Richtlijnen minister benadelen m.o.-scholen Toch hoge premielast HP c O -O JO -O O <1> <D ~~0 Opiniebladen maakten zich dik voor kerst en nieuwjaar INKRIMPING AANTAL LESSEN EEG-AFSCHEID VAN MANSHOLT Metrolijn eens zo duur -Motie werd verworpen Kap ers krijgen geen levenslang DE NIEUWE UNIE ((ONDERDAG 21 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) (EN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag voorstellen van de VVD-er Berkhouwer verworpen om de maximumstraffen voor vliegtuigkaperij te verzwaren, namelijk maximaal 12 jaar als een yliegtuig in gevaar wordt gebracht, maximaal 15 jaar als het veron gelukt, en maximaal levenslang als daarbij doden vallen. öoral tegen dat laatste was minister Van Agt (Justitie) fel gekant. Hij acht het fundamenteel in strijd met goed strafrecht als aan nieuwe delicten de strafnorm levenslang wordt verbonden. Aanvan kelijk kreeg Berkhouwer steun voor zijn voorstellen van KVP, ARP en CHU. Maar gisteren bleek dat na beraad in deze fracties toch tegenstanders zaten, namelijk de demissionaire ministers en staats secretarissen die tevens Kamerlid zijn. Zij lieten Van Agt niet in de Steek, en stemden tegen. Het voorstel werd uiteindelijk verworpen met 66 stemmen tegen en 43 voor. yeneens verworpen werd het andere VVD-voorstcl voor zwaardere maximumstraf op verstoring van de orde van het luchtverkeer, bij voor-beeld door (valse) bommeldingen. Het wetsontwerp tot goed keuring van de verdragen tegen vliegtuigkapingen werd vervolgens aangenomen. De maximale straffen zijn nu negen jaar voor wie een vliegtuig kaapt en in gevaar brengt, en maximaal 15 als er doden vallen. lemissionair minister Van Agt bracht ten onrechte zijn stem uit over het amendement over bestraffing van kaperij. Bij de stemming werd ook de naam van de minister afgeroepen. Deze keek verbaasd j op en riep na enige aarzeling: tegen. Later moest voorzitter Vonde ling meedelen dat de stem van Van Agt niet telde. Hij is wel in de Kamer gekozen, maar nog niet beëdigd. Dat hij werd afgeroepen kwam omdat hij ten onrechte de presentielijst getekend had. De weekbladen munten ditmaal uit door omvang en lezenswaar digheid. De redacties hebben hun best gedaan om de lezer met de feestdagen zoet te houden. Toch zuinig zijn, want men moet er ook met oud en nieuw nog mee toe. Volgende week verschijnen de opinieweekbladen namelijk niet. De Haagse Post brengt een prachtig portret van Simon Car- miggelt. Over zijn weergaloze ob servatievermogen: ,,Ik heb het al tijd gehad, dat kijken. Een meisje zoenen en dan toch nog even regis treren, dat haar strohoedje knet tert". Pal erachter een karakter schets van voetballer Johan Nees- kens. Over een tegenstander die hem een elleboog in zijn gezicht gegeven had: ,,Hij kwam naar me toe: doet het pijn? Ik zeg: Het valt wel mee, maar als je straks neer gaat, moet je niet huilen. Later begon-ie te hinken. Willem van Hanegam liep te lachen en vroeg: wat heeft die, Nees? Ik zeg: hij het pijn". Elsevier pakt wel heel stevig uit. Het brengt interviews met uiteen lopende figuren als Gilbert O'Sul- livan, Golda Meir, Henri Ford, de parfumkoning Guerlain en kardi naal Alfrink. Deze laatste blijkt in tegenstelling tot veel geruchten, geen plannen te hebben om zijn ambt neer te leggen. Niet alles wat we in de Nederlandse kerk beleven, drijft tot pessimisme, vindt hij. „Er is een trend ge groeid. en dat noem ik dan een verheugende trend, van zich gear rangeerd voelen met alle noden en alle onrecht dat er in de we reld te vinden is. Dat is toch een stuk van christelijk leven, van evangelisch leven, dat een grote waarde heeft. En zo zijn er nog wel enkele andere aspecten te noemen. In ieder geval geeft dit iemand toch de moed om door te zetten, de moed om te blijven werken: toch ook een zekere mate van optimisme". Voor de sport liefhebbers interviewt Ard Schenk in Elsevier Piet Keizer. Vrij