roest pantser VW 1303 S SLIPGEVAARA betere kever De VW1303: inl40landen Leid se Autoboxen Garage N.V. British Leyland-dealer P E R Q U I N WEGWIJS Amsterdammers rijden in langere auto's dan Rotterdammers en Hagenaars Kijkgedrag automobilist onderzocht DE IDEALE COMBI AUTO HEEMSKERK kamsteeg Goede raad is duur...maar niet bij ons!! alle autobezitters opgelet! hagel-sneeuw-ijzel Van Oldenbarneveldtstraat 37 Leiden Telefoon 01710-51683 - 54909 AUSTIN TRIUMPH MORRIS MINI - M.G. ROVER ZWEEDS ML-STATION Valkenburgseweg 15 - Leiden Telefoon 69200 DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT MERCASOL ritOSTSKYOD A Sla cic rocutaanval op uw auto uf. Geef uw auto'n Mij-behandeling met Merauol, het effektieve en door dringende Zweedse anti-rooHtmiddcL Pas dan heeft uw nuto oea ndoordringbn:irroestpnnt«?r. Vraag het uw Jlerauwl-deaJcr. Portierrubber Welke automobilist heeft nooit meegemaakt, dat na een vries- nacht het portier van zijn auto zat vastgevroren aan het por tierrubber? Was zo'n automo bilist in zo'n geval wat al te haastig of te driftig, dan trok hij dat portierrubber kapot. Een hoop ergernis en extra kosten kunnen in het vervolg vermeden worden, het gebruik van een minispuitbusje Holts Rubber Lube (ƒ3,25). Als het carosserierrubber met de in houd van het busje bespoten is, dan kan het niet meer vast vriezen. Het spreekt vanzelf dat het met rubber bespoten moet worden vóór de vorst in valt. Van dezelfde firma is het jni- nispuitbusje Doorlock-De-Icer, waarmee een bevroren por- tierslot vlot weer opengekre- gen wordt. Dit busje moet men natuurlijk niet in het dash boardkastje opbergen. Als de vorst dreigt, zet de auto dan bij het parkeren niet op de handrem, maar in de versnel ling. De handremkabels kun nen immers vastvriezen als ze vochtig zijn. Omdat de gemiddelde „Am sterdamse" auto tien centime ter langer is dan de „Rotter damse" auto moet de binnen stad van Amsterdam tijdens het avondspitsuur drie kilome ter meer autolengte verwerken dan in Rotterdam het geval zou zijn. Dit rekenkundige grapje kwam voor in een pre-advies van ir. F. J. Creemcr, hoofdingenieur bij de verkeersdienst in Rot terdam, op het congres van de Vereniging „Het Nederland- sche Wegencongres" te Utrecht. In opdracht van Rijkswater staat heeft de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) in sa menwerking met het Instituut voor Zintuigfysiologie (IZF) deze week het onderzoek voort gezet naar het kijkgedrag van de automobilist. Tot en met afgelopen vrijdag kwam het onderzoek aan bod, waarbij men met proefperso nen over en gedeelte van het Vaarplein te Rotterdam reed. Hiertoe gebruikte men de auto Carus, die is volgeplakt met apparatuur om het waame- Een parkeeronderzoek in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag heeft uitgewezen, dat de gemiddelde „Amsterdamse" auto niet allaen tien centimeter langer is dan de „Rotterdam se", maar ook vijf centimeter breder. De gemiddelde „Haag se" auto is vijf centimeter lan ger en vijf centimeter breder dan de „Rotterdamse" auto. Verder wordt vermeld, dat er per etmaal ongeveer 315.000 motorvoertuigen de Amster damse binnenring passeren. In de avondspits passeren er on geveer 33.500 motorvoertuigen, waarvan 30.000 personenauto's. mingsvermogen van de auto mobilist registreren. Eerdere fasen van dit onder zoek bestonden uit het fotogra feren van de wegvakken, op het plein, het maken van per spectieftekeningen via een computer van dezelfde trajec ten en het fotograferen van maquettes van het plein. Door alle gegevens