resultaten spelen" Laatbloeier Kalle Oranen hoopt tijdig fit te zijn Francisco „Paco" Gento voor het laatst in actie TRAINER SPITZ KOHN FC TWENTE: „In dit soort wedstrijden moet je alleen maar op Voor Las Palmas is er nog maar één richting FC Twente voor mij hoogst bereikbare geen contract WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Cees van Iersel is geen probleei voor Spitz Kohn. Hij is weer fit PLAYA DEL INGLES In het meest zuidelijk gelegen deel van het eiland Gran Canaria, moet het de spe lers van FC Twente in de afgelopen twee dagen enige moeite hebben gekost alle aandacht te concentreren op de return tegen Las Pal mas. Playa del Ingles, dat ressorteert onder de de ge meente Mas Palomas, is de naam van het droom- stadje, waar het Ensche- dese gezelschap verblijft. Playa del Ingles is een doorlopen de tentoonstelling van architec tonische snufjes: het ene hotel is nog mooier dan het andere, de appartementen zijn kleine paleisjes en de rijke bungalow parken zijn onvergelijkbaar met wat in andere vakantiecentra is neergeplant. Eén van die par ken is Los Porches; FC Twente voelt zich er thuis. De spelers vinden het zonder uitzondering prachtig in de luxueuze omge ving. Niet gestoord door eigen suppor ters of die van Las Palmas heb ben de Enschedeërs zich kunnen voorbereiden op de corrida, die de wedstrijd van vanavond vrij wel zeker wordt. Een korte trai ning op het strand langs de At lantische oceaan, trok nauwe lijks bekijks. Trainer Spitz Kohn kreeg daardoor nog meer voldoening van zijn besluit het drukke Las Palmas te mijden, al bleven de vele blessures in Willy van de Kerkhoff is ondanks zijn lichte blessure toch van de partij de selectie en de te verwachten keiharde inzet van de tegenstan der van vanavond zijn gedach ten voornamelijk bezighouden. Hoewel verzorger Wim Snellen berg uitstekend heeft gewerkt bestond er gisteravond laat, na dat in Las Palmas eerst inko pen waren gedaan en vervol gens een lichte training in het Estadio Insular was gehouden, nog steeds twijfel over het mee spelen van Kalle Oranen, Rene Notten, Willy van de Kerkhof, en Kick van der Vall. Kohn: ,,Ik wacht tot het laatst met het samenstellen van het elftal. Ik ben een tegenstander van ge heimzinnigheid, maar het heeft nog een naamloze in het gezelschap LOS PORCHES Iets langer dan twee jaar geleden was Kalle Oranen contractspelers van FC Twente. De naaste omgeving was wel op de hoogte van Oranens kwaliteiten, maar de hoop dat het èr bij hem ooit nog eens zou uitkomen, was in feite al opgegeven. De enige die in de al 24-jarige vrije verdediger van FC Twente's b-elftal bleef geloven, was Kees Rijvers. En in het seizoen, waarin de Enschedese club interna tionaal voor het eerst aan de weg timmerde door tot de kwartfinales van het Runners Up 'Cup-toernooi door te dringen, slaagde Rijvers erin zijn overtuiging op Oranen over te brengen. „Rijvers", herinnert Oranen zich nu, „heeft ervoor gezorgd, dat ik het toch nog heb ge haald. Hij heeft me bewust gemaakt van mijn mogelijkheden. Het heeft een paar jaar geduurd voor ik het zelf ook door had. Een seizoen of drie heb ik daardoor ge mist". De laatbloeier Kalle Oranen (hij wordt bin nenkort 27), is uit het FC Twente-van-nu niet meer weg te denken. Als linkervleu gelverdediger speelt hij dit seizoen sterker dan ooit. Vooral in de meest recente wed strijden behoorde hij steeds tot de uitblin kers en daarom is het spijtig, dat juist achter zijn naam een groot vraagteken moet worden gezet als de opsteling voor de tweede wedstrijd tegen Las Palmas ter sprake komt. Kale Oranen liep in de be kerwedstrijd tegen Telstar een enkelblessu re op, die hem gisteren nog beletten nor maal te lopen. Oranen: „Het is een pijnlij ke zaak. Gelukkig is het niet de achilles pees. Ik kan alleen hopen, dat ik precies op tijd weer fit ben". Dat hoopt trainer Spitz Kohn ook, want Kalle Oranen, de atletische verdediger die in het veld zoveel overeenkomst vertoont met Feyenoords Theo van Duivenbode, is een belangrijke schakel in het taktische con cept van FC Twente, dat