Boete geëist voor bezit van zender EGYPTE SLUIT UNIVERSITEITEN Hanoi meldt 1318 doden Prinselijk paar 14 dagen dagen naar Afrika Aanklacht tegen linkse bladen in Frankrijk RaiffeisenbanklQBoerenleenbank Tegen eigenaar Radio Noordzee Missionarissen moeten Oeganda toch verlaten Jongeren in VS niet stemlustig Drie doden bij brand in Brussel CëMócSomo'ni Toestand in Nicaragua zeer slecht Mesduel in keuken Met 'n vakantiereis neem ie geen risiko. Ga ie tegenwoordig regelrecht voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. Kom morgen de reisgids even halen DONDERDAG 4 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT CAIRO, (UPI) De regering van Egypte heeft gisteren alle universiteiten en hoge scholen in het land gesloten tot 11 janua ri, de dag waarop een schoolvakantie be gint. De politie trad gisteren met traangas en wapenstok op tegen studenten in Cairo, die naar het centrum van de stad wilden gaan om te protesteren tegen de aanhou ding, vorige week, van vijftig studenten. 'De studenten zijn al enkele weken onrustig. Zij willen meer vrijheid van meningsui ting en kunnen weinig waardering op brengen voor het beleid van ,,geen oorlog geen vrede" van president Sadat. De politie maakte gebruik van haar wapen stokken en traangasgranaten, die door de studenten teruggegooid werden. Een eerste poging van een kleinere groep studenten om op te rukken naar het stadscentrum was door de ordetroepen verhinderd. Zij hadden de hele buurt rondom de in de zusterstad van Cairo, Gizeh op de westelijke Nijloever, gelegen j universiteit, afgezet. De betogingen had den plaats ondanks een toezegging van de regering dat de zaak tegen de gear resteerde studenten binnen twee weken zou worden behandeld. Burgemaester Vladimir Promyslov onderhoudt zich genoeglijk met Edward Cox en diens vrouw Tri- cia Nixon, dochter van de Ame rikaanse president, op een recep tie in de residentie van de Ame rikaanse ambassadeur in Mos kou. Het echtpaar Cox brengt een privébezoek aan de Sowjet- Unie. Amin in nieuwjaarsrede: KAMPALA (KNP) President Amin van Oeganda heeft er in zijn nieuwjaarsboodschap nogmaals duidelijk ou gewezen dat het in zijn bedoeling ligt in de toekomst alle buitenlandse missionarissen het land uit te wijzen. Door deze beslissing zullen de christelijke kerken in Oeganda zo'n 1400 missionarissen, zendelingen, religieuzen en ontwikkelingswerkers uit het land zien verdwijnen. Medio december had Amin tegenover de speciale afgezant van paus Paulus, mgr. Gantin, hoofd van de speciale onderhandelingsdelega- tie van het Vaticaan nog verklaard dat in de verhouding kerk en staat in Oeganda niets zou veranderen. 1 Mgr. Gantin berichtte onlangs nog dat de besprekingen die hij met de Oegandese regeringsambtenaar had gevoerd, zeer bevredigend wa ren verlopen. Hij zou de verzekering hebben gekregen, dat de mis sionarissen in het land kunnen blijven, zolang hun verblijfsvergun ningen maar in orde zijn. Dezer dagen is vanuit Nederland een Witte Pater naar Oeganda ver trokken, die in het bezit was van alle benodigde papieren. De vraag is echter of de werkvergunningen verlengd zullen worden. Deze maand zullen ook een aantal paters van Mill Hill na hun verlof in Nederland, weer naar Oeganda vertrekken. De generale oversten van de verschillende missie-congregaties nemen de nieuwe dreigementen van Amin' au-serieux en zijn van mening dat op den duur alle missionarissen het land zullen moeten verla ten. Het Vaticaan probeert in overleg met de regeringsambtenaren nog tot een compromis- oplossing te komen. Gezien het aantal onberekenba re beslissingen van Amin het afgelopen jaar twijfelen de oversten er aan of zo'n oplossing wel duurzaam zal zijn. Noordzee de Mebo-1 in Rotter dam achter de hand houdt om in te zetten wanneer Nederland het verdrag van Straatsburg (tegen Piratenzenders) zou on