Rapporten van Ad Zonderland zijn voor Feyenoord zeer waardevol Sparendam onverslijtbaar Co Meyer verbaasde zich zelf het meest over zijn snelle rentree bij AZ Oud-manager De Graafschap vond zijn draai in Rotterdam *mm fe. - NOTEER BIJ DE RADIO ZATERDAG 16 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ex-oe- fenmeester (en manager) Ad Zonderland van De Graafschap vaart wel bij Feyenoord. Hij voelt zich happy in de kringen van de oud-wereldkam pioen. Niet alleen omdat het lekker „klikt" tus sen hem en Ernst Hap- pel, maar ook omdat zijn takenpakket om vangrijker is dan hijzelf misschien wel voor mo gelijk gehouden had. Dat Ad Zonderland méér is dan een door Happel lukraak te bespelen instrument heeft hij zonder meer aan zijn kri tische benadering van zijn toekomstige werkkring te danken. Nauwelijks stond het immers vast dat hij be noemd zou worden als de op volger van Van Eek nu oefenmeester bij Helmond Sport of hij stond al op de stoep bij manager Guus Brox met het verzoek zijn toekomstige werkzaamheden duidelijk af te bakenen. Uit dit gesprek vloeide een on derhoud voort over hetzelfde thema met Happel. Overeen gekomen werd toen, dat Zon derland verantwoordelijkheid zou dragen met betrekking tot het B-elftal, dat hij bo vendien een belangrijk deel van de trainingsarbeid van de gehele spelersgroep voor zijn rekening zou nemen en dat hij tenslotte belast zou worden met de rapportering van competitie-tegenstanders van Feyenoord. Ad Zonderland vertelt in zijn flat (eigendom van Feyen oord uiteraard) niet ver van de Kuip: „Happel heeft tij dens dat gesprek onder meer gezegd, dat ik de verant woordelijke man voor de trainingen zou zijn. Hij wilde zich hiermee niet al te veel inlaten, omdat de relatie tus sen hem en de spelers door alle successen van de afgelo pen jaren naara zijn smaak wat al te amicaal was ge worden. Hij wilde, vertelde hij, weer de baas worden. En dat kon het best gereali seerd worden door weer vol doende afstand van de spe- Voornaamste motief om die gesprekken aan te vragen was het feit, dat ik de wild ste verhalen hoorde over de job van Van Eek. „Die man zou geen overwicht gehad hebben op de spelers en bo vendien zou hij door Happel volkomen genegeerd zijn ge weest. Dat wilde ik per sé voorkomen". Niet vruchteloos Dat het gesprek met Happel bepaald niet vruchteloos weg geweest bleek meteen op de eerste trainingsbijeenkomst al. Zonderland: „Ik moest meteen aan het werk (condi tietraining) met al die grote gasten. Ik moet eerlijk be kennen, dat ik er nogal te genop zag. Maar gelukkig klikte het mete en tussen ons. En het klinkt nog steeds, omdat de jongens mij accepteren als iemand die boven hen staat". Als belangrijkste verschilpunt tussen zijn trainerschap bij De Graafschap en dat bij Feyenoord beschouwt hij de intensieve training. Dat je twee keer per dag dezelfde spelersgroep onder handen krijgt is een heel nieuwe er varing. Met de samenstelling van de oefenstof moet je hier terdege rekening mee hou den. Moeilijkste facet is de juiste trainingsopbouw te vinden. Moeilijk is ook de in tensiteit van de training vast te houden". Verrassing Een job als B-trainer bij een eredivisieclub van enige im portantie is immers het stre ven geweest van Zonderland, nadat hij een kleine twee jaar terug tot ieders ver rassing (zelfs bestuursleden moesten het in de krant le zen) aan de dijk was gezet. „Het B-traininerschap bij een grote club was mijn lief ste wens in die dagen. Ik ben toen even in contact ge weest met NEC, maar uit eindelijk ging dat feest niet door". Een jaar later ongeveer vroeg Feyenoord een hulptrainer. Zonderland solliciteerde, maar hij was niet de enige. Ruim zestig