mede is geba seerd op snel opkomende vleugelverdedi gers. Kohn is al de derde trainer, die Oranen in het betaalde voetbal meemaakt. Friedrich Donenfeld was de eerste. Kalle Oranen speelde als achttienjarige onder leiding van de Oostenrijker al eens een half sei zoen in het eerste elftal van Sportclub En schede, met onder andere Spitz Kohn. Ora nen: „In een opwelling heb ik wel eens ge zegd. dat Donenfeld mij kapot heeft ge maakt. Daar ben ik later van terug geko men. Misschien heb ik die man nooit be grepen. Dat het toen met mij niet ging kan niet alleen zijn fout zijn geweest, daar heb ik zelf natuurlijk ook schuld aan gehad". De tweede trainer was Kees Rijvers. Ora nen: „Aan hem heb ik veel te danken. Hij heeft geduld met me gehad. Ik had vroe ger beslist wel de ambitie om verder te komen, maar toen op het laatst bij Sport club Enschede en aanvankelijk bij FC Twente de sfeer veel te wensen overliet hoefde het voor nij niet zo r.odig. Toen het onder Rijvers een stuk beter werd, had ik een baan bij een meubelfabriek, die moei lijk te combineren was met het voetballen. Ik moest hele dagen werken en kon me geen enkele zin nu iets bekend te maken als de kans erin zit, dat er toch neg weer verande ringen moeten worden aange bracht". Gelukkig voor Kohn zijn Cees van Ierssel en Rene van de Kerkhof wel weer fit. Dat Willy van de Kerkhof en Kick van der Vall er vanavond bij zullen zijn ligt eveneens voor de hand, omdat beiden j.l. zondag ook tegen Tel star wel in actie kwamen, hoe wel ze voor die wedstrijd al klachten hadden. Maar zelfs al zouden ook de ernstigste twijfel gevallen Rene Notten en Kalle Oranen kunnen worden ingeiset, dan nog begint FC Twente vrij ernstig gehandicapt aan de voor kwalifikatie voor de kwartfina les beslissende wedstrijd. Zeker de helft van het elftal heeft im mers in de afgelopen dagen niet voluit kunnen trainen en dat kan het leveren van een opti male prestatie onder voor de tijd van het jaar ongebrui kelijke klimatologische omstan digheden in de weg staan. Kohn: „Ik heb al eerder ge zegd. dat Twente met een fit elftal tegen elke tegenstander een voorsprong van 30 kan verdedigen. Nu wordt het echter penibel omdat verschillende spelers misschien gauw ver moeid zullen raken. De afgelo pen weken hebben erg yeel van de krachten gevergd. Ook bij de mensen, die geen last van bles sures hebben gehad. Die hebben immers veel extra werk moeten opknappen omdat anderen zich niet voor honderd procent konen geven". Van FC Twente mag daarom \yorden verwacht, dat het vanavond uiterst voorzichtig te werk zal gaan. Kohn: „Wat mij betreft hoeft het niet mooi te worden als we maar verder komen. In dit soort wedstrijden i moet je uitsluitend >p resultaat spelen... Verlies je in 'n toernooi met een knock-out systeem dan moet je een jaar of nog langer wachten voordat je weer een kans krijgt. In de competitie ligt de zaak iets simpeler. Daar in kun je een nederlaag later vaak nog wel goedmaken". Ton van Dalen. LAS PALMAS. Pierre Sinibaldi laat er geen twij fel over bestaan, dat pressie-voet bal voor Union Doportiva de Las Palmas het enige middel is om FC Twente alsnog uit het toernooi om de UEFA-cup te stoten. „Er i$", zegt de 49-jarige Corsicaan, „voor ons slechts één richting, die van het Twentedoel. Tenminste vier doelpunten kun je alleen maken door zonder on derbreking aan te vallen. Natuurlijk is Twente na die 3-0 van Enschede in het voordeel. Zo'n voorsprong verdedigen is nu eenmaal gemak kelijker dan vaak scoren. Twente kan alle kanten uit, wij maar één". Ofschoon het Sinibal- di's voornaamste doel is, Las Palmas dit seizoen in de Spaanse eerste divi sie weer op een hoge plaats in de ranglijst te brengen, wil hij de UEFA-cup niet als afgeschreven be schouwen. Sinds de eerste wedstrijd in Enschede heeft de voormalige Ander- lecht-coach alles in het werk gesteld zijn spelers ervan te overtuigen, dat er toch nog wel moge lijkheden zijn om verder te komen. En in de afgelopen da gen hebben de op Gran Canaria ver schijnende dagbladen „El Eco de Cana- rias" en „La