Net nieuwe „Elisabeth" heeft voor 85 miljoen heel wat te bieden WE GAAN HIER EERST LEREN LEVEN Verhuis-operatie wordt met vertrouwen tegemoet gezien Voor Hooigrachters begint hetinpakken en wegwezen' Algemeen directeur Bergmeijer mmJ f' stad JiiêseanaüHBiasüinienRaiBgfSSl!»! 1 ft PAGINA 3 MAANDAG 11 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT lillll LEIDERDORP Het bestuur van de Stichting St. Elisabeth Zieken huis is huiverend in de kille wind op het zonneterras van de 9 verdiepingen tellende woonflat voor „inwonende leerling-verpleeg kundigen" van het nieuwe Leiderdorps ziekenhuis toch in de wol ken. Algemeen directeur mr. J. G. Bergmeijer voelt zich een beetje op de berg Sion, vanwaar hij zijn uitgestalde rijkdommen laat zien: een gloednieuw ziekenhuis (500 bedden, kosten bijna 85 miljoen, al les inbegrepen („maar vergelijk dat nou eens met het nieuw te bou wen academisch ziekenhuis, dat meer dan 350 miljoen gaat kos ten"), een park in aanleg, een energiegebouw, de woonflat waar we op staan met de school, recreatieruimten en een fijne aula. „En dat alles in degelijke bouw. Dit is geen „wegwerpziekenhuis". Voorlopig staat het er een jaar of 50. Luxe zult u er niet in aantref fen, maar er is alles wat een up to date ziekenhuis nodig heeft". „We maken een hele sprong vooruit, van de Hooigracht naar Leider dorp. We hadden het wat de sfeer betreft naar ons zin, maar we misten van alles. Er waren te weinig toiletten, geen dagverblijven, de patiënten konden alleen over de gangen paraderen. Ook de sani taire toestanden waren niet bij de tijd. De patiënten zeggen nu al: dat wordt fijn in Leiderdorp: we kunnen straks gezellig kaarten, een sigaretje roken en naar de tv. kijken". Dat kan dan gebeuren in de nieuwe dagverblijven; op elke 36 bedden is er zo'n gezellige ruimte. De opzet van het ziekenhuis beantwoordt aan de wens van het be stuur om een plan te ontwikkelen waarbij de polikliknieken en be handelafdelingen zich onder het beddenhuis bevinden: het systeem van de „Breitfuss". Bij dit type ziekenhuis doet zich meestal de moeilijkheid voor, dat voor de grote belastingen van het beddenhuis op de onderbouw zeer dure constructieve voorzieningen nodig zijn om een voldoende flexibele indeling van poliklinieken en behandel ruimten mogelijk te maken.. Bij een kleiner aantal bouwlagen van het beddenhuis wordt de belasting geringer, maar ook het aantal bedden. De keuze is -gevallen op drie vleugels volgens het „dubbel- corridor-systeem": per verdieping 216 bedden en in het midden een centrale hal. De architect verkreeg door de geringe hoogte en ge differentieerde massabouw een schaalverkleining die aantrekkelijk De investeringskosten per bed, exclusief woonflat, school en aula, ko men op ca. 150.000, wat volgens mr. Bergmeijer niet te duur is. Het aantal van 500 bedden (pas over een jaar zal de capaciteit voor 90 pet. benut zijn) wordt verdeeld over: patiënten boven 12 jaar (411 bedden), patiëntten beneden 12 jaar (65) en gezonde zuigelingen (24). De medische staf (25 leden) en het personeel in dienstbetrek king (530, incl. part-timers) kunnen trots zijn op de nieuwe röntgen en operatieafdelingen, die met de inrichting van de hartbewaking in Leiderdorp ongeveer tweeëneenhalf maal zo groot zijn als in het oude ziekenhuis, waar 364 patiënten een onderdak konden vinden. Er is veel nieuw, zoals de inrichting van de centrale sterilisatie, de fysische therapieafdeling en de beddencentrale. Met de inrichting van de medische inventaris was ruim 12 miljoen gulden gemoeid; alleen al de röntgenafdeling kostte 2,3 miljoen en de laboratoriumin richting 1,8 miljoen. De verpleegprijs per dag derde klas (thans 99,75) komt op ong. 160 gulden (excl. gebruik van specialistische ruimten) te liggen. De gemiddelde verpleegduur schat men op 12 tot 14 dagen per patiënt. Op de laagste verdiepingen (5 in totaal en 7 voor het centrale „to- ren"-gebouw) is men nog druk