Sfeegman:,,Sparta kreeg meer karakter Winterstop komt FC Den Haag van pas Spektakelstuk getergd Ajax aSBBBBSBBS ENSCHEDE Elf keer legde scheidsrechter Leo van der Kroft jongstleden woensdag bij het UEFA-Cupduel tussen FC Kaiserslautern en Arat Erewan de bal op de straf schopstip. Tien van die strafschoppen werden genomen nadat negentig minuten voetbal en een verlenging van twee keer een kwartier geen antwoord hadden gegeven op de vraag welke van beide clubs zou overgaan naar de kwartfinale. Gistermiddag, tijdens de ontmoeting tussen FC Twente en Sparta, werkte Van der Kroft de indruk verzadigd te zijn geraakt waar het het toekennen van strafschoppen betrof. In de eerste vijf minuten van de tweede helft onthield hij er FC Twente liefst twee: eerst toen Jan van der Veen voor hem spurtende René Notten tegen het gras werkte en even later bij een forse overtre ding van Ger ter Horst, die Jan Jeuring door een nekslag tijdelijk het bewustzijn ontnam. Het waren strafschoppen volgens het boekje, maar ze werden niet gegeven. Van der Kroft later: „Ik heb het niet gezien". van der Kroft verliet Enschede gisteren als Het uitblijven van het noodza kelijke fluitsignaal was di rect van invloed op het re sultaat. Al spoedig was dui delijk geworden, dat de bot sing tussen de runners up in de eredivisie vrijwel zeker zou worden gewonnen door de ploeg, die het eerste doel punt zou maken. Indien Van der Kroft de spelregels on middellijk na de rust naar behoren zou hebben geïnter preteerd, zou dat wel eens FC Twente gev/eest kunnen zijn. De treffer kwam nu echeer op naam van Sparta, dat halverwege de tweede helft eindelijk een keer de defensieve stellingen verliet en door samenspel van Willy Kreuz en Nol Heyerman een kans kreeg, die door laatst genoemde werd benut (0-1). Dat doelpunt betekende te vens de beslissing in een boeiend duel, dat door FC Twente vrijwel steeds werd beheerst, maar waarin Spar ta knap counterde en aldus de aandacht van de Twentse defensie bleef opeisen. Ofschoon het aantal invallers elkaar in evenwicht hield, was FC Twente het meest gehandicapt. Van Ierssel, Willy van de Kerkhof en Pahlplatz waren met lapmid delen speelklaar gemaakt. Trainer Spitz Kohn: „eigen lijk kon geen van drieën spelen. Voor ons was dit het ongunstigste moment om Sparta te ontmoeten". Het ontbreken van een greintje geluk was niet het enige, dat een Twents succes in de weg stond. Ook Pim Doesburg droeg er belangrijk toe bij, dat Sparta's defensie geen tegentreffers behoefde toe te staan. In de eerste helft rea geerde hij subliem op twee striemende schoten van René Notten. Bovendien ontnam Doesburg door attent uit te lopen het gevaar aan een doorbraak van Kick van der Vall. Twente's doelman Piet Schrijvers kreeg heel wat minder te doen. Toch was het ook voor hem voortdu rend oppassen geblazen, want Sparta viel aan zodra zich de mogelijkheid daartoe voordeed. De vijftienduizend toeschouwers - een schamel aantal voor een topclub; de belangstelling in Enschede lijkt toch minder te zijn ge worden - zagen dan ook een boeiende strijd, die hard maar niet onsportief was, al zal de door Ter Horst voor de zoveelste keer bont en blauw geschopte Jeuring dat niet willen beamen. Sparta's meest gevreesde speler, Henk Bosveld, werd door Willy van de Kerkhof op heel wat correcter wijze uitge schakeld. Pas nadat Heyerman de score had geopend, kreeg Bosveld de kans iets meer aandacht aan de opbouw te besteden. FC Twente nam toen zoveel risico, dat een royalere zege er voor Sparta nog in heeft gezeten. Leo Steegman, de trainer van Sparta: „Twente blijft je constant op het lijf zitten. Toen het eenmaal 1-0 was, kreeg mijn ploeg einde lijk wat meer ruimte. Ik vind, dat mijn ploeg het de laatste maanden erg knap doet. Er zijn nu vier wed strijden achter elkaar ge wonnen en daar zijn die te