Staat van dienst in eigen land nodig voor missionaris Wereldbeeld in 2100 opgebouwd zonder afzonderlijke landen Nieuwe toekomst voor bijbels verleden KORTE METTEN Mr. dr. H. N. Teuben: PAGINA 10 LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 1972 p| De enige mummie die Amster dam rijk is, een zeer gave mummie van een priesteres uit de Egyptische oudheid, is te vinden in het Bijbels Museum voor oudheden aan de Hemo- nylaan 19a te Amsterdam. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft dit musew nu opnieuw ingericht en vernieuwd. De mummie is nu g<**d zicht baar onder een verlichte door zichtige stolp. Ook de sarco faag met Egyptische tekens waarin de mummie lag is ten toongesteld. De maquette van Jeruzalem, zoals het was in de eerste eeuw na Christus, die deze zomer aan het Israëlische paviljoen op de Floriade was uitgeleend, staat nu ook in het museum, tesamen met ma quettes van de ark, het Israëli tische tabernakel, de tempels van Herodes en van Salomon. Veel gebruiksvoorwerpen uit de oudheid, zoals de eerste menselijke schrifttekens, de originele kleitabletten, papy rusrollen, Egyptische lijkvazen en godenbeeldjes zijn in het museum ondergebracht. Het museum is begonnen met het model van de ark, dat de veertienjarige Leendert Schou ten in de vorige eeuw maakte. Later als theologiestudent, be gon hij aan een model van het tabernakel op éénzevende van de ware grootte met hout uit Jeruzalem, Palestijnse kleden uit onvermengd geitehaar en dergelijke, een instructief werkstuk, naar de gegevens uit Exodus, dat nergens anders ter wereld zo natuurgetrouw en op die schaalgrootte aanwe zig is. Als predikant breidde ds. Schouten zijn collectie steeds verder uit. Zij is nu in beheer bij het Nederlands Bijbelge nootschap, dat plannen heeft om haar over anderhalf jaar over te brengen naar een van de Cromhouthuizen aan de He rengracht. In de grotere ruim te daar wil men het museum laten uitgroeien tot een .bij belwerkplaats", een voorlich tingscentrum voor de vele vor men van gebruik van de bijbel in gezin, school, kerk en vor mingswerk. „Ik ben ervoor dat alleen diegene als missionaris of zendeling wordt uitgezon den, die in het eigen land al ten aanzien van de meest urgente vraagstuk ken zijn engagement ver taald heeft in actie". Dit zegt de algemeen secreta ris van de Nederlandse Zendingsraad ds. R. J. van der Veen in een inter view, dat is opgenomen in het januari-nummer van Bijeen, maandblad voor internationale samenwer- king. Ds. Van der Veen voegt daar direct aan toe: „Ik mag dat niet zo radicaal stellen, want er moeten ook denkhoofden zijn". Hij vervolgt: „Wie hier het evangelie niet in verband brengt met secularisme, het proces waardoor de voornaam ste sectoren van het maat schappelijk leven onttrokken worden aan het geloof en kan overbrengen in de termen van de Europese mens, hoe moet die dat dan doen in een miljoe nenstad in Azië, waar dat pro ces een geweldig vraagstuk aan het worden is. landen waar Marxistische be wegingen onder- dan wel bo vengronds bezig zijn, een hel per van betekenis zijn in de kerk in de missionaire situatie ter plaatse. Hoe kun je van daag de dag de kerk in La- tijns-Amerika dienen, als je geen analyse hebt van de maatschappelijke verhoudingen tussen elite en uitgebuite mas sa?" „Ik zou graag zien dat de mensen die zich hier geschikt hebben getoond op een of an der terrein, op grond daarvan worden uitgezonden ter assis tentie van de kerken ginds. Het normale werk daar kan toch beter door een man ter plaatse worden gedaan. De aanvulling daarop vanwege een bijzonder charisma kun je nog niet vermoeden in een jon gen van 24 jaar die net afge studeerd is. Wel bij iemand die hier zijn sporen al verdiend heeft", aldus ds. Van der Veen. „Toen Dom Helder Camara 25 jaar was, had hij ons nog niets te bieden. Maar nu is zijn komst hier van betekenis. Hij is een missionaris voor hier, een prachtig voorbeeld van in terkerkelijke assistentie". Kanunnik Burgess Carr, se cretaris-generaal van de Afri kaanse conferentie van kerken, waarbij ruim dertig kerkge nootschappen zijn aangesloten