Str eektent oonst elling Zoeterwoude '73 trekt ruim 600 duiven aan Totaalvisie over sportaccommodaties GROTE MANIFESTATIE ROND STUKJE MYSTIEK DAT POSTDUIF HEET Y ormingswerk- activiteiten in Volkshuis CAMP SNEL VRIJ VAN OUDE LOMPEN MEER GROEN IN ZOETERWOUDE stad en randgemeenten KVP-raadsleden willen: DONDERDAG 4 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT ZOETERWOUDE Als er iets Is dat de laatste decennia een grote vlucht heeft genomen, dan is het wel de postduiven sport. Slechts de onoverzienbare rijen hengelaars-langs-de kant, bezitters van een eindeloos geduld in de verwachting van „beet", overtreffen het getal der duivenliefhebbers. Maar het zijn er altijd nog ruim duizend in den lande, die met hun gezinnen een brok welzijnszorg vormen. Boeken zijn al volge schreven over dit onderwerp, dat velen tot vervoering brengt: lief en leed in het hok, verliesposten en strijk op de winst, waterlanders van blijdschap en tranen van leed. Het hart van de „liefhebber" barst bijkans van gloeiende trots als zijn dieren klievend wegschieten en heelhuids terugkeren, zo dat hij weer oog in kraaloog kan staan met zijn krasbonte kweker, z'n blauwe doffer of zuivere oude Delbar. De duif is een cultuurvogel die er al een jaar of 5000 heeft op zitten. De oude Chinezen lieten ze al vliegen, praktisch in èèn adem met hun rotjes die eigenlijk gemodificeerde reisduiven zijn. Sinds oeroude tijden bestaan er geen grenzen of muren voor duiven en daarom werden ze 's mensen bode in voor- en tegenspoed. Ze waarschuwden of brachten blijde tijdingen over. De Romein Plautus had het al over „mea columba" mijn duifje, ofschoon hij zich toen net zo goed op vrijersvoeten had kunnen begeven. Een duivenhok werd door de toenmalige heersers der aarde een columbarium genoemd en vanwege de overeenkomst kreeg een graf-ingang dezelfde naam. In elk geval heeft de duif zich overal genesteld: in de mythologie, in het christendom, bij de communisten, op postzegels en op grafkelders, op schilderijen, in de literatuur en in het lied. Inmiddels hebben de duiven zich laten verenigen in een gezonde, veredelde sport, die tegelijk be hoefte, liefhebberij en recreatie werd wat dit laatste ook mag zijn Bij de massa onwetenden heeft de duivensport nog een misplaatst imago: tijdverdrijf voor „Jan de arbeider", die fluitend en z'n busje voer schuddend wacht tot-die een ons weegt of tot de invallende duis ternis hem laat weten, dat enke le van zijn dieren de laatste trein naar huis hebben gemist. Wie deze weinig gefundeerde mening mocht huldigen, heeft het mis. Jan de arbeider staat in dit opzicht schouder aan schouder met een minister die met zoet gefluit als een voge laar lokt (als hij tijd en gele genheid heeft) of met een ma nager en een ingenieur. De meest onverdachte propaganda komt van Soestdijk. Prins Bern- hard immers is een fervent postduivenliefhebbeA die hele inzendingen naar exposities stuurt, zoals een paar weken ge leden naar de Rotterdamse Ri- vièra-hal. Hij zal zelf z'n hok ken niet nalopen, daar heeft hij mensen voor. Maar een feit is, dat de duif een van zijn groot ste hobbies is. Zoeterwoudenaar Ben van Leeu wen heeft jaren geleden al een verbond met de duif gesloten. Hij heeft zich helemaal door het nestspel laten inpalmen, zo zelfs, dat hij enige tijd geleden een nieuw gezelschapsspel als op windende gezelligheidsfactor voor jong en oud in het Bene- luxruim heeft gelanceerd, onder het patronage van een loepzui vere wedvogel. Van Leeuwen heeft het daarbij niet gelaten. Zoeterwoude, dat bij gebrek aan initiatiefnemers, geen eigen postduivenvereniging heeft, moest en zou een duivenmani- festatie krijgen, een soort con gres, dat in elk geval soortgelij ke, eerder gehouden bijeenkom sten in de omgeving met stuk ken zou slaan. 't Is hem gelukt. Vanzelfsprekend, zou je zeggen, als je v. Leeuwen 'n beetje kent. Hij heeft de zaak aangepakt met M. Straathof uit de Weipoort, die bestuurslid is van de P.V. in Zoetermeer, en met R. J. Dekker, secretaris van de P.V. te Hazerswoude. Het resultaat van deze samen spraak wordt de grote streek- tentoonstelling Zoeterwoude 1973, enig in haar soort, qua omvang van deze streek. Er was belangstelling van 800 dui ven. Zelfs Delft en het Westland wilden meedoen, maar de twee zalen van het Don Bosco-huis in Zoeterwoude laten een dergelijk legioen niet toe. Daarom zijn nu ruim 600 duiven geaccepteerd. Op 5 en 6 januari deze week nog komen ze uit Hazerswou de, Zoetermeer, Zoeterwoude, Stompwijk, Voorschoten, Leider dorp, Koudekerk, Alphen en uit Leiden met hun bazen (en ba zinnen) om zich te laten bewon deren en keuren op al hun kwa liteiten. Het evenement is niet alleen be doeld voor de duivenmelkers. Het wordt een show die ieders oog zal strelen. Trouwens, ook gaard, vormen op de show het het oor zal met het gekoer wel neusje van de zalm. aan zijn trekken komen. Zoals Staande naast Ben van Leeuwen Ben Leeuwen het uitdrukt: wie wil weten hoe voetbal in el kaar zit, kan dit alleen leren door naar het veld te gaan. Voor de geïnteresseerde niet-in- gewijde zal deze unieke sport- duivententoonstelling stellig een hok, gaat voor de leek De duif een veren wereld open. Hij spreekt zijn dieren, gescheiden als duiven en duivinnen, op de enig juiste manier toe. Ruw-te- der geeft hij ze scheidnaampjes die een liefkozende uitwerking intelligent dier, in vredes- en oorlogstijd met een niet te peilen oriëntatievermo- gen. Van Leeuwen vertelt er van. „In Amerika zijn door hoogleraren proeven genomen door duiven te voorzien van gaat erom, je duif te leren ken nen als je pappenheimer, door hem te observeren en de karak tereigenschappen te bepalen. „Het is een complexe zaak", vindt Ben van Leeuwen, „en daarom voor veel mensen reden openbaring worden met supe rieur materiaal. Neem maar eens de omstandigheid, dat deze twee dagen de totale collectie rasduiven van de bekende Noor delijke Kampioen Jan Jager uit Musselkanaal te koop wordt aangeboden. Deze Jan Jager moet, na 25 jaar een grote ge- neraal-kampioen van Groningen te zijn geweest, op doktersad vies zijn sport vaarwel zeg gen. Zijn 35 te verkopen duiven, met vakmanschap bijeenge- hebben. Een slanke vogel, die ronduit „grote schooier" wordt genoemd, laat de lucht in zijn kropje verheerlijkt rollen en knipoogt tevreden tussen twee omvattende vingers door. Een ander, die luistert naar de bena ming „lelijk loeder" klappert uitgelaten op de linkerschouder van Ben, die me vraagt: „Snap je er nu een beetje van?" Nou, niet helemaal natuurlijk, maar dp band tussen man en dier schijnt hier uiterst hecht te zijn. zendertjes, magneetjes om te onderzoeken welke atmosferi sche invloedem op het oriënta tievermogen van de duif waar neembaar zijn. Gelukkig is daar geen resultaat uitgekomen, an ders zou het het een zaak van uitsluitend geld worden: hup een apparaatje aan vleugel of staart en je wint alle prij zen. Koppelen kweken, spelen dat zijn de drie grote dhnensies van deze hoogvliegende sport. Het om duiven niet leuk te vinden. Nee, het is niet eenvoudig. En toch al, door de manier van bouwen en leven in flats zijn veel aspirantliefhebbers van deze sport uitgesloten. Mensen als Van Leeuwen zien in hun sport een stuk mystiek. „Ze vliegen afstanden van 60 lot 1200 km en halen soms snelhe den van 120 km. per uur, tol lend door de lucht op weg naar het thuishok. Onvoorstelbaar, zo'n klein beestje. Moet je dat nou 'ns zien. Is het gek, dat we hierdoor zo geboeid raken? Zo'n brokje broos leven vanaf Bor deaux of Barcelona? Je denkt weieens: waar haal ik het recht vandaan zo'n hummeltje 1200 km. van huis weg te halen en op een retourvlucht te laten zet ten? Wc hebben ons dat recht aangematigd, maar dat heb je ook met de paardensport en met honden. Daar staat tegen over een geweldige liefde en verzorging, die het dier het hele jaar door krijgt (of behoort te krijgen)". Jan Jager, Ben van Leeuwen, noem de enthousiaste melkers maar op, ze hebben een duivenhart, o zo groot. Op de komende expositie zal daarvan iets te bespeuren zijn. En dan moet men niet alleen kij ken naar 't werk van de drie keurmeesters A. van Dasselaar (Gouda), H. C. Kroeze (Den Haag) en M. J. Winters (De Kwakel), die de techniek van aeze wonderlijke liefhebberij voor hun rekening nemen. Een tentoonstelling van waarneem bare zaken zegt niet alles over do vliegerij en de vluchtsport, maar deze grote facetten gaan wel dikwijls samen. Een