ACCENT Nederlandse in Griekse cel na smijtpartij nB>.sgna Duitsland woedend over „aardgasblokkade'' HP HAANSTRA GAAT COMEDIE FILMEN DE NIEUWE LINIE Peking te saai uw persoonlijke lening is ons geheim Explosieve sigaretten VPRO wijzigt programma's niet Nederland weigert nieuwe export Gevangen cipiers weer in vrijheid DONDERDAG 4 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 10 Een woonhuis annex opslagplaats met schoenfournituren ging gister avond in Kaatsheuvel in vlammen op. Het gehele complex werd to taal verwoest. De schade loopt in de tonnen. Elsevier heeft Reinder Zwols- man gevolgd in de dagen dat zijn imperium wankelde. De vraag wat hij nu gaat doen: ,,Geld verdienen. Ik kan nog miljoenen voor de EMS terug verdienen. Dat zie ik er op zeer korte termijn van komen. En verder vissen en jagen. Dat neemt niemand me af". Over het gebed zonder einde van de kabinetsformatie con cludeert het blad: ,,De KVP weigert te kiezen. Niet bij ge brek aan moed, maar eenvou dig omdat men niet weet waar de politieke kaart ligt. Men is daar volledig de kluts kwijt. En dat is de voornaamste re den dat de kabinetsformatie zo lang duurt" Naar aanleiding van het suc ces van ,,bij de beesten af" wordt Bert Haanstra uitvoerig geïnterviewd over 't type wilm hierna valt wel iets te zeggen. Ik hoop goede stof te kunnen vinden voor een comedie. Een speelfilm dus weer. na Fanfa re en de Zaak M.P. Hoewel ik in hart en nieren een docu- mentarist ben, wil ik de speel film niet loslaten. En op dat vlak voel ik me wat betreft de comedie het meeste thuis". De Haagse Post opent met e groot portret van Bas de Gaay Fortman. „De derde partij, daar mikken we op. Eerste wordt de PvdA, tweede de VVD en derde de PPR. Dat is voor ons de normale gang na deze verkiezingen." Over de toevloed van Surina- mers naar Nederland wordt in het blad geconstateerd: „De aantallen migranten hier zijn niet het meest verontrustend. Het kunnen er nooit veel meer worden. Suriname is een klein land. Je had een zeer snelle stijging, maar nu zijn die aan tallen zich aan het stabilise ren. De cijfers zijn duidelijk lager". Een andere reportage gaat over „raadsleden in de knel" en mondt uit in de conclusie: „Het raadslidmaatschap is zo tijdrovend geworden dat het vrijwel ondoenlijk is om daar naast een normale werkkring te hebben. Steeds meer wordt afgehaakt". Voorts een weinig vrolijk ver haal over wat Amerika dit nieuwe jaar met Europa van plan is. „De VS eisen van hun Westeuropese bondgenoten dat ze alsnog meebetalen aan de miljarden die de oorlog in Vietnam heeft gekost. Nixon begrijpt de bezwaren die daar tegen in West-Europa bestaan, niet. Hij wil nu in het „jaar van Europa" proberen zijn zin hard en zakelijk door te drij ven. Het zal de toch al uit el kaar gedreven verhouding niet ten goede komen". Sicco Mansholt daarentegen zegt in een soort testament: „Er staan concurrenten aan onze deur te kloppen, een aan de voordeur en een aan de achterdeur. Amerika staat aan de voordeur en de arme lan den staan aan de achterdeur. Laten we die voordeur voorlo pig maar dichthouden en eerst de achterdeur wijd openzetten. En dan moeten we ons niet la ten imponeren als die meneer aan de voordeur een koevoet in de hand heeft". Vrij Nederland laat EMS-com- missaris W. C. Posthumus Meyjes aan het woord over Zwolsman. „Het is een geniale vent. Maar Zwolsman is ook een lieve man. Hij heeft een hart van goud en kan bij wijze van spreken geen traan zien. Hij is wat dat betreft een zwak type, maar dat weet hij