Plan-Groot Persijn zou twee voordelen bieden: huizen én leefbaarheid Beveiliging kruispunt Oranjelaan medio 1973 Commissie wijzigt tarieven weer van bad „De Fluit" Stedeboutvkundige Van der Lek: rijn- en veenstreek Sociëteit De Warbak weer open Markten Kinderen spelen voor de bejaarden Geen uitbreiding raadscommissies in Zoeterwoude BOM Gegadigden Grote polder stuiten niet op bezwaren OOK Wat u moet weten PAGINA 5 DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT WASSENAAR Uitbreiding van de Wassenaarse woonkern Ker- kehout zou twee belangrijke voordelen opleveren; 1. Een paar honderd goedkope huizen voor Wassenaarse woningzoe- lichteninstallatie nodig zijn. kenden; 2. Verbetering van het Kruising ter hoogte van de Hout- leefmilieu in Kerkehout doordat laan is wat veiliger, aldus het een groter woningbestand het rapport, maar de Kruising Ker- realiseren van wijk- en winkel voorzieningen mogelijk maakt. Dit schrijft de Voorburgse arichitect/stedebouwkundige ir. Pim van der Lek in het rapport Woningbouw Groot Persijn, dat raadslid E. H. Schuyer namens de fractie van Opel Appèl aan burgemeester en wethouders van Wassenaar presenteerde. Een vrij overbodige zaak volgens bouwwethouder mr. N. W. A. Brink, omdat de stedebouwkun dig adviseur van de gemeente Wassenaar al lang en breed met keboschlaan spaart wat meer landschap bij Oud Clingendaal. Wanneer gekozen wordt voor ontsluiting vanaf de Bezuiden- houtseweg moet vooral worden voorkomen, zo staat er verder te lezen, dat het een sluiproute naar de Rijksstraatweg zal wor den. Vandaar dat die weg zich dwars door het wijkje slingert. Bovendien zou het aanbeveling verdienen bij de kruising van de Rijksstraatweg verkeerslich ten neer te zetten en daar zowel het rechtsaf- als linksafslaan te verbieden, aldus het rapport, hetzelfde idee zat te stoeien. De fractie van Opel Appèl heeft port, door kruising van de Rijs- straatweg bij de Houtlaan of de Kerkeboschlaan. In beide geval- luidsisolatie van deze eengezins- len zou echter een ongeiijkvloer- woningen valt op. kruising dan wel verkeers- Grondgedachte is een bouwkundig element waarmee op vele ma nieren woningen kunnen worden samengesteld. De maat van het element geeft de stedebouwkun- dige modul aan. De bebouwing van het wijkje Groot Persijn zou met dit systeem bijzonder levendig kunnen worden: ver springende gevels, elke woning zijn eigen buitengebied, en toch teem Variment te bereiken is. grote bebouwingsdichtheid. Vooral de lage kosten en de ge- Wethouder Brink heeft het initia- tief van Open Appèl weliswaar niet laaiend enthousiast, maar ook zeker niet negatief ontvan gen. Of het enige kans van sla gen heeft is nog met geen mo gelijkheid te peilen. Eerst moe ten de fractievoorzitters hun de finitieve oordeel geven, daarna volgt de raadscommissie voor intergemeentelijke zaken en ruimtelijke ordening, ten slotte de raad. Maar misschien komt het plan niet eens zo ver. „Maar uit een oogpunt van ge zonde beleidvoering", .zoals de wethouder het uitdrukte, „was dit tot nu toe voor de raad ver zwegen". Ontsluiting wordt ge zocht in de richting van de Rijksstraatweg en Mariahoeve, aldus de heer Brink. De stedebouwkundig adviseur van Open Appèl, zoals de progres sieven in Wassenaar zich noe men, zocht het in precies dezelf de hoek. Hij liet zijn plan ver gezeld gaan van drie verkeers- alternatieven voor elk van de twee varianten. De eerste gaat ervan uit, dat de doorgetrokken Bezuidenhoutseweg de oostelijke begrenzing van het nieuwe wijk je wordt. De tweede variant verschuift dé grens naar de Veenwatering. 