M VERLICHT HET NEDERLANDSE OUDJAAR Dit is letterlijk eri figuurlijk spelen met vuurzonder te denken aan mogelijke gevaren voor jezelf Dit is het prachtige resultaat van vuurwerk in de lucht en vuurwerk op de grond. ya straaiiLEIDEN „Laat die Chinezen _-naar schuiven", dachten wij on- sej willekeurig bij het aanschouwen van een uitbundig assortiment vuurwerk, keurig verpakt ten i gerieve van de op knallen en leuren beluste Nederlanders, twee weken wel ^^raad mee weten. De Aziaten erspotihebben al een paar duizend jaar i 994 zij boven de belegerde a'°"1stad Tzoe T'oeng de hemel schudden onder het geweld van orzicN ontelbare vuurpijlen, afgescho- SSTta» uit katapults. Thans, bijna !cni «duizend jaar later, dumpen ze i3. le^et aards paradijs van het Wes- '4- Le*. ten vol met vuurwerk en speel- tgoed, zodat de blanke inboorlin- e Lammen-fabrikanten met de handen 7$- in het haar zitten. Omdat 1973 wenszichtbaar wordt in het duister kor ui van de jaarwende hebben wij licht opgestoken bij een aderlandse onderneming bijna evenveel van vuurwerk afweet als de nijvere Chinezen: Kon. Nederlandse Kunstvuur werk- en Munitie (nou ja)-fa- 3'^brlek A. J. Kat v/h John Loeff zaak ii.v. te Leiden, waar de heer P. 'terujvan Eeuwijk als directeur aan 21 het roer zit en onder het ge- "Isprek zaken doet met een klant die hij, helemaal in de sfeer, „Maasbom" noemt. Niets dan goed van de Chinezen. hebben niet voor niets (waar schijnlijk) het buskruit uitgevon den ep zijn tenslotte met bijna «00 miljoen mensen. Dan kun je er wel een man-uurtje tegenaan gooien als het op produceren inkomt. „Bovendien is hun im- porthandel spotgoedkoop en, wat en ons betreft, „bliksems" goed", bekent de heer Van Eeuwijk(39) ruiterlijk. Drie jaar geleden i vra« w*rd hij directeur van Kat. De 5 u directeur is een schoonzoon van ^de grondvester, die tien jaar ge- leden overleed. De heer Van ■die. z» Eeuwijk houdt zijn kantoor aan Stadspolderweg in Leiden. Uit het kale struweel aan de ^ant bleekt een wit bord met twarte letters op: A. J. Kat v/h 'Eoeff n.v., en puffend daarboven hangt euwige, neergeslagen fbokkolom van da Leidse vuil verbranding. Op een terrein van 1 ha. bevindt tich achter de Stinksloot het van de vuurwerkma- i» kers: 33 lokaliteiten verspreid in Woduktiestraten, volgens voor- ^hriften van de Hinderwet, i de Arbeidsinspecfie. Na i laatste wereldoorlog werkten 50 man; het bestand schommelt op het ogenblik tus sen de tien en vijftien, die in dit loonintensieve bedrijf waar alles met de hand geschiedt aan het werk gehouden moeten worden. Dat is heel ongunstig tegenover het Aziatische pro- dukt, dat tot stand komt zonder een incalculering van vakantie geld, gratificaties en de ene loonronde na de andere. „Dat kennen ze in China niet", zegt de heer Van Eeuwijk met een glimp van heimwee in zijn ogen. „Ik wou eigenlijk maar. dat er geen Chinezen beston den". „Maar ze zijn nu eenmaal gekomen en onze economie slaat warm uit van aandoening. Bij Kat gaan ze niettemin gewoon door met vuurwerk maken, an ders is het vuur gauw gedoofd", meent manager Van Eeuwijk. In 1920 begon A. J. Kat met vuur werkassemblage en voordien 'moet er een Leidse apotheker John Loeff zijn geweest als een van de eerste pyrotechnici. Hoe dat precies zit weet de heer Van Eeuwijk niet, „want dk heb het zo druk, dat ik me nauwelijks met Loeff heb kunnen bezighou den". Trouwens, ziin eigen schoonvader heeft hij niet eens gekend. Kat