heeft paus Paulus gevraagd de traditionele banden van de ka tholieke kerk met Portugal te verbreken en op de Portugese leiders een beroep te doen on derhandelingen te beginnen met de leiders van de bevrij dingsbewegingen over het on afhankelijk maken van de Por tugese gebiedsdelen in Afrika. Het Vaticaan neemt met een eigen delegatie deel aan het congres dat vanmorgen tot 8 januari wordt gehouden in Bangkok over het thema „het heil van de wereld nu". Het congres staat onder auspiciën van de commissie voor wereld missie en evangelisatie van de Wereldraad van Kerken. Deze commissie houdt zelf haar ple naire vergadering van 9 tot 12 januari in Bangkok en het is niet uitgesloten dat ook daarbij vertegenwoordigers van de ka tholieke kerk als gasten aan wezig zijn. Volgens het Franse persbu reau AFP heeft generaal Amin laten weten, dat ook in de toe komst de godsdienstvrijheid in Oeganda gewaarborgd is. Amin zou dit hebben toegezegd aan aartsbisschop Bernardin Gantin, leider van de Vati caanse delegatie, die in Kam pala opheldering heeft trachten te verkrijgen over de verhou ding tussen regering en katho lieke kerk. Eenendertig procent van de seculiere en reguliere priesters in de Duitse Bondsrepubliek is „zeer tevreden" met zijn hui dige werk. Dat blijkt uit een enquête die vorig jaar onder de 26.200 priesters van de bondsrepubliek is gehouden. Tevreden zonder meer is 49 procent: 12,4 procent van de wereldgeestelijken en 10,7 pro cent van de reguliere geestelij ken zegt „het gaat wel". Niet bijzonder tevreden is 4,6 resp. 3,4 procent. Slechts 1,2 resp. 0,8 procent bleek in het geheel niet tevreden te zijn. De gouverneur-generaal van Mozambique heeft tegenge sproken dat José Siduno, een vooraanstaand functionaris in de Presbyteriaanse kerk van Mozambique, in de gevangenis zelfmoord heeft gepleegd. Sidu no zou aan een niet met name genoemde ziekte zijn overleden. Den Bosch bereidt zich voor op Ipo Op 20 januari zal in de Wederkomstkerk in 's-Hertogenbosch een open informatie- en diskussiedag worden gehouden, voor al die genen in het bisdom Den Bosch, die zich inzetten voor vredes werk, ontwikkelingsvraagstukken, missie en zending. Het initiatief tot deze dag is genomen door het Diocesaan Pasto raal Centrum in Den Bosch ter voorbereiding op het landelijk pastoraal overleg dat eind januari in Noordwijkerhout zal worden gehouden. Belangrijkste uitgangspunt van deze dag is: het uitoefenen van invloed vanuit de basis op het overleg in Noordwijkerhout (dat het thema „de rechtvaardigheid in de wereld" zal behandelen) en het stimuleren van concrete voorstellen voor dit overleg. Ook het geven van steun en informatie aan de delegatie van het bis dom Den Bosch naar Noordwijkerhout moet op deze wijze be reikt worden. BOEKEN STEUN 'De Heraut-Jonge Kerk', Graaf- seweg 11 te Nijmegen heeft de Nederlandse vertaling op de markt gebracht van het boek 'Zwerver Christi', het verhaal van een Russische pelgrim. Dit boek van een onbekende Rus, die het manuscript achterliet op de berg Athos is enerzijds een roman, anderzijds ook een levensgeschiedenis. Het boek beantwoordt op een- M voudige wijze de vraag naar li- teratuur over bidden en vooral 4 naar hulp om te leren bidden. Uitvoerig wordt het befaamde Jezusgebed, dat in de Oosterse kerken een belangrijke plaats inneemt, in het boek behan deld. De Nederlandse vertaling 41 van het boek, dat acht gulden' kost. is van de hand van de Nederlandse Karthuizer Benoit du Moustier, die in Zwitserland in het Kartuizerklooster La -1 Valsainte woont. Aan het slot van het boek heeft de vertaler jj een commentaar op doen ne- men, waarin hij probeert een brug te slaan tussen het oosten en 't westen en gebedstradities, die beide kenmerken. Eveneens bij „De Heraut-Jon ge Kerk" is thans de bundel 1 „Nieuwe gedichten van jonge- ren", verschenen. Het is een bloemlezing van de gedichten die de afgelopen vijf jaar zijn opgenomen in het Herauttijd schrift „Jonge Kerk". De gedichten zijn gerangschikt naar een aantal grondthema's: God en godsdienst, liefde en geluk, leegte en eenzaamheid, oorlog en vrede, dood