Garanties voor verblijf Boekovski zijn aanwezig Sint-Elisabeth heelhuids over Universiteit nodigt Rus uit Open huis voor kamerbewoners in Oegstgeest Belangstelling groot voor korenconcert Wapen als statussymbool stad en randgemeenten De Sterrenwacht houdt open huis AGINA 3 DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT len Haag/Leiden Het college van bestuur van de Leidse uni versiteit heeft, overeenkomstig een besluit van de universiteits raad, de Russische dissident Wladimir K. Boekovski, aan wie de toegang tot het universitair onderwijs in zijn eigen land blij vend is ontzegd en die thans in gevangenschap in de Russische stad Wladimir verblijft, ultgeno- s digd zijn studie in de biologie te Leiden voort te zetten. Afschrif ten van de uitnodiging zijn ge- c zonden naar de Sowjet-regering en de secretaris van de Sowjet- Russische communistische par tij. Ook is contact opgenomen met de Sowjet-ambassade in Den Haag. (et Initiatief tot de uitnodiging is genomen door twee Leidse stu denten in de sociale psycholo gie, Pauline Bondhuis (tevens 'lid van de universiteitsraad) en Josja van Meurs, die eind okto ber een excursie door Rusland maakten en daar op de hoogte werden gebracht met de toe stand van Boekovski. „We kre gen van vrienden van Boekovski het verzoek, hem naar Leiden te halen.' Hun aandrang was op lke te vatten als een persoonlijk feil verzoek van Boekovski. Het is let eerder gebleken, dat publiciteit Jjfjj gedaan kan krijgen, dat mensen de in Rusland worden vrijgelaten. Binnen twee jaar zou Boekovs ki ki's vrijlating een feit kunnen ai. j zijn", aldus Josja van Meurs. j)e Leidse universiteitsraad heeft zijn besluit evenals dit eerder .er dit jaar b.v. het geval was met u het niet aanvaarden van een .Amerikaanse legerstudie voor .30 wetenschappelijk onderzoek 02 genomen op humanitaire gron- den om zo uitdrukking te geven vs. aan het maatschappelijk verant- woordelijkheidsbesef van de uni- versiteit. Voor de financiële konsekwer.-ties van de komst van de 3C-jarige Boekovski naar Leiden zijn garanties..aanwezig: een persoonlijke garantie van iemand die onbekend wenst te blijven en verder zijn er fond- sen die in dergelijke gevallen een verblijf in Nederland garan deren. „Door de universiteit zal zorg worden gedragen voor de nodige vergunningen voor het verblijf van Boekovski in Ne derland. Garanties voor de overkomst zijn uiteraard niet te geven", aldus de voorzitter van het college van bestuur, de heer K. J. Cath; „maar de universi teit vertrouwt op haar prestige en gezag in Nederland". Wladimir Boekovski is de laatste tien jaar herhaaldelijk gevan gen gezet en verblijft ook op het ogenblik in een gevangenis. Op 5 januari van dit jaar werd hij veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf, 5 jaar werkkamp streng regime en 5 jaar verban ning wegens publikatie van offi cieel documentair materiaal over de opsluiting van dissiden ten in psychiatrische inrichtin gen. Dit vergrijp is een uiterst gevoelige zaak in de Sowjet-U- nie. Nadat hij zelf ervaringen in een inrichting had opgedaan, zond Boekovski namelijk in maart '71 aan westerse psychia ters zes documenten, waarin de redenen werden vermeld waar om zes personen in psychiatri- j sche inrichtingen waren ge plaatst. Van 44 Britse psychia ters werd een kritisch negatief oordeel in de pers kenbaar ge maakt. De kwestie wordt thans onderzocht door de internationa le organisaties voor psychiatrie. Wegens het publiceren van ge dichten in ondergrondse tijd schriften werd Boekovski een jaar of tien geleden door de communistische jeugdbeweging geroyeerd. Hem werd toen ook de toegang tot het universitair onderwijs in Rusland ontzegd. Dit was voor Leiden een duide lijk „handvat" om hem uit te nodigen. Van 1963 tot '65 werd Boekovski in een psychiatri sche inrichting geplaatst we gens het verspreiden van het boek „De nieuwe klasse" van de Joegoslavische schrijver Dji- las. In 1966 werd hij opnieuw voor 6 maanden opgesloten en in '67 tot 3 jaar verbanning