Verkeerslichten op Willem de Zwijger laan geven kinderen rust Alma Mater koor: tenortekort Uniek concert geleid door grootse rlipse VVV EEN LPKV was weer groot succes WIL ELKE DAG MOLENT OCHT stad en randgemeenten Twee ton in Oegstgeest voor actie Stemmen in kerk Tf> niet in koor MAANDAG 18 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Het ziet ernaar uit, dat een aantal ouders van schoolgaande kinderen uit het Noorderkwartier en De Kooi in het voorjaar van 1973 een zorg minder zullen hebben. Op de kruising van de Willem de Zwij gerlaan en de Sumatrastraat komen dan namelijk de langver wachte verkeerslichten, die de Zwijgerlaan van het imago „ra cebaan" af moeten helpen. Er was de vorige week reeds een meer dan normale onrust in de beide wijken waar te nemen, nadat zich in enkele dagen tijd twee vrij zware ongelukken voordeden, waarvan de gevol gen veel ernstiger hadden kun nen zijn, dan in werkelijkheid - wonderlijk genoeg - het geval Woensdag werd de 10-jarige Theo Prins door een personenwagen aangereden toen hij met zijn fiets bij de Kooilaan de Willem de Zwijgerlaan overstak. Hij brak een been, beschadigde de knie van zijn andere been vrij ernstig en liep een hersenschud ding op. Verwondingen, die nog licht te noemen zijn als men be denkt, dat de jongen over een lengte van 20 meter door de auto werd meegesleurd. Op het zelfde kruispunt ontstond de dag erop een soortgelijk ongeluk, waarbij alleen materiële schade het gevolg was. Na deze twee aanrijdingen is het wijkcomité van het Noorder kwartier in actie gekomen. Op de scholen werd gewaarschuwd voor de enorme gevaren. Bij deze bezoeken op de scholen is het het wijkcomité opgevallen, dat er een zekere angst leeft bij de kinderen. Zelfs het automati sche voetgangerslicht bij de Beatrixstraat, dat door de over stekenden zelf kan worden be diend, blijkt in de praktijk niet veilig te zijn. Het komt doorlo pend voor. dat door rood licht wordt gereden en de overste kende scholieren maar net aan een ongeluk kunnen ontkomen. Volgens een zegsman van het co mité kan het verkeer, dat af komstig is uit Leiderdorp, door de snelheid, die het maakt bij de afdaling van de daar gelegen heuvel niet tijdig tot een veilige snelheid terugkomen. Een poli tiewoordvoerder deelde daaren tegen mee, dat bij de veelvuldig gepleegde snelheidscontroles in de Willem de Zwijgerlaan. absoluut geen sprake is van een hogere gemiddelde snelheid dan op andere vergelijkbare plaat sen in de stad. De politie is wel doordrongen van de grote geva ren. die er zijn bij de verschil lende kruisingen van de laan, maar verklaarde toch ook niet méér te kunnen doen, dan het houden van geregeld terugke rende controles en het toezien bij de „klaar-overs". Uit de cijfers blijkt verder, dat de kruising van de Marnixstraat met de Zwijgerlaan nog de meeste moeilijkheden oplevert. Na de reconstructie van de laan vorig jaar, waarbij onder ande re een strook om voor te sorte ren naar links bij de Kooilaan werd gemaakt, is er al een stuk onveiligheid weggenomen. Het is in ieder geval wel duide lijk, dat de Willem de Zwijger laan, samen met de Churchill- laan en de 5-meilaan, tot de gevaarlijkste wegen van de stad Leiden moet worden gerekend. Een van de eerste voorstellen in de gemeenteraad volgend jaar zal dan ook zijn, verkeerslichten te plaatsen cp de kruising Wil lem de Zwijgerlaan-Sumatra- straat-IJsselmeerlaan. Hiermee zal in eerste instantie bereikt worden dat het verkeer uit de richting Leiderdorp bij het bin nenkomen van het bewoonde ge deelte zwaar wordt afgestopt. Over het nemen van verdere maatregelen, bijvoorbeeld bij de Kooilaan en bij de Marnix straat, is nog niets bekend. Het kruispunt Willem de Zwijgerlaan—Sumatrastraat waarop binnenkort stoplichten geplaatst worden ZOETERWOUDE De Vlaamse reus van de heer E. Teske uit de Rijnstraat vormde het afge lopen weekeinde het pronkstuk van de jaarlijkse tentoonstelling die de Leidse Pluimvee- en Ko