houdt zich 't hele jaar staan de met vuurwerk: groot en klein vuurwerk van eigen fabrikaat, industrieel vuurwerk (rookpoe- ders voor Hoogovens), vuurwerk voor de sector Rijkspolitie, rookpoeders, detonatieslagen en imitatiehandgranaten voor de BB de Spoorwegen die knalsigna len afnemen) en dan de import, voornamelijk uit China en Japan, die steeds belangrijker wordt. Defensie heeft zich 'n jaar of 12 geleden uit deze branche terug getrokken. „Destijds hebben we daar veel zaken mee gedaan (thunderflashes), maar in Navo- verband betrekt men de imitatie handgranaten nu van grotere buitenlandse fabrieken. Ach ja. een tijdje geleden kregen we nog een aardig ordertje voor Al fred Krupp uit Essen binnen". Kat gaat binnenkort saneren: het oude wordt aangepast aan de moderne technische inzichten volgens nieuwe bepalingen voor de vuurwerkindustrieën, Dat gaat gebeuren in fases, met be geleiding van bovenaf. Van ori gine is het een produktiebedrijf met volop klein vuurwerk. Het eigen fabrikaat slinkt; alleen in het grote vuurwerk (maar daar in staat Kat dan ook op interna tionaal niveau) is men selfsup porting. Van Eeuwijk: „Het is in deze welvaartmaatschappij allemaal grootser en rianter geworden. Vroeger kocht een knulletje voor een kwartje vuurwerk. Te genwoordig komen ze met een tientje of meer bij de detail list". Kat-in-vuurwerk is een zaam geworden, alleen de firma Schuurmans in Leeuwarden houdt gelijke tred met Leiden. Directeur Van Eeuwijk en de zijnen hebben zich goed voorbe reid op de Aziatische storm die op til is: „tot '75 of zo blijven we nog wel in dit patroon. Maar gaat u maar na: een jaar of 8 geleden waren er nog maar 4 k 5 Chinese importprodukten op ons terrein; nu hebben we het tienvoudigeervan. China is eeu wenlang een geisoleerde kolos geweest. Met elkaar kunnen ze wel het een en ander verhap stukken zonder iets te vragen. Ze zingen alleen maar hun pro pagandaliederen en hebben op tijd hun natje en droogje. Maar laten we eerlijk zijn: als er geen Chinese export was, zou den we bij lange na niet kunnen voldoen aan de vraag, die steeds is gegroeid door het goedkope importgoed. Op deze manier na tuurlijk komen wel de kleine on dernemingen klem te zitten. Een wrijving tussen Rusland en Chi na zou misschien de export vqn- uit Azië kunnen wegdrukken, maar daar mag je vanzelfspre kend nooit op speculeren". Kat en ook Schuurmans maken hun grote vuurwerk nog zelf voor 99 procent. Het hele jaar staat in dit opzicht in het teken van de koninginnedagen, de strandvuurwerken, de gemeen ten die iets te vieren hebben als er een zwembad of een brug geopend moet worden „Soms vallen er drie vuurwerken tege lijk op je bureau. En dan heb je nog de vakantievuurwerken. Evenementen genoeg in het sei zoen van april tot november". Dit jaar werden de prestaties van Kat op het grote vuurwerk- festival te Knokke met een eer ste prijs beloond. Dat was voor namelijk te danken aan het wa tervuurwerk en decorwerk. In '70 haalden de Leidenaars, ook in Knokke. een 2e prijs weg en een andere internationale onder scheiding viel hun in 1970 te beurt in Monaco. Dat was een ere-diploma. „De beste vuur werkmakers ter wereld waren daar bijeen. Ook de Brazilianen. Ga daar maar 'ns aanstaan. En dat allemaal in de mondaine omgeving met miljardairs en hun mooie vrouwen. In Knokke waren we dit jaar de beste tus sen de Spanjaarden, Fransen, Japanners en Italianen. Volgend jaar gaan we