dertekenen. Radio Noordzee wil dan met de Mebo-2 voor de Ne derlandse kust blijven liggen en de bevoorrading met de Mebo-1 uit een ander land verzorgen. Den Haag Wegens overtreding van de telegraaf- en tele- foonwet heeft de advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag gisteren 500 boete geëist tegen de 35-jarige eigenaar van Radio Noordzee, Edwin Bollier uit Zürich. De radiozendontvanger van Bollier werd op 26 augustus 1970 door opsporingsambtenaren van de PTT in beslag ge nomen in de kamer van Bollier in het Grand Hotel in Scheveningen. Volgens de PTT stond de appara tuur ingeschakeld op ontvangst en was de antenne gericht op het zendschip Mebo-2 op zee voor Scheveningen. De tijdelijke amateur-zendmachtiging die Bollier destijds had gold vol gens de PTT niet voor deze ap paratuur; dan zouden er andere kristallen in gezeten moeten hebben. Het gebruik van de ap paratuur had de PTT echter niet geconstateerd. Voor de raadsman van Bollier een reden om vrijspraak te be pleiten. Als het gebruik voor za kelijk verkeer niet door de PTT geconstateerd is, kan Bollier de apparatuur ook heel goed voor amateur-experimenten gebruikt hebben en daar had hij vergun ning voor, aldus de raadsman van Bollier. Het enige bewijs zou zijn, dat het volgens de PTT de bedoeling van de appa ratuur was om ermee een radio verbinding tussen Scheveningen én de Mebo -2 te onderhouden. En dat is volgens de raadsman te weinig voor een werkelijk bewijs. Hij vroeg daarom vrij spraak en teruggave van de in beslag genomen apparatuur. Het gerechtshof zal 17 januari uitspraak doen. Eerder had de rechtbank in Den Haag Bollier reeds vrijgespro ken. De officier van justitie was toen in beroep gegaan. Na afloop van de zitting verklaar de Bollier nog, dat Radio Pontbaas laat schoolkinderen vijftien km omrijden DIEREN (ANP) De autoveer pont over de IJssel tussen Die ren en Olburgen (gemen. Steen deren) blijft voorlopig aan de kant. Pontbaas Wiegman die voor eigen rekening werkt wil afwachten wat de gemeente Steenderen financieel voor hem wil doen. In een gesprek met B en W heeft de pontbaas beloofd dat hij zijn boekhouding over 1971 en 1972 op tafel zal brengen. Deze kan voor de gemeent? aanleiding zijn een subsidie te geven. Het uitvallen van dit autoveer bete kent voor het verkeer tussen de twee plaatsen o.m. voor schoolkinderen een omweg van 15 km (via Doesburg). WASHINGTON (Reuter) Nog niet de helft van de jonge Ame rikanen die voor de eerste keer konden stemmen hebben daar de vorig jaar gehouden pre sidentsverkiezingen gebruik Op Schiphol kwam gisteren de Surinaamse premier Sedney aan, die in Nederland besprekingen zal voeren gemaakt. Zo blijkt uit een over het probleem van de trek van Surinamers naar Nederland. Links premier dr. Sedney. diens dochter derzoek dat donderdag door het Margaret en minister Polanen, rechts minister Geertsema, die zich in tegenstelling van de anderen liet i ministerie van handel in voortbewegen op het rollend tapijt. shington is gepubliceerd. TOKIO, (AP/Reuter) Noord- Vietnam heeft vandaag bekend gemaakt dat volgens voorlopige cijfers 1318 personen zijn omge komen tijdens bombardementen van Amerikaanse b-52 bommen werpers op Hanoi. Een speciale commissie van on derzoek ingesteld door de Noordvietnamese regering maakte in een communiqué be kend dat in de tien dagen tus sen 18 december en 29 decem ber Amerikaanse vliegtuigen meer dan duizend aanvalsvluch- ten op Noord-Vietnam hebben uitgevoerd. B-52 bommenwer pers hebben in die periode 500 aanvallen op de hoofdstad Ha noi uitgevoerd. De woordvoerder van de Noord vietnamese delegatie op de con ferentie in Parijs heeft ontkend dat na de hervatting van de bombardementen, tussen Hanoi en Washington een „compro mis" tot stand zou zijn gekomen volgens hetwelk Hanoi van het beginsel van één Vietnam zou afzien. Dit