nijnensportvereniging in het centrum voor de vierde keer or ganiseerde. Zaterdagmorgen werd de expositie door burge meester Detmers, vergezeld van wethouder A. Duindam, met enige welgekozen woorden ge- ïoeterwoudes eerste burger zei dit jaarlijks karwei met steeds groter genoegen te vervullen en sprak de hoop dat de LPKV ook volgend jaar weer naar zijn ge meente zou komen. Om dit te stimuleren stelde het gemeente bestuur een aantrekkelijke geld prijs beschikbaar die door voor zitter P. v.d. Mark in ontvangst werd genomen. De belangstelling was zaterdag matig maar zondag kwamen zeer velen een kijkje nemen. Er waren ruim 200 inzendingen die beoordeeld werden door de keurmeesters V.d. Bent (uit Kat wijk) Den Otter (Krimpen a.d. Lek) Roobol, Greup en B. Re- meyer uit Gouda. Aan de vol gende leden werd een hoofdere prijs voor hun inzending toege kend; Konijnen: E. Teske, Zoeterwoude, grote rassen, Beker Leidse Cou rant. A. Kokshoorn, Voorschoten mid denrassen, L v. Ruiten, Rijp- wetering. Tekening rassen, M. Kraayenoord, Katwijk. Kleine rassen, J. Spring in 't Veld, Rijp- wetering, mooiste van jeugdlid. Sierduiven: P. Angevaare, Voor hout, mooiste duif, tevens mooi ste oude duif, Legpenning ge meente Leiden, C. de Geus, Lei den, L. Helder, Leiderdorp, mooiste jonge duif. Cavia's: H. Opdam, Stompwijk. mooiste cavia en tevens mooiste beer (Legpenning Leids Dag- mooiste zeug. e 352 wandelaars, die afgelopen zaterdag aan de Molentocht deelnamen Leiden Het organiseren van de Molenwandeltochten (buiten het geijkte zomerseizoen) door de Wandelkring Leiden en Omstre ken en VVV Leiden leek een gok. De wandelsporters zijn over het algemeen nog niet ge wend aan het idee, het hele jaar door te tippelen. Niettemin blijkt het initiatief tot de Leidse Molentocht een goede gooi te zijn geweest. Op zaterdag 4 no vember j.l. werd de route (9 it 10 km) door 438 wandelaars vol bracht. Afgelopen zaterdag wa ren het er 352, die na afloop hun beloning een ronde, met de hand geschilderde, tegel van plateel, voorzien van een afbeel ding van één van de 4 molens langs de route in ontvangst mochten nemen. „Dat aantal valt best mee", ver zekerde men ons; „we hadden op een lager aantal gemikt. Maar wie nu heeft meegelopen, komt de volgende keer zeker te rug. De winterseries in de wan deltochten zijn nog uitzonderin gen. Dat willen we een beetje doorbreken. De echte wande laars weten ons wel te vinden, maar de niet-seizoenlopers zijn nog wel een minderheid". Het is de bedoeling van WV-Lei- den om vanaf maart volgend jaar elke dag de Molentocht te organiseren. De toeristische route voor Leiden met bijzonder antrekkelijke objecten kan ie dereen volbrengen. De dagelijk se Molentocht wordt opgenomen in het landelijk wandelprogram- Het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein was zaterdag van tien uur tot half drie een ontmoe tingsplaats voor tientallen oude (wandel)bekenden. Begroetingen aan de lopende band: „Hè, nou zie ik het; hoe is het er mee? Ik had je, met die hoed op. niet zo gauw in de gaten". Uit het hele land waren ze er weer en om het internationaal te maken kwamen 2 Belgen en een En gelsman even overwippen voor de Leidse Molentocht. De vol gende zijn op 20 januari en 10 februari a.s. ..Tot ieders Genoegen'' C? gaf trage klucht Zaterdagavond jl. heeft de to neelvereniging „Tot Ieders Genoegen" in het St. Anto- nius Clubhuls een feestavond verzorgd, waarvan het eerste deel natuurlijk in beslag ge nomen werd door de tradi tionele uilvoering. Om het feestelijke karakter zoveel mogelijk te benadrukken had men hiervoor een klucht van John Dole gekozen, nl. „De kat op het spek". Hoewel dit zonder enige twijfel niet een van de sterkste kluchten was, die ik ooit gezien heb (het is af en toe allemaal wel èrg onlogisch), waren alle ingrediënten die voor een dergelijke avond nodig zijn, ook wel degelijk aanwe zig. Wat helaas wel eens niet aan wezig was, was het inzicht hoe zo'n klucht met