Slechts Britten gaven blijk van mentaliteit VALENTIJN EN CLAESSON OP EERSTE PLAN Bestuur Raak beraadt zich over Maxner Excuus van Pakistan voor „rel" DONDERDAG 4 JANUARI 1973 LONDON Voor Britse voetballers is het belang rijkste van een wedstrijd toch oiog altijd het winnen. Zij realiseren zich te allen (tijde dat ihun „brood" af hankelijk is van het leve ren van een prestatie. Dat was dan ook de reden dat het elftal van de drie nieu we EEG-landen (Groot- Brittannië plus twee De nen), gecoached door Sir Alf Ramsey, gisteravond in het Wembleystadlon vrij gemakkelijk (2—0) won van de door Helmut Schön geleide „oude zes". De sterren uit de landen van de oude gemeenschap demonstreer den hun inderdaad grote technische kwaliteiten, maar vergaten daarbij dat voor het maken van doelpunten ook In spanning vereist is. De Britten maalden er dan ook niet om dat slechts 36.000 Londenaren de en tree van de drie in de EEG met hun aanwezigheid in Wembley wilden vieren. Vanaf het begin- signaal van arbiter Burtenshaw toonden zij hun traditioneel gro te inzet, die, gepaard aan de fi losofie van „de rechte lijn is de kortste verbinding tussen twee punten", terecht met het meeste applaus werd beloond. Grote sti mulator in de equipe van de drie was de 35-jarige Bobby Charlton, die nog niet veel bleek te hebben ingeboet aan spelinzicht. Steeds weer schiep hij met zijn lange passes kan sen tot een opening. Het was ook weer de „oude" Bobby, die na rust (67e minuut) het ope ningsdoelpunt voorbereidde. Hij stoof langs de lijn en trok voor op het hoofd van Jensen, die doelman Zoff (Juventus) met een zwiepende kopstoot ver sloeg. De tweede treffer was het werk van de Schot Colin Stein, die in een duel met zijn naam genoot Colin Bell de zes-defea- sie uiteenrafelde. De vertegenwoordigers van de rust zijn plaats afstaan Nederlandse clubs, de Ajacieden Blankenburg, Neeskens, Suur- bier (alleen na rust) en Krol (alleen na rust) en de Feyen- oorde Van Hanegem (alleen voor rust) hebben geen opval lende rol kunnen spelen. Alleen Neeskens kon zich aanpassen aan het spel, zoals dat door Günther Netzer en zijn landge noten Beckenbauer, Grabowski en MUller werd bepaald. Het is echter al gezegd: de negen van de tien keer— door Netzer gedirigeerde acties van de zes stierven in schoonheid. Tenmin ste voor rust, want in de tweede helft trokken de door Helmut Schön geselecteerde mannen zich helemaal niets meer aan van de miljoenen televisiekij kers. In de totale negentig mi nuten kregen de „zessers" zeg ge en schrijve twee scorings kansen (Netzer uit een vrije schop tegen de paal en MUller nog juist door doelman Jennings gestuit) tegen de drie zeker het driedubbele. De opstellingen: De drie: Jennings (Spurs) Storey (Arsenal). Moore (West Ham). Hunter (Ipswich Town), en Hughes (Liverpool); Bell (Man chester City) (Olsen-fc-Utrecht), Giles (Leeds United) en Bobby Charlton (Manchester United); Lorimer (Leeds). Stein (Coven try City) en Jensen (Borussia MUnchengladbach) (Ball-Arse nal). De zes: Piot (Standard Luik) (Zoff-Juven- tus Turijn); Tresor (Olympique Marseille) (Suurbier - Ajax), Beckenbauer (Bayern MUnchen) (Krol- Ajax). Blankenburg (Ajax) en Vogts (Borrusia MG); Van Hanegem (Feyen- oord) (Wimmer- Borrussia MG), Netzer (Borussia MG) en 'Neeskens (Ajax); Grabowski (Eintracht Frankfurt), MUller (Bayern MUnchen) en Bereta (Olympique Marseille). Hockeybeker erg iii trek BRUSSEL Bij de Internatio naal Hockey Federatie in Brus sel hebben zich tot dusver 24 landen aangemeld voor het tweede toernooi om de wereld beker, dat van 24 augustus tot en met 2 september in Neder land wordt gehouden. Er zullen echter slechts twaalf lan den kunnen deelnemen. De IHF zal op zijn vergadering vai maart beslissen welke Janden meedoen. Zes zijn er al automa tisch geplaatst: Olympisch kam pioen West-Duitsland Neder land, India, Nieuw-Zeeland, Ar gentinië en Kenia. Inschrijvingen