Verkerk kritiseert steun bazen ISSL ""Hiiliiiiii ii Kritiek op keus paard van jaar Nederlandse profs zijn optimistisch FC Den Haag zware taak .Kan het me geld kosten' Twijfels over de conditie van ijs LOTING O'Farrell bij Ajax? SPORTTOTO Tips voor Hilversjum NAAIMACHINES - VRIJDAG 5 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG Kees Verkerk, in zijn amateurperiode vaak als een sfinx uitgemaakt, treft het slecht. Hij zal in het World Cuptoernooi schaatsen, dat morgenmiddag (1.30 uur) op de Uithof in Den Haag begint, de spits moeten af bijten. Zijn tegenstander op de eerste 500 meter is de be scheiden Noor Björn Tveter. Deze toch altijd wel onple zierige wetenscnap kon Verkerk ditmaal nauwelijks ver ontrusten. „De hele ontwikkeling van de laatste tijd is als een verlich ting op me afgekomen. Alles is zakelijker, nuchterder. Je bent daardoor veel meer op jezelf aangewezen dan vroe ger en dat doet me erg prettig aan, moet ik zeggen. Je wordt er verantwoordelijker door, want het is tenslotte zo in vrijwel alles wat je doet moet je je realiseren: kan het me geld gaan kosten". DEN HAAG De rondjes van exact 35 seconden die de Fin Linkovesi aan de binnenkant van de Uithof piste draaide, vormen de basis van het optimisme bij de organisatoren van de eerste profschaatswed strijden. Daarop komen zij elke keer weer terug als er wordt gewezen op het vele vuil op de baan en de wel erg summiere afzetting van het ijsovaal. Organisator Jaap Cohen: „Bovendien is er de hele nacht doorgewerkt aan de baan. Alle slechte stukken zijn er uitgehaald. Er is geschaafd, er is gefraisd, echt de baan die van nu af aan niet meer voor het publiek toegankelijk is, is in goede staat". De ijs- makers op de Uithof heb ben zich bovendien laten adviseren door de heer van Liempt, de chef-ijs- maker bij de Eindhovense kunstijsbaan. „Zodat we een brok ervaring niet missen", aldus Jaap Co- hen, die blij is met de vrij natte weersomstan digheden. „Want anders zou het gevaar dat er zand op de baan stoof erg reëel zijn. Nu kunnen we door middel van afdekken met plastic en het vrijhouden van het middenterrein de zaak wel klaren, hoop ik". Jaap Cohen ziet de wedstrijden vol optimis me tegemoet. DEN HAAG De vierjarige merrie Karin Is uitgeroepen tot Paard van het jaar 1972 bij de dravers. Bij de volbloeds ging de titel naar de driejarige Hillegonda. Karin is een succesvol paard geweest in 1972. De merrie van de gebroeders René en Sjeng Hendrikx uit het Limburgse Miheer kwam in totaal tienmaal aan de start in 1972 en zegevierde daarin zesmaal o.a., in de Jaarlijkse Derby op Duindigt, kwam driemaal als tweede en eenmaal als derde over de eindstreep. Ze is als drieja rige in Nederland recordhouder met de snelste tijd als driejarige van 1.20.7. Ooit liep een driejarige in Hamburg eens 1.20.5. Dat was Spencer Hollandia. Als driejarige won de merrie 56 duizend gulden en dat heeft nog nooit eerder een driejarig paard verdiend en ze vergaarde als twee- en driejarige een bedrag van ruim 84 dui zend gulden en dat heeft zelfs Henri Bui tenzorg, toch niet de eerste de beste, in zijn jeugd ook niet bij elkaar kunnen dra ven. De Limburgse merrie liet dus records van Sir Henri sneuvelen. Alles wijst er dus op dat de titel bij Karin op zijn plaats is. Maar toch is er veel kritiek in de Neder landse Draf- en Rensport op de verkiezing van de paarden van het jaar. Even voor de Kerstdagen had Eland bij de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport een behoorlijke voorsprong genomen op ri vaal Flamingo Six. Het paard van het jaar wordt gekozen door het publiek, door het opzenden van een briefkaartje met daarop de stem. Maar in die donkere dagen rond het Kerstfeest kwam de fanclub van de Limburgse merrie Karin pas goed los. On der de naam van de Stal van de gebroe ders Hendrikx „Stal Nooit Gedacht" gin gen de supporters aan het werk. Limburg stemde op. hoe kan het anders, de kleine Karin. Ondanks de Haarlemmermeer. Ka rin zegevierde met groot vertoon van macht met 7280 stemmen. Op de tweede