Heath spreekt Britten EEG in fifflgxasir PTT in geldzorgen ondanks winst van half miljard in '73 DAY i IN HISTORY WE'RE IN;Ü5TI AFGELOPEN JAAR DROOG EN KOUD MOORDPARTIJ IN KEULEN EUROPE. HERE WE COME! Russo in vrijheid Luchtramp in Florida: 87 doden Berechting Palestijnse commando's In Nederland 3,3 miljoen tr-toest ellen JDINSDAG 2 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT THETTMm q Partv leaders in r»c-o(-c«(r> cisA tar»*-*» mity <h« Britain's future in Europe ^*rT^B|| De Engelsen hebben gisteren de toetreding tot de EEG gevierd. Ze hebben er een vrije dag van ge maakt. De deken van de Westminster Abbey hield een gebedsbijeenkomst bij het graf van de onbe kende soldaat. LONDEN (AFP-Reuter) De Big Ben in Londen had nauwelijks het nieuwe jaar ingeluid toen pre mier Heath van Engeland zich voor de BBC richtte tot het Engelse volk naar aanleiding van het op nieuwjaarsdag ingegane lidmaatschap van het Verenigde Koninkrijk en de Europese Econo mische Gemeenschap. De premier sprak van een „historisch ogenblik". „Ik Vind dit een gewichtig moment, omdat iets waaraan we zo lang geijverd hebben, nu verwe zenlijkt is. Heath zei dit ook een belangrijk ogenblik voor En geland partners in de EEG te vinden. „Omdat zij altijd geweten hebben dat de Europese Ge meenschap niet compleet was zolang zij er geen lid van waren." De toespraak van premier Heath was de enige offi ciële gebeurtenis waarmee het lidmaatschap van Engeland van de EEG gekenmerkt werd. Verder vierden de Engelsen de komst van het nieuwe jaar op de gebruikelijke wijze. De BBC maakte zondag het resultaat bekend van een enquête over Engelands aansluiting bij de EEG. Het blijkt dat 39 der ondervraagden „ongeluk kig" is over het feit dat zij Europeaan geworden zijn. Ongeveer 38 pet daarentegen is gelukkig en 23 pet kan het niet zeggen. Overigens meende maar acht pet. van de onder vraagden dat men zich nog met hand en tand te gen permanent lidmaatschap zou moeten verzet ten. Ruim een kwarat van degenen die verklaar den dat ze ongelukkig over de aansluiting w< waren van mening dat nu men eenmaal lid men volledig met de EEG moest meewerken. TOE GUARDIAN ISriUlin slips Muietlv into Buropc Daily Mirror JANUARY 1, 1973 DAILY EXPRESS GREAT BRITAIN goes into I pGHESTHü utailwa MMf De Britse krantekoppen laten er geen twijfel O IN) fMuMlihiit. bestaan: de toetreding tot de EEG is groot nieuws. BUENOS AIRES (AP) Stads- guerrilleros in Buenos Aires hebben de Italiaanse directeur Vicenzo Russo vrijdagavond vrijgelaten na een losgeld van meer dan 500.000 dollar te heb ben ontvangen. De 46-jarige Russo werd woens dag ontvoerd toen hij naar zijn kantoor reed bij de fabriek van de Standard Electric, Ameri kaans eigendom. Papegaaien gestolen uit Blij dorp ROTTERDAM (ANP) Voor de diergaarde Blijdorp in Rotter dam is het nieuwe jaar slecht begonnen. Tijdens de feestelijk heden rond de jaarwisseling zijn enkele mensen het girnffenhuis van de dierentuin binnengedron gen en namen daar twee rode ara's, een blauwe ara en twee kakatoes weg. Twee ara's, die in de rui waren, hebben de in brekers laten zitten. De dieren hebben een handels waarde van 350 400 per stuk. Timothy Davey, de 15-jarige Britse jongen die voor zes jaar in een Turkse gevangenis zit wegens smokkel van drugs, heeft er zijn tweede oud en nieuw gevierd. Hij spreekt nu wat Turks en is in staat zich met zijn celgenoten te onderhouden. De Britse consul bracht hem wat boeken. BERN (UPI) In Zwitserland is met ingang van het nieuwe jaar op alle wegen met uitzondering van snelverkeerswegen een snelheidsbeperking tot 100 kilo meter per uur van krocht ge worden. De maatregel geldt voorlopig voor drie jaar. MIAMI (Reuter—AFP) Tachtig overlevenden zijn opgepikt uit de moerassen ten noordwesten van Mianil in Florid'a waar een Tristar Lockheed-1011 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Eastern Airlines met aan boord 154 passagiers en 