kwamen onder meer van België, Canada, Frankrijk, Ierland, Italië, Ja pan, Maleisië, Mexicq, Nigeria, Polen. Rhodesië, Schotland, Zuid-Afrika, Spanje, Rusland, Wales en Engeland. Pakistan, de Olympische kam pioen van 1968 en winnaar vap het eerste wereldbeker-toernooi in Barcelona, is momenteel ge schorst. Een ander sterk land, Australië, heeft niet ingeschre ven. Cruijff gaat weer trainen AMSTERDAM De winterpauze van Johan Cruijff zal, wat het wedstrijdvoetbal betreft, ver lengd worden tot 14 januari. De aanvoerder van Ajax zal aan staande zondag nog niet spelen in de competitiewedstrijd AZ'67 Ajax. Verwacht wordt dat Cruijff, een week later en twee dagen voor de ontmoeting tegen Glasgow Rangers, wel zal mee doen in de wedstrijd tegen Haarlem. Teneinde de hardnekkige enkel blessure van Cruijff de tijd te geven te genezen, ontbrak Cruijff bij het vriendschappelij ke duel van Ajax in Düsseldorf tegen de combinatie van Fortu- na en Borussia München-GIad- bach en hield hij zich ook afzij dig van de EEG-wedstrijd in Londen. De medische staf van Ajax echter meent dat het gene zingsproces zo ver is gevorderd dat Cruijff vrijdag weer kan gaan trainen. Kovacs: „Wij zul len de zwaarte van de oefenin gen geleidelijk opvoeren en ik neem aan dat hij tegen Haar lem weer zal kunnen meespe len. Is dat niet haalbaar, wat ik overigens niet geloof, dan zal hij vermoedelijk op 16 januari ook niet meedoen in onze eerste wedstrijd tegen de Rangers". Werelduurrecord voor dammers KWINTSHEUL Twee Westland- se dammers. Kees van der Wilk en Nico Zwinkels gaan op 4 ja nuari proberen het werelduurre cord dammen te verbeteren. Beide spelers gaan om midder nacht van start en hopen de laatste zet om 16.00 uur van 6 januari te doen. Het duel vindt plaats in de sociëteit Kerkstraat 3 te Kwintsheul: Het record staat op naam van twee Lim burgers die 34 uur aan het bord zaten. (Van c t sportredactie) OSLO Jos Valentijn kan zich na het vertrek van de meest ge renommeerde schaatssprinters naar de rijen der profs één der sterksten noemen van het afge roomde wereldje der amateurs. Het bewijs daarvoor leverde Valentijn de afgelopen twee da gen op de Valle Hovinbaan in Oslo. Nadat de Nederlander de eerste dag van de traditionele Nieuwjaarswedstrijden had af gesloten met een eerste plaats in het totaalklassement werd hij gisteren definitief winnaar door tweemaal als eerste te finishen. Als enige van de twaalf deelne mers aan de sprintklasse slaag de hij erin de vijfhonderd meter onder de veertig seconden af te leggen. Hij noteerde 39,96. Va lentijn gaf zijn overwinning nog meer glans door ook de tweede 1000 meter te winnen. Zijn tijd was ditmaal 1.22,11. In het klas- "sement over vier nummers ver zamelde Valentijn, die zich nu toch wel definitief heeft gedis tantieerd van Jan Bazen die pas als vierde eindigde 167,055 punten. Efskind legde in het slotklassement beslag op de tweede plaats met 168.125 pun ten. Bazen totaliseerde 169.685 punten. Göran Claesson heeft zich aange diend als de grote favoriet dit seizoen in de titeltoernooien. De Zweed bracht de Noor Sten Stensen op de mijl in een per soonlijk duel een nederlaag toe: 2.05,57 tegen 2.06,15. Bovendien i VaientUn 1 zegevierde Claesson op de tien kilometer in 15.46,69, waarmee hij in het totaalklassement eer ste werd met 179.248 punten. Stensen kwam op een totaal van simde 1.29.09. 