ver oordeeld tengevolge van zijn ten. Na de publikatie van het docu mentair materiaal over de op sluiting van dissidenten in in richtingen (bij Carl Ranser Ver lag te München onder de titel „UdSSR, Opposition, eine neue Geisteskrankheit in der Sowjetu- nion?") wilde men Boekovski aanvankelijk opnieuw in een dergelijke inrichting plaatsen. Na talrijke protesten, o.m. van de atoomfysicus Sacharow en de wiskundige Schafarewitsch, werd hij echter na een onder zoek in het Serbski-instituut toe rekeningsvatbaar verklaard. De gezondheidstoestand van Wladi mir Boekovski laat op het ogen blik ten gevolge van zijn ver blijf in de gevangenis veel te wensen over. Jeugd maakt kerststukjes OEGSTGEEST Jeugdnatuur wachbertjes en clubleden van de gereformeerde en her vormde jeugdraad hebben gistermiddag in het Gemeen tecentrum kerststukjes ge maakt. De versieringen zul len zaterdagmiddag door de makers worden aangeboden aan bejaarden. Aan het maken van de Kerst stukjes, waarbij waardevolle en deskundige adviezen wer den gegeven, was ook een wedstrijd verbonden, want voor de tien mooiste stukjes waren prijzen beschikbaar gesteld. De productie" van de Jeugd- natuur wachtertj es en hob byisten bedroeg aan het eind van de middag meer dan 200 stukjes, die stellig in dank baarheid zullen worden aan vaard op de adressen, die de jeugdige makers hebben op gekregen. LEIDEN Op de Nieuwe Beestenmarkt bij molen de Valk is het verkeer gisteren vrij plotseling geconfronteerd met een ingrijpende wijziging. Had het verkeer op de Nieuwe Beestenmarkt voorheen voorrang (voorrangskruising) op het verkeer dat van de Lammer markt kwam. nu heeft het verkeer van de Lammermarkt voorrang. Tegelijk met de openstelling van de dam in de Mare (waarbij nu ook verkeerslichten zijn geplaatstis er ineens oote een flinke ver keersstroom op de Lammermarkt gekomen. Vanaf zondagmiddag 16.00 uur tot wil is hartelijk welkom. Van dinsdagavond 12 uur staat de piepjong tot stokoud sociëteit van alleenstaanden en Men slaat garant voor een gezelli- kamerbewoners aan de Gevers- ge, huiselijke sfeer, zo deelde straat nr. 65 te Oestgeest open de heer Mulder, een der orgaroi- voor iedereen. Hij die komen satoren ons mede. OEGSTGEEST Voor het eerst beleefden .wij gister avond een uitvoering van de Oegstgeester kerkkoren in de R.-k. Willibrordkerk. Een op treden, dat in de plaats kwam van de jaarlijkse Kerstsamenzang in de gara ge van de firma Kamsteeg. De belangstelling voor dit Kerstgebeuren was bijzonder groot en de bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door burgermeester Jhr. T. A. J. van Eysinga en echtgenote, alsmede de wethouders N. v.d. Voet en J. J. Thorn. Wethouder J. J. Thorn (CRM) sprak een kort openings woord waarna allen gezamen lijk „Komt allen tezamen" zongen m.m.v. de koren, or gelbegeleiding en koperbla zers o.l.v. de heer Ad. Hoo- geriboom. De schola cantorum zong het alleluia-vers en de Introitus uit de Liturgie van de vierde zondag van de ad vent, de Willibrord-cantory van de Hervormde Gemeente zong e engedeelte uit „Die Weihnachtsgeschichte" van Carl Orff en de Weihnachts Kantate van Vincent Lubeck. o.l.v. Egbert van Goor naar wiens bewerking voorts door allen een kerstlied werd ge zongen. Het R.-k. Dames koor trad met Maria Dankel- man voor het voetlicht met liederen van M. Vulpius en Johan Staden. Zij besloten het optreden met een drietal latijnse kerstgezangen. Het gereformeerd kerkkoor en jongenskoor besloten met de Kerstkantate Koos Bons, voor gemengd en jongens koor met begeleiding van or gel en door koperkwartet o.l.v. B. Tobé. Het laatste couplet werd door allen ge zongen. De verbindende tek sten werden gesproken door Ineke Rullmann. Vernieuwd Legermuseum LEIDEN In het Legermuseum wordt momenteel een tentoon stelling gehouden van een col lectie zeer fraaie wapens. Een klein aantal genodigden, onder wie twee generaals en museum directeuren, woonden de ope ning door burgemeester Vis bij. Ter inleiding sprak de heer Van Sloot, organisator