13 bemanningsleden vrijdagavond laat vlak voor de landing neer stortte. Er kwamen 87 mensen om het leven. De overlevenden zijn letterlijk uit de moerassen, een deel van de om hun fauna en flora zo be kende Everglades, opgeschept omdat de helikopters van de kustwacht en het Rode Kruis niet in de moerassen konden landen. Het verongelukte vliegtuig was met vakantiegangers op weg van New York naar Miami. Overval in Vinkeveen; buit: 13.000 UTRECHT (ANP) - Een onbe kende, met een pistool gewapen de man heeft zaterdagavond de filiaalhouder van een super markt aan de Pluvierlaan in Vinkeveen overvallen en daarbij bijna dertien mille buitgemaakt. De overval gebeurde, toen de fi liaalhouder, de 27-jarige G. ,T, Kooi, om kwart over zeven de zaak had afgesloten en juist in zijn auto wilde stappen. Een gemaskerde man dwong hem toen onder bedreiging met een pistool een cassette met de dag opbrengsten bijna twaalf mille in contanten en duizend gulden aan cheques af te ge ven. Na mislukking Bangkok BEIROET (UPI) Het Libanese blad Al Moharrer dat nauwe be trekkingen onderhoudt mei Palestijnse guerrilla-organisa ties, meldt dat de vier Palestij- nen die donderdag de Israëli sche ambassade in Bangkok hebben bezet, voor een Pales tijnse guerrilla-rechtbank te recht moeten staan omdat zij zich niet aan hun instructies hebben gehouden. „Volgens het blad hadden de vier Palestijnen opdracht gekregen „het gebouw van de Israëlische ambassade met alle mensen die zich daar bevonden, op te bla zen en zich dan aan de autori teiten van Thailand over te ge ven als de regering van Israël zou weigeren de eis in te willi gen om 36 in Israël gevangen zit tende Arabische commandostrij ders vrij te laten". DE BILT (ANP) Het afgelo pen jaar 1972 moet tot de koude jaren worden gere kend. De gemiddelde tempe ratuur te De Bilt bedroeg 8.8 graden celsius tegen 9.3 gra den normaal. Het was het kóudste jaar sedert 1965. Ja nuari was de koudste, juli de warmste maand van het jaar. Vooral het tijdvak van april tot en met oktober leverde veel koud weer op, slechts onderbroken door een tijdvak met echt zomerweer dat van 16 tot en met 21 juii duurde. In De Bilt kwamen in het ge hele jaar dan ook slechts ne- dagen voor te gen 22 normaal; het aantal vorstdagen bedroeg 61 tegen 70 normaal. Gemiddeld over het gehele land genomen is 695 millime ter neerslag gevallen tegen 744 millimeter normaal in een schrikkeljaar. Het was op een na het droogste jaar sedert 1959, het jaar 1971 had 589 millimeter als land- gemiddelde opgeleverd. Het minst droog was het in de provincie Groningen, maar ook daar is de normale hoe veelheid neerslag niet geheel bereikt. Het droogst bleef het op de Waddeneilanden. De natste maand van het jaar was juli, de droogste was de cember, ditmaal de op één na droogste december van de laatste veertig jaar. De zon scheen in De Bilt 1496 uur tegen 1575 uur normaal. In het oosten van het land is niet meer dan 1375 uur zon geregistreerd. Aan de kust daarentegen ongeveer 200 uur meer. Bijzonder zonnig waren ditmaal maart en de cember, ook de herstmaan- den brachten meer zón dan normaal. De wintermaanden januari en februari waren daarentegen opvallend som ber. Grote reorganisatie postdienst op komst Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PTT zal In het nieuwe jaar naar verwachting een positief bedrijfsresultaat be halen van rond 500 miljoen gul den. Toch zit het bedrijf In geld zorgen. Er moet dit jaar voor bijna een miljard worden geïn vesteerd. Dc tarieven moeten omhoog en de service wordt op sommige punten minder. Direc teur-generaal drs. Ph. L. Leen man schrijft dit in zijn „nleuw- jaarsberlcht" dat vanmorgen is uitgereikt aan alle personeels leden ter vervanging van de uit gesproken nieuwjaarsrede. Het afgelopen jaar boekte de PTT een positief resultaat van 335 miljoen gulden. Maar dat was door de inflatie al enkele hon derden miljoenen lager dan aan het begin