Vernietigd Managua wordt weer opgebouwd Informateur wacht op versoepeli starre standp ng van unten Geldboete voor Sosjale Joenit Overval op geldtransport verijdeld NEDERIANDSE HULP OP GANG CcidocSouAcuit Partijpolitiek viert hoogtij Excuses van kerkbestuur aan bisschop FASE 2 IN AFVALRACE VERSTANDIGER WEG Vliegramp Andes Theoloog: kannibalisme in dit geval toegestaan LEIDSF. COURANT PAGINA 9 j DEN HAAG Informateur Ruppert is gisteren afzonderlijke bespre kingen begonnen met de fractieleiders van KVP, ARP, CHU, VVD en DS '70. De bedoeling hiervan is te onderzoeken of de vijf partijen bereid zijn de regeringssamenwerking te herstellen. De kans dat er weer een kabinet van de „oude vijf" komt, is uiterst klein. Met name bij de KVP leven „twijfels" over samenwerking in een kabi net met VVD en DS '70 en bij de ARP wordt het nauwelijks moge lijk geacht de samenwerking met DS'70 te herstellen. [Ruppert heeft uit de schriftelijke antwoorden van de fractielei ders onvoldoende gegevens ge kregen, waaruit hij zou kunnen opmaken dat een kabinet met voldoende steun in de Tweede I Kamer kan worden gevormd. i de drie ^"nfessioneh partij- de VVD en DS '70 schriftelijk de informateur meedelen name tegenover de zes mogelij ke kabinetten blijkt duidelijk de starheid. De linkse drie zien het liefst een links minderheidskabinet en staan afwijzend tegenover de andere mogelijkheden. De con fessionelen zijn bereid tot sa menwerking met de linkse drie in een links-confessioneel meer derheidskabinet. De linkse drie voelen daar echter niet voor. welke controversiële punten zij De confessionelen zijn wel bereid zien, als het weer tot een sa- mee te werken aan een onder menwerking van de „oude vijf" zoek naar een herstel van een komen. kabinet dat steunt op de „oude De door de informateur aan de Uit de al schriftelijk vastgelegde vijf", maar zien dat niet zitten fractieleiders gevraagde gege vens zijn nog onvoldoende. Deze week moeten de fractieleiders standpunten van de confessione- De KVP wil een extra parlemen- le kamerfracties blijkt, dat her- tair kabinet. De overige partij- stel van de samenwerking met en willen daartoe pas overgaan DS'70 nauwelijks mogelijk is. als al'e andere mogelijkheden Informateur Ruppert heeft in z'jn onderzocht, bedekte termen laten weten dat Het staat nu al vast dat geen van hij herstel van een coalitie van die mogelijkheden kans J~ „oude vijf" niet ziet zitten. In Zuid-A merika is opnieuw een zakenman ontvoerd. De 42-jarige Vincente Russo, directeur van een Argentijnse dochteronder neming van de Ameri kaanse maatschappij Standard Electric", werd op weg van zijn huis naar kantoor gekid napt. BUENOS AIRES (UPI/DPA) Voor de tweede maal in enige weken tjjd heb ben onbekenden in Buenos Aires (Argentinië een in dustrieel ontvoerd. Dit maal was de Italiaan Vi cente Russo het slacht offer, de produktieleider van een vestiging van de Amerikaanse maatschap- pjj Standard Electric. 'in San Isidro, een voorstad van Buenos Aires, blok- keerden de tien tot twaalf deelnemers aan de ont- voering met een vracht- auto de weg voor de auto van Russo die door een m chauffeur werd bestuurd. De industrieel en zijn chauffeur werden gedwond gen in een andere perso nenauto over te stappen die over de pan-Ameri- kaanse autoweg ver dween.- Tot dusver hebben L de ontvoerders nog geen L voorwaarden gesteld voor de vrijlating van Russo. Optreden van een progressief minderheidskabinet maakt vol gens hem ook geen kans, omdat dit onvoldoende steun in de Tweede Kamer zou ontvangen. Dan zijn al twee van de zes mo gelijkheden voor de vorming van een kabinet afgeschreven. Een andere mogelijkheid een progressief confessioneel ka binet was al van de baan. De desterende drie mogelijkheden zijn: Een kabinet van drie confessio- nele partijen met de VVD. Hier aan wijdt de informateur een onderzoek, nadat hij het vijf- partijenkabinet grondig heeft doorgepraat. Een confessioneel minderheids kabinet. Ook dit maakt geen kans, omdat het te weinig steun in de kamer zou hebbeO Een extra-parlementair