„Kerstmis moet buiten j dagelijks gebeuren blijven PRINSES IRENE: Uitgewezen journalist beschuldigt Bulgaarse autoriteiten van moord CeidoeSouoant Raiffeisenbank m Boerenleenbank Boek over v. d. Moosdijk moet uit de handel Volgend jaar Europese Nasa Miskraam in cel VROEGER AAN DE SLAG Doodskop op sigaretten werd fabriek noodlottig Voor'n vakantiereis loop ie niet stad en land af. Daar ga ie eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. Kom morgen de reisgids even halen Advocate van kruidendokter: DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 SOESTDIJK „Ik geloof dat je het kerstge beuren zou aantasten door dit in verband te brengen met actuele gebeurtenissen. Ik geloof dat je de batterijen voor het vol gend jaar het beste kunt opladen als men het godsdienstige feest buiten het dagelijk se gebeuren houdt", aldus antwoordt prin ses Irene op de laatste vraag van hoofdre dacteur dr. Ferry Hoogendijk van Else- viers Magazine van deze week. Hij vroeg haar op paleis Soestdijk naar haar politie ke rol die zij samen met haar man prins Carlos in ballingschap voor een democra tisch Spanje vervult. Bijna wekelijks hebben prinses Irene en prins Carlos aan de Franse staatsgrens contacten met vertegenwoordigers van de Carlistische beweging die „na de commu nistische partij de grootste politieke volks partij in Spanje" is. De prinses noemt zich „sterk politiek geën gageerd". Het Carlisme wil „een ander po litiek stelsel in Spanje, namelijk een demo cratisch in plaats van een dictatoriaal stel sel". Met gaat verzekert prinses Irene aan dr. Hoogendijk niet om de troon of om de uiterlijke machtsvorm. De troon is niet het belangrijkste doel. Om aan te geven welk type democratie haar man en het Carlisme voor ogen staat ci teert prinses Irene de Carlistische koning Carlos 7, die in 1875 gezegd heeft: „De ko ning is koning van de sociale republieken, die een verdrag met hem hebben geslo ten". „Binnen die structuur wil het Carlis me vrijheid voor de arbeiders, om zich te organiseren in de vakbonden die onafhan kelijk van de staat zijn. Met het recht van medebeslissing in sociaal-economische kwesties op nationaal niveau. Ideologische vrijheid en tenslotte regionale vrijheid". De Carlistische beweging is volgens prinses Irene zeer democratisch georganiseerd. Hoe democr-atisch de beweging is blijkt als zij uiteen zet hoe vanuit „een soort volks raden" in steden en dorpen vertegenwoor digers worden gekozen voor de vergade ring die twee keer per jaar in Frankrijk wordt gehouden. „Het is dus heel democra tisch opgezet", aldus prinses Irene, maar 99 zij voegt daar onmiddellijk aan toe: „Aan de andere kant als blijkt dat na discussie je je niet met de meerderheid kunt vereen zelvigen, wordt je aanwezigheid in de Car listische partij niet meer op prijs gesteld. We zijn tenslotte een organisatie die niet in vredestijd maar in oorlogstijd opereert". Over haar overgang naar de katholieke kerk zegt prinses Irene „voor mij is de geloofs kwestie te belangrijk om van kerk te ver anderen voor de huwelijksrelatie. In mijn ogen kun je voor een bepaald iemand niet van kerk veranderen. Dat zou ook een leu gen tegenover de ander zijn". Op de vraag van Hoogendijk waarom zij op 5 januari 1964 door kardinaal Alfrink in Rome op voorwaarde werd gedoopt, antwoordt prin ses Irene: „Omdat ik in Rome in de katho lieke kerk ben opgenomen". De prinses gelooft dat de overgang van één van haar familieleden tot het katholieke geloof „ondanks de oecumenische vooruit gang veel beroering zal verwekken. De Oranjes zijn tenslotte al eeuwenlang pro- Prinses Irene (midden) met haar schoonzuster Maria Teresa tijdens testant". een Carlistenbijeenkomst in Monteji Van Agt wil immigratie Surinamers beperken DEN HAAG In het belang van Nederland en van' de Surinaam se immigranten zou via een grondwetswijziging de toelating van Surinamers beperkt