18? Eskimo jongen redt piloot maar laat zichzelf doodgaan Ratten leven langer op streng slankdieet Slapende bemanning tijdens vliegreizen 78! Y ervoersbonden zijn boos op werkgevers 1Ni Moeïlijk CAO-beraad Als het buiten regent schijnt binnen tóch de zon. Inde droogautomaat vanErres! amro-pierson fun1' Géén kerstboom helpt Nederlands bos geheel niet Denemarken signaleert „vreemde duikboot" Overleg Bahr-Kohl ten einde GDAGCVERS O» 72 WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT >r extra» ge ploitar var lande! tekon P bij tamd turelj U'deJ i ver 'ensej YELLOWKNIFE (AP) - De piloot Martin Hartwell die in het ijzige noorden' van Canada na 32 dagen werd gered toen zijn machine was neergestort, heeft zijn ijselijke avontuur uit de doeken gedaan. Bij de ramp zijn drie mensen om gekomen: de 27-jarige ver pleegster Judith Hill, een Eskimovrouw en een Eski mojongen.. De jongen, David Kootook uit Spence Bay, had voor de piloot allerlei dingen gedaan omdat deze zich nauwelijks kon ver roeren omdat hij te zwaar ge wond was. „Hij was mijn han den en benen". Het vliegtuigje was neergestort in de wildernis ongeveer 100 kilo meter ten zuiden van het grote Berenmeer. De jongen leed ver moedelijk aan een chronische blindedarmontsteking, de Eski movrouw had op het punt ge staan voortijdig een kind tei wereld te brengen. De verpleeg ster die hen bijstond was een Britse die drie jaar geleden naar Canada was geëmigreerd. David heeft mijn leven gered. Ik kon niets doen. Hij was enorm bang en ik moest hem alles op dragen: waar hout te zoeken, hoe dat te kappen, hoe een vuurtje te maken, enzovoorts. David had blokken gehakt, op aanwijzingen van de piloot, en daarvan werd een hutje ge maakt. afgedekt door de hoezen van canvas waarmee men de twee motoren van de Be-'tn craft inpakt als deze op de grond staat. Hartwell gaf de jongen toen opdracht naar het meer te gaan en te proberen wat vis te verschalken. Hij bleef drie dagen weg en toen, aldus de piloot, „besloot hij te gaan sterven. Hij ging zitten, bewoog zich niet meer en na drie dagen was hij dood". Toen David was doodgegaan kwam Hartwell al gauw zonder brandhout te zitten. Hij had al drie dagen niets meer gegeten toen hij eindelijk werd gered, afgelopen zaterdag. (Van onze correspondent) UTRECHT Te dik zijn wordt door levensverzekeringsmaatschappij en beboet mei een hogere premie. Dat lichaamsgewicht en leeftijd duidelijk met elkaar in verband staan, was reeds langer bekend. De geredde piloot Martin Hartwell en zijn verloofde raaJ, dui- In een grootscheeps onderzoek op ratten heeft dr. G. Bras. die giste ren officieel de functie van hoogleraar in de algemene ziektekunde en de ziektekundige ontleedkunde aan de Utrechtse universiteit heeft aanvaard, echter aangetoond, dat een streng dieet in sommige gevallen de leeftijd vj>n de proefdieren driemaal verlengde, en dat de kans op kanker werd verkleind. Dr. Bras: ..De onafwendbare conclusie van het onderzoek was, dat in getogenheid bij het eten, wanneer ook betoond, gedurende het hele leven dan wel gedurende een korte periode, bij ratten toch altijd re sulteerde in een langere levensduur en een verkleining van de kans op kanker." Zo had de groep ratten met een lage consumptie van eiwitten, koolhydraten en dus ook van calorieën een gemiddelde le vensduur van niet minder dan 1200 dagen. De ratten die zo oud werden en waarvan men dus mocht verwachten dat kankert als doodsoorzaak een steeds belangrijkere rol zou gaan spelen, kregen niet meer dan 7 pet. of 1/15 van het aantal kankers dat werd gezien bij hun „collega's", op een rijker dieet en die eer der stierven. j Bij een tweede experiment lukte het prof. Bras om een dieetcombina- tie op te stellen, die een nog langere levensduur van de rat ten ge- volge had. Er was een groep, waarin na vijf jaar, dat wil dus zeg gen tweemaal de levensduur van de normale rat, nog een groot aantal dieren