180.086 punten. Piet Kleine bleek de sterkste van het Ne derlandse gezelschap. Hij finish te op de mijl in 2.09,84 als ze vende en bereikte op de 10.000 meter de vierde plaats in 16.01,26. Daarmee eindigde hij in het eindklassement op de derde plaats met 183.065 op een forse achterstand van het Zweeds/Noorse duo Claes- son/Stensen. Jappie van Dijk kwam als enige Nederlander op de tien kilometer onder de zes tien minuten: 15.55.58. Teleur stellend was het rijden van Harm Kuipers. Hij was op de mijl ruim tweeeneenhalve se conde langzamer dan Stensen: 2.08,18. Göran Claesson legde beslag op de eerste plaats bij de all-rounders Afrikaanse sportraad Mal boycot LAGOS De raad voor de sport In Afrika heeft aan de voor avond van de PAN-Afrikaanse spelen het besluit genomen om een eind te maken aan het ras senvraagstuk in de sport. De president van de raad van de sport in Afrika, Abraham Ordia, zei na afloop van een driedaag se vergadering van de raad, die achter gesloten deuren is gehou den, het volgende: „Afrika zal ieder land dat rassendiscrimina tie in de sport toestaat boycot ten. We zullen wegblijven van de Gemenebestspelen in Christ- Church als de vastgestelde trip van de cricketploeg van de Springbokken plaats zal vinden. Nieuw-Zeeland zal het niet wil- Nieuw Zeeland zal het niet wil len riskeren zijn Afrikaanse sportvrienden te verliezen door deze tournee te laten door gaan". Forse boete Palermo MILAAN De straf commissie van de Italiaanse voetbalbond heeft Palermo een boete opge legd van 450.000 (2700 gulden). De Siciliaanse eerstedevisie club kreeg deze straf wegens slecht gedrag van zijn toeschou wers. In de laatste thuiswed strijd van Palermo, tegen Inter- nazionale werden spelers van de tegenpartij en de wedstrijdlei ders door het publiek uitge scholden, met fruit bekogeld en bespuwd. Schaaktitel Romanisjin GRONINGEN Oleg Romanisjin heeft zijn Europese jcugdschaak kampioenschap veilig gesteld in de tweede ritting van ziin partij tegen Aurel Urzica. De Roe meense jeugdkampioen gaf zich na enkele zetten in de tweede zitting gewonnen. Wedstrijdleider Gjeltema maakte bekend dat Romanisjin ook zijn laatste partij, die uit de negen de ronde tegen Roy Dieks op vrijdagavond, heeft gewonnen, doordat Dieks zich heeft terug getrokken. Dit betekent dat Ro manisjin zijn voorsprong van een half punt op Anthony Miles zal behouden. Uitslagen achtste ronde: Flnulegroep: Dieks (Ne(l> Kernan Ier) 0-1. Marjnnovlc (Jfl) - Mar tin 'Spat - Buchnl (Wdldl Spnrek <Tsl> V4. MHe« 'Oh" ■(Van onze sportredactie) Den HAAG Aan de onzekerheid rond Wayne Maxner is een einde gekomen. Via een telefonisch onderhoud met de Canadese trainer/coach heeft het bestuur van Raakljshockey de indruk gekregen, dat hij aarzelt of terugkomen naar Nederland wel verstandig voor hem is. Voor zitter Van der Gun: „De man heeft het verschrikkelijk moeilijk en ik heb het gevoetl, dat als we zeggen ie moet terugkeren dat hij ook komt. Maar of dit de goede manier is wil Ik eerst doornemen met het bestuur, die Voor Raak ontstaat zodoende een lastige situatie. Mocht Maxner in Canada blijven dan zit de Haagse ijshockeyclub zonder trainer en coach. Om voor de 2J4 maand, die de competitie nog duurt, dan een adekwate oplos sing te vinden is een heel moei lijke zaak. De enige mogelijk heid lijkt t-2 bestaan om de coaching van de ploeg door een bestuurslid te laten overnemen en de training door een speler. Een ander vraagteken staat achter Ken Brown. De technisch begaafde Canadees had wel voor bet vliegtuig uit Montreal ge boekt, want zijn naam kwam voor op de passagierslijst, maar tot nu toe is niets van hem ver nomen. De heer Van der Gun: „Wat er met hem aan de hand is kan ik met geen mogelijkheid zggen. Maxner vond zijn af wezigheid ook vreemd. Hij zou er in Canada nog achter heen gaan". Sportwereld STOCKHOLM De Nederlandse meester Jan Timman heeft door een overwinning op de Westduit ser K. H. Bachmann in de ze vende ronde de leiding genomen in het internationale schaaktoer nooi van Stockholm. Timman heeft nu Bl/2 punt. De tweede plaats wordt gedeeld door Bachmann en de Fin Irjo Rantanen met belden zes pun ten. Derde Is de Joegoslaaf Os- tojlc met 5>/2 punt. INSBRUCK - De jonge Russi sche skispringer Sergej Botsj- kov heeft in Innsbruck de derde wedstrijd van de vierschansen- toernee gewonnen. De tweede 1 plaats was voor de Oostduitser Rainer Schmidt, die de eerste twee wedstrijden op zijn naam had