plaats kwam Eland met 977 stemmen voor Flamingo Six met 197 stemmen. Na de gang van zaken bij deze verkiezing van de paarden van het jaar rijst de vraag of de toegepaste procedure nog wel een volstrekt eerlijke is. Perschef Cees Berg van de NDR: „Dat er een andere formule komt is misschien wel wenselijk. Maar aan de andere kant wordt het pu bliek door zo'n verkiezing wel gepakt. Re ken maar dat er een strijd is geweest tus sen de diverse fanclubs. Goed, Karin is paard van het jaar geworden, maar als we Eland, geleid door Jan van Dooyeweerd, greep naast de onderscheiding Paard van het Jaar net als in Duitsland een lijstje hadden ge maakt met de namen van vijf paarden was Karin er ook op gekomen. En dan had ze met haar supporters toch gewonnen. We zullen in ieder geval een andere formule overwegen". Gerard van Oosten, eigenaar van Flamingo Six: „Mijn paard heeft het laatste jaar de meeste overwinningen behaald. Maar je denkt toch niet dat ik langs de deuren stemmen ga ophalen?" De persprijs ging met dertien stemmen wel naar Eland voor Flamingo Six en Karin met elk vijf stemmen. Sjeng Hendrikx. trainer, pikeur en fokker van Karin, kreeg tevens een kleurentelevisie uangeboden, Bertus Riem, de nestor van de Nederland se volbloedwereld, ontving een draagbare televisie. Daarom was Kees Verkerk gis teravond op de uitverkoopavond van de Bijenkorf de loting met alle coryfeeën was bedoeld als een speciale attractie van de directie van het warenhuis over wat er gebeurde niet best te spreken. „Kijk het is natuur lijk allemaal goed en wel als de ISSL geld binnenkrijgt voor zo'n stunt maar daar moeten toch beperkingen aan gesteld wor- den. Je zit hier een hele tijd in een rookhol en er loopt een Noor met koorts rond. Veron derstel dat ik door dit alles ook ziek op bed kom te liggen, wie betaalt dat dan? Neen hier is het laatste woord nog niet over- gesproken. En dan, veronderstel dat een nachtclubeigenaar zegt: zeg, jongens komen jullie eens een avond mijn zaak opluiste ren, zoiets mag toch niet plaats vinden. De rijders spreken daar nog wel over en als zo'n tien man zegt daarvan komt niets in Sprintersklasse500 meter:- le rit: Neil Blatchford (VS)—Hasse Boerjes (Zwe). 2e rit: Seppo Heruiine (Fin) Ivar Erlksen (Noor) 3e rit: Ehr- hard Keiler (VVdld)— Ove Koenlg (Zwe) 4e rit: Leo Linkovesi (Fln)- Gregory Lvman (VS 1000 meter:1e rit: Blatchford—Keiler, 2e rit: Boerjes—Lyman, 3e rit: Koe nlg—Hennlnen4e rit: I.lnkovesl—E- rlksen. &ll-Roundklasse500 meter: lc rlt( Bjoern Tveter (Noor)—Kees Ver kerk (Ned): 2e rit: Johnny Hoeglln (Zwe)—Jan Bols (Ned), 3e rit: Ronr .Grönvold (Noor)Eddv Verheven (Ned): 4e rit. Willy Ol'sen (Noor)— ard Schenk (Ned.) 5000 meter: le rit Hoeglln—Verheven. 2e rit: Olsen—Bols. 3e rit: Grönvold Schenk; 4e rit: Tveter—Verkerk. LONDEN (AP) Volgens het Londense dagblad „Sun" gaat de onlangs door Manchester United ontslagen manager Frank O'Farrell naar Ajax. Co lumnist Colin Malam schreef: „In Amsterdam wordt O'Farrell gnoemd als de opvolger van Stefan Kovacs, die volgend jaar juli van de Roemeense autoritei ten naar zijn land terug moet. Maar O'Farrell heeft ernstige concurrentie te duchten van Fe- renc Puskas en Vic Bucking ham, die beiden hun sporen in het Europese voetbal meer dan verdiend hebben". HEN HAAG De cijfers van sporttoto 23 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelne mers 482.910, inleg 964.839. Prijzenbedrag 408.126,90. le prijs, 2 winnaars, die elk bruto 51.015,80 ontvangen, 2e prijs, 66 winnaars, die elk bruto fr 1.545.90 ontvangen, 3e prijs. 