gen Ajax en Twente bij. Sparta heeft meer karakter gekregen. Niet alleen de er kende knokkers, vechten, maar ook de mensen die het van hun technische en takti- sche kwaliteiten moeten heb ben. Vandaag moesten we de gulden middenweg kiezen tussen aanvallend voetballen en voorkomen, dat René van de Kerhof achter Dries Vis ser te veel ruimte zou krij gen". Geen schaduw Dat lukte voortreffelijk. René van de Kerhof was, evenals de gehandicapte Pahlplatz, geen schaduw van de ge vaarlijke pits, die hij dit sei zoen zo vaak was. Hij liet zich enkele keren op kinder lijke wijze van de bal zetten, onder andere in de 68ste mi nuut door Ter Horst, die vanuit het verworven balbe zit het beslissende doelpunt inleidde. FC Twente kon daarna niets meer terugdoen. Willem de Vries, beste Enschede er, deed wel alles om een nieuw offensief te forceren - hij werd daarbij door vrijwel alle verdedigers geholpen - maar de overtuiging ont brak. De enige, die onbevan gen in de aanval ging, was de voor Pahlplatz - 1 werd hij niet eerder i gen? - ingevallen Roel Brinks. De grote ommekeer kon echter ook FC Twente's jongste con tractspeler niet teweeg bren gen. En daarom werd er na afloop in het Enschedese kamp erg zwaar getild aan het niet toekennen van een of twee strafschoppen. Spitz Kohn was de enige, die er met geen woord over repte. „Ik geef nooit commentaar op de leiding", aldus FC Twente's coach. Gele kaart Twee spelers kregen de gele kaart te zien. Nol Heyerman (Sparta) in de eerste helft wegens - zoals op het wed strijdformulier werd geno teerd - „het maken van op merkingen over de leiding en het maken van een misprij zend gebaar naar de scheids rechter". Heyerman na af loop: „Ik snap er niets meer van. Tijdens de wedstrijd zei Van der Kroft tegen mij, dat ik hem had aangeraakt en dat ik daarom een waarschu wing kreeg". Willem de Vries (Twente) werd opge schreven omdat hij tegen stander Bosveld vasthield zonder te proberen de bal te spelen. TON VAN DALEN Scoreverloop: 71. Heyerman 0- 1. Scheidsrechter Van der Kroft. Toeschouwers: 15.000. Met een air van „Wat kan me eigenlijk gebeu ren" speelde Nol Heyerman gisteren in het En- schedese Diekmanstadion. JPiet van Oudenallen stapt teleurgesteld weg als Aad Kila en Aad Mansveld de maker van de gelijk maker: Harald Berg om de hals vallen. Korevaar en Advocaat lopen op het vreugdetoneel toe. DEN HAAG Het voetbaljjaar 1972, waarvan FC Den Haag gis teren in de weinig boeiende wedstrijd tegen FC Utrecht (uitslag 1—1) afscheid nam, kan het beste zo snel mogelijk worden ver geten. De club, die na het fusie-avontuur met Holland Sport de tegenslag had de ingewerkte trainer Jezek te moeten laten ver trekken, werd daarna het mes op de keel gezet door een eindelo ze reeks van blessures. Als gevolg van noodgrepen werd de ma laise toen zo lang mogelijk verschoven maar FC Den Haag staat nu toch midden in de hoek, waarin de treffers worden uitge deeld. De ontmoeting tegen FC Utrecht was er een duidelijk voorbeeld van. Aan de jammerklacht van dit seizoen werd namelijk de nieuwe factor Pech toegevoegd. Net als de laatste weken meer het geval •was werden er teveel kansen, zeker acht in dit duel, om zeep ge holpen. De opwinding daarover was verklaarbaar maar niet reëel aangezien na een competitieperiode, waarin FC Den Haag met het minst constante elftal van de eredvisie op het veld kwam, weinig anders te verwachten was. De vloeiende lijn in het FC Den Haag-spel, het gekoesterde symbool van eendracht en sa menwerking, had te weinig kans tot ontplooiing gekregen. Dat het publiek niet onverschillig tegenover de problematiek staat, bleek na de achterstand van 01. Een onverwachte hausse van aanmoedigingen gaf FC Den Haag nieuwe inspiratie. Met de ge lijkmaker als beloning. Trainer Teunissen: „Ik vond dat zeer po sitief van het publiek. Er