Beslissing over zwembad uitgesteld - Narcissenkwekers wachten 'n zware 1 concurrentiestrijd Bezorgdheid in Alphen over sociale woningbouw KLEINVEE- EXPOSITIE IN DE KUIP stad en randgemeenten Omzet van Katwijkse veiling dit jaar lager KRO jaagt naar talent in Leiden PAGINA 3 ZATERDAG 16 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT VOORSCHOTEN De gemeente raad van Voorschoten heeft gis teravond de beslissing over de bouw van een zwembad uitge steld. De meningen liepen zo ver uiteen, dat men op een voorstel van de democraat mr. Goosens besloot in januari ver der te praten. De zwembadplan nen gaan daarmee hun 45ste jaar in. i Het eerste zwembadplan werd in gediend op 2 maart 1928 en ge- j durende 44 jaar heeft Voorscho- 1 ten getracht tot een eigen zwembad te komen. De raad kreeg een voorstel van B. en W. dat geheel conform de plan nen van de Stichting Recreatie- bad Voorschoten was. Alle raadsleden zagen het nut van een zwembad in en de bezwaren tegen de plannen lagen dan ook I volledig in het financiële vlak. Volgens een berekening zal het i jaarlijkse tekort op de exploita tie rond 300.000,— gaan bedra- i gen. Voor 1973 is daar geen ruimte voor via de gewone uit- gaven en inkomsten rekening en zou geput moeten worden uit de I saldi-reserves. - I Mr. Begeer (V.V.D.) diende na mens zijn fractie een voorstel in om met de zwembadplannen in zoverre akkoord te gaan dat al leen het buitenbad gebouwd zou worden, waardoor de tekorten maximaal 200.000,— per jaar zouden gaan bedragen. De V.V.D. zette een groot vraagte ken achter het door de Stichting geraamde tekort van 300.000,— en becijferde zeker 100.000, hoger in verband met aanvul lende subsidies aan zwemver enigingen en ontlasting van het eigen instructiebad. Mr. Italianer (PvdA) vond dat de raad de moed moet opbrengen om ja te zeggen tegen het gehe le plan. De jeugd van Voorscho ten heeft recht op een eigen zwembad. De heer Marcelis (KVP) miste een volledige informatie en vooral het advies van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. Drs. v.d. Laan (KVP) zag de fi nanciële situatie van Voorscho ten niet zo somber in. Jaarlijks wordt er geklaagd en toch wor den de saldi-reserves steeds ho ger. Zowel wethouder Pels (PvdA) als Iestra (PC) konden de raad niet overtuigen. Mr. Goosens (D'66) stelde voor de bespreking te verdagen naar de januari-begro- tingsvergadering omdat er an ders helemaal niets overblijft om te bespreken. Het dekkings plan voor de begroting 1973 is reeds vastgesteld (belastingver hoging) en met akkoord te gaan met de zwembadplannen wordt dan ook het investeringsschema van B. en W. vastgesteld. Dit resulteerde in een voorstel van de PC en KVP tot verdaging en na beraad ging het college van B. en W. hiermede akkoord. ALPHEN AAN DEN RIJN In zijn woning is gisteren de heer A. Groenendijk gehuldigd met zijn zilve ren jubileum bij de politie. Brigadier Groenendijk is vanaf 1956 bij de Alphense politie, voordien heeft hij bij het Rotterdamse politiecorps gewerkt. De jubilaris werd gelukgewenst door burgemeester Gallas, die hem een geschenk onder couvert aan bood en hoofdinspecteur Van Voorden, die namens het gehele corps een kostbaar boekwerk aanbood. Dodelijk ongeval in Aarlanderveen i ALPHEN Bij een verkeerson geval in het centrum van Aar landerveen is gistermorgen de 84-jarige mevr. M. v. Koch uit Amsterdam op slag gedood. Haar echtgenoot is licht gewond opgenomen in het ziekenhuis Rijnoord. Het ongeval had plaats doordat een tractor, bestuurd door de 29-jarige J. K. uit Nieuwkoop, de kruising