De kikkers kwaken weer, en dat zegt toch voldoende" Bodegraven legt expeditiebedrijf 10 mille boete op Confessionelen :in Hazerswoucle willen geen splitsing Jeugdclub Zappa moet de poorten sluiten SGP'er wil onderzoek naar het druggebruik Raad gaat pot Alkemade subsidie- verdelen rijn- en veenstreek Dijkgraaf Schokking in Alphen: Rijnland gaat nog voor 150 miljoen investeren WOENSDAG 13 DECEMEER 1972 LEIDSE COURANT 55 op ALPHEN AAN DEN RIJN tërs i Burgemeester Gallas heeft gis te termiddag de afvalwaterxulve- igd. ringsinstallatie In AIphen-Rid- den derveld officieel in gebruik ge- ïent steld. De installatie heeft in to- cich «aal 6,5 miljoen gulden gekost nen en is berekend op een inwonere- leb- quivalent van 40.000 met een uitbreidingsmogelijkheid van 26.060. Er ge- itig JVöorafgaande aan de ingebruik stelling memoreerde mr. Schok- aa. king, dijkgraaf van het Hoog- heemraadschap Rijnland de ge stadig voortgaande bouw van zui veringsinstallaties. „Een dure aangelegenheid", aldus de dijk graaf, „maar strikt noodzake lijk. Het is vervelend dat in ons land altijd over geld wordt ge praat", zei hij, „zulke installa- tiês moeten er gewoon komen". En dat de zuivering van het wa- ter in /Rijnland vruchten af werpt staat voor de dijkgraaf als een paal boven water. „Van steeds meer mensen hoor ik dat de kfkkers weer kwaken, dat zegt, toch voldoende". Burgemeester Gallas schetste in vogelvlucht de periode vooraf gaande aan de bouw. Vanaf de eerste besprekingen in 1959 moesten er heel wat moeilijkhe den overwonnen worden, zo bleek uit zijn toespraak, maar „nu heeft Alphen aan den Rijn dan ook een installatie waar ie dereen trots op kan zijn". „Wat hier nog ontbreekt is de be planting rond de installatie maar ook dat zal wel voor el kaar komen", aldus de burge meester. In de periode dat Rijn land het zuiveringsbeheer be hartigt zijn inmiddels 34 instal laties in gebruik genomen ten behoeve van zo'n 700.000 men sen. Voor de komende jaren ver meldt het programma van Rijn land voor wat betreft het zuive ringsbeheer nog een pakket van investeringen voor een totaal bedrag van 150 miljoen gulden. „Hij doet het" roept burgemeester Gallas van Alphen aan den Rijn ver heugd uit. Enkele seconden tevoren had hij met het omdraaien van een j knop de waterzuiveringsinstallatie Alphen—Ridderveld in gebruik gesteld. Rechts van de burgemeester een tevreden glimlachende dijkgraaf. Nieuwkoop neemt maatregelen tegen illegale woonboten en caravans NIEUWKOOP - De gemeente gaat paal en perk stellen aan de illegale recreatie. Dit om te voorkomen dat door deze re creatie het milieu van het plas- sengebied nog zwaarder op de proef wordt gesteld dan nu al het geval is. Onder deze illegale recreatie val len voornamelijk caravans en woonboten die op plaatsen staan of liggen waar dat verboden is. Het gemeentebestuur is van plan om de boten en caravans te verwijderen en het afgeven van vergunningen te bemoeilij ken. In het bestemmingsplan „Landelijk gebied", zal getracht worden één standplaats voor ca ravans te creëren om zodoende de zaak te kunnen controleren. B. en W. zullen de raad binnen afzienbare tijd een nota doen toekomen over deze problema tiek rond recreatie en vervui ling. HAZERSWOUDE - Voordat CHU-er E. van Elderen donder dagavond namens de in de ge meenteraad samenwerkende confessionele fracties (ARP, CHU en KVP) de gemeentelijke begrotingen voör 1973 onder de loep gaat nemen, hefcben de le den van de Hazerswoudse afde lingen van de politieke partijen nog enkele suggesties aangedra gen. De bijeenkomst werd ge leid door ARP-presldente me vrouw Brink-Bijteveld, die het onlangs overleden gemeente raadslid C. Matze herdacht en KVP-voorzltter IJ. Kuijper. ï)at de gemeentebegroting voor de dienst 1973 sluitend is, deed de leden van „de drie" goed, mits de gemeente haar dienst verlenende taak zichten kan vervullen. De bur gerij mag er niet onder lijden, wanneer er niet voldoende fi nanciën voorhanden zijn, was conclusie nummer één. De door B. en W. aangekondigde belas tingverhoging bracht de opmer king ter tafel, als zouden de verzorgende diensten, van ge meentewege tentoongespreid, „geen dekkende zaak" behoeven te zijn. En dan kwam er nog de I suggestie, om de gemeentelijke