moeten worden. Dat heeft minister Van Agt (Justitie) kort na een be zoek aan de West In een inter view verklaard. De minister zegt daarin dat wat de toevloed van Surinamers be- treft men de tolerantiegrens al genaderd is. „Onze grote stede lijke gemeenschappen kunnen die toevloed niet verwerken." i Hij vindt echter ook, dat hij de ogen niet mag sluiten voor de j maatschappelijke werkelijkheid I en dat men zich op het toela- tingsbeleid voor Surinamers moet bezinnen. De gevolmachtigd minister van Suriname dr. J. D. Polanen zei in een commentaar op het voor stel van minister Van Agt: Als Nederland het gevoel heeft dat het niet naar behoren de stroom Surinamers kan opvangen dan heeft dit land het goed recht maatregelen te treffen. Ik kan I mij goed voorstellen dat dan voorzieningen worden getroffen. In de Braziliaanse stad Rio de Janeiro is gisteren het betonnen dak van een supermarkt ingestort terwijl 250 mensen er hun kerstinkopen deden. Eenentwintig mensen kwamen om het leven, 28 werden ernstig gewond en 200 liepen lichte verwondingen op. Het gebouw was pas een maand in gebruik. Het staatsbouwbureau had nog geen vergunning tot ingebruikneming verleend. ROTTERDAM (ANP) De Rot- waarmee ik naar de grens zou terdamse journalist Renae Jan- worden gebracht", sen (28) die vorige week maan- Renae Jansen zegt reden te heb- dag als „ongewenste vreemde ling" Bulgarije werd uitgezet, heeft gisteren van de Neder landse ambassade in Sofia het bericht gekregen dat zijn Bul gaarse verloofde Julia (29) van de gevangenis naar het zieken huis is overgebracht wegens een miskraam. De vrouw was vijf maanden in verwachting. Renae Jansen stelt de Bulgaarse auto- rieiten verantwoordelijk voor de miskraam. „Het is moord", al dus de journalist. Renae Jansen was tot gisteren on kundig van het eit dat zijn ver loofde in de gevangenis heeft gezeten. Hij zag haar voor het laatst op de dag dat hij het land werd uitgewezen. „Ik heb toen twee minuten met haar kunnen praten. Dat gebeurde op een plek even buiten Sofia, daarna werd ze de wagen uitgegooid uitwijzing vier dagen in de Bul gaarse cel waar hij volgens zijn zeggen ernstig is mishandeld en ben voor ernstige ongerustheid aleen op water leefde. bfha"deli"e «e «Mn De reden voor zijn arrestatie twijzing is volgens Renae de verloofde in de gevangenis heeft gekregen. Zelf zat hij vóór zijn Rapport berging o O „Amsterdam" nog geheim (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Geruime tijd gele den heeft de heer N. Smit ing. (Deltadienst) uit Den Haag op verzoek van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk een rapport uitgebracht over de mogelijkhe den tot berging van het VOC- schip „Amsterdam" dat enige eeuwen geleden nabij het Engel se Hastings vergaan is. Het grootste deel van dt schip thans uit het strand van Has tings tevoorschijn gebracht. Het rapport van de heer N. Smit is nog steeds geheim gehouden en dit is reden geweest voor de Tweede Kamerleden De Ruiter en Van Thijn, beiden PvdA, hierover vragen te stellen aan staatssecretaris Vonhfff van CRM. De Kamerleden vragen zich af waaro het rapport nog steeds als geheim beschouwd wordt en of de regering bereid is een opratie ot berging van de „Asterdam" te steunen. De staatssecretaris heeft thans la ten weten, dat hij de vragen niet binnen de daarvoor gebrui kelijke termijn kan beantwoor den. negatieve berichtgeving Nederlandse pers rond de voet balwedstrijd tussen CSKA-So- fia en Ajax, met name over de met allerlei kwalijke geruchten omgeven dood van de Bulgaarse topvoetballer Asparoekov. Deze overleed anderhalf jaar geleden. Renae Jansen stelt inmiddels al les in het werk via officiële in stanties om zijn verloofde naar Nederland te krijgen. /"'ELIJK HEEFT N.K.V.