Zuideindse- weg/Nieuwkoopseweg overstak zonder voorrang te verlenen I aan een personenwagen waarin' het Amsterdamse echtpaar zat. Het Zweedse schip Nova is in de Oostzee in aanvaring gekomen met een Grieks schip. Daarbij kwam de kok van de Nova om het leven. Het slachtoffer wordt hier in Malmö aan wal gebracht. t/ NOORDWIJK Een zware con currentiestrijd met Engeland. Dat verwacht voorzitter Faase van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur. Op een ledenvergadering gister avond in het Hof van Holland sprak hij de verwachting uit dat met name de kwekers van nar cissen het moeilijk zullen krij gen het komende jaar. De heer Faase constateerde dat het bollenvak een belangrijk jaar achter de rug heeft. Er was een grote geslaagde Floria- de te Amsterdam en verder tra- Kerstconcerten van Vox Laeta ROELOFARENDSVEEN LEI- DENDe Veense zangvereni ging Vox- Laeta onder leiding van Jan van der Meer geeft morgen in samenwerking, met het blokfluitensemble van de Leidse Muziekschool een kerst concert in de Lodewijkskerk. De begeleiding bij dit concert wordt verzorgd door Huub Buurman, terwijl het geheel staat onder leiding van Jan van der Meer. Een herhaling van dit concert wordt gegeven don derdag a.s. in de dekenale kerk te Rijpwetering. Vox Laeta geeft woensdag a.s. een kerst concert in samenwerking met de muziekver. „Liefde voor Harmonie" in de kerk van Ja cobus de Meerdere te Oude We tering. den Engeland en Denemarken toe tot de ÉEG-partners. Daarentegen was het voor de tul penkwekers een zeer moedlijk jaar geweest. Een zeer goede en gezonde tulpenoogst zorgde voor een te groot aanbod op de markt, een aanbod dat door de handel en andere afnemers niet te verwerken was. De tulpen- prijzen kwamen' dan ook op een zeer laag niveau, terwijl daarbij grote overschotten (vier miljoen kilo leverbaar en 5.200.000 kg plantgoed) moesten worden op gekocht en vernietigd. Wat de hyacintencultuur betreft kon men gelukkig op gunstiger resultaten terugzien. De bollen ?ijn voor beste prijzen1 te verko pen geweest en deze cultuur was voor de meeste kwekers lonend. Als gevolg van de import van narcissen uit Engeland hadden de kleinere maten van narcis- senbollen minder geld opge bracht dan vorig jaar. Door de koude natte zomer waren de gladiolenknollen slecht gegroeid. Er was een matige oogst ge weest en de knollen zijn nu voor beste prijzen te verkopen. Bij de behandeling van de be schrijvingsbrief voor de maan dag a.s. te houden algemene vergadering van Bloembollen cultuur, besloot de afdeling Noordwijk de candidatuur van de heer W. Blom uit Hillegom als lid van het hoofdbestuur te steunen. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de nieuwe contri butieregeling, gebaseerd op een heffing naar het aantal beteelde hectares terwijl de exporteurs bovendien een vast be van 250,- zullen moeten gaan bijdragen. Bij stemming ver klaarden zich 20 aanwezigen vóór de nieuwe regeling, terwijl 18 leden tegen stemden. De af deling ging eveneens akkoord met een voorstel van de afde ling Bennebroek-Vogelenzang om het productschap door te lichten. De heren Van Went en Hoogeveen werden aangewezen om de afde ling Noordwijk op de algemene vergadering te vertegenwoordi gen'. In de vakature van de heer W. C. van Zuylen, die reglemen tair aftredend was, werd voor zien door de verkiezing van de heer C. J. L. M. van der Meer. In het afgelopen jaar had men met de wagen „Met vlag en wimpel" een eerste prijs be haald. Besloten werd ook in 1973 weer aan het streekcorso deel te nemen. LEIDEN, Groenteveiling (15 