sollicitatiebrie ven gleden in de brievenbus van Guus Brox. Via een ri goureus selectie-provec ble ven er uiteindelijk drie kan didaten over. Waarna de keus op Zonderland viel. In de dagen, dat Zonderland in bespreking was met zijn hui dige werkgever, kwam plot seling Heracles met niet dui delijke aanbiedingen op de proppen. „Ik had alleen wat vage contacten met de admi nistrateur daar. Maar con crete toezeggingen waren mij niet gedaan. Achteraf hoorde ik, dat de beslissing binnen het bestuur nog geno men moest worden. Maar daar kon en wilde ik niet top wachten, omdat mijn verbin tenis met Feyenoord rond Een belangrijk onderdeel van zijn taken-programma is de rapportering van toekomsti ge tegenstanders in de com petitie. „Ik maak rapporten van die ploegen in het alge meen en van de afzonderlij ke spe|ers in het bijzonder, 's Woensdags krijgt Happel die rapporten van mij, die ze twee dagen later weer aan mij teruggeeft, 's Zaterdags ga ik dan met de spelers rond de tafel zitten om te vertellen welke tactische maatregel genomen moeten worden. Dit laatste in over leg met Happel uiteraard". „Die rapporten kloppen achter af vaak heel aardig", stelt Zonderland vast. „Tot dus ver zijn me althans door de spelers nooit verwijten ge maakt. Integendeel. Vaak zeggen de spelers tegen me, dat de rapporten precies klopten. Dat vind ik prettig, dat geeft mij steteds weer een bevredigend gevoel". Zijn job bij Feyenoord wil Ad Zonderland op de langere termijn niet anders zien dan Ad Zonderland: „Het klikt lekker bij Feyenoord" als een springplank naar het A-trainerschap. „Door de vele vriendschappelijke wed strijden van Feyenoord en überhaupt door het feit, dat je in dienst bent van een top club krijg je enorm veel contacten. Dit alles vergroot de kans, dat je weer lekker op de trainersmarkt komt te liggen. En dat pak ik graag mee. Want dit werk wil ik mijn leven uiteraard niet blijven doen". dan ook. Dat demonstreert „Ik ben een blijvertje geworden. Na diverse vakanties ii was ik blij wanneer ik in Nederland terugkwam". UTRECHT Het was in de kleedkamer van de ama teurclub Elinkwijk de afgelopen zondag, toen het de bekerwedstrijd van FC VVV won, een compleet gek kenhuis. Eèn man hield zich echter afzijdig van het tu mult. Erwin Sparendam, de elastische koning uit 'het schaakspel van trainer Jan de Bouter. Weggedoken in een hoek zat Erwin Sparendam geamuseerd toe te kijken. Geen blijdschap voor de 38-jarige Elinkwijk-aanvoerder, die zoveel bekendheid in de voetbalwereld heeft? „Ach natuurlijk wel, maar omdat ik al zoveel heb meegemaakt, doet dit succes me toch minder dan de anderen. Je bent minder spontaan." En dan lachend: „Over een maand word ik 39 en misschien heeft dat er wel mee te maken. Ik voel me echter nog jong en zolang ik bij de amateurs nog vlot kan meekomen, pieker ik er niet over om te stoppen." De Surinamer, laatste man in de verdediging van Elinkwijk, heeft nog niets van zijn veerkracht verloren. Zelfs aan snelheid lijkt hij nauwelijks te hebben ingeboet. Tweemaal per week onder werpt hij zich aan een straffe training en dat is blijkbaar vol doende om in vorm te bijven. „Ik beleef nog altijd veel plezier aan de voetbalsport. Het enige verschil met vroeger is dat ik er nu niet voor betaald krijg. De sfeer bij Elinkwijk is geweldig. Als dat niet zo was, zou ik er beslist mee zijn gestopt." Erwin Sparendam is een van de Surinaamse voetbalartiesten, die kort na de invoering van het betaalde voetbal naar Nederland kwamen. In die periode hengelden veel semiprofclubs naar Spa rendam en anderen, onder wie bijvoorbeeld Michel Kruin (de for midabele schutter), Frank en Humphrey Mijnals. Zij „maakten" het