Samenwer kinsorgaan Bollenstreek spoedig in werking laten treden Katwijk neemt proef met de blauwe zone Geen gebazel in Koudekerkse raad RAAD DWONG AF OP BELASTINGPLAN VAN HET COLLEGE streeknieuws Gemeente Noordwijkerhout: Begroting aangenomen Kerstfeest voor Lisser bejaarden Wethouder breekt been op trap van Raadhuis Klaver j as- avond KPJ PAGINA 4 DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT NOORDWIJKERHOUT De ge meenteraad van Noordwijker hout heeft dinsdagnamiddag het ontwerp van de gemeenschappe lijke regeling Samenwerkingsor gaan Bollenstreek aanvaard. Op Sassenheim na stellen alle Bol lenstreekgemeenten een nieuw bestuurslichaam in met een al gemeen bestuur en een dage lijks bestuur, beide organen voorgezeten door een voorzitter. Als taak van dat lichaam wordt hoofdzakelijk gezien coördinatie van bestuur op gebieden, welke alle deelnemende gemeenten aangaan. De gemeenteraad wij zigde niets in het ontwerp; eerst bij het werken ermede zal blij ken of er nog aan gesleuteld moet worden. Bij de behandeling van dit punt bracht de gehele gemeenteraad een motie uit, luidende als volgt: ,,De gemeenteraad van Noordwij kerhout, kennis genomen heb bende van: -het beleidsadvies voor het Ge west Leiden, uitgebracht door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, -de wensen van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holand ten aan zien van de Bollenstreek, -de nota van de werkgroep ge westvorming en gemeentelijke indeling ter voorbereiding van de structuurschets van de be stuurlijke indeling, aangeboden aan het college van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, van oordeel zijnde, dat in boven genoemde dokumentatie ten aan zien van de Bollenstreekgemeen ten: 1. wordt voorbijgegaan aan het handhaven van de open ruimte binnen de Randstad en de func tie van de Bollenstreekgemeen ten daarin, 2. de mogelijkheid tot het veilig stellen van haar geheel eigen karakter wordt genegeerd, 3. geadviseerd wordt in lijnrechte tegenspraak met de geest van de beantwoording van de vra gen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, zoals gesteld in hun brief van 8 maart j.l.; A. spreekt zijn diepe ongerustheid uit over de bovengenoemde gang van zaken, en B. doet een beroep op de raden van de overige gemeenten, die betrokken zijn bij het aangaan van de gemeenschappelijke re geling Samenwerkingsorgaan Bollenstreek om: 1. de noodzaak te onderschrijven van het zo snel mogelijk effec tief in werking brengen van de gemeenschappelijke regeling 2. het Samenwerkingsorgaan te be schouwen als directe voorloper van een zönaal Gewest voor het gebied van de westelijke uitlo per van het open middengebied, als bedoeld in de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening, en het tot stand komen hiervan als haar directe taak te zien, 3. de langere termijnplanning van het op te richten Samenwer kingsorgaan in eerste instantie te doen richten op consolidatie, opdat voldoende bestuurskracht kan worden gevormd voor het uiteindelijk aangaan van nauwe re betrekkingen met een nodaal gewest met duidelijk sociaal- geografrische verwantschap, 4. dit standpunt zo krachtig als mogelijk is naar buiten te blij ven uitdragen in woord, ge schrift en vooral in daad. KATWIJK Een blauwe zone zal als proef worden ingesteld in de belangrijke straten van Katwijk aan Zee. De verkeerscommissie is het er gistermiddag over eens geworden, dat dit aan de ge meenteraad moet worden voor gesteld. De blauwe zone zal volgens het commissiestuk de volgende stra ten mseten omvatten: Prince- straat, Dwarsstraat, Voorstraat, Badstraat, Emmaplein, de Meeuwenlaan en de Boslaan. Na de bespreking van de com missie kan in de raad ook het voorstel worden verwacht om een voorrangsweg te maken van de Tulpstraat en het oostelijke gedeelte van de Zonnebloem- straat. Niet accoord kon de commissie gaan met het voorstel van het college om een zebrapad aan te leggen bij „Het Kwetternest". WARMOND Tientallen bejaar den uit Warmond en omgeving hebben gistermiddag in het Tref punt een gezellige maar ook devote kerstviering gehouden. KOUDEKERK - Wellicht zou de gemeenteraad de begrotingsbe handeling gladjes voortgezet hebben, als niet wethouder Van der Pols, midden in een betoog van mr. Vreugdehll (PCR) van achter zijn hand maar toch duidelijk verstaanbaar voor ie dereen had uitgeroepen: „ge bazel?" Impulsief reageerde de spreker met het verzoek de vergadering te schorsen om uitgesproken te LISSE De Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden in Lisse, heeft in het „Tref punt" zijn kerstfeest gevierd. Muzikale medewerking verleen de het Dames-bejaardenkoor o.l.v. mevrouw Van Winsen- Wassenaar, dat op de plano be geleid werd door dr. Beijersber- gen. Ook een kinderkoor, geleid door zuster Bernadette, leverde zijn bijdragen. Na een inleidend woord van voorzitter J. van Duynhoven gaf rector Van Dijk een uiteenzetting over het ont- stan van het Kerstfeest uit het heidense „zonnewende": de te rugkeer van het licht na de langste dag. De nadruk ligt nu op het licht in deze wereld. Pas toor Tweehuysen geestelijk advi seur, belichtte een ander aspect van het kerstfeest: het ware ge luk beleven door iets aan ande ren door te geven en zo dichter te komen bij het doel dat God met deze wereld heeft. Honderden bij interkerkelijke bijeenkomst BOSKOOP Ongeveer zeshon derd mensen waren gekomen om de geboorte van Christus te herdenken in een interkerkelijke bijeenkomst in de Beurshal. De kerstzang werd ingeleid door T. Westdijk en tussen de samen- zangen declameerde T. Grooten- dorst, las mevrouw C. M. Steens-Dijkgraaf Lucas 2: 1—20 voor en mediteerde ds. A. de Leeuw over de betrekkelijkheid van een mensenleven. Mevrouw J. H. van Klaveren-Nor- den declameerde „Zie ik maak alle dingen nieuw" De kleine kerstboom deed dapper pogin gen de kille beurshal met zijn lichtjes te verwarmen. Hij werd bijzonder goed geholpen door de jeugdige stemmen van het R.K. jongerenkoor en „The Joy Sin gers". Bovendien begeleidde de Chr. Harmonie Concordia de sa menzang uitstekend. Noordwijkerhout De eigenaren van onroerende goederen in Noordwijkerhout zullen in 1973 voor een lager bedrag in de straatbelasting worden aange slagen dan B. en W. voorne mens waren. Met 7 tegen 6 stemmen werd een voorstel van de heer E. J. J. van der Steen om het tarief minder zwaar te verhogen aangenomen. Hij meent, dat het nogal ambitieuze plan van B. en W. voor scholen bouw toch niet allemaal in 1973 kan worden uitgevoerd. Het scheelt de gemeentekas ruim 25.000,--. de KVP wél veel meer aan dacht vraagt voor rioolaanleg, maar minder rioolbelasting wenst. Het mede-KVP-lid mevr. Van der Geest probeerde nog om ook de rioolbelasting in de verlaging te betrekken, maar zij kreeg daarvoor onvoldoende steun. De KVP-fractie was het ernst met de noodzaak om rioleringsplan- nen ontworpen en uitgevoerd te krijgen. Zolang er nog woningen niet gerioleerd zijn is het beter de beschikbare dekkingsmidde len dèèrvoor te gebruiken en niet in het wegcnonüerhouds- fonds te storten. Wat het zwaarst is moet ook het zwaarst wegen. kreeg de kans om de voogden van de gemeente te polsen over het KVP-plan. ie padvindersgroep Bostreno krijgt vrijstelling van de pacht, welke moest worden opgebracht voor het gebruik van de los plaats Zeestraat. Dat scheelt de groep 75,-- per jaar. Het be drag per leerling daarvan moeten de schoolbesturen hun scholen laten draaien werd bepaald op 168.50. Dat is 6% méér dan in 1972. De heer C. W. van Duin (KVP) vond het maar dunnetjes. zien, of hij inderdaad had zit ten „bazelen". De voorzitter liet het stormpje uit razen en niet lang nadat de beide heren elkaar weer vrien delijk toelachten, werd de be groting tenslotte vastgesteld met en tekort van rond 50.000. De heer Vreugdehil had betoogd, dat de aanvankelijke begroting er somberder uitzag dan b en w dezer dagen in een investerings nota voor de jaren 1972—1976 hadden aangevoerd. Hij ver zocht, de cijfers in het vervolg wat meer op een rijtje te zetten waardoor ook het financieel be leid duidelijker te volgen wordt. Een verzoek dat later door de voorzitter werd toegezegd. Mevrouw Le Large bepleitte aan dacht voor de krotopruiming en de rijksbijdragen die daarvoor staan. Wellicht kan men daar door ook een betere doorstro ming van goedkopere naar duurdere woningen bewerken, aldus de KVP-afgevaardigde. Ze verzocht voorts om beperking van de chemische onkruid-be- strijding. Nadat b en w de sprekers in tweede instantie hadden beant woord, werd de begroting vast gesteld. Daarna werd nog een agenda van tien punten afgehandeld. Daar onder was het onderzoek vai geloofsbrieven van het nieuwe PvdA-raadslid, J. Wondergem, en het verlenen van 11.598,41 subsidie voor restauratie van de Hondsdijkse molen. sterk te verhogen trok de heer j->e fract;e kreeg van wethouder „De Lofstem" concerteerde in Bernardus Sassenheim De recreatiezaal van het Verpleegtehuis en Reac tiveringscentrum „De Bernar dus", was gisteravond tot de laatste plaats bezet met patiën ten, voor wie het Hervormd koor „De Lofstem", o.l.v. Job de Vries, de kerstcantate" 's Heilands geboorte", van Her man de Wolf, ten gehore bracht. Rector v.d. Ploeg zei in z'n wel komstwoord, dat de koorleden geen vreemden waren, daar ze nu reeds voor de derde maal optraden. Een volgende maal kon hij het koor een royaler ruimte aanbieden, met een bete re akoestiek. De patiënten die kennelijk genoten van de canta te, werden hierin persoonlijk be trokken door samenzang met het koor van enkele onderdelen. OEGSTGEEST In de recreatie zaal van het bejaardencentrum Hofwijk te Oegstgeest werd gis teravond de jaarlijkse kerstvie ring muzikaal luister bijgezet door een aantal oud-leeriingen van Jo Vincent. Dit waren Lise Schoo (sopraan), Truus van Dongen fait), Cees Borger (te nor) en Hans Zomer (bas). In het eerste gedeelte van hun op treden brachten zij een aantal nationale en Internationale kerstliederen ten gehore, aan de piano begeleid door Jan Raas. Mevrouw J. Schröder-Vos droeg een kerstverhaal voor van M. van Nuis-Zuidema, getiteld „Op de Kerstmarkt". Na een heerlijke tractatie, gedu rende de pauze, traden alle so- Kerstconcert in Hofwijk listen op in een luchtig operet te-programma dat bijzonder in de smaak viel. Het welkomst woord werd gesproken door professor Gaillard die ook alle medewerkers(sters) van harte dankte. LISSE Het grofvuil van de Maandagwijk en van de flats in Lisse wordt opge haald op woensdag, 27 de cember; in de andere wijken kan men zijn grofvuil op woensdag, 3 januari kwijt. LISSE De vereniging van oud-leerlingen van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Lisse, „Theorie en Prac- tijk", heeft haar financieel tekort van 1.200,- in 1971 in het afgelopen jaar kunnen terugbrengen tot 468,67. Het bestuur, van de vereni ging bestaat uit C. M. Se- gers, voorzitter; A. J. Lind- hout, penningmeester en A. J. de Ruiter, secretaris. SASSENHEIM Op de rijksweg zijn gistermorgen als gevolg van opvriezing vele slippartijen voorgeko men. Zes wagens in totaal werden zwaar beschdigd, maar persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Een Fiat kwam in de sloot te recht en de waarschuwings installatie bij de brug werd vernield. NIEUWE WETERING De ijsvereniging „Ijsver maak Willem Barends" houdt morgenavond (22 dec.) een feestelijke contactavond voor leden en hun dames. Er wordt gekaart om mooie prijzen. Plaats café Hoogen- boom, tijd 20.00 uur. Van der Steen in, toen voorzit ter H. J. M. Bosma in de begro tingsvergadering van dinsdag op de inconsequentie wees, dat Koudekerk steunt actie kruispunt KOUDEKERK Aansluitend op de actie voor de beveiliging van het kruispunt Rijksweg Brug- gestraat, heeft mevrouw Le Large (KVP) tijdens de laatste begrotingsvergadering een motie ingediend, die met algemene stemmen werd aanvaard. P. C. Heemskerk de toezegging, dat zo spoedig mogelijk nieuwe rioleringsplannen zullen worden