Waaldrecht STUDIO SPORT VEEL BEKIJKS Rien van Nunen even terug bedachte stad vol Hollandse mensen TELEVISIE VANAVOND Hou het scherm in 't oog TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 1972 HllllllillllllllllllillllBitlllllU'iillü Twee jaar tijd van denken en voorbereiden, rond 100 acteurs, zes schrijvers, vier regisseurs en een miljoen gulden aan kosten heeft de VARA ingezet voor een serie van dertien afgeronde tv- spelen annex hoorspelen onder de titel Waaldrecht. In deze denk beeldige stad, bevolkt met herkenbare mensen omdat we er zelf met ons allen model voor hebben gestaan, spelen zich dertien drama's af, waarbij we persoonlijk betrokken hadden kunnen zijn. Te beginnen op dinsdag 2 januari met de aflevering Vuile spelletjes over de milieuverontreiniging komt er elke veertien da gen één op het scherm. Synchroon daarmee lopen de hoorspelen, telkens binnen veertien dagen na de vertoning van het tv-spel. Herman Fortuin, chef drama VARA-tv: ,,Het idee voor de serie werd geboren tijdens de herfstvergadering van de verenigings raad, nu twee jaar geleden. Luisterend en kijkend werd ik me ervan bewust, dat de VARA een omroep is voor de arbeidende mensen en dat deze serie over hun werk moest handelen. Elk verhaal, waaraan wat de opzet betreft werd gewerkt met een team van schrijvers, moest over huidige mannen en vrouwen gaan in hun persoonlijk leven en hun arbeidssituatie". De zes auteurs zijn: Max Dendermonde, Frank Herzen, Kees Ho- lierhoek, Henk van Kerkwijk, Anton Qukntana en Dick Walda. Zij hebben in Waaldrecht een wereld opgeroepen met als hoofdperso nen de directeur van een scheepswerf, die het hoofd moeilijk bo ven water houdt; een kleine ondernemer, plaatwerker, die na verblijf in de gevangenis wegens een geweldsdelict zijn plaats in de maatschappij weer waar moet maken; een jonge priester die worstelt tussen zijn roeping en zijn liefde voor een verpleegster; een kleuterleidster die geen genoegen kan nemen met wijksane- ring; een internist, een taxichauffeur, een al te levenslustige tele foniste en nog een reeks mensen met ons vertrouwde beroepen en problemen. In een der afleveringen staat als persona drama tis een gastarbeider centraal. De eerste aflevering, Vuile spelletjes, handelt over een kleine schipper, die zich laat misbruiken door een werfeigenaar. De kleine man belandt in de gevangenis, de tweede gaat vrij-uit. Frank Herzen schreef de tekst voor dit spel. Zo zijn wij Frank Herzen: „Wat mij opviel bij het schrijven in een team voor deze serie is dat elke auteur toch zijn eigen identiteit wist te bewaren. Toch blijft er een grens bestaan tussen de schrijvers en de makers van een tv-spel. Als ik bedenkt, dat de verschillen de schrijvers bij mij thuis de stad Waaldrecht ontwierpen, dan geloof ik dat de serie in zoverre een goede serie is geworden, dat buiten ons om de stad gegroeid is. Waaldrecht maakte zichzelf. Nu zal deze stad zichzelf ook moeten bewijzen voor de kijkers. Tot hen zou ik willen zeggen als zij naar Waaldrecht kijken: zo zijn wij, zo dachten wij dat Holland was en zo hebben wij het gezien". In verschillende plaatsen in ons land zijn opnamen voor deze se rie gemaakt. Het zou echter onjuist zijn Waaldrecht te identifice ren met enige, in ons land bestaande gemeente. Hieruit volgt, dat alle in het spel voorkomende figuren en de erin beschreven toestanden bedacht zijn en dus niet terugslaan op in werkelijk heid bestaande personen of toestanden. Er is bij de schildering van de achtergronden naar gestreefd een vrij grote mate van nauwkeurigheid te betrachten, zowel gezien naar de alledaagse werkelijkheid als naar de eenheid van plaats van alle dertien af zonderlijke verhalen. Daarom is er gedurende de aanmaak van de serie voortdurend contact gehouden met regisseurs, acteurs en auteurs, zozeer zelfs dat de verschillende