Rijksweg in Wassenaar niet veiliger door Leidse Baan aan leg mmÈK „Hoi-Hoi-Hoi voor nieuwe basisschool 1 Brief provincie zaait onrust Jeroenschool was weer sterkste in toernooi rijn- en veenstreek OOK Wat u moet weten Postzegel expositie in Beurshal krijgt regionaal karakter PAGINA 5 DONDERDAG 4 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN/WASSENAAR Door het aanleggen van de „Leidse Baan" - de geruchtmakende weg door het natuurgebied tus sen Den Haag en Leiden - zal de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg door Wassenaar- niet groter worden. De mate van gevaar op die straatweg wordt niet alleen bepaald door het drukke verkeer mai en in zeer belangrijke door de onveilige structuur van de weg met kruisendsverkeer op fietspad en hoofdrijbaan. Dat de conclusie van een nota die de Werkgroep Milieubeheer aan de Rijksuniversiteit te Lei den heeft gezonden aan de mi nister van Verkeer en Water staat, aan Provinciale Staten en aan de raad van de gemeente Wassenaar. „Het aanleggen van snelwegen - zonder afsluiten van de te ontlasten wegen en zonder een beperking van de groei van het autoverkeer - vormt een ineffectief en zeer kostbaar middel ter bestrijding van de verkeersonveiligheid. Wanneer bovendien in de be schouwing wordt betrokken, dat het aanleggen van een snelweg een mogelijke bevordering van het veel veiliger openbaar ver voer frustreert, dan is het effect naar verhouding zelfs ave rechts", aldus de nota. De nota van de Werkgroep Milieu beheer is een antwoord op uitla tingen die (o.m. worden toege schreven aan de korpschef van de gemeentepolitie te Wasse naar als zou het aanleggen van de Leidse Baan de enige oplos sing zijn tot het verminderen van de verkeersonveiligheid en zou, in dat geval, een „verdere vervolmaking" van de Rijks straatweg zelf niet nodig zijn. ook, De nota geeft een analyse van de onveiligheid op het wegvak tus sen Den Deyl en de Landschei- dingsweg aan de hand van on- gevallen-gegevens van Rijkswa terstaat over de periode 1970- 1971. Daaruit is af te leiden singen bij groter drukte. „De vele aansluitingen, waarvan een groot deel het fietspad kruist, en waarschijnlijk ook de niet aan de weg aangepaste hoge snelheden 's nachts, vormen de voornaamste bronnen van de onveiligheid. In feite is het ver bijsterend - aldus de nota - dat, anderhalf jaar aanhoudende ging van de rijsnelheid tot ge volg zou hebben, terwijl juist een verbetering zou kunnen op treden bij het instellen van een maximum-snelheid van 50 km/u op het bestudeerde weggedeelte, wat met name bij een hogere verkeersbelasting reël zou zijn omdat dan de snelheid toch al terugloopt. dat - naarmate de weg drukker wordt het aantal ongelukken welis waar toeneemt maar dat de aard van de ongevallen minder ernstig is. o vielen in de spits uren, waarin ca. 20 c/o van het verkeer wordt afgewikkeld, geen doden en slechts 8% van de zwaargewonden. - 67% van de ongevallen met let sel vond niet plaats op de rij baan voor het autoverkeer maar op het fietspad langs de weg. dan de helft openbare discussie over de on- De inv]0Ed van de Leidse Baan zou overigens niet beperkt blij ven tot de Rijksstraatweg door Wassenaar. Tegenover de ver onderstelde verbetering van de situatie in de bebouwde kom men van Wassenaar en Voor schoten zou een verslechtering staan van de situatie in Den Haag (Juliana van Stolberg laan) en Leiden (Churchilllaan en 5-Meilaan). Daarom bepleit de Werkgroep in haar nota een plan van betrek kelijk goedkope maatregelen tot vergaande vermindering van de verkeersonveiligheid op de Rijksstraatweg in Wassenaar, welk plan - en een systemati- Afsluiting bebouwde kom beschut voor verkeer offers (3 van de 5 doden e van de gewonden) kwam voor rekening van het afslaande- en oprijdende verkeer op de Rijks straatweg. Voorts waren de bot singen met bomen, lantarenpa len etc. relatief ernstig, in te genstelling tot de kop-staartbot- veiligheid van de Rijksstraat weg. nog steeds de meest ge vaarlijke aansluitingen op deze weg