in leven was en ogenschijnlijk in een uitstekende li- chamelijke conditie verkeerde. UTRECHT (ANP) „Zoals de zaken er nu voorstaan is er allesbehalve een klimaat om zelfs maar aan overeenstem ming te kunnen denken", aldus kwalificeren de vervoers bonden van NVV, NKV en CNV de stand van zaken bij de "•nderhandelingen over een nieuwe CAO voor het beroeps- loederenvervoer (40.000 werknemers, 12.000 ondernemin- en). ADVERTENTIE) twee onderhandelingsvergade- rigen en aan de vooravond van ie derde bijeenkomst hebben de drie vervoersbonden aan hun le den schriftelijk verantwoording afgelegd over de vorderingen. Conclusie van de bonden: „De werkgevers blijven onder de maat." Opvallend in de verlangens den en bereid zijn daarover te praten in alle bestaande orga nen. „Over de inhoud van de voorstellen wordt met geen woord gerept", aldus de vak bonden, die daaruit de conclusie hebben getrokken dat zij het kennelijk moeten doen met de mededeling, dat zij als „ge sprekspartner" zijn aanvaard. de vervoersbonden, die eind ok- De bonden wensten een verhoging l In de VS zijn bomaanslagen gepleegd op aan Cubanen behorende zaken. Verwrongen metaal en gebroken ruiten waren het resultaat i Manhattan (New York). tober openbaar werden maakt, is de koppeling van cao-wensen aan wensen ten aan zien van de vervoerswetgeving. Ten aanzien van de laatste wen sen hebben de werkgevers de bonden laten weten, dat ze de voorstellen „constructief" vin van het minimum-loon tot ƒ250 per week „als eerste stap naar het gemiddelde basisloon vart de Nederlandse vakman." De werkgevers hebben een bedrag van bijna 230 geboden. Vrij dag wordt het cao-overleg voortgezet. LONDEN (Reuter) De gezagvoerder van ecu Brits lijnvliegtuig dat dezer dagen met 125 passa giers op weg was naar het Verre Oosten, betrap te zich er op dat hij zat te knikkebollen achter de stuurinrichting. Toen hij rondkeek ontdekte hij dat zijn twee medepiloten en de boordwerk tuigkundige vast in slaap waren. Direct bestelde de gezagvoerder zwarte koffie om „iedereen weer bij zijn positieven te brengen." Dit hachelijke voorval is aan het licht gekomen bij een enquête van de Britse pilotenvereniging (BALPA) die streeft naar een vermindering van het aantal vlieguren dat het vliegend personeel per maand moet maken. De grens die de Britse regering officieel heeft gesteld bedraagt 100 uur, maar volgens de BALPA zal waarschijnlijk wor den gevraagd dit aantal tot 80 uur per maand te rug te brengen. Een woordvoerder van de pilotenorganisatie zei dat uit de reacties van de vliegers blijkt dat ver moeidheid een steeds groter probleem gaat wor den, omdat er meer toestellen in de lucht zijn en omdat de apparatuur voortdurend ingewikkelder wordt. De gezagvoerder van het genoemde lijn vliegtuig van de BOAC had in zijn rapport ver klaard dat zijn bemanning „gewoon bekaf" was. „Naar mijn mening neemt de BALPA in haar rap port wel een extreem geval tot voorbeeld" aldus G. J. Schöttelndreier algemeen .secretaris van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers. „Vermoeidheid tijdens het werk behoeft immers niet zonder meer voort te komen uit te lange werktijden. Het kan best zijn dat een bemanning slecht heeft geslapen in een lawaaiig hotel. Ieder een kan wanneer hij urenlang in een stoel zittend een vliegtuig bestuurt last krijgen van een vorm van slaperigheid." Overigens heeft de BALPA wellicht in zoverre ge lijk, dat 100 vlieguren per maand aan de hoge kant lijken. In Nederland is het toegelaten maxi mum voor de piloten van Nederlandse lucht vaartmaatschappijen 85 uur per maand. „Maar daaraan komt haast geen enkele vlieger toe", aldus Schöttelndreier, „het gemiddelde ligt in de praktijk vaak lager." Gevonden schedel niet van Borniann WEST-BERLIJN (UPI) - Dt schedel die onlangs in Berlijn is gevonden op de plaats waar Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann zou zijn verdwenen, is niet van Bormann, zo is uit het voorlopige onderzoek gebleken. De schedel werd vorige week vrijdag ontdekt door arbeiders die een kabel aan het leggen waren. (ADVERTENTIE) Doodstraf voor smokkelen kruidnagelen Dar es Salaam RTR In Zanzi- bar zijn vijftien personen, onder wie 11 uit Kenia, ter dood ver oordeeld wegens het smokkelen van kruidnagelen, zo heeft ra dio-Zanzibar bekendgemaakt. Allen hadden schuld bekend. Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson,Heldring&Pierson. Vertrouwd idee. solide vermogensbeheer. Het huisfonds van de Amsterda m-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring Pierson. Incidenten in centrum woonwagens HEERLEN (ANP) Op het cen trale woonwagenkamp te Heer len zijn gistermiddag incidenten ontstaan toen de Heerlense poli tie, die in grote getale aanwezig was, een gezin van vier perso nen uit het kantoor van de maatschappelijke werker had gezet. De ruiten en het meubilair van het kantoor van de beheerder en van het ontspanningscentrum werden vernield en een reserve woonwagen van de gemeente werd in brand gestoken. Drie weken geleden had het gezin het kantoor gekraakt nadat de eigen woonwagen door een zwa re storm was beschadigd. Het gezin nam met de door de ge meente aangeboden reserve woonwagen geen genoegen en vond ook de nieuwe woonwagen die de gemeente Heerlen wilde geven te klein. Bij de incidenten werden geen arrestaties ver richt. Gebruik van schoolmelk verminderd Van onze verslaggever DEN HAAG Het gebruik van schoolmelk is vorig jaar terug gelopen van 24,6 tot 24,3 miljoen liter, ofschoon het aantal scho len dat aan de schoolmelkvoor- ziening meewerkt flink is toege nomen tot 7452 scholen eind vo rig jaar. Dit blijkt uit het jaar verslag schoolmelkvoorziïning 1971 dat is uitgebracht door het produktschap voor zuivel. Er zijn tekenen dat het aantal schoolmelkdrinkers het afgelo pen jaar weer wat is toegeno men. Dat het verbruik afneemt, komt volgens het schap doordat de ouders zijn beïnvloed door pu blicaties over vermeende geva ren van (melk-)vetconsumptie voor de bevolking en doordat de subsidie op de schoolmelk rela- tief is afgenomen. Toch was de schoolmelk per liter nog gemid deld een stuiver goedkoper dan in de winkel. Men behoeft niet bang te zijn een kerstboom te kopen \anwege de novemberorkaan van enkele weken geleden, waaraan zo veel bomen ten offer zijn gevallen; veruit de meeste bomen worden geïmporteerd. Een deel van deze voorraad op de Amsterdamse Singel. Na stormramp ARNHEM (ANP) Het heeft weinig zin om het door de stormramp van 13 november geteisterde Nederlandse bos te willen helpen door dit jaar geen kerstbomen te kopen, zoals wel voorgesteld is. De plantsoenendienst van de Heidemaatschappij geeft hiertoe als hoofdreden op, dat van de ongeveer drie miljoen kerstbo men die in de Nederlandse huizen staan, er ongeveer twee miljoen uit het buitenland komen, voornamelijk uit de Bonds republiek, België en Luxemburg. Bovendien is een groot deel van de Nederlandse bomen afkomstig van particulieren, die een stukje verloren grond gebruiken voor kerstsparretjes, zui ver om er wat aan te verdienen. De koop van een boom met kluit, om die weer terug te planten, is volgens de heidemaat schappij een loffelijke zaak maar zal in de praktijk weinig nut hebben. Deze bomen gaan als kerstboom voor een deel dood door onvoldoende verzorging. Verder zijn ze duurder door het hogere arbeidsloon en de hogere transportkosten. Vooral voor het westen van ons land komt daar nog bij, dat de bomen terug moeten naar het oosten, omdat zij door de zoute zeewind in het westen moeilijk groeien, aldus de Heidemaat schappij. KOPENHAGEN (DPA) - Op 7, 9 en 12 december van dit jaar is in 'n fjord aan de westkust van Groenland een „vreemd voor werp" gesignaleerd dat een bui tenlandse onderzeeër zou kun nen zijn geweest. Dit is op de wekelijkse vergadering van de Deense ministerraad