I a TEGENGESTELDE BELANGEN BEROEREN DE HOGE KLEI Kent u ze nog... de Rijnsburgers streeknieuws Woningen of tuinderijen? Echtpaar Zoet-Belt in Voorhout viert diamanten huwelijk Gemeente koopt voor uitvoering sanering Hogere subsidie proeftuin Lisse DONDERDAG 28 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT WASSENAAR Het hoge tempo waarin Wassenaar de laatste ja ren woningbouw pleegde dreigt in gevaar te komen nu de nieuwbouwwijk Zijlwatering praktisch voltooid is. Veler ogen richten zich dan ook begerig op nieuwe gebieden, zoals het Ker- kehout, de Spinbaan, het terrein van de vroegere tramremise en vooral op de Hoge Klei. Volgens het geldende bestemmingsplan is dat voor woningbouw gereser veerd en gezien het grote be lang van continuïteit in de bouw wil wethouder mr. N. W. A. Brink daar liever nog vandaag dan morgen de eerste paal slaan. Hij stuit echter op felle tegenstand van de bewoners, die op deze agrarische geest gronden hun brood verdienen. „Waarom", zo "raagt bijvoor beeld de bloemen- en planten- kweker J. P. Schmal veronge lijkt. „moet er nou uitgerekend op deze onvervangbare cultuur grond worden gebouwd? Ik weet best, dat er huizen nodig zijn, maar laten ze die aan het Ker- kehout zetten. Het is toch onzin hier vlak onder het vliegveld huizen te bouwen?!? „Dat vlieg veld gaat weg", zegt wethouder Brink, maar ik ben zelf bij de Babov gaan vragen en daar zei den ze: „He gaat de eerste tien jaar niet weg". Volgens de heer Schmal, die zich herinnert dat de tuinderijen in 1952 eerst ook al weg moesten, heeft de Wassenaarse raads commissie voor intergemeente lijke zaken en ruimtelijke orde ning op 6 december 1972 beslo ten („Een commissie besluit niet, die adviseert alleen maar", aldus wethouder Brink) de Hoge Klei te lajen zoals hij is. En nu ineens zou diezelfde commissie in een besloten ver gadering weer een ander stand punt hebben ingenomen. Het fij ne weet hij er ook niet van. De plantenkweker, die aan tien Kweker J. P. Schmall: Waarom juist hier bouwen?" Geslaagd KPJ- vol ley toernooi AARLANDERVEEN —De Katho lieke Plattelandsjongeren, afde ling Aarlanderveen, organiseer den een groot Volleybaltoernooi in de Dr. Dijkstra-hal te Woer den. Het werd, vooral door de enthousiaste deelname een groot succes. De wedstrijden werden in ver schillende poules voor heren en dames gespeeld. Na aflodp van het toernooi werden in dancing „Beverly Hills" te Nieuwkoop de prijzen uitgereikt door Gerda Theuns, waarna er op de mu ziek van de „Ranger Set" uit Nieuwveen gedanst werd. De uitslag was als volgt: Poule A en B heren: 1. Hazers- woude, 2. Aarlanderveen, 2. Co- then, Poule C en D heren: 1. De Meem, 2. Maarssen, 3. Benschop. Poule A en B dames: 1. Woerden, 2. Hazerswoude, 3. Aarlander veen. Poule C en D dames: 1. Nes aan de Amstel, 2. Werkhoven, 3. IJs- selstein. man werk verschaft en al 46 jaar aan de Hoge Klei zit, be schuldigt het CCP-raadslid A. C. Duijvestijn van draaierij en wethouder Brink van onvoldoen de bereidheid tot redelijk over leg. De heer Schmal, die er niets voor voelt zijn bedrijf te sluiten vervangende grond wordt niet aangeboden is diep teleurgesteld door een op merking van de wethouder, dat er voor hem geen plaats meer is in Wassenaar. „De mensen vergeten vaak", al dus het commentaar van de heer Brink, „dat een wethouder alleen maar heeft uit te voeren wat de raad beslist. En wan neer dan bij