Nan de Vries: Vesting van klei film over bedreigd bergvolk Kinderprogramma's geen proeftuin voor beginners TELEVISIE VANAVOND Vrouwen vinden Mies leuker dan mannen Hou het scherm in 't 009 TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN Schriftelijk onderwijs ombouwen voor t.v. PAGINA 2 LEIDSE COURANT HILVERSUM. „Het maken van kinderpro gramma's wordt nog teveel als een proeftuin voor beginnende tv-regisseurs, schakel-technici en cameramensen beschouwd. Minder als vroe ger, dat wel, maar voor velen begint het echte werk pas met de avondprogramma's. Een vreemd standpunt, want diezelfde programma makers zijn zeer gesteld op selectieve kijkers. Mensen, die niet alles slikken, die op tijd de knop van hun toestel kunnen omdraaien. Daar moet je jong mee beginnen, zeggen ze. Toch vinden ze een sprookje voor de kinderen al gauw goed. Ik zie het regisseren van kinderpro gramma's niet als werk op het tweede plan. Als ik heel mijn leven voor en met kinderen kan blijven werken, ben ik zeer tevreden. Nan de Vries (36), regisseuse van het KRO-kin- derprogramma „Nogal wiedus" is zeer beslist in haar uitspraak. „Kinderen kun je niet met rommel afschepen. Ze hebben je snel door als je niet serieus bent. Het is voor veel volwasse nen een openbaring wat kinderen leuk vinden. Als ik thuis met de kleintjes naar de televisie kijk, verbaas ik me nog steeds over de voorval len, waarom zij lachen. De meest simpele din gen. Het is ook zo logisch. Die zaken maken zij dagelijks mee, die herkennen zij van thuis, dat is hun humor". Nan de Vries getrouwd met bassist en dirigent Willem de Vries, moeder van vier kinderen, heeft het maken van kinderprogramma's in de harde praktijk geleerd. „Ik werkte als regie-as sistente bij de AVRO, toen de regisseuse van het kinderprogramma er opeens mee ophield. Dat kun je mooi overnemen, zeiden ze. Daar stond je dan, een snotneus van twintig, tussen cameralieden, die er veel meer van af wisten. Een filmcamera had ik zelfs nooit in mijn han den gehad. Nu lach je om zo'n begin, maar toen vond ik het een drama". St. Bernardshond „Met mijn zusje, Thea Wamelink, had ik de se rie „Basje Boterbloem" geschreven. Die serie mocht ik regisseren. Een heuse St. Bernards hond, die ik op kosten van de AVRO in een ken nel in Friesland had gekocht, speelde daarin een hoofdrol.Voor uitzending vanuit het Juliana Kinderziekenhuis in Den Haag reed ik heel vroeg met de hond in een taxi van Baarn naar Den Haag. Krijgt die auto op de rijksweg pech. Pas tegen twaalf uur kwam ik bij het ziekenhuis aan. Tijd om te repeteren was er niet meer. De opnames moesten meteen beginnen. Achteraf bleek dat alle camera's verkeerd stonden opge steld. Ik had honderd losse shots gemaakt, die weinig verband met elkaar hielden. Tot 's nachts vier uur ben ik aan het monteren ge weest om er nog iets van te maken. Het is niet erg gelukt. Ik kon wel huilen". Onkruidsmentaliteit „Gelukkig heb ik een soort onkruids- men tali tiet. Hoe meer tegenslag hoe koppiger ik word. Ik ben er niet onder te krijgen. Een echte „ram". In het begin wilden ze in de studio wel eens lekker katten, zo van „weer een, die zo nodig moet". Niet bevorder lijk voor je zelfvertrouwen, hoor. Met regisse ren is het net als met autorijden. Heb je de technische kneepjes onder de knie, dan gaat de rest vanzelf. Sindsdien heb ik met veel meer ge mak de jeugdmagazine Rooster gemaakt, de do cumentaire serie „Uit de voeten" voor volwas senen. Flits en vorig jaar de kinderquiz Klasse- werk". "Je werkt naar een succes van 100 procent, maar geen enkel programma haalt dat. Soms is het 75 de andere keer 80 procent. Je bent van zoveel mensen afhankelijk. Cameramensen, schrijvers, spelers. Ze moeten ook hun dag maar hebben". Efficiënt „Ik heb nooit zo gemoeten", zegt Nan de Vries. |joen de jongste een jaar was en ik weer ging werken, vond ik het wat erg dat ik 's morgens de deur uitstapte en een