zelf verduiveld goed, en op zakelijk gebied gaat hij zich pantseren. Bij onderhandelingspartners wekt dat ergernis, als ze er niet doorheen kunnen kijken. Ik kan me heel goed indenken, dat zijn wijze van optreden een slechte indruk maakt, ook bij de gemeente Den Haag". Minister Geertsema wordt geïnterviewd. Hij blijkt ach teraf spijt te hebben over de hele gang van zaken rond de vervroegde verkiezingen. „Het zou beter zijn geweest met ka merontbinding te wachten tot UIT DE WEEKBLADEN er eventueel een conflict zou onstaan tussen het parlement en het kabinet-Biesheuvel zon der DS'70. Dat laatste had he lemaal niet zo snel hoeven ge beuren." „Er komt corruptie voor in Nederland", roept de Nieuwe Linie op de voorpagina. „Van een werkelijke controle komt door het falen van de departe mentale accountantsdiensten en van de rekenkamer juist op essentiële punten niets terecht. De adviezen die men van ac countants zou mogen verwach ten, laten te wensen over. Het parlement kan weinig uitrich ten als het niet gedragen wordt en zelf onder druk staat van de openbare mening waar bij dan van groot belang is dat deze eveneens goed is voorge licht. Welnu: essentiële infor matie ontbreekt. Nederland is nog steeds een dorado voor corruptie". De Groningse hoogleraar Delf- gaauw legt een compleet plan voor om Amerika te gaan boy cotten. Voorts een gesprek met de nieuwe en de oude voorzit ter van Amnesty International dat „als de dood is een theore tische praatclub te worden". Accent opent met een somber verhaal „tegen de anarchie en tegen de inflatie". Anton Huiskes, de trainer van de schaatsprofs, wordt uitvoe rig aan het woord gelaten. „Het staat voor mij vast, dat er tussen de profs onderling niets verkocht zal worden. Dat zouden ze ook niet kunnen ver antwoorden, want je moet de mensen zo goed mogelijke sport bieden. Het is in dit ver band gunstig dat Tom Okker bij het prof-tennistoernooi in Rotterdam geen winnaar is ge worden, maar tweede. Dat is een aanduiding dat er in de profsport niets verkocht be hoeft te worden, al geef ik toe dat het in de wielersport best wel eens gebeurd is". Ook een groot interview met Knut Hammerskjöld, direc teur-generaal van de lata, het wereldverband van 108 lijn dienstmaatschappijen, over de onrustbarende ontwikkelingen in de burgerluchtvaart. „Mijn bezorgdheid is of het luchtver voer dan een van de belang rijkste vormen van openbare dienstverlening is, zich wel ontwikkelt in de richting van stabiliteit en economische ge zondheid. Het is een symptoom van het feit dat iets fout zit, wanneer de ene na de andere charterfirma failliet gaat". PARIJS (AP) Gisteren zijn in Parijs drie Zambiaanse studen ten aangekomen die uit China waren uitgewezen. Peking had het drietal nogal te leurgesteld: niet genoeg meis jes, geen nachtclubs, saaie troep. Op Kerstmis hadden ze herrie ge had met de politie en toen was het tot vechten gekomen. Het drietal, thans op weg naar huis, gaf te kennen dat Peking „heel aardig was als je van alsmaar hetzelfde hield". LEXMOND (ANP) Mej. I. van Eek uit Lcxmond (ZH) zit sinds zondag gevangen op het Griekse Mej. van Eek slaapt daar alleen eiland Kos, omdat zij tijdens een feest had meegedaan aan het smijten met glas en porse lein. Dat gebeurde op 28 decem ber j.I. in de openlucht-nacht club „Scorpios" op Rhodos. Zij was daar met een aantal mede- vakantiegangsters. Dit gooi- en smijtwerk tijdens feesten is eon typisch Griekse gewoonte, die echter thans ver boden is. Een inval van de poli tie maakte dan ook een