uit het onder zoek met elkaar te vergelijken wil men wegontwerpen nog be ter aanpassen aan het waarne mingsvermogen van de automo bilist. Met het toenemen van de snel heid en de steeds hogere ver keersintensiteit loopt het reak- tievermogen van de automobi list terug. Daarom dient men bij het ontwerp rekening te houden met factoren als: Hoe kijkt de automobilist? en wat kan hij nog waarnemen? Het onderzoek is erop gericht om een antwoord te krijgen op dit soort vragen. TENTOONSTELLING De eerste internationale bedrijfswagententoonstelling in 1973 zal worden gehouden in de Eeuwfeestpaleizen te Brussel van 19 tot 28 januari. Dit betekent dat voor het eerst sinds jaren de tradi tionele personenautosalon wordt overgeslagen. Eén en ander is het gevolg van de Europese tendens om de tentoonstellingen van zowel personenauto's als van bedrijfswagens om het jaar te houden. In januari 1974 zullen dus weer personenauto's in de Brusselse hoofdstad worden getoond. ONDER REDACTIE VAN GUIDO HALLEEN Eens stond VW met een markt aandeel van 20 procent en meer op eenzame hoogte. De concurrentie werd echter groter en VW zag het markt aandeel teruggelopen. De gro te klap kwam door maatrege len in eigen huis. In augustus 1969 verhoogde Pon als eerste importeur de prijzen met 9,4 procent. General Motors profi teerde daarvan onmiddellijk. De prijs van de Opel Kadett bleef ongewijzigd. Met een ver schil van enkele tientallen wa gens werd VW naar de tweede plaats verwezen. Die plaats is nadien niet meer gehaald. VW is nu in het klassement van de j tien best verkochte merken ze vende met een marktaandeel van zeven procent. Volkswagen maakt nog steeds kevers, eenvoudig omdat een nieuw model in deze klasse niet beschikbaar is. Er wordt wel hard aan gewerkt. Men verwacht medio volgend jaar een nieuw model. Naast of zo men wil onder de kever. VW is er alles aan gelegen weer de dominerende rol te gaan spelen die men een lange reeks van jaren had. Hoe het nieuwe model er ook uit zal zien en tegen welke prijs de wagen zal worden aangeboden, de kever blijft in produktie. Dat is zeker. Nu is er dan de VW 1303, de beste kever ooit gebouwd. Twee jaar terug is dat ook be weerd van de 1302. Op zich was datgeen onwaarachtige voorlichting. Het was alleen jammer dat de 1302 niet zo aansloeg bij het publiek als de fabriek had verwacht. VW zinde op wat nieuws. Dat nieuwe is nu de 1303, duidelijk tot stand gekomen aan de hand van de eisen welke in de Verenigde Staten aan auto's worden gesteld. Meest spre kende exponent daarvoor, de oogverblindende achterlichten welke op de 1303 zijn gemon teerd. Opmerkelijk is ook dat de 1303 van binnen aanzienlijk ruimer lijkt, en ook wel is, dan zijn voorganger(s). Een gevolg van de sterk naar voren gebo gen voorruit. D1TSUN 1200 5 DEURS 8599,— Het 1303-model heeft nog meer voordelen. Dat zijn, de uitste kende afwerking, bedrijfsze kerheid (geen startproblemen in de komende koude maan den), degelijke bouw, lage (en vaste) onderhoudskosten. De nadelen (van de kever) heeft de 1303 ook. Zijwindgevoelig heid bij hoge snelheden, be perkte ruimte achterin en een over 2 plaatsen verdeelde kof ferruimte. De kever munt ver der niet bepaald uit door het goede zicht dat men als be stuurder heeft. De prestaties van de 1303 S liggen op een zeer acceptabel niveau, zeker als men deze prestaties vergelijkt met de ci linderinhoud. Wij kwamen op een topsnelheid van 140 km/u. Acceleratie en trekkracht van de motor zijn ruim voldoende, veel schakelen is niet noodza kelijk. Opvallend