in ons land. Vele anderen bleven echter in de anonimiteit. Sparendam: „De jongens hadden het hier overwegend moeilijk. En ik moet zeggen dat het aanvankelijk ook mij veel moeite heeft gekost me aan te passen. Begrijpelijk uiteraard, want wij voetballen in Suriname onder heel andere omstandigheden." In totaal speelde Sparendam tien seizoenen bij Blauw Wit, twee jaar bij Elinkwijk en een seizoen bij Gooiland. Wat nu? Keert hij straks naar zijn land terug? „Nee, ik ben een blijvertje. Ik ben verschillende malen op vakan tie naar Suriname geweest, maar ik was toch telkens blij als ik terug kwam. Dat komt misschien ook doordat ik met een Neder landse vrouw ben getrouwd. Ook vcor mijn kinderen (drie doch ters) is het beter dat ik hier blijf." Is het voor de Nederlandse clubs niet de moeite waard naar voetbaltalent in Suriname te blijven speuren? „Er zullen zeker nog wel wat goede spelers rondlopen, maar ik geloof toch niet dat het zinvol is ze naar Ne derland te halen. Ook al vanwege die aanpassing." THEO VINCKEN ALKMAAR De kritie ken waren lovend. Co Meijer bracht rust in de achterhoede van AZ'67. Co Meijer uitmetend organisator. Overtui gend entree van Co Meijer. Het is slechts een bescheiden bloemle zing van de prijzende volzinnen waarmee het debuut van Co Meijer als ausputzer bij AZ'67 zondagmiddag in het be kerduel tegen FC Den Bosch werd begeleid. Ruim een dag later is de man die twee weken geleden bij eerste divisieclub De Vole- wijekers nog een voetbal- \v3rkloze was, blij met al die lof. die hij echter wel graag tot reële proporties terugge bracht wenst te zien. „Het is me tegen FC Den Bosch inderdaad nogal mee gevallen. Voor mezelf was het een groot vraagteken hoe ik me in het eerste elftal van een eredivisieclub zou kun nen handhaven na een, zo noem ik het maar, voetbal winterslaap van een half jaar. Ik moet wel zeggen, dat alle AZ-spelers me ge weldig hebben opgevangen. Ze lieten merken dat ze ver trouwen in me hadden en dan wordt je natuurlijk wel wat zelfbewuster. Ik had voor mezelf helemaal geen prognose gemaakt hoe het zou uitpakken of zo. Het was voor mij eigenlijk al een Blok - en eerdere pogingen grote verrassing dat ik tegen Den Bosch in de basisopstel ling stond. Dat snelle debuut is ook een beetje een gevolg geweest van de ziekte van Flip Stapper. Ik had het nor maal gevonden, wanneer ik eerst een aantal wedstrijden in het B-elftal had moeten spelen. Maar nou ik m'n kans kreeg, wilde ik hem meteen grijpen ook". En Co Meijer greep zijn kans. Van alle kanten werd hij na de zege van 2—0 van de Alk- maarders gecomoiimenteerd mét zijn voortreffelijke spel. Vooral zijn collega-verdedi gers waren uitstekend te spreken, het rust en zelfver zekerdheid uitstralende op treden van de man, die de defensieve problemen van AZ'67 voor een niet gering gedeelte lijkt te kunnen op lossen. Aan Co Meijer, bij de Alkmaarse voetbalstichting een contract tot 1 juli 1974 rijk, zal het niet liggen. De voetbalhemel, die een half jaar geleden zwaar betrok, ziet er voor de 26-jarige Am sterdammer ineens weer stralend zonnig uit. Niemand die er gelukkiger mee is dan Co Meijer. Afge lopen zomer leek er aan zijn carrière in het betaalde voet bal een abrupt einde te ko men. toen hij geen contract bij de Volewijckers wilde on dertekenen - gevolg van een zeer gespannen verhouding tussen Meijer en trainer Ger om van club te veranderen (o.a. FC Amsterdam was geïnteresseerd) op niets wa ren uitgelopen. Over dat verleden wil Co Meij er het maar liever niet meer hebben. „Dat is geweest. Ik ben blij, dat ik bij AZ'67 zo prettig ben opgevangen. Het was hier in Alkmaar trou wens wel een openbaring voor me. De aanpak bij