kabi net. In de ogen van de informa teur een „noodsprong". Volgens KVP-fractieleider Andriessen zou deze mogelijkheid eerst on derzocht moeten worden. Informateur Ruppert liet gister avond duidelijk blijken weinig gelukkig te zijn met de gang van zaken tot nu toe. De frak- tievoorzitters dwingen hem mo gelijkheden te onderzoeken, die toch geen werkelijkheid worden. En dat is erg tijdrovend. De fraktievoorzitters blijven maar op hun afwijkende en niet te combineren standpunten staan. Uit de antwoorden van dè fraktie voorzitters op de vraag van de informateur naar hun stelling gen heeft, tenzij de linkse drie alsnog tot samenwerking met de confessionelen bereid zijn. In dat geval komt er een links-con fessioneel meerderheidskabinet. Of tenzij de confessionelen als nog bereid zijn een links min derheidskabinet formeel te steu nen. De informateur onderzoekt onder tussen verder, maar in feite wacht hij op versoepeling van de starre partijpolitieke stand punten. Luchtvervuiling niet minder door belasting op auto's DEN HAAG (ANP) De diverse belastingen die in de landen van de raad van Europa worden ge heven en die ten doel hebben luchtvervuiling door auto's te gen te gaan, helpen nauwelijks. De zeventien bij de raad aange sloten regeringen zouden daar om naar andere middelen moe ten omzien, aldus een groep deskundigen die zich de afgelo pen dagen in Straatsburg met dit probleem hebben bezigge houden. Verschillende regeringen overwe gen hun belastingsysteem te herzien om de luchtvervuiling doeltreffend te kunnen aanpak ken. Volgens de deskundigen kan wellicht een oplossing wor den gevonden door strikte toe passing van de principes die in een in 1968 aangenomen „begin selverklaring omtrent luchtver vuiling'' zijn vervat. Deze princi pes hebben betrekking op de hoeveelheden schadelijke stoffen die door autogebruik vrijkomen, controle van auto's, het invoe ren van technische verbeterin gen en de, financiële en wettelij ke aansprakelijkheid van ver vuilers. Doodstraf in Argentinië afgeschaft BUENOS AIRES (AFP) De militaire junta van Argentinië heeft de doodstraf afgeschaft. Twee jaar geleden was de dood straf opnieuw ingesteld. De doodstraf was in mei 1970 weer ingevoerd door ex-presi dent Ongania na de ontvoering van ex-president Aramburu. Aramburu werd enkele dagen later door zijn ontvoerders „te rechtgesteld". Op een weg bij Marseille ontstond deze consternatie, nadat drie inzittenden van een gepantserde auto voor geldtransport (midden op de weg, vóór de witte vrachtwagen links), met succes een overval hadden afgeslagen door tien gemaskerde bandieten, die o.a. met een springlading een gat in de bodem van de wagen sloegen, alvorens ze de vlucht namen. In de wagen bevond zich 1,7 miljoen franc. PARIJS (DPA-AFP) Drie mannen van een onderneming voor geldtransport hebben door hun moedig optreden in de buurt van Marseille een overval door gewapende en gemas kerde bandieten afgeslagen. Zij vervoerden in hun gepantserde auto de kerstinkomsten van een supermarkt, groot 1,7 miljoen frank, naar een bank, toen zij op een dwars op de weg gezette vrachtwagen reden. Hun auto werd bij de botsing ernstig beschadigd. Uit de vracht wagen sprong een gemaskerde man, die met e- n ijzeren staaf de voorruit stuk sloeg. Op hetzelfde ogenblik doken uit een dichtbij staande bestelwagen en een personenauto ver scheidene andere gangsters naar voren. De chauffeur van het geldtransport en zijn twee begeleiders kropen in het gepantserde deel en openden het vuur. De ban dieten begrepen toen dat hun spel uit was en vluchtten in hun bestelauto. Bij een bankroof in Londen is een van de overval lers doodgeschoten; vier anderen verdwenen met 200.000 gul den. Israël vreest bombrieven JERUZALEM (UPI) De Israë lische politie heeft bekendge maakt dat ze over inlichtingen beschikt dat Arabische verzets strijders het voornemen hebben een nieuwe reeks bombrieven en bompakketten naar Israël te sturen. In verband hiermee heeft ze de bevolking opnieuw aangeraden voorzichtig te zijn. Bij een