van de ten toonstelling, enkele woorden omtrent de functies van het wa pen. Hij wees erop dat het wapen vooral vroeger een teken van aanzien was, een statussymbool en dat hele culturen gebaseerd waren op de macht van het pen. Deze tentoonstelling was er vooral op gericht om het esthe tische en ambachtelijke van de wapens naar voren te brengen. Burgemeester Vis, zelf be stuurslid van het Legermuseum, was het geheel eens met de heer Van Sloot maar vond het jammer dat in de laatste ont wikkelingen het wapen slechts gezien kan worden als een nood zakelijk kwaad en niet meer als statussymbool of als uiting van cultuur. Erg verheugd was hij dan ook dat deze tentoonstelling LEIDERDORP Mr. J. G. Berg- meljer, algemeen-directeur van het St.-Elisabeth-zickenhuis, is een tevreden man. Niet zozeer omdat hij in zijn nieuwe werk kamer in één van de vleugels van het stralend frisse nieuwe complex aan de Simon Smitweg naar het voortrazende verkeer op de rijksweg kan kijken zonder het minste geluid te horen (dat heb je, met die dubbele venster glazen), meer nog vanwege de vlekkeloos verlopende verhuis- operatie. De nieuwe schoenen zijn aangetrokken, de oude, aan de Hooigracht, weggegooid. Gis teren beleefde de verhuizing het hoogtepunt: het overbrengen van 140 patiënten. Om zes uur des morgens, in het pikkedonker, kwam de eerste ambulance voor rijden. „Er zat meteen vaart in: voor we het wisten waren we anderhalf uur op ons schema ingelopen. Om kwart voor tien waren de laatste zieken, inclusief de kinderen, binnen op hun nieuwe adres". De heer Bergmeijer vindt, dat het fantastisch vlot is gegaan. Dat is niet op de laatste plaats te danken aan de grote medewer king van de Leidse verkeerspo litie, de politie van Leiderdorp en de rijkspolitie. Het was een beetje glad, maar de gemeente Leiderdorp had tijdig gestrooid. „Een geweldig gezicht was dat, die zwaailichten, en op alle kruispunten stonden agenten om het ziekenvervoer in veilige banen te leiden. Omdat deze po litiële „veldwerkers" vaak let terlijk en figuurlijk in de kou staan, hadden we voor koffie gezorgd en de heren op de ver keersknooppunten namen de warme bak dankbaar in ont vangst." De directie van het ziekenhuis had direct voor een beetje ge zelligheid gezorgd: alle patiën ten vonden op hun nieuwe ka mers een bloemetje met een welkomstgroet. De lopende pa tiënten kwamen met de NZH- bus, die daartoe drie keer op en neer moest rijden. Vier gelukki ge moeders werden met hun ba by's in een trouwauto van de Jong gezet. „Het wordt hier helemaal leuk. Er staan al wat bloemen, die we ten geschenke hebben gekre gen. We zijn over. Gelukkig wel. Nu nog een paar dagen wat „na-rooien" uit het oude ziekenhuis; bedden, konijnen hokken uit de tuin en zo. We mogen van geluk spreken, dat alles zo punctueel in elkaar heeft gezeten. Bij een zieken huis kun je geen hapering ver dragen." kan komen voor de liturgievie ring. Dan is er nog een grote zaal voor vergaderingen en an dere bijeenkomsten. Die is hele maal geschikt te maken voor de eredienst. De altaartafel kan gemakkelijk worden verplaatst en er komt ook nog een orgel. In deze zaal is plaats voor onge veer 80 mensen. Men kan dus niet zeggen dat we ,,er niets aan hebben gedaan". Ik heb be zwaar tegen een grote kapel, die 50 procent van de tijd leeg staat. Zo'n groot aantal kubieke meters die geld kosten en niet worden gebruikt, dat is in deze tijd niet verantwoord. Je kunt God overal eren, prijzen en die nen, waar dan ook." ier en daar is enige kritiek ge hoord over het feit, dat het nieuwe ziekenhuis met z'n 500 bedden geen grote kapel heeft gekregen. „Wel", zegt de alge meen-directeur, „er is een dag kapel, een kleine intieme ruim te. waarin een kleine groep elke morgen met de rector bijeen Promotie LEIDEN - De heer Kuipers Is vanmiddag gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse universiteit. Hij pro moveerde op een proefschrift over radiotherapie bij prof. dr. Sikkel, hoogleraar in de gynae cologie. Zijn