bekendge- 1 maakt door minister van defen- I sie Kjeld Olesen. Een Erres droger btoast uw wasgoed met een zomerwarme bries in record ed droog. U hoett het met meer te laten nadrogen aan de waslijn. Het goed kan zó in de kast of ge streken worden. Er zijn 2 Erres drogers: 1 voor 2V» kg en 1 voor 4 kg drooggewogen wasgoed. Meer weten? Dan 'n briefkaartje naar: Erres Nederland B.V. Postbus 1481, afd. D., Rotterdam. Olesen zei dat het vreemde voor werp op de vroege morgen van 7 december voor het eerst was waargenomen door de beman ningen van vier garnalenvissers- vaartuigen. Het voorwerp stak een meter boven de zeeopper- vlakte uit. Twee dagen later signaleerde een treiler het voor werp. De bemanning vertelde dat het gedurende vijf minuten zoeklichten had aan gehad. Ook gisteren zag een treiler de zoek lichten. Het secretariaat van de minister deelde mee dat in de fjord speur acties gaande waren, maar dat de zeer donkere poolnacht daar bij parten speelde. Drie weken geleden deelde het Noorse ministerie van defensie mee dat uit een fjord op de Noorse kust een onbekende on derzeeër was "ontkomen, na ge durende een week doelwit van een jacht te zijn geweest. Men sprak later van een diplomatieke ontsnapping, om de conferentie in Helsinki niet in moeilijkheden te brengen. In de betrokken fjord op de Groeniandse kust is volgens het secretariaat van Olesen weinig ander interessants dan sneeuw, ijs en bergen. Uw droogproblemen zijl de wereld uit met BONN (DPA/AFP) - De staats secretarissen Egon Bahr van de Bondsrepubliek en Michael Kohl van de DDR hebben gisteren hun voorbereidende besprekin gen in Bonn voor de onderteke ning van het basisverdrag over dc betrekkingen tussen de belde Duitse staten afgesloten. Bahr deelde na het onderhoud van zes uur mee dat de tweede man in de beide Duitse delega ties, Carl Werner Sanne van West-Duitsland en Karl Seidel van de DDR, begin volgende week bijeenkomen voor het be spreken van technische kwes ties. Dc ondertekening van het basis- verdrag heeft op 21 december in dc voormiddag plaats in Oost- Berlijn. Kohl verklaarde dat er in de sa menhang met de ondertekening „nog een paar kleine kwesties" afgehandeld moeten worden. Op alle essentiële punten is men het volgens hem eens geworden. CKYLON Ontvoerde jongens (100) bevrijd COLOMBO (REUTER) Ceylonc- se politie, militairen en zeelie den hebben ongeveer honderd jongens gered die in grote ste den waren ontvoerd en in vis sersdorpen voor de kust voor slavenarbeid werden gebruikt. Dit heelt dc politie in Colombo meegedeeld. Helikopters en patrouilleboten na men deel aan de actie, die zon dag op grote schaal werd onder nomen om Jongens te bevrijden, die door vissers waren meege nomen om te werken op eilan den ter hoogte van Knlpltlya, 160 km ten noorden van Colom bo. De politie had veel berichten ont vangen dat de knopen verdwe nen toen zij boodschappen de den of op weg naar school wa ren. Hun leeftijd varieerde van acht tot veertien juar. Sommi gen waren voor vijf gulden ver kocht. Raadslid wil ambtenaren laten trimmen ROTTERDAM (ANP) Om hun conditie op peil te houden moe ten de -Rotterdamse gemeente ambtenaren tijdens de dienstu ren de gelegenheid krijgen eni ge trim bewegingen uil te voe ren. Het Rotterdumse gemeente raadslid prof. dr, J. H. Chris- tiaanse (prot-chr) diende dins dag tijdons de begrotingsdebat ten een motie vnn deze strek king in. De heer Christiaanse zou ook grqag zien, dut voor de raadsleden enige trim-appara- tuur beschikbaar wordt gesteld, zodai ze zich tijdens de „afmat tende" marathonvergaderingen fit kunnen houden. ADVERTENTIE TJwc 7250 a -allef^BeSte kguze MALSE I im \l)L 4I»l»i;\ 1500 h[4ll |gramfj 9 AMSTERDAMSE LEVER WORST 200 gram SNIJWORST 100 gram <S SINAASAPPELS 5 r°e\PQoedb0° WITLOF 500 gram U vindt alle andere VIVO-aanbiedir>gen op pagina 2en3 van Uw damesblad

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7