Nederland komt zelfs met een extra bijlage vol verhalen, ge schreven door lezers en gevestig de auteurs. Voorts een weergave van gesprekken, op de fm-band af te luisteren, die de B.B. te Hilver sum heeft gevoerd op de dag toen de kruitfabriek in Muiden de lucht in ging. Het levert een dol komisch hoorspel op, dat al door VPRO-radio is uitgezonden. Ook het begin van een serie over de criminaliteit in Nederland. „Mis daad als gevolg van snel stijgen de welvaart. Het lijkt paradoxaal, maar het is het niet, omdat wel vaart geen welzijn impliceert (va ker het tegendeel) en omdat wel vaart de verschillen tussen bezit ters en niet-bezitters, tussen rij ken en armen, tussen aan-arbeid- verslaagden en werkschuwen ver- groot". Bibeb had voor haar te recht vermaarde interview dit maal de acteur Coen Flink opge zocht, die zich blijvend in een Frans dorp heeft gevestigd. „Ik heb alles weggedaan wat me zou kunnen binden aan mijn land. Mijn vak, wat me het meeste bond, en alle materiële dingen. Nooit spijt, nee. Als ik het gevoel had dat ik, zoals dat heet, mijn kans niet had gehad, en nog eens het grote geluk wou beleven Ham let te spelen, was het moeilijker geweest. Maar ik hèb Hamlet ge speeld, ik deed in die vijftien jaar op het toneel alles waar ik zin in had. Ja, waarom dan weg? Om de manier van leven, waar ik het niet mee eens was. Er ontbreekt iets aan mijn mentaliteit". In de Nieuwe Linie Hans Wiegel, ditmaal gepaard aan Bas de Gaay Fortman in een gesprek dat „bot sing tussen twee winnaars" wordt genoemd. Even verderop vraagt het blad zich af of de jezuïet ach ter mgr. Gijsen, Haye van der Meer, ooit de opvolger van Al frink zal worden. „Er zijn weinig betrekkelijk jonge conservatieve mensen van formaat in rooms-ka- tholiek Nederland. Toch is het duidelijk dat Rome deze mensen zoekt en in hoge ambten in Ne derland benoemt". Voor als „toetje" na de kerstoverdaad brengt de Nieuwe Linie een spe ciale Angolakrant als inlegvel. Nettie Rosefeld heeft van C'.R.M. opdracht gekregen om een onder zoek in te stellen onder de wer kende jeugd en is zelf de fabriek ingegaan. „Dat was ontzettend leerzaam voor me. Ik was ver- schikkelijk zenuwachtig als ik er heen ging. Die lopende banden daar werd ik vreselijk ner veus van. Het werk dat dit meis jes vanaf 15 jaar doen, is erg zwaar. Ik was in elk geval dood moe. Ik zou me kunnen voorstel len, dat je bij wijze van spreken verzakte baarmoeders krijgt door dat zware werk, van dat zware tillen, vijf kilo drop tappen en dat op een weegschaal zetten, dat is zwaar werk. de hele dag door. Ik kreeg er pijn in mijn rug en in mijn buik van". Accent vraagt zich af: „Is er nog naasteliefde dicht bij huis?" Aan het woord onder meer de 80-jaar wordende pater Henri de Greeve en het Leger des Heils. De feest- dagenneus wordt gedragen door Toon Hermans. Hij zegt: „Steeds meer entertainers gaan zich met politiek bezighouden, Erg knap, ik heb daar bewondering voor. Maar als ik drie kranten koop, ouwe hoer ik vanavond een uur lang over de verkiezingsuitslag dacht u nou werkelijk, dat me dat niet lukken zou? Ik wil het niet. Dat is niets voor de grappenma ker, voor de clown. Ik blijf eraf. Ik ben een grappjas, een lolbroek, ik val in de herenkleding". Geen wodka bij feest in Sovjet-Unie leskou (AFP) In de fabrieken en kantoren in de Sowjet-Unie zal op 21 en 12 december niet met wodka, maar met vruchte- sap en mineraalwater worden geklonken op het 50-jarig be staan van de Sowjet-Unie. De partijleiding heeft de plaatselij ke afdelingen in een rondschrij ven gelast geen alcoholische dranken te schenken die anders bij feestelijkheden rijkelijk vloeien. BRUSSEL (ANP) De beste dag van Sicco Mansholt, af tredend voorzitter van de Europese commissie, bij de EEG was de onder tekening van het toetredingsver drag door Enge land, Denemarken en Ierland. Zijn grootste teleurstel ling was, dat er geen politieke