einde aan het vrolijke gebeuren. Mej. van Eek gaf zelf toe ook het een en ander gegooid te hebben. De volgende morgen werd mej. Van Eek berecht en veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf, die zij bij gebrek aan een ge in een cel. Overdag mag ze in de tuin wandelen en ook mag ze bezoek ontvangen. Via het FIT- bureau in Athene wordt haar gevangenismenu aangevuld en heeft ze dekens gekregen, om- da het koud is in haar cel. (ADVERTENTIE) De tientallen persoonlijke leningen, die wij dagelijks verstrekken worden helemaal schriftelijk afgehandeld. Geld lenen is een kwestie j van wederzijds vertrouwen. Het aanvraagformulier, dat wij u in blanco enveloppe toesturen geeft u alle informatie die nodig is. I Als u gehuwd bent en in loondienst, beschikt u over enkele dagen over het gevraagde bedrag. Van f. 1000.- tot f. 10.000.-. Aflossing in 12 tot 48 maanden. Wettelijke tarieven. Geen informatie bij werkgever, bankrelatie of buren. Geen kosten. Bel of schrijf aan: (Door gem. Eindhoven toegelaten financicringskantoor) I TOKIO (AP) - Toen de heer Ma- sahiko Hara te Tokio gisteren in een bus een sigaret aanstak ont plofte deze. Hij liep lichte ver wondingen aan één der handen op. De politie ontdekte dat in het pak je twee papiertjes zaten, op het ene, dat uit een tijdschrift was geknipt, stond een afbeelding van de Israëlische vlag en op het andere, in het Engels, „Black September". Maandag was in Hirosjima iets dergelijks gebeurd. Toen vond de politie in het pakje twee pa piertjes met daarop de woorden ..Black September of Japan" en „bevrijd Kozo Okamoto", dat is de Japanse terrorist die in Is raël levenslang gevangen zit wegens zijn aandeel in het bloedbad op het vliegveld van Lod. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ondanks het on derzoek, dat minister P. J. En gels van CRM instelt naar de laatste Barend Servet-show van de VPRO en de kritiek, die er op dit programma is geleverd ziet de VPRO geen aanleiding, haar programmabeleid aan te passen. „Programma's als de Barend Ser vet-show en Het gat van Neder land hebben een wezenlijke functie in de doelstelling van de VPRO. Namelijk het zichtbaar maken van het opgedrongen ka rakter van sommige gedrags beoordelingspatronen. Zoals bekend heeft minister P. J. Engels naar aanleiding van de op 14 december door de VPRO uitgezonden Barend Servet-show een onderzoek ingesteld en de VPRO op het ministerie ontbo den. De minister sprak van ridi culisering van de koningin. Ook is de minister van oordeel, dat bepaalde naaktscènes als ob sceen beschouwt kunnen worden. De minister kan de VPRO op grond van een en ander een be risping geven of zendtijd ontne men. De VPRO is evenwel van oordeel, dat zij alleen gebruik heeft gemaakt van haar recht op vrije meningsuiting. De VPRO stelt dit in een brief aan de minister. programma's zijn tevens be- Het omstreden programma heeft doeld als vormexperiment. Bij het zoeken naar andere vormen van amusementssfeer zien wij de televisie meer ais een con frontatiemedium en niet als een huisbioscoop. De kijkers kunnen daardoor geïrriteerd raken, maar dat nemen we dan op de koop toe", aldus VPRO-voorzit- ter, drs. H. J. Penders, op een persconferentie in Hilversum. overigens wel de grootste kijk dichtheid gekregen, die ooit voor een VPRO-programma is gemeten, namelijk 48,6 procent, hetgeen neerkomt op bijna vijf miljoen kijkers. De waardering was laag: 46. Tot en met 2 ja nuari hebben bijna 4000 leden bedankt. In diezelfde periode kwamen er echter 2073 nieuwe