Inzet Excelsior was nog groter Dekker (Amsterdam) slachtoffer van een grove charge Defensie van Haarlem maakte te veel fouten Celtic verloor rumoerige finale om Schotse beker NEC superieur aan Go Ahead Eagles Volewijckers enthousiaster dan Vitesse Sportwereld Verdiende zege van Heracles Strafschoppen brachten SVV ronde verder 11 DECEMBER 1972 A3 - ROTTERDAM FC Utrecht bood een volkomen ontredderde aanblik na de nederlaag tegen Excelsior. Trainer Bert Jacobs was zelfs zo teleurgesteld, dat hij elk commentaar weigerde. FC Utrecht toonde een maximum aan inzet, maar dat bleek niet ge noeg, want een tenminste zo enthousiast Excelsior maakte genade loos gebruik van de zwakke plekken in het Utrechtse elftal. Die zwakke plekken zaten vooral in de laatste lijn. Van Huissteden bleek als gelegenheidsausputzer (Van Stijn is onlangs aan een knie geopereerd) niet te voldoen. Debutant Polfliet tastte als rechtsach ter nogal eens mis. Desondanks leek FC Utrecht in het begin op een gemakkelijke overwinning af te gaan toen Leo van Veen voor 0—1 zorgde. Kort daarna bleek echter dat het schot van Aad den Butter tegen de paal geen loos alarm was geweest. De Rotterdammers ontworstelden zich wilskrachtig aan de Utrechtse druk en zetten een aantal tegenaanvallen op. Desondanks moesten Bron en De Mos de bal van de doellijn halen bij inzetten van Cabo en Bonsink, maar de Rotterdamse geestdrift wierp kort voor de rust toch vruchten af. Een uitstekende combinatie tussen Bassant en Kwakkernaat werd door de laatste van dichtbij afgerond. Na de hervatting werd de strijd steeds feller. Scheidsrechter Keizer kreeg het even moeilijk en moest de gele kaart tevoorschijn halen bij overtredingen van A. den Butter en Polfliet. Voor de rust was doelman Henriksen hiermee al geconfronteerd. Na een half uur leek de beslissing te vallen. Polfliet wipte de bal na een listig genomen vrije schop van Van Oudenallen over v. d. Roer in het doel, maar na ruggespraak met de grensrechter keurde Kei zer het doelpunt af. Excelsior profiteerde van de inzinking van de Utrechters en een fout van Adriaanse stelde Frans v. d. Heide in staat de stand op 2—1 te brengen. Scoreverloop: 7. Van Veen 0—1, 37. Kwakkernaat 1—1, 78. F. v. d. Heide 21. Scheidsrechter Keizer. Toeschouwers 3000. Excelsior: v. d. Roer; G. den Butter, Tetteroo, B. v. d. Heyden en Bron; De Mos, A. den Butter en F. v. d. Heide; Kwakkernaat, Meutstege (Coenen) en Bassant. FC Utrecht: Henriksen; Polfliet, Adriaanse, Van Huissteden en Van Oudenallen; Coté, Bonsink en Cabo; Olsen, Van Veen en Hulshorst (Visser). Thijs Kwakkernaat was de speler die Excelsior naast het toen leidende FC Utrecht bracht. Het grote enthousiasme van de Rotterdammers resulteerde in het bereiken van de volgende bekerronde. NIJMEGEN In één week heeft NEC tweemaal zijn superioriteit ten opzichte van Go Ahead Eagles be wezen. Vorige week zondag wonnen de Nijmegenaren in Deventer voor de com petitie met 1—0 en gister middag bereikten zij door een zege met dezelfde cij fers de derde ronde van het toernooi om de KNVB- Jseker. Deze overwinning kwam overi gens pas een minuut voor tijd tot stand. Middenvelder Kamps rondde toen goed voorbereidend werk van spitsspeler Janssens spraken op kon doen gelden. De Eagles gaven zeker beter partij dan in het competitietreffen, maar overtuigden nog lang niet. De ploeg van Barry Hughes speelt, gezien het spelersarse naal, nog steeds beneden zijn kunnen. NEC had een groot overwicht, maar kon dat voorlopig