Dramatisch duel in de Kuip v. Esdonk in zijn eentje gelijkspel Verdedigend AZ Excelsior hield in Den Bosch stand Groningen buitte zwakke defensie van Amsterdam uit MAC liet kansen cp de zege liggen EREDIVISIE EERSTE DIVISIE TOPSCORERS PROGRAMMA TOTO Nijmegen De PSV-speler Van Esdonk heeft in het Goffertstadion een be langrijke rol gespeeld te gen NEC. In de 28e minuut van de eerste helft schoot hij zijn ploeg naar een voorsprong van 1-0, nadat scheidsrechter Ram een over treding van Nordqvist tegen Kronshorst onbestraft had ge- latent. Zeven minuten voor het einde speelde Van Esdonk zo ongelukkig op zijn doelman te rug, dat Cas Janssens plotse ling in stelling kwam. Hij maakte geen fout en bracht zijn ploeg naast de Eindhove- naars. Op dat moment was de gelijke stand in overeenstem ming met het spelbeeld. In de eerste helft was PSV toon aangevend. Van der Kuylen had er toen voor kunnen zor gen dat zijn ploeg de zege vrijwel niet meer zou kunnen ontgaan, maar zelfs de een voudigste kansen waren voor hem te moeilijk. Na de rust kwam NEC sterk te rug en zette PSV onder druk. Desondanks slaagde NEC er slechts een keer in te scoren. Scoreverloop: 28. Van Esdonk 0-1, 83. Janssens 1-1. Scheidsrechter Ram. Toe schouwers: 10.000. NEC: Sobczak; Visser. Kornelis, Gerritsen en Eggenkamp; Thijssen, Kamps en Krons horst Hamberg (Hermsen), Hoevenberg en Janssen. PSV: Van Keveren; Van den Dungen, Van Kraay, Nord- qvest en Strik; Van Esdonk (Munk Jensen), Krijgh en Mulders (Dijkstra); Schmidt Hansen, Van der Kuylen en Hoekema. VELSEN Behoudens in de laatste minuten van de tweede helft heeft AZ '67 het in Velsen tegen Telstar niet moeilijk gehad. Door een verdedigende instelling moest de Noordhollandse combi natie het initiatief veelal aan de thuisclub laten. Telstar ver zuimde echter een hoog tempo te spelen, waardoor de Alkmaar- se achterhoede steeds tijdig kon ingrijpen. Bovendien waren de uitvallen van de bezoekers vaak zeer gevaarlijk, vooral door Schaafstra en Vredenburg. Telstar trachtte via de zwaargewicht Van Kooten tot winst te ko men. Een taktiek, die trainer Van der Hart had voorzien en waarop zijn defensie was ingesteld. De mooiste kans op een doelpunt kreeg uitblinker De Vries kort na de rust. De bal sprong echter via de binnenkant van de paal het veld weer in. Ook AZ kreeg kansen, Vredenburg en Schaafstra doken alleen voor Van der Meeren op, maar doelpunten bleven uit. Scheidsrechter Boosten Toeschouwers: 8500 DEN BOSCH FC Den Bosch is er, ondanks een geweldige inzet, niet in geslaagd in het belangrijke duel tegen Excel sior de volle winst te behalen Beide ploegen speelden vankelijk wat terughoudend waarbij Excelsior het r het accent op de verdediging legde. Trainer Jan Remmers had de Bossche formatie drastisch ge wijzigd en twee snelle vleugel spelers, Salfischberger en Vis sers, opgesteld. Desondanks volhardde de ploeg weer in aanvallen door het centrum, die geen effect sorteerden. Na de rust stonden de Rotter dammers een half uur met de rug tegen de muur. Uit een van hun schaarse tegenstoten had Van der Vaart in de 68e minuut nog