Herman Frank maakt van het HOT een super-speeltuin Wat u ook moet weten PAGINA 6 I.EIDSE COURANT MAANDAG 18 DECEMBER 1972 Elke zondagmiddag om exact twee uur, wordt het even doodstil in het HOT-theater. Op dat moment komt de wit te Piccolo van Kindertheater Pssst de toneelzaal binnen met z'n vreemde langzame pas en z'n blanke verwonde ring op 't gezicht. Ruim tweehonderd kinderen zijn even doodstil, maar beginnen dan tegen Piccolo te praten. Groeten, vragen. En.Piccolo antwoordt. Want achter Herman Frank heeft de in honderden jaren cultuur al ete- risch geworden Pierrot-figuur in zijn witte pak op de be gane grond gezet waar hij precies is als de kinderen voor wie hij speelt. Een goeie bekende, bij wie ze komen buur ten in zijn HOT-huis en die zodra hij z'n armen uit z'n wij de mouwen steekt het theatertje om kan toveren in een super-filiaal van hun speeltuin. Herman Frank is nu voor het tweede seizoen in Den Haag be zig „kindertoneel" te brengen, al zegt hijzelf dat het geen kin dertoneel is. Ouders zijn bij hem namelijk even welkom, en wanneer hij iedere zondagmid dag met een probleem op de proppen komt dat door alle aan wezigen opgelost mag worden, vallen er hier en daar overdui delijke opmerkingen in de rich ting van de oudere bezoekers te beluisteren. Zijn vorige pro gramma „Piccolo en de Papa- loeri" was behalve een kleurig spektakel een overduidelijke verwijzing naar de politieke si tuatie in Griekenland. Bij de „try-out" van zijn nieuwste pro gramma „Piccolo en de slag werker" viel de kreet te horen: „Jullie hebben betaald om hier te zitten. Wij niet. Eigenlijk zou het andersom moeten zijn." Herman Frank wil dat niet graag missen. „Het mes snijdt zo aan twee kanten. En voor jezelf heb je het gevoel dat je niet zo maar iets staat te doen. Bij de „Pappaloeri" werd er iemand in de handboeien gezet. Na af loop komt een jongetje vragen wat dat nou betekende. Dat moet je maar aan je vader vra gen, heb ik 'm gezegd. Een moeder komt na afloop naar me toe en zegt: Dat is me ook wat. Nou moet ik na uw programma over de „Zwartmaker" (met milieuvervuiling als „verstopt" onderwerp) groene zeep en soda van m'n kinderen gaan gebrui- een vader: Ik heb nou toch zo'n fijn gesprek met m'n zoon gehad." Ouders die het HOT als een veredelde crè che gebruiken, de kinderen „droppen" en zelf in de bar be neden gaan zitten, krijgen van Piccolo-Frank de wind van vo ren. Frank: „Ik scheld ze ver rot: Wat doet u hier? U hoort boven te zitten bij uw kinde- Boodschap Een „boodschap" vindt Herman Frank echter een te groot woord voor zijn werk. „Ik wil kinderen tussen de 5 en de 10 jaar ten eerste kennis laten ma ken met de elementen van het theater. Ten tweede moet het een „speelplaats" voor ze zijn, waarin ze zelf mee mogen doen. En natuurlijk het allerbelang rijkste is dat ze er plezier in hebben." Je krijgt nauwelijks een andere indruk in de zaal. Piccolo heeft het moeilijk en van alle kanten komen de sug gesties voor hulp. Sommige kin deren roepen, anderen hollen het toneel op. Je voelt dat Her man Frank probeert naar zo veel mogelijk opmerkingen te luisteren en er iets „mee te doen". Niettemin werkt hij met z'n medespelers volgens een min of meer omlijnd program ma, al bedraagt dat maar ne gen velletjes tekst. Er kan tij dens de voorstelling nog van al les gebeuren, en dat het ooit een geweldige chaos wordt, is niet eens ondenkbaar. Circusleed In z'n nieuwste programma, dat gistermiddag in première" ging, heeft Frank diverse accenten verschoven. Ditmaal zit hij in „Piccolo en de ontslagwerker" niet met een bestaand pro bleem, maar schept hij het zelf door een „contract" voor de tv te tekenen. Dat houdt in dat hij nooit meer in het HOT mag spe len en na de pauze is het aan een aantal vrijwilligertjes en het publiek om te bewijzen dat theater veel leuker is dan tele visie. Dat bewijs komt in de vorm van het „Circus Leed", waarbij kinderen achtereenvol gens „het paardennummer", het „roofdierennummer", de acro baten en de „vrouw met de baard" mogen zijn. Het be zwaar dat het nu maar enkele kinderen zijn die „mee mogen doen" wordt al gauw opgeheven door het gevoel van sterke „saamhorigheid" dat tussen het jonge publiek en „hun arties ten" ontstaat. Nadeel van het nieuwe Piccolo-programma is dat het vóór de pauze te weinig een sterke „draad" heeft. Het is te veel een aaneenschakeling van losse nummers, al zijn de drie clowneske muzikanten met 'Piccolo en de ontslagwerker': Een kindercircus té, naast mensen als de Chico's. de Three Jacksons en Johnnie Jordaan, cabaret in Rotterdam met Peter Blanker („In de Twijfelaar"), kwam via de pop- pekast aan z'n Piccolofiguur. „In de vakantie was m'n poppe- kast vijf weken lang een best seller", herinnert hij zich. „Maar ik had toch geen echt contact met 't publiek, al bra ken ze de kast af. Ik wilde met ze praten en toen ben ik als Piccolo uit de kast gekomen en er uit gebleven." Eerst bij het Nieuw Rotterdams Toneel in het Piccolo-theater (vandaar de naam), nu bij de Haagse Come- die, waar hij erg veel steun voor z'n werk krijgt, dan kostelijke dirigent Herman Frank is naar z'n eigen r-Liesje (Ineke Frank) vertoont haar „paardennummer" in het Circus Leed in Piccolo en de ontslagwerker' prachtig om te z Met z'n allen „M'n enige boodschap", zegt Her man Frank, „is dat aan het eind van het stuk iedereen helpt zorgen voor de goede afloop van het verhaal. We moeten alles met z'n allen doen." Hijzelf wordt daarbij geholpen door z'n vrouw Ineke, de graficus Jan Berkelouw, die meestal de „boze man" speelt, maar giste ren (vondst!) gewoon een kaart je mocht kopen en vanuit de zaal meedeelde „dat hij geen zin meer in slechte rollen had." Derde man van het vaste trio is Joop van Tol, inspiciënt en souf fleur bij het Rotterdams Toneel, en in het HOT Jas, straatmuzi kant. Herman Frank, 38 jaar, na de politieschool in het varié- zeggen „tot aan z'n dood toe waarschijnlijk idealist". In elk geval is hij nu hard aan het denken aan toneel voor kinde ren van 10 tot 14 jaar, een moeilijk te bespelen en volko men vergeten groep wat het theater betreft. Hij zal dan de Piccolo-figuur moeten laten ver vallen. Z'n vaste publiek hoeft niet bang te zijn. Zondag a.s. om twee uur mag het weer even de adem inhouden als de witte pierrot opkomt, verwon derd en blij kijkend naar al z'n gasten. Al heeft hij nog één wens: „Ik ben bang dat we een té vast publiek krijgen. Ik zou het graag uitbreiden. Niet al leen de „VPRO-kindertjes". Ik zou graag zien dat kinderen uit de Schilderswijk hier ook kwa men." Binnenkort hoopt Piccolo ook daar iets aan te doen. BERT JANSMA 'Kleuterburg' verrijkt Valkenburg VALKENBURG Burgemeester N. van 't Wout opende zaterdag de nieuwe christelijke