proefschrift beschrijft geval len van vrouwen bij wie een diagnose is vastgesteld van baarmoederhalskanker. Zij wor den verwezen voor radiothera pie. Hij behandelt onder meer verschijnselen, stadiumindelin gen en toegepaste technieken van bestraling. Het laatste hoofdstuk handelt over recente onwikkelingen. Het is voor de derde maal, dat men in genoemde sociëteit een Kerst-Inn houdt en men ziet er verlangend naar uit. Voorgaan de jaren is de belangstelling bij zonder groot geweest „Wij von den het prettig om een dam® van 87 jaar in ons midden t« hebben". De koffie wordt gratis geschonken en men kan tegen een geringe vergoeding soep en broodjes nuttigen. „Wij zitten gewoon nog te gillen om hulp. Als er iemand de handen uit do mouwen wil steken des te be ter" merkt de heer Mulder op. Is men slecht ter been of hulp behoevend? Geen bezwaar, men belle 51794 en de auto staat klaar. Gedurende de 56 uren dat de Kerst-Inn duurt worden er afwisselend 28 bardiensten ge houden. Het programma ver meld een groot aantal gezel schapsspelen waaronder dam men en schaken. Oestgeest kent enkele gerenommeerde schakers en men hoopt dat zij een zet ko men doenl Tijdens de Kerst-Inn zullen er te vens aanwezig zijn een maat schappelijk werkster en een theoloog. Het pand nan de Geversstrnat wordt met een aantal lompjes in het zonnetje gezet zodat men zich in het huisnummer niet kan vergissen. Normaal is de sociëteit voor ka merbewoners en alleenstaanden op zondag, woensdag- en vrij dagavond geopend van 20.30 uur tot 01.00 uur en op donderdag en zaterdagavonden voor de jeugdsoos vanaf 16 jaar van 20.00 tot 24.00 uur. juist het esthetische wel naar voren bracht en complimenteer de de organisatoren met de naar zijns inziens bijzonder ge slaagde opzet en uitwerking. Een rondgang toonde inderdaad enkele stukken zeldzaam hand werk en vele fraaie uitingen van kunst op dit gebied. LEIDEN De Leidse Sterren wacht houdt van 23 december tot 5 januari Open Huis. Daar voor is een tentoonstelling inge richt die een inzicht geeft over het werk van de Sterrenwacht en de historische achtergrond er- Aan de hand van allerlei Instru menten, films en foto's is ge tracht een overzichtelijk beeld triacht een onverzichtelijk beeld te scheppen en dat is aardig ge lukt, hoewel een leek wel wat moeite zal hebben met deze moeilijke materie. Vanaf vrij dagmiddag kan men de tentoon stelling bezoeken. Openingstij den: dagelijks van 11 tot 17 uur en van 19 tot 23 uur; op zater dag, zondag, 26 december en 1 en 5 januari alleen van 11 tot 17 uur. Op eerste Kerstdag is de tentoonstelling gesloten. LEIDEN In het Natuur Historisch Museum aan de Sleenstraat werd gisteren een open dag gehouden. Veel bezoekers, wear vooral jonge mensen, kwamen de imposante diersoorten uit hei verleden bekijken. Een klein lipje van onze voorgeschiedenis werd voor hen opgelicht. Kerstprogramma in Leiderdorp LEIDERDORP Op 25, 26, 28 en 29 december wordt In Leider dorp een kerst-in georganiseerd voor iedereen, zowel jong als oud, voor de kinderen, ds jeugd en ouders. Op deze dagen zijn de Schepplngskerk (van Pole- gcestlaan) en het clubhuis „Ho- cus-Pocus", Lindelaan 12a open van 13/30 tot 22.00 uur. Zowel in de Scheppingskerk als In Hocus-Pocus bestaat het pro gramma deze 4 dagen uit han denarbeid, zoals emailleren, sie raden maken, spijkerdraad-figu ren, solderen, enz. Daarnaast zijn er nog een aantal andere aktiviteiten, die vanwege de beschikbare ruimte alleen in de Scheppingskerk zijn. Op Tweede Kerstdag is dat het zin gen van liedjes „uit het leven gegrepen", door iemand dl® hier zijn eerste hobby van ge maakt heeft. Op 28 december is dat volksdansen, 's middags voor de jongeren 's avonds voor de ouderen. Op 29 decem ber komt er een combo, 's avonds, „The Voice of Free dom". En tot slot kan er dan ook getafeltennist en gesjoeld worden. Voor nadere inlichtin gen kan men zich wenden tot de heer Rietkerk, tel. 31328 of de heer Huurman tel. 49092. I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3