van het jaar werd verwacht. Elke procent loonkos tenstijging kost de PTT met zijn ruim 70.000 man personeel (met 300 teruggelopen het afgelopen jaar) een bedrag van 200 mil joen. De geldzorgen van de PTT ont staan doordat het staatsbedrijf financiering van zijn inves- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij de dienst omroepbijdragen van de PTT staan thans 3,35 miljoen tv-tocstel- len geregistreerd. Hot afgelopen jaar kwamen er 110 duizend bij. De dienst spoorde liefst 34.000 zwartkijkers op en nog eens 5000 zwart- luisteraars. Verder werden 120.000 radio- en tv- bezitters in de kraag gevat omdat zo wel hun toestel geregistreerd hadden, maar hun kijk- en luistergeld niet betaalden. Al met al spoorde de opsporingsafdeling van de dienst omroepbijdragen een bedrag van 8,8 mil joen bij elkaar, waarmee de kosten van de dienst ruimschoots werden overtroffen. De tota le opbrengst van de omroepbijdragen was 254 miljoen gulden, bestemd voor de omroep. Do overlast van clandestiene zenders van ra dio-amateurs neemt toe. De opsporingsdienst van de PTT nam vorig jaar 30U zenders in be slag en ook nog vier draadloze aflulsterappara- ten. Niet alleen het aantal illegale zenders groeit, maar ook het vermogen waarmee wordt uitgezonden. Ze waren schuldig aan zeker ne gen tiende van de ruim SOU klachten die de op sporingsdienst te behandelen kreeg. lljkheid voor de PTT willen heb- dat zoals nu alle post verwerkt ben naast de schatkist. Een an- is vóór de volgende morgen half dere mogelijkheid zou zijn dat acht. de PTT een gedeelte (30 pet.) De heer Leenman maakt zich wat van de aanwas van het snel- zorgen over de groei van het groeiende saldotegoed bij de PTT-werk. Die was het afgelo- postgiro en de rijkspostspaar bank voor financiering zou mo gen gebruiken. pen ja; renpaspoorten is in opmars. In een aantal kantoren staan foto kopieerapparaten en pasfoto- automaten van particuliere fir ma's, waarvan door klanten druk gebruik wordt gemaakt, kleiner dan normaal. De wachtlijst voor telefoonann- CONCENTRATIE teringen is aangewezen op de Dit jaar zal een begin worden ge- schatklst. De laatste jt niet meer uit de schatkist ver kregen worden dan de PTT er zelf had ingestort. (Alle ge maakte winst gaat in de schat kist). Die bron is echter onvol doende en bovendien onderhevig aan invloeden van de toestand der rijksfinanciën. Dit jaar wor den bij post, telefoon, telex enz. extra tariefsverhogingen doorge voerd om de schatkist met een extra bedrag van 87 min. op jaarbasis te spekken. Er wordt al geruime tijd gewerkt aan een wetsontwerp om de PTT een iets vrijere status te geven. Drs. Leenman zou op z'n minst een tweede leningsmoge- maakt met een grote reorgani satie bij de postdienst. De ko mende tien jaren zal het aantal expeditieknooppunten worden te ruggebracht van 45 tot ongeveer 17. Hier wordt de post gesor teerd; niet meer voor de 1300 bestelcentra die er nu nog zijn, ADRESSENBANK maar voor slechts 200 grotere Het aantal postkantoren Als oorzaken noemde Leenman da mindere conjunctuur en de tariefsverhogingen. Het aantal vervoerde poststukken groeide niet. Wel trad een verschuiving op: minder losse post en meer partijenpost. Met het tariefre- ductlesystoem voor partijenpost van „groolverzenders" uniek in de wereld zijn de ervarin gen gunstig. centra, waarvoor al direct eindbundel wordt gemaakt. Dit heeft het voordeel dat door de grotere massa's beter kan wor den gemechaniseerd, en dat niet meer onderweg in treinen zal worden gesorteerd. Hoe groot het financiële voordeel zal zijn, wordt uitgebreid. Er zijn er bijna 2500 en er komen er de komende tien Jaren nog 400 bij. Vanwege de kosten worden op het platte land veel hulppostkantoren en poststations vervangen door postagentschappen die open zijn tijdens de winkeluren. sluitingen liep het afgelopen jaar met 24.000 terug tot 91.000 wachtenden. Gekleurde telefoon toestellen zijn vanaf de zomer in het