was op een gegeven moment meer spektakel dan tegen Feyenoord. Men leeft mee". Deze twinkeling van begrip zal waarschijnlijk zijn uitwerking niet missen. Zij vormt een fraai uitgangspunt voor het veelgeplaagde elftal om 1973 anders in te zetten. Daartoe moet de rust van de winterstop bijdragen. Het op adem komen en het zich bezinnen is een eerste noodzaak voor de spelers. Ook mag er veel ver wacht worden van het herstel van de geblesseerden. Wijngaarde traint alweer, De Caluwé ook bijna en de blessure van Fuglset is eveneens over. Voor Hans van Eeden doemen betere perspectie ven op. Clubarts Slager verwacht in januari zijn terugkeer. Prettige geluiden, die de ergernis van gisteren niet konden over stemmen. Het treffen tegen FC Utrecht kwam er voor FC Den Haag zodoende „bij" te hangen. Het valt te prijzen in de spelers, dat zij er alles aan hebben ge daan om onder de moeilijke omstandigheden toch een resultaat te behalen waarvan iets positiefs gezegd kan worden. Dat die op zet niet geslaagd is ligt niet aan de wil en het doorzettingsver mogen van de spelers. Daarvoor maakte zelfs trainer Bert Ja cobs FC Den Haag later een compliment: „Dit elftal vocht voor elke meter. Geen speler uitgezonderd". Deze instelling bleek niet voldoende. Technisch zat het spel van FC Den Haag behoorlijk in elkaar, maar het verrassingselement, het effect van een gelei delijke trainingsbenadering ontbrak volledig. De kansen, die er desondanks ontstonden, waren meestal mede een gevolg van de traagheid van de Utrechtse verdediging. Ausputzer Ton Pronk heeft weinig wendbaarheid meer en ook zijn collega-verdedigers missen niet zelden het vermogen snelle buitenspelers af te troe ven. FC Den Haag had daar geluk aan. Zodoende kwam Breg- man een keer na een slim tikje van de zeer goed spelende Kila volkomen vrij voor doelman Van Ledden, maar deze stopte de bal nog met met de voet. Er bleef FC Den Haag na de eerste helft maar een taktiek over: Nog meer risico's nemen. Maar o, wat is FC Den Haag toen door het oog van de naald gekropen. Dicteerde de thuisclub aan- vangelijk voornamelijk het spelbeeld, toen er meer verschuivin gen plaatsvonden en de risicofactor vergroot werd, dook FC Utrecht op als een adder met gevaarlijke giftanden. Doordat FC Den Haag meer ruimte in zijn verdediging liet vallen kwamen bij uitvallen van FC Utrecht de snelle spitsen als Bon- sink en Hulshorst beter tot hun recht. En zoals zo vaak dit sei zoen vormde Aad Mansveld, de enige Hagenaar met echte klas se, de aanleiding tot tragiek. In zijn drang de aanval van FC Den Haag de push te geven, die het nodig heeft, trof hem een bijna fatale tegenslag. Zijn afwezigheid achter kon op een gege ven moment onvoldoende worden opgelost, waarvan Bonsink na tien minuten reeds profiteerde: 0—1. De schande van een onverdiende nederlaag ging toch aan FC Den Haag voorbij, want toen Mansveld een vrije trap mocht nemen speelde hij de bal naar Berg, die feilloos richte: 1—1. HANS DE BRUYN Interessanter Op de binnenkort te houden Nederlandse kampioen schappen kunstrijden wordt een nieuwtje geïntroduceerd. Behal ve de verplichte figuren en de Klir komt er ook een verplichte Klir met voorgeschreven spron gen. Het is een nieuwtje dat alleen voor Neder land geldt. Internatio naal zal het waarschijn lijk nimmer worden doorgevoerd. Indien het de bedoeling is de ach terstand van hen die met de verplichte figu ren niet zo best overweg kunnen niet te groot te maken, zal de strijd op de tweede dag - alleen de vrije Klir - interessan ter kunnen worden. Maar dan dient de moei lijkheidsfactor van de verplichte Klir niet te boog te worden, anders schiet men zijn doel voorbij en blijven toch slechts de allersterksten over. Twijfelachtig Het „vooruit kijken" Is ook de voornaamste re den dat in de tweede transferperiode - de eer ste