Nederlandse overleeft schietend avontuur in gekaapt vliegtuig KYP hoeft niet op de knieën VLIEGER NA EEN MAAND GERED UIT POOLGEBIED Steidóz&owwunt Paus opnieuw tegen abortus Allende op Cuba Vijf doden bij botsing Arrestaties na bankroof Beperkt succes voor Tanaka •1AANDAG 11 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Knelpunt SCHIPHOL (ANP) Opgelucht over de on waarschijnlijk goede afloop van de hevige schietpartij in het vrijdag gekaapte Ethiopische vliegtuig, is zaterdagmiddag de 31 jarige Elly Boon uit Zutphen voor het 40-jarjg huwelijksfeest van haar ou ders in Nederland aangekomen. Zij arri veerde op Schiphol met een toestel van Olympic Airways uit Athene. Je leest voortdurend over kapingen en schietpar tijen, maar als je er dan plotseling zelf midden in zit, lijkt het net een nachtmer rie, waaruit je zult ontwaken, zo vertelde ze op Schiphol haar ouders. Ik zat met mijn handen omhoog en mijn hoofd laag weggedrukt achter een stoelleuning voor me. De cabine daverde van de schoten. Ik schat dat ik er wel 40 tot 50 heb gehoord en toch was er geen paniek. Ik geloof, dat iedereen als vastgenageld zat. Ik zelf dacht, dat we er allemaal geweest waren en ik kreeg een fatalistisch gevoel, zo van direct is het met mij gebeurd, niets aan te doen". Elly, jongste dochter van de te Alkmaar woonach tige provinciaal directeur Arbeidsvoorziening voor de provincie Noord-Holland, de heer H. C. Boon, werkt al drie jaar als vrijwilligster in Ad dis Abbeba in het Medhane Alem Rehabilitation Centrum voor lepra-patiënten. Vrijdagochtend vertrok Elly met de Boeing 707 van Ethiopian Airlines uit Addis Abbeba. Een kwar tier na de start begon de schietpartij, waarbij ze ven jeugdige kapers, onder wie twee jonge vrou wen, zonder pardon door drie veiligheidsagenten aan boord werden geluiquideerd. Mej. Boon zat op de elfde rij aan het gangpad in De 31-jarige Elly Boon uit Zutphen was een van de tuigkaping en de daarop volgende schietpartij Schiphol terug om het 40-jarige huwelijksfeest de toeristenklasse. Hoogstens tien minuten na de start, toen het vliegtuig al flinke hoogte had ge kregen, stonden plotseling links voor in de toeris tenklassen twee mannen op, die over de stoelleu ningen heen pistolen op de passagiers richtten en in de inheemse taal (amhaars): handen omhoog riepen. Nederlanders, die in Ethiopië een mislukte vlieg- meemaahte. Zaterdag keerde zij ongedeerd op van haar ouders mee te vieren. Even was er aarzeling onder de passagiers, vertel de Elly, sommigen konden niet verstaan wat er geroepen werd, maar geleidelijk gingen toch alle handen omhoog, terwijl iedereen met zijn hoofd dekking zocht achter de stoelleuningen. Gek ge noeg ontstond er helemaal geen paniek, niemand begon bijvoorbeeld te gillen. Even om de leuning heen kijkend zag onze landge- note vervolgens de eerste kaper door het gang- pad naor de eerste klasse lopen, voor in het vliegtuig, terwijl zijn kameraad de passagiers on der schot hield. ,,Maur nauwelijks was de eerste kaper naar voren weggelopen, of van de derde rij rechts stond een man op, die de tweede kaper boven op zijn nek sprong. Toen barstte de hel los. Het was zoals naar later bleek een van de drie veiligheids agenten. De eerste kaper keerde zich om.