wel vele meters film verschoten worden om tot een goede keus te kunnen komen. Niet alles mag de huiskamer in en bovendien moesten uit zeer uitvoerige dok tersconsulten alleen de essentiële dingen genomen worden. Uit al deze gesprekken is ons echter wel gebleken, dat de artsen een vrijwel ongelimiteerd vertrouwen genieten. Dit kan ertoe leiden dat de arts autoritair wordt, al is het getal artsen te verwaarlo zen, dat op ons verzoek om medewerking reageerde met de op merking, dat zij met ons niets te maken hadden. Er is toch een groeiende openheid in die wereld". De patiënt wil niet langer iemand zijn, die een pyjama aan moet trekken en verder af moet wachten wat er over hem bevolen en beslist wordt. Ook zal er meer in teamverband gewerkt moeten worden tussen dokters, verpleegsters en andere betrokkenen. Een verpleegster kan haar werk niet goed doen, als zij met de patiënt ook niet kan praten over diens ziekte. Hier ligt een taak voor de specialisten, die al te zeer zelfstandige ondernemers zijn in het ziekenhuis, dat er niet in eerste instantie voor hen staat. Om dis cussie met de kijker mogelijk te maken zal na de uitzending van een aflevering op de tv op de vrijdag daarna in het radiopro gramma Interlokaal een dokter aan de telefoon plaats nemen om te antwoorden op reacties. Frans Wijsen: „Sinds ik met dit programma bezig ben is me ei genlijk opgevallen hoeveel mensen binnen en buiten het zieken huis hiermee bezig zijn. En hoevelen rondlopen met een unhei misch gevoel over alle zaken die de zorg voor de gezondheid be treffen. Dat is dan ook de bedoeling van deze serie dat er een stuk van de ondoorzichtigheid wordt weggenomen". TON OLIEMULLER 11.00 Teleac 16.02 Rikkie en Slinger 16.25 Stuif-es-in 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Sportpanorama 20.00 Journaal 20.21 Sterallures 22.05 Cade's county 22.50 Miss tv Europa 23.40 Journaal België Nederlands NEDERLAND II eiiaiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiaiiiHiii 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 Voor een briefkaart op de eerste rang 20.00 Journaal 20.21 Brandpunt 21.10 Anne Magnani (film) Verplaatsing ambtenaren op de radio (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het streven van de regering, overheidsdiensten niet in Den Haag te concentreren, maar meer landelijk te spreiden, roept een groot aantal problemen op. Wat betkent het bijvoorbeeld voor de gezinnen van de ambtena ren, die vaak geboren en getogen zijn in Den Haag, naar het noor den of het zuiden van het land te moeten verhuizen? Wat betekent het voor de provincie plotseling geconfronteerd te worden met grote groepen stijf-deftige Hage naars? Op een aantal aspecten van dit overplaatsingsbeleid zal worden ingegaan in het radioprogramma Regionale zaken, dat door de A.V.R.O. wordt uitgezonden op maandag 8 januari om 14.55 uur via Hilversum 1. Onder meer zal hierin een interview te beluisteren zijn met de minister van binnen landse zaken. De jaren vijftig zijn weer hele maal in. Met heimwee in de ogen worden de verstofte foto's uit die tijd, jongens in plusfour, een fiets met een hoog stuur, het samen lax/Qn Onder Water pinda's knabbelen onder de lamp L^ven VlIUCr WOier bekeken. Gezelligheid is troef. Puzzles, ganzeborden, monopolie, kwartetten hebben in menig gezin hun herintreden gemaakt. Puur jeugdsentiment. De TROS versterkt vanavond deze heimweegevoelens met een liedjesprogramma, waar arties ten, die verantwoordelijk zijn voor de sound van de vijftiger ja ren, voor het scherm komen. The Ramblers, Jo Leemans, het or kest van Francis Bay, Rocco Gra- nata, Gerhard Wendland, Long Tall Ernie, de groep Smyle, Helen Shapiro, Bobbejaan Schoepen, Mi chael Jackson en The Kilima Ha- waiians maken vanavond een sen timental journey naar de jaren 1950 en 1960. Ned. II. 21.35 uur. Een tweede blik op de wondere wereld van vissen en planten. Ned. I 19.05 uur. Met liedjes het land in Nakaarten over Barend Servet (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Recente uitzen dingen van de Barend Servet Show vormen de aanleiding tot de aflevering van de N.O.S.