was van Zuidvietna- mese zijde gemeld. Washington had al eerder een ontkenning geventileerd. President Nixon is bijzonder geïr riteerd over het dreigement van de Democraten in het Huis van Afgevaardigden over het inhou den van de militaire gelden voor de oorlog in Vietnam. „Dergelijke besluiten kunnen de onderhandelingen alléén maai nog langer laten duren", zei Nixon's perschef Ronald Zieg- Ier. Meer dan veertig niet gebonden landen hebben gisteren de Ame rikaanse bombardementen Noord-Vietnam veroordeeld als een schending van het handvest der Verenigde Naties. BRUSSEL (AFP) Bij een brand in een warenhuis in de Brusselse voorstad Vilvoorde zijn drie arbeiders om het leven gekomen. De brand brak uit toen er nog geen klanten in het gebouw wa ren. Wel waren er vijf arbei ders. die herstelwerkzaamheden verrichtten. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. Vrouwelijke schaapherder stopt ermee BARNEVELD (ANP) De enige vrouwelijke schaapherder van Nederland mej._ Koos Vos'(46) heeft na ruim twaalf jaar haar werkzaamheden beëindigd. We gens gebrek aan geld kon zij haar eigen kudde in Hoog-Buur- lo (bij Apeldoorn) niet langer beheren. Ze heeft ruim 70 van haar herder schapen inmiddels verkocht aan een adspirant-schaapherder, die dit niet-alledaagse beroep op de Brunsummerheide in Zuid-Lim burg wil gaan uitoefenen. Intimidatie slecht stukje ïn politiek bedrijf W/ANNEER DE K.V.P. - ONVERWACHT - toch met D.S. '70 en de V.V.D. gaat, zullen er leden uit de partij lopen; radicaal Paul Beugels heeft het ten overvloede nog eens aangekondigd. Maar wanneer de K.V.P.-fractie bekend zou maken dat ze een links minderheidskabinet vrij baan wil geven, lopen er gegarandeerd weer anderen uit de partij. Gelet op deze nevenwerking van het po- larisatiespel wordt begrijpelijk waarom lijstaanvoerder Andriesscn al voor, en zeker na, de verkiezingen hardop nagedacht heeft over het extra-parlementair kabinet als enig redelijk passende deksel op de misvormde pot na de verkiezingsuitslag. Overigens houden we niet zo van jonge (en oude!) politici die werken met de kreet „als jullie niet dit doen, doe ik dat". Zo iets riekt naar intimidatie en hoe chaotisch het in de Nederlandse politiek aan het worden is, blijkt doordat de intimidatie steeds meer vast gebruiksvoorwerp in onze politiek aan het worden is. ITET IS EEN DEMOCRATISCH recht om na bepaalde politieke be- slissingen persoonlijke consequenties te trekken. Men moet zich ervoor hoeden daarmee vooraf te dreigen; al was het alleen maar om te voorkomen dat men zich achteraf hierdoor belachelijk maakt. In de huidige constellatie komt hier dan nog bij dat Nederlandse bur gers die wel bereid zijn achter een vooruitstrevende politiek te gaan staan, maar niet op een manier zoals onder interne en externe druk de P.v.d.A. is gaan propageren, het volste recht hebben zich weinig aan te trekken van het feit dat Den Uyl zich door eigen partijbeslis singen in een dwangpositie heeft laten manoeuvreren. Want als hij nu de meest redelijke oplossing ruimte probeert te geven, zal onder zijn eigen politieke vrienden desertie niet uitblijven. Het handhaven van een feitelijk veto tegen de K.V.P. plus de wel niet zo belachelijk als in 1971 opgevoerde maar nog altijd ondeugdelijke vertoning van het schaduwkabinet, maken de betere vertaling van de novemberuitslag in een kabinetsformatie onmogelijk. In voorjaar Sovjet-Unie DEN HAAG (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus vertrek ken morgen voor een veertien daagse studiereis naar Afrika. Zij zullen in Ivoorkust, Kame roen en Tunesië ontwikkelings projecten bezoeken, gesprekken voeren met regeringsautoritei ten die verantwoordelijk zijn voor economische ontwikkeling, onderwijs etc., en in enkele ge vallen ook Nederlands jonge vrijwilligers ontmoeten. Prinses Beatrix heeft voor haar