aan het werk. Je snapt nooit, hoe zoiets op tijd klaar moet zijn. Maar de nieuwe wereld voor het „Elisabeth" tekent zich toch al duidelijk af. Veel kleurschakeringen bruin, geen „ziekenhuiskleurtje" meer. De patiënten liggen in de Tekst: Ton Pieters Foto's: WLm Croese en Herman van Amsterdam i Foto links: op twee kinderverpleegzaaltjes is één speelruimte; een doorkijkje in deze afdeling. Foto midden: de keuken is een heel complex, met een u-arme, een koude en een dieetaf deling. Ook is er een aparte broodkeuken. In afgemeten porties (volgens voorschrift voor elke patiënt) gaat het eten naar de belendende eetzaal (restaurant). Foto rechts: elke patiëntenkamer (maximaal 6 bedden) heeft alle mogelijke voorzieningen die in een wandpaneel zijn opgeborgen: licht-, waarschuwingsknopjes, radio, microfoontje, perslucht en zuurstof. Ook kan eventueel een scherm uit het paneel naar voren worden gehaald. vleugels aan beide zijden van een centrale corridor, in het midden waarvan weer de bedieningsruimten zijn (zusterkamers, behandel- kamertjes, bergruimten, keukentjes en washokken). Met het aanko pen van de medische apparatuur is tot het laatste gewacht om hele maal „bij de tijd" te kunnen blijven. De operatiekamers zijn zo steriel mogelijk; de patiënt wordt door een soort sluis naar binnen geschoven. Waar dat nodig is, zijn de kinder afdelingen ook geheel geïsoleerd, via een microfoon kunnen bezoe kers niet de patiëntjes praten. Ook zijn er speciale speelruimten voor kinderen gecreëerd, zandbakken en „kliederborden" inbegre pen. Van de verkeersdrukte op de rijksweg heeft men geen last: alle ramen zijn voorzien van dubbele glazen. Langs de verdiepingen lopen buiten galerijen, waar patiënten een luchtje kunnen scheppen. Ook de zonnewering bevindt zich aan de buitenzijde. Het parkeer terrein biedt plaats aan 350 auto's. Er is een grote fietsenberg plaats, een tankstation en een (nieuwe) halte voor NZH-lijn 15, die meteen de eindhalte van deze lijn is. Het „zusterhuis", is, zegt men, het hoogste woongebouw van Leider dorp. Het kan 120 leerlingen herbergen, die ieder een kamertje van 3 bij 3 meter ter beschikking krijgen, niet erg groot, maar er is wel een eigen „natte ruimte" met douche. De kale huur is 55,-- per maand; 165 met kost, inwoning en bewassing. „Voor leerling-ver pleegkundigen die inwonen mogen we niet meer rekenen", aldus de heer Bergmeijer. Op de verschillende etages zijn gemeenschappelij ke keuken-units. De gangen hebben oranje latten-plafonds (de gezel lige restaurantruimte in het ziekenhuis, waar ook langdurige bezoe kers aan een zitje kunnen plaatsnemen, heeft groene latten). Op de bovenste verdieping zijn „studio's", een woon- en slaapkamer en een kichette, waar de hoofdzusters, de rector en het toezichthou dend personeel van de huishoudelijke dienst gaan wonen. De centrale hal in de woonflat heeft zitjes, een bar en nog meer knusse toestanden rond een patio. Erg aanlokkelijk lijkt de televi siekamer, waar men op verschillend „niveau" naar de beeldbuis kan kijken, een blokkendoosachtige ruimte die erg ludiek aandoet. De lesruimten zijn zonnig en de aula kan in een wip worden omge bouwd tot sportzaaltje. „Als we geld over hadden gehad, was er een zwembad bijgekomen. Maar ja. dat is er nu niet bij, hoewel ik dat tegenwoordig met zoveel mensen bij elkaar wel een vereiste vindt", aldus de heer Bergmeijer. fcWe gaan nu met elkaar, patiënten in een wisselend bestand, medi sche staf en verplegend personeel en alle anderen die aan dit prachtige ziekenhuis verbonden zijn, leren leven in deze nieuwe schepping. Het zal wel een paar maanden duren. We krijgen hier te maken met de nieuwste snufjes op allerhande gebied. Pas als we gesetteld zijn, zal het een openbaring voor ons worden. Tegen die tijd moet u maar een keer terugkomen". LEIDEN/LEIDERDORP „We houden hier allemaal het hoofd koel", zei afgelopen zaterdag, schijnbaar onbewogen, mr. J. G. Bergmeijer, algemeen