03 AMBTENAREN GAAN BOUWEN VOOR LEIDSE MIDDENGROEP We moeten wel meewerken aan huurharmonisatiewet 300 woningen in Meren wijk B en W zuinig op Stille Rijn „Eucharistie- Avondmaal' weer tersprake in parochieraad stad en randgemeenten Voorzitter woningbouwvereniging Stadsontwikkeling schuift plan voor Merenwijk terzijde PAGINA 3 WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Nu de reconstructie aan wallekanten en riolering is vol tooid, kan het verkeer met ingang van morgen, donderdag! weer gebruik maken van de Stille Rijn. In verband met het noodzakelijke „inklinken" van het nieuwe wegdek, zullen de NZH-bussen pas over twee weken weer over de Stille Rijn gaan rijden. Met ingang van het moment, waarop de vernieuwde weg voor het verkeer wordt opengesteld, zullen de volgende verkeersmaatregelen gelden: 1. Een stopverbod aan de zijde van de bebouwing; 2. een laad- en loshaven aan de zijde van het water, waar parkeren 3. eéeénrichtingsverkeer in de richting van de Stille Mare. Zoals u ziet komen deze maatregelen in grote lijnen overeen met de regeling, zoals die voor de reconstructie van kracht was. Er worden geen ontheffingen verleend van het parkeerverbod in d elaad- en loshaven. De bedoeling van die haven - de mogelijkheid bieden voor laden en lossen - zou door het geven van ontheffingen zo goed als teniet owrden gedaan. Mocht blijken, dat men zich niet aan bevengenoemde regeling houdt, dan zullen b. en w. zich moeten beraden over de maatregelen die kunnen worden getroffen om de met grote kosten herstelde kademu ren te beschermen. LEIDEN Op initiatief van enkele gemeente-ambtenaren is onlangs de stichting „Eigen Huis" opgericht. De stichting stelt zich ten doel, het eigen woningbezit - met name voor de zgn. middengroep - in Leiden te bevorderen. Het stichtingsbestuur acht het mogelijk, goede en aantrekkelijke woningen te bouwen waarvan de gemiddel de kosten de 300,- per maand niet te boven gaan. Het bestuur wil het noord oostelijke deel van de Merenwijk. Onvoorziene omstar.dig- die mogelijkheid aantonen door de bouw van ca. 300 woningen in heden voorbehouden, zal het nroiect tussen eind-1973 en eind 1974 in fasen voor bewoning gereedkomen. Opengewerkte maquette van Vier woningtypes, waarvoor de stichting „Eigen Huis" in principe gekozen heeft. De diepte is steeds omstreeks 9 meter. V.l.n.r. de 6,30 m, de 6 m, de 5,70 m en de 5,40 m brede woning. Op de voorgrond de begane grondplannen. Daarboven de eerste verdieping van dé eerste twee types, l-kamer, meander-kamer met open keuken, doorzonkamer of tuinkamer, inpandige of aangebouwde berging: het kan allemaal. ij het bouwen is in Leiden na de oorlog de middengroep totaal in de mist geraakt. Woningen met een maandhuur van rond de 250 gulden zijn boudweg niet ge bouwd. Daardoor loopt de zo zeer nagestreefde „doorstro ming" vast. Het bouwplan van de stichting „Eigen Huis" kan een bijdrage in deze doorstro ming leveren. Het bestuur van de stichting is samengesteld uit enkele ge meente-ambtenaren, vertegen woordigers van middenstand, vakbeweging en de federatie van woningbouwverenigingen. Het dagelijks bestuur wordt ge vormd door de heren M.A. Log- tenberg, voorzitter, B.D.S.G. Hoes, secretaris, en mr. G.J. Veltman, inspecteur van belas tingen, penningmeester. Het stichtingsbestuur heeft voor zijn eerste project in beginsel zijn keuze laten vallen op de woningen, zoals de n.v. Panagro te Warmond nog onlangs heeft gebouwd in het plan Binnenhof te Leiderdorp en die momenteel ook te Velsen - in opdracht van een met „Eigen Huis" te verge lijken stichting, in aanbouw zijn. De woningen zijn ontworpen door architect'Van den Berg van het Rotterdamse architectenbureau Apon - Van den Berg - Ter Braak en Tromp, die ook do planologische projectie van de woningen op het 7 ha. grote bouwterrein voor zijn rekening neemt. Het plan kenmerkt zich door - ook bij de hoge grondkos- ten van de Merenwijk - betaal baarheid. kwaliteit, korte bouw tijd en grote keuze in woningin deling. Er zijn vier basistypen, waaruit naar gelang van de belangstel ling waarschijnlijk twee typen, ligging en afwerking zullen de woningen 