Blokkeer kan gaan sparen voor Oosteuropese trip Hoefnagel vierde Ton come-back" met zege Overwinning kostte Deltalloyd'AMVJ weinig inspanning Nieuwe coach Deltalloyd Tal reeds zeker van schaaktitel Roemeense roeicoach toch naar Nederland Van onze volleybalmedewerker DEN HAAG Circa 400 toeschouwers bevolkten zater dagavond de Voorburgse Vliegermolen om Blokkeer tot de kwartfinales van de Europa Cup voor bekerwin naars te zien doordringen. Na de triomf van 3-0 van vo rige week in Frankrijk over VGA St. Maur was het haast vanzelfsprekend, dat de Franse ploeg in de re turn geen kans zou krijgen. Blokkeer had exact 75 minuten nodig om de strijd met 3-1 in zijn voordeel te beslissen. Deze zege impliceert, dat Blokkeer een verre en kost bare reis naar Oost-Europa moet gaan maken om daar in tournooivorm de strijd te gaan aanbinden met de be kerhouders van Rusland, Bulgarije en Tsjecho-Slowa- kije. Coach Henk Hoogerwaard hoopt dat een en ander in laatstgenoemd land zal plaatsvinden. „Tsjecho-Slo- wakije is het beste, omdat in dat geval de kosten het laagst zullen zijn en zolang je geen sponsor hebt zijn de centen natuurlijk een erg be langrijke factor". De door de Voorburgse ploeg zo fel be geerde financiële steun van een sponsor, waarover team leider Karei ten Bruggencate meedeelt: „Er wordt inder daad over een sponsor ge praat. De besprekingen zijn zelfs al in een tamelijk ver gevorderd stadium. Laten we hopen, dat het allemaal gun stig verloopt". Blokkeer startte de le set zeer overtuigend. Al snel was de stand op 5-0 gebracht, het geen coach Chauffier van St. Maur tot de eerste time-out noopte. Deze onderbreking deerde de Voorburgers ech ter niet, want via 7-1 en 11-2 was na 14 minuten de zaak bekeken en de set met 15-3 in het voordeel van de Voorbur gers beslist. St. Maur had die eerste set slechts zwak tegenspel gebo den. Het stoppen was aan Franse zijde uiterst zwak, waardoor de passes er even eens slecht uitkwamen en bovendien was het blok niet opgewassen tegen de hoge en harde aanval van de thuis club. Evenals vorige week dreef het team van de bezoe- BAKOE Mikhail Tal heeft zich reeds twee ronden voor het einde van het toernooi om het Russische schaak kampioenschap verzekerd van de titel. Tal versloeg Zidkov na het uitspelen van een afgebroken partij en heeft 14 punten verzameld. Wel kan Toekmakov nog ge lijk eindigen, maar dan krij gen volgens de nieuwe re glementen van de nationale bond zowel Tal als Toek makov het Russische schaak kampioenschap. kers weer helemaal op de at letische donkere Severine Granvorka, afkomstig uit het Westindische Martinique. Hij was in feite de enige, die zich met de spelers van Blokkeer kon meten. Nu, door het winnen van de eerste set Blokkeer in de to taalscore op een niet meer in te halen voorsprong van 4-0 was gekomen, werd in de volgende ronden een versnel ling teruggeschakeld. Hier door konden de Fransen in de tweede set de zaak rede lijk in evenwicht houden. Na tussenstanden van 8-5 en 12-8 kwamen de partijen bij 13-13 voor de eerste maal op gelijke voet. Dit tot uitzinni ge vreugde van de enkele tientallen, met hun favorie ten meegereisde, Franse sup porters. Het scorebord wees zelfs nog 13-14 aan, maar dit werd Blokkeer wat te bar en snel werd naar de setzege doorgedrukt: 16-14. De derde set bracht nogal wat wijzigingen in de opstelling van Blokkeer. Peter Pillon verscheen in de plaats van Johnny Groen en Mondriaan werd gewisseld voor de licht geblesseerde Loek Willem- stein. Henk Hoogerwaard: „Het was misschien niet he lemaal verantwoord om Loek te laten spelen, maar hij wil de zelf dolgraag het veld in. Gelukkig ging het allemaal zonder