direc teur van het Sint Elisabethzie- kenhuis aan de Hooigracht. Het was die dag net feest, want 9 december 1892, tachtig jaar ge leden, begonnen 4 Bedase reli- nog een hele periode om te wen nen. Zo'n verhuizing hoop je maar één keer mee te maken". Voor het vieren van de tachtig ste verjaardag van het zieken huis is, tussen de dozen en krat ten, geen tijd. „Dat feest komt in mei volgend jaar wel, als ons nieuwe ziekenhuis officieel ge opend wordt' gieuzen van een Franciscaanse Toen de Bredase congregatie zich i gaat er steriel congregatie aan een werk, dat hen eenmaal boven hun krach ten zou groeien. Medio 1965 gaf de congregatie het beheer en de exploitatie over aan het bestuur van de Stichting St. Elisabeth- ziekenhuis, en toen begon in fei te meteen de slotfase van het huidige eerbiedwaardige „Elisa beth", dat vandaag is begonnen aan het „inpakken en weg we zen", met bestemming de Lei- derdorpse Simon Smitweg, waar een nieuwe toekomst, modern en royaal, wenkend ligt te wachten. ,Het hoofd koel", zei de heer Bergmeijer ferm, maar hij en de zijnen zullen de hemel dan ken als tegen Kerstmis het hele circus en de menagerie over zullen zijn; „en dan krijgen we in '65 had teruggetrokken als ei genaresse, werd het nieuwe be stuur direct geconfronteerd met een afwijzend advies van de Ziekenhuis commissie op een verzoek van de congregatie tot het bouwen van een kinderpavil joen met 60 bedden. De com missie wenste geen medewer king meer te verlenen aan aan vragen tot gedeeltelijke bouw aan de Hooigracht. Het zieken huisbestuur kon beter met een voorstel komen tot algehele nieuwbouw aan de Hooigracht of ergens anders in Leiden. Er werd contact opgenomen met de bouwmaatschappij Melchior n.v. en de architect ir. F. J. Knibbe- ler b.i., beide te Maastricht. Het saneringsplan aan de Hooi gracht werd afgewezen vanwege de lange duur van bouwen gepaard gaande overlast. De verdere historie is bekend: ruim twee jaar werd met de ge meente Leiden onderhandeld over het bouwrijpmaken van grond achter de Churchilllaan aan de Haagweg. De onderhan delingen liepen vast en in maart '69 werd besloten grond te ko pen aan de Leiderdorpse Per sant Snoepweg. Het gemeente bestuur van Leiderdorp verleen de alle medewerking tot op he den (was ook vertegenwoordigd in het bouwteam). Zo ging het nieuwe Eli6abeth-ziekenhuis voor Leiden verloren, maar bleef behouden voor het (nog vage) stadsgewest. Utrecht/Leiden „We doen dit werk nu al een jaar of zes. Het is destijds begonnen met het grote Heer- lense ziekenhuis Dr. De Wever en het volgend jaar hopen we onze twintigste ziekenhuisverhuizing tot een goed einde te brengen", aldus de heer P. van Baal, uitvoerder van het komende Elisabethtransport, die namens de firma Geytenbeek (zusteronderneming van Van Gend en Loos) de operatie met vertrouwen tege moet ziet. „Het is altijd goed gegaan en dat gebeurt i ook i En tweede verdieping hele inventarissen compleet ii container geschoven. Bij het ziekenhuis zal dan gedeelte van de straat zijn afgezet, maar de ambulan ces zullen bij het gebouw kunnen komen, want ook tijdens een verhuizing moet een ziekenhuis functioneel blijven. Accuratesse is een eerste vereiste bij deze verhuizers. Zo moet b.v. het röntgenarchief geheel op volgorde blijven, immers het moet direct weer ge raadpleegd kunnen worden op het nieuwe adres. de Als de firma Geytenbeek geen ziekenhuizen aan het rollen brengt, geeft men zich over aan andere specia liteiten: het verhuizen van kantoren, industriële ver pakkingen, computervervoer en het verplaatsen van hele archieven („bijna 6 km. aan boeken van het ge meentelijk archief in Den Haag"); „en dan hebben we altijd nog wel tijd voor normale inboedel, voor verhuizingen in binnen- en buitenland". i niet; we hebben voor heel Gemiddeld zijn 16 man verhuizers (een ploeg in het De i wat hetere vuren gestaan". De firma Geytenbeek te Utrecht heeft het druk