dee. Champignons 295-326, peren 32-68, 11-20, andijvie 61-" ol 34- 13, s. B 34-36, komkommers 39-46, tomaten A 830- 1060, B 840, C 730-840, uien middel- grof 31-47, witlof 141-179, knolselderij 31-45, sla A 1S-23. sla B selie 28-32, selderij 9-21. NOORDWIJK In het Noord- wijkse dorpshuis „De Kuip" werd gisteren de jaarlijkse Bloemenbadplaats Clubshow van de pluimvee- en konijnen houders uit Noordwijk en om streken geopend. Meer dan drie honderd prachtige duiven en ko nijnen zijn op deze expositie bij eengebracht. Deze dieren vor men de elite uit de kooien en hokken van de bij de Noord wij kse vereniging aangesloten fokkers. Na vele jaren schuren en loodsen, heeft de Noordwijkse vereniging van pluimvee en konijnenfokkers met haar 150 leden thans in „De Kuip" een waardig onder dak gevonden. De ligging van het dorpshuis is ideaal en het modatie. In de royale hal staat het doelmatige kooienmateriaal in keurige rijen opgesteld en er is ruimschoots gelegenheid om de dieren te bekijken. Het mooiste dier van de tentoon- selling is een konijn van het ras Havanna, ingezonden door de heer D. van Duyn uit Kat wijk aan Zee, en de mooiste op één na een Pooltje van de heer Th. Bouman uit Waddinxveen. De mooiste in de verschillende groepen zijn: Vlaamse Reus, gezonden door F. H. Hiep (Noordwijk), middenrassen Havanna van D. van Dyn uit Katwijk aan Zee, kleine rr een Klein-Zilver van J. J. Pe- schier (Noordwijk), dwergras sen een Pooltje van Th. Bou man (Waddinxveen), tekenin grassen een Hollander van Chr. Smeltink (Noordwijk) en tharige rassen een Rex van D. Barnhoorn (Katwijk aan Zee). De mooiste sierduif is een Duitse Dubbelgekapte Trommelduif van K. van Loe (Noordwijk), mooiste op één na een Vinkduif van A. van Rooyen (Noord wijk). De mooiste postduif is van C. L. Smit uit Noordwijk. Hedenmiddag om vijf uur za burgemeester mr. .J M. Bonni- ke de tentoonstelling sluiten tevens de trekking van de loting verrichten. De 24-jarige Britse PTT-beambte Barbara Vaughan temidden van de reeds aanzwellende stroom van feest- pakketten in het Londense hoofdpostkantoor. De Britse posterijen hebben meer dan 100.000 tijdelijke krachten aangenomen om de verwachte hoeveelheid van honderd miljoen kerststukken naar behoren te verwerken. Diep bedroefd delen wij u mede dat God plotseling tot Zich geroepen heeft in de leeftijd van 30 jaar mijn lieve vrouw en onze lieve mama CORRIE VAN CAPEL- VERHAAR HANS VAN CAPEL GRACIëLLA en RIKKIE FAMILIE VERHAAR FAMILIE VAN CAPEL Langeraar, 15 december 1972. G. van Dijkstraat 12. Maandagavond 19.30 uur is er Eucharistieviering in de Parochie kerk te Langeraar ter harer gedachtenis. Dinsdagochtend 19 december 10.30 uur nemen wij afscheid van haar in de Eucharistieviering waarna wij haar lichaam begraven op het kerkhof van de Parochie van de Heilige Hadrianus. Tot zolang rust zij in haar ouderlijk huis, Langeraarseweg 17, alwaar zaterdag- en zondagavond om 8.00 uur Rozenkransgebed. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het Parochiehuis aan de Langeraarseweg 37 te Langeraar. KATWIJK Dit jaar is de omzet van de Katwijkse veiling lager dan in 1971. Tot 2 december was de omzet 2.6 miljoen, ter wijl verleden jaar voor het eerst de 20 miljoen werd over schreden. Deze lagere omzet is te wijten aan een veel lagere gemiddelde prijs van het hoofdprodukt, was- peen, welke slechts 27,50 op bracht per 100 kg (verleden jaar 34,60. In verband met de nog maar steeds stijgende kos ten, is dit voor tuinder en vei ling een kwalijke zaak. Om de omzet niet verder te laten dalen, h eeft het