706 HUIZEN In het eerste geval ontstaat ruim te voor vijfhonderd woningwet en premiewoningen (oostelijk woongebie'd van 13,5 ha.) en veertig vrijesectorwoningen (westelijk woongebied van 1,8 ha.). De tweede variant kan ze venhonderd woning- en premie- Woningen herbergen (gelijkelijk Verdeeld over een centraal- en oostelijk woongebied van elk 9 ha.) plus honderd vrijesectorwo ningen in een zuid, en noord"-' westelijk gebied van 4,5 ha. In het hartje van de wijk' is een zone voor wijk- en winkelvoor zieningen geprojecteerd. Het voornaamste uitgangspunt is alle bestaande groen, boerderij en, bomen, waterlopen e.d. te behouden en de nieuwe bebou wing daarbij aan te passen. Aan de zuid- en noordwestelijke kant wordt het wijkje begrensd door fraai geboomte, zuidzijde door de mooie Duiven- voordse en Veenzijdse Polder, aan de ooostzijde door Oud Clin gendaal. Het sportveldencom plex van de vereniging Wasse naar komt wat meer in de wijk te liggen. Volgens de heer Van der Lek biedt de omgeving een unieke gelegenheid op goede wijze, dus zonder aantasting van het land schap, een woonwijk te maken, „waar een ontmoeting van wo nen en het natuurlijk landschap het leefmilieu bepaalt' Het moeilijste punt is de ver keerssituatie. Zwaardere belas ting van Persijniaan en Van- Bommellaan is volgens de advi seur van Open Appèl uitgeslo ten, omdat de situatie bij de kruising met de Rijksstraatweg al moeilijk genoeg is. Een rela tie met Wassenaar-dorp is slechts mogelijk, aldus het rap- i W. daarnaast nog een an der rapport voorgelegd, waarin de samenwerkende ingenieurs- stra, ir. Deddo Brink uit de doeken doen wat er met het nieuwe woningbouwsys- ZOETERWOUDE Sociëteit „De Warbak" gevestigd aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude, zet op vrijdagavond 22 december, om half acht haar deuren weer open voor de jeugd vanaf zes tien jaar. Op de openingsavond voert Ferry Giessen met zijn discotheek „Studio 17" de muzikale boven toon. Er is ook gelegenheid tot schaken en dammen. Het nieu we bestuur heeft al enkele plan nen voor evenementen in het komende seizoen maar alle sug gesties van de bezoekers zijn van harte welkom. De Warbak is voorlopig elke vrijdagavond geopend; ook de tweede Kerst dag van 3 tot 7 uur en op Oudejaarsavond vanaf elf uur is de- soos open. Arthi rence, Pr. Ann. Carnaval. Yellow Dusty 31—43. Rozen Garnette. Carol. Sonora 3238. Zorina. Annabelle. Prominent 3652. Belinda 57—72, Nordia. Esther Ofarlm. Motrea 62— 79. Sonia 69—1.10. Carina, Coral WÊÊÊIÊÊÊÊ 59 p.st.Troschrysanten 90—1,80, Idem jarrond 2,00—2,95, Trosanjer 1,802,50, Tulpen Christmas Marvel 3,05—3.15. Ruby Red 2,60—2,90, Apeldoorn ,270—3,15, Christmas Gold I.15 p. bt Velling .Katwijk a. d. Rijn. 20 dec. groente Waspeen p. kist A I 5.60—6.80. A II 3.20—6.20. B I 8.50— II.60. B II 2.00-5.30. C I 5.10—6.70. C II 4.90—5.30: Andijvie 40-62: Knolselderie 49-66; Spitskool 103; ZOETERWOUDE De verkeers lichtinstallatie op het kruis punt Oranjelaan—Hoge Rijndijk zal naar verwachting omstreeks juni van het volgend jaar wor den aangebracht. Er dient nog slechts gewacht te worden op vergunning van rijkswaterstaat. Het aanvankelijke plan waar voor de raad een krediet van 96.400 beschikbaar stede moest in verband met de recon structie worden verlaten. Over eenkomstig de richtlijnen van rijkswaterstaat is nu een nieuw plan ontwikkeld. De reden dat de reconstructie van de Weipoortseweg niet voorkomt op het investeringsprogramma 1973—197 is gelegen in het feit, dat deze weg in 1973 geen quar taire weg meer zal zijn. Als gevolg hiervan zal de provin cie geen bijdrage leveren in de verbeteringskosten. Thans wordt de mogelijkheid onderzocht om enkele uitwijkplaatsen te creë ren. Met de SL.F. te Leiden zal contact worden opgenomen voor het leggen van een nieuwe ka bel voor een betere stroomvoor ziening in dit gebied. De situatie van de gehele Zuid- buurtseweg is zorgelijk. De sug gestie van een voetpad langs de waterkant, gedaan door de heer P. v. Rijn, leeft ook bij het col lege al langer. In de eerste helft van 1973 hopen B en W. met een kredietvoorstel te komen voor de verbetering van het ge deelte tussen de Nieuweweg en de Sint Janskerk. Het rapport van het C.I.M.K. „Zoeterwoude, Balans van het winkelapparaat" heeft niet ge heel aan de