niet in doelpunten uitdrukken. In de slotfase van de wedstrijd werd dit nog moeilijker doordat de Eagles op „zekerheid" gingen spelen en constant zes man ach ter hielden. Dankzij Kamps werd een verlen ging tenslotte nog vermeden. - Gerrie de Winkel van Go Aheud Eagles kreeg een officiële waar- - schuwing van scheidsrechter - Van Gemert, wegens het maken van aanmerkingen op de lei ding. AMSTERDAM De Vole wijckers heeft in een aan trekkelijke wedstrijd een verdiende overwinning be haald op Vitesse. De Amsterdammers hebben ge profiteerd van het feit, dat de Arnhemmers in de- tweede helft ver opdrongen waardoor een snelle uitval werd gehonoreerd met een fraai doelpunt van Son- neveld na fel doorsprinten van Den Boer. Het enthousiamse gaf tenslotte de doorslag. Vitesse was technisch en taktisch de betere ploeg, maar weer speelde doelman Nieuwenhout zijn ploeg naar de derde bekerronde. Zowel in de eerste als in tie tweede helft stopte hij felle schoten van Vee- neidaal, Ben Hofs en de voor Van Kerkhof ingevallen Meeuw- sen. De Volewijckers: Nieuwenhout; De Maayer, v.d. Plas, Den Boer en Peil (Schoonderwoerd; Waayenberg, Jongens en Richel- mann; Verwey, Lik en Van Ha ren (Sonneveld). Vitesse: Bals; Heyneman, Bosma, Heezen (Rutten) en Veenstra; A. Hofs, Somer en B. van Kerk hof (Meeuwsen): B. Hofs, Vee- j nendaal en Van Wijk. delftsche courant 91. Jansen 2—1, 95. Mensink 3 1. Scheidsrechter Weerink. Toeschouwers: 2.000. FC Amsterdam: Jongbloed; Flin- kevleugel, Cornwall, Mensink en Kamminga; Van der Ban, Van der Merkt en Dekker (Eman); Husers, Couperus en Kramer (Jansen). Helmond Sport: Honings; War ners, Van der Heuvel. Milowa- novic (Van der Putten) (Van der Steyn) en Van Lint; Beek mans, Van Melis, Prins en Dek ker; Krekels en Van de Kerk hof. AMSTERDAM Pas in de verlenging heeft FC Am sterdam het krachtsver schil ten opzichte van het genadeloos hard (Co Prins) spelende Helmond Sport gestalte kunnen ge ven. FC Amsterdam speelde „eenrich- tingsvoetbal", dat door een tra ge opbouw vrij gemakkelijk werd geuit door de versterkte verdediging van Helmond Sport. In het eerste half uur kreeg Amsterdam twee kansen. Van der Merkt raakte de lat en Co Prins torpedeerde de doorgebro ken Chris Dekker. Na een half uur maakte Prins zijn „werk" af door Dekker op het midden veld tegen de grond te trappen, waardoor hij een gebroken kuit been opliep. Door dit incident, dat scheidsrech ter Weerink (de slechtste man van het veld) met de mantel der liefde bedekte, raakte ook FC Amsterdam geprikkeld. De overtredingen volgden elkaar sneller op. En passant hielp Van der Heuvel FC Amsterdam aan een voorsprong. Vlak voor de rust rondde Van de Kerkhof een vrije schop van Prins vlek keloos af. Pas in de verlenging brak FC Amsterdam het verweer: door Jansen, na het derde schot van Van der Merkt op de paal en Mensink. Scoreverloop: (met verlenging) 38. Van der Heuvel 10 (eigen doel), 45. Van de Kerkhof 1—1, LIVERPOOL Everton heeft za- terdag de Schotse topscorer Joe Harper van Aberdeen overgeno- men. De club uit Liverpool be- taalde 180.000 pond (ruim 1.500.000 gulden) voor de Schot se spitsspeler. Tegelijkertijd verkocht Everton Alan Whittle j aan Crystal Palace voor 100.000 pond. Staartploeg Crystal Palace j heeft dit seizoen al een half mil joen pond aan nieuwe spelers j besteed. Hans Dorjee, de bekende Delftse voetballer, heeft een definitieve streep onder zijn actieve carrière moeten zetten. Algelopen weekend kreeg hij van de hem behandