Gemeente licht binnenstad door Grotere taak voor ouders scholieren „Verslag van binnenstadsonderzoek" D'66 Leidschendam landelijke actie wil voor Vietnam Nota Democratisering Onderwijs Raad Zoeterwoude dringt niet meer aan op andere bestemming Grote Polder BURGERLIJKE STAND Geslaagde basketball- instLiif van Bona Stars PAGINA 3 DONDERDAG 28 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT Stad 6fl F3 PI d Q 01116611 te fl LEIDEN Niet minder dan 54 procent van de leerlingen, die in Leiden voortgezet dagonder wijs volgen, is uit een andere gemeente afkomstig. Van de pa tiënten, die verpleegd worden in de vier Leidse ziekenhuizen, is gemiddeld 70 procent uit andere gemeenten. Uit deze twee voor beelden blijkt duidelijk de cen trumpositie van de stad Leiden, zoals die naar voren komt in het door de gemeente gepubli ceerde „Verslag van het Bin- nenstadsonderzoek". Na een uit voerige doorlichting van het hart van Leiden en van grote delen van de rest van de stad hebben de samenstellers een lij vig boekwerk geproduceerd, dat in de komende tijd nog zijn ver volgen zal krijgen. Deze vervolgen zullen aan de hand van het nu verschenen werk gaan over de mogelijke en wenselijke ontwikkeling van Leidens binnenstad. De samen stellers van het verslag zijn o.a. tot de conclusie gekomen, dat maar even eenderde deel van de binnenstad volkomen rot is. Wat hieraan eigenlijk gedaan moet worden komt in het vol gende rapport te staan en wat mógelijk is eraan te doen volgt dan tenslotte in het derde deel. I Het ziet er dan ook naar uit, dat het laatste werk van minde re omvang zal zijn dan zijn bei de voorgangers. Aan de hand van statistieken en kaarten wordt de lezer van het „Vetpotten" van Leiden staan in rand- gemeenten nu verschenen verslag met zijn neus op de bestaande structuren gedrukt, hetgeen tot minder prettig tijdverdrijf moet worden gekenschetst. 3ijvoorbeeld wordt nog eens ge wezen op het feit, dat de omge ving van Leiden een sterk agra rische inslag heeft. Nog wel. De samenstellers van het rapport zien hier namelijk, ten koste van cultuurgrond, al huizenblok ken, fabrieksgebouwen en re creatieprojecten verschijnen, „die het huidige beeld drastisch kunnen doen wijzigen". Daar twijfelt waarschijnlijk niemand aan. Maar de gemeente Leiden LEIDSCHENDAM De ledenver gadering van D'66 in Leidschen dam wil dat de partij de moge lijkheden onderzoekt van lande lijke acties om de afschuw van Verenigde Staten aan te dringen op onmiddellijke stopzetting van de bombardementen „openlijke steun verdient van alle welden kende Nederlanders". moet zijn vleugels uitslaan en dan niet in de geest van pende lende forensen, maar door zelf uit te bouwen en aantrekkelijke huizen neer te zetten. Momen teel is 55 procent van het Leidse verzorgingsgebied bebouwd. Dat is erg hoog, vooral als men weet dat het gemiddelde op on geveer 33 procent ligt. In het verslag is ook duidelijk neergeschreven hoe het nu pre cies met de bevolkingsterugloop in Leiden zit. Ook dat is een nogal droevige zaak. Tot 1968 was het een oplopende curve wat betreft het geboorte-over schot. Daarna werd deze lijn echter duidelijk onderbroken. In het vorige jaar (1971) werd zelfs een algeheel dieptepunt be reikt, toen het geboorte-over schot maar 528 bedroeg. Om dit cijfer duidelijker te laten uitko men, kan vermeld worden, dat dit minder dan de helft is dan bij voorbeeld in het jaar 1960, toen het overschot 1113 was. Het aantal inwoners van de stad is teruggelopen tot 99.287 (eind 1971). Dit komt ook weer doordat 2800 gezinnen, oftewel 8700 personen, meer wegtrokken dan dat er zich vestigden. Hiertegenover staat dat wat betreft de alleen staanden er een vestigingsover schot bestaat van 1900 mensen. Hieraan zijn voor het overgrote deel de studerenden debet. Eind vorig jaar waren er ongeveer 5500 studenten in Leiden inge schreven. De uit de gemeente wegtrekkenden betreffen over het algemeen mensen, die in het midden of nog enkele treden ho ger op de maatschappelijke lad der staan. Een belangrijk deel van de wegtrekkers gaat naar de randgemeenten (55 procent). Vervallen huizen i het Leidse hart (Caeciliastraat). Wat gaat er mee gebeuren? het Nederlandse volk tegen de Tijdens de zelfde ledenvergade- 6107, en als secretaris en pen ningmeester respectievelijk de heren dr. J. Terwindt en mr. H. Bosma. stuur gekozen. Het bestaat uit Het secretariaat van D'66 is ge- voorzitter J. Hoogland, Burg. vestigd: Kwikstraatlaan 33, tel. Caen van Necklaan 432, tel. 6455. LEIDEN Door het intensieve zware verkeer over de Turfmarkt- brug (zie foto) zijn verscheidene moeren en planken losgetrild. Hoe wel de brug een paar maanden geleden geheel is opgeknapt moest deze toch weer hersteld worden. Dat gebeurt nu en het verkeer in de richting station wordt daarom via de Blauwpoortsbrug en de Beestemarkt omgeleid. De Oude Vest blijft wel bereikbaar en ook voetgangers kunnen gewoon hun gang gaan. De herstellingswerk zaamheden duren tot en met 29 december. LEIDEN „Voor de ouders is speciaal in het lager onderwijs een grotere taak weggelegd. Door de verplichte oudercom missie en door ouder- en school raad kunnen zij hun bijdragen leveren aan de interne demo cratisering, die slechts doel kan treffen als ruime informatie over vorm en inhoud van het onderwijs is voorafgegaan". Deze zinnen zijn te lezen in de onlangs verschenen nota „De mocratisering Onderwijs", die de gemeente Leiden heeft sa mengesteld. De samenstellers van de nota be nadrukken wel, dat het hele de mocratiseringsproces pas goed op gang zul komen als van on der af aan begonnen wordt. Dot wil zeggen, het bezoeken van ouderavonden, welke beter zo Is in de praktijk gebleken per klas dan per school kunnen wor den georganiseerd. Een andere ontwikkelingslijn, die in het rap port wordt genoemd betreft de positie van de leerlingen ann het voortgezet onderwijs. Zij worden voor de verbetering van de studieresultaten met de ou ders betrokken in een te vor men leerlingenraad, waarin schoolzaken van allerlei aard kunnen worden besproken. Con cluderend wordt hierover ge zegd, dat een beleid, dat gericht is op het bevorderen van de de mocratisering en dat moet uit monden in gedeelde verantwoor delijkheid, samenwerking en be geleiding, onverenigbaar is met autoritaire verhoudingen. Het rapport vermeldt, dat de ouders voortdurend op de hoogte moe ten blijven van de gang van za ken op de school van hun kind. De verantwoorde overgangen van kleuter naar lager en van lager naar voortgezet onderwijs bijvoorbeeld is een (aak van sa menwerkende leidsters, leer krachten en docenten in een aangepaste schoolorganisatie. In het rapport wordt tenslotte nog het een en ander over de zoge naamde onderwijsman gemeld. De meeste bezoekers zijn de ad viseur komen raadplegen in de maanden juni. begin juli, augus tus en september. Allerlei vra gen komen naar voren en opval lend hierbij is, dat de „randge vallen" voortdurend veelvuldig terugkeren. Zo behoren proble men over het onderwijs van buitenlandse werknemers, over gehuwde huismoeders, die nog wat willen studeren enzovoorts niet tot de uitzonderingen. ZOETERWOUDE Het indus triegebied „Grote Polder" stond in bet middelpunt van de belangstelling tijdens de mara thonzitting waarmede de Zoeter- woudse gemeenteraad het jaar afsloot. Bij de begrotingsbehan deling van 1972 had KVP-frac- tievoorzitter L. v.d. Post een motie ingediend. Hij nodigde daarin B. en W. uit de mogelijk heid van woningbouw op de bouwrijpe gronden van het In dustrieschap te onderzoeken. In het schriftelijk antwoord dat het college uitbracht op de alge mene beschouwingen van de laatste dag van de vorige maand werd het resultaat van dit onderzoek medegedeeld. Dit was negatief. De kosten voor het gereedmaken van dit gebied voor woningbouw zouden vrij aanzienlijk zijn door meer I straataanleg, riolering e.d. f)e grondprijs zou dan komen op I 128,- per vierkante meter, 'n „Onhaalbare" prijs voor de so- j ciale bouw, die hier zeker een voorname plaats zou moeten in nemen. Bovendien had de ge- meente Leiden, die met Zoeter- woude