raadsbesluit wordt vastgelegd, dat de Hoge Klei een andere bestemming krijgt, dan heb ik als wethouder maar te zorgen, dat de bewoners dit te weten komen. Het is niet mijnheer Brink, die ze daar weg wil hebben, het is de langs democratische weg gekozen raad, die hem met deze op dracht op pad stuurt. Wanneer de raad heeft besloten, dat de Hoge Klei een woonge bied moet worden kan ik als wethouder maar één conclusie trekken: agrarische bedrijven zijn daar op den duur niet te handhaven. Wanneer je het zó bekijkt is er voor het bedrijf van de heer Schmal inderdaad geen plaats meer in Wassenaar, want u weet zelf hoe vol het westen zit en we hébben dus eenvoudig geen andere grond aan te bieden. We weten, dat het uitstekende cul tuurgrond is, maar de raad heeft nu eenmaal besloten, dat de behoefte aan woningen nog veel groter is, dus mijnheer Schmal moet inderdaad weg, hoe beroerd ik dat voor de man ook vind. Hij kan worden uitge kocht, dat is alles. En daarbij mag hij zich laten adviseren door de beste experts. Ik ben trouwens altijd bereid met hem te praten; laat hij maar even bellen". De mening van de heer Schmal. dat het gekkenwerk is vlak on der het vliegveld een nieuw wijkje te bouwen, kan de wet houder moeilijk delen. De wo ningen komen buiten de aanvlieg route te liggen, aldus de heer Brink, en de geluidshinder wordt er zeker niet groter dan elders in Wassenaar. Van ge meentewege is al meerdere ma len op sluiting van het vliegveld aangedrongen en de wethouder is hoopvol gestemd wat dat be treft. „We weten allemaal, dat het steeds moeilijker wordt in de Randstad een vliegveld te handhaven Bouwen aan het Kerkehout, zoals de heer Schmal adviseert, is minder eenvoudig dan zo op het oog lijkt, aldus de wethouder. Zo lang nog geen zekerheid be staat over de totstandkoming van het door Wassenaar fel be streden sterviadukt in de Land- scheidingsweg en over de Leid- sebaan is het bijzonder riskant iets te ondernemen. Volgens de heer Brink zou het on verantwoord zijn Kerkehout in dat geval verder uit te breiden, omdat het wijkje dan helem&èl geïsoleerd komt te liggen en het voor de bewoners welhaast on leefbaar wordt. „Bovendien ben je er niet met huizen bouwen al léén. Een uitbreiding van Ker kehout vraagt om allerlei ande re voorzieningen. Denkt u maar aan winkels, scholen, cultureel centrumneen dat is echt zo eenvoudig niet. Maar nogmaals: ik ben te allen tijde bereid om met mijnheer Schmal en andere mensen van de Hoge Klei te praten. Het zal moeilijk zijn een uurtje vrij te maken in mijn agenda, maar praten kan altijd". VOORHOUT Het echtpaar Zoet-Belt hoopt 15 januari de dag te herdenken, dat zij 60 jaar geleden in het huwelijk tra den. De bruid is 82 en de brui degom 87 jaar,.beide verkeren nog in goede gezondheid, hoewel het gezichtsvermogen van de bruidegom wel wat minder wordt. De bruid, een geboren Leidse, ging tot 2 jaar terug nog trouw elk jaar met 3 oktober naar de optocht kijken en vergat beslist de hutspot met klapstuk niet. De bruidegom is geboren in de Binnenkaag en is zijn leven lang als los arbeider werkzaam geweest in het boerenbedrijf en heeft vrijwel overal in het lage land gewoond. Hun eerste woon plaats als echtpaar was Oud Ade. Voor de bruid viel het be slist niet mee om aan het boe renleven te wennen. Zij was voor haar huwelijk altijd dienst meisje geweest voor de dag en nacht en verdiende met de kost mee 100,- per jaar. 