70.000,- kosten, ge baseerd op het huidige prijspeil en de thans geldende subsidiere geling. Deze prijs wordt ge haald door een „zo slim moge lijke verkaveling", door het uit schakelen van makelaar en ver koopcampagnes en doordat het een repetitieplan betreft. De voltallig aanwezige parochie raad van de Oegstgeester Willi- brordparochie werd gisteravond in de Jozefzaal van iiet Vereni gingsgebouw op de vingers ge keken door een tweetal belang stellende parochianen. Een be treurenswaardige zaak temeer daar er enkele principiële pun ten aan de orde waren gesteld en aaa de te houden bijeen komst ruimschoots ruchtbaar heid it gegeven. Ondanks dit werd er uitvoerig van gedach ten gewisseld over de stand van zaken binnen de parochie. Op 22 februari 1973 zal er weder om een gespreksavond plaats vinden over het onderwerp „Eu- charistie-Avondmaal" als voort zetting van de reeds eerder ge houden bijeenkomst dit jaar in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. Hiervoor denkt men uit te nodigen prof. Bakhuys v.d. Brink en drs. Hilgersom. Aangaande deze mededeling deed de voorzitter van de raad, de" heer Oltheten, de suggestie vóór genoemde datum een grote pa rochieavond te houden en hier voor mgr. Simonis uit te nodi gen. Pastoor Kooijman zegde toe dit met mgri Simonis te wil len bespreken. Mevrouw Beckers zal als afge vaardigde van de parochieraad deel gaan nemen aan de.bijeen komsten van de Raad van Ker ken te Oegstgeest. Ook het jeugdwerk in de parochie kwam ter sprake. Men bleek onvoldoende geïnformeerd over de werkzaamheden van de Stichting Katholieke Jeugd- en Jongerencommissie in het bij- zonder de aktiviteiten daarvan. Voor de jeugd en jongeren zou meer gedaan kunnen worden. Het onderwerp kontakten met missionarissen werd onder de loep genomen. Pastor Kooijman: „Iedere parochie zou een comité moeten hebben voor missie en ontwikkelingswerk. Ook om de contacten met de missionarissen en zusters in de missie uit eigen parochie afkomstig frekwenter in stand te houden. Spreker vestigde de aandacht op de Parochiële Charitas Instel ling (PCI) die ieder jaar kerst- paketten aan de harde werkers in verre landen stuurt maar er moet méér gedaan worden. Pa rochianen die een dergelijk co mité willen vormen zijn wel kom. De notulen van de Deke nale raad gaven aanleiding tot een gedachtenwisseling over de situatie in Merenwijk en de Oe cumene in het bijzonder. De secretaris, de heer W. Kop pers, las een ingezonden schrij ven voor aan de heer Van Woerden zijnde een reactie op bijeenkomst „Eucharistie-A- vondmaal". Pastoor Kooijman deelde tenslotte mee dat ingaande 1973 de weke lijkse kollekte in de kerk weer ingevoerd zal worden. Sommi gen hebben hier moeite mee maar de financiële toestand biedt nochtans geen uitweg. Het is een landelijk gegeven en in verband hiermee hebben de Bis schoppen voorgenomen in ja nuari een kerkbijdrage-actie te starten onder het motto „Kerk van de Grond". In diverse plaatsen, o.m. te Oegstgeest zal genoemde aktie interkerkelijk plaatsvinden. Vier jubilarissen bij Meelfabriek LEIDEN Bij de meelfabriek ,,De Sleutels" vierden de heren J. Diepenbach, C. D. den Os. I. Roelandse en W. J. Smits hun 25-jarig dienstjubileum. Na de toespraken van de directie, werd het viertal een getuig schrift met bijbehorende ere penning van de Nederlnndsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitgereikt door de personeelschef, de heer H. G. C. Bouckaert. Van de personeels vereniging ontvingen ze boven dien een enveloppe met inhoud. Namens de jubilarissen sprak de heer Diepenbach een dank woord. LEIDEN Het nieuwe hoofdkantoor van de Leidse spaarbank werd gisteren aan de Douzastraat officieel geopend. Mevrouw Van Weil verrichtte de openingsceremonie door de sleutel in het slot te steken, wat overigens maar met moeite lukte. Daarvoor was op de Steerfschuur al een formele openingsplechtig heid gehouden, waar de heren De Koning en Van de Berg, beiden lid van de directie, woorden van dank uitspraken ten aanzien van de bereikte mijlpaal. Ook oud-voorzitter Van Eyk toonde zich zeer verheugd met de uitbreiding van de Leidse spaarbank. Hij memoreerde