sa menwerking op we reld niveau tot stand is gekomen. Mansholt zei dit gisteren in Brussel tjdens een af scheidsbijeen komst met Europe se journalisten. ,Als ik 'inde toe komst nog politieke invloed zal hebben, zal ik voornamelijk proberen de EEG te veranderen in een sociale gemeen schap, een humane EEG. De heer Mansholt ziet het ook als zijn taak de socialistische partij en in Europa tot radicale program ma's te brengen. Volgens Mansholt, die lovend sprak over zijn opvolger Ortoli, moet niet teveel waarde gehecht worden aan directe verkiezingen van het Europees parle ment. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Zelfstandige, niet in een scholengemeenschap verbonden scholen voor havo, mavo en vwo (gymnasium, atheneum) worden ernstig benadeeld door de nieuwe fi nanciële normen van het ministerie van Onderwijs. Daardoor zullen op deze zogenaamde categoriale scholen waarschijnlijk klassen moeten worden gevormd van meer dan 30 leerlingen. Bovendien zullen wellicht minder lessen worden gegeven in bijvoorbeeld expressievakken en godsdienstige vorming. Deze sector heeft vorig jaar al een aderlating moeten ondergaan door de bezuinigings maatregel waarbij de schoolweek werd teruggebracht van 32 op 30 lesuren. Vanaf augustus volgend ja^r wai het ministerie van Onderwijs voor categoriale scholen dezelf de berekeningswijze voor het aantal leraarlessen toepassen als voor scholengemeenschap pen. De Kamerleden Laban en Van Oijen (PvdA) willen van minister Van Veen weten hoe veel lessen de categorale Het DELFT Aan de T.H. Delft is de heer H. Lemei geprom. tot dr. in de techn. wetensch. op proefschr. „generalizations of the bilateral laplace trans form". Prom. prof. dr. B. L. J. Braaksma. Dr. Lemei is wetensch. medew. aan de TH Delft. scholen straks minder uitbe taald krijgen van het ministerie, en of de minister de vrees deelt dat dit grotere klassen en min der lessen expressie- en gods dienstonderwijs tot gevolg zal hebben. De Kamerleden willen dat de minister in overleg met de onderwijsorganisaties de be rekeningsmethode verandert of wel de oude methode voor de categoriale scholen handhaaft. inisterie van Onderwijs streeft naar vorming van grote re scholengemeenschappen met veel keuze- en doorstroommoge lijkheden voor de leerlingen en financiële voordelen in de ex ploitatiesfeer. In onderwijskrin gen bestaat hier en daar zelfs de indruk dat het ministerie met administratieve richtlijnen probeert de categoriale scholen zoals de zelfstandige gymnasie onder druk zet om zich bij an dere scholen (gemeenschappen) aan te sluiten. Jane Fonda verdeelt haar tijd tussen het protesteren tegen de Vietnam-oorlog rollen. Hier kijkt zij als Norain de ogen van Edward Fox of Krogstadi poppenhuis" van de Noorse schrijver Henrik Ibsen. en het spelen van film- i de verfilming van „Het AMSTERDAM (ANP) /geraamd. Ultgaan- Blijkens een her- de van het prijspeil begroting van de in het tweede kwar- JJ' Wat vooraf ging: Margaret is getrouwd, maar de dag is niet in vrede verlopen. Gwyn, een studievriend van haar broer Phi- Hij haalde zich haar voor de geest lip. heeft oom Sefton uitgemaakt voor slavendrijver D a c dat Margaret en Philip zijn huisje uitbuiter. David, die dienst heeft genomen t£r wgg een t„d geweest dat ze allemaal kinderen wa- ontmoet op een avond Peggy, een knap en lief meisje. ren en David groter was dan zij, zodat ze tegen David vergeet Sheila en zijn twee kinderen en hecht hem opkeken, „Peg", zei David, terwijl hij haar hulpeloos aankeek. Zij keek zo angstig en smekend dat hij haar wilde hel pen. Hij zou met haar willen vluchten, ergens heen waar ze niet meer bang hoefde te zijn. Hij zocht wanho pig naar woorden om zijn gevoelens uit te drukken. Als hij net zo als Philip was zou hij wel weten wat hij moest zeggen. Maar Philip zou zich nooit in zo'n situa tie werken. „Is het niet zo?", drong Peggy aan. „Nee, natuurlijk niet", antwoordde David ongelukkig „Het was immers mijn schuld?" Peggy keek hem aan, maar hij las geen beschuldiging in haar blauwe ogen. „Het is net als met ruzie", zei ze. „Er zijn er twee voor nodig". „Ja, O Peg, het spijt me zo. Heb je het thuis al ver teld?" „Nee, ik durf niet. Zelfs al. David wist heel goed wat ze wilde zeggen. Zelfs als ze zou kunnen zeggen dat hij met haar zou trouwen. Een kort moment dacht hij dat hij dat wel zou kunnen doen. Dat zou de juiste op lossing zijn, van Sheila scheiden en hier blijven. Hij sloeg zijn arm om Peggy heen en dacht verder. Hij dacht aan Sheila en de kinderen thuis. Missvhien was ze op dit moment bezig hun spullen in te pakken voor de reis naar het plaattealand, waar ze veilig zouden zijn. ■PHI de schamele wo ning, het enige wat hij haar had kunnen gevc-n. Hij wist Amsterdamse dienst politieke werken en het ge meentevervoerbe drijf zullen de kos ten voor aanleg van de oostlijn van de metro aanzienlijk hoger worden dan oorspronkelijk was taal van 1972 wor den de bouwkosten thans geschat op rond 815 miljoen gulden. Dit bete kent een verdubbe ling vergeleken met de op het prisjpeil In het eerste kwar taal 1969 gebaseer de raming. De stijging met 410 miljoen gulden is enerzijds het gevolg van een begrotings overschrijding van 185 miljoen, ander zijds van de sinds begin 1969 opgetre den loon- en prijs stijgingen ten be drage van 225 mil joen gulden. De herbegroting ver toont op het onder grondse werk een totale overschrij ding van 68 procent en op het boven grondse deel van 21 procent. AMBTENAREN dat deden ze nu niet meer. Soms kort. Hij zei eigenlijk niet dat hij niet met haar kon trouwen, zij scheen het, door iets wat hij niet begreep, nie't'i vonden1 aan te voelen. Ze leek erg rustig toen ze in het café bij vu"uc"- hem kwam en luisterde zwijgend naar zijn pogingen om haar op te vrolijken. Toen hij zweeg, vroeg ze hem op de man af, zonder omwegen: „Heb je genoeg tijd ge had?" Straf voor hlanke die met negerin uit wilde PRETORIA (DPA) De 35-jarige Duitse geoloog Elmar Klesse Is In Preto ria tot zes maanden ge vangenisstraf veroor deeld, omdat hij gespro ken had van „krankzinni ge Zuidafrikaanse wet ten" en een ncgerinnetje dat In zijn hotel als ser veerster werkte, voor een autoritje had uitgenodigd. De rechter stelde, dat Kles se zich had te houden „aan de wetten die in dit democratisch land door meerderheidsbesluiten tot stand zijn gekomen". Blanken uit het buiten land die zich in Zuid-Afri- ka met negerinnen of an dere niet-blankc meisjes inlaten, aldus de rechter, lopen het risico van ge vangenisstraf of uitgewe zen te worden. rich aan zijn nieuwe vriendin. Korte tijd later vertelt dacht hij dat Philip hem verachtte. Maar Sheila ver. j achtte hem met. Hij kon nog steeds door een gebaartje Peggy hem dat ze in verwachting is. David durft haar je wel. Je gaat me niet vragen hè, David?" niet te bekennen dat hij getrouwd i AFLEVERING 3 een glimlach op haar gezicht tevoorschijnroepen. Hij kon haar niet in de steek laten. Niet dreigde ineen te storten. Peggy keek hem nog steeds aan. Toen hij haar blik ont moette, zag hij haar lippen beven, alsof ze al wist dat v'id'nog"nooit was opgevallen „Ik weet dat je niet met ze hem verloren had. „David, ik moet het je vragen", mjj k^nt trouwen_ David. Ik weet dat je getrouwd zei ze, met een stemmetje waaruit alle leven verdwe- b^rif. nen leek. Het klonk net als de stem van zijn moeder, i0, Peggy, hoe. 1-.AVID zette de volle glazen die hij aan het buffet toen hij haar had verteld waarom hij met Sheila moest 0 ,k wist het „og niet. Ik heb het paa vanmorgen ge- Whad eeraald on het tafeltje en liet zich op de stoel trouwen. „Als ik moeder en vader kon zeggen dat we hoord. zie jti ik heb het mijn ouders verteld. Ik moest naast Peeev vallen Hij gaf in wanhoop een harde klap gaan trouwen. wel. ze bleven maar vragen of ik me niet goed voelde, met zijn hand op het taflltje. zodat hei bier u,t de gla- D™ds mol:d be8a' hem. „Geef me t.jd tot morgen En loen heef, vader het kamp „pgeheld. zen over hot marmeren blad spatte. Peggy schoof haar h,J- Peggy, o Peggy, het spijt me. Het was niet mijn be- f ïi zen over "Bi mfiniicic u h Ö6J Toen k|. ,n kamer terug kwam, vroeg Frank: dnelinp 8 glas uit de zich vormende plas en keek David aan. Fn9» aocung. 