-voorzitter Mertens, wanneer hij in het be- lang van een goed centraal akkoord voor Nederland's sociaal- economische koers verlangt naar snellere gegevens van de rege ring. Zoals het nu gaat moet het bedrijfsleven in feite wachten tot eind sep tember en zoals het dit jaar gegaan is, wordt het nog later wanneer een deel van het bedrijfsleven (de vakbeweging) vanwege de poli tieke constellatie op eigen initiatief nog een potje gaat rekenen. Maar een algemeen belang is erbij gediend, wanneer het bedrijfsle ven zijn afspraken over lonen, andere arbeidsvoorwaarden en over de prijzen zoveel mogelijk vóór de 1ste januari rond heeft. In dit opzicht vinden we het dus een goede suggestie, wanneer de heer Mertens ervoor pleit, dat de regering in het late najaar alle bij het centraal akkoord betrokken partijen een inzicht geeft in haar te voeren beleid. "1/fAAR OM TE voorkomen dat de regering haar beleid in feite af hankelijk gaat maken van wat er in het bedrijfsleven als me ning naar boven komt drijven, dus min of meer gaat zitten wachten op duidelijkheid wat in de ogen van werkgevers en vakbeweging een centraal akkoord zou moeten zijn, valt er dan alles voor te zeg gen dat de regering terugkomt op een eerder door haar afgewezen voorstel: de indiening van troonrede en miljardennota ook te ver snellen en Prinsjesdag dus te vervroegen van medio september naar de tweedehelft van augustus. Dan wordt het onze volksvertegenwoordiging tevens mogelijk om de rijksbegroting wat minder het karakter te geven van een race tegen de klok en een bijna chaotisch parlementair beeld wanneer de kerstbomen en het vuurwerk op straat eraan herinneren dat het jaar ten einde loopt. Wordt de suggestie van de N.K.V.-voorzitter met een dergelijk besluit aangevuld, dan maakt men ook een betere kans te bevorderen, dat regering en bedrijfsleven het hen opgedragen spel spelen zonder op elkaar te zitten wachten en daardoor in de hand te werken dat re gering en parlement gaan werken onder een zodanige druk van het bedrijfsleven dat ongewenste grenzen overschreden worden. INNIGE NADEEL IS, dat hét eind april en begin mei vrij moeilijk kan zijn om een betrouwbaar inzicht te krijgen in de conjunctu rele ontwikkeling van het volgend jaar. „Bijsturen" zal derhalve tussen het beginoverleg over bet centraal akkoord en de definitieve afspraken vaak noodzakelijk zijn. Maar de kunst van bijsturen is in onze samenleving al zo'n obligaat num mer geworden, dat dit naar onze mening moeilijk een doorslagge vend bezwaar vormt. DORDRECHT (ANP) Het Dordtse sigarenttenfabriekje „Staten Island To bacco Company Ltd" is gesloten. Volgens de directie door de paradoxale omstandigheid, dat „de zaken te goed gingen". De fabriek werd enige tijd geleden bekend om dat zij het merk „Memmor" (van Memento mori gedenk te sterven) met een doodskop op het zwarte pakje voerde. Bij het fabriekje werkten 22 man, die met twee weken salaris naar huis zijn gestuurd. De stunt met „Mem- mor" is de fabriek enigszins boven het hoofd gegroeid. Eén van de drie aan- deelhouders, die de verkooporganisa tie leidde, wist zo veel orders te plaatsen dat de fa briek daar met het bestaande perso neelsbestand niet snel genoeg aan kon voldoen. Do machines hadden capaciteit genoeg, maar het personeel kon te weinig ver zetten. Toen de ver koopleider daarop besloot de orders ergens anders on der te brengen, wil de do bank geen krediet voor inves teringen meer ver strekken, zodat men het fabriekje zal moeten liquide ren. i.Jtr Pater Philips Berrigan, vurig tegenstander van de oorlog in Vietnam, is gisteren vrijgelaten na twee en een half jaar uitgezeten te hebben van de zes jaar gevangenisstraf waartoe hij was veroordeeld. Berrigan werd veroordeeld wegens vernieling van het register van het militaire recruteringsbureau in Catonsville, Maryland. Een vakantiereis bespreek Je bij de de bank voor iedereen 3000 vestigingen ROTTERDAM Mr. L. Rades, rechter te Rotterdam zal woens dag 27 december uitspraak doen in een kort geding