bijna succes, maar twee formidabele red dingen van doelman Van der Pluym, die eerst zijn schot keerde en daarna een felle kopbal over de lat tikte. Tegen het einde kwam Excelsior in dit spannende maar niet op hoog peil staande duel nog maals gevaarlijk terug, maar Bassant en Van der Heide konden de juiste richting niet vinden. Scheidsrechter Derks. Toeschou wers: 6500. FC Den Bosch: Van der Pluym; Van der Ley, Schuurman, Donkers en Ciric; Graumans, Wildbrett (Van Burik) en Vreeburg; Salfischberger (Mi- tic), Beek en Vissers. Excelsior: Van der Roer; Den Butter, Tetteroo, Van der Hey- den en Bron; De Mos, Van der Vaart en Kwakkernaat; Van der Heide, Meutstege en Bas- sant. N.E.C.—P.S.V FeyenoordGo Ahead Eagles 2—1 FC GroningenFC Amsterdam 40 N.A.C.Haarlem Telstar—AZ '67 0-0 Ajax—M.V.V4__o FC TwenteSparta 0j FC Den Bosch—Excelsior 00 FC Den Haag-FC Utrecht 1-1 Feyenoord Ajax Sparta FC Twente M.V.V. FC Den Haag N.E.C. P.S.V. FC Amsterdam N.A.C. FC Utrecht Haarlem Telstar AZ '67 FC Groningen Go Ahead E. FC Den Bosch Excelsior (tussen haakjes de stand van vorige week) De Graafschap)—Roda JC 2-1 Wageningen—Heracles 1-0 4—1 SC Cambuur—Fortuna VI Volendam—De Volewijckers 2-0 FC V.V.V.Willem II 3-0 2—1 S.V.V.—Heerenveen Helmond Sport- 1-1 Elndhoven—FC Dordrecht 3—1 P.E.C. Zwolle—H.V.C 3—2 Wageningen 19 10 5 4 25 35—23 1) De Graafschap 19 8 9 2 25 24—13 2) Vitesse 19 9 6 4 24 31—21 3) Helmond Sport 19 6 11 2 23 26—22 4) Roda JC 18 6 9 3 21 22—18 5) SC Cambuur 19 7 7 5 21 32—24 7) Volendam 19 8 5 6 21 26—18 6) Fortuna SC 19 6 9 4 21 19—18 8) Eindhoven 19 8 4 7 20 21—16 (10) P.E.C. Zwolle 19 7 6 6 20 2725 (11) 9) Heerenveen 19 6 8 5 20 19—19 H.V.C. 19 5 8 6 18 20—21 (12) FC Dordrecht 19 1 14 4 16 15—20 (13) Fortuna VI. 19 5 6 8 16 18—25 (14) FC V.V.V. 19 3 10 6 16 13—22 (19) Veendam 19 3 9 7 15 20—26 (15) S.V.V. 19 3 9 7 15 11—22 (18) De Volewijckers 18 3 8 7 14 26-34 (16) Willem II 19 3 8 8 14 20—27 (17) Heracles 19 4 5 10 13 22—33 (20) (tussen haakjes de stand van vorige week) EREDIVISIE Cruyff (Ajax)12 Ger Mühren (Ajax)10 Ressel (Feyenoord)10 Redel (M.V V.) 9 Janssens (N.E.C.)9 Kreuz (Sparta) 8 Bosveld (Sparta) 8 Van Hanegem (Feyenoord) 8 Van Dijk (N.A.C.) 8 Brokamp (M.V.V 8 Van Veen (FC Utrecht) 7 Van der Kuylen (P.S.V.) 7 EERSTE DIVISIE Hazelhekke (Wageningen) 12 Veenendaal (Vitesse) 11 Zuidema (SC Cambuur) 11 Meurs (Wageningen) 9 Heskamp (P.E.C. Zwolle) 9 De Jonge (SC Cambuur) 9 Bram van de Kerkhof (Vitesse) 8 Blotenberg (Fortuna SC) 8 Van Meeteren (Willem II) 7 Van Leeuwen (Roda JC) 7 Prins (Helmond Sport) 7 EREDIVISIE Voor zondag 24 en zondag 31 december staan er in de eredivisie geen wedstrijden op het pro gramma. De eerstvolgende wedstrijddag is 7 januari. EERSTE DIVISIE Roda JCDe Graafschap Heracles—Wageningen Fortuna VI.—SC Cambuur De VolewijckersVolendam Willem II—FC V.V.V. VeendamFortuna SC HeerenveenS.V.V. VitesseHelmond Sport FC DordrechtEindhoven H.V.C.