verrichtingen in kaart werden gebracht om constant een overzicht van zaken te hebben. Als regisseurs werden aangetrokken de twee vaste VARA-regis- seurs Eimert Kruidhof en Nick v. d. Boezem, alsmede de twee gastregisseurs Joes Odufré en John v. d. Rest. Laatstgenoemde tekent voor de regie van Vuile spelletjes. De regie van de radio afleveringen berust bij Ad Löbler. Als dramatisch adviseur was bij deze serie betrokken Rob Erenstein. Kink in de kabel Rob Erenstein: „Een gezonde dosis fictie komt er bij elk drama aan te pas. Waar alles gladjes verloopt, vind je geen dramatl- NEDERLAND I 15.30 EO-kinderkrant NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal EO 19.05 EO-kinderkranat 19.30 Land-inzicht, vragenspel 20.00 Journaal 20.21 Nader bekeken 20.45 Valerius gedenkklank, zang 21.20 De Waldensen, documentaire film 21.55 Tenslotte VPRO 22.00 Het gat van Nederland 23.15 Journaal NCRV 19.05 Dier èn vriend 19.30 Beter samen, soc. 20.00 Journaal 20.21 Rien van Nunen: even terug bij u thuis, rep. 21.35 De zonen van Jan Zwart, muziek 22.00 Zorgen voor de mens van morgen, med. 22.50 Journaal BELGIë NEDERLANDS NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal Een latere aflevering in de XVaaldrecht-serie heet „Oefening nachtbraak"Van links naar rechts de acteurs Jan Teulings, Han- nie Vree, Johan Schmitz en Tom van Beek. Schipper Bernsen (Bernard Droog) krijgt het zwaar te verduren in de eerste aflevering van de XV aaldr echt-serie, getiteld „Vuile spel letjes", dat dinsdag 2 januari op het scherm komt. sche spanning. Dus waar alles even goed gaat, zorg je voor een kink in de kabel, die de emoties hoog doet oplaaien. En dat is nu net het grote verschil tussen Waaldrecht en elke willekeurige stad in Nederland. Daarom is het maar goed, dat Waaldrecht een denkbeeldige plaats is. Want aan een rustig leven kom je amper toe. Wat er in Waaldrecht allemaal gebeurt is voor een rustig burger moeilijk bij te houden. Ik hield daar de grote lijn in om Waaldrecht te behoeden voor vervreemding van de werke lijkheid. Zo werkend probeerde je te bemiddelen tussen de wen- sen van de auteurs en de regisseurs. Dat verliep natuurlijk altijd anders dan je verwachtte, maar dat maakte het spannend om er mee bezig te zijn en door te gaan, al die lange voorbereidingstijd door. De kijker heeft niet veel aan deze wetenschap, maar het plezier in dit werk, dat experimentele kanten had, zal hopelijk het resultaat positief beïnvloeden". Met de muziek van de Ekseption is deze serie mede een Neder landse aangelegenheid geworden, die dankzij een gelukkige coör dinatie met de NCRV op het scherm niet zal samenvallen met die andere Nederlandse productie, Bartje. Regisseur Nick v. d. Boezem: „Hoewel sinds enige tijd tv-spelen van eigen bodem worden vertoond, gaat het in de meeste geval len om bestaande literatuur. Hier zijn voor het eerst Nederlandse schrijvers, dramaturgen, producers, regisseurs en acteurs bezig geweest aan een serie oorspronkelijke, speciaal voor de tv ge schreven spelen. Acteurs worden alleen maar beter wanneer je ze uit de décors haalt en met de wind in de haren in de open lucht laat spelen. De serie Waaldrecht vormt op zichzelf een plei dooi voor meer Nederlandse films op de tv". In elk geval is Waaldrecht een karakteristiek en gedurfd ant woord op de eindeloze reeks buitenlandse tv-spellen. Ook in dit opzicht is Waaldrecht een Hollandse stad, waar nu eindelijk echt eens wat gebeurt. TON OLIEMULLER piiiiiiiiiiiMiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii Op het toppunt van zijn populari teit sloeg het noodlot toe bij Rien van Nunen. Als acteur was de rheuma waaraan hij leed reeds *en grote handicap, maar toen hij in november 1969 thuis van de trap viel en z'n heup brak, was de carrière afgelopen. De mate riële ellende diende zich na enige tijd aan. Onlangs