^achter in het toestel werd een schot gelost, de twee vechters voorin begonnen te schieten en een jon ge vrouw kwam uit de eerste klasse aanrennen, gillend: „schiet hem niet dood, het is mijn man". Volgens haar indruk was het een tweede jonge vrouw, die de handgranaat vanuit de toeristen klasse naar de eerste klasse wierp, In de eerste klasse weerklonk een ontzettende knal. Later zagen de passagiers, dat er midden in het gangpad een gat was geslagen, dwars door de vloer heen van circa 40 bij 40 cm. De explosie sloeg bovendien het plafond lek en vernielde daar blijkbaar een watertank. Intussen ging het schieten en vechten voor en ach ter in het toestel onverminderd voort. Ik ver wachtte inderdaad, dat niemand dit zou overle ven vertelde Elly. Dat de machine naar beneden zou zijn getuimeld, heeft ze niet gemerkt, wel dat het slingerde en stampte alsof het in slecht weer terecht was gekomen. Desondanks kon het veilig landen. „Toch ben ik van mening dat dit harde gewapende optreden van veiligheidsagenten in vliegtuigen, waarbij kapers zonder pardon worden neerge knald, de enige efficiënte methode is om dit kwaad werkelijk uit te roeien", aldus mej. Boon. Ze weet niet hoe het mogelijk is dat de zeven ka pers aan boord konden komen met een handgra naat en zoveel pistolen. Iemand heeft haar ver teld dat de kapers deze wapens in schoenen met speciale bergruimten bij zich moeten hebben ge had. De handgranaat zou door een van de vrou wen aan boord zijn gesmokkeld. 'ZOLANG drs. Den Uyl de drie cristen-democratnische partijen niets meer te bieden heeft dan de vraag „Stel mij in staat met mijn minderheidskabinet te regeren" is dat voor de K.V.P. een poli tiek en zakelijk weinig aantrekkelijke invitatie. Even onaantrekkelijk als de kans om weer met Wiegel en DS'70 in de boot te gaan zitten, zonder dat regeringspartijen het eens zouden worden over een wat ander beleid dun in de zomer van 1972 op sta pel stond. Want met enkele andere partijen heeft de K.V.P. ervaren dat zij voor dat beleid de rekening mocht betalen. Heel begrijpelijk dan ook dat de partijraad in Oisterwijk die weg maar het liefst afgesloten zou zien. Wal is er dun tegen om zonder veel toeslag via informateur of formateur voldoende toezeggingen aan een links minderheidskabinet te doen? 'T'EN eerste dat, zoals zaterdag weer op de socialistische partijraad bleek, de P.v.d.A. van de K.V.P. niet alleen een welwillende maar tevens een onmondige oppositie maken wil. Den Uyl erkent dat zijn minderheidskabinet in zekere zin rekening met die oppositie zul moeten houden, maar hij verplicht zich tot niets en nóg minder zal zich het progressieve front achter hem verplichten. Integendeel: de kans is groot dat dit front het minderheidskabinet onder druk gaat zetten zodra het. om een afstraffing in de Kamer te ontlopen, concessies uan de K.V.P. zou doen. De K.V.P. mag im mers, aldus menig socialist, al blij zijn dat ze de kans krijgt door goed gedrag een volgende maal in aanmerking te komen voor offi cieel praten met de linkse drie of- tegen die tijd misschien overge bleven linkse twee? ¥N de 2de plaats blijkt ook nu dat de linkse drie de K.V.P, uitslui tend als partij willen benaderen, natuurlijk met de bedoeling om het hunne ertoe bij te dragen dat de éne christen-democrutlsche volkspartij niet van de grond zal komen. Invloedrijke groepen in de A.R.P. en C.H.U. liepen tot nog toe niet van ijver om tot daden te komen over. Maar zowel de actuele polarisatie-drang als de politieke visie van menigeen die voor zijn politiek handelen een ander fundament begeert dan socialisme of liberalisme legt de K.V.P.-leiding de plicht op om de moed nog niet op te geven al wordt het „vijf vóór twaalf". Een invitatie van Den Uyl zal dus onder alle omstandigheden ook de huidige minder het karakter moeten hebben van een voor waardelijke absolutie. P. v.d'.A.-partij voorzitter Van der Louw: UTRECHT De partijraad van de PvdA heeft zaterdag zonder moeite zijn steun gegeven aan het beleid van frac tievoorzitter Den Uyl en partijvoorzitter Van der Louw. De partijraad was het met Den Uyl eens dat een progres sief minderheidskabinet aan het bewind moet komen. Zo'n kabinet zou dan in de Tweede Kamer zakelijke steun moeten krijgen van vooral de KVP, welke partij dan de kans wordt geboden toe te groeien naar een progressief meerderheidskabinet. De heer Den Uyl wees erop dat de Nederlandse politiek thans in een overgangsfase verkeert. Al leen een kabinet dat doelbewust streeft naar maatschappelijke veranderingen kan die maat schappelijke stabiliteit te weeg brengen die nodig is om politie ke stabiliteit te verkrijgen. Het moment is aangebroken dat de KVP nu moet kiezen, of ze al of niet verder wil regeren met de VVD. Als de confessione le partijen een rechts kabinet willen vormen met VVD .en/of DS'70 kunnen wij hen niet tegenhouden, zei Den Uyl. Maar een kabinet met DS'70 is een oorlogsverklaring aan de HAVANNA (AFP) Presidemt Allende van Chili is gisteren op zijn wereldréis in Havanna aan gekomen voor een driedaags be zoek. Op het feestelijk.versierde vliegveld werd hij begroet door premier Fidel Castro en andere Cubaanse autoriteiten. De Sovjet-Unie heeft Chili finan ciële en technische hulp beloofd. In een communiqué dat is uitgegeven aan het slot van het bezoek van vier dagen van Al lende aan Moskou wordt ge zegd dat de Sovjet-Unie Chili krediet zal verlenen en dat de handel zal worden uitgebreid. Verdringt Connally Kissinger NEW YORK (API In Washing ton doet de politieke roddel de ronde dat als de Texaan John 1 Connally in de tweede regering- Nixon terugkeert. Henry Kissin ger zal vertrekken. Di^ is zondag in Newsweek ge meld door Stewart AIsop. De fi guur van Connally is volgens hem niet alleen van belang voor 3e nieuwe regering, die in 1973 van start gaat. maar ook voor ae presidentsverkiezingen van 1976. Wellicht zou Connally de Komende Amerikaanse president kunnen worden. vakbeweging. Als er een rechts kabinet komt, zullen wij dat met alternatieve begrotingen, voorstellen enz. bestrijden. Zo'n kabinet zou trouwens niet kun nen bogen op een solide meer derheid in het parlement. Een progressief minderheidskabi net kan echter ook alleen maar werken als de meerderheid in de Tweede Kamer daarmee ak koord gaat. De confessionele partijen zouden dan ook enige tijd aan zo'n progressief min derheidskabinet hun zakelijke steun moeten geven. Er zal ech ter niet met de confessionele partijen worden onderhandeld 1 over deelneming aan een pro- gressief kabinet. Partijvoorzitter Van der Louw zei: ..We moeten het de KVP j mogelijk maken naar een pro-1 gressieve keus toe te groeien". We willen ons niet opsluiten in I de hooghartigheid van het eigen i gelijk. We vragen de KVP niet, j aldus Van der Louw, onze eisen I zonder meer te slikken, de KVP hoeft niet door het stof en op de knieën". Op een in Zeist gehouden verga dering van de Partijraad van DS'70 heeft fractievoorzitter Berger gezegd dat zijn partij onder de huidige sociaal-econo mische omstandigheden niet staat te dringen om aan een ka binet deel te nemen. Berger zei dat onderzocht moet worden of er een meerderheidskabinet kan komen van de drie linkse partij en met een of meer confessione le partijen. Zo'n kabinet kan op bepaalde voorwaarden zakelijke steun van DS'70 rekenen. De unieraad van de CHU heeft zijn vertrouwen uitgesproken in het beleid van fractievoorzitter Tilanus. Na uitvoerige bespre king van de teleurstellende ver kiezingsuitslag besloot de unie raad het bestuur een nota te la ten opstellen over het in de toe komst door de CHU te