participeert in het schap, i veel bezwaren. Uiteindelijk was hiervoor het Industrieschap niet opgezet. De KVP vroeg en kreeg tijd voor 'n half uur du rend beraad waarna de motie werd ingetrokken. Hiermede is nog niet gezegd, dat de mogelijkheid voor woning bouw aan de Hoge Rijndijk ge heel is verdwenen. De gemeente heeft bij De Kroon beroep aan getekend tegen de weigering van G.S. tot medewerking aan het bestemmingsplan, dat voor ziet in de bouw van 180 wonin gen in het gebied tussen de Le- bulnusstraat en de Ommedijkse- weg. Er is gerede hoop op een gunstige uitspraak. De raad verleende haar principië le medewerking aan de vesti ging van een drietal bedrijven w.o. de N.V. Van der Berg en Co. te Wassenaar. Zij ging niet accoord met de vestiging van de N.V. Codangroep te Oegst- geest. Dit bedrijf dat vrij veel ruimte vraagt voor opslag e.d. heeft daarvoor slechts enkele personeelsleden nodig. De raad was van mening dat dit niet in overeenstemming is met de doelstelling van het schap dat beoogt een aanzienlijk aantal arbeidsplaatsen te creëren. De enige post in de begroting waartegen bezwaar was ge maakt betrof het overhevelen van 10.000,- van het fonds Bouwplan bij Lebuinusstraat nog bij de Kroon „Dorpsontwikkeling" naar het Cultuurfonds. Dit was voor de Vrije Lijst en de P.C.C. onaan vaardbaar. Wethouder Duindam verdedigde het voorstel o.m. door te wijzen op de belangrijke zaken, die in het ten einde lo pende jaar met gelden uit dit fonds tot stand waren gekomen. Voor het komende jaar wordt o.m. gedacht aan in de schijn werpers plaatsen van de Meer- burgkerk. De stemming viel met 6 tegen 5 stemmen uit ten gunste van het college (en het Cultuurfonds). E. Langezaal uit functies Kappersbond lEIDEN Ernest Langezaal, de man, die ruim 15 jaar leiding gaf aan de afdeling Leiden van de Nederlandse Kapperspa troonsbond, heeft bedankt voor *Ün functie van voorzitter-secre taris. In het voorzitterschap zal de heer 1 Langezaal worden opgevolgd door de heer C. Perdaan uit I Nieuw Vennep; het secretariaat zal voortaan worden beheerd door de heer H. van Peursum uit Rijnsburg. De heer Lange zaal. die „zijn" afdeling tot de meest actieve van Nederland maak*" heeft ook bedankt voor J zijn cties in de vaktechni- I sche clubs. LEIDEN Geboren: Hermanus Willem zn. v. H. de Roode èn J. P. Vletter. Erwln zn v P. G. van Hape en A. de Vreugd. Wllma dr. v. R. Bella en F. Alessl, Johanna Maria Miranda, dr. v. C. S. Sin en K. J. van der Niet. Jacoba dr v. J van der Plas en A. Kloos. Petro Hubcrta Helena dr v P. Krijgsman en A. T. Muagdclljn, Wessel Tho- en J. de Nobel. Lij dia dr v. .1 Ouwehand en C. II. van der Plas, Bernardus Johannes zn v. J. Thelcn en M. A. Bannister. Den nis zn v. J. F. Schaafstra en I. Buak. Edward Johannes Matthias zn v. A. Schouten en G. E. L. de Does. Roderlk Jerome zn v. J. Bouwense J C. Sloot. Danielle dr G. M. Zwan. Arjan zn v J T. K. Schouten en J. C. van der Boni. Ito- salyn Maria dr v. C F. J. Duit en I. M. Laprë, Ramon Pascal zn v J Kerkman en M S. Piket. Karin dr v G. F J. Hendriks en M. A. van Miert. P.ené Peter Johan zn v. Slomp (76 Jaar» man. C. P. T van Wetten (52 jaar) echtgeno(e van C. P. W. Knljnenburg. A. van Wulttten i dJ. w.jm der Wal. G. W. R. vim der Woerd en J. A. de Lange, P. J. do Tombe en G. M. J. Menslnk, G. N. T. Lig- Berge Henegouwen en A. E. M. van der Meer. R. L. van der Steen en P. C. M. Vooljs. C. Walle en H. Pusschler. C. de Nic en M. van Vel. sen. W. van EUgen en O Ossevoort. J. A. P. van Velzen en M P J de Jong, R. Frankhuizen en P Burger- gen. W. F. LagerwelJ en G. Flllp W. A. van Spronsen en L. C Male. R. J. Grlppellng en W J Krol, P. Jansen en J Lege buizen in Yernèdepark mogen weer bewoond worden VOORSCHOTEN Leegkomende woningen aan het Vernèdepark die op zich zelf nog bewoonbaar zijn mogen onder bepaalde voorwaarden weer worden be trokken. Het college van B. en W. van Voorschoten deelt dit mee op vragen van het raadslid mr. Italianer. Het college deelt ook mee, dat eind 1973 van het ministerie een principiële