leden bij. Op het eerste gezicht lijkt deze vo gel het meest op een kunst exemplaar. Moeder Natuur be dacht deze ijsduiker echter zelf met het fraai gestreepte veren kleed. Het Australische echtpaar Des en Jen Barlett fotografeerden moeder en kind enkele maanden geleden in Noord-Canada, waar zij filmopnamen maakten voor een televisie.reportage getiteld: „De ongelooflijiie vlucht van de sneeuwgans". In de Haagse Kunstkring wordt van 8 tot 18 januri een tentoon stelling gehouden die het werk van de nieuwe leden voor de eerste maal onder de aandacht van het publiek brengt. De Japanse prenten in het Rijks prentenkabinet te Amsterdam zouden eerst te zien zijn tot de 7de van deze maand maar de expositie is nu verlengd tot 15 januari. De culturele prijs van Groningen is toegekend aan mevrouw drs. J. H. van Goor-Duut voor haar roman „De klapbrug". Boven dien schreef zij een aantal korte Groningse verhalen. uuiu:iiiOfi;i!ii Jiifiiiunniü den haag )anp) Tot grote woede van de Duitsers heeft minister Langman van Economische Zaken de uitvoering van een nieuw contract voor de export van aardgas naar de Bondsrepubliek verbo den. Het gaat hier om de levering van 6,5 miljard kubieke meter per jaar uit een veld van de Placid International Oil Ltd, een Amerikaanse maatschappij, op het Nederlandse deel van het Continentaal Plat. De levering van dit gas zou in 1975 Een joch van een jaar of zeven zat in de modder met spijt van het te hebben geleend, maar die spijt nam stenen en puin te spelen. Toen ze hem voorbij liep, nog toe, nu hij moest proberen het van een ander te keek hij naar haar op, met een veel te wijze blik voor krijgen. zijn leeftijd. David had die dag voor een deur gestaan en Teddy Het was goed dat ze weg waren, dacht ze. Main met Frankie, Davids beste vriend horen praten. In de loop van de ochtend, was het nieuwe bed ge* Hij had een paar woorden en zinnen opgevangen. PIt7" 1 II bracht en het oude, met de roestige, doorzakkende spi- ..Hij is oké", had Frankie, voor hem opkomend, ge- K l'fl KPrS luüO'Ptl raai en de versleten matras weggehaald. Ze had Doris zegd. „hij zal het je op tijd terugbetalen. Teddy". m I l alleen in het huis achtergelaten om over haar nieuwe „Ik begrijp alleen niet, hoe hij in geldnood komt te zit- .g aanwinst te waken. Ze was toch blij dat Doris er was. ten, Frankie", antwoordde Teddy. „Z'n ouweheer heeft - Nu ze de kinderen niet bij zich kon hebben, had ze aan immers in het noorden een fabriek of zoiets, dus hij §g haar tenminste enig gezelschap, het gezelschap dat Da- hoeft toch geen geldgebrek te hebben?" g vid haar niet kon geven. Hij was ver weg, dronk en David had nu spijt van die leugens, maar hij werd als g rookte en praatte met mensen. Hij had geen notie van het ware meegetrokken in de stroom van uiterlijk ver- g haar verschrikkelijke eenzaamheid. De eenzame nach- toon. Hoe hoger hij op de maatschappelijke ladder s ten, de duisternis en de gezichtjes van de kinderen, die kwam te staan, hoe meer hij zich gedrongen voelde op haar telkens weer voor de geest kwamen. Hij had het gelijke voet te blijven met de mensen met wie hij om- g goed. Hij had mensen om mee te praten. ging. Het was een wrede vicieuze cirkel, waaruit hij g geen uitweg zag. Toen hij in Liverpool aankwam, ging hij eerst naar het g David kwam met de middagtrein in Liverpool aan. Hij huis van zijn ouders. David deed dat meestal, eigenlijk f had achtenveertig uur verlof en hij had Sheila niet la- meer uit gewoonte. Hij dacht aan de tijd toen het zijn