I belastingen in één aanslag te verwerken, waarna het gemeen tebestuur een greep uit de „pot" zou moeten doen ter ver deling aan de diverse diensten. Hazerswoude, nu bestaande Uit drie dorpskernen (dorp, Rijn dijk en Rhynenburch), is mans •genoeg om in eigen huis aan in- V Zwembad van Boskoop met Kerstmis weer open BOSKOOP Als alles meezit gaat het Boskoopse zwembad te gen Kerstmis weer opén. Vrij- dag wordt de gerepareerde bal lon over hef bad gespannen. Voor de verlichting zal een nood- 'J voorziening worden getroffen i anders zou het zwemmen wor den bij kaarslicht; wel in ■kerstsfeer, maar niet erg effi ciënt. Iedereen die na het kerst diner weer wat wil afslanken kan tot één januari gratis twemmen onder de ballon. ^,l tegratie te doen. was een op merking, die elke aanwezige blijkbaar goed deed. Aan split sing van de gemeente (met an dere woorden: aan de stichting van een nieuwe plattelandsge meente waarin Hazerswoude- dorp aan Benthuizen zou moe ten worden gekoppeld) is abso luut geen behoefte. En gezien de plannen, die bestaan in Ha zerswoude, om de kernen nader tot elkaar te brengen, is duide lijk, dat de confessionelen wat dat betreft lijnrecht tegenover de SGP-er L. Matzé staan, die zich destijds een groot voorstan der heeft getoond van een nieu we gemeente, waarin Hazers- woude-dorp en o.m'. Benthuizen zouden moeten opgaan. ajjle op- Op het politieke front in Hazers- u woude, waar de PPR sedert de laatste verkiezingen (212 stem men) pogingen in het werk stelt een eigen afdeling op te richten, staan in het komend jaar meer gezamenlijke vergaderingen van ARP, CHU en KVP op het pro gramma. Dan zullen enkele fa cetten uit de gemeentebegroting worden gelicht en nader uitge diept. WD-fractie vindt het geen stijl BODEGRAVEN In de gemeen teraad heeft de WD'er Praal- der gisteravond voor nogal wat vuurwerk gezorgd bij het voor stel om het expeditiebedrijf Van Rijswijk een boete van 10.000 op te leggen, omdat deze tegen de bepalingen in een gedeelte van zijn garage onderverhuurde aan Metro-Service N.V. Praal- der had weinig waardering voor de rol van wethouder Jongeneel in deze zaak en ook het beleid het voltallig college t een ton. die door B. en W. al is teruggebracht tot 10.000 defini tief vast te stellen op één gul gen, nadat Van Rijswijk zelf in februari op het gemeentehuis had verteld, dat hij zijn garage gedeeltelijk onderverhuurde. Een onfatsoenlijke eis van de De overige frakties bleken het gemeente noemde hij 't dat men niet met Praaldcr eens te zijn. Van Rijswijk had geëist. Van Doorn (KVP) noemde het dat deze het onderverhuurde ge deelte binnen twee maanden zou laten leegmaken. De gemeente kon toch weten dat dit niet rea liseerbaar zou zijn en dat men deze ondernemer zodoende dus in het nauw dreef, of waardering ontvangen. Het had hem verbaasd, dat toen hij zich in deze zaak ging ver diepen en gevraagd had om in zage van alle correspondentie tussen gemeente en Van Rijswijk de wethouder had geantwoord dat dit zeer ongebruikelijk was. Zo'n antwoord is toch onbegrij- ALPHEN AAN DEN RIJN In het kader van de actie „Kom over. de brug" werd gisteravond in de zalen pelijk, want alle correspondentie de Salvatorikerk een „ludieke" avond gehouden, met een creatieve markt, waarbij de jeugd op moet toch eigenlijk altijd voor velerlei wijze zich kon uiten. O.m. met het versieren van lege flessen en eierkartons. Ook werden er de Raad beschikbaar zijn." met behulp van een centrifuge plaatjes en verf verrassende abstracte werkstukjes gemaakt. Er was Hij noemde het onbehoorlijk, dat voorts een koffiebar, er werd aan vo/fesdansen gedaan terwijl de avond werd besloten met een fohdu. de gemeente Van Rijswijk in De baten van de avond waren voor de actie Kom over de brug". I april 1971 een boete ging opleg en W. kon van hem geen steun Naar de becijfering van Praalder heeft Van Rijswijk door de wij ze waarop de gemeente van een secondaire een primaire zaak maakte, anderhalf A twee ton schade geleden. Omdat Van Rijswijk de dreiging van een boete van een ton plus duizend gulden voor elke dag extra overtreding boven het hoofd hing. werd de zaak van de ver plaatsing van zijn bedrijf naar Broekvelden twee jaar slepende gehouden. Omdat de gemeente