ander de baby in bad mocht doen. Mijn man, die bassist was bij het Radio Philharmonisch Orkest, wilde echter graag orkestdirektie studeren bij Jaap Spaan der, de bekende muziekpedagoog uit Amster dam en dus ben ik weer gaan werken. Hij diri geert nu drie amateursorkesten maar de grote stap naar het beroepsorkest is nog niet gezet. Binnen een paar maanden, een jaar misschien, hoop ik het wat rustiger te krijgen". „Je leert heel efficiënt met je tijd omgaan. Je bent alles tegelijk, moeder, werkende vrouw, echtgenote en huisvrouw. Een gespleten rol. On der het koken, denk je aan je werk. Ben je aan het regisseren, dan loop je iets gezelligs te ver zinnen voor het avondeten. Ik ben wel eens ja loers op al die werkende vaders, die om klok slag half zes thuis komen, voor wie het eten al dampend op tafel staat en die met een tevreden gezicht in de grote stoel de krant mogen lezen". Nan de Vries, lachend: „Voor mij begint om half zes mijn tweede dagtaak. Met mijn jas nog aan, zet ik de aardappels op, terwijl ik naar de verhalen van de kinderen luister. Wel breng ik NEDERLAND I 15.30 Laurel en Hardy 15.50 Popeye 16.10 Aan boord van de Fulton 16.40 Betty Boop 16.45 De pastoor en het model 17.00 Manfred Mann j VPRO 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal I 19.05 Beertje Colargol 19.20 Zwijgen is goud 19.45 Popeye 20.00 Journaal 20.21 Berichten uit de samen leving 20.35 AU in the family 21.00 Meester mag het raam 21.45 Remparts d'argile (film) 23.15 Journaal NEDERLAND II EO 19.05 Kinderkrant 19.30 Leven in 1973 20.00 Journaal 20.21 Nieuwjaarstoespraak 20.25 De natuurgebieden 21.15 En nu mijn verzoek 21.50 Nader bekeken 22.10 Niet al andere kinderen 22.30 The return (film) 23.00 U schrijft ons 23.15 Journaal België Nederlands 18.00 uur Fabeltjeskrant 18.05 uur Calvin en de kolonel 18.30 uur Tienerklanken 19.08 uur Gastprogramma 19.38 uur Zoeklicht 19.43 uur Mededelingen 19.45 uur Journaal 20.10 uur Wachtwoord 20.10 uur Wereldpremière 22.15 uur Première 22.55 uur Journaal elke avond de kinderen naar bed, dat heerlijke uurtje wil ik niet missen". „Een Dolle Mina? Ach nee. Ik zie me niet met een bord langs de straat lopen met „baas in ei gen buik". Het oude systeem had goede kanten, en het nieuwe ook. Die harde akties van de Dol le Mina's sorteren volgens mij geen effect. Maar ik ben ook geen baanbreker. Het huwe lijk, het gezin, het zijn allemaal zaken, die ik niet klakkeloos over boord wil zetten. Ik ben ei genlijk een heel conservatief mens. Mijn man is juist progressief. Maar goed ook. Het houdt de discussie levendig". Rode draad „Ik heb nog 'lang niet het idee, dat ik al alles weet. Ik ben nog steeds in ontwikkeling. Vaak leer ik van mijn kinderen. Over milieuhygiëne Nan de Vries bekijkt de opnames v weet mijn dochter van zeven jaar antwoorden te geven, daar sta ik nog van te kijken. Voor een uitgeversmaatschappij in Amsterdam maak ik geiuidsdocumentaires voor het lager beroeps onderwijs. Voor die serie verdiep ik me in de problemen, die ik zelf niet ken. Over drugs bij voorbeeld, die heb ik nooit gebruikt. Maar het uitgangspunt blijft hetzelfde als met kinderpro gramma's. Alles van jê zelf moet je weggooien alleen de feitelijke gegevens tellen. Daar kun je dingen mee opbouwen, die als een rode draad door een programma moet lopen. Nan de Vries: „Mijn beste critici zijn mijn kin deren. „Jij wil natuurlijk weer weien, hoe het was" zei mijn dochter laatst. „Nou het was leuk hoor". HANNEKE WIJGH. Jean-Louis Bertucelli, regisseur (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zoals al eerder werd bericht heeft Mies Bouw man in populariteit momenteel Willem Duys overtroffen. Van elke vijf Nederlanders houdt er één het op Mies, terwijl Willem vijftien pet. van de stemmen vergaarde. Marcel van Dam kwam op de derde plaats met 9 pet. Dan volgt Berend Boude- wijn met 4 pet. Opvallend is dat Mies vaker door vrouwen leuk wordt gevonden dan door mannen. Deze cijfers zijn het resultaat van een onderzoek door het bu reau Ogilvie, dat in een landelijke, representatieve steekproef aan 579 personen boven de vijftien jaar vroeg welke persoon, die regelmatig op de tv verschijnt, zij het meest bewonderen. De overige cijfers lagen als volgt: Joop Doderer/Swiebertje allen 3 pet; man 4 pet vrouw 2 pet Koos Postema 3%, 3%, 2%; Toon Hermans 3%, 2%, 3%; Frits Thors 2%, 3% 1%. De Mounties 2%, 3%, 1%; Den Uyl 2%. 