ten weten dat hij zou komen. Hij hoopte dat ze blij zou instinctieve reactie was geweest, en hij na een ruzie zijn hem te zien. Hij wist dat het eerste moment het ge- met Sheila, hun huis, dat hij haatte, verliet en naar het vaarlijkst was, als hij door de deur binnenkwam. Dan huis van zijn ouders terugging. j i i/ppi- v,ji nnar dp uitdrukkine od haar sezicht. Verras- Wat was hij toen nog jong geweest. Er was veel ge- Die middag scheen de zon voor het eerst sinds lange Keen mj naar ae uuaruxK ng op naar geziwu. vena* j tüd Het regende niet meer en het stof hing nog in de sing? Geluk? Blijdschap? Hij was bang dat hij er op ze- beurd sinds die tijd. lucht Het leek bijna mooi zoals de zonnestralen tussen kere dag - en dat zou hij het ergste vinden - hele- Alles was nu anders, dacht hij, maar was het ook be- de puinhopen door schenen, maar het was moeilijk te maal geen uitdrukking op zou zlen Bij alles wat hij ter K v U I nnU- „foc n,vfHn hn 111 nnoct vnnr dip Tno beginnen volgens een contract, dat de Amerikaanse maatschappij heeft gesloten met een Duits consortium. De Duitse re gering heeft bij de Nederlandse regering tegen deze wat zij noemt „aardgasblok kade" geprotesteerd. De Duitse regering vindt dat de blokkade in strijd is met ar tikel 34 van het EEG-verdrag, dat on rechtmatige uitvoerbeperkingen tussen de iid-staten van de EEG verbiedt. AFLEVERING 12 de tafel. i praatte honderd uit over zijn eerste 5 geweest en wat hij alle- voortkomen. dag- want had 8ezien wat het v00r andere mannen Robert was ci ei dacht'^L^an3 ImaT Uvw Idnden^Ze^haa^Tic^hen Vrienden en kennissen van hem, die van verlof terug- maal had gezien. David benijdde hem om zijn jeugd en voor de geest ver weg in Wales waar wn andere kwamen, hadden hun vrouwen met een andere man zijn enthousiasme, maar voelde zich tegenover zijn vrouw voor hén zorgde Vrolijk spelend in het open aangetroffen en de uitdrukking van verveling, ergernis jongste broer toch als een soort oom Hij vond het jancj 6 J of onverschiiiigheld gezien, waarmee ze bij hun komst vreemd, de jongen die hij zich herinnerde, zo snel vol- Pete'r met een voetbal spelend. Janet bloemen pluk- werden begroet. Dat waren de_ mannen met wtojdj wassen te zien worden. kend. Ze probeerde inwendig te lachen en blij te zijn. hoopte noo.t te moeten vliegen. De levendigsten en vro- H„ keek naaf Robem gladde gwichti dat nog gcen j dat ze weg waren van dit alles. Maar weg zijn van dit lijksten waren vanaf dat moment veranderd. Ze waren scheermes nodlg had. en besefte dat zijn broer niet alles, het onophoudelijke lawaai, de oorverdovende, jan- verloren. vanzelf snel volwassen werd. Hij werd gedwongen snel kende waarschuwingen voor verwoesting, betekende ook Er waren nog meer redenen waarom David naar huis volwassen te worden. weg zijn van haar. Het gedeelte van haar geest, dat kwam. of liever één speciale reden, namelijk dat hij gjngen eerst naar een plaats die Takoradi heet en haar door deze tijd heen hielp, zei haar, dat het zo het een vriend vijf pond schuldig was. Die vriend, Teddy tQen naar Lagos", zei Robert, met zijn handen gesticu- beste was. Het andere gedeelte, het gedeelte dat 's Main, stond erop, en hij stak zijn eis niet onder stoelen jerend> iidaar was een zwembadje, een grote lap zeil in nachts lag te woelen en te draaien, hoopte dat ze hen of banken, dat hij zijn schuld onmiddellijk zou batal®n- een gat in de grond." Hij wachtte even voor het effect, om de volgende hoek zou zien, lachend en vrolijk, haar Dit had David