opgezet men is daar uiter aard al mee bezig en dat bij de aanvraag om kapitaal aan de raad een dekkingsplan wordt aangeboden. Dan pas kan be zien worden of op het wegenon- derhoud bezuinigd moet worden. De KVP is in meerderheid voor de bouw van woningwetwonin gen op het plan Kerkvliet. Er is plaats voor 30 woningen en uit de resei-ves van het grondbe drijf moet dan bijna 280.000,-- worden bijgespijkerd. Wethou der Heemskerk heeft een plan, dat financieel rond zit. Dan worden daar 16 premiekoopwo ningen en 14 vrije sectorwonin gen gebouwd. De kleinste helft van de raad In deze motie spreekt de raad als zijn mening uit dat ten spoedig- ste .maatregelen moeten worden getroffen ter beveiliging van ge- j noemd kruispunt. De raad I dringt er bij b en w op aan, stappen te nemen waardoor de onhoudbare situatie ter plaatse wordt beëindigd. De motie zal naar de betreffende j ministeries in Den Haag gezon- den worden. KOUDEKERK De heer Leentvaar heeft afscheid ge nomen als lid van de ge meenteraad. waarin hij voor de PvdA zitting had. Hij wordt opgevolgd door de heer J. Wondergem. Na de laatste begrotingsvergade ring overhandigde burge meester Van der Linden het scheidende raadslid als blijk van erkentelijkheid voor dicr.s werk voor de gemeen schap een tegeltableau. KATWIJK Wethouder dokter J. Bergman heeft gisteren In het gemeentehuis een been gebro ken. De wethouder, die zich naar een bespreking haastte, gleed uit op de trap en kwam daarbij zo on gelukkig te vallen, dat hij een been brak. De onfortuinlijke wethouder-arts werd overge bracht naar een Leids zieken huis voor behandeling. Mr. v. d. Bosch wil betere I communicatie met burgerij NOORDWIJKERHOUT Mr. J. P. van den Bosch (D'66) kon digde tijdens de begrotingsbe handeling een nota aan, waarin hij en zijn fraktiegenote, Mevr. A. E. M. Kouwenhoven-Dessin hun gedachten over de commu nicatie van het gemeentelijk be stuur met de burgerij zullen uit eenzetten. Tot nu toe was de communicatie nogal eenzijdig. Er wordt de burgerij informatie verstrekt, maar uitwisseling van gedach ten van beide zijden is niet mo gelijk. Als de nota tijdig wordt uitgebracht zal het onderwerp van bespreking uitmaken op de raadsvergadering van 30 janua ri 1973. De heer van den Bosch was blij met de sfeer van sa menwerking, die tussen de frac ties is ontstaan, over de voorbe reiding van de agendapunten van de raadsvergadering en over de betere mogelijkheid om tot besluitvorming te komen, zonder dat tevoren de kaarten al geschud zijn. De bijdrage aan de meningsvor ming is meent de heer var Bosch lang niet algemeen, komt van enkelen. Het zou de raadsleden, die er mi meer bijzitten, beter zijn als ze zich laten vervangen, wanneer hun weinige inbreng een gevolg is van persoonlijke of zakelijke omstandigheden. Bejaarden middag in Valkenburg VALKENBURG Het comité Be jaardenzorg heeft een Kerstmid dag voor de bejaarden gehou-^ den. Het Valkenburgse bejaar-" denkoor, o.l.v. de heer Van Goor, zong een aantal Kerstlie deren en er was samenzang, op de piano begeleid door de heer Van Goor. Mevr. Jo Wesselink- Langkeek, droeg een aantal dichten en verhalen voor die op het Kerstgebeuren waren afge stemd. De Kerstmiddag, onder leiding van mevrouw Van "t Wout-Zijlstra, werd bijgewoond door burgemeester Van 't Wout, wethouder Vis en drie Valken burgse predikanten. AARLANDERVEEN In het „Oude Rechthuis" heeft KPJ-afdeling Aarlanderveen haar jaarlijkse klaverjasavonü gehouden. De uitslag luidde: 1. met 5745 punten B. Vos. 2. met 5594 punten pastoor Van Dui venvoorden, 3. Jac. Dobbe met 5579 punten, 4. Frans Lek met 5311 punten, 5. M. Ubink met 5259 punten. 6. G. van Veen met 5183 punten, 7. M. Kelder met 5146 punten, 8. mevr. Koot met 5097 punten, 9. C. J. van Hienen met 5030 punten, 10. mevr. Bun- nik met 5026 punten. De poedelprijs was voor Arnold v.d. Hulst met 3224 punten. D« prijzen werden uitgereikt dool voorzitter H. Kempen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4