dat toen hij met de plannen voor de uitbreiding op tafel was gekomen, hif niet had kunnen voorzien op welk een prachtige wijze deze zouden worden uitgevoerd. Inderdaad, bij de bezichtiging blijkt dat hij niet had overdreven. Op de plaats van de voormalige hoefsmederij is een uit natuursteen opgetrokken gebouw zeer sfeervol ingericht, ge komen. Zowel van binnen als van buiten egn fraai stukje architectonisch werk. LEIDEN Zaterdag wordt de Molentocht gehouden. De start is vanaf het VVV-kan- toor aan het Stationsplein om 10 en 14 uur. Als beloning ontvangt men een ronde te gel van plateel voorzien van een afbeelding van een van de molens langs de route. In schrijving kan geschieden door storting van 1,50 p.p. (in groep van 12 of meer 1,25) op postrekening 549595, t.n.v. Penningmeester Wandelkring Leiden, postbus 448, Leiden. Verder zijn kaarten verkijgbaar bij de VVV. De vier basistypen variëren In uitwendige maten van 9,04 x 6.30 tot 9.04 x 5,40. Door toepas sing van verplaatsbare wanden binnen een vrije (betonnen) overspanning, is het mogelijk enkele varianten op de basisty pen te leveren. Afhankelijk van de draagkracht of de behoeften van de bewoners kunnen ook in de toekomst nog wijzigingen worden aangebracht. Maar elke woning bevat 6 verblijfseenhe- den. De woningen voldoen aan hoge kwaliteitseisen. Ze worden gebouwd volgens een procédé dat de bouwtijd in de praktijk tot ongeveer vier maanden terug- Omdat de nieuwe stichting de fi nanciering niet kan dragen, zijn de woningen bestemd voor de verkoop. De fiscale aftrek inbe grepen, komen de lasten voor de koper op ongeveer 300,- per maand. De bouw kan beginnen, wanneer het stichtingsbestuur enig in zicht heeft in de belangstelling, die voor het project bestaat. Omdat de woningen in principe bestemd zijn voor de vergeten middengroepen, zal het bestuur zich waarschijnlijk gedwongen zien, een selectie toe te passen. Naarmate hun inkomen stijgt, zullen de kansen voor de gega digden daarbij afnemen. Belangstellenden voor de wonin gen in dit plan, wordt verzocht zicht uitsluitend schriftelijk aan te melden b'l het secretariaat van de stichting „Eigen Huis", Stadhuisplein 1 te Leiden. Een briefkaart met naam en adres is al voldoende. Begin 1973 wordt een Informatieve bijeenkomst van allo belangstel lenden gehouden, waarna zij zich desgewenst - en voor zover mogelijk - als definitieve gega digden kunnen aanmelden. LEIDEN „Als ex-bestuurder en ex-voorzitter ven een woning bouwvereniging is het voor mij onverteerbaar dat de huurhar- monisatiewet op een dergelijke manier wordt opgedrongen. De woningbouwverenigingen wor den op het ogenblik als instru menten gebruikt om de onge breidelde huurverhogingen door te voeren. Ze werden de trek paarden van de wet en dat gaat toch wel te ver. Het r->u goed zijn alle medewerking aan deze wet te weigeren". Dit zei giste ren een duidelijk opgewonden ex-voorzitter van de Leidse wo ningbouwvereniging Eendracht, de heer H. van Weizen (79). De voormalige voorzitter sprak in de Stadsgehoorzaal ter gelegen heid van het 60—jarig bestaan van de woningbouwvereniging „De Eendracht". Voor zijn verdiensten werd de heer Van Weizen tot ere-voorzitter be noemd. De huidige eerste man van de vereniging, de heer Oudshoorn, haastte zich na deze toch zonder meer krachtige taal te verkla ren, dat „wij ons totaal niet ge roepen voelen wetten met de voeten te betreden. En zeker niet een wet, die op democrati sche wijze tot stand is gekomen. Wij hebben daar gewoon aan mee te werken". Zo had hij rog meer ongezouten kritiek op de gang van zaken en wel met name oo de voorlich ting aan de bewoners. Deze noemde hij absoluut onvoldoen de. Hij raadde het bestuur aan zo snel mogelijk een nieuw con tactorgaan in het leven te roe pen, zodat de mensen op de hoogte blijven van de lopende zaken in de huizenbouwwereld. Volgens hem was er door het ontbreken van goede informatie bij de bevolking een groot stuk onbegrip ontstaan. Dit had ver volgens weer geleid tot de actie comités, die zowat elke dag van zich doen horen. Door een duidelijke stellingname, welke dan zou moeten worden uitge dragen via het