3%, 1%: Wiegel 2%, 3%. 1%. De volgende namen werden door 1 pet van alle ondervraagden genoemd: Biesheuvel, Adèle Bloemendaal, Simon Carmiggelt, Ton van Duinhoven, André van Duyn, Fred Emmer, Hiltermann, Ad Langebent, Ton Lensink, Albert Mol, Wim Sonneveld, Kick Stockhuyzen, Mr. van Thiel, Gert en Hermien Timmermans en Dr. Rossi. Berend Boudewljn goede vierde Marcel van Dam fraaie derde De film Remparts d'argile (Ves- j ting van klei) werd in 1970 ge maakt door de jonge Franse re- j gisseur Jean-Louis Bertucelli. Het gegeven is ontleend aan de ge- I schiedenis van een bergdorp in Tunesië, Chebika, waar de bevol- i king in opstand kwam, toen van de ene dag op de andere hun loon 1 werd gehalveerd. Naast dit gege ven is er het verhaal van Rima, een weesmeisje dat in opstand komt tegen de oude Arabische traditie, waarin vrouwen een zeer ondergeschikte rol spelen. Haar opstandigheid wordt uitgelegd als waanzin en op gruwelijke wijze bestraft. Ned. I 21.45 uur. Beertje Colargol Beertje Colargol is de grote zee opgezwornmen. Er dreigt gevaar en hij wordt gered. Ned. 1 19.05 uur. Zwijgen is goud Maarten van Rooijen presenteert I vanavond vaktructjes uit de films j Tramp, Tramp, Tramp met Har ry Langdon, High Sign met Bus- ter Keaton, Alices Wild West j Show van Walt Disney, Black Sta- 1 ge, One Week, Steamboat Bill Ju- I nior en The Boat, de laatste vier I films met Buster Keaton. I Ned. I 19.20 uur. All in the family In deze Amerikaanse comedy-se- rie komt vanavond Sammy Davis jr. op bezoek. Hij heeft een koffer laten staan. Edith doet erg haar best om niets over zijn glazen oog I te zeggen. Ned. I 20.35 uur. Meester, mag het raam open De school is een gesloten insti tuut. waar de buitenwereld moei lijk in doordringt. Kinderen en ou ders kunnen zelden meebeslissen over wat ze leren en op welke manier. De VPRO wil proberen samen met ouders en leerkrach- ten het raam wat verder open te krijgen. I In het vierde en laatste program ma onder te titel Actie...hulp...in- formatie, worden de lijnen uit de i eerste drie programma's doorge trokken. De school sluit op geen enkele manier aan bij de werkelijke pro blemen waarmee arbeiders te ma- Buster Keaton in Zwijgen is goud ken hebben. Hierdoor komen niet alleen werkelijke samenlevings problemen niet aan bod, maar ko men ook zeer veel arbeiderskinde ren in ons onderwijs in de knel. De problemen daarvan zijn be kend. Zij hebben minder kans door te stromen naar hogere ver school in handen te leggen van ouders en onderwijsmensen, die samen bepalen wat er op school wel en niet moet veranderen. De school moet elk kind apart tot uitgangspunt van zijn doen en la ten maken en zich telkens afvra gen op welke manier aan de ei sen van dat kind tegemoet geko men kan worden. Deze dingen ko men in het slotprogramma van vanavond aan de orde. Ned. I 21.00 uur. Kinderkrant In de kinderkrant vanavond een getekend bijbelverhaal, Davey en Bruno en „even zingen tot be sluit". Ned. II 19.05 uur. Leven in 1973 Diverse geestelijke leiders en evangelisten komen in dit pro gramma aan het woord. Ned. II 19.30 uur. Natuurgebieden Een film over gebieden in Noord en Zuid-Amerika, waar de bescha ving nog niet heeft kunnen door dringen. Ned. II 20.25 uur. En nu mijn verzoek Het Urker Mannenkoor, de geza menlijke koren uit Kampen, de Twente Zangers, het duo De Haan-Warta, The Burning Candles en de sopraan Rie Grims-Stroot- man voeren