in een nogal moeilijk parket gebracht, Telkens a)s er iemand in sprong, sprongen de hagedis juichend tegemoet rennend. Een droom, meer was het maar hij had uitstel kunnen krijgen, tot hij van ver o gen eruj( niet, eti droom, en even kwam de afschuwelijke ge- zou terugkomen. Hij was ervan overtuigd, dat iemand Hu-t zei Fre<ja en trok een vies gezicht, dachte bij haar op, dat zij hen misschien nooit meer het hem zou willen lenen. zou zien. Toen David het geld niet kon terugbetalen, had hij er (Wordt vervolgd) over optreden van politie UTRECHT (ANP) Vijftien jon gelui, die in december kasteel „De Heemstede" bij het Utrecht se Houten kraakten en vervol gens door de rijkspolitie uit het kasteel werden verwijderd, heb ben gisteren bij de officier van justitie in Utrecht een klacht in gediend over het optreden van de politie bij de ontruiming. De ex-krakers vragen de officier te onderzoeken of de rijkspoli tie, die het kasteel ontruimde, zich heeft schuldig gemaakt aan huisvredebreuk, vernieling en vervuiling van oppervlaktewa- De jongelui hadden op 15 decem ber het kasteel bezet omdat ze het niet eens waren met de be stemming die het al drie jaar leegstaande gebouw zou gaan krijgen. Diezelfde dag nog greep de politie in op verzoek van een fruitteler die het kas teel als opslagruimte had ge huurd. De ex-krakers beweren echter dan het kasteel helemaal leeg was. Zij menen daarentegen dat de politie huisvredebreuk kan worden verweten. Bovendien zou de politie een bal kondeur hebben ingetrapt en twee pannen soep en een jerry can met tien liter olie in de gracht hebben gegooid. Nederland wil het gas voor eigen gebruik houden en volgens een woordvoerder van het ministe rie van economische zaken geeft de mijnwet continentaal plat de minister de bevoegdheid aan te wijzen, dat gas uit de Noordzee gebruikt moet worden om de binnenlandse behoeften te dekken. Op de protestbrief, die de Duitse minister van Eco nomische Zaken aan Den Haag heeft geschreven, heeft minister Langman geantwoord, dat de weigering van de Nederlandse regering om de uitvoer van het aardgas toe te staan, is geba seerd op de dringende eigen be hoeften van Nederland. REIDSVILLE (AP) Vier ge vangenisbewakers die meer dan zes uur door gevangenen wer den vastgehouden zijn onge deerd vrijgelaten nadat de ge vangenisdirectie toegegeven had aan drie van de eisen der ge vangenen. Een woordvoerder zei dat over eengekomen was dat de gevan genen niet gestraft zouden wor den. De gevargeren hadden ge dreigd een vun de bewakers te onthoofden als niet aan hun ei sen tegemoet gekomen zou wor den. Straatveger- jurist krijgt betere baan TEL AVIV (REUTER) - Een Franse jurist die al sinds 1949 straatveger is in Tel Aviv krachtens een belofte, is eindelijk een betere betrekking aange boden. De 60-jarige jurist, Morde- chai Leon, werd in 1949 in Kairo tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens kritiek op de Egyptische Regering. Hij kreeg echter gratie na in terventie door Parijs, dat op zijn verleden als held in de tweede wereldoorlog wees. Blij dat hij de langdurige gevangenisstraf ontliep beloofde de zes talen be heersende Leon dat hij al de tijd die hij in een Egyptische gevangenis had moeten zitten, als straatveger in Israël zou doorbrengen. Hij hield zijn belofte, maar plakte er nog acht jaar aan vast. De gemeente heeft hem nu vanwege zijn toewijding een betere functie aange boden. Maar het is niet zeker dat Leon nog ver anderen wil.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10