geen schade heeft geleden, stel de Praalder voor de boete van HAZERSWOUDE Bestuursleden van de Hazerswoudse Damvereniging Samen Sterk" hebben gisteren aan de winnaars van de schooldamwedstrijden de prijzen uitgereikt. Dit gebeurde in de Johannes Past- ALPHEN AAN DEN RIJN Het open jeugdwerk in Alphen is ter ziele. Het Joint House, sociëteit van de stichting Zappa, gaat de activiteiten stopzetten. Het ge bouwtje aan de Anna van Bu- renlaan bij het Bospark moet wijken, omdat de grond waarop het gebouwtje een bouwkeet staat, over enige tijd gebouwd gaat worden. Het zoeken naar een anderere plaats heeft geen resultaat gehad. De huur van een nieuw gebouw, waarover met de gemeente ai overeen stemming was bereikt, heelt men zo hoog opgeschroefd, dat het Zappa-bcstuur zich genood zaakt zag de zaak er bij neer te gooien. Daarmee komt dan een eind aan ruim twee js gebouw aan de Anna van Bu- rcnlaan gratis ter beschikking heeft gesteld. Daarnaast ver strekt de gemeente nog een startsubsidie om de stichting uit de financiële moeilijkheden te helpen. De dagelijkse kosten moesten verder maar uit de bar- opbrengst betaald worden. Die baropbrenst is echter afhanke lijk van het bezoekersaantal. Dit aantal is de laatste tijd sterk teruggelopen, zodat het bestuur-de kosten niet meer kan dekken. De situatie die daar door is ontstaan, is onlangs het onderwerp geweest van een be spreking tussen Zappa en het bureau van de Jeugdraad. In dat gesprek heeft het bestuur van de stichting de conclusie getrokken, dat de s.tuatie op het ogenblik, geen vertrouwen in de toekomst rechtvaardigt. Een toeneming in het bezoekersaan tal is op korte termijn niet té verwachten. Over de afwikke ling van de financiële gevolgen heeft het bestuur op een gesprek met de gemeente gevraagd. school, de Michaelschool en de school De Springplank. In de Johannes Postschool werd het schoolkam- j jongerenwerk- waarover pro- pioenschap gewonnen door de 10-jarige Tineke Vierstra uit klas 5A, die uit handen van de heer J. Olie rook haar prijs in ontvangst nam. Op de foto voorts (rechts) het hoofd van de school, D. P. Elsman (links) de klasseonderwijzer, de heer H. Eikerbout. gressief Alphen zeer te spreken was, maar waarover 't gemeen- tebestuur niet zo best was te spreken. Er zouden klachten zijn over lawaaioverlast, den zijn adviezen elders in te winnen en daarbij vooraf duide- sociëteit Zappa is jle laatste lijk financiële afspraken te ma ken" aldus mevr. Hage-de Stig- lOSKOOP „Zo spoedig moge lijk moet in Boskoop een onder zoek worden ingesteld raar het gebruik van drugs". Tijdens de begrotingsbehandeling werd hier gisteravond door de heer N. Dool (SGP) sterk op aangedron- vrouw D. Hage-de Stigter (WD) zei in haar visie op de begroting dat de taken van ge meentewerken opnieuw moeten worden bekeken. „Kunnen deze token aan derden worden opge dragen of is het voordeliger ze Ken. in eigen beheer te houden", zo vroeg zij zich af. evens stelde de SGP voor de Wat betreft de reinigingsrechten Het dorpskernplan ten^lo:e zou de mogelijkheden na te gaan voor stelde de WD voor het aanvul- WD liever in andere handen de vestiging van een vierde arts lend tarief op maximaal 250 gul- zien. „De ervaring met Stad en Snijdelwijk. Me- den per jaar te stellen. Dit Landsc ap is voor de WD re- geldt speciaal voor bedrijven. Burgemeester Van Dedem kreeg van de WD-woordvoer- ster een pluim op zijn hoed van wege zijn verdiensten op de Flo- riade. ,,U heeft de belangen van Boskoop op de Floriade bijzon der gediend", ter. Boskoop 2000 beklaagde zich tijdens de begrotingsbehan-1 deling over de relatie tussen ge- J meente en burgerij welke „nog veel te wensen overlaat". Er was dit jaar heel wat minder belangstelling voor de begro tingsbehandeling dan de voor gaande jaren. Op de publieke tribune zat weinig publiek en ook de extra stoelen in de hal I bleven leeg. W. Buis. woord-1 voerder van BOSK 2000 was, om de gemeente en burgerij dichter bij elkaar te brengen. 1 voor een maandeliikse uitgifte van een gemeentelijk informa tieblad. „Dat gaat ons minstens twee extra ambtenaren ko3ten" 1 •aldus burgemeester Van De- dem. jaren nogal geweest. Kort nadat het ge- meenttbtstuur de v^rrnalige I A,ktmade De R„d va„ AlVe- made gaat maandag vaststellen ,.Alphen"-kantine ter beschik- king stelde, is begonnen met het zoeken naar een andere vesti- gingsplaals. Tot nu toe echter v.'om iuat 'maandlg op da 'agen- zonder resultaat. Voor tueel nieuw gebouw zou een huur opgebracht moeten worden van 15.000 per jaar. Boven dien zijn er dan nog de lasten van water en gas. De opbreng sten komen uit de bar, die ech ter bij lange na niet voldoende zijn om de kosten te druV'-e- ook al zou een subsidie van 80 cc', van CM verkregen, zo legt secretaris Piet Deemoed uit. i een communiqué zegt de Jeugd- I raarl (voor het lidmaatschan heeft Piet Deemoed overigens I bedankt), dat de gemeente het da van de raadsvergadering het voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit tot herzie ning van het bestemmingsplan „de Gog", een voorstel tot het voteren van een krediet voor het repareren van de bij het woningbedrijf in gebruik zijnde truck, en de aankoop van een nieuw vervoermiddel voor dat bedrijf. Nnast het voorstel tot wederom in gebruik geven van gemeentelijke eigendommen mag een belangrijk voorstel ge noemd worden dat tot het aart kopen van resterende gronden van de SOTA welke zijn gelegen in de Googerpolder. Wederom wordt aan de orde gesteld het voorstel tot het verkopen van aan de Zuidhoek gelegen gron den aan de heer P. H. I. J. van Ruiten en het overnemen van de door deze aldaar aan te leg gen wegen en plantsoenen, en het voteren van een krediet voor het aanleggen van een trottoir aldaar. Verder komt aan de orde het verlenen van medewerking voor herstel van stormschade aan de bijzondere kleuterschool te Nieuwe Wete ring, het vaststellen van de ex ploitatievergoeding voor het bij zonder lager onderwijs over 1971, en het vaststellen van de gemeentelijke vergoeding over 1971 voor gegeven vakonderwlls aan de bijzondere basisscholen. voorstel van B. en W. bijzonder goed, zowel Vun Rijswijk ais Metro Service en de gemeente zijn er blij mee. De frakties wa ren van mening dat het hek van de dam zou zijn als de gemeen te nu zou zeggen tegen Van Rijswijk dat de overtreding door de vingers zou worden ge zien. „Waar maken we dan bepalingen voor?". Wethouder Jongeneel verdedigde zich op alle punten van Praaldcrs aan val. Ook hij concludeerde dat een contract tussen de gemeen te en Van Rijswijk destijds ge maakt is om het na te leven en niet om het door een van beide partijen aan de laars te doen lappen. Als de gemeente geen boete zou opleggen wordt grote schade toegebracht aan de rechtszekerheid. „U pleit voor een ongebreidelde vrijheid. Daar heb ik ernstige bezwaren tegen". Met de auntekening dut de VVD geacht wenste te worden te hebben tegengestemd besloot de Raud tenslotte Van Rijswijk inderdaad 'n boete van 10.000 op te leggen. De verkiezing van de raads commissies nieuwe stijl had het volgende resultaat: a) commissie voor algemone zu- ken; do heren Van Dam. De Vos en de dames Van Nieuw koop en Bllderheek.; b) com missie van sociale zaken: de heren Overbeeke. Martens. Hau wen en Van Briemen.; c) Com missie Openbure werken: de he ren Van Doorn. Hoogendoorn, Ooms en Praaldcr en Groen. Tot gemeente-arts werd be noemd dr. A. Versteeg te Nieu- werbrug. Boskoop licht protest toe BOSKOOP Op uitnodiging van de vaste verkeerscommlssle van de Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben burgemeester G. W. baron van Dedem en wet houder P. van den Dool een toe lichting gegeven op het protest van de gemeente Boskoop tegen het plan Rijksweg' 23 (Zoeter- meerweg). Beide heren hebben met klem ge wezen op de penibele verkccrs- tocstand in de dorpskern door de hefbrug over de Gouwe, de noodzaak van goede wegen voof het vervoer van boomkwekcrij- produkten naar het buitenland en de mogelijkheid om via de aan te leggen rijksweg 23 hel interlokaalverkeer uit de dorps kern te weren. De aanleg van deze „Zoetermeer- weg" lean voor Boskoop een grote verbetering voor de leef baarheid in de gemeente beteke nen. ZOETER WOUDE - Juf- frouw Schijf is gisteren in hcï Diaconessenhuls overle den :m dc gevolgen van een ongeluk gistermiddag op de Hoge Rijndijk. Zij werd met haar DAF aangereden door een vrachtauto, be stuurd door M.L. uit Hazers woude. I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5