voeren beleid. De unieraad wil die nota in februari gaan bespreken. VATIKAANSTAD (KNP) In een toespraak tot Italiaanse katholieke juristen heeft paus Paulus zaterdag opnieuw abortus provocatus nadrukkelijk veroordeeld. Hij wees daarbij op de uitspraken van een aantal episcopaten in de wereld, die tegen de legalisering van abortus in opstand zijn gekomen en die „een aantal maatregelen" hebben voorgesteld deze maatschappelijke plaag uit te bannen of tenminste zoveel mogelijk binnen bepaalde grenzen te houden". tUINERWOLD Een verkeerde inhaalmanoeuvre op de pro vinciale weg bij Ruinerwold had gisteren vijf doden tot ge volg. De ouders van vier kinderen uit de ene wagen werden op slag gedood. De kinderen moesten allen met ernstige verwondin gen in een ziekenhuis worden opgenomen. Een echtpaar uit de andere wagen en een 57-jarige Groninger kwamen even eens om het leven. Een vrouw en twee kinderen werden ern stig gewond. Ti 'iiman niet meer in levensgevaar KANSAS CITY (API Oud-pre- sident Harry S. Truman is in het ziekenhuis van Kansas City van de lijst van patiënten, die in levensgevaar verkeren, afge voerd. De toestand van de 88-ja- rige oud-president blijft echter ernstig. Grootmoeder actrice lngrid Berg man verlaat de luchthaven van New York voor een bezoek aan haar kleinzoon die twee dagen geleden werd geboren. Moeder van de zoon is lngrid Bergmans dochter Pia die vorig jaar de cember trouwde met een Ameri kaanse zakenman. SCHIEDAM (ANP) De Schie- damse politie heeft dit weekein de opnieuw een arrestatie ver richt inzake de beroving van de Nederlandse Middenstandsbank in Groningen op 1 december. Daarbij gingen vermoedelijk zes mannen er met 80.000 gulden vandoor. In totaal zijn er nu op verzoek van de Groninger poli tie in Schiedam zes mannen, al len Antillianen, aangehouden. Ten van hen wist evenwel uit het politiebureau te ontsnappen en is nog steeds voortvluchtig. In Groningen heeft men in verband met de bankroof de 23-jarige mej. G. J. S„ zuster van vijf van de Antillianen aangehouden wegens heling. De Amsterdamse politie heeft gis termorgen vroeg twee Israëliërs op heterdaad betrapt bij een po ging tot inbraak bij een filiaal van de Algemene Bank Neder land in de hoofdstad. Een 20-Ja- rige koopman werd binnen in de bunk aangehouden. Op aanwij zing van een getuige kon wat later een 54-jarige koopman 1 eveneens uit Israël, opgepakt I worden die waarschijnlijk op de uitkijk had gestaan. Hij noemde de roeping tot het moederschap wezenlijk voor de vrouwelijke persoonlijkheid. Hierin ligt de eerste en belang rijkste fundamentele betrokken heid tussen het nieuwe menselij ke wezen en zijn moeder. „Maar wie betrokkenheid zegt, zegt recht. Wie het over mense lijke fundamentele betrokken- Nederlander als guerrilla gedood BEIROET (AP) - Een van de slachtoffers van de strijd tussen de Palestijnse guerrillas en het Libanese leger van vorige week is een Nederlander. Palestijnse zegslieden hebben ver- klaard dat een Nederlander met de schuilnaam „Nabil" in de gevechten met het leger gesneu veld is. Nadere bijzonderhe den over het voorval en de identiteit van het slachtoffer waren niet voorhanden. heid heeft, spreekt over alge meen menselijke waarden, die beschermd dienen te worden". Aftreden CHU-bestuur geëist DEN HAAG In de zaterdag ge houden vergadering van de unieraad van de CHU is het af-1 treden geëist van het dagelijks bestuur. Dit vanwege de slechte verkiezingsuitslag. Dr. H. Schuring uit Breda, jaren lang secretaris van de CHU en I lid van de Tweede Kamer, en W. A. Mateman, provinciaal voorzitter in Gelderland, vonden i het gewenst