een maximum aan effect ge speeld kon worden: de zo noodzakelijke snelheid, die er vóór de pauze wel ontbrak na de pauze en met name in het laatste bedrijf wel wat erg vaak. Het meest hieronder te lijden had Wim Beekman, die zijn rol toch al iets te nadrukkelijk speelde en daardoor vele gagarun- deerde lachertjes de mist in zag gaan. De grote sterkte van zijn rol is juist de non chalance waarmee de „grap pige opmerkingen" geplaatst moeten worden. Deze juiste feeling voor het klucht-ele ment was wel volledig aan wezig bij Mijni Boom, die mevr. Scott neerzette met een vlotheid en een argeloos heid, waar menige amateur toneelspeler jaloers op kan zijn. Onmiddellijk na haar moeten genoemd worden Corry van Doorn als raak getypeerde Kate ei lie Kuiper als een leuke zij het niet bepaalde Ita liaanse onruststookster. Ook de andere rollen werden onder leiding van regisseur Jacques Boom met de nodige verve gespeeld. Paul Korenhof OEGSTGEEST De bazaar, die door de jeugd in het Gemeente centrum van Oegstgeest (foto) werd gehouden in het kader van de actie Kom over de Brug heeft een bedrag van 2000,- op gebracht. In heel Oegstgeest bracht de actie 200.146,- op. Na de uitslagen, die wij zaterdag al publiceerden kwamen van nog enige gemeenten de totalen binnen. Aarlanderveen offerde 13.237,25; Woubrugge 18.020,- en Katwijk bracht 51.505,68 bijeen LEIDEN Zaterdag wordt in de Stadsgehoorzaal een Kerstpopshow gehouden, met medewerking van de pop groepen, Focus, Centaur en Alquin. Kaarten voor de - avond, die begint om 20 uur, zijn verkrijgbaar bij de kas- I sa van de Stadsgehoorzaal. Kwik wil inspraak over sporttarieven LEIDEN Het raadslid II. C. Kwik (PAK) wil dat de Raad van Beheer van de Sportstich ting in de verguderlng vun aan staande dinsdag het punt Sport- tarieven nog niet aan de orde stelt. Dit omdat die dag ook de gemeenteraad vergadert en de gemeenteraadsleden daardoor niet bij de vergadering van de Raad van Beheer aanwezig kun nen zijn. Ook op 14 november hielden de gemeenteraad en de Raad van Beheer van de Sportstichting te gelijkertijd hun vergadering Zoals bekend overwegen B. en W. de tarievcr. van de Grncn- oordhal in geval van sportmani festaties aan te passen aan die van de Vijf Meihal. Dat zou een meeropbrengst van 31.000 gul den tot gevolg hebben. Kwik vraagt zich of of dat gerecht vaardigd is en vindt het juist daarom belangrijk dat de ge meenteraadsleden bij de verga dering van de Raad van Beheer een inbreng kunnen hebben. De gemeenteraad zou het onderdeel sporttarieven van de begroting volgens Kwik pas in de verga deringen van 30 en 31 januari en 1 februari moeten behandc- Het Alma Materkoor gaf zondag middag zijn traditie-getrouwe Kerstconcert in de Hartebrug- kerk. Medewerking verleenden de alt Truus van Dongen en Jan van der Meer (orgel). Leek ons aanvankelijk dat het Alma Materkoor teveel op het zelfde stramien blijft voortbor duren wat zijn programmakeuze betreft, het werd ons zondag middag duidelijk dat het nauwe lijks andere mogelijkheden meer heeft, indien de samen stelling niet met spoed wordt aangepakt. De bezetting van de tenoren is dermate zwak, dat er geen sprake van evenwicht meer is. En goede tenoren zijn er wel. Wij hoorden hen tijdens de samenzang. Zij zaten in de kerk, niet in het koor. Het Alma Materkoor heeft van oudsher een gedegen reputatie. vooral de sopranen een mooie homogene groep. Maar wij vragen ons toch af, of de dirigent Nico Schrama het roer niet eens moet omgooien. A capella-werken zijn onder deze omstandigheden zonder meer gevaarlijk, omdat elk fa len onverbiddelijk wordt ge hoord. Bovendien is het gevaar voor de toneren, zeker in de Hartebrug- kerk, niet denkbeeldig. Dat niet temin het koor tot artistieke prestaties in staat is, liet het horen in de Kerstliederen in de bijzonder mooie bewerking van Louis Toebosch. Maar hier la gen de eisen dan ook aanmerke lijk minder hoog dan bij Byrd en Palestrina. Een ander verwijt treft