AZ'67 is profesioneel. Ik ge loof dat ze hier echt iets van willen maken. Dat vind ik verschrikkelijk belangrijk. Werkomstandigheden wegen voor mij erg zwaar. Vooral op sociaal en medisch ge bied". Dat Co Meijer aan die aspec ten nogal veel waarde hecht is niet zo heel vreemd, ge zien zijn functie als maat schappelijk werker bij de Gemeentelijke Sociale Dienst in Amsterdam. Bij die dienst heeft Meijer een complete dagtaak, met uitzondering van dinsdag en woensdag. Dan volgt hij, eveneens in de hoofdstad een studie op so ciaal-maatschappelijk ter rein. „Gelukkig is er bij AZ een goede oplossing gevon den voor de combinatie tus sen voetballerij en studie. Op dinsdag en woensdag hoef ik niet op de training te komen, maar dat moet ik natuurlijk op een andere manier wel in halen." Co Meijer houdt zijn functie als maatschappelijk werker strikt gescheiden van zijn hobby als betaald voetballer. Redenen om vergelijkingen tussen beide hoedanigheden te trekken ziet hij don ook niet. Overdag leef ik me helemaal in op maatschappelijk ter rein. In de avonduren pro beer ik me te concentreren op de voetballerij. In de toe komst liggen mijn aspiraties wel op het sociaal-maat schappelijke vlak. Momen teel heb ik geen enkele am bitie om als trainer of als scout of iets dergelijks aan het werk te gaan. Wat niet wil zeggen, dat die voetballe- rij niks voor me betekent. Dat heb ik de afgelopen maanden wel gemerkt. Pas als je zoals ik een half jaar tje moet stil zitten besef je pas dat die bal je meer in zijn ban heeft dan je denkt. Maar ik heb ook in die tijd de realiteit onder ogen pro beren te zien. Die realiteit zegt me, dat een voetballoop baan zomaar afgebroken kan worden. Dat bewees mijn ge val. En zou zo'n situatie zich in definitieve vorm aandie nen, dan wil ik maatschap pelijk niet onvoorbereid zijn. In het betaalde voetbal ver dien je een leuk extra centje, maar dat is voor mij nooit een reden geweest om alles verder maar op me af te la ten komen". Co Meijer beseft het betrekke lijke van een sportcarrière. Hij is sportman genoeg om verheugd te zijn met zijn succesvolle debuut bij AZ'67. na Ajax. Blauw Wit en de Volewijckers zijn vierde werkgever. „Bij Ajax heb ik nog een jaar onder Michels gewerkt. Toen was ik con tractspeler. Uit die periode ken ik Ruud Suurendonk nog, we zaten samen in het tweede elftal. Michels heeft toen geprobeerd me om te turnen van halfspelcr tot ausputzer, al heette dat toen nog niet zo. Ik voelde daar toen niet zo voor. Ik was een jaar of 18, ik wilde actie. Daar achterin leek het me zo rustig. Toch hadden ze het toen wel goed gezien. Die plaats als laatste man in de verdediging ligt met het bes te. En nu moeten we bij AZ maar zien wat het wordt. Het be gin was goed, maar wat zegt uiteindelijk één wedstrijd. Ik ben echt nog niet in top vorm. Dat kan ook niet als je zo lang het wedstrijdritme hebt gemist. (Meijer trainde de afgelopen maanden wel, bij de amateur eersteklasser De Spartaan-red.). Dat is lo gisch. We moeten echt met de beide beentjes op de grond blijven staan". BERT BREVOORD Cor van der Hart, de trainer van AZ'67 kan tevreden zijn. Co Meijer bleek een aanwinst voor zijn elftal. EREDIVISIE NEC—PSV FeyenoordGo Ahead Eagles FC GroningenFC Amsterdam NACHaarlem Telstar—AZ'67 Ajax—MW FC TwenteSparta FC Den BoschExcelsior FC Den HaagFC Utrecht EERSTE DIVISIE De GraafschapRoda JC WageningenHeracles SC CambuurFortuna Vlaardingen VolendamDe Volewijckers FC WV-Willem II Fortuna SCVeendam SVVHeerenveen Helmond SportVitesse EindhovenFC Dordrecht PEC Zwolle—HVC De wedstrijden, aangeduid met een komen voor op het totoformulier.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11