wande ling langs de hokken, wat nauw gezette aandacht voor de ranke diertjes kan als een straal van omhoog naar benee bij u een onvermoede snaar doen trillen. En dan ben je verloren. Dan staat in de kortste keren een Volgens Ben van Leeuwen (alle voortekenen zijn er) leeft deze grote show van het enthousias me der deelnemers, het grote medeleven van grote bedrijven en andere sponsors (men slaat van de stoel af, als je de prij zen ziet), de sportieve medewer king van veel winkeliers tot in Leiden toe en de progressieve opstelling van burgemeester Detmers en trouwens het hele college van Zoeterwoude. Zo te horen kunnen andere gemeenten daar een voorbeeld aan nemen. Om Iets te nomen: Heineken als kersverse Zoeterwoudse ne derzetting schonk een knots van een bokaal voor de fraaiste hok-inschrijving, Radio Veroni ca (die zo nodig moet blijven) maakte ook een royaal zend-ge- baar en de heer Detmers. die zaterdagmiddag om 12 uur de of ficiële opening verricht, gaf een persoonlijke beker, die naast de wisselbeker van de gemeente Zoeterwoude komt te prijken. In het kader van de manifestatie wordt een loterij (3000 loten) georganiseerd (prijzen o.a. 54- delige Sola-cassetle, draagbare radio, barbeque-set enz.) om hot stichten van clublokalen in Ha zerswoude en Zoetermeer moge lijk te maken. De show is ge opend vrijdag 5 januari van 20.00 tot 22.00 uur en zaterdag 6 januari van 10.30 to 20.30 uur. LEIDEN Een serie over sexua- liteit en later een cyclus over het onderwijs zijn de twee hoofdactiviteiten, die de komen de weken in het Leids Volkshuis zullen plaatshebben. De staf van het huis en de organisatie Vormingswerk Sentrum verzor gen de avonden, die in hoofd- zaak bestemd zijn voor de vaste bezoekers van het Volkshuis, wat zo ongeveer neerkomt op werkende jongeren. Duidelijk is gebleken, dat er aan de.aktiviteiten, die in de afgelo pen tijd zijn georganiseerd, be hoefte was. Door verschillende onderwerpen op 'n niet alledaag se manier naar voren te brengen is al op verschillende punten de discussie losgekomen. De laat ste maanden van het afgelopen jaar zijn onder andere avonden georganiseerd met de thema's Palestina, Zuid-Afrika en verder is er een wereldwinkel geweest. De twee eerst volgende avonden zijn dus aan de sexualiteit ge wijd. Op 18 januari komen het COC, de LWH en de NVSH het een en ander over homofilie vertellen. Er zal een filmpje door de NVSH vertoond worden, waarna gediscussieerd kan wor den. Op 25 januari zijn Dolle Mina en de afdeling Leiden van de MVM present. De Mina's zullen enke le theaterstukjes brengen. In de daarna volgende drie avon den staat het onderwijs cen traal: 1 februari is de eerste bijeenkomst. De toneelgroep „Caoutchouc" uit Den Haag zal een typisch autoritaire onder wijssituatie op een huishoud school en de LTS uitbeelden. De tweede schakel in de cyclus is op 8 februari wanneer een film wordt vertoond van de VPRO uit de serie onderwijs. De laat ste bijeenkomst is op 15 februa ri. Wat er dan aan de orde zal komen hangt af van het re sultaat van de beide voorgaande avonden. Op 22 februari wordt tenslotte (weliswaar onder voorbehoud) de VARA-film „Een boterham met tevredenheid" op het scherm gebracht. Het Leids Volkshuis en het Vor mingswerk Sentrum hebben ook het plan om na deze series buurtcomité's in de gelegenheid te stellen hun werk met de be zoekers van het Volkshuis door te spreken. Belangstellende buurtwerkers kunnen contact opnemen met Vormingswerk Sentrum, Rapenburg 6, Leiden, telefoon 44526. LEIDEN Hoe zit het precies met het onderzoek, dat burge meester en wethouders uitvoe ren met betrekking tot de sport velden in Leiden? Dit vragen de beide KVP-raadsleden de heren S. Cornelisse en J. Cornelissens in een schrijven aan het college. Zij willen graag een totaalvisie met betrekking tot deze zaak zodat de sportaccommodaties kunnen worden aangepakt. Een ander punt in de brief is de stichting van een nieuw zwem bad in Leiden. De KVP-ers wij zen erop, dat van de kant van jeugdtoneel in het Dorpshuis te i het college al herhaalde malen Leiderdorp. toezeggingen zijn gedaan ten LEIDERDORP 300 kinderen leefden gisteren mee met de spannende avonturen van Dik Trom. gespeeld door het Haags