deze maand: niet alleen „Lei den" gaat over, maar tegelijkertijd het ziekenhuis St. Antoniushove te Leidschendam en even later het zie kenhuis te Oostburg. De Utrechtse verhuisonderneming heeft aan de Hooi gracht 6500 pakdozen afgeleverd voor het „klein goed". maar men heeft nog heel wat meer in zijn mars. Zo gaat Geytenbeek op 14 december aan de voorzijde van het Hooigrachtziekenhuis werken met een kraan en container. Dan worden op de eerste en oude en één in het nieuwe gebouw) met twee tot drie wagens in de weer. „Het is gewoon pendelen voor ons", vertelt de heer Van Baal", alles is gepland en alles wordt ook zo uitgevoerd; daar is geen speld tus sen te krijgen. Waar we aan beginnen, wordt ook ach ter elkaar afgemaakt. Ook al zou er een uurtje of wat meer werk aan zitten. Dat komt wel eens voor. Zo ontdekten we op het laatste moment in Leidschen dam. dat ergens een zuster er een hobby op na hield en plotseling kwam bij de boel nog een kubieke meter of 50 aan bloem- en plantenbakken. Dan loopt het pro gramma wat uit". (ruim 7 jaar) en de daarmee Op 21 oktober '69 werd de eerste paal geslagen en het hoogste punt werd bereikt op 14 juni 1971. Eindelijk is het zo ver: oud kan worden afgedankt (aan de psychologische faculteit van de universiteit) en het nieuwe staat voor de deur. Vanmorgen om 8 uur is de verhuizing ge start met het overbrengen naar Leiderdorp van de inboedel van alle zusterkamers en eventuele overcomplete bedden en ma trassen. De komende dagen gaat dat zo door. De wagens van de firma Geytenbeek uit Utrecht, specialisten in het overbrengen van ziekenhuizen, rijden volgens een vast schema af en aan. Hele archieven gaan de hort op. magazijnen, bureaus en kantoorinventaris, de inhoud van leslokalen, de keuken, het tabernakel uit de kapel, de ra dio-omroep en nog vele andere omvangrijke zaken. De ziel van de verhuizing wordt bereikt op 20 december. Dan gaan de ongeveer 200 patiënten op transport, verzorgd door 60 vrijwillige hulpkrachten van het Rode Kruis en 10 leden van de Leiderdorpse B.B., die zich graag voor dit werk beschik baar hebben gesteld. De 9 am bulances (5 van De Jong, 2 van Beuk v.h. Nieuwkoop en 2 Rode Kruiswagens uit Den Haag) worden begeleid door motoror- donnances van de Rijkspolitie; de B.B. kring A, Zuid-Holland heeft verbindingsmaterieel ter beschikking gesteld. Voor de verhuisgelegenheid zijn de zieken in vier categorieën verdeeld; de lopende patiënten worden met bussen overge bracht, wie niet'in staat is om te lopen maar toch niet ernstig ziek is, wordt vervoerd per snelweg-ambulance; patiënten die extra aandacht nodig heb ben gaan in normale eenper soons-ambulances en tenslotte zijn er nog enige patiënten die met „bed en al" (met extensie- en bewakingsapparatuur) in een aparte trailer op transport wor den gesteld. Daar de verhuizing in de gebou wen zelf de meeste tijd en in spanning gaat kosten, zullen in het oude en nieuwe ziekenhuis aparte ploegen werkzaam zijn. zodat op alle punten voldoende vakkundige hulp aanwezig is voor het interne transport en het op- en afladen. Via een cen trale post met mobilofooninstal- latie wordt alles grondig gere geld. Het ziekenvervoer wordt op één morgen - 20 december - gerealiseerd, en zal om 6 uur ochtends beginnen. patiënten worden op 20 december door het ziekenhuis zelf naar Leiderdorp gebracht. Een aantal gaat per „Geytenbeek". die een luchtgeveerde trailer bezit, met een hydraulische laadklep. De patiënt wordt met bed en extensiemcteriaal de verwarmde trailer binnengereden. In die trailer is plaats voor telkens zes patiënten, begeleid door arts en verpleeg kundigen. In de trailer gaan ook de baby's „met wieg en al". Voor de heer Van Baal en zijn personeel is het allemaal gesneden koek. „ook al liggen we er soms wel eens een paar nachtjes van wakker. Maar u zult zien: alles gaat bij ons op wieletjes en karre tjes

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3