de diri gent tijdens de samenzang. Hij verzuimde daaraan leiding te Een goede afwisseling was het so- geven en richtte zich uitsluitend listisch optreden van de alt to. zijn koor dat nu juizt op dat Truus van D „,ar moment zijn leiding kon missen. In de samenzang dient men de heeft een Sroot volume en is toehoorders in het geheel te be- fraai getimbreerd. Haar aan trekken; zij vormen mede een koor. waarvoor de dirigent ver antwoordelijk is. Het ging dan ook fout! deel in dit coi den. Dit neem haar keuze va muntte door hadden van verwacht dan dir, Herr". icert was beschei- t niet weg dat ook in werken niet uit- originaliteit. Wij haar Iets anders Handels Dank sei die gegeven, die wij van het Alma Materkoor in het verleden ge woon waren. Wij zijn er echter van overtuigd dat het wel an ders kan, indien het koor zijn evenwichtige samenstelling weer heeft hervonden, en indien Nico Schrama erin zal slagen, zijn mensen wat meer te anime- B. RIJNDERS T^l Toen destijds Eduard Elipse afscheid nam van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, liet men een dirigent gaan d'te niet alleen van emi nente betekenis was voor hel orkest zelf. maar voor bet gehele Nederlandse muziekleven. De waarde van leen mens, en dat geldt zeker voor Eduard Flipse, houdt niet op bij een leef tijdsgrens die maatschappelijk is vastgesteld. Flipse is nog steeds hij is nu 76 Jaar een groot dirigent. Hiervoor is zeker inlet zijn vak manschap en ervaring alléén bepalend, maar meer nog zijn creativiteit en Inzicht in de parti tuur. En dat Is «en kwestie van geestelijke in stelling en kunstenaarschap, een steeds door gaand groeiproces dat aan Eduard Flipse geen mijlpalen in de Weg heeft gelegd. Mij Is nu sinds jaren dirigent van het Antwer Philhar monisch orkest en van het Antwerps Philhar monisch koor. Laten we het voorzichtig stellen met te zeggen, dat we, althans in Leiden, nog geen orkest hebben gehoord, dat een klankeven- wicht heeft bereikt, zoals hier werd gedemon streerd tijdens het zaterdagavond gegeven Kerstconcert. De mening dat de akoestiek in de Stadsgehoor zaal fnuikend zou zijn voor orkestmuziek, is voorgoed gelogenstraft. Het orkest heeft een be nijdenswaardig blazersensemble, een groep die wij in het bijzonder noemen, omdat daar altijd de akoestische knelpunten liggen. Wat het or kest aan kleurrijkdom en gloed opbracht in Respighi's „Fontane di Roma" verdient een on verhulde bewondering. Dezelfde diepte in visie trof ook in Wagner's Ouverture „Tunnhlluser", waaraan de dirigent een zeer persoonlijk reliëf Marinus Flipse vertolkte de klnvicr-lnleidlng van Beethoven's Koorfantasie, een berucht moeilijk werk, niet alleen voor de piano maar ook voor het koor. Marinus Flipse heeft een proohtige gave techniek, gepaard aan een doorleefde mu zikaliteit. Dat men bij deze partituur wel eens even zijn adem inhoudt of het wel goed zal gaan, is begrijpelijk. Zelfs een piano-reus als Beethoven zelf, faalde toen hij zijn eigen werk tent d<wp hield. Dit is een excuus voor iedere pianist die hier „Iets moet wegwerken". Hoe dan ook, een feit is dat Marinus Flipse gerekend moet worden tot de pianisten van de eerste orde. Het slotdeel heeft voor het koor dezelfde moeilijk heden als het slotkoor uit de negende sympho nic, waaraan het trouwens sterk doet denken. Ook hier de hoge ligging, die Beethoven te In strumentaal gedacht heeft. Maqr de Antwerpse sopranen hebben zich kranig gehouden. Drie fragmenten uit de „Messiah" van Htindel geven een beter inzicht in wat dit koor vermag. Het moet ons van het hart. dat de bezetting van te- -o-en en bassen hier tot voorbeeld mak strekken aan alle koren, in het bijzonder de Nederland se. waar het nogal eens aan het Juiste even wicht ontbreekt. Eduard Flipse. die elk werk van een korte inlei ding voorzag. leidde ook de samenzang, waar aan de stampvolle Stadsgehoorzaal met overga ve deelnam. B. Rljnders

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3