in vergelij king met de 1302 S, is het be trekkelijk lage benzineverbruik dat onder niet al te extreme rij-omstandigheden schommelt rond de 1 op 11. Men kan de kever 1303 „voeden" met nor male benzine. De kever 1303 heeft een zeer directe besturing. De koers- vastheid wordt nog verbeterd als men radiaalbanden laat monteren. Zoals reeds gezegd is het zicht in de kever vrij be perkt. De achterzijde van de wagen kan men in het geheel niet onderscheiden, het zicht naar voren is beperkt als ge volg van de forse voorruitstij- len. De remmen, voor schijven achter trommels, zijn meer dan voldoende. De vering is nog steeds aan de stugge kant. Het interieur ziet er met het beklede dashboard, opvallend daarin is de grote klok waarin de snelheidsmeter is opgebor gen. keurig uit. Geen uitste kende delen, met uitzondering van het sleuteltje in het con tactslot. De ruimte achterin is beperkt. Voor twee volwassenen is er nauwelijks plaats. De verbeter de stoelen dragen in niet gerin ge mate bij tot 't méér com fort dat de 1303 biedt boven de 1300 en 1200-modellen. Rugleu ningen van de stoelen in be perkte mate verstelbaar. Het dashboardkastje is ver deeld in twee verdiepingen, in het linkerportier zit een tasje. De capaciteit van de kachel is staatje van de belangrijkste VW Renault Kadett Ford Flat 1303 S 5 TL Escort 128 1300 4 d. Cilinderinhoud 1584 956 1078 1298 1116 Vermogen in DIN-pk 50 44 50 54 55 Acceleratie 0-100 km 18,9 18,2 17,5 16,6 17,4 Topsnelheid 140 139 128 140 144 408 350 411 398 386 Breedte 159 152 157 157 159 Gewicht (leeg) 867 744 786 836 770 ruim voldoende. Plezierig is ook, dat achterruitverwarming tot de standaarduitrusting van de 1303 behoort. Dat is trou wens ook het geval bij de 1300. Meer moeilijkheden hadden wij met het inlaten van frisse lucht. Aan de voorzijde van het dashboard zitten twee sleu ven, wat ons betreft krengen van dingen. Jammer is ook dat VW de 1303 S geen blower heeft meegege ven. In een auto rond de 8000 gulden mag een dergelijk ge waardeerd „accessoire" eigen lijk niet ontbreken. Waarom VW het klepje van de benzine dop heeft gewijzigd is ons niet duidelijk. Het klepje kan namelijk niet meer van binnen uit worden afgesloten. Voor de rest is de 1303 nog steeds een kever. Maar wel een die zich ten opzichte van zijn voorgangers in duidelijk positieve zin onderscheidt. Slaagt men er in de prijs van de 1303 de komende tijd stabiel te houden dan verwachten wij dat dit model meer kopers zal trekken dan de 1302 ooit heeft gedaan. Waarom? Omdat het een zeer goed afgewerkte auto is welke zeer acceptabele pres taties levert. En wat de prijs per km betreft kan deze kever het tegen veel van zijn concur renten opnemen. Een auto die-net als de VW 1303-naar 140 verschillende landen wordt uitge voerd, moet aan de eisen van de hele wereld voldoen. Hoeveel auto's uit deze prijsklasse kunnen dat? Beantwoorden •Incl. BTW, af Leusden. aan alle eisen betreffende verlichting, remmen, vering, afmetingen, afsluiting, uitlaat, degelijkheid, wegligging? De VW 1303 kan het. En kost toch maar f 7.991.-* Leiderdorp: v. d. Valk Boumanweg 2, Telefoon: 01710 - 42041 Oegstgeest: Geversstraat 30, Telefoon 01710 51940 52661 Laat daarom NU uw banden controleren!! grote sortering winterhanden san diverse merken tegen interressante prijzen o.a. FULDA - GOOD YEAR de bandenspeeiaalzaak voor Leiden en omgeving. Het moterhuis b.v. morssingel 1b Leiden t.i outo^isi afd. BANDEN Ook zaterdag» geopend tot 13.00 uur

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13