Opzoek naarh?ge rente? Maanjeep hersteld si- met kaarten en plakband CcidócSouACMit Bemanning brandende Katwijkse vissersboot op t nippertje gered Vleesschandaal in Oudenbosch Uknjgttot61%bij de postspaarbank Massale oplichting PTT-kascheques Kissingers vliegtuig startklaar Coalitie in Frankrijk vormt blok Pensioenfonds bisdommen opgericht Geen front Arab, landen tegen Israël WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 HOUSTON (AP/RTR) De Apollo-17 astronauten Cernan en Sohmitt zijn vannacht bij het begin van hun tweede maanerxcursie er in geslaagd met plastic maankaarten, I enkele klemmen en plakband de spatbordreparatie te ver- - richten aan hun maanjeep. Het spatbord was gisteren tij- dens de eerste maanwandeling afgestoten door Cernan. Het begin van de tweede excursie was verlaat, aangezien Schmitt en Cernan een uur langer sliepen dan was voor zien, vermoeid als zij waren van de inspanningen van t hun eerste maantocht. - Informateur in België geeft opdracht terug ■RUSSEL (Rtr) De Belgische kabinetsinformateur Josef de Saeger heeft zijn opdracht te ruggegeven. Koning Boudewijn heeft zijn verzoek om van zijn opdracht ontheven te worden in gewilligd, zo is officieel bekend- gemaakt in Brussel. f; Saeger. minister van openbare werken in de demissionaire Bel gische regering, is 18 dagen be zig geweest met zijn opdracht. Koning Boudewijn moet nu be sluiten of hij een nieuwe infor- j mateur of een formateur zal be- 1 noemen. Terwijl zij met een snelheid van gemiddeld tien twaalf kilome ter per uur in de richting van het Zuidelijk massief reden, ga ven Schmitt en Cernan uitvoeri ge beschrijvingen van de voor bijglijdende kraters en merk waardigheden aan de maanbo- dem. Het zuidelijk massief be vindt zich op ongeveer zeven ki lometer van de maanlander. Op twee plaatsen op weg naar het Zuidelijk massief namen de astronauten vanuit hun maanau- to bodemmonsters. Op de stop plaatsen schakelden zij boven dien een op de maanjeep ge- ie' monteerde zwaartekachtmeter Een NASA-functionaris in Houston liet zich bij de aanblik waargenomen van vier bij tien meter. Zij zijn voorts om kraters getrokken met een doorsnee van tien vijftien meter. Met radiogolven hebben Cernan en Schmitt de maan tot op en kele kilometers diepte doorge licht, om onder de oppervlakte verborgen rotsen, steenlagen, scheuren en eventueel sporen water te kunnen ontdekken. Bij station Vier vonden de maan- onderzoekers oranjekleurige plekken te midden van een grijswitte omgeving. Cernan be schreef de oranjestotf als geoxy- deerde woestijgrond. De geoloog dr. Schmitt moest door de vluchtleiding in Houston worden gemaand in de maanauto te stappen, daar zijn speurdrang nauwelijks te remmen was. Met hun voeten lieten Cernan en Schmitt een rotsblok van een helling rollen. Schmitt gaf bij elke beweging van het blok on middellijk een beschrijving van de structuur van de oppervlak- Twee uur na het begin van hun tweede excursie bereikten de twee inzittenden van de maan auto de voet van het Zuidelijke massief, waarvan de wanden steil voor hen oprezen. Dat is een hoge berg, sprak een van hen vol ontzag. De twee astronauten rapporteer den dat zij rotsblokken hebben als kangeroe springende Schmitt ontvallen, dat het ballet gezelschap in Houston hem wel licht voor het volgende seizoen zou willen engageren. In grote delen van Indonesië heerst hongersnood. Voor winkels en markten zijn lange rijen wachtenden te zien die hopen voedsel te kunnen kopen. De hongersnood is te wijten aan misoogsten van rijst als gevolg van grote droogte en aan de te geringe voorraadvorming. De prijs voor rijst is de afgelopen maanden schrikbrend omhooggegaan. ■Van een onzer verslaggeefsters) werden kennelijk kadavers aan- jUDENBOSCH De Rijkspolitie gevoerd". Oudenbosch heeft een slager De slager en het vervoerbedrijf aangehouden die ervan wordt «rdacht ongekeurd vlees, en dees van kadavers te verkopen. Ook een personeelslid van een vervoerbedrijf uit Roosendaal is aangehouden. De man bekende tegenover de politie meermalen dode dieren bij de slager te hebben afgeleverd. [De adjunct-inspecteur veterinaire inspectie van de Volksgezord- heid in Den Bosch, dr. A. J. C. van 't Hooft, zei