verwachtingen vol daan. Er zal evenwel met dit dienen te worden gewerkt. Met belangstelling wordt het advies van het overlegorgaan tegemoet OUD-ADE De beiaarden van Oud-Ade hebben gistermiddag nu eens niet gekaart en gebiljart. De soos-middag kwam te vervallen maar wat de bejaarden daar in het Dorpshuis voor terug kregen was niet gering. De klassen 4, S en 6 van de lagere school voerden voor de soosgangers de kerstmusical ..'n onverwachte kerst-inn" op. Voor de bejaarden werd het een middag om nooit te vergeten. Sprankelende liedjes, leuke scetches; van alles was er wat. Een lekkere borrel na a/loop van de musical maakte het feest voor de bejaarden compleet. Nieuwkoops L.T.V. vierde kerstavond NIEUWKOOP De ..Land- en Tuinbouw Vrouwen", afdeling Nieuwkoop, hebben gisteravond in de sfeervol versierde zaal van het parochiehuis hun kerst- vond gevierd. Het hoogtepunt van de avond was wel een uit- avond gevierd. Het hoogtepunt ..Blanke Handen". De dames volgden het spel met spanning. Aan het eind drukten zij hun waardering uit in een hartelijk applaus. De voorzitster, me vrouw Van Schio, dankte hen allen voor hun bijdrage aan het welslagen van de kerstviering. ZOETERWOUDE Burgemees ter en wethouders zijn van oor deel, dat het aantal raadscom missies momenteel geen uitbrei ding behoeft. Zij schrijven dit in hun antwoord op de algemene beschouwingen. Daarbij was van de zijde van de K.V.P. op het instellen van nieuwe com missies aangedrongen. ADVERTENTIE) ALKEMADE De Gym vereniging Excelsior Alke made heeft een verloting georganiseerd om kerstkip- pen. Voor de vereniging is dit niet alleen een succes ge worden (er werden 1000 loten verkocht), maar ook voor de eigenaren van de loten eindi gend met het cijfer 9. Voor zondag worden de kippen thuis bezorgd. 's Middags 2e KERSTDAG BASKETBALL STA IKS TEGEN BUS-FRUIT-LIER Kampioen van Belgift EXTRA Voorverkoop: Kapper Bosman, Churchill-laan 3, Lelden; Gé Hofenk, Haarlemmer straat 66 en 221; Van Zijp, Haarlemmerstraat 279, Leiden. Kantine, 5 Mei-Hal. Toegangspr. 3.50, t/m 14 J. 2.50 Advertentie via SPORTPROMOTION - LEIDEN Postbus 105 Leiderdorp Deze zouden betrekking moeten hebben op: 1. Planologie of ruimtelijke ordening; 2. Het miilieubeheer. Meer commissies zullen vertra gend werken, aldus B. en W. en geenszins bijdragen tot de dui delijkheid en maken dat „door de bomen het bos niet meer wordt gezien". Het college is van mening dat de aanschaffing van een geluids installatie voor de raadzaal niet gerechtvaardigd is omdat het aantal bezoekers aan de raads vergaderingen gemiddeld maar van beperkte omvang is. De werkruimten in het gemeente huis zijn nog maar net voldoen de. Wannneer b.v. de politie el ders ondergebracht kan worden, waarbij wordt gedacht aan de lokaliteiten van de binnenkort op te heffen Landbouwschool aan de Antoniusstraat, krijgt de technische dienst er een behoor lijke kamer bij. De gemeente is sinds kort eige naar van de gebouwen en lande rijen Noordbuurtseweg 32. De gebouwen zullen uiterlijk 1974 leeg opgeleverd worden. Het woonhuis met stal overweegt het college in te richten als werkruimte. LEIDSCHENDAM - In de derde vergadering van de commissie van beheer van het sportcen trum „De Fluit" die nodig was om de tarieven vast te stellen zijn deze nogmaals gewijzigd. De kinderabonnementen voor het buitenbad zijn in plaats van de voorgestelde 21 gulden terugge bracht op het oude tarief van 19 gulden, in voorverkoop van 18 gulden vijftig naar 16 vijftig. Het commissielid Roovers kwam met het voorstel, omdat „kinde ren de meest frequente gebrui- -kers van het bad zijn". Pp financiële gevolgen had hij al ,,met zijn partijgenoot wethouder Boone besproken die gezegd had daartegen geen bezwaar te heb ben. Voorzitter wethouder Bunnik zei „vast te zitten" aan het besluit van B. en W. die de raad via de begroting had laten weten dat met een hogere opbrengst van 38.000 gulden rekening kon wor den