—P.E.C. Zwolle DUITSE LOTTO De winnende getallen 23 - 31 - 36 - 38 - 40 - 49 Reservegetal: 21 Olympianummer: 2225 de Duitse Lotto zijn: Scoreverloop: 2. Hasil 10, 39. Ressel 2—0, 48. Groenendijk 2— 1. Scheidsrechter Corver. Toe schouwers: 32.000. Feyenoord: Treytel; Rijsbergen, Schneider, v. Daele en Van Dui- venbode; Hasil, De Jong en Van Hanegem; Wery, Ressel en Kristensen. 1 2 3 G.A. Eagles: Van Zoghei; War- nas, Kolkman, Overweg en Arntz; Van Dijk (Geestman), Koenders en De Winkel; Bak- t uit positie gebrachte doel- ker, Groenendijk en Van Mar- Theo de Jong heeft de bal voor de handen van Van Zoghei weggekopt. Er zou geen doelpunt uit wijk. De Jong was trouwens met zijn schoten ook zeer ongelukkig. Alles ging over of naast. Zes deelnemers hadden zich zondagavond aangemeld bij het kantoor van de Stichting de Nederlandse Sporttotalisator met dertien juiste voorspellingen op hun totoformulier van het af gelopen weekeinde. De cijfers van toto 21 van dit weekeinde zijn: 615.642 deelne mers zorgden voor een inleg van 1.418.997 gulden. Voor de prijzen is een bedrag beschikbaar van 600.235 gulden. De eer ste, tweede, derde en extra prijs zijn ieder 150.058 gulden. ■M Anc ROTTERDAM Na weken was Franz Hasil weer terug in Happels formatie. Hij scoorde meteen, al was dat met medewerking van Niels Overweg langs wiens lichaam de bal van richting veranderde. Niettemin was Franz Hasil na afloop somber gestemd. Zonder omwegen stelde hij: Die eerste helft was nog maar voor een vijfentwintig minuten het aanzien waard. Toen breide Feyenoord fraaie patronen, schitterde de actieve Van Hane gem en leek alles erop dat Go Ahead met een denderende ne derlaag zou moeten vertrekken. Maar dat tweede doelpunt liet zo lang op zich wachten ein delijk legde Wery de bal precies op het hoofd van Ressel dat Feyenoord weer die onverklaar bare angst bekroop waardoor vlotte combinaties gaan stok ken, passes aan zuiverheid in- „Wat waren we slecht. In de eerste helft ging het nog wel, daarna leek het nergens op." Inderdaad, het was dramatisch wat Feyenoord en Go Ahead het publiek voor zetten. boeten en schoten de richting verliezen. Zo zelfs dat op den duur niet meer geschoten wordt, ondanks het forse aantal schut ters De Jong, Hasil, Van Ha negem, Wery dat Feyenoord in gewone doen telt. Het voorzichtige spel, het einde loos elkaar de bal toeschuiven werkt al geestdodend voor het publiek. En als Go Ahead, dat na de rust snel door Groenen dijk die Van Daele simpel pas seerde, op 2—1 kwam, geen greintje durf toont, wordt het zelfs slaapverwekkend. Op de bank zat trainer Barry Hughes zich mateloos op te winden. Lang liet hij na afloop op zich wachten, tot hij zijn kalmte had hervonden. ..Dit had toch een gelijkspel moeten worden. Maar in deze wedstrijden, in de Kuip, moet je enorm veel lef hebben om iets terug te durven doen". Go Ahead had het niet, helemaal niet. Het bleef volharden in schieten van te grote afstand. Het verzuimde consequent om Van Marwijk, die Rijsbergen verre de baas was, steeds in de aanvallen te betrekken. En het had best kunnen durven want de brokkelig spelende Wery, de achter zichzelf aanlopende Res sel en de volledig falende Kris tensen waren niet de spelers om angst voor te hebben. Na het doelpunt van Go Ahead was het