GETUIGENISSEN OVER KERSTMIS PAUS VOOR VOORLICHTING OVER DRUGS Treffende Per osi-her denking op zijn 100e geboortedag "i w- DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Hoe bereiden pastoors zich voor op het kerstfeest? Hoe denken zij zich hierover voor een volle kerk uit te spreken? Wat verwachten lekengelovi gen van de kerstviering? Op deze vragen geven eenentwin tig personen zestien pries ters, één predikant en vier le ken antwoord in „Nieuw le ven in de leegten. God wordt mens" dat dezer dagen is ver schenen als bulletin nummer 2 in de reeks „kerkopbouw van daag en morgen", een docu mentatie van getuigenissen, die wordt uitgegeven door het KASKI (instituut voor sociaal religieus onderzoek en Studie) en de Horstink (communicatie en oriëntatiecentrum voor kerk en wereld). Met grote eerlijkheid bren gen de schrijvers hun eigen geloof en hun gevoelens met betrekking tot het kerstfeest tot uiting. Er is duidelijk een gevoel van onbehagen over schone schijn en overdaad, over één dag per jaar die volle kerken trekt. Maar tevens valt op hoevelen het getuigenis over Jezus Christus nadrukke lijk op de eerste plaats stellen. De maatschappelijke en kerke lijke ontwikkelingen hebben voor de meeste auteurs hun weerslag op het kerstfeest.In het bulletin is ook de tekst van de kerstliturgieviering 1971 van de Amsterdamse Dominicus- kerk opgenomen. „Nieuw leven in de leegten" is zowel bedoeld als kerstge schenk, als ook om, met name pastores goede diensten te be wijzen, en als een bloemlezing van getuigenissen die ook bui ten de kersttijd inspirerend kunnen werken. Het bulletin, dat 122 bladzijden telt, is verkrijgbaar in de boekhandel en te bestellen bij de Horsbink, Koningin Wilhel- minalaan 17, te Amersfoort. Paus Paulus maakt zich zorgen over het steeds toenemende ge bruik van verdovende middelen onder de jeugd en zelfs onder zeer jeugdigen. Hij is het niet eens met hen die stellen, dat een voorlichtingscampagne kinderen ertoe kan brengen, louter en alleen uit nieuwsgierigheid, narcotica te gebruiken. De paus zei dit in een toespraak tot een afvaardiging van een Italiaanse farmaceutische onderneming. Hij drong er bij die gelegenheid op aan de jeugd onder meer via radio en televisie grondig voor te lichten over de gevaren van het misbruik van verdovende middelen, „zonder dat men dan het risico zou lo pen dat het een soort propaganda en bevordering van drugge bruik zou worden". „Natuurlijk", zo zei de paus, .zullen er wel enkele voor de verlei ding bezwijken, maar over het algemeen zal een dergelijke campagne voorkomen dat jonge mensen verdovende middelen gaan gebruiken zonder te beseffen wat zij eigenlijk doen". „De zorgwekkende verspreiding van het druggebruik is een re den tot grote droefheid voor ons", aldus de paus die verder zei dat er nieuwe wetten gemaakt moeten worden die onderscheid maken tussen de verschillende soorten drugs, die zeer van el kaar verschillen in hun aard en naar hun gevolgen". Doodsoorzaak ds. Manganhela roept twijfels op Verschillende organisaties heb ben de laatste dagen aange drongen op een onafhankelijk onderzoek naar de dood in een gevangeniscel van dominee Ze- dequis Manganhela, hoofd van de presbyteriaanse kerk in Mo zambique. Ook de regering van Mozambique heeft een ge rechtelijk onderzoek gelast naar de dood van de dominee, waarvan aanvankelijk werd aangenomen dat hij zelfmoord had gepleegcj. Inmiddels is be kend geworden dat ook 'n an dere kerkelijke leider, de ouder ling José Sidumo, reeds in juli van dit jaar zelfmoord zou hebben gepleegd. ..Bij het secretariaat van de Wereldraad van Kerken in Ge- nève bestaat ernstige twijfel over de juistheid van de door de Portugese instanties opge geven doodsoorzaak", zo schreven dezer dagen de ka tholieke en hervormde jeug- raad in een brief aan premier Biesheuvel en minister Schmelzer van buitenlandse zaken, waarin