hele land verkrijgbaar. In een aantal stedelijke post kantoren worden „telefoon win kels" ingericht waar men zelf o.a. het gekleurde toestel kan halen. De geinlijn van Max Tailleur tapt dagelijks zo'n 20.000 moppen. In do loop vnn dit jaar zal worden begonnen mei automatisering van het te lefoonverkeer met de Verenigde Staten. Sinds enkele weken kun vanuit hel hele land zonder tele foniste worden gebeld naar Bel gië en West-Duitslund. Er zullen enkele experimenteergebieden komen waar de nbonees druk- toetstoestellen krijgen. durfde de heer Leenman nog De dienstverlening in postkanto- De postcheque- en girodienst hun- ■HUI iirt!iu(uiiiu!inogiiiiii!6iüi!iiiri:iinn!(iriotiiionii!iiiiiuiiiii<i3nni!iini!60Gi9uuiinQi]iunii!ii!iii9ii9niiiiiiuBiiiniii!iiiiii!ii.m<!iiiii Freda keek haar aan. In de verte ontplofte een bom. brieven. Ik kijk alleen maar naar de envelop en dan De bijna zachte dreun bracht hun gedachten weer op gooi ik ze in de kachel", hun eigen problemen. Sheila zag in haar verbeelding „Heb je het hem verteld?", vroeg Freda, zichzelf en David heerlijk in hun nieuwe bed liggen. Sheila besefte het voor Freda simpele en logische van 4 deze vraag met betrekking tot een voor haar ingewikkeld Edwin had die nacht dienst gehad op de luchtbescher- en onmetelijk probleem. Ze sloot haar ogen en stelde mingspost. Hij had het druk gehad en was juist terugge- zich voor hoe David zou rèageren. Hij had het al eens komen van een straat in de buurt, of wat ervan over ontkend. was. „Toen ik de eerste kreeg, heb ik het hem verteld", zei Een moeder, dood, met een deurstijl over haar borst en ze. „Er is sprake van een meisje dat van hem in. ver een baby in haar armen. Naast haar nog een kind, dat wachting zou zijn. Er staat telkens weer hetzelfde in", nog ademde. „En geloof jij dat?" Niets ongewoons. En toch, dacht hij, wat een waanzin- „Toen ik hem van de eerste vertelde, kwam hij met nlge gedachte, dat zoiets niets ongewoons was. een verhaal op de proppen over een man, die jaloers Het blokhoofd keek naar hem op, toen hij binnenkwam, zou zijn. Ik geloofde hem toen min of meer, omdat ik „Al iets van je zoon Robert gehoord?" hem wilde geloven", ze zweeg even en streek haar haar „Niet na dat telegram begin maart", antwoorde Edwin, naar achteren. „Het Is tenslotte niet iets wat je graag „drie standaardwoorden en zijn naam, van een plaats zou willen geloven, nietwaar?" op de wereld die hij niet mag noemen. Niet veel voor Op dat moment kwam Doris de kamer binnen. Ze was een bezorgde moeder, he?" zoals ze altijd was. Doris was zelden anders, dacht Edwin dacht aan Jean en dat ze hem niet had vergeven shcila- Ze probeerde altijd alles tegelijk te doen. haar dat hij de papieren voor Roberts aanstelling had gete- jurk schikken, haar haar kammen en tegelijk haar kou- kend. Hij wist nog steeds niet, wat hij anders had kun- sen aantrekken. nen-doen en trouwens, hij was de vader, en hij voelde Sheila keek naar haar cn voelde zich opeens aangetrok- het verlies evenzeer als zij. Hij bad herhaaldelijk dat k«n tot dit slordige onverschillige, maar aantrekkelijke hun jongste zoon niets mocht overkomen, want hij wist, meisje, g „Wanneer verwacht Margaret haar kind?", vroeg Shei- dat Jean hem dan nooit zou vergeven. Freda vertelde me gisteravond, dat jé dóór een bom- j§ ia, ,t bardement dakloos bent geworden", zei ze. „Weet je het dan?", vroeg Freda. En zo sloot de nacht de Ashtons in. Ze lagen allemaal "Bij die eerste zware aanval. Als we niet in de schuil- jj „Ze heeft het me verteld, toen ze laatst hier was. Jam- in hun eigen wereld van angst, zorg en verwijten. Voor kelder waren gegaan, waren we er nu niet meer ge il mer dat ze niet met die man kan trouwen. Hij lijkt me elk van hen had de oorlog een andere betekenis en hij weest", antwoordde Doris. „Ik ben een onwelkome gast een goede vent". stelde hen voor situaties en problemen waarvan ze des- b'j m'n zuster", voegde