veilingbestuur besloten de veilingprovisie met Vz% te verhogen tot 5J4%. Zon der deze verhoging zou een om zet nodig zijn van ruim 20 mil joen, nu komt men ook met een omzet van 17 miljoen uit. Ook de tarieven van de peenwasserij worden verhoogd teneinde de hoge kosten te dekken. Doelpunt van Gento iln zijn afsclieidsduel MADRID Francisco Gen to, nu 39 jaar oud maar nog niet zo lang geleden één van de beste linksbui tens ter wereld, heeft voor het laatst het sneeuwwitte tenue van Real Madrid ge dragen. Zeventigduizend toeschouwers in het Berna- beustadion zagen een ver sterkt Real Madrid met 2 —1 winnen van FC Bele- nenses, tweede op de Por tugese ranglijst. „Paco" Gento speelde slechts 25 minuten, bleek aanzienlijk dik ker geworden en mede daardoor langzamer, maar werd niette min hartstochtelijk toegejuicht, toen hij in de 15e minuut de score opende uit een strafschop. Het was zijn 254ste doelpunt voor de „Koninklijke". Vijf mi nuten later zorgde Pirri voor 2—0. De treffer voor Belenenses werd in de 79e minuut gemaakt door Quaresma. Het elftal van Real Madrid was voor deze wedstrijd, die ook tevens diende als opluistering van het 25-jarig bestaan van het Bernabeusta- dion versterkt met Eusebio, Bene, Dobrin en Dzajic. Gouden plak na 62 jaar bij winnaar NORDWIJK - Op de verga dering van de afdeling Noordwijk van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in het „Hof van Holland" circuleerde gisteravond een grote, puur gouden medaille. Deze was in 1910 door de Graaf van Limburg Stirum uitgeloofd voor een wedstrijd in het bollenvak en volgens de inscriptie toegekend aan het beste bed dubbele tulpen. Door niet te achterhalen oor zaken is de „Plak" terecht gekomen op de rijkstuin bouwschool te Lisse. Dezer dagen trof een leraar haar tussen zijn schoolbezittingen aan en deed de medaille, die uiteraard een flinke waarde vertegenwoordigd, toekomen aan de afdeling Noordwiik van Bloembollencultuur, die blijkens het opschrift de dpi He had gewonnen. Waar- schnnlnk zijn de bestuurders uit 1910 in gebreke gebleven de onderscheiding af te ha len. In ieder geval beter laat dan nooit ALPIIEN A.D. RIJN Gisteravond z(jn in de vergadering van de Alphense gemeenteraad de algemene beschouwingen ge houden voor de begroting '73. Namens de verschillende frac ties werden tal van onderwerpep belicht en niet zelden wer den gelijkstemmlge geluiden gehoord, met name t.a.v. de toe nemende criminaliteit in de gemeente, de slechte situatie in de sociale woningbouwsector en het achterblijven van de werkgelegenheid bij de groei der bevolking. Het begrotingste kort van 400.000 gulden werd in het algemeen aanvaardbaar geacht, mede door het optrekken van de straatbelasting, de reinigingsrechten en de secretarie- en bouwleges. Men zit duidelijk te wachten op het invoeren van de onroerend- goed-belasting, die zoals de heer H. J. v. d. Berg (VVD) zei zal leiden tot hogere inkomsten voor de gemeente. Hij wilde graag, dat het voorstel tot invoering nog vóór 31 de cember 1973 aan de raad werd aangeboden. Sprekend over de detailhandel zei hij verder, dat de „werving" die van het koopcentrum in Ridderveld zal uitgaan, niet mag worden on derschat. Hij vreesde dat een ongewenste verschuiving van de koopkracht naar Ridderveld ten koste van het centrum zal ontstaan. Bovendien zou het distributiepatroon in de gemeente kunnen worden verstoord door de vestiging van een zelfbedie ningswarenhuis. Volgens de VVD-fractie kan een milieuamb tenaar niet langer worden gemist. Pe heer heer C. J. Winninghoff (KVP) gaf t.a.v. de