33.1 5W „tn' „Je spijt komt wel een beetje laat hè? 1 i novriri i!!cjoiH» Tirh pn vroop' Voel ie ie eoed'" ",k heb het haar niet 8eze8d"- David boog zich naar haar over. maar zij draaide haar I Net aïs alü d" antwoorde Peggv. „En jij?" "Je hef ba.ar f.egf n .Je,.kunt meisje als Peg- hoofd om zodat hij haar gczicht nie, kon zien. Hij s.ak I "rflt »1" 'hh keek in de sombere stilte om zich n,et aan het hJntle houden zijn hand uit om haar aan te raken, maar durfde n.et ,Gaat nog al Hij k k vn|k kan het niet verdragen haar gezicht te zien als ik en ]jet hem weer zakken. Als het haar zeg tasje en stond op. „Daar had je eerder aan moeten denken. Een meisje >>ZOi dat hebben we gehad David". zei ze. „Het ga je als Peg verdient dit niet". goed". „Ik heb dit niet gewild". 2e ging weg en liet David aan het bemorste tafeltje zit- „Ik wou. ten Automatisch greep hij zijn glas en nam een slok ..Wat? Wat wou je, Frank? Waarom praat je zo over bier. maar het smaakte hem niet en hij zette het weer DavïdT vermeed haar blik. Hij keek PeS? Wat betekent ze voor jou?" Frank wendde zijn neer. Hij wou maar dat er iets gebeurde. Hij hoopte bij- hoofd af. „O, ik begrijp het al". Hij bracht zijn handen na dat er oorlog zou komen. Dan zou hij iets te doen aan te denken. Iets belangrijkers dan rotzooi!" zichzelf om over te piekeren. Davids ontmoeting met Peggy duurde die avond maar (wordt vervolgd). heen. Peggy nipte aan haar bier en bleef naar hem kij ken. "Waar zullen we over praten?", vroeg ze. tijd geven. Peg". wilt er niet over praten?" „Ik heb tijd nodig. „Je had e. -iet op grekend, hè?" „Jij toch ook niet?" I i blinde greep ze haar "Waar zullei I „Je moet m „Dus je wilt DEN HAAG (ANP) De rege ring blijft er bij, dat de ambte naren met ingang vnn het nieu we jaar een hogere pensioenpre mie zullen moeten betalen. Zij wil met de doorvoering van de verhoging niet wachten, tot de Tweede Kamer haar oordeel ge geven heeft, of tot er een nieuw kabinet is. Al in de miljoenennota-1973 kon digde de regering aan dat een bedrag van 100 miljoen gul den in de schatkist moest ko men uit hogere premiebijdragen van ambtenaren. Zowel Tweede Kamer als de ambtena renbonden protesteerden, nieuw overleg liep op niets uit omdat de regering bleef vast houden. Er is nu een iets veranderde op zet, zodat geen 100 maar 90 mil joen gulden wordt ontvangen. Uitstel betekent volgens minis ter Geertsema, een verlies voor de schatkist van 7,5 miljoen gul den per maand. Hij vond het wenselijker, als er uiteindelijk Nederland importeerde Noors drinkwater, maar een Japans winkel- na overleg met de Kamer een j bedrijf maakt het nog veel bonter. Het warenhuis Matsuzakaya in andere regeling zou komen, het j Tokyo importeerde vi/f ton ijs uit Groenland. „Voor mini-ljsbergjes teveel betaalde terug te betalen, j in uw glas", aldus het opschrift op het kilo-pak. Het ijs van de pool- dan met terugwerkende kracht kap is zeker 2000 jaar oud en. volgens de Japanners, vri/ van radio- een verhoging aan de umbtena- actieve besmetting. En de klanten hebben graag 6,25 gulden over ren op te leggen. De Kamer-1 voor een kilo ijstijd-ijs. naar rijn vinger, waarmee hij kringen in het gemorste nooto at. u. ,K negnjp Be a HU Brachtzijn nanoen na dat er oo, I bier trok. Hij drukte te hard en lijn hand gleed over »|n nep' huilend: „O. hebben, mtsj het natte tafelblad. „Je haat me erom, hè?" zei Peggy. imMEmmimBTOwt ■j I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7