ze eraan toe. 1 Freda hoorde een bittere klank in haar stem, alsof de tijds in 1938 zelfs niet hadden kunnen dromen. Niemand Sheila voelde zich plotseling eenzaam. Ze keek naar de gedachte aan het geluk van een ander te veel voor haar praatte meer over de aardige feeën achter in de tuin. '°to van Dnvid, die haar vanaf het buffet onschuldig 3 was. Die waren voorbij, net als alle dromen. toelachte. De foto herinnerde haar niet zozeer aan hem - „Hij is wel aardig, hoewel ik hem niet zo graag mag als als aan de ochtenden waarop ze zonder hem, alleen aan John, en ik geloof dat Margaret het ook zo voelt", zei De volgende dag, toen de nacht voorbij was en het stof haar ontbijt had gezeten, en aan de paar keren dat ze Freda. Ze begon te stotteren in haar poging de situatie was neergedaald, werd bij Sheila een brief onder de de ontbijttafel voor twee had gedekt, alleen om zichzelf uit te leggen, maar ze kon het niet onder woorden deur geschoven. Zij en Freda waren zich In de hulska- enige hoop te geven. brengen, „we praten er thuis niet veel over, om moe- mer aan het aankleden en Doris was boven. ..Je kunt wel hier blijven", zei ze, „In de kamer van de der". „Van David?", vroeg Freda. kinderen. Ik zou blij zijn met je gezelschap, en we zou- Freda zweeg even en besloot toen, dat het de moeite „Van een onbekende", antwoorde Sheila. den °n*e rantsoenen bij elkaar kunnen doen", waard was met haar uitleg door te gaan. Ze draaide de brief tussen haar handen rond. Het was Doris dacht even na. Waarom zou ze het aanbod van „We proberen net te doen alsof er niets gebeurd is", zei alsof de herinnering aan David en de komst van de Sheila eigenlijk niet aannemen? ze. brief voor haar een bepaalde betekenis hadden. „Graag", zei ze. „Ik krijg geen brieven meer van David", zei ze. „Ik „Dat is dan geregeld", zei Sheila. „Je kunt meteen hier krijg alleen maar brieven over hem, maar ik neem niet intrekken", eens meer de moeite ze te lezen. Het zijn anonieme «(Wordt vervolgd). AFLEVERING 10 Ik had het van Margaret helemaal niet verwacht" mijmerde Sheila. „Ik dacht dat alleen mij, of menser zoals zoiets kon overkomen". jflNIIIIIIIIIIII De klant zal van deze hele reor ganisatie weinig merken. Uit gangspunt is dat er geen wijzi ging komt in besteltijden, en i wordt geleidelijk uitgebreid. Er zijn al 80 postkantoren in 16 gemeenten waar ook gemeente lijke loketwerkznamheden wor den afgewikkeld. De verkoop van visakten, treinkaartjes, 65 -paspoorten, culturele jonge- delde 562 miljoen opdrachtoi Per werkdag werden bijna 1200 nieuwe rekeninghouders inge schreven. Er zijn er nu 2,76 miljoen. PCGD en Rijkspost spaarbank beheerden eind de cember 14,4 miljard gulden. Buehler (64), Hildegard Buehler (58) en dr. Han- KEULEN (AP) Een Ameri kaanse schilder heeft zaterdag in Keulen met een aantal ver schillende wapens zijn moeder, zijn stiefzuster en een derde vrouw op bloedige wijze ver moord en zijn stiefvader ge- wond. Duitsland geboren Galir burger werd, ging na zijn arres tatie tekeer tegen de oorlog In Vietnam en wilde tegen de poli tie alleen Engels spreken. Hij In het hui beweerde dat hij zijn familie „een rustplaats in de hemel" had willen geven en zag zichzelf ais de Mcssinr, zo meldt de po- erlopig verhoor.. uit vluchtte, riep een buurman: „houdt die man tegen, hij heeft hier mensen neergestoken". Een man die zijn auto stond te wussen. sprong in zijn wagen cn ging Galin achterna. Hij zag een politie-auto en bracht die naar Galin. Galins kleren zaten onder het bloed en hij had ver wondingen opgelopen toen zijn slachtoffers vergeefs probeerden zich te verzetten. vrind de polit die in 1961 Amcrkiaans staats- Toen Gaün na zijn daad het huis gummiknuppel, een groot brood mes, een schaar en een kapotte koekepan. Dit waren Galins wa pens geweest. Een voorbijganger vond ook nog een jachtmes op het trottoir vlak bij het huis.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7