gehouden. Deze hogere op brengst zal nu waarschijnlijk niet gehaald worden. Het voor stel van de heer Roovers kreeg echter de meerderheid van de commissie. Het commissielid was overigens van mening dat tariefswijzigin gen nooit meer op deze wijze tot stand moeten komen, „we moeten eerst met elkaar praten en de voorzitter moet niet in eens met panklare voorstellen komen". Toen voorzitter Bunnik het geheel van tariefswijzigingen voor de laatste maal in stemming wilde brengen kwam een van de com missieleden plotseling met het voorstel de toegangsprijs voor volwassenen voor het buitenbad niet van I gulden veertig op 1.75 maar op twee gulden te bren gen. De bedrijfsleider van het sportcomplex, de heer De Vis ser. wees er op dat de concur rentiepositie met de omringende zwembaden hierdoor in gevaar zou worden gebracht. Tot ver rassing van minstens de be drijfsleider van „De Fluit" en van de directeur van openbare werken, de heer Neukirchen, stemde voorzitter Bunnik toen ook voor de verhogingen. Als het bezoekersaantal gaat da len door de verhoging van de dagtaricven en er bovendien volgend jaar evenveel aan kin derabonnementen wordt ontvan gen als dit jaar komt de gewen ste verhoging van inkomsten vanwege salarisstijging e.d. waarschijnlijk aardig in de lucht te hangen. ALPHEN a/d RIJN Negen werknemers van de s ociale werkplaats te Alphen aan den Rlfn hebben gisteren in het zwembad ..De Dillen" een zwemd iploma gehaald. De zwem-exatnens werden afgeno men door de heer M. Zwart: na afloop reikte wet houder M. Paats de diploma's uit. Een B-diploma kregen de dames T. M. van Klinken en M. van Veen en de heer J. H. van Enkhuizen. Het A-diploma behaalden de dames A. J. M. Bijlemeer, M. J. v. d. Lee. Ineke Verhoef en Annie van Harmeien, evenals de heren Dirk van Veen en John Samallo. De heer J. C. van Eyk. vertegenwoordiger van het ministerie van sociale zaken (op achtergrond tweede van links) woonde het .afzwemmen" bij. ZOETERWOUDE Er zijn nu in totaal vier bedrijven welke zich willen gaan vestigen In de Grote Polder op gronden welke toe behoren aan het Industrieschap waarin de gemeenten Leiden en Zoeterwoude participeren. De door de gemeenteraad van Lei den ter zake ingestelde selectie commissie heeft zich met de evt vestiging van de Leldse Lascentrale Constructie Aanne mingsbedrijf B.V., de N.V. Co- dangrocp te Oegstgeest. de fa. Lintsen te Zoeterwoude en N.V. Van der Berg en Co. te Wasse naar in principe akkoord ver klaard. Cok de Zoeterwoudse commissie openbare we-krn hccli zijn i stemming betuigd cn het woord is r.u aan de '..:,toraad v. - ke er vanavond over zal oorde len. Zoals bekend htlum zich voor de gronden welke eigen dom zijn van de N.V. „De Vij ver" zich ook reeds enkele ge gadigden gemeld. LEIDERDORP - Als men in Leiderdorp met zijn post nog de nachttrein wil halen moeten brieven voor 18.00 in de brievenbus gedeponeerd worden. Lukt dat niet meer dan kan men tot 21.00 uur nog zijn post bezorgen het postkantoor in de Leidse Gerestraat. HAZERSWOUDI De heer H. Hogewoning, waarne mend-directeur van gemeen tewerken, is op vrijdag, 22 december voor het laatst werkzaam in dienst vai gemeente. Het gemeentebe stuur neemt op die dag, 's middags om vier uur af scheid in de ruadzaal van het gemesntehuls. KOUDEKERK - De prijs van de vuilniszakken in Kou dekerk gaat met Ingang 1 januari omlaag van 2,75 naar 2.50, Er wordt op ge wezen. dat uitsluitend zakken met het gemeentewapen ge bruikt mogen worden. KOUDEKERK - De kerstbo men die hun diensten bewe zen hebben, worden ook dit jaar weer verbrand onder toezicht van de brandweer. Op dinsdag. 2 januari, tussen vier en half zes wordt de brandstapel opgebouwd, op een terrein oostelijk var zwembad. LANGERAAR De jeugd commissie van Altior organi seert morgenavond een kla- verjaawedstrijd in de kanti ne. Prachtige kerstprijzen zijn er te verdienen. Aan vang 20.00 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5