moeilijkheden". St. Maur liep in die derde set brutaal uit naar 4-0 en in het verdere verloop gelukte het Blokkeer niet meer om aan de gunstige kant van de sco- je te komen. Ondanks een ti me-out bij 9-4 gaven de Fransen de set niet meer uit handen en kregen zij met 15-9 het door hun enorme in zet welverdiende tegennunt. Henk Hoogerwaard na afloop: de Fransen (wit shirt) Blokkeer in moelijkheden. Het was ook de enige „Je weet, dat je de volgende ronde al hebt bereikt en dan De derde set stelde daarna weinig meer voor. Het onevenwichtige .MUC, alleen Michel Guy, Claude Evrard en Gerard Brandenburg waren gelijkwaardige tegenstan ders, speelde de laatste set vol ledig gedemoraliseerd en dien overeenkomstig chaotisch. Coach Jaap Korssloot kon, als gold het een onbetekencn competitieduel, in zijn basisformatie Valken burg, Trompetter, Jansen, Hoe- boer. Veldhuis en De Jager wis selen zonder de overmacht van zijn ploeg aan te tasten (154). AMSTERDAM De Roemeen Ion Bulugioiu wordt mogelijk toch bondscoach van de Ko ninklijke Nederlandse Roei- bond. Toen het bestuur van de KNRB vorig jaar over eenstemming met de lector aan de academie voor licha melijke opvoeding in Boeka rest had bereikt, kreeg Bulu gioiu van zijn regering geen toestemming het land te ver laten. r. Udo Suermondt, voorzitter van de KNRB, zei zondag middag tijdens de jaarverga dering van de bond in de Amsterdamse RAI, bericht van de Roemeen te hebben ontvangen, dat er thans een ander beleid zou worden ge voerd ten aanzien van het verstrekken van uitreisvisa en dat Bulugioiu hoop had alsnog naar Nederland te kunnen komen. Hij was vele jaren trainer van de nationa le ploeg van Roemenië. Belangrijkste onderwerp van gesprek was het voorstel over te gaan tot een wijzi ging van de inning van con tributies. Dit mede omdat er momenteel een achterstand van de betaling daarvan ia van ongeveer 78.000 gulden. Gedacht werd in de richting van een voorlopige aanslag, die later zou worden gevolgd door een definitieve, alsmede een clausule dat bij te late betaling een boete van tien procent zou worden opge legd. Do afgevaardigden stonden op dit punt lijnrecht tegenover hun bestuur. Na ruim twee uur van soms geprikkelde discussies besloot voorzitter Suermondt het punt van de agenda af te voeren en commissie ad hoe te laten nagaan welke mogelijkheden er op dit gebied zijn. Tot secretaris van de KNRB werd de heer dr. mr. J. Schlette gekozen. Hij is voor- ritter van de Where uit Pur- merend en volgt drs. D. G. Kernkamp op. verslapt natuurlijk de con centratie gedeeltelijk. St. Maur mag dan misschien technisch niet zo goed zijn, maar ze knokken er wel voor en dat leverde hen de derde set op. Trouwens, het was voor het publiek toch' ook veel leukef, dat de par tij Nwat langer duurde". Gedurende de vierde en laatste set beheerste Blokkeer het spel weer volledig. De basis opstelling met de vertrouwde routiners Frank Constandse, Joop Tinkhof en Jacques de Vink was weer binnen de lij nen en, mede daardoor, was St. Maur volkomen kansloos. Sterspeler Granvorka zag dit wel in, want hij ging rustig aan de kant zitten uithijgen. Hoogerwaard: „Ik snap niet wat die Franse coach be zielt. Op die jongen wordt zonder meer pure roofbouw gepleegd. Zoiets mag je als coach gewoon niet goedvin den!" Blokkeer liep na tussenstanden van 6-3 en 10-4 regelmatig door naar 15-4, waarmee de eindstand op 3-1 werd be- De Voorburgers kunnen nu gaan sparen voor hun Oost- Europese avontuur, dat door Hoogerwaard met gematigd optimisme tegemoet wordt gezien: „Eerste word je daar natuurlijk nooit, maar er is een mogelijkheid om een goede klassering te be reiken. De Russische club Alma