dat het dagelijks bestuur zijn ontslag aanbiedt. Op een buitengewone algemene ledenvergadering zou de teleur- stellende verkiezingsuitslag moeten worden besproken en I zou moeten worden bepraat wal j de koers van de CHU moet zijn. Deze fraaie Perzische kater met de minstens so fraaie naam „Bi color Spencer von Assindia" heeft ongetwijfeld van zijn bazin, mevrouw Elke Deutschmann uit Essen een extra lekker bakje eten gehad. De kater werd namelijk internationaal ham pioen over zijn rasgenoten op de tentoonstelling Felikat in de Amsterdamse RAI. YELLOWKNIFE (Reuter) De 47-jarlge vlieger Martin Hartwell heeft een verblijf van 31 dagen in het wrak van zijn vliegtuig in het Noordpoolgebied van Canada over leefd. Hij verkeert, afgezien van enige bevriezingsver schijnselen, in goede conditie. Zijn drie passagiers heb ben de beproeving niet overleefd. Het waren de 27-Jarlge verpleegster Judy Hill, een Eskimovrouw met bevallinfts- moeilijkheden en een 14-jarige Eskimojongen met blinde darmontsteking. Het toestel, een tweemotorige Boechcraft, is 8 november neer gestort 50 km ten zuiden van het Grote Borenmeer. Het was op weg van Cambridge Bay naar Yellowknife, waar de twee patiënten in het ziekenhuis zou den worden opgenomen. Het zoeken werd hemooiiijkt door de hevige koude, sneeuwjacht en het feit dut er maar vier uur per etmaal daglicht is. Er wa ren rantsoenen voor vijf mensen gedurende zes dogen aan boord van het verongelukte vliegtuig. Hartwell vliegt al twee jaar in het Cunudese poolgebied, waar een licht vliegtuig in een groot deel van het jaar het enige vervoer middel is. Een vliegtuig ving vorige week donderdag een automatisch noodsein op. Die dag en de vol gende zocht men tevergeefs, maar zaterdagochtend om elf uur had het speuren door drie vliegtuigen succes. Men vond de Beechcraft nadat Hartwell naast zijn toestel staande, een vuurpijl had afgeschoten. De geredde vlieger is in het zie kenhuis van Yellowknife opge nomen, maar het ziet er niet naur uit dat hij er lang behoeft te blijven. Arrestaties op Rode Plein ROME (AP) De Russische po litie heeft vrijdag een Irune- man, een Noor en een Italiaan gearresteerd, die bij het Rode Plein bezig weren met het ver spreiden van vlugschriften over de rechten van de mens, zo heeft de Italiaanse organisatie Europee Civilta bekendgemaakt. Europea Civilta, een organisatie die zichzelf inzet voor de verde diging van vrijheid en menselij ke rechten, verklaarde dat het drietul pamfletten verspreidde, als uiting vun „solidariteit met alle vrijheidsstrijders die in ge vangenissen zitten of in kampen worden vastgehouden". TOKIO (Rtr) In Japan heeft de regerende liheraul-democrutl- schc partij bij do verkiezingen van gisteren haar meerderheid In het parloment overeenkom stig de verwachtingen behou den. Premier Kukneei Tanaka kan dus sljn bewind voortzet ten, maar zijn taak lijkt er niet eenvoudiger op geworden door de winst die de socialisten en communisten hebben geboekt. Volgens i omputervooi spellingen krijgt zijn partij in het nieuwe huis van afgevaardigden 280 ze iels van de 401, ferwijl ze er in het oude huls 297 bezette. Zij weet zich echter verzekerd vun de steun van een aantal onaf- hankelijken. De grote winnaara zijn niettemin de socialisten en communisten geworden. Binnen zijn eigen partij, een bun deling vun om de macht strij dende groeperingen, staat prt- mier Tanuku ook voor moeilijk heden. Zijn uartsrivaal, oud-mi nister vun buitenlandse /uken Tukeo Foekoeda, die in juli de strijd om het premierschap ver loor. kwam sterk terug.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7