uitspraak verwacht kan worden over de vraag of de woningen in het Vernèdepark afgebroken, gerenoveerd dan wel herbouwd mogen worden. Met kandidaat-bewoners van leeg komende en bewoonbare huizen in het park zullen afspraken ge maakt worden over ontruiming bij sanering of renovatie. LEIDEN De basketball-instuif, die de jeugdcommissie van Bona Stars gistermiddag in de 5-Meihal organiseerde, is meer dan geslaagd. Een enorme schare enthousiaste jongens en meisjes, zo'n 175 in getal, was naar de 5-Meihal gekomen om de eerste beginselen of wat meer van basketball te leren. De vele trainers en trainsters, onder wie Wayne Denham en Bill Moody, hadden handen vol LEIDEN Release heeft nieuwe openingstijden. Vootr- aan is zij geopend op maan dag- en donderdagavond van 8 tot 10 uur en op zaterdag van 2 tot 5 uur. Release blijft telefonisch dag en nacht bereikbaar. Tel. 24555. werk om alles in goede banen te leiden. De hal was te klein om iedereen tegelijk bezig te la ten zijn, maar dat nam men voor lief. Zo'n menigte te leren dribbelen, passen en schieten is niet niks, laat staan als ze daarna alle maal willen spelen. Toch waren er alleen maar vrolijke, opge wekte gezichten te zien, wat het succes van deze instuif des te groter maakte. Maar liefst 6 jeugdspelers van Bona Stars zijn uitgenodigd voor de voorlopige selectie van het Nederlands jeugdteam, dat op 3, 4 en 5 januari op Papen dal een trainingsstage houdt. Het zijn: Aad van de Nieuwen- dijk. Hans van Rooden, Benja min Ruj'senaars, Peter Pauli- des, Ed Plomp en Wil Moerer. Het jeugdteam van Bona Stars heeft op het kersttoernooi van HBBC een derde plaats be-1 haald. In de poule werd met 40—20 van Levi's gewonnen, doch daarna van Ola Stars, dat nugenoeg het eerste herenteam was (de leef tijdsgrens was t/m 19 juar), met 25—20 verloren. Door deze resultaten moest tegen de num mer 2 van de andere poule, PSV, worden aangetreden voor de strijd om de derde en vierde plauts. De man to man verdedi ging van de PSV-ers speelde de jeugdige Leidenaren volledig in de kaart, waardoor onbedreigd met 2922 gewonnen werd. Toernooi-winnaar werd het or ganiserende EBBC, tweede Ola Stars. Nieuws van de Leidse universiteit Benoeming Dr. D. J. Roordo. sinds 1 maart 1970 als gewoon lector in de sociale geschiedenis aan de sociale faculteit de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam verbonden, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene geschiedenis aan de Leidse Universiteit. Hij verricht op het ogenblilk een onderzoek naar het re gentenpatriciaat van Zicrik- zee en bovendien naar de ha venstakingen van 1946 te Rotterdam. Franekerprljs Het gemeentebestuur van Fra- neker heeft de I rentsjertcr Aakademyprijs 1972 toege kend aan dr. Th. J. Meijer, conservator van het Acade misch Historisch Museum. Dr. Meijer heeft het Album Studiosorum en het Album Promotorum van de Frt ker Universiteit samenge steld. Met het tot stund ko men van dit laatste werk is een vrijwel complete lijst van In Franeker van 1591 tot 1811 gepromoveerden ont staan met voor zover be kend de titels' van de proefschriften. De Frentsjerter Aakademy prijs is ingesteld In 1965 is bestemd voor wetenschap pelijk werk dat bij voorkeur betrekking heeft op de stad Franeker. Promoties De heer A. Th. A. M. de Waele (Leiderdorp) is met lof ge promoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift over supergeleiders. Promo tor was dr. R. de Bruyn Ou- boter. Het proefschrift be staat uit twee delen. De heer De Waele is wetenschappe lijk medewerker aan de uni versiteit. De heer .1. van Turnhout, natuurkundige, verbonden aan het Centraal Luborato- rium TNO te Delft Is met lof gepromoveerd tot doctor ln de wiskunde en natuurweten schappen. Promotor was prof. dr. A. J. Staverman. Het proefschrift van de heer Van Turnhout gaut over t TNO-onderzock naar de pro cessen die zich ontwikkelen wanneer men in polymeren en electrische lading invriest door plotselinge afkoeling i sterke verhitting.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3