875 winnaars, die elk 116,60 ontvangen. De premie ten be drage van 102.031 wordt na het verstrijken van de reclameter mijn op 31 januari a.s. bij loting toegewezen aan een der win naars van de le prijs. dan gaat het in de toekomst niet meer door. Daar kan ieder een verzekerd van zijn". Het is duidelijk: Kees Verkerk kankert weer en vroeger zei elke insider dan is hij in vorm. Daar laat hij zich ditmaal niet over uit. Hij zegt alleen: „Ik heb het gevoel sterker dan het vorige seizoen te zijn". Maar hij wil wel kwijt, dat de verkla ring daarvoor in zijn vergroot verantwoordelijkheidsgevoel schuilt. Zijn begrip voor waar hij mee bezig is en waarom hij het doet is gewoon duidelijk toe genomen. De financiële stimu lans, die er nu achter zit is zijn natuurlijke grote drijfveer. „De oprichting van deze club", ver- volgt hij, „zie ik als een perti nente stap vooruit. Waar de ISU en de diverse bonden van lan den en draad lieten vallen heeft de ISSL hem opgepakt. De rij ders kunnen daar alleen maar blij om zijn. Ik ben nu echter bang dat de ISU te lang blijft wachten. Er is nergens enige toenadering. Daardoor zit ei ker dit seizoen geen verzoening tussen beide organisaties ii lucht, hoewel we als rijders het wel zouden willen". Voetstuk Deze ontwikkeling zet de zestien schaatsprofs van Bill Moore op een voetstuk. Verkerk is zich ervan bewust. „De opgave waarvoor yve op de Uithof staan is moeilijk. Als er maar wat misloopt zal het publiek reage ren in de geest van: en moet je de profs eens zien". Deze kriti sche opstelling doet temeer griezelig aan omdat er zo'n on zekere factor als weer bij be trokken is. „Het weer wordt heel belangrijk. Als 'de tijden door de klimatologische omstan digheden tegenvallen zal men al gauw roepen: maar kijk eens naar die amateurs. Kijk eens hoe hard die gaan. Dat het weer er dan achter kan zitten maak je toch niemand wijs". De erva ringen van de laatste jaren ma ken echter dat elke vorm van nervositeit is verdwenen. „We weten dat er fluitconcerten zul len opstijgen wanneer er dit maal twee of meer valse starts zullen zijn. Dat zal veel sterker leven dan vroeger. Maar dat is reëel. De toeschouwer verwacht waar voor zijn geld en geen ko medie". Een opmerking, die aansluit bij de zakelijke aanpak van de ISSL. Normaal zou een loting voor een internationaal evene ment pas vrijdagavond na zes uur mogen plaatsvinden. Zo lui den de reglementen van de ISU nu eenmaal. Maar de ISSL is daarvan afgeweken, omdat het vervroegen van deze ceremonie alleen maar inspirerend kon werken op de belangstelling. Nieuw aan de World Cupwed strijden is dat de eerste dag van het evenement geen Neder landers tegen elkaar mogen uit komen. De tweede dag wel. Za kelijk waarnemer Klok: „Dit is gebeurd op verzoek van de bui tenlanders. Zij wilden elke schijn op wat dan ook uit de weg gaan". HANS DE BRUYN'. Het hele gezelschap bijeen tijdens de presentatie aan het publiek (Van onze sportredactie) SCHIPHOL/DEN HAAG De schaatsprofs waren vermoeid. Met wit weggetrokken gezichten stapten zij uit het vliegtuig dat hen van het idyllische winter sportplaatsje Inzeil naar het met een mistdeken bedekte Ne derland had gevoerd. „Er is hard getraind", zo verklaarde Jan Bols de geestelijke afwezig heid van de vier Nederlandse schaatsprofs. „Ondanks kleine strlubbellngen, die we aanvanke lijk hadden, hebben we gewoon goed kunnen werken. Gisteren trainden v/e zelfs met de Oost- duitse schaatsenrijders. Die zijn nou toch niet zo erg voor die profbond. Kun je nagaan. Ard Schenk, duidelijk het minst geraakt door de vermoeienis sen: „Bij de eerste trainingssta ge met de gehele profgroep was Inzeil ons zo goed bevallen dat wij ook voor de tweede maal zijn teruggegaan. Daar kwam nog bij dat we geen enkele ze kerheid hadden hoe het weer in Noorwegen zou zijn". Grapte een weer ouderwets op dreef zijnde Kees Verkerk. „Dat eer ste trainingskamp was op kos ten van de baas. De tweede keer waren het onze eigen cen ten. Al mag ik dat misschien niet zeggen want dan loop ik binnenkort in de WW". Kees Verkerk grijnsde breed. De klei ne Puttershoeker, die ook vol gens zijn trainer Anton Huiskes zeer goed in vorm is, heeft er duidelijk zin in. Dat is direkt af leesbaar aan de stroom van grappen en grollen die hij er op Schiphol in mitrailleurtempo uitbraakte. Tijdens een kort se rieus moment zei hij: „Ja, het is goed gegaan met trainen. De gevolgen van die lichte bronchi tis die ik in het voorseizoen heb gehad, ben ik weer helemaal te boven. En dat ik in Inzeil een