Ata heb ik in Neder land al in actie gezien en ik geloof, dat mijn jongens een kans hebben, ook al omdat lokkeer momenteel erg goed draait. En wie weet kloppen we er dan nog wel eentje". De enige speler van St. Mauer. die zich kon meten met Blokkeer was Severine Granvorka (8). Op de foto passeert hij met een harde smash het Rijswijkse blok. Ton Hoefnagel is weer terug in de nationale tafeltennistop. Deltalloyd zocht vorige week contact met hem. In het toer- SCHEVENINGEN Toen de zege van Deltalloyd een maal een feit was, nam Ton Hoefnagel nog wat onwen nig de felicitaties in ontvangst. Het was een blijk van erkenning voor de coach, die zijn eerste optreden bij de Amsterdamse tafeltennisvereniging vierde met een succesje. Hoefnagel reageerde aarzelend, in de verove ring van de Trofeo Caballero immers had hij nog niet zo'n groot aandeel gehad. Pas in de finale nam hij de plaats in, waar hij thuishoort: Die van coach. den zowel Bert Schoofs als Carel Deken de naam van hun vroegere bondscoach. Ton Hoefnagel twijfelde dan ook niet meer en gaf alle steun aan het eerste heren team. „Ze hadden geen coach meer en het is voor de spelers een extra belasting om die taak onderling uit te voeren. Voor mij is het nu gemakkelijk te combineren met mijn werk, ik doe op het moment toch niets in de bond". Het feit, dat hij vijf jaar is weggeweest, wil Hoefnagel geen bezwaar noe men. „Ik weet. hoe Carel Deken en Bert Schoofs spe len. Rob Meyer, de derde man, is jong, die leer ik nog wel kennen. En eigenlijk ben ik er niet uit geweest, ik heb veel wedstrijden gevolgd. Er is niets veranderd", r was nog een reden, die de „come-back" van de 41-jari- ge coach zo aantrekkelijk maakte. Deltalloyd heeft een bijzonder professionele aan pak. „Coaching is een ver lengstuk van de training. Na onderling overleg kan ik ook iets extra's in de training in lassen". Ton Hoefnagel doelt dan op de grote mogelijkhe den, die hij bij de best ge sponsorde vereniging krijgt. Deltalloijd was één van de voorlopers, er was al sprake van vergoedingen, toen het begrip „sponsoring" nauwe lijks bekend was. Tafeltennis was in Nederland ondanks het lage peil vreemd ge noeg toch een van de eerste sporten, waarvoor „geldschie ters" interesse toonden. In korte tijd veroverden de ver enigingen, die de hulp van een sponsor konden bemach tigen een toppositie. Met mixedtoernooi om de Tro feo Caballero met de daar aan verbonden geldprijzen was er het bewijs voor. Tot de laatste vier drongen door: Deltaloyd, Tempo Team, NMB/VDO en Sanocel/Scyl- la. De andere acht deelne mende verenigingen stonden machteloos. Zij misten ook de steun van een sponsor. Ton Hoefnagel: ..Toch is een sponsor gunstig, als niet al leen het eerste team, maar de hele vereniging er voor deel van kan hebben. Boven dien is aansluiting met de top alleen maar mogelijk met de hulp van een spon sor. Een noodzakelijke eis van topsport is enorm veel uren maken en die trainings- Vijf jaar was Ton Hoefnagel weggeweest uit de nationale top. Zijn afscheid kwam. toen de NTTB een full time trainer wilde aantrekken. Hoefnagel kreeg het eerste aanbod, maar weigerde met het oog op zijn werk. „De trainer moest mee met elke trip naar het buitenland en daar had ik de tijd niet voor". Voor hem in de plaats kwam uit Joegesla- vië Dusan Tigerman, die nog steeds de scepter zwaait, over. De ex-bondscoach bleef, al was het minimaal, tafel- talent. De nationale top ver- jÉgm van gesprek gehad en we kwa- koord". De onderhandelingen V. verliepen moeiteloos. Delta- i g'-^BRB lloyd zat al maanden zonder en Hoefna- gel verlangde eigenlijk best terug naar zijn oude functie. „Nader contact met nationa- 9c le