overval op een bank in Londen gisteren bedroeg de buit 200.000 gulden, maar één van de overvallers werd gedood en er vielen drie gewonden: een overvaller, die zwaar letsel op liep, een agent, die licht werd gewond en een Joegoslavische bezoekers van de bank. Rechercheurs gaan de bank binnen voor ondervraging van het personeel. Lambertuskerk EINDHOVEN (ANP) Het voor malig kerkbestuur van de Sint Lambertusparochle In Eindho ven heeft gisteravond telegra fisch excuses aangeboden aan de Eindhovense vicaris P. Ste vens en mgr. J. Bluyssen, bis schop van Den Bosch, voor het optreden van kerkmeester W. Mikkers in een uitzending van de actualiteiten-rubriek „Echo" van de KRO gistermiddag. De bejaarde kerkmeester gaf felle kritiek op het beleid van de vi caris in het conflict rond de kerksluiting, hoewel kerkbestuur en actiegroepen zich evenals het bisdom bij de commissie van goede diensten heeft verplicht, hangende het compromis-be raad, geen commentaar te leve ren. De juridische adviseur van de ac tiegroep Mr. T. H. Dorn heeft zich van uitlatingen van kerkmeester gedistancieerd kerkbestuur en actiegroepen nogmaals dringend verzocht de nodige discipline te betrachten, Reclame voor Het Beste veroordeeld AMSTERDAM (ANP) De commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewezen heeft naar aanlei ding van bij haar binnengeko men klachten over een door de NV Uitgeversmaatschappij The Reader's Digest gevoerde recla mecampagne deze NV aanbe volen bedoelde reclame achter wege te laten. De commissie vindt dat deze reclame wordt gebracht op een manier die zo wel door de gekozen vorm als door de gekozen bewoordingen verwarrend en misleidend is en het vertrouwen in reclame schaadt. De reclame van de uit geversmaatschappij beoogde het nemen van abonnementen op het maandblad Het Beste uit Readers's Digest. /"XMDAT informateur Ruppart weinig ervoor voelt zelf de vijf-partij- en-coalitie van mr. Biesheuvel weer aan elkaar te lijmen, heeft- de arbeid welke hij daags na kerstmis verrichtte duidelijk het stem pel van een onderzoek of hij op zijn lijstje van mogelijkheden na een kabinet „op brede basis-' ook de coalitie-van-vijf moet schrap pen. In de twee dagen dat het overleg inzake deze mogelijkheid mag du ren, zal er heel wat moeten gebeuren vóór de heer Ruppert de ko ningin zou kunnen laten weten dat op die manier Nederland aan een nieuwe parlementaire regering geholpen kan worden. Van de vijf doen alleen de CHU en de VVD enthousiast, terwijl Wie gel al eerder heeft laten doorschemeren dat zijn verkiezingswinst in de formatie toch minstens met iets gehonoreerd behoort te worden. Minimaal I~kE kans dat informateur Ruppert na deze ronde het werk aan een formateur kan overlaten, lijkt ons derhalve klein; want het gaat niet zo zeer om het overbruggen van een afstand Biesheuvel-Ber ger, maar om het aan elkaar conformeren van inzichten die Boers- ma, Langman, Drees en De Brauw als ministers hadden tot ze in de conflictsituatie terecht kwamen. Zijn alle heren door verkiezingsseha en schande wijzer geworden, dan blijft nog de kans minimaal dat de burgerij hun gedragslijn be grijpt en billijkt, wanneer ruiterlijke bekentenissen van ongelijk achterwege blijven. Want de politieke realiteit wil, dut de julicrisis en de novemberverkiezingen een kabinet dat medio 1972 aftrad om begin 1973 terug te komen qua fundament en perspectief verzwakt hebben. Voorlopig houden we het dan ook maar op de afvalrace, welke ver moedelijk pas zal eindigen op het punt dat de KVP - die met haar verzwakte kaarten toch nog de troefkleur mag vaststellen al op de avond van 29 novmeber op het papier tekende: een extra-parlemen tair kabinet. Wat volgende maal? 1%/f AAR dat zal, hoe extra-parlementair ook, sterk het karakter heb- A ben van een overgangsregering. Wie zo Iets nuttig vindt voor het algemeen belang en de eigen toe komst, moet wel weten wat hij zelf dan in de overgangsperiode gaat ondernemen om bij de volgende formatie - of informatieperio de niet met de mond vol tanden, muar met lege