gebracht. Schmidt leidt nog wel in het algemeen klasse ment. Kurt Under vindt dal hij bij Mar seille te weinig financiële arm- Kurt Lituler wil weg bij Marseille HILVERSUM Kurt Lin- der, trainer van Olympi que Marseille heeft ge zegd aan het eind van dit seizoen weg te willen bij de Zuidfranse club. Lin- der, oud-trainer van on der andere PSV, die dit seizoen begon bij o.m. Marseille deed zijn ont hullingen in de Paul Meiershow van de NOS- radio op Hilversum 3. Linder meent bij Olympi que geen kans te hebben om te komen tot een re delijke opbouw van een elftal door de slechte fi nanciële omstandigheden bij de club. Hij verwacht na dit seizoen als trainer te gaan werken bij een club in West-Duitsland. bjoern Sunde i 1.22,58. 2. Efskind Wallberir 1.23,18. 5. H 23.56. f -- 1.24.16. 8. Biuer Bazen 169.685. 5. Wallberu 169.720. 6. BjoeraiiK 170.821". 7. Lind 171.550. 8. Arnulf Sunde 172.540. 9. Bleekcr en (Nnor> 2.06.15. 3. Kuipers >.08.18. 4. Van Dijk (Nc-di 5. Hanen (Noor) 2.08.62. 6 (Noon 2.08.90. 7. Kleine 2.09.S4. 8. Oloph Gra 2.09 86. 9. Slenshjen 2.09.89. 10. Derksen 11. Vea Ned) 2.10.35. 13. V Uitslagen: 500 meter sprintersklasse: 1. Valentijn (Nedt 39 96. (Noor) 40.27. 3. Arnolf Sur 40.28. 4. BJoerang Kleine 16:01.26. Ole Ivc (Noc 40.44, 6. Bazen Stensen 180.086. BRUSSEL Hrt Pakistaan* olympische Comité heeft bi| de internationale hockey federatie zijn verontschuldigingen aange boden voor het gedrag van de Pakistaanse hockeyers na de verloren Olympische finule te gen West-Duitsland. Pakistaanse supporters maakten voort» een ordelijke ceremonie protocollaire onmogelijk. De hockeyers zelf „ontwijddden" de medailles door ze In een schoen te sloppen, of ze aan een vinger rond te slingeren, uit protest tegen het toekennen van het (enige) Westduitse doelpunt. De IHF legde na de Olympische spelen Pakistan e;n voorlopige schorsing op. In Brussel is do tekst vrijgegeven van een brief, gedateerd 6 de cember en ondertekend door Mira| Khnlid, de voorzitter vun het Pakistaanse Olympische Co mité. Dave Andrews werpt zich in de baan van het schot, nadat Anton van Smoke Eaters heeft gevuurd Winst voor Kaak: 10-6 DEN HAAG De Haagse Ijshoc keyclub Raak heeft gisteravond op de HoklJ met 106 gewonnen van Smoke Eaters. Dit duel gold voor de competitie om dc Cup International. Lang heeft het er naar uitgezien dat Raak een forse nederlaag zou lijden tegen de Limburgse formatie. Na de eerste periode wees het scorebord een nadelige j stand aan voor de thuisclub van 40. Smoke Eaters kwam hier-j na echter nog slechts eenmaal tot scoren. Doordat Raak na de 1 onproduktieve openingsfase met i tien treffers, gelijk verdeeld i over de laatste twee perloden, j aanzienlijk zuiverder ging schie ten kwam dc eindstand toch nag op 't zeer comfortabele verschil van vier doelpunten, De stander per periode waren 04 5—1 5—0 „Dt :nt en het volk van Pakistan keuren de acties van het huckeytcam sterk af", aldus de heer Khali.il. Fn de brief jM.it verder: „Wij bieden onze verontschuldigingen aan. Aan U (aan de heer Frank, president van de IHF), de internationale hockey federatie, het Internatio naal Olympisch Comité, het or- guT t -c'im té van de spelen, het IOC-lid dot de medailles uit reikte en aan het Westduitse volk en de rog -ring. Wij hebben stappen ondernomen om dit rt incidenten n de toekomst te v irkomen. Wij hopen dat u de du.zenden hockeyers In Pa- klstan, die mets m»t deze affai re uitstaande hadden niet zult straffen. Een uitsluiting van Pu- kistan van de komende Olympli sche spelen zou de diskwalifica tie van df duizenden onschuld!- gen betekenen". EINDHOVEN Het Nederland! •bickcyteam dat dins> hg avond ;.n F. nJtoovcn mei '0—0 had gewonnen van d4 K-mphanen, behaalde gister avond in de tweede wedstrij! tegen dc Elndhovense club uil d weede divisie e n overwin n ei; van H-7 (4-0 1-3 3—4).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11