werd van Nunen zelfs failliet verklaard. Het initiatief van Willem Duys „Stuur Rien eens een kaartje", was wel een morele steun maar de acteur werd er financieel niets wijzer van. Nu gaat de NCRV een „Van Nunen documentaire" uit zenden. In samenwerking met het onlangs gestichte fonds „Vrienden van Rien van Nunen" hoopt men op deze avond een bedrag bijeen te brengen, dat de acteur in een klap uit de zorgen zal tillen. Zie ook onze editie van gisteren. Ned. II 20.21 uur. Land-inzicht Vanavond wordt de eerste afleve ring uitgezonden van het nieuwe ma LAND-INZICHT. Een groep van vijftien personen uit Stadskanaal komt vragen beantwoorden over het land Bra zilië. Het bedrag wat zij daarmee verdienen wordt overgemaakt aan het zendingsechtpaar Nico en Trijnie van Evk, die door de groep uit Stadskanaal is uitgezon den naar de staat Minas Gerais in Brazilië om daar zendingswerk te doen. Ned. I 19.30 uur. Valerius gedenkklank In de 17de eeuw, de tijd van de Nederlandse vrijheidsstrijd, bracht Adrianus Valerius gebo ren omstreeks 1575, overleden 27 januari 1625), notaris en wethou der van de stad Veere, een aantal liederen bijeen in een grote kro niek, die hij „Nederlandtsche Ge- denckclanck" noemde. Deze liede ren bezingen de bange en zware strijd tegen de Spaanse onder drukking en willen de ware bete kenis daarvan doen zien bij het licht van Gods Woord en tegen de achtergrond van de Oudtestamen tische profetie. In de Oude Kerk te Delft maakte Ton Verwey een programma waaraan medewerk ten, het Liers kinderkoor. Evan gelisatiekoor. Delft, Geref. kerk koor Schipluiden. Gemengde Zang vereniging Maasdijk en het Geref. Gemengd Koor, De Lier. Ned. I 20.45 uur. De Waldensen Vanavond wordt de eerste van twee documentaires uitgezonden over de Waldensen, een Italiaans bergvolk dat in de voorgaande eeuwen onder zware verdrukking en vervolging van de Rooms-Ka- tholieke Inquisitie heeft geleden. In dit programma worden beelden getoond van de schitterende om geving van de Piemontese Dalen in noord-west-Italië, waar de Wal densen van oudsher hun domicilie hebben gehad. In deze aflevering de oudste geschiedenis tot aan de verbanning van de Waldensen naar Zwitserland in 1687. Ned. I 21.20 uur. Het gat van Nederland Ook vanavond zullen weer vele bekende Hollanders de revue passeren in Het gat van Neder land. We zien o.a. Dolf v.d. Lin den en Het Metropole orkest, Net ty Rosenfeld en Hans Verhagen. Ned. I 22.00 uur. Dier en vriend In deze aflevering van Dier en Vriend een gesprek tussen prof. dr. G. Baerends en Bert Haanstra over de pas verschenen film Bij de beesten af. Ned. II 19.05 uur. praat over zijn film „Bij de beesten af" Groot Omroepkoor zingt in Berlijn 10 en donderdag 11 januari met gemaakt door de Sender Freies het Berlijns Filharmonisch Orkest Berlin, die t.z.t. door de NCRV o.a. van Eugen Jochum op in. zal worden uitgezonden. Eerder West-Berlijn. In de Philharmonie gaf het Groot Omroepkoor met zal op beide avonden een uitvoe- het Concertgebouworkest o.l. v. HILVERSUM (ANP) Het Groot ring worden gegeven van de Hohe Eugen Jochum reeds uitvoeringen Omroepkoor van NOS, dat bestaat Messe van J. S. Bach. Van de uit- van de Hohe Messe In Gent en uit 79 vocalisten, treedt woensdag voering wordt een radio-opname Amsterdam. 16.00 16.15 18.00 18.05 18.30 19.10 19.40 19.45 20.10 20.25 21.15 22.05 22.45 Groenendaal Horatio Knibbles De Fabeltjeskrant Calvin en de kolonel Jonger dan je denkt Hullarbout Hier spreekt men Neder lands Journaal Europa nu De kleine waarheid Verover de aarde Première Journaal NEDERLAND I Wop en Flop in Wonder land i De Klub van zeseneenhalf The Third Wave Dean Martin-show 5 Mik 1 Journaal 1 Alias Smith en Jones Een eenvoudige doch voed- ïe maaltijd, doc. film Citroentje met suiker, tv- serie NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero 10.10 Flipper 19.30 Zorro 20.00 Journaal 20.21 Op losse groeven 21.20 De FBI, tv-film 22.10 Typisch Engels, pol. NOS 22.50 Uit de kunst 23.20 Journaal BELGIë NEDERLANDS Groenendaal Kalle Blomkvist in het Lunapark De Fabeltjeskrant De wondere wereld van Karl Zeman Avonturen om middernacht Tobias en de leeuw Karei Verkeersveiligheid Programma-overzicht van de komende week Keurig Frans R.K. godsdienstige uitzen ding Mededelingen en weer bericht Journaal Jaar in Beeld De prijs Nieuws Festival van Vlaanderen 1972 19.45 20.10 21.25 22.40 22.45 HILVERSUM 1 8.