onze titel als een cup verdedigen. We kregen trou wens een cupje van de uit schrijvers, artiesten en VW-ers bestaande jury". Deze mensen hebben Kat beoor deeld op de hele presentatie zoals die op een leek afkomt als schouwspel, oogstreling, prettige verpozing en met de nodige sen sationele effecten. „We zijn geen koekebakkers, meneer", zegt vuurwerkspeciallst Van Eeuwijk met enige trots. „Onze speciali teit is decorwerk; als het moet in het water. Vuurwerk is uiter aard niet waterproof, maar de lonten en hulzen worden gepa- rafineerd en waterafstotend ge maakt. Zoiets kan een fikse bui hebben, maar geen dagenlang miezerig weer". Onze zucht naar vuurwerk is niet gemakkelijk te definiëren. Op Oudejaar in overgangstijd hoort de knallerij erbij zoals de oliebol. Over een paar weken gaat weer vol miljoenen de lucht in, voor driekwart afkom stig uit China, dat als een vuur- werkspook z'n hele show gemobi liseerd heeft om het Westen oor verdovend te overspoelen. Daar Vuurwerk mag alleen 1 8-jarigen en ouderen worden verkocht I Zo steek je een rotje zeker niet af, wanneer je tenminste geen nare gevolgen wilt ondervinden •y*V"F-w(f i ygSJ* '.li jw JHBgMflPHMWEBI bij gaan de verdiensten van on geveer 10 Nederlandse impor teurs, die zich met vuurwerk be zighouden, in rook op. Fascine rend, al die donderslagen, rot jes. ratelbanden, (tot duizend- schoots toe), de voetzoekers en gillende keukenmeiden (ofwel fonteinen en romelnse kaarsen luchthuiiers, de zevenklappers, draaiende zonnen en vuurpijlen in allerlei grootte. De sterretjes of wonderkaarsen zijn inmiddels met de conjunctuur geroeid tot 'giganten', net als de boterletter die zwaarder en corpulenter is geworden. „En dan hebben we nog „wolkenkrabbers" tot onge veer 70 cm lang", verzucht de heer Van Eeuwijk. We zullen er weer als gebiolo geerd bijstaan; volwassenen worden opnieuw voor een paar minuten de bravourknapen van vroeger. „Vuurwerk is zelfs een statussymbool geworden", aldus Van Eeuwijk; „Er zijn keurige heren die zeggen: Van Eeuwijk, ik moet nu een hardere knal hebben met ouwejaar, kerel. M'n buurman deed het vortg jaar veel beter". Er worden soms uitgaven gedaan van 1000 tot 1500 gulden. Bij tientallen ko men ze daarvoor. De zwermpot ten worden reusachtiger en de fonteinen steeds groter. Van Eeuwijk maakt zelf een be scheiden gebruik van zijn pro- dukten als de klok op 31 dec. twaalf heeft geslagen. „Wel mooi natuurlijk, maar kalm aan". Zo leef: hij tot bi) half één zijn vuurwerkdriften uit bij het betoverende schijnsel vun Bengaalse potten. Verder Is hij gevangen dopr de keiharde be- drijfs-economische eisen die niet meer toelaten dat hij zich af vraagt of-le wellicht een nieuw type bom zou kunnen maken. Daarvoor geeft het Groot Chi nees Wonder-knetterfront hem geen ruimte meer. Kat is meer en meer een handelmaatschap pij aan het worden en de maxi male veiligheid wordt, zo moge lijk, straks nog groter. „Wat is veiligheid?", vraagt de heer Van Eeuwijk zich af; „die be gint bij de gebruiker zelf". Doe niet zoals oom Karei, die met een glas in de ene hand en een appelflap in de andere een flinke donderslag wil lanceren. Ondeskundig gebruik maakt slachtoffers, anders kun je beter met taarten gaan smijten, vindt Van Eeuwijk. „Het is voor ons als ondernemer plezierig als er meer geknald gaat worden. Maar 'aat het een safe verzetje blijven". TON PIETERS

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13