handen te staan. '"pOEN parochianen van de Eindhovense Lambedfus-parochie be kend maakten dat ze via een kort geding een beroep wilden doen op de burgerlijke rechter om een kerkrechtelijke maatregel van hun bisschop te wraken, hebben we dit een stap op de verkeer de weg genoemd. We zijn dus opgelucht, nu het actiecomité tot behoud van de parochie kerk een verstandiger weg gekozen heeft en bereid is een commis- sie-van-goede-diensten aan de slag te laten. Dit laatste kan alleen, wanneer ook de bisschop in afwachting van de uitspraak van het hoger beroep ten Vuticane water bij de wijn wil doen. Mgr. Bluysen blijkt kennelijk bereid om zijnerzijds ook een stap terug te zetten en daardoor wordt het mogelijk een eind te maken aan een heel pijnlijk conflict. Pijnlijk omdat waarschijnlijk alle betrokkenen met een eerlijk gewe ten aan hun standpunt vastgehouden hebben, maar daardoor naar buiten uit de indruk wekten van een verbittering die niets te maken heeft met christelijke liefde. Wanneer de commissie-van-goede-diensten haar opdracht optimaal kan vervullen, slaagt ze misschien erin ook afspraken te laten ma ken, waarmee alle partijen vrede kunnen hebben nu de arbitrale uitspraak van Rome. Ongeacht het feit welke partij bij die uit spraak in het gelijk gesteld wordt. ISTERDAM (ANP) - De 28-ja- •ge Bennie B. medewerker aan e Sosjale Joenit in Den Haag, vandaag door het gerechtshof Amsterdam veroordeeld tot en geldboete van 250 gulden egens het verborgen houden n an huis weggelopen 14- 'rig meisjes, rond kerstmis S70. Nadat de rechtbank en het erechtshof in Den Haag B. eer- hadden vrjgesproken ver ges de Hoge Raad de zaak aar de Amsterdamse gerechts- of. 'of was van oordeel, dat door et opzij zetten van de ouderlij- In het verwoeste Managua blijven eenheden van de nationale garde en de politie patrouilleren, om plunderingen tegen te gaan. Een offi cier leidt met getrokken pistool een patrouille. ke macht en de kinderbescher- mingsorganen „de deur wagen wijd was opengezet voor ernis- tig machtsmisbruik ten opzichte van de in hoge mate afhankelij ke minderjarige". B. had vol gens het hof meteen de kinder bescherming en de kinderrech ter in de zaak moeten kennen. „Een dergelijke inperking van de zeggenschap van de ouders is slechts aanvaardbaar als de politie meegedeeld wordt aarom onmiddellijke terugbrenging van FORT SUMMER (RTR) In de MANAGUA (DPA) Generaal Anastasio Somoza, de presi dent van Nicaragua, heeft officieel bekendgemaakt dat Managua, de door een aardbeving grotendeels verwoeste hoofdstad zal worden herbouwd, al is dat dan misschien op een andere plaats. Naar voorlopige officiële schattin gen zullen voor di ewederopbouw ongeveer honderd mil joen dollar nodig zijn. In Nicaragua hoopt men ze als krediet van de Interamerikaanse Ontwikkelingsbank te krijgen. Autobotsing: 19 doden de minderjaige bedreigend is voor deze zelf of zijn gezinsle den". buurt van Fort Summer in de Amerikaanse staat New Mexico zijn dinsdagavond vijftien jon gelui en vier volwassenen op weg naar een skivakantie het leven gekomen in een bot sing tussen een autobus en een vrachtwagen met oplegger. De in totaal 65 kinderen en zes volwassenen waren in twee au tobussen van Austin in Texas op weg naar Glorieta in New Mexi co, een reis van ongeveer 1.280 kilometer. Op een smalle brug botste een van de bussen tegen de met 36 stuks vee geladen vrachtwagen. Het centrum van Managua is tot „besmet gebied" verklaard. De voorbereidingen zijn begonnen om de ondermijnende gebouwen en ruines op te blazen en het terrein daarna te bedekken met ongebluste kalk om de niet ge borgen lijken te vernietigen. Op de wegen naar de hoofdstad zijn door het leger wegversperringen opgeworpen. Alleen mensen die Managua verlaten worden door gelaten. Het dodencijfer staat momenteel tussen de twee- en zesduizend, maar het juiste aantal zal waarschijnlijk nooit bekend worden. Hoewel de poli tie orders heeft om op plunde raars te schieten, aarzelt ze: „We kunnen toch niet op men sen schieten die alles wat ze hadden