en le ven. De bundel, die zes gulden kost, kan onder meer uitkomst bieden voor hen die zoeken naar lezingen of gebeden voor 1 kerkelijke bijeenkomsten. woordigers), de noord-Amerikaan se landen (56 zetels), de Brazi- liaans-Latijnsamerikaanse landen (37), de Caraibische landen (8). De Chinese landen (181) en de west-Eueropese landen (61). De opstelling, bedoeld voor anno 2100, is volgens dr. Teuben meer dan een ernstige overweging waard. Want, zegt hij, „het is een zuivere vertegenwoordiging op proportionaliteitsbasis aan de hand van regionale bevolkings groepen. De groepen van Chinese, India-, zuid-Aziatische en Russi sche landen vormen samen een absolute meerderheid". Van een onzer verslaggevers) Uitgaande van een optimistische toekomstverwachting, heeft de enschedese advokaat mr. dr. Herman N. Teuben een provisorisch rechtsmodel ontworpen voor de hele we reld, ongeveer bedoeld voor het jaar 2100. Dit rechtsmodel heeft hij uitgewerkt in een dezer dagen verschenen boek „Triptiek van de Technopoliet". Het boek haakt in op het geruchtmakende rapport van de Club van Rome die ook op hetzelfde jaar heeft gemikt. Dr. Teuben wil drie soorten mensenrechten: individueel, poli tiek en sociaal. Tot dusver is bij de VN een tweedeling van kracht: de individuele en politieke rechten zijn gebundeld tot één geheel, waardoor naar de mening van het oostblok de sociale rechten in het gedrang komen. Individuele rechten zijn bijvoor beeld: verbod van slavernij, bescherming door de wet, recht op onschuld, recht op privacy, recht om te huwen en een gezin te stichten, recht op eigendom, recht op vrijheid van gedachte, geweten en godsdienst, recht op vrije me ningsuiting. Politieke rechten zijn bijvoor beeld: recht op asiel, op nationali teit en verandering daarvan, recht op vrije vereniging en ver gadering, recht op deelname aan landsbestuur. Sociale (economische en culture le) rechten zijn: recht op maat schappelijke zekerheid, recht op arbeid, op gelijk loon voor gelijke arbeid, recht op rust en vrije tijd, recht op een minimale levensstan daard, recht op onderwijs. Een technopoliet is een inwoner van Technopolis, de stad door alle mensen tezamen te bouwen, zeg maar de hele wereld. Een techno poliet is een wereldburger van straks. Het boek van dr. Teuben geeft dus aan, welke rechten de mens van straks, (de mens van het jaar 2100), moet hebben om zich goed te kunnen ontplooien. De schrijver vergt van de mens een „Copernicaanse omwenteling in denken". De mens moet bereid zijn af te stappen van het idee van een natie en moet zich rang schikken in een model dat de hele wereld omvat. Het boek is het re sultaat van twintig jaren denken en is een uitbouwing van enkele gedachten in dr. Teubens proef schrift „recht op arbeid" van 1955. Dr. Teuben ziet zijn boek als een discussiestuk, een in zeer ruwe lijnen opgezet model. Hij is geen lid van de Club van Rome, maar dit kan veranderen. Een samen vatting van zijn boek in het En gels is gestuurd naar een aantal buitenlandse universiteiten en vaktijdschriften in de stille hoop dat daardoor de behoefte ontstaat het hele boek elders uit te geven. „Technologie", zegt dr. Teuben, „is geen platvloerse zaak, maar appelleert aan het geweten van de mens. Geen mens ontkomt er aan. Nationale grenzen zijn straks niet noodzakelijk. Het begrip natie verdwijnt. Je krijgt daartegen over regionale groepen, dat wil zeggen, landen die aan elkaar grenzen en die dezelfde hoofdza ken gemeen hebben, bijvoorbeeld milieu, produktie, grote rivieren etc. Deze regionale groepen moe ten een eigen recht krijgen, het regionale recht. Vergaat even niet dat ik hier over het jaar 2100 spreek en dat het over evolutie gaat. Naburige landen gaan een soort fusie aan, omdat ze met de zelfde problemen en feiten te ma ken krijgen die ze niet afzonder lijk kunnen oplossen". Dr. Teuben is bepaald niet tevre den over de VN. Hoewel deze or ganisatie zinvol werk doet, past het concept niet in de toekomstige tijd. Hij wil af van het principe: een land een Btam. Hij wil een stemverdeling, waarbij regionale groepen van landen stemrecht