van de slacht plaats van de slager, dat deze er niet uitzag zoals men van een goede slachtplaats mag ver wachten. ,,Een smerig bedrijf- j je", noemde hij het. Volgens dr. Van 't Hooft was er in het be drijf veel vlees aanwezig. „Be halve goedgekeurd vlees was er vlees en gehakt zonder stem pels, dat er niet zo goed uitzag. Ook werd slachtafval aangetrof fen dat er op duidde dat er clandestien werd gekocht. Er zouden hiermee de vleeskeu- ringswet en de destructiewet overtreden hebben. Het publiek dat tijdens de inval in de zoge naamde „goedkope" slagerij aanwezig was, werd naar het politiebureau overgebracht voor een verklaring. Palestijnen opgehangen BEIROET (Rtr) Volgens het Palestijnse persbureau Wafa in Beiroet zijn zaterdag in Jorda nië drie Palestijnse verzetsstrij ders opgehangen. De-drie Palestijnen waren ervan beschuldigd dat ze vier Jor daanse soldaten hadden gedood en de zuster van sjerif Zeid ben Sjaker, de Jordaanse chef-staf, vermoord. Politieman in Belfast doodgeschoten BELFAST (ÜP1) Vanochtend vroeg is een politieman, die uit een hotel in Belfast kwam door een kogelregen uit automatische wapens om het leven gekomen, zo heeft het Britse leger meege deeld. Enige uren voor de dood van de politieman hadden roomskatho- lieke politici in Noord-Ierland een" boycot van 10 maanden beëindigd, en waren in het ge heim samengekomen met Britse regeringsfunctionarissen om tf spreken over manieren om eer einde aan de crisis in Noord- Ierland te maken. De militante protestantse Ulster Defence Association (UDA) heeft gisteren in Belfast een indrukwekkend machtsver toon gezorgd bij de begrafenis van een van hun belangrijkste leiders die vorige week werd vermoord. Meer dan 3000 geüni formeerde leden liepen mee. Sherbert de witte gans is eigenlijk een moeilijk jongen. Samen met zijn bazin, mevrouw Bos- scher uit het Au stralische Mount Eliza stond hij zelfs al voor de rechter. De re den? Sherber maakte te veel gebruik van een van zijn gan zen-eigen schappen. ofwel hij kwaakte te veel. De buren hadden er klach ten over en de rechter verbood Sherbert verder gekwaak. Voor een gans natuur lijk een wel haast ondoenlij ke opgave. Ge lukkig ontferm de de baas van de 18 maandeen oude hond Am- gie zich over de onfortuinlijke gans en nu heeft Sherbert een nieuwe vijver en zelfs een nieuwe vriend gevonden in Amgie. DEN HAAG De PTT is in de afgelopen jaren voor enige mil joenen door giro-rekeninghou ders opgelicht. Middel daartoe Is de kascheque, de oranje kaart, waarmee 500 gulden in- altijd safe eens opgenomen kan worden. Iedere rekeninghouder heeft de beschikking over twee van deze kaarten en kan zodoende maxi maal 1000 ineens van zijn re kening halen. De oplichters heb ben de kascheques gebruikt om deze duizend gulden op te ne men zonder dat hun saldo daar toereikend toe was. Zij hebben hun rekening ook nooit aange vuld. Het vergrijp heeft zich landelijk voorgedaan, maar de drie grote steden zijn de uitblinkers. Uiter aard komen de gevallen na eni ge tijd aan het licht. Als de re kening niet aangevuld wordt gaat de zaak na enige tijd naar de Postale Recherche. De be trokkenen komen op de zwarte lijst te staan. Om een massaal voorbeeld te stellen moeten op 12 januari 25 verdachten terecht staan we- gens oplichting. De monsterrit-1 ting vindt plaats in Breda. Ook zijn al talrijke processen tegen overtreders gevoerd, zij kregen in veel gevallen een maand on voorwaardelijke gevangenis straf. Er schijnt geen enkele manier te zijn om de oplichtingen tegen te gaan. De PTT weigert enige se lectie te maken omdat dit ge makkelijk als discriminatie ge zien kan worden. Van een onzer verslaggeefsters IJMUIDEN Met de schrik nog in de benen en niets meer aan eigendommen dan de kleren die zij aan hadden kwamen gister- maal hopeloos werd bracht de Vlaardingen 115 redding. De ka pitein bracht zonder aarzelen zijn schip naast de felbrandende Katwijker en nam de beman ning over. Nauwelijks toen mi nuten later stond ook het voor schip van de KW 159 in lichter laaie. avond rond half tien de ne- De elf jaar oude motortreiler KW gen bemanningsleden en de kapitein van de Katwijk 159 in IJmuiden aan land. Tweeëneenhalf uur eerder was de Katwijkse