-radioru- briek Radiorama over Bloot op de buis, die maandag 8 januari om 23.20 uur via Hilversum 1 wordt uitgezonden. Enkelen van dege nen, die bij de Barend Servet Show zijn betrokken, alsmede vele andere bekende Nederlanders zullen in deze uitzending hun me ning geven over wat hun inziens kan en niet kan op de televisie. De meningen staan in een aantal gevallen diametraal tegenover el kaar. Aan het woord komen onder ande ren het Barend Servet-team met hun chef Jan Blokker. Rinus Fer- dinandusse, Toon Hermans, Prof. Zijdeveld, psychiater dr. Musaph, j Phil Bloom, Haya van Someren- Downer, Frits van der Poel ec Nico Scheepmaker. SONJA GASKEL even terug in Nederland Nederlandse en buitenlandse ar tiesten treden vanavond op in de Europahal in Dinxperlo. De lied jes worden afgewisseld met muzi kale families, een quiz, het kam pioenschap sneldichten en de ru briek Dat wil ik nog wel eens ho ren. Presentator is Ted de Braak. Ned. I 20.21 uur. Tussen half 8 en half 9 Hoe reageert een kinderloos echt paar op de vondst van een pasge boren baby in de keuken? In een kort tv-spel worden de verschil lende reacties van de man en de vrouw belicht. De vrouw wordt gespeeld door Ingeborg Uyt den Bogaard. Ad Noyons is de echtge noot. Ned. 1 21.40 uur. Calimero Vijf minuten op avontuur met Ca limero. Een lol uit de loterij. Ned. II 19.05 uur. Wereld op wielen Aandacht vanavond in deje ru briek voor de verkeersopvoeding van de Nederlandse automobilis ten. Voor de afwisseling doe-het- zelf tips. De traditionele test is gewijd aan de Peugeot 104. Ned. II 19.10 uur. 13.30 14.15 14.15 16.00 16.30 17.00 18.00 18.05 18.15 19.05 19.35 19.40 19.45 20.10 20.55 21.20 21.50 22.40 uur Wie weet, wint uur Singing in the rain uur Tekenfilmtrein uur U en uw gemeente uur Mijn lichaam en ik uur Milieubescherming uur Fabeltjeskrant uur Mac en Lee uur De vorstinnen van Brugge uur Doorgaand verkeer uur Zoeklicht uur Mededelingen uur Journaal uur Piste uur De vrolijke dokters van Swithin uur Echo uur Sheriff Cade uur Journaal ?chtstreeks progr. 18.00 Nws. 18.11 Aktual. en 18.30 Pol. Partijen: Uitz. van DS'70. KRO: 19.00 (S) Springplank: jonge arties ten. 19.30 En toch kerk: gesprekken over kerk en kerk zijn In onze tijd. 19.45 Zingende kerk - muziek in de liturgie. 20.00 In antwoord op uw schrijven: verzoekpl.progr. nal-kulturele NOS: Den Haag t 20.15 VPRO-Vrij- 20.00 Nws. dag-konsert met klass. 21.00 (S) Radio-FIlharrr >ch progr. 22 25 Over- (opn.) 23.55-24.00 Nw: 22.40 (S) Goal.. -lëicl HILVERSUM HILVERSUM 18.00 (S) Licht orkes NOS: 18.00 Nws. 18.02 Joost Draayer Show. 19.00 Nws. 19.02 Ge- volni. verz. pl. progr. 20.00 Nws. 20.02 Dr. Wiener's Meat Show.1 VPRO: 21.00 Nws. 21.02 VPRO-Vrij- dag-avond-show: gevar. muz. progr. (22.00. 23.00 en 24.00 Nws. en aktual. 22.55 Mededel.). 00.55-01.00 Nws. HILVjBRSUM 1 'ARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S> Z.O.: gevar. progr. met om: 7.25 Van de voorpag. 7.54 VPRO: Deze dag; 8.00 Nws.: 8.11 Dingen van de dag; 9.35 Waterstan den en 10.05 Voor nu en later. 10.30 (S) Zat. Inform.: muz. en Inform, show met om 11.00 Nws. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.23 (S) Dit is het begin... Jongerenprogr. 14.43 VARA-Varia. NOS: 14.45 Frans-Duits-Engels <S> 16.03 (S) Jazz. 16.45 In: progr. over amateuristiscl beoefening. 17.15 Disci den. VARA: 17.55 Mededel. ge luisteraars. 10.30 Nws. 10.33 CS) Route - A: amus. tourisme in Ned. 11.55 Mededel. 12.00 Aktual. Overs heidsvoorl.12.1G Exportlvltelten gebied* TOOS12.26 Medcdel.^tb.'v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.42 (Sl Tross-Country. 13.30 (S) Stei ger-B: radioshow. 15.30 Nws. 15.33 (S) Luister uit... en thuis: verzoekpl. progr. voor de militairen. 17.30 Nws. 17.32 Aktua. 17.45 (S) Café-chantant: liedjes en muz. uit de goede oude HILVERSUM 3 NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Zing, zing!: lichte vokale muz. Nws.). 9.00 Nw: HILVERSUM 2 TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt z (Soos): gevar. progr. met pop. ter. lf klass. muz. (7.30 Nws.; 7 41-8.00 Ak- sport e 10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de koffie. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.03 Elpee Pop. 13.00 Nws. 13.03 Pop Station. Long Tall Ernie met the Shakers, vetkuif en spijkerbroek Tatort Commissaris Konrad uit de Duit se serie Tatort speurt vanavond naar de daders van een overval op een geldtransport. Hij weet dat het amateurs zijn, maar ze zijn hem te slim af. Tot er een onver wachte wending in de zaak komt, waar niemand op gerekend heeft. Ned. II 20.21 uur. Uit de kunst Uit de kunst belicht vanavond het stuk Eindspel van Samuel Bec kett, dat de Haagsche Comedie vorige week in het HOT in pre mière heeft gebracht. Als speciale gaste is aanwezig Sonia Gaskell, die twintig jaar lang artistiek leidster van het Nationaal Ballet is geweest. Sonja woont nu in Pa rijs. Ned. II 22.50 uur. CRM-minister Engels heeft de VPRO berispt vanwege de jong ste Barend Servet-show. De be risping gold het beledigend ka rakter t.a.v. het staatshoofd en niet de andere aangevochten za ken als naaktscènes en de „on heilsprofeet". We kunnen met de ministeriële beslissing alleen maar instem men. Naar onze mening ging de parodie over de koningin in wet telijke zin ver over de schreef. De berisping betekent in feite dat herhaling wordt voorkomen, omdat bij herhaling een verder gaande maatregel (ontneming van zendtijd) dreigt. Rikkie en Slingertje avontuur voor Rikkie en Slingertje in Dp apebrood- boom. Zat. Ned. 1. 16.02 uur Stuif-es-in Marcel Thielemans Ria Breme:- b gt allerlei ki ren voor de camera, die leuke dingen kunnen doen. Zat. Ned. 1 16.25 i The Kilima Hawaiians terug in de belangstelling Andere gewraakte onderdelen van de show waren aanvecht baar, vanwege een vergaand ge brek aan goede smaak. Maar zo'n gebrek is wettelijk niet strafbaar, het resulteert gewoon in een gezonde tendens om de VPRO-gelederen te verlaten. Merkwaardig vonden we het commentaar dat (geheel gekle de) VPRO-voorzittïr Penders bood „We hebben een kritisch- verkennende opdracht: conven ties voortdurend aftasten op hun zinvolheid". Uitstekende formulering, maar dat houdt in dat sommige con venties, sommige normen, zinvol zouden kunnen blijken. In zo'n geval zou de VPRO eerlijk moe ten bekennen: sorry, we hebben ons vergist, we zijn te ver ge gaan. Blijkens geheel geklede Penders voornoemd kan de VPRO die eerlijkheid niet opbrengen. Ze gaat in beroep in de zekerheid dat alles ter wereld aan kritiek onderhevig kan zijn. behalve de VPRO. Een eng standpunt, vin den wij. Meester, mag het raam open, betekende het zweverige slot van een zweverige VPRO- reeks.Teneur was dat de maat schappij veranderd kan worden als het onderwijs op de helling gaat. Die teneur werd door on duidelijke en te vaak domme kreten volkomen ondergraven. Zo'n onderwerp hoort bij een volwassen omroep thuis die over mensen en middelen beschikt om tot zinnige uitzendingen te komen. Van de EO zagen we „Nader bekeken", goede, zij het te agressieve informatie over de positie van christenen achter hef IJzeren Gordijn. Ook „Niet al4 andere kinderen", eigen reporta ge over het leed dat een geeste' lijk ges'oord kind in een gezin teweeg brengt. Het enorme pro bleem van persoonlijk leed werd hier. naar onze smaak, wel waf al te gemakkelijk afgedaan. Vg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2