aanzien van een nota over de stichting van een zwembad. De nota is er echter nog steeds niet. De raadsleden zouden graag zien, dat er binnen af zienbare tijd sprake zal zijn van een planning wat betreft uit te voeren sportzaken met in het bijzonder de sportvelden. Zij schrijven b en w., dot de finan ciële problemen voor iedereen duidelijk zijn maar verklaren het toch niet meer dan redelijk te vinden, dat er een planning komt, die een basis kan leggen voor in de toekomst uit te voe ren kleine en weinig geld ver slindende projecten. De heren Cornelisse en Cornelis sens schrijven ook nog steeds te wachten op de uitslag van een onderzoek door b. en w. met be trekking tot de parkecrplaatscrf nabij het terrein van de voet balvereniging Roodenburg. Di( onderzoek is reeds in juli 1971 toegezegd. Do ruadsledcn vrai gen b, en w. of het college he- kend Is met du omstundighcid, dat er van de kant van de be- drijfstechnische school uan da Medusastraat bereidheid be staat. mee te werken bij de uit voering van dc aanleg van pro visorische parkeerplaatsen. ZOETERWOUDE Het gemeen tebestuur maakt ernst met de uitbreiding van het groen In Zoeterwoude. In de begroting 1973 is een bedrag opgenomen, als prijs voor een te houden tuinwedstrijd. Verder wil het college ook de mogelijkheid van boomaanplant door particulieren onderzoeken. LEIDEN Do milieuvervuilende lompenbedrüven in do Leidse wijk Do Camp zullen waarschijnlijk binnen niet al te lange tjjd verhuizen. Het is de bedoeling, dat de lompen voortaan op oen terrein in de buurt van de Sluagli- of Stinksloot worden opgeslagen. Hier is ook de vuurwerkfabriek Kal gevestigd. Tijdens de vanmiddag te houden vergadering van c werken zullen de eerste maatregelen, die dc vi ken. Allereerst zal de grond nabij de Stinksloot i van 255.000 gulden voor nodig. Voorts z.jii er ken achter hot terrein van dc Grom ordhal lm gesteld maar dit moet nu, dertien jaar later guldens worden aangevuld. De commissie z.»l .i commissie voor volkshuisvesting en openbare plaatsing vooraf moeten gaan, worden bespro- cten worden verkaveld en daar is een bedrag men cm de Gabriel Metzustraat door te trek- Hicr\oor is in 195!) al krediet beschikbaar duidelijk met een flink aantal minder harde vanmiddag tlo.00 uur in he Met het beplantingsplan zal niet langer worden gewacht dan strikt noodzakelijk. Elk moge lijk en nuttig idee zal worden gebruikt. Ook van particuliere zijde werkt men mee aan het groenplan. Onlangs ontving de gemeente een schenking voor het „Bomenfonds". Voor de be planting in het industriegebied is op de begroting 16.000 gulden uitgetrokken. Voor aantasting van het Jandschapsschoon door ruilverkaveling hoeft men vol gens de gemeente niet te vre zen. Zoveel mogelijk zal het rooien van houtopstanden wor den tegengegaan door een kap- verordening. In het bestem mingsplan „Landelijk Gebied", zijn reeds alle kleinere bossages beschermd natuurgebied. Overleden na val van trap LEIDEN De 86-jarige mevrouw Vinkenstijn-Neuteboom uit Lei den is gisteren overleden, nadat zij in haar woning aan de Groenhovcnstraat van de trap was gevallen. Met een hoofdwond werd de we duwe naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd, waar zij later overleed. Minibus tussen Patrimonium- park en Hoofdstraat LEIDERDORP Sinds 2 Januari is er weer een mlni-busverbln- ding tussen het Lclderdc Patrimoniumpark en de Hoofd straat. Een taxibedrijf verzorgt dc diensten met financiële steun van de gemeente. Zoals het zich nu laat aanzien znl de minibus tot begin april blijven rijden. Het beginpunt van de bus ligt te genover dc gereformeerde kerk bij het viaduct van de rijksweg, het eindount in het Patrimo- ■niumpark. De vertrektijden van af de Hoofdstraat zijn 08.10, 12.10. 13.10 en 10.10 uur. Vanaf het park zal op de volgende tij den v orden vertrokken: 08.30, 1" 10. 13.10 en 16.30 uur. Voorts Z';o er hn'"-s op de volgende VOORSCHOTEN Cp vel t h kerc dagen van december u en v .ca was het vroeger tenminste. No-; steeds trekl schotense vuur, een legale U". In Leiden paar bomen op de hoek van de Zeemanlaan. rr wordt een <'at gelilk is 1 prijs, die ook bij ubrandde gisteravond

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3