over een boek, dat over kruidendokter W. v.d. Moosdijk verschenen is. Dit kort geding is tegen de uitgeve rij van het boek Ridderhof te Ridderkerk aangespannen door mevrouw mr. M. J. van der Pias-Kluit namens de kruiden dokter zelf en een van zijn zo- Gisteren werden in deze zaak voor de Rotterdamse rechtbank de pleidooien gehouden. Me vrouw v.d. Pias-Kluit vroeg in een bewogen pleidooi dat de rechter zou gelasten de uitgave van het boek, waarvan inmid dels 10.000 exemplaren versche nen zijn, onmiddellijk stop te zetten. Het boek is volgens haar „nodeloos grievend en kren kend". Dit bestreed mr. J. J. van Wes- sem, die namens de uitgeverij optrad. Hij concludeerde, dat het boek juist beheerst geschre ven was. Mr. Van Wessem stelde vast, dat de heer Van de Moos dijk en zijn zoon het boek on mogelijk hadden kunnen lezen, toen zij hun aanklacht indien den. Het boek was toen name lijk nog niet verschenen. Zij konden daarom, aldus mr. Van Wessem, onmogelijk weten of het boek werkelijk grievend en krenkend was. De pogingen van de Rotterdamse rechter mr. L. Erades om par tijen nog tijdens de zitting tot een vergelijk te brengen het beperken van het boek tot de eerste uitgave liep op niets uit. Gesprek over hartchirurgie in Weert UTRECHT (ANP) Minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft gisteravond een gesprek gehad mot een de legatie van het St. Jansgasthuis in Weert over eventuele moge lijkheden in dit ziekenhuis open luirtchlrurgle te laten verrichten door hartchirurg, dr. P. J. van der Schaar en diens team. Over de inhoud en conclusies van dit gesprek konden nog geen mededelingen worden gedaan omdat de afronding van het ge sprek vandaag zou plaatsvin den. Het gesprek is afgedwongen via de bezettingsactie van de Ne derlandse Hartpatiënten Vereni ging vorige week donderdag in het gebouw van het ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne. Levenslang voor Duitse moordenaar ARNSBF.RG (UPI) —In Arn«- berg Is dc 23-jarige elektricien Rolf Assmann tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld we gens viervoudige moord. Hij werd schuldig bevonden aan het doden van twee jonge lief desparen, waurna hij zich aan de meisjes vergreep. Dit ge beurde op 26 juni van dit jaar op een verlaten schietterrein vnn de NAVO bij het Westduitse Menden. In maart Fransen naar stembus PARUS (DPA/AFP) Dc Fran- se premier Pierre Mssmer heeft gisteren in de Nationale Vergadering In Parijs meege deeld dat er op 4 en 11 maart parlementsverkiezingen in Frankrijk gehouden zullen wor den. BRUSSEL (ANP) Op 1 januari 1974 zal Europa zijn eigen ruimtevaartorganisatie een Europese NASA, bezitten. Tot de vor ming daarvan Is gisteren In Brussel beslo ten, nadat er jaren lang over gepraat was. De Europese ruimtevaartconferentie be sloot ELDO en ESRO respectievelijk Europese rakettenorganisatie en de Euro pese ruimte-onderzoekorganisatie samen te smelten. De nieuwe conventie voor deze „Europese NASA zal de parlementen nog moeten passeren tér goedkeuring. Voor zover dat mogelijk is, zullen in deze Europese NASA de diverse ruimtepro gramma's van de nationale staten onderge bracht worden. Deze nieuwe organisutie zal ook de Europese activiteiten in het Amerikaanse post-Apollo programma coör dineren, asl Europa besluit daaraan mee te doen. Europa zal dan een kleine kabine ontwikkelen die als laboratorium dienst kan doen en met de nog te bouwen Ameri kaanse space shuttle in de ruimte en weer naar de aarde gebracht kan worden. In de nieuwe Europese ruimtevaartorganisa tie zal wellicht oo khet zogxaamde sym- phonieprogramma ondergebracht worden. Dat is een experimenteel progrumma voor een telecommunicatiesateliet, waar Frank rijk, Duitsland en België mee bezig zijn. Nederland heeft op de conferentie in Brus sel voorlopig een afwachtende houding aangenomen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9