in stand worden gehou den". de slacht- Het aanleggen van de Leidse De Rijksstraatweg aansluitingen. Op deze wijze wordt menging van langzaam- en snelverkeer op het fietspad opgeheven. Het aantal ongevallen op de hoofdrijbaan, dat Baan zou, zo gaat de der, aan de onveilige structuur van de Rijksstraatweg niets veranderen. Het is op z'n minst voorbarig, aan te nemen dat de onveiligheid sterk zou verminde ren. Temeer omdat de (kort stondige) ontlasting een verho- groep Milieubeheer voorgestelde experimenteerproject voor het vervoer in het gebied tussen Leiden en Den Haag. Het plan omvat A: afsluiting van alle niet strikt noodzakelijke aan sluitingen op de Rijksstraatweg voor autoverkeer en het aanbren- mogelijk door een groene golf af te stellen op de snelheidslimiet, door sterk afnemen. De werkgroep meent, dat dit punt nadere aandacht ver dient, juist omdat het niet ge makkelijk is, effectieve maatre gelen te vinden. verkeerslichten en/of C. Rijkswaterstaat heeft plannen D. Het weren van „sluipverkeer" fietstunnels bij de resterende tot het aanleggen van parallel- uit de bebouwde kam van Wasse- wegen om uitritten, die niet op geheven kunnen worden, te be veiligen.Met nadruk merkt de werkgroep op, dat het aanleg gen van deze stukjes parallel weg in geen enkel opzicht iets te maken heeft met het aanleg gen van de Leidse Baan. Ook met de Leidse Baan zouden deze uitritten onveilig blijven. Naar zijn mening dient ge streefd te worden de betreffende naar. Doel is, de kom van Was senaar een „verkeersbeschutte" ligging te geven. Daartoe die nen de ingangen van die kom te worden beperkt, terwijl de be reikbaarheid voor bestemmings verkeer en openbaar vervoer gehandhaafd moet blijven. Ber- perking van de toegangen is di rect te verenigen met de voor gestelde opheffing van aanslui tingen aan de Rijksstraatweg. villa's en landgoederen aan de De nota geeft een gedetailleerde de Rijksstraatweg af gele- uitwerking voor deze niaatrege- gen zijde een uitrit te geven. len en besluit met een suggestie samenhangende maatrege- oor Voorschoten en Leid- schendam, die nog op 1 baarheid en effectiviteit onder zocht zouden kunnen worden. Dat zijn; het instellen van een inhaalverbod bij de kruisingen op de Veursestraatweg: het ma ken van voetgangers- en fiets tunnels onder deze weg: het opheffen van de onderbrekingen in het fietspad langs de Veurse- weg: het niet-annleggen resp. afsluiten van sluiproutes duur de bebouwde kommen en dose ring vun het verkeer op de Veurseweg, waardoor meer ver keer van de Rijksweg 4 gebruik zou maken. Presentatie '72 succes ondanks tekort aan bezoekers ALPHEN Presentatie '72 in de Rijnstreekhal ging als een nachtkaarsje uit. Een handjevol mensen was gisteravond naar de hal gekomen, waar een groot deel van de stands al was af gebroken. De World Press Foto tentoonstelling was nog wel compleet. Jlet Rijnstreeks Accordeonorkest en de Aarlandso muziekvereni ging „Door samenwerking sterk" luisterden de wat droevi ge avond nog enigszins op. De heer van Berkel van de Culture le Raad maakte de winnaars bekend van de aan Presentatie '72 verbonden wedstrijden. Hij zag een goede mogelijkheid voor een herhaling van de ma nifestatie in de Rijnstreekhal. Presentatie '72 heeft ongeveer 7.000 bezoekers getrokken, 3.000 minder dan verwacht was. Toch zijn de organisatoren tevreden met dit aantal. Financieel Is men er redelijk goed uitgeko men. Dit is voornamelijk te danken aan enkele hoogtepunten die een bezoekerspiek veroor zaakten. LEIDEN Zeventien rui ten Sprongen in de Rem- brandtstraat toen een 23-jari- ge Leiderdorper dinsdag een zelfgemaakt stuk vuurwerk tot ontploffing bracht. Hij had een plastic zak met een soort gas gevuld en hieraan een lont bevestigd. De man zelf werd niet gewond. LEIDEN - Naar nu bekend is geworden is in het afgelo pen weekeind twee maal in gebroken in apotheken. In to taal werd 450 gulden buitge maakt. De gedupeerde apo theken liggen aan de Hooi gracht en aan de Breestraat. •Alkemade De ruilvereni- ging