wedstrijdje heb gemist, lag ge woon aan het feit, dat Erhard (Van onze sportredactie) DEN HAAG De betaalde voet baliers komen zondag weer in actie en gaan tevens de eerste competitiehelft afsluiten. Feyen- oord zet het nieuwe jaar in met een voorsprong van twee punten op Ajax. Een blik op de rang lijst geeft tevens te zien dat FC Den Haag dit seizoen de aan sluiting zal missen om bij de eerste vier te eindigen. Fcycn- oord reist af voor de immer las tige uitwedstrijd tegen PSV en Ajax brengt een bezoek aan AZ'67 zonder Johan Cruyff. FC Den Haag heeft een lastige opgave uit tegen Excelsior. De Kralingers huizen op de laatste plaats met een punt achterstand op FC Den Bosch. Ook GA Ea gles en FC Groningen zitten nog danig in de knoei, zodat in de eredivisie nog van alles kan ge beuren. Excelsior mist nog steeds centrale verdediger Dick van Nierop, die kampt met rug letsel dat veel weg heeft van hernia. Ook Jacques Roggeveen is enkele weken uit de circulatie geweest wegens gekneusde rib ben, maar zondag viert de ex- international zijn heroptreden tegen zijn oude club. Mogelijk krijgt de doelpuntenproduktie thans een opgaande lijn, want de tot heden gemaakte vijf doel punten zijn een teken aan de wand. Daarentegen kreeg Eddy van der Roer liefst 34 doelpun ten achter zijn oren. het hoogste aantal in de eredivisie. Op pa pier geredeneerd zou FC Den Haag derhalve moeten winnen, maar hierin gelooft geen sterve ling, mede omdat de Haagse aanval het herhaaldelijk laat af weten. Het elftal van FC Den Haag wordt eerst op het laatste moment samengesteld, mede omdat de blessures van Aad Mansveld en Kees Bregman nog nader bekeken moeten worden. De volgende „15" reizen af: Thie, Wijngaarde, Weimar, Mansveld, Korevaar, Advocaat, Berg, Kila, Bregman, Van Vliet, Bres, Louwerens, de Zoete, Van Hijkoop en de Graaf. Linker spits Karei Roodnat werd niet geselecteerd. (Van onze paardesport- medewerkcr) DEN HAAG Karin en HillcRon- da worden als paarden van het jaar zondagmiddag in de bloe men gezet op de Hilversumse baan tijdens de zeer aantrekke lijke draverijen, waarvan de eerste start om half twee Is. In het hoofdnummer, Het Midwin tercriterium zijn de crecks nis Flamingo Six en Eland niet vun de partij. Forever een twee de Anton heeft nu weer een zeer goede kans op de eerste prijs van vijfduizend gulden, al zijn de paarden van trainer Schoonhoven, Gudo van Bonni en stayer Christiaan de Wet ook zeer kansrijk. De tl pk: Axaat-PrÜBIlllr trl'i)Knrln Bul. Jpthro J en Kim net Irln)John Bloedkonial-PrIJ* met irl>.: Ido Hono- ver. Hldeuwuy en Hendrik BS Beril-PrijsIsnrd H. iKnnthnn on Henri vnn Wendy. Amnteurknm- ploemchnp I met trio: Indus Thar. Gonlgetler en JunRfrmi W. Bcrll-PrlJs (Iwoodo iifdi-IInK)Fnndnn- lADVERTENTIE Alle merken ZIG ZAG v.a. a«q MATTCT WESTEINDEA3 HU I ILI LEYWEG 633. TEL. 398523 i Ard Schenk wijzen op het resultaat van de loting, die beiden tegen elkaar in de Keiler er een kies bij me had uitgetrokken en met zo'n groot gat in m'n mond wilde ik bij de toen heersend® kou echt niet gaan rijden." IN VORM Ook Jan Bols voelde zich goed in vorm. „Beslist niet minder dan vorig jaar. Maar ja, om op die basis prognoses te gaan maken is natuurlijk wel erg voorbarig. We weten helemaal ook niet hoe de concurrentie er voor staat want die hebben we een paar werken niet gezien en bo vendien zijn er totaal geen wed strijden geweest waardoor je geen enkel vergelijkingsmate riaal hebt." Vraagtekens dus voor Jan Bols. Grotere vraagtekens voor de zeer somber kijkende Eddy Ver- heyen. Die iets mompelde over een blessure aan zijn knie en nors daaraan toevoegde dat hij daarover nietg meer verder wil de meedelen. Eddy Verhcyens eerste gang toen hij in Den Haag was gearriveerd was ook die naar de arts. De overige schaatsenrijders zochten eerst hun hotelbed op om een paar uurtjes te pitten voordat zij on der leiding van hun trainer An ton Huiskes tegen de uvond aun de eerste training op de premiè re-piste van de Uithof begonnen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11