onroorend- goed-belasting de voorkeur aan de grondslag „oppervlakte". Voorts vestigde hij de aandacht op het gevaar, dat Alphen een slaapgemeente dreigt te worden. Uit de gegevens blijkt, dat 42,5 pet. van de beroepsbevolking uit forensen bestaat. „Door het creëren van te weinig arbeidsplaatsen worden de inwoners ertoe gedwongen hun kennis en arbeidskracht in te zetten in bedrijven buiten onze gemeente". Het moest hem van het hart, dat de KVP-fractie zich zorgen maakt over een tijdige passende behuizing voor de LOM-school; „tevens ver vult de tijdelijke huisvesting van de r.-k. scholengemeenschap ons met zorg. Ik hoop, dat deze gemeenschap het komend jaar geheel aan het Marsdiep gevestigd kan worden". Met betrekking tot de hulsvesting was de heer Winninghoff van mening, dat er alsnog pogingen gedaan moeten worden om de sociaal zwakkeren ook aan een nieuwe woning te helpen. Wat woonruimte en comfort betreft zal men beperkingen moeten aanvaarden. Mevr. Hardijzer-Neef (D'66) wilde, doelend op de toenemende gemengde bevolking, andere normen voor het onderwijs en wees daarbij op de samenwerkingsscholen: „Een eventuele fluctuatie van de zuilen kan hiermee altijd worden opgevangen". De heer J. H. v. d. Vlies (PvdA) signaleerde grote tekorten bij Onderwijs, het Grondbedrijf en Sociale Zaken: „Hot tijdstip dat wij van de bedeling zullen moeten leven (art. 12 Gemeen tewet) nadert met rasse schreden". De ervaring met „de wijk agent" (Aarlanderveen en Zwammerdam) acht hij dermate gunstig, dat het de moeite waard Is dit systeem verder uit te bouwen. Negen gemeentebesturen hebben inmiddels de ont werpovereenkomst betreffende een regionale ambulance dienst aanvaard: „Alleen de gemeente Alphon heeft zich niet over deze gemeenschappelijke regeling uitgesproken. Wan neer gebeurt dat?" Volgens hem dient onderzocht te worden of er in de eengezinswoningbouw niet volstaan kan worden met woningen met kleinere ruimten. Door toenemende belang stelling voor de vrije recreatieve sportbeoefening (zomervoet- bal, schoolsportdagen, bedrijfsvoetbal enz.) is er een dringen de behoefte aan velden ontstaan; gelet ook op de omvang van de voetbalverenigingen in Aarlanderveen en Zwammerdam is de aanleg van een tweede speelveld en tralnlngsgelegenheid een uiterst dringende aangelegenheid. De heer Van den Vlies zou t.a.v. de vrije recreatieve voorzie ningen het op prijs stellen als de verdere afbouw van het re creatiegebied Zegersloot geen vertraging zal ondervinden. De mogelijkheid van een kinderboerderij binnen dit gebied zag hij graag onderzocht. Op het kruispunt Kennedylaan, hoek Burgem. Bruins Slotslngel moet een verkeerslichteninstallntie worden aangebracht, omdat dit punt niet bepaald overzichte lijk is. Doortrekking van het tracé Conradstraat-Prins Hen drikstraat acht hij niet de meest geschikte oplossing; gewens- ter HJkt het verleggen van het tracé over de spoorbaan. De heer G. Blaauw (Gemeentebelangen) moest het van het hart, dat maar een beperkt percentage (30 pet.) van de diefstallen is opgelost. Doorstroming noemde hij een zoethouder voor hen die op een betaalbare woning zitten te wachten. Voor hem hoefde doorstroming niet. ook al omdat er meer speciale wijken gaan ontstaan. „De uitspraak, dat er geen woningen gebouwd kunnen worden voor minder druogkrachtigen, komt bij ons hard aan". Blij was hij met het voorstel van het Zes kamp-comité, do gewonnen geldprijs te besteden voor een vis- steiger. Wensen t.a.v. speelplaatsen: een rolschaatsbaan, een terrein voor nieuwe sporten (basketbal) en een rommelhoek voor