krijgen op grond van het totaal aantal inwoners. In zijn boek heeft hij het aantal landen samen gebundeld tot blokken. De belang rijkste blokken: de centraal-Afri- kaanse landen (42 van de 729 ver tegenwoordigers in de VN), de midden-Európese landen en de Arabische landen (32 vertegen- Concertgebouw orkest speelt in Albert Hall AMSTERDAM Op uitnodiging van The Arts Council of Great Britain treedt het Concertge- bouworkest onder leiding van Ferdinand Leitner op 8 januari a.s. op in de Royal Albert Hall te Londen. Dit concert is onderdeel van een aantal muzikale manifestaties die onder de titel „Fanfare for Europe" worden georganiseerd ter gelegenheid van Engelands toetreding tot de EEG. In deze reeks treden ook de Berli ner Philharmoniker en het Orchestre de Paris op. Het Concertgebouworkest speelt werken van Ton de Leeuw, Mo zart, Brahms en Schumann. De Engelse hoornist Barry Tuck- well verleent zijn medewer king. Direct na het zondagmid dagconcert van 7 januari in Amsterdam waarop hetzelfde programma ten gehore wordt ge bracht, vertrekt het orkest per vliegtuig naar Londen. „Pronken met andermans veren", de tentoonstelling in het Neder lands Textielmuseum te Til burg, trekt zoveel belangstelling dat besloten is de tijdsduur te verlengen tot en met 31 januari. Tekeningen van Paul Elshout als mede een aantal etsen van deze kunstenaar zijn te bezichtigen in Galerie Arta 'te Den Haag van 9 januari tot en met 10 fe bruari. De expositie van Bram van Velde is verlengd tot en met 6 januari. Markten VEEMARKT DEN BOSCH. (27 dec. Aanvoer: totaal 3898; runder 1367; graskatvi 77; ichtei i 2-11 't kalvc- i 1494; schapen en lammeren 526: slacht- varkens 200: lopers 13; slachtrunde- ren 772. Prijzen (In guldens per stuk): molk- en kalfknelen 1775-2750: gulste koelen 1300-1800: kalfvaarzen (rood) 2000-2700; (zwart) 1775-2400; klamvaurzen 1.S50-2150; gulste vaar zen 1575-1825: pinken 1225-1525; graskalveren 800-1025; nuchtere kal veren voor dok en mesterlj 390-615: weldeschapen 130-170: lammeren 135-165; vaarzen per kg. gesl. gew. lo kwal. 6.50-7.00. 2c kwal. 6.30-6.45: koelen per kg. gesl. gew. Ie kwal. 5.65-6.10. 2e kwal. 4.85-5.50. 3e kwal. Ie kwal.' 6,50-7.00.P2c klwa*6,30-6.45; worstkoelen per kg. gesl. gew. 4,45- 4.95: vette kalveren per kg lev. gew. Ie kwal. 5.80-6.10. 2e kwal. 5.50-5.75. 3e kwal. 5.25-5.45; nuchtere kalveren per kg. lev. gew. 1.40-1,75: slach (zeugen per kg. levend ge wicht. Ie kwal. 2.45-2.50; 2c kwal. 2.38-2.44. 3e kwal. 2.28-2,35: slacht- varkens per kg. lev. gew. 2.52-2,60: vette schapen 155-190; vette lamme ren 170-205. Overzicht (resp.. aan voer, handel en prijzen): melk- en kalfkoelen mlnder-redelljk vlot-stljf. duur; gulste koelen beperkt vrij goed ruim prljsh.Jongvee mlnder- stroef-vasl: vette kalveren beperkt- lul-duur: nuchtere kalveren mlnder- lets levendlger-vaster; schapen en VEEMARKT ROTTERDAM (27 dec. deren 500; gebruiksvee 120: vette kalveren 4; grnskalvcren 57: nuchte re kalveren 1081; varkens 94; paar den 1; schapen en lammeren 111; boken en gelten 18. Prijzen (In gul dens per stuk)koelen per kg. Ie kwal. 5.50-5.95, 2e kwal. 4,80-5.25. 3e kwal. 4.65-4.75: vaarzen per kg le kwal. 6.00-6,55. 2e kwal. 5.25-5.70; stieren per mlg le kwal. 6,60-7.10, 2e kwal. 6.20-6.55: worstkoelen per kg 4.65-4,75; nuchtere kalveren pe prijzen): slachtrunderen kleiner-wil- llger-hoger: kalf- en melkkoeien mlnder-kalm-onveranderd; vore koelen gewoon-stil-onveranderd vaarzen en pinken kleln-lul. duur- prljsh.graskalveren kleln-stroef- goed prljsh.nuchtere kalveren klei- ner-stug-lagervarkens kleln-vlot-als vorige week; schaper inder-vlug-schapen iderd. anderd- KAAS MARKT WOERDEN (27 dec.) 5 per kg 2.66 2.76: kalf- en melkoelen 1475-2400: vare koelen 1050-1550: vaarzen 1075- 1250; pinken 1050-1200; graskalveren dijvie 91-99. Kroten, gekookt 65. Boe renkool 43-53. Rode kool 20. Groene 10, Spru :r: totaal 1986; slachtrun- Overzicht i rhc. Hoop mr tecejtS EfiN aio qfixr Reutel Mr IK OfUXAWto 8&M,EW CjfHtUICCK l flE" .'SXSrf-DAfcFOArr c*vi>r poop. *hai-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10