helemaal afgelopen in de Kuip. Het publiek, dat voor de rust af en toe had geapplau disseerd, sloeg om naar hoonge lach en fluitconcerten. Het ge selde Feyenoord en de on dermaatse tegenstander. En toch waren er weer 32.000 ko men kijken naar dit dramatisch gedoe in de Rotterdamse voet- baltembel, waar scheidsrechter Corver de pertinente uitblinker „Het is een schandaal, dit Feyen oord", mompelde Hughes. Er haastig aan toevoegend: „Maar wat kan ik zeggen. Ik heb hier verloren". Zijn oordeel over zijn eigen ploeg kón hij derhalve voor zich houden. HERMAN VAN BERGEM GRONINGEN FC Amsterdam maakte verdedigend een bijzonder zwakke indruk. De Amster dammers hadden tegen FC Gronin gen aanvankelijk wel een licht over wicht, maar bij de Groningse tegen aanvallen bleek de trage achterhoede niet opgewassen te gen de noordelijke voorhoede. Na een half uur sta pelden de moeilijk heden voor Flitrke- vleugel een zwakke schakel gis teren zich zo hoog op toen hij werd belaagd door Hovertkamp en Van der Heide, dat hij de bal over Jong bloed in het eigen doel lepelde. FC Amsterdam, dat op het middenveld Dekker miste, pro beerde wel iets te rug te doen, maar de directer spelen de Groningers slaagden beter in hun plannen. Zij maakten een gretig gebruik van de hun geboden ruimte. Streuer voor de rust, Gritter en weer Streuer haal den het maximale rendement uit de tekortkomingen van de Amsterdamse verdediging. In het soms grimmi ge duel kregen de Amsterdammers Kramer en Franz de gele kaart. Scoreverloop: 29. Flinkevleugel (ei gen doel). 1—0, 32. Streuer 20, 61. Gritter 3—0, 73. Streuer 4—0. Scheidsrechter Wel- linga. Toeschou wers: 6000. FC Groningen: Nord- strömSchipper, Cornelis, Jensen en Oosterwold; Van der Heide, Fransen en Hovenkamp; Bos, Gritter en Streuer. FC Amsterdam: Jongbloed; Flinke vleugel, Cornwall, Fransz en Kammin- ga; Van der Merkt, Mensink en Van der Ban; Husers, Couperus en Kra mer (Van Sloten). Vooral na de rust heeft Excelsior het geruime tijd zwaar gehad tegen FC Den Bosch. Maar doelman Eddy v. d. Roer in actie bij een poging van Dick Beekliet zich niet passeren. BREDA NAC heeft de kans laten liggen om Haarlem een nederlaag toe te brengen. De Bredanaars verzuim den gebruik te maken van de vele scoringsmogelijk- heden, die zij vooral voor de rust hadden. Haarlem speelde bijzonder behoudend, waardoor NAC alle gele genheid kreeg aan te vailen. De thuisclub nam al in de tiende minuut de leiding en toen leek een ruime zege tot de mogelijkhe den te behoren, mede doordat doelman Poldervaart een uiterst onzekere indruk maakte. Met de kansen werd echter bijzonder siord g omgesprongen. Ook na de hervatting, die met 1-1 was ingegaan door een doelpunt van Nleuwenhuis, had NAC meer mogelijkheden dan Haarlem, dat de defens.eve speelwijze geen moment liet varen. De beste was weer voor de speierde V D ik. Voor open doel schoot hij echter te zacht in, waardoor Marijt op de doellijn redding kon brengen. Scoreverloop: 10. Quaars 1-0, 31. Nieuwenhuis 1-1. Scheidsrechter Geurens. Toe- schouwers: 10.000.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14