verloren hebt en", zei een inspecteur. Intussen komt ook in Nederland de hulp voor Nicaragua los. De Nederlandse regering heeft uit ontwikkelingsgelden een bedrag van 100.000 ter beschikking ge steld. Het Nederlandse Rode Kruis heeft op Schiphol een voorraad van duizend dekens afgeleverd op korte termijn zullen vijftigduizend potten baby- en kleutervoeding ver scheept worden. Caritas Neer landica stelt een bedrag van 10.000 gulden ter beschikking ter leniging van de eerste nood. Het gironummer van Caritas Neerlandica is 111.12.22. Dat van de Stichting Oecumenische hulp is 5261. Naar de door een aardbeving ge troffen Middenamerikaanse staat Nicaragua stromen alle delen van de wereld hulp goederen. waarmee men nood tracht te lenigen. Fri militairen laden op de luchtbasis Orléans een vrachtvliegtuig. TOKIO (AP) Kim Il-Soeng, de MALTA EIST MEER GELD VAN ENGELAND VALETTA (UPI/AFP) Pre mier Mlntoff van Malta heeft Engeland en zijn NAVO-part- ners In bedekte termen opnieuw een ultimatum gesteld voor de pacht van de militaire bases op het eiland. In het parlement deelde hij mee dat hij Engeland tien procent meer heeft ge vraagd als compensatiu voor de waardevermindering van het zwevende pond sterling. De Britse regering heeft echter af wijzend gereugeerd. Mintoff verklaarde dat hij Enge land heeft laten weten dat het tien procent meer zal moeten betalen wil het gebruik blijven maken van de bases op Malta op grond van de defensie-over eenkomst van 26 maart. Malta wil dat Engeland en de NAVO voor 1 junuarl een besluit ne men. De Britse regering heeft echter geantwoord dut zij de overeenkomst op de oude voet wenste voort te zetten. De Mal tese socialistische premier sprak niet uitdrukkelijk van een nieuw ,.betaal-of-verdwljn"-ulti- matum zoals hij eind vorig Jaar met veel succes had gesteld. Maandenlange onderhandelingen leidden toen tot het akkoord van 26 maart, waurbij Engeland een jaarlijks bedrag van 14 miljoen pond toezegde (Ipv 5 miljoen pond zoals het eerder betaulde). Italië 2,5 miljoen ineens en de dl, Noord-Kor,. andere NAVO-landtn zeker heeft bestuurd, Is afgetreden als premier. e fiO-jarige Kim heeft het veld geruimd voor eerste plaatsver vangend premier Kim 11, een van zijn belangrijkste vertrou welingen. Kim Il-Soeng is door het Noordkoreaans parlement tot president van de republiek gekozen. miljoen als bilaterale hulp. „Pronken met andermans veren", de tentoonstelling in het Neder lands Textielmuseum te Til burg, trekt zoveel belangstelling dat besloten Is de tijdsduur te verlengen tot en met 31 januari. ROME (REUTER) Een promi nent katholiek theoloog heeft verklaard dat het eten van men senvlees uit lijfsbehoud te recht vaardigen valt. Pater Gino Con cetti, die geregeld schrijft voor het Vatikaansc blad Osservato- re Romano, zei dit in commen taar op berichten dat overleven den van een vliegtuigongeluk in het Andcsgebergte zich in leven den zelfs uit theologisch en ethisch oogpunt niet als kanni balisme worden gebrandmerkt „aangenomen dat er geen ander voedsel was om aan een zekere dood te ontsnappen". De leven de mens heeft plichten te ver vullen jegens de gemeenschap en heeft uit dien hoofde priori teit boven het lichaam van een dode, zo merkte hij op. hadden gehouden door omgeko- Daniel Fernandez Strauch. een men mede-inzittenden op te 26-jarige student die het ongeluk eten. met een vliegtuig van de lucht- Volgens Pater Concetti kan de macht van Urugu overleefde, handelwijze van de overleven- heeft meegedeeld dat hij en de andere overlevenden vandaag een officiële verklaring zouden uitgeven over de geruchten dat zij in leven konden blijven door he. opeten van de lijken van de minder fortuinlijke passagiers. De slachtoffers van het ongeluk moesten tien weken op redding wachten. Fernandez zei dut de overlevenden, voornamelijk leden van een rug byclub uit Uruguay, een boek over hun ervaringen zullen schrijven en de baten ten goede zullen laten komen aan de nabe staanden van de 29 doden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9