vissers boot voor Kamperduin door nog onbekende oor zaak in brand geraakt. De bemanning, bestaande uit negen Scheveningers en een Katwijker, kon het schip op het nippertje ver laten en werd aan boord genomen door de Vlaardin gen 115. De brand ontstond op het achter schip waar zich naast de machi nekamer ook de verblijven van de bemanning bevonden. Het net'was kort tevoor voor de eer ste maal uitgezet en de meeste mannen lagen te slapen. Binnen een paar minuten stond het hele achterschip in brand en de be manningsleden konden niets an ders doen dan zich in veiligheid brengen op het voorschip. Maar het vuur kwam al snel naderbij. Voor de situatie echter hele- Ooievaar ivas over tijd HOOFDDORP (ANP) De poli- tie van Haarlemmermeer heeft gistermiddag een ooievaar „neergehaald" met een verdo vingsgeweer. De ooievaar die zich al enkele maanden in Haarlemmermeer ophield heeft blijkbaar de trek naar Afrika, die hij in augustus al had moeten ondernemen, ge mist. Het dier is voorlopig „in gesloten" in het hoofdbureau van politie te Hoofddorp en zal vermoedelijk naar een dieren tuin worden gebracht. „Grens bereikt betoogt staatssecretaris Schelfhout \7OLGENS staatssecretaris Schelfhout hebben de financieringsmo gelijkheden van het onderwijs hun grens bereikt en wordt inper king van de onderwijsvrijheid noodzakelijk. Want - aldus mr. Schelfhout - bij het onderwijs ontbreekt het aan voldoende besef dat het onderwijs ook voor zijn eigen bekostiging medeverantwoordelijk is. Is om te onderstrepen dat onze samenleving ergens haar verzadi gingspunt aan het naderen is, klinkt uit andere hoeken de conclusie dat de financieringsmogelijkheden van onze sociale zekerheid en verkeersvoorzieningen ook dichtbij de maximale grens liggen. Staatssecretaris Schelfhout kan zich dus troosten met een gedeelde spiart; maar hij staat helemaal met de rug tegen de muur omdat enerzijds van elke gulden meer die Onderwijs krijgt bijna 85 cent voor stijgende personeelslasten bestemd is, terwijl een groot deel van Nederland heeft leren zingen dat onderwijs zoveel mogelijk kos teloos dient te zijn. Minder WAANNEER de Nederlandse burger - inclusief onderwijskrachten - niet bereid is om een paar jaar terwille van de kwaliteit van het onderwijs van reële welvaartsstijgingen af te zien, moet een groot deel van de wensen die van kleuterschool tot onderwijs ge steld worden van vervulling uitgesloten blijven. We staan onvoorwaardelijk achter mr. Schelfhout als hij bedoelt te zeggen dat het hoger onderwijs (hoogleraren én studentenorganisa ties) wat minder hoog van de toren moeten leren blazen; het poli tieke bedrijf zou dan wat minder gevoelig moeten worden voor hun klachten. Onvoorwaardelijk „ja" zeggen we dan ook tegen Schelfhout's stelling dat het inhalen van de achterstand van kinderen uit het sociaal- zwakke milieu wel voorrang moet krijgen. Geen ..mammoets" jyjAAR dit moet ook kunnen zonder dat omwille van schijnbare be zuinigingen Nederland een stelsel wordt opgedrongen van mammoetscholen, waar, binnen één generatie, dezelfde problemen zich zullen voordoen als bij de expansie van onze industrie; arbei- ders-aan-de-lopende-band, alles opgeofferd aan de rationalisatie, ontpersoonlijking van de mens; en uniform staatsonderwijs. Ten behoeve hiervan moet de staatssecretaris onze vrijheid van onder wijs zeker niet proberen in te perken. 159 „Marican - Ellen" is eigen dom van de NV Vissersmaat schappij „Insulinde" in Kat wijk. Voordracht raadsheer Hoge Raad DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gistermiddag een voordracht opgemaakt voor de benoeming van een raadsheer In de Hoge Raad. Er is hier een vakature, omdat mr. C. W. Dubbink benoemd is tot vice- president van de Hoge Raad. Op de voordracht van de Tweede Kamer staan achtereenvolgens: prof. mr. H. K. Koster, hoog leraar aan de universiteit van Amsterdam, tevens raadsheer plaatsvervanger in het hof te Amsterdam, mr. J. G. Takken, vice-president van het hof te Den Bosch en oud-staatssecre taris prof. jnr. K. Wiersma, hoogleraar aan de RU te Lei den, tevens raadsheer-plaatsver vanger in het hof te Den Haag. Portugal veroordeeld NEW YORK (Rtr) De algeme- ne vergadering van de Verenig de