huwelijk een aantal Aziatische landen bezocht, prins Claus is als diplomaat in Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, gesta tioneerd geweest, en beiden zijn in enige Oostafrikaanse lan den geweest. In de eerste helft van dit jaar zul len prinses Beatrix en prins Claus en bezoe aan de Sovjet- Unie brengen. In geen der drie landen wordt het bezoek beperkt tot de hoofdste den. De opzet is ook het binnen land in te trekken, te zien hoe de plaatselijke bevolking leeft en werkt, ontwikkelingsprojec ten te bezichtigen etc. Het prinselijk paar blijft vier da gen in Ivoorkust, reist op 10 ja nuari naar Kameroen en ver blijft van 14 tot 19 januari in Tunesië. Daar zal het o.m. pro jecten bezoeken die 200 man Nederlandse troepen na de wa tersnood in 1969 hebben uitge voerd in de omgeving van Kai- rouan. Vandaar wordt de reis via Sfax en Gabes voortgezet naar het eiland Djerba, van waar de prinses en prins op 19 januari naar Nederland terugke- MANAGUA (AFP/UPI) De economische situatie na de rampzalige aardbeving van 23 december in Nicaragua is zeer ernstig en die in de zwaar ge troffen hoofdstad Managua rampzalig. Dit heeft Maurice Williams, persoonlijk vertegen woordiger van president Nixon voor het Amerikaanse hulppro gramma, woensdag verklaard. COMISO (AP) Twee Slcilinnnsc echtelieden, beiden 53 jaar oud, hebben op leven en dood met messen in hun keuken gevoch- De vrouw won, haar man verloor. Toen buren konden binnendrin gen vond men hem dood op de grond. Het echtpaar Meli hud vaak hevi ge ruzie in verband met het plan van de man om een stuk grond te verkopen dat behoorde tot de bruidschat van zijn vrouw. Het gevecht in de keuken is door de politie beschreven als een „regelrecht duel". De man en de vrouw hadden eerst alle bui tendeuren gesloten, en toen gin gen zij op elkaar los. (Van onze correspondent L. Kleijn) Tegen de hoofdredacteur van het Parijse avondblad Le Monde, Jacques Fauvet, is een aanklacht ingediend wegens publicatie op 14 september verleden jaar van een brief van Gabriel Aranda. Men herinnert z'ch deze opzien barende zaak nog wel. Aranda was een hoge functionaris bij het departement van huisvesting, kreeg in zijn functie inzage van een aantal compromitterende stukken, maakte er fotokopieën van en stuurde die aan een aan tal dag- en weekbladen. Op die manier kwamen schandalen aan het licht, waarvan het publiek anders geen weet zou hebben gehad. Aranda zal zich hierover voor een rechtbank moeten ver antwoorden. Niet alleen tegen Le Monde maar ook tegen tie communistische Humanité en tegen de linkse Combat is eveneens een aan klacht ingediend. Le Monde van woensdagavond merkt op dat soortgelijke documenten van Aranda ook ziin gepubliceerd door de Parijse Figaro en de Parijse Aurore, maar tegen deze beide dagbladen is geen aanklacht ingediend. Le Monde trekt hieruit de conclusie, dat speciaal de linkse pers wordt vervolgd en vraagt zich af of Frankrijk het trieste voorbeeld gaat volgen van Griekenland, Spanje. Portugal en Turkije. In hetzelfde nummer van wc dagavond vraagt Le Monde waarom de gaullisten zich zo druk maken over de vergade ring van de socialistische inter nationale zaterdag en zondag 13 en 14 januari midden in de ver kiezingstijd. Golda Meir, die evenals Mitterand vice-pre sident is van de internationale zou een onvriendelijke daad hebben begaan tegenover Mit terrand als zij de uitnodiging om naar Parijs te komen, niet i had geaccepteerd. „Er is", zegt Le Monde, geen sprake van een j joods kiezerscorps zoals dat in de Verenigde Staten bestaat. Alle politieke parlijen hebben onder de joden hun aanhangers. De joodse raad heeft voor de komende verkiezingen geen en- kei advies uitgegeven hoe de jo- j Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen 3000 vestigingen

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9