werd gevraagd aan te dringen bij de Portu gese regering op een onder zoek naar onmenselijke wreed heden in Mozambique. Volgens de jeugdraden wordt aangenomen dat de aanhou dende verhoren en martelingen door de Portugese geheime po litie ofwel rechtstreeks tot de dood van dominee Manganhela hebben geleid, dan wel dat hij zelf een eind aan zijn leven heeft gemaakt omdat hij vreesde aan deze folteringen niet langer weerstand te kun nen bieden en door bekentenis sen anderen in gevaar te zul len brengen. Inmiddels heeft de Wereldraad geëist dat de Portugese en in ternationale autoriteiten een onderzoek naar de omstandig heden en de motieven instellen die aanleiding zijn geweest voor de dood van dominee Manganhela. Ook de gerefor meerde Wereldbond heeft op een dergelijk onderzoek aange drongen. Volgens de autoritei ten in Mozambique heeft de dominee een briefje achterge laten waarin hij verklaarde zelfmoord te zMllen plegen. Hij werd dood in zijn cel aange troffen, hangend aan een bed- delaken dat aan het plafond was bevestigd. KORTE METTEN De ziel van de mens weegt precies eenentwintig gram. Tot deze conclusie is de Zweedse arts. Nils Olof Jacobson geko men na een uitvoerig onder zoek. Zijn bevindingen staan in het dezer dagen verschenen boek „Het leven na de dood". Daarin schrijft hij dat hij de bedden van stervenden op zeer gevoelige weegschalen heeft laten zetten. Bij het wijken van de levensgeesten bleek het gewicht altijd plotseling eenen twintig gram lager te zijn ge worden. De Leiders van de Latijns- Amerikaanse bisschoppencon ferentie (Celam) komen op 18 januari van het volgend jaar in de Argentijnse stad Mar del Plata voor een conferentie bij een ter voorbereiding van de in februari te houden bijeen komst van de secretarissen-ge neraal met de pastorale afde lingen van de Celam. Op beide bijeenkomsten zal men zich voornamelijk bezighouden met het opstellen van het jaarpro gramma. Dezer dagen bestond het Kapucijnerklooster Dornach in Zwitserland driehonderd jaar. In december 1672 heeft de vorst-bisschop van Pruntrut zijn toestemming tot het op richten van het klooster ver leend. In totaal worden er in Oos tenrijk 285 scholen geleid door vrouwelijke en mannelijke or den en congregaties. Dit is be kend gemaakt door woordvoer ders van de katholieke kerk in Wenen. In Keulen zal volgend jaar in november een internationaal congres over kerstgroepen ge houden worden. Aan het con gres zal een grote tentoonstel ling van kerstgroepen worden verbonden, waar groepen uit de gehele wereld geëxposeerd zul len worden. Het laatste con gres over kerstgroepen werd vorig jaar in Napels gehouden. De vraag naar de zin van het leven zal op de in 1974 in Mönchengladbach te houden Duitse katholiekendag centraal staan, zo heeft het centraal co mité van de Duitse katholieken besloten. Men is van mening dat die vraag ook betrekking heeft op de verhouding tussen de kerk en maatschappij. De „Piëta" van Michelange lo zal van januari af weer te bezichtigen zijn in de St. Pie- ter, zij het achter kogelvrij glas. Op 21 mei werd het kunstwerk ernstig beschadigd door een geestelijk gestoorde. De restauratie is uitstekend geslaagd. Links de Piëta na het herstel, rechts ervoor, waarbij te zien is, dat de hand van de arm is afgeslagen. Pleidooi van Pax Christi en „Amnesty" voor Russische gevangenen De Nederlandse afdeling van de katholieke vredesbeweging Pax Christi en Amnesty Inter national Nederland hebben bij gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van de USSR op 30 december een verklaring uitge- gegevn, waarin beide organisa ties de USSR hun felicitaties aanbieden, maar daar wel een aantal wensen aan verbinden. Men vraagt de regering van de USSR directe stappen te onder nemen die ertoe leiden dat allen in vrijheid komen die rechtstreeks of niet-recht- streeks om hun overtuiging ge vangen zitten