Alkemade organiseert morgen haar maandelijkse ruilavond in het dorpshuis De Alkeburcht, aanvang 19 uur. •Boskoop Het gemeentebe stuur van Boskoop houdt vanavond zijn nieuwjaarsre ceptie in de raadszaal van 20.30 uur tot 21.30 uur. Hazerswoude De kerst boomverbranding in Hazers woude was een succes. Het bestuur van de speeltuinver eniging had 's middags een film gedraaid voor kinderen van leden en zorgde 's avonds voor een mooi vuur, waar ook de grote boom van het gemeentehuis in veraste. Het tamboer- em trompetten- corps „Hazerswoude" luis terde het vuurfeest muzikaal op. ZOETERWOUDE De woonruimte-adviescommis sie vergadert maandag 15 ja nuari in het gemeentehuis. Dit in tegenstelling tot ande re maanden waarin op de tweede maandag in de maand werd vergaderd. Aan vang 20.00 u. i twee medescholieren, die met behulp 1 NIEUWVEEN Getooid met bontkleurige mutsen en in fees telijke kledij hebben de leerlin gen van de openbare basis school aan de Kerkstraat af scheid genomen van het ge bouw, dat hun zovele jaren on derdak heeft geboden en reeds geruime tijd geleden door de In specteur werd afgekeurd. Onder het zingen van een toepas selijk lied met veel „hoi-hoi's" verlieten zij het oude gebouw aan de achterzijde, maakten een rondgang door de nieuw bouw van de gemeente en bega ven zich daarna in optocht naar hun nieuwe home aan het Con- radpark. Ter plaatse waren reeds aanwezig burgemeester H.L. Breen en wethouders J. van Dijk en J. Fransen. Hoewel de officiële opening eerst over enkele maanden zal geschieden, wordt de nieuwe school voorlopig al vast in gebruik genomen. hoofdonderwijzer Amelunen de Alvorens de school te betreden, werd op het schoolplein de vlag in top gehesen (foto) door twee jeugdige leerlingen met de hulp van het hoofd der school Fr. Amelunxen. Daarna werd geza menlijk een rondgang gemaakt en alles bekeken en uitgelegd aan de enthousiaste leerlingen, waarbij meteen de onderlinge taken werden verdeeld. Het gebouw bevat twee grote klasruimten met flexibele inde lingsmogelijkheid, verder ruim te voor handenarbeid, film, kreatieve uitingen etc. Het ge hele interieur is van zeer mo derne opzet, elk hoekje is tot in de finesses benut, terwijl alle uandacht is besteed aan prakti sche en efficiënte inrichting. De realisering van deze school, welke de toets der kritiek met glans kan doorstaan, Is mede tot stand gekomen in overleg met het Informatiecentrum Scholenbouw te Rotterdam. BOSKOOP De woonark- en booteigenaren, die hun schepen in de Otweg hebben liggen zijn opgeschrikt door brieven van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland. In een eerste brief werd hun mede gedeeld dat zij contact moeten opnemen met de provincie daar an ders binnen een bepaalde termijn hun boot respectievelijk woonark zou worden weggesleept. Nadat de scheepseigenaren contact opgenomen hadden kregen zij for mulieren toegezonden waarop de maten van het schip moesten wor den aangegeven, de eventuele aansluiting op leidingwater en elec- trisch en de lozing van afvalwater in de Otweg. (Gouwe). De scheepseigenaren achten nu de tijd gekomen een vereniging op te richten om te komen tot een jachthaven waar de betreffende sche pen en liefst nog veel meer, een ligplaats kunnen vindén. Er is vol gens hen ruimte genoeg. Van provinciale zijde werd desgevraagd medegedeeld, dat de brieven en formulieren slechts ten doel hebben, de gehele Otweg te inventa riseren. Dit gebeurt door het districtskantoor te Alphen aan den Rijn. Als de scheepseigenaren een zogenaamde ontheffing hebben is er geen vuiltje aan de lucht. Iedereen die in de Otweg wil gaan lig gen (met een boot) moet nu eenmaal zo'n ontheffing aanvragen. De woonboten aan de Otweg die zich moeten houden aan strengere bepalingen BOSKOOP Dc afdeling Bos koop van dc Nederlandse Vcree- niging van Postzegelverzame laars houdt op 8, 9 en 19 februa ri een grote tentoonstelling in de Beurshal uchtcr hotel Flori da. Dc expositie is georgani seerd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afdeling