helft van december - geen handel is gedreven. Aan versterken zijn jde clubs niet toegekomen. De steeds grotere finan ciële zorgen zijn daar aan mede debet. Voet ballers van formaat zijn zich er van bewust dat men hen nodig heeft en hun vraagprijs is daar op gericht. Intussen toch weer een teken aan de wand dat zelfs kapitaal krachtige clubs geen ac tiviteit op de tussentijd se transfermarkt hebben getoond. Er zijn wel eni ge ploegen aan te wij zen die dringend behoef te hebben aan „grote krachten". Het nut van de tweede transferperio de is dan ook uiterst twijfelachtig geworden. AMSTERDAM Hoe ge vaarlijk Ajax kan zijn indien de ploeg getergd is, heeft MVV ondervon den. Ajax, dat vorige week uit de beker werd geschoten door de straf schopspecialisten van NAC en doelman Jan de Jong, heeft in een voor treffelijk spektakelstuk getoond, dat het abso luut niet aangeslagen is door deze tegenslag. Reeds na vijf minuten was deze ontmoeting in feite be slist. Arnold Mühren en Arie Haan, de grote uitblinkers, hadden toen reeds de stand op 2—0 gebracht. Defensief excelleerde vooral Blanken burg, hoewel de defensie van Ajax het niet moeilijk heeft gehad. Alleen Brokamp kon zo nu en dan voor enige op winding zorgen. MVV, vrij hoog op de ranglijst geklasseerd, kon niets uit richten tegen dit Ajax, dat zijn fans een bijzondere show voorzette. Snelle, zeer vernuftige combinaties, in hoog tempo uitgevoerd, wer den afgewisseld met knappe individuele acties van Rep, Arnold Mühren en Arie Haan. Zij deden de geschor ste Piet Keizer en de gebles seerde Johan Cruyff volko men vergeten. Rep scoorde na 25 minuten het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Hij rondde een vloeiende combinatie van Krol en Haan met een sublieme kop bal af. Gemist In de tweede helft liet Ajax de teugels wat vieren. MVV kon desondanks niet terugslaan. Zelfs een strafschop werd gemist. Heinz Stuy stopte het slecht gerichte, maar wel harde schot van Colombain, die daarna de felle doelman van Ajax voor de tweede maal op zijn weg vond. De terugspringende bal werd op nieuw een prooi voor Stuy. Arnold Mühren bepaalde ten slotte de eindstand op 40, waarmee Ajax zichtbaar ge noegen nam. Scoreverloop: 2. Arnold Müh ren 1—0, 5. Haan 2—0, 25. Rep 30. 61. Arnold Mühren 40. Scheidsechter Pijper. Toeschouwers 23.000. Ajax: Stuy, Suurbier. Hulshoff, Blankenburg, Krol; Haan, Neeskens en Gerrit Mühren, Swart, Arnold Mühren en Rep. MVV: Mathijssen; Pleumee- kes, Klingen, Herben en Co lombain. Den Rooyen, Kerst ges en Hoenen; Bonfrère, Redel en Brokamp. De sliding van Pleumeekers komt te laat. Johnny Rep (16) heeft de bal al in het doel van l plaatst. Doelman Mathijsen is voor de derde keer verslagen. Vergist Destijds is Anton Geesink, na zijn grandioze pres taties, door de (toen nog) NJJB en het Ne derlandse publiek op een sokkel geplaatst. Hij verhief zich torenhoog boven alle andere sport lieden. Zijn glorie leek niet te tanen. Tot Gee sink met een revolutio nair plan te voorschijn kwam. Hij achtte zijn „leerplan" allenzalig- makend en er ontston den moeilijkheden met het bestuur van de om gedoopte) Nederlandse Judo Bond. Geesink trok zich er weinig van aan. Zijn sokkel leek sterk genoeg. Maar er zitten nu toch scheuren in. De NBB heeft zich, terecht, gegriefd getpond door uitlatingen van Geesink. Vooral het drama met de jeugdige judoka - volgens Geesink door een verwurging om het leven gekomen - wat hij uiteraard nimmer kan bewijzen, waarbij komt dat de doktersverklaring totaal anders luida* is door de NBB zeer hjog opgenomen. Achter grond voor de bittere verwijten van Geesink is nog steeds het door de NBB verworpen leer plan. Dat heeft hij nim mer kunnen verkroppen. Hij heeft zich echter vergist door te denkeil dat hij „onaantastbaar"

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13