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. Po litieke partijen. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volks Partij. IKOR: 18.80 Kleur - vragen rondom schrift en samenleving. NCRV: 19.00 Bij de tijd: serie uitzendingen over het ou der worden. sie. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. LEI AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- journaal. 20.10 (S) Bariton en piano liederen. 20.42 (S) Ber- d; lijm Fllhai RI AS-Kar sieke muzie der podiun 22.35 Dat Orkest 22.05 (S) i 0.38 (S) De laars op jrspel. 21.00 Radio-Je ïentsprogra ludieke Muze zonder make-up. Internationa le kleinkunst. 23.20 (S) Essay: een programma waarin over kunst wordt doorgepraat. 23.50 Radiojour naal. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 3 18.00 Nieuws. 1S.02 Joost de Draaver Show. TROS: 19.00 Niein Club Troplcana: Surinaamse HILVERSUM 2 18.00 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Nationaal Jeugdkorps. 18.30 Nieuws. 18.41 (S) Leger des Hellsmuzlek (gr.). 18.55 Zojuist ver schenen: nieuwe boeken. AVROr 19.00 (S) O: Jeugdprogramma. 19.30 Trefpunt: actuele zaken ter discus- 19.30 Tei RB orkesten. 20.00 Nieuws. 20.02 Posts 21.00 Nieuws. 21.02 Apollo XXI. volghoorspel. (15). 21.30 Kaba ketet. 22.00 Nieuws. 22.02 De van Gelderen Show met o a. d< dei-landstalige Top Tien. 22.55 D 19.03 izlek. lichte HILVERSUM 1 met grammofoonplaten. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen. (gr.). (11.00 Nieuws. 11.03 Radiojournaal). 11.30 (S) Moderne kamermuziek. 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de wereld, in formatief programma. Overheids voorlichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw. NOS: 12.40 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 D bi gen van de dag. NOS: 13.25 Toerismo: toeristische informatie uit binnen- en buitenland. 13.50 Van Ta-ta tot totale taal: ru briek over het leven in de taal. 14 00 (S) Muziek uit de Middeleeu wen en Renaissance (opn.). 14.35 Spiegel van België muziek en and: reporta- jlt alle delen van het land en veel muziek. (16.00-16.02 Nieuws). VPRO: 17.00 VPRO-vrijdag: rechtstreeks pro gramma. met politieke analyses, re portages, achtergrondinformatie en 8.36 Gymnastiek huisvrouw. 8.45 Moeders wil is wet: programma voor de hulsvrouw. 9.40 (S) Aubade: klassieke en moderne,, muziek. (10.30-10.32 Nieuws.) 11.00 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: geva rieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v." land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Echo. 13.00-13.05 Raden maar...). 14.00 Grammofoonmuzlek." 14.30 (S) Interlokaal op vrijdag:- Jicht muziekprogramma met om, 15.30 Nieuws. 17.00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending.' NOS: 17.10 (S) Metropole Orkest., KRO: 17.30 Nieuws. 17.32 Tof-tien: een muzikaal aperltiefje. EO: 7.00 Nieuws. 7.02 Gospelsound: muziek voor jonge mensen. 8.00 Nieuws. 8.02 Tussen thee en koffie. 