eigen bouwsels van kinderen. De heer W. v. Brenk (CHU) betreurt het, dat de verhouding tussen woon-, werk- en leefgemeente steeds schever komt te liggen. liet vestigen van nieuwe industrieën dient aan trekkelijker gemaakt te worden. Ook de bereikbaarheid van Alphen baart grote zorg. Rehabilitatie van het Oosthoekdorp verdient voorkeur boven het amoveren van de woningen. Aanschaf van een blusboor voor do brandweer is gewenst, evenals een vervoersmogelijkheid, redelijk snel en betaal baar, voor Ridderveld. De heer D. van Leeuwen (AR) wilde Hazerswoude in de gelegenheid stellen zijn regio-bowustzljn te tonen (Alphen verwerkt het Hnzerswoudse huisvuil) door tot de kringraad voor de vleeskeuring toe te treden. Aktie van Sassenheimse middenstand bracht 20 mille op voor gehandicapten SASSENHEIM De aktie van de Sassenheimse winkeliers voor de Stichting Sport en Re creatie Gehandicapten Bollen streek heeft meer dan 20 mille opgebracht. Dit bedrag werd gisteravond overhandigd aan stichtingsvoorzitter Roks op een feestavond van de SAMA-winke- liers in het KSA-gebouw. Daar waren ook aanwezig de prijs winnaars van de Sama-Sinter- klaasaktie. Dat het getal 13 niet altijd ongeluk betekent onder vond het echtpaar Van Haastert dat met een 13de prijs een ge zinsrijwiel won. ZOETERWOUDE De werkgroep „Vrede" welke op Tweede Kerstdag een Kerst- inn organiseert in Ons Huis houdt a.s. maandag een huis-aan-huis collecte ter dekking van de onkosten waarvoor ook door de kerken en de gemeente bedragen zijn toegezegd. Het program ma van de Kerst-inn ver meld o.m. een samenkomst met zang, LEIDEN De Katholieke Radio Omroep houdt aanstaande maandag In de Lcidsche Kleine Burcht een regionale auditie in het kader van de landelijke jacht naar onbekend talent. Op dertien april van het volgend jaar wordt de landelijke finale gehouden in Hilversum, waarin alle winnaars van de regionale audities hun grote kans krijgen. Deze finale wordt door de KRO hoogst waarschijnlijk op het te levisiescherm gebracht. Ook een samenvatting van de regionale wedstrijd in Leiden zal via de ether uitgestraald worden. Dat zal zijn in het KRO-radiopro- gramma van vrijdag 5 januari tussen 19.00 en 19.30 uur. Er zijn maandag drie bekers te winnen. De jury bestaat uit de volgende radio- en t.v.-mensen: Ton Kool, Hans Bik, René Sle- ven, Jan van Kampenhorst, Pierre Wijnnobel. De presentatie zal verzorgd wor den door Jac. van Collenburg. Deelname is gratis en er kun nen zich nog nieuwelingen aan melden. Tot nu toe bevat de in- schrijvingslijsl ongeveer twintig namen. De zangers, zangeres sen, groepen zullen naar eigen wens door een aanwezig trio, onder leiding van Jo Budie, worden begeleid. ROELOFARENDSVEEN In de Alkeburcht was weer een kaartwedstrijd georgani seerd waarvan de baton ten goede komen aan het jeugd werk. De uitslag werd 1. Nic. van Egmond 5497 p. 2 mevr. Verdel-van Beek 5294 p. 3. Bert Volwater jr. 5239 p. 4 Kees Waasdorp 5190 p. 5 Lia Bakker 5134 p, 6 Hans Rietbroek 5117 p. 7 Jaap van Velzen 4937 p. 8 Eef Bakker 4905 p 9 mevr. v. d. Meer- Huigsloot 4853 p. 297: n 80: koeler ven.- mmmuren 1364: varkens (zou- Ken) 57: schrammen 58: hitmen 838: veulens 1: totaal 2321. Prijzen (In guldens per stuk) slnchtstleren per kc schoon kw. 5,90-6.60: melkkoeien 1500-2200: vette koelen per ki« schoon kw. 4.85-6,26vare koelen 9W-210O; vette kolveren per ks. lev. chnpen 155: veile I tlfie Z.CU8C i 165-215: drncl: «ehrnmme melk- ei ire koelen. blKKen matigt chapel LEIDEN, Kaasmurkt (16 d

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3