's Avonds om 9 uur begon haar vrije tijd. Na enkele verhuizingen zijn ze toch in Voorhout terechtgeko men, waar ze nu al 55 jaar wo nen. Van de kinderen zijn er nu nog 10 in leven, terwijl ze 42 klein- en 27 achterkleinkinderen hebben. Voor vele Voorhouters beslist geen onbekenden, want vroeger stond de bruidegom met „koek en zopie" op de ijsbaan. De bruid doet alles nog zelf, haar dochters willen haar nog wel eens helpen maar krijgen bijna geen kans. Op 7 januari zal er receptie worden gehouden en op KATWIJK Voor de uitvoering van het saneringsplan Katwijk aan Zee deel Tramstraat is het noodzakelijk, dat de ge meente de eigendom verwerft van verschillende panden in dit gebied. Men heeft nu overeenstemming bereikt met de eigenaren van Tramstraat 69 en Zwanenburg straat 10, de heren J. Barn- hoorn en C. Sip. Eerstgenoemde krijgt 52.000,- van de ge meente voor zijn pand als de raad accoord gaat en de heer Sip ƒ30.000.-. De huizen (de foto is van Tram straat 69) zullen worden afge broken zodat er ruimte ontstaat voor verbreding van de weg of parkeer- of groenstroken. LISSE/RIJNSBURG Het colle ge van G.S. van Zuid-Holland stelt prov. staten voor de subsi die aan de Vereniging Proeftuin voor de Bloembollencultuur te Lisse te verhogen van 6000,- tot 9000,-. Deze subsidie is no dig om het toenemende bedrijfs verlies van de proeftuin te kun nen opvangen. Het verlies wordt voor volgend jaar geraamd op 208.930,-, maar dat wordt gedekt door verhoogde bijdragen van de Raad van Nederlandse Bloem bollenondernemers. G.S. vindt, dat de proeftuin in stand moet worden gehouden, omdat de proeftuin te Lisse van grote be tekenis is voor de bloembollen teelt en het onderzoek. De subsidie, die de groentenafde- ling van de proeftuin Rijnsburg e.o. kreeg (f 1000,-) wordt op verzoek van de Vereniging Proeftuin Rijnsburg overgehe veld naar de proeftuin voor groenten in Alkmaar. Rijnsburg had vroeger een proeftuin voor peenteelt in Katwijk, maar deze tuin voldeed niet meer aan de eisen van modern proeftuinon- derzoek. In Alkmaar is men be ter geoutilleerd. De belangen van de waspeentelers zijn bo vendien voornamelijk gelegen in Noord-Holland, waar de teeltge- bieden zijn. Een reep voor een kerstboom Alkemade Als het weer droog is, zal de vrijwillige brandweer op 3 januari ingeleverde kerst bomen verbranden. Dat gebeurt vanaf 19 uur op het terrein ten westen van de Sotaweg en ten Noorden van de Lupinestraat te Roelofarendsvcen. De bomen kunnen hier tussen 13 en 16.30 uur ingeleverd worden. In Rijp- wetering kunnen de kerstbomen ingeleverd worden tussen 13.30 en 14.30 uur op het parkeerter rein bij het Dorpshuis, te Oud Ade tussen 14.30 en 15.30 uur aan de Kolk, bij de bushalte en te Nieuwe Wetering tussen 15.30 en 16.30 uur bij perceel Achterweg 4 van de heer J. Borst. Aan alle kinderen die een kerst boom brengen wordt een reep uitgedeeld. Het feestcomité voor de inhuldiging van koningin Wilhelmina in 1898 RIJNSBURG/LEIDEN Het dorp Rijnsburg is erg oud. Het is eerder markant dan mooi. De bebouwing houdt zich kennelijk niet aan een rooilijn. Dat lijkt bijna een protest tegen het volbouwen van de iruimte, die hier eens geweest moet zijn. De bebou wing is overwegend laag en klein, maar er zijn uitschie ters. Brede wegen kloven Rijnsburg in tenminste drie duidelijke delen, alsof de vooruitgang zich zijn weg heeft gebaand dwars door