10.00 Nieuv kale frt" NCRvr-amma fruitmand: verzoekpla- Nleuws. de lnte 14.00 Ni ws. 12.1 I Hiep 1 3.00 nationalehitparade. NOS: uws. 14.03 Felix Meurders. Popparlement: HILVERSUM 2 KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende Jan Zwart K V f Riyi van Nunen staat vanavond in middelpunt van de belangstelling Op 13 juli van dit jaar was het 35 jaar geleden dat in Zaandam op 59-jarige leeftijd de organist-com ponist Jan Zwart overleed. In het programma van vanavond komen zijn zoons Jaap, Willem-Hendrik en Dirk aan het woord, die van hun vader de liefde voor het kerk orgel erfden. Ned. II 21.35 uur. Van onze radio- en tv-redacteur HILVERSUM Ongeveer 60 pro cent van de Nederlandse bevol king kijkt regelmatig naar de eer ste aflevering van het NOS-tv-pro- gramma Studio Sport op zondag avond en ongeveer 30 procent naar Studio Sport-2. Bij ongeveer 60 procent van de kijkers naar Studio Sport zijn de overige ge zinsleden het altijd met de keuze van dit programma eens. Dit blijkt uit het rapport Sport in radio en televisie waarin de resul taten zijn neergelegd van een on derzoek, dat in opdracht van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS door het Bureau In- tomart gedurende de maand juni van dit jaar werd gehouden onder een representatieve steekproef circa 1500 personen van 12 jaar en ouder. aanzien van Studio Sport wordt verder opgemerkt, dat 46 van de Nederlandse bevol king van mening is, dat in dit programma te weinig aandacht aan andere sporten dan voetbal wordt besteed; 36 pet. was het daarmee overigens niet eens en 18 pet. had geen mening. Over het commentaar bij voetbal reportages blijki men beslist niet ontevreden te zijn, want de uit spraak: „Het commentaar zoals dat in het algemeen bij het TV- voetbal wordt gegeven, laat veel te wensen over kon door 53 pet niet worden onderschreven. Slechts ongeveer een kwart (26 pet.) was het ermee eens en 21 pet had geen mening. Het NOS-radioprogranima Langs de lijn, dat op zondagmiddag wordt uitgezonden, blijkt het popu lairste radio-sportprogramma te zijn. Ongeveer 60 pet. van de Ne derlandse bevolking luistert er wel eens naar en 25 pet. zegt er zelfs bijna wekelijks naar te luis teren. De inhoud van dit pro gramma blijkt niet veel reden tot klagen te geven, want slechts on geveer 25 pet van de luisteraars vindt dat aan bepaalde takken van sport in dit programma wel wat meer aandacht besteed zou kunnen worden. Bij luisteraars naar andere sportpiogramma's is dat percentage 30. /an een groot aantal sport werd Ten i of men daar graag via de televi sie naar kijkt. Voetbal en schaat sen blijken dan de populairste te levisiesporten te zijn. Dat blijkt uit het hierna volgende overzicht, waarin de diverse sporten worden genoemd in dezelfde volgorde als het aantal personen dat er graag naar kijkt. Meer dan 60 procent van het publiek kijkt graag naar voetbal, schaatsen, kunstrijden, skischansspringen en paardesport (concours hippique), Tussen 50 en 60 pet. kijkt graag naar turnen, ijshockey, skiën (slalom), zwem men, autoraces, motorraces, mo torcross, paardesport. Tussen 35 en 50 pet. kijkt graag naar rugby atletiek, boksen, judo, volleybal, waterskiën, schoonspringen, zei len, kanovaren (wild water), speedboatraces en wielrennen. Tussen 20 en 35 pet. kijkt graag' naar gewichtheffen, worstelen, basketbal, honkbal, zaalhandbal, hockey, waterpolo, roeien, kano varen (baan), tennis en biljarten. Minder dan 20 pet. tenslotte heeft voorkeur voor schermen, tafelten nis, badminton en boogschieten. Ongeveer 70 pet van de Neder- landse bevolking zegt tamelijk of. in hoge mate geïnteresseerd te. zijn in sport en eenzelfde percen tage kijkt dan ook graag naar sport op de televisie. Nog geen 30 pet. van de bevolking beoefent zelf actief een sport, het meest zwemmen (ongeveer 8 pet.) en voetbal (ongeveer 7 pet.) Zij die zeggen aan sport te doen, beste den hier gemiddeld drie en een half uur per week aan. Ongeveer 30 pet. bezoekt wel eens wedstrij den in het amateur-voetbal en on geveer 20 pet. wel eens wedstrij den in het betaalde voetbal. Circa 15 pet. bezoekt wel eens andere teamsporten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2