kleuter school „Kleuterburg" aan de P. Oosterleestraat. De „officiële openingssleutel" werd vervol gens weggeborgen in een spe ciale diplomatentas. De burge meester vermeldde liet belang van de school voor de hele ge meente, maar vond de splitsing tussen het basis- en kleuteron derwijs wel jammer. De school is ontworpen door architect Sam van der Meij. In een re cordtijd van tien maianden is het gebouw van de grond geko- I HILLEGOM/LISSE In de kan tine van de N.V. Van Herwaar- den's Kalkzandsteenfabriek te Hillegom/Lisse vierden perso neel en directie zaterdag een gewijd Kerstfeest. Voorafgaande aan de officiële opening was er een bijeenkomst met genodigden uit de onder wijswereld, gemeentekringen en afgevaardigden van de kerkge nootschappen in de gemeen schapsruimte van de basis school aan de Broekweg. Dr. G. van Delft, voorzitter van „Kleu terburg", sprak in zijn wel komstwoord zijn dank uit aan al degenen die voor de snelle en goede totstandkoming van de school hebben zorg gedragen. Hij meende dat het een gelukki ge omstandigheid was dat er nog op één basis- en één kleu terschool kon worden lesgege ven. Vele sprekers feliciteerden de ge meente en het schoolbestuur met „Kleuterburg" en drukten hun vreugde uit in fraaie ge schenken. 's Avonds was er voor de bevolking van Valken burg gelegenheid Gewijde kerst viering bij v. Herwaarden ZOETERWOUDE De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Midden-Rijn land is er in geslaagd mevr. E. M. Bol-Vries aan te trek ken als maatschappelijk werkster voor Zoeterwoude- dorp. Zij zal iedere maandag en donderdag van 9-12 uur spreekuur houden in de Com missiekamer van Ons Huis, Kosterspad 3. Men kan zich ook wenden tot het bureau van de Stichting; Hoge Rijn dijk 249 Leiden. Tel. 01710- 25702. HAZERSWOUDE De voetbalvereniging Hazers- woudse Boys belegt op 1 ja nuari een Nieuwjaarsinstuif in de kantine. Tussen 16.00 en 19.00 uur is iedere voet balliefhebber van harte wel kom. ZOETERWOUDE Nadat zaterdagavond op de bingo avond van de SJZ-supporterc- vereniging reeds een flink aantal deelnemers wild wist is er voor de bijzondere kaartavonden, die woensdag en vrijdag worden Gilde viert kerstfeest OEGSTGEEST Morgenavond houdt het Kath. Vrouwengilde haar Kerstviering in de grote zaal van het parochiehuis aan de Rhijngeesterstraatweg. Voor de pauze zal mevrouw C. Boudens-van Heel uit Vlaardin- gen spreken over de wensen met Kerstmis. Over ditzelfde onder werp gaat ook het toneelspel in een bedrijf dat na de pauze wordt gespeeld. Het stuk is ge schreven door Stella den Boer en staat onder regie van me vrouw A. Pieck-Fernandes. Een traktatie uit de Gildekas zal het pauze-kopje-koffie een feestelijk aanzien geven. De Kerstvie ring, die ook toegankelijk is voor niet-Ieden, begint om 20 LEIDEN Het Minnehuis in de Kaarsemakerstraat blijft open. De besturen van het Minnehuis en van de Hervormde Diaconie hebben dit onlangs besloten, naar aanleiding van de onge rustheid onder de bewoners over hun toekomst. It verband met de brandonveilig- heid zai geprobeerd worden ei- leen cp de benedenverdieping mensen te huisvesten. De Com mandant van de Leidse Brand- heeft hiertegen geen be- Degenen die willen ver huizen en daartoe sterk genoeg geacht worden door de GG en GD, zullen worden opgenomen in de Lorentzhof.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6