Provin- cia" hem daarbij een handje geholpen. In grote opmaak zijn Las Palmas" spelers en supporters lekker gemaakt voor de slag. welke vanavond om half tien Neder landse tijd begint. Sinibaldi: „Wij zullen alles geven om het Twente nog ver schrikkelijk moeilijk te maken. Dat zijn we alleen al ver plicht tegenover onze supporters, die altijd als één man achter de ploeg staan. En omdat in voetbal al les mogelijk blijft zo lang het laatste fluit signaal nog niet heeft geklonken, heb ik de moed nog niet opge geven.". Het elftal van Las Pal mas, zoals dat te En schede in actie kwam, is op enkele plaatsen gewijzigd. International Tonono, die in het jl. zater dag gespeelde com petitieduel tegen Granada zijn rentree maakte na wegens een knieblessure ge durende zes weken op non-actief te hebben gestaan, staat weer in het centrum van de defensie, waardoor Castellano kan terug keren naar zijn ver trouwde positie op het middenveld, de jonge Noll, die het twee weken geleden erg moeilijk had te gen Rene van de Kerkhoff, is gepas seerd. Trona zal nu als linkervleugelver dediger fungeren. Op rechts speelt van avond niet, zoals ln Enschede, Martin, maar Estevez. Mar tin is door de straf- commissie van de EUFA voor één Euro pacupduel geschorst naar aanleiding van de waarschuwing, welke hij kreeg na Eddy Achterberg met de elleboog te hebben bewerkt. Het was de tweede gele kaart voor de rechts back van Las Pal mas. die ook in de eerste ronde tegen Torino met de scheidsrechter in aanraking was ge weest. De opstelling: Cervan tes: Estevez; Tonono, Hernandez, Trona, Castellano. Fernan dez, Paez; Soto, German, en Miguel Angel. AMSTERDAM Het gesprek dat het bestuur van Ajax gis teren heeft gevoerd met trai ner Stefan Kovacs over de verlenging van diens contract heeft nog niet tot resultaat geleid. Het bleek onmogelijk een be slissing te nemen doordat de Roemeense trainer nog niet weet of hij toestemming zal krijgen langer dan de aan vankelijk afgesproken twee jaar in Nederland te blijven. Kovacs zal na de wedstrijd Ajax- MVV van het komende weekeinde met vakantie naar Roemenië gaan en daar onder meer uitzoeken of hem een langer verblijf ln het bui tenland wordt toegestaan. Na de terugkeer van Kovacs, omstreeks 29 december, zullen de besprekin gen tusseq bestuur en trainer wor den hervat. Voorzitter Van Praag van Ajax zei: „Het heeft geen zin nu bepaalde afspraken te maken. Wij willen eerst van Kovacs weten of hij mag blijven of niet. Wij willen niet weer geconfronteerd worden met het probleem op korte termijn een trai ner te moeten zoeken wanneer ach teraf zou blijken dat Kovacs na Roemenië voor- deze zomer terug moet keren naar Roemenië. Kalle Oranen is optimistisch over zijn kansen om vanavond mee te kunnen spelen niet vrij maken voor de middagtrainingen. Pas nadat die fabriek failiet ging, heb ik me vooral op voetballen geconcentreerd. Van dat moment af is het ook snel ge gaan". Kalle Oranen, die in de jeugd van zowel de Tubanters als Sportclub Enschede een veel belovend voorhoedespelertje was, groeide zoals zovele ex-aanvallers uit tot een vleugelverdediger van formaat. Oranen: ..Twente is voor mij wel het hoogst bereik bare. Daarom zou ik hier niet weg willen, zelfs niet als ik bij wijze van spreken er gens anders tienduizend gulden meer zou kunnen verdienen. Ik ben geen vedette en ik ben blij, met wat ik nu heb." Sinds hij vier jaar geleden trouwde, is Kale Oranen in het bezit van de Nederlandse nationaliteit. Hoewel in Enschede geboren, was hij tot 1968 Fin, zoals zijn vader, die vele jaren verzorger was bij Sportclub En schede, toen dat nog betaald voetbal speel de. „Ik ben als kind een paar keer in Fin land geweest, maar voelde me helemaal niet tot dat land aangetrokken. Ik ben een echte Tukker", aldus Oranen. Daarom be stond bij hem ook helemaal niet de ambi tie om Fin te blijven en nog eens voor het nationale elftal van dat land uit te komen. Oranen: „Fins International? Dat stelt toch niets voor. Mijn waarde zou er niet groter door worden. Ik vind hét jammer pas zo laat te zijn doorgebroken