of verbannen zijn, voorzover zij althans niet tevens wegens het gebruik van geweld zijn veroordeeld. Ook vragen beide organisaties iede re „andersdenkende", die in een psychiatrische inrichting zit, te laten onderzoeken door een commissie van psychia ters, die slechts verantwoor ding verschuldigd zijn aan het ministerie van volksgezondheid en oordeelt volgens internatio naal gangbare normen. Pax Christi en Amnesty Internatio nal weten dat het met de be handeling in psychiatrische in richtingen vaak droevig is ge steld. Tenslotte -aagt men de rege ring van de USSR ook om in de toekomst geen personen meer om hun overtuiging te vervolgen. Beide organisaties spreken de overtuiging uit dat de inwilli- dering zal ontmoeten. „Binnen cn buiten de USSR grote waar dering zal ontmoeten. Binnen de USSR zal het de leefbaar heid bevorderen, buiten de USSR zal het respect voor de USSR toenemen cn zal het po sitieve gevolgen hebben voor de honderdduizenden politieke gevangenen in landen met an- dersgerichte politieke stelsels", zo vcrwachen de beide organi saties. Eric van Ingen, Paul Steenbergen (let op de „familie-neuzen"), Jaap Wieringa en Myra Ward: Vier leden van de knopen-familie Huntziger anno 1 895 in „Polonaise" bij de Haagse Comedie. In tegenwoordigheid van de nun tius Monseigneur Felicl is gister avond in de parochiekerk van de H. Gerardus Majella een eenvoudig maar juist daarom zo treffend herdenkingsconcert ge geven op de 100ste geboortedag van Don Lorenzo Perosi. Deze musicus die de zeldzame ereti tel mocht dragen van „direttore perpetuo della Capella Sistina" heeft veel invloed gehad op de katholieke kerkmuziek, ook in ons land. Hij oefende die in vloed niet uit door artistieke vernieuwingen en ook niet door veel originaliteit maar door de oprechte, bijna kinderlijke blij heid waarmee hij zijn geloof be- leed in een sterk op de melodie Toch geven de populair geworden en gebleven vroege werken geen volledig beeld van zijn ac tiviteit, want bij beperkte zich niet tot een mooie, bevallige koorklank en een primaire ex pressie en heeft later op zijn manier en met wisselend resul taat ook „geëxperimenteerd". De organisatoren van het herden kingsconcert waren kennelijk van plan geweest wat van Pero- si's verschillende ontwikkelings stadia te laten horen maar veel van zijn merkwaardigste stuk ken zijn niet gepubliceerd of het materiaal ervan is lastig te krij gen. Zo moest gisteravond een wel aangekondigd instrumentaal variatiewerkje, dat ons een an dere Perosi wilde laten horen, helaas achterwege blijven. Nadat dirigent Jos. Vranken Sr. een begroetingswoord had ge sproken, presenteerde Jan Schmitz In een gevoelige or gelimprovisatie een reeks karak teristieke. merendeels vloeiende Perosi-thema's. Daarna volgden fragmenten uit een Requiem voor mannenkoor en orkest, uit één van de beide Missa Pontifi- calis voor gemengd koor en or gel en uit een Requiem voor mannenkoor en orgel. Cantate Domino en Cantate Maria Im- maculata, gesteund door het Ca- merata-ork^st of door de orga- I nist en zijn assistent, zongen deze muziek met een sterke be zieling. Het Italiaans bel canto mocht dan niet altijd helemaal lukken, de geest van blijde ver voering kwam volledig over, ook in de talrijke solotrekjes waarin tenor Bernhard van Soldt, bariton Piet Vlasveld en bas Jaap van Velzen verdienste lijke prestaties leverden. Het concert wetd letterlijk be kroond met het jubelende Te Deum uit het kerstoratorium U Natale del Redentore (1899) waarin een homogeen solokwur- tet (sopraan Alide Ellens, alt Frieda van Engelenburg, tenor Henk van Hemert en bas Jan Scholten) goed voor de dag kwam. ^Te qe/oum rs LUKZLH re/rf ZEu¥VSfE~ J uEBt&vpnQz amew&y Z/JN u/r^woatp.' UHDEJfflOUHD HEBBEHMJAIS een srmaiDzmr wafies/ieixftj DmeW/\ HUHN£M ll f HM zeicnp cpr%zz£N!!f TcQr\.,.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11