en internationale top is nog interessant". t' BBl- Lrx J Bovendien kon de Haagse Hw B8fi V coach moeilijk meer weige- I HHm CBB toen dat hem graag BIBBBBBBBBHBL* - ^BBRBHBHHB'BB^MUHHBÜ wilden hebben. Toen alle pogingen om een buitenland- Moeizaam retourneert Theo Wijnberg onder het toeziend oog van Piet de la Fontaine de bal in heren- se trainer-coach aan te trek- dubbelspel tegen Sanocel Scylla (Onnes/Van Zeeland). Wibats zou in het eigen toernooi echter ook ken, waren mislukt, noem- niet verder reiken dan de kwartfinales. uren moeten nu eenmaal be taald worden". Deltalloyd en Tempo Team bewezen dan ook zoals gebruikelijk hun machtspositie op het toernooi van Wibats in de Scheve- ningse André Thunissenhal. Jaloerse blikken van andere clubbestuurders, die talenten voor weinig geld zagen ver trekken. bleven niet uit. Te genstanders ageren vooral tegen de ronselpraktijken. Peter van Straelen, de jonge coach van finalist Tempo Team begrijpt die wrevel. „We willen ons versterken, dat zal ik niet bestrijden. Maar wat verstaat men onder ron selen? Je moet ook begrij pen. dat leder talent op een zo hoog mogelijk niveau wil spelen. Wij kunnen ze daar bij helpen. Maar het is echt niet zo, dat we ze ten koste van alles willen hebben". En dan wijst de 24-jarige coach op de „aparte positie", die Tempo Team als sponsor in neemt. „De belangen van de speelster of speler staan bij ons voorop. Het brengen van publiciteit is een voorwaar de, maar het moet niet ten koste van alles gaan. Spon sor Tempo Team hecht zeker zoveel waarde aan het socia le aspect". Dat gebeurde za terdag dan ook. Bert van der Helm verloor van Peter Overbosch (Phoenix) en Bert Schoofs. Het mocht. Peter van Straelen: „Bert is door een verhuizing lichamelijk erg vermoeid. Bovendien moet je tussen twee competi tiehelften in wat relaxen. Je kan niet altijd in topvorm zijn". KEES KOOMAN uitaten Ellen Helm—Bonje Heit- 7i?l/Bért Sch"v>f* 21-16. 21-in. Connie van Moorat—Annemleke van Moorst 1»—21. 1321 Nico van Slobbe—Carol Deken 16—21. 21—19. 18—21. Ellen v d. Helm— Sonja HelUol 8-21. 5-21 Hert v d. Helm- Bert Schoof* 31-29. 17—21. 13—21. Elndklatiement1 Tempo Team Amsterdami: 2 Deltalloyd (Am- AMSTELVEEN - Deita- lloyd/AMVJ kan zich gaan klaarmaken voor de halve fina les van het toernooi om de Europese volleybalbeker voor landskampioenen heren. De tweede wedstrijd tegen MUC Montpellier bleek zaterdag een formaliteit: 3—0 (15—5 15—10 154) in iets meer dan een uur eenzijdig volleybal. Vorige week worn AMVJ In Montpellier al met 3-1. IUC was bij lange na niet opge wassen tegen de Amstelveners, die in de Franse ploeg zelfs geen aantrekkelijke sparring- partner vonden voor de duels in de halve finales (tweede week einde in februari), waar AMVJ in eigen zaal waarschijnlijk de kampioenen van de Sowjet-Unie, Tsjcchoslowakije en Italië zal ontmoeten. Pressie Montpellier was te jong, te oner varen en kon niet onder pressie spelen. Een druk, die zich In de eerste set manifesteerde door de grote slagkracht van Valken burg, Jansen en Veldhuis. AMVJ was superieur aan het net, maar speelde na de goede start (15—5) minder imponerend. In de tweede set bleek echter dat MUC ook niet de druk van een mogelijk succes kan weerstaan. Met een voorsprong van 6—1 en 10—8 hadden de Fransen kans op setwinst, maar daarna maakte de ploeg een aantal kin derlijke fouten bij het dekken achter blok of smash en door slecht timen, waardoor drie keer het net werd getoucheerd. AMVJ incasseerde koel en won de tweede set met 1510. Door de overwinning in Montpellier (31) was de plaats in de halve finales toen al bereikt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17