omdat ik nu pas besef hoe fijn het is aan de top te spelen en wat ik toen allemaal heb gemist". TON VAN DALEN MADRID Hij speelt morgen werke lijk voor het laatst, Francisco „Paco" Gento, de linksbuiten van Real Madrid. Zijn geschiedenis is onverbrekelijk verbonden met de meest befaamde Spaanse voetbal club en met het Bernabeustadion van Real, dat op 12 december 1947 werd geopend. Francisco Gento was negentien, toen hij als een verlegen jongeling naar de Spaanse hoofdstad kwam. De scouts van Real hadden hem ontdekt in het kille noorden, in Santander, waar hij in acht jaar voetballen had geleerd. Op 10 sep tember 1953 droeg Gento voor het eerst het blanke shirt van de „ko ninklijke" met rugnummer 11. Een seizoen later was Francisco een ster, die zonder schroom naast Al fredo Di Stefano ging staan. Fran cisco Gento Lopez had met Real Ma drid zijn eerste Spaanse kampioen schap veroverd. Achttien jaar heeft de actieve loopbaan van Gento bij Real geduurd. Op 21 mei 1971 trok hij voor het laatst zijn shirt aan, in Athene voor de finale van het toernooi van de bekerwinnaars tegen Chelsea. Real Ma drid verloor de laatste officiële wedstrijd waaraan Gento, al was het maar voor een kwartier, meedeed met 1-2. Het verdriet van „Paco" over het afscheid was gro ter dan de teleurstelling om de nederlaag. Ook bij Real Madrid leer je in een loop baan van achttien jaar dat er af en toe wordt verloren. Nog één keer komt Gento terug, op 14 de cember, een fractie trager, een streepje zwaarder. Zijn veertigste levensjaar is al ruim zeven weken oud. Real Madrid heeft zijn oude garde uitgenodigd voor de ere- wedstrijd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het' Bernabeustadion. FC Bele- nenses. nummer twee in de Portugese competitie, zal net als 25 jaar geleden de tegenstander zijn. Op 14 december 1947 toonde Real zijn langzaam rijpende kwali teit met een gemakkelijke overwinning: 3-1. Rechtsbinnen Sabino Barinaga maakte het eerste doelpunt in het Bernabeustadion. Na die treffer van Barinaga werden de eigen en de vijandelijke doelverdedigers nog 2970 keer gepasseerd. Francisco Gento scoorde rond de vijf procent vun die treffers in het eigen huls van Real, namelijk 141. In de uitwedstrijden, die hij voor Real in die achttien juar speelde, kwam hij net niet lot de 100 doelpunten, hij bleef steken bij 99. In het Bernabeusta dion wordt hij alleen overtroffen door Al fredo di Stefano met 256 en Ferenc Puskas met 177 doelpunten. De Europese Voetbal Unie heeft eveneens uungekondigd de laat ste wedstrijd van Francisco Gento niet on opgemerkt te zullen laten voorbij gaan. De veertiende december zal niet ulleen het feest van Francisco Gento zijn. Real Ma drid, dat vun koning Alfonso XIII zich sinds 1920 „de koninklijke',' (Real) mocht noemen, eert tegelijkertijd de vader van de successen, Suntiago Bernabeu. Naar hem werd het stadion, dat 125.000 toeschou wers kan bevatten, genoemd. Op 15 decem ber zal hij 25 jaar voorzitter zijn van de club, waar hij zeven jaar na de oprichting in 1902 lid van werd. Bernabeu begon nis junior, speelde vijftien jaar als senior, was negen juar trainer en vervolgens bestuurs lid en secretaris voor hij voorzitter werd van de club, die onder zijn bewind meer dan 1200 overwinningen behaalde. Santiago Bernabeu organiseerde de vereni ging, Francisco Gento droeg op het veld belangrijk bij tot de successen. Hij speelde 732 wedstrijden voor Real. Vijftien jaar was hij aanvoerder, zes keer maakte hij deel uit van de ploeg die de Europacub veroverde, elf maal werd hij Spaans kam pioen, twee keer bekerwinnaar, 44 keer droeg hij het shirt van het nmionale elftal. Nu zijn afscheid in Athene liet Gento de club niet los. Hij traint de jeugd van Real Ma drid en hij ging weer naar school om de trainerslicentie tc verkrijgen, die het hem mogelijk moet maken oefenmeester van een club uit de Spaanse eerste klasse te worden. Het zou nauwelijks een andere club dan Real kunnen zijn, want de „ko ninklijke" is alles in zijn leven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11