Naties heeft krachtig alle landen, in het bijzonder Portu gal en Zuid-Afrika veroordeeld, die koppig weigeren de VN-ver- klaring van 1960 ten uitvoer te leggen aangaande het verlenen van onafhankelijkheid aan kolo niale landen en volkeren. Ne derland onthield zich van stem ming. Gloria Hendry uit Newark speelt in de nieuwe James Bond film Leven en laten leven" de rol van dubbelspionne. Gloria won op 16-jarige leeftijd een schoon heids wedstrijd, werd daarna se cretaresse en serveerster in een Playboyclub. Vervolgens studeer de ze twee jaar rechten. Zeven mnd. voorarrest ROME (Rtr) Een johge Zuid- slavier die zeven maanden gele den op beschuldiging van dief stal van een kleine twee gulden in een gevangenis in Rome werd opgesloten, zal overmor gen eindelijk voor de politie rechter worden geleid. In af wachting daarvan is hij voor waardelijk vrijgelaten. Het geval van de Zuidslavier heeft in de Italiaanse pers veel aandacht gekregen als een schoolvoorbeeld van de traag heid in de rechtspraak in Italië. O C5 O PARIJS (AFP) - Het Ameri kaanse militaire vliegtuig dat Nixons afgezant Kissinger ter beschikking staal, is van een basis in West-Dultsland terugge keerd op het Parljse vliegveld Orly, zo is uit goede bron ver- Van de zijde van de Noordvietna- mese delegatie is vernomen dat Kissinger en Le Due Tho elkaar vanmorgen in Neuilly opnieuw zouden ontmoeten. Er stond ook weer een bijeenkomst van „technische deskundigen" op het programma. President Nixon beraadslaagde gisteren met naaste medewer kers over de gang vnn zaken in Purijs en de toespraak vnn Thieu, die een kerstbestand had voorgesteld. Hij sprak o.a. met Kissingers assistent generaal Haig, die zondag uit Parijs naar Washington terugkeerde om verslag uit te brengen. Diplomatieke kringen geloven dat Kissinger en generaal Haig voor de ondertekening van een be standsakkoord nog naar Saigon zullen vliegen om president Thieu van de bijzonderheden op de hoogte te stellen. Sommigen vermoeden dut Thieu stilzwij gend een vredesovereenkomst zal accepteren, maar haar niet zal tekenen. PARIJS (Rtr.) De drie par tijen van de coalitie die in Frank rijk aan de macht is hebben be sloten bij de in maart te houden verkiezingen voor de nationale vergadering met een gezamen lijke kandidatenlijst uit te ko men tegenover het oppositieblok van socialisten en communisten. De coalitie bestaat in hoofdzaak uit de Gaullisten met daarnaast de onafhankelijke republikeinen en het regeringsgezinde cen- trum. Dit besluit tot eensgezind heid komt de Gaullisten goed van pas. Bij een opiniepeiling is deze week gebleken dat een meerderheid van de kiezers van plan is in de eerste verkiezings ronde te stemmen voor de al liantie van socialisten en com munisten. UTRECHT De Bisschoppenconferentie heeft in haar vergadering van gisteren het herziene ontwerprapport „De rechtse posi tie van pastorale werkers in de R.K. kerk j in Nederland" goedgekeurd. Besloten is een commissie in te stellen die de publika- I tie en presentatie van deze regeling zal voorbereiden. Het ligt in de bedoeling dat het rapport in brede kring van priesters en andere pasto rale werkers wordt besproken en dat con tact met andere kerken wordt opgenomen alvorens de regeling zal ingaan. De bisschoppen hebben besloten tot oprich ting van een stichting „Pensioenfonds Ne derlandse Bisdommen" en het daaroe strekkend reglement goedgekeurd. Het fonds is in eerste instantie bedoeld voor dc diocesane priesters. Het reglement wordt 1 januari van kracht. CAIRO (DPA) Een bijeen komst In Cairo van alle chefs van staven van zeventien Arabi sche landen, waarop een ge meenschappelijk beleid In de confrontatie met Israël uitge stippeld zou worden, Is in de af gelopen nacht afgebroken zon der dat resultaat Is geboekt. De chef van de Egyptische gene rale staf. generaal Saad Eddin Sjazli, had evenals de Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Achmed Ismail, tevoren de deelnemers aan de bijeen komst aangemaand, de rijen te gen Israël te sluiten voordat het te laat is. Dc Israëlitische vice- premier Allon heeft verklaard dat zijn land bereid is vredeson* derhandelingen met Egypte te

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9