en zal dc naam „Boskofilia" hebben. In verband met het on verwacht grote aantal inzendin gen, heeft de tentoonstelling een regionaal karakter gekregen. Vierhonderd 'kaders' (vakken van lm2) zullen worden opgesteld. Centraal In de hal komt een „erehof" waur zeer bijzondere inzendingen buiten mededinging komen te hangen. Het zijn een vijftal kaders van het Neder lands Postmuseum te Den Haag met verschillende ontwerpen van bekende Nederlandse post zegels. In 15 andere kaders stelt de oud-Boskoper C. Speelman de geschiedenis van het post vervoer van en naar Parijs ten Op 9 en 10 februari zal de beken de Amsterdamse postzegelhan delaar Hartog Okker een ver koopstand bezetten. Op 10 fe bruari is er tevens een open ruilbeurs. De tentoonstelling is geopend op 8 en 9 februari van 18.30 tot 23 uur en de tiende vun 10 tot 18 uur. WH men vrijdags de collec ties overdag bezoeken dan dient men van te voren contuct op to nemen met de aanwezige bewa king. Aan de Boskoopse scholen al de gelegenheid worden gebo den onder deskundige leiding de expositie te bezichtigen. Treinverkeer Alphen-Leiden gestremd LEIDEN Het treinverkeer Al phen—Leiden was gisteren van tien over vijf tot half zeven ge stremd. De oorzaak was een de fect aan de spoorbrug over het Rijn- en Schlekanaal. Nadat de brui', vaartuigen had doorgelaten, wilde hij niet meer sluiten. In ullcrijl werd er een monteur van de Nederlandse Spoorwegen uit Utrecht ge haald. die tijdelijk het euvel kon verhelpen. Om de reizigers te gemoet te komen zette dc NS een aantal extra bussen in. Weinig ideeën in Voorschoten VOORSCHOTEN De resultaten van de openbaarheid van de commissievergaderingen waren volgens B. en W. van Voorscho ten in het algemeen teleurstel lend. Het aantal burgers, dat een openbare commissieverga dering bijwoont, varieert sterk, al naar gelang van de te behan delen onderwerpen. Als gemiddelde zou een getal van 3 kunnen worden aangehouden, waarbij de vertegenwoordigers van de pers zijn inbegrepen. In de Ideeënbus in het raadhuis zijn in 1972 slechts 3 voorstel- formulieren gevonden. Een voorstel betrof de ideeënbus zelf. De bus is thans wegge haald omdat bij trouwplechtig heden de gemeentelijke ideeën bus de foto's op de trap ge maakt ontsierde. Er is thans bij B. en W. een idee om de bus op te hangen naast de bode-kamer. Een beeld van één van de wedstrijden in de Norhgohal in Noordwijk NOORDWIJK De Northgohal heeft gisteren weer gedaverd en bol gestaan van het enthousias me, dat werd los geslagen in het zaalvoetbal'.oernooi van de Noordwijkse scholen. Hef vlek keloos verlopen toernooi, dat de hele dag door werd bijgewoond door veel belangstellenden op de tribune, eindigde evenals de voorgaande toernooien weer in een triomf voor de St. Jeroen school. Nadat de St. Jeroenschool onder leiding van mej. Rensink, win- nend uil de eerste poule was ge- komen, rekende men in de fina le af met de Duinoordschool van de heer Jansen Maneschijn, zodat de wisselbeker, de gouden plakken en de herinncringswim- pel weer naar de Zeestraat gin gen. De prijzen werden niet zoals aan gekondigd uitgereikt door Aja* cied Gerrie Mllhrcn. maur door de Noordwijkse wethouder van sportzaken Ted Jansen, die met een gloedvolle toespraak veel vergoedde voor het wegblijven van MUhren. Dq derde prijs (evenals alle ande re prijzen geschonken door de sponsors van het grote zaalvoet baltoernooi) was voor de V/ilhcl- minaschool van coach Raap horst. De sportiviteitsprijs ging naar de Openbare Lagere school. j' waren tenslotte ook nog wat individuele prijzen te verdelen. Voorul de prijs voor de topsco rer werd nog even een spannen de aangelegenheid, want Johnny Marijt en Jan Beugclsdijk wa ren ieder met drie doelpunten gelijk geëindigd. De jonge Ma- rijt klopte evenwel zijn mede dinger in een serie strafschop pen. die genomen moest worden op de minst gepasseerde keeper van het toernooi, Jan van der Linden van dc Christus Koning-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5