de bebouwing heen. Dat klopt wel ongeveer. Want Rijnsburg, aan het begin van deze eeuw nog een rustig en rustiek dorp dat van de tuin bouw leefde, zag rond de eerste wereldoorlog een gaandeweg dikker belegde boterham in de snijbloemen- handel. Die handel trok al lerlei dienstverlenende- en toeleverende bedrijven aan. De imensen, die daarmee een omwenteling in het dorp te weeg brachten, zijn voor het merendeel alweer van 's le vens toneel verdwenen. Een boekje bi de serie ,Jtent U ze nog..." /Europese Bi bliotheek. Zaltbommel) brengt er heel wat van hen in herinnering. Kent u ze nog... de Rijnsburgers, die in 1898 het feestcomité vorm den. dat de inhuldigingsfees- ten van H. M. koningin Wil- helmina voorbereidde? (foto boven). Deze onverschrok ken heren, van wie zich drie als spreekstalmeesters heb ben uitgerust met een zweep, zijn vaders van de kinderen uit het klasje van de Smid straat-school, gefotografeerd In 1895. toen de Smidstraat nog Smidssteeg heette foto midden). Een toppunt van vooruitgang was, een kwart eeuw later, de conservenfa- briek van Van de Vijver. Ze was gelegen (temidden van (kool-/velden, die van tijd tot tijd met de hand geschof feld moesten worden. Daar- va ngeeft foto onder een beeld. Het plaatje werd ge maakt in 1926, toen de Rijns- burgse landerijen nog in hoofdzaak nuttige" produk- ten opbrachten als kool, wor telen. aardappelen en uien. In het deftige Den Haag was het dorp ook vermaard om z'n aardbeien. Maar dat was, voer wat Rijnsburg be treft, wel het toppunt van luxe. Totdat de snijbloem er ..ontdekt" werd als gewild artlke'.. Aanvankelijk zocht de Rijnsburgse bloemenhan del het nog niet zover als nu. Daarvan getuigt foto on der, die een aantal Rijnsbur gers toont op de markt aan de Hooikadc in Den Haag, omstreeks 1930. Ze stalden hun negotie uit in zinken em mers en rieten manden langs de straat. Adembenemend- snelle ritten met speoiaal uit geruste auto's naar Duits land en Frankrijk: daar had den de mannen nog geen be nul van. Maar toch brak zich de vooruitgang baan door Rijnsburg. dankzij de Rijns- burgers, waarmee men, zij het wat laat, nog kennis kan maken door het boekje, on langs verschenen, dat op naam staat van de heer S. C. H. Leenheer. Gezichten achter de vooruitgang Het schooltje aan de Smidstraat. Rechts staat het schoolhoofd meester v. d. Weg, links de kwekeling Jan Zandbergen Czn. Vooraan v.l.n.r. Jan van Delft, Dirk van Delft, Juda van den Bosch, Mijntje van den Bosch, Mijntje Kraan. Willem Kraan, Zus Kraan, Abr. de Mooy, Saam v. d. Mcy, Gerrit v. d. Mey, Jaap Timmers. Tweede rij: Saam v. cl. Mey, Bertha de Mooy, Albert de Mooy, Teun Kralt, twee zusjes v. d. Mey, Klaas llaak. Geerlof Haak. G. den Haan, Jacob Vooys. Achterste rij: Els Glasbergen, Lena de Mooy, Koba de Haan, Riek de Mooy. Prlj- na den Haan, Katrien Kalt, Willemijntje Kralt, Gerritje Heems kerk, Zus v. d. Haak, Kees v. d. Bosch, Zus v. d. Haak, Mijntje v. d. Haak en twee zusjes v. d. Mey. Kool schoffelen omstreeks 1926 naast de conscrvonjabriek van v.d. Vijver. V.l.n.r. H. Braak. Dirk van Eg mond, Jan Cederhout en Klaas van Egmond sr. Rijnsburgse bloemenhandelaren op de markt aan de Hooikadc in Den Haag. omstreeks 1930. V.l.n.r Rien Heemskerk. Leen van Duyn. Gerard van Zuilen, Wim de Mooy, Jan Heemskerk en Floor vai Duyn. Op de achtergrond Bram de Mooy.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5