wensen uit van de kijkers. Ned. II 21.15 uur. Niet als andere kinderen Een programma over het gehan dicapte kind, opgenomen in hel pedagogogisch instituut te Oister- Ned. II 22.10 uur. De terugkeer Het nieuwe Israël zoals de oude profeten het profeteeerden. Ned. II 22.30 uur. men van algemeen vormend on derwijs. Zij worden al vroeg uit- (l *rUriift OtlS geselecteerd door wat het onder- U Stnri/M wijs noemt de ongunstige werking Brieven van kijkers met prob'ï- van het milieu op de sehoolpresta- men worden besproken door ds. ties. De enige mogelijkheid om Glashouwer en deskundige drs. aan deze ontwikkeling een eind te W. Zoutewelle. maken is door het beheer over de Ned. II 23.00 uur. NEDERLAND I 15.30 Les Poppys 15.45 In de Stille Oceaan 16.55 Signed by the Cats 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Het geheimzinnige leven 20.00 Journaal 20.21 Met liedjes het land in 21.40 Tussen half acht en half negen 22.00 Hier en nu 22.40 Geestelijke liederen 22.50 Journaal 19.10 Wereld op wielen 20.00 Journaal 20.21 De overval (film) 21.35 A sentimental journey (show) 22.25 Tros-sport 22.50 Uit de kunst 23.20 Journaal België Nederlands NEDERLAND II 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero 18.00 18.05 19.05 19.20 19.33 uur Fabeltjeskrant uur Opgejaagd in Holland uur De toverbal uur Ziet u er wat in uur Zoeklicht uur Mededelingen en weerbericht uur Journaal uur De laatste reis uur Olympia 1972 uur Journaal uur De andere film 19.30 Trefpunt: ktuele zaken ter discussie. NOS: 9.50 Den Haag vandaag. AVRO: 0.00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 0.10 (S) Philliarmonia Quintett uit bariton met planobegelel- lenlng. 19.55 Kunst- en vliegwerk: informatie over actuele tentoonstel lingen. 20.00 Veel gevraagde gewijde muziek 20.37 tS) De laars op de nek. seriehoorspel. 21.00 (Si Regio- 1IIIA EliHt'M 8.00 (S) Tijd vrij voor muziek In vrije tijd: koorzang. 18.30 Nieuws. 18.41 (S) Leger des Hellsmuzlek. (gr.). 18.54 Zojuist verschenen..,: boekbespreking. AVRO: 19.00 (S) O: rrede. hoorspelserie 21 (S) Muziek zonder podlu i serie uitzendingen IS.00 Nieuws. 18.02 Joosl de Draayer Show. TROS: 19.00 Nieuws. 19.02 l) spreekt met Plet (Romer). 20.00 Nieuws. 20.02 Poster. 21.00 Nieuws. 21.02 Apollo XXI: vervolghoorspel (16) 2130 Kabaretteketet. 22.00 Nieuws. 22.02 De Hugo van Gelde ren Show. met o.a. de Nederlandsta lige Top Tien. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.02 T...S...T... TROS-Sport-Tljd, _lek. 24.00 Nieuws. 0.02 j Jazz-Slr. 0.55—1.00 Nieuw 00.12 pedagogische ru briek. AVRO: 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Inleiding lot nv 7.50 (S) Badlnerle: klassieke muziek (gr.) 8.24 Overweging. S.30 Nieuw. 8,36 Gymnastiek voor de huisvrouw. dekbegrlp. muziek. radio. 10.00 (S) Aubade: klassieke s. 10.10 Ar beidsvitaminen. (11.00 Nieuws; 11.03 Radiojournaal). 11.30 (S) Horlepiep: NOS: 13.25 Toerlsm idt de Mlddelec i Zoeklicht op Neder! Orkest. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. NCRV: 11.00 Nieuws. 11.0S politieke analyses, i Meurders. AVRO 15.03 Top-Twenty 1 hitpal Top-Twentv 3 - de Engelse hltpara- naal. 17.06 Postbus 700: verzoekpla- tenprogramma. Sammy Davis in de serie All in the family (Van onze radio- en tv-redactie) LEIDERDORP —De vereniging van instellingen voor schriftelijk onr derwijs (VISO) vindt dat op zo kort mogelijke termijn met de instruc tieve omroep moet worden begonnen om de nodige ervaring op te doen. Op de kosten, die de verwezenlijking van de instructieve omroep met zich b-engt, kan volgens de VISO aanzienlijk worden bezuinigd door gibruik te maken van de leerstof van de bestaande schriftelijke oplei dingen. Die leerstof zou volgens de vereniging als basis kunnen die nen voor het samenstellen van de begeleidende radio- en tv-program* ma's. waarvoor dan een derde net noodzakelijk is.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2