orgaan, zou nahr de mening van de heer Van Weizen het gras voor de vo?ten van de comités kunnen wor den weggemaaid. D' heer C. Piena, oud-wethouder van Leiden, die dan wel geen uitnodiging had ontvangen maar toch toevallig in Leiden was en daarom maar even langs kwam winnen, maakte van de gelegen heid gebruik, het gehoor van enkele familie-nieuwtjes gewag te doen. Daartussendoor graai de hij nog enkele keren wille keurig in de oude herinnerings doos om tenslotte'tot de conclu sie te komen dat de woning- bouwtoestand in Leiden in zijn tijd niet bijzonder rooskleurig was maar dat deze er ook niet beter op is geworden. De heer Stikkelorum zei in zijn hoedanigheid van afgevaardigde van de nationale woningraad, altijd prettig en intensief met „De Eendracht" te -hebben sa mengewerkt. Hij bood een be- Voorzitter Oudshoorn van de woningbouwvereniging biedt zijn voorganger, de heer Van Weizen, de oor- drag onder couvert aan. konde aan, welke behoort bij de benoeming tot ere-voorzitter. I LEIDEN In een bijzonder stroef verlopen vergadering van de commissie voor de Leidse stadsontwikkeling is gisteravond het prc-advies voor de ontwik keling van het plan Merenwijk niet ongunstig ontvangen, /on der uitzondering spraken de le den van de commissie zich uit voor de bouw van 2.675 eenge zinswoningen op het nog reste rende deel van de wijk. Daar mee werd een ander plan om op deze zelfde plaats 1260 flats en 1915 eengezinswoningen te bou wen terzijde geschoven. Vooral met het oog op het feit, dat woningzoekenden zowel als beleggers steeds minder voelen voor etagebouw werd het plan van de eengezinswoningen sterk gepouseerd. Nadelig is echter, dat de kosten van de grond voor dergelijke woningen zoda nig hoog zijn, dat mede daar door naar bezuinigingen moest worden gezocht. Vier van de oorspronkelijk in het plan geprojecteerde tunnels en het viaduct komen daardoor voorlopig te vervallen. Verschil lende commissieleden drongen er wel op aan, dat er wat be- tr ft de aanleg van de nu ge schrapte tunnels toch een zeke re urgentie blijft bestaan. De drie voetgangerstunnels in de Merenwijk, die nog wel door gaan en met de realisatie waar van zo snel mogelijk zal moeten worden begonnen zijn de beide onder de Ketelmeerlaan en die onder de IJsselmeerlaan. Het concept pre-advies voor de Merenwijk houdt voorts een verschuiving in van het hoofd- winkelcentrum in westelijke richting. Verder is nu ook aan de oostzijde van de wijk een Leidse arts legt zijn praktijk neer LEIDEN De bekende Leidse huisarts dokter Van Alphen legt ..a veertij zijn praktijk \?e\ Op dondcrJ".» 28 decem ber Is g- 'pger'ield om van dok'er Van 'Iphcn afscheid te In het plaatselijk leven heeft dok ter van Alphen vele functies be kleed, Zo was hij voorzitter van het Groene Kruis, voorzitter vun „Boerhaave", voorzitter van het Artsencentrum, bestuurslid van de Maatschappij ter bevor dering van de geneeskunde etc. Een speciaal comité voor het afscheid van dokter van Alphen is reeds gevormd. (Eventuele giften giro 890197814 met ver melding van naam). buurtwinkelcentrum gepland. Een ander belangrijk nieuw punt is, dat de schoolterreinen niet op vier plaatsen maar op drie zullen worden geconcen treerd. ie stadsontwikkelingscommissie waagde zich gisteravond ook ge ruime tijd op het gebied van het verkeer, hetgeen niet door alle leden evenzeer werd gewaar deerd. Gesproken werd name lijk over het plaatsen van par- keermeters aan de Garenmarkt, Beestenmarkt en Ir. Driessen- straat. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een zeer verwar rende discussie, waarbij steeas maar weer de vraag naar voren kwam of men zich niet op het terrein van de verhuiscommis- sie begaf. In ieder geval bleek, dat de opbrengst van de meters dit jaar beneden peil is maar dat voor het aankomende jaar beslist betere resultaten kunnen worden verwacht. In de hele stad zullen In 1973 om en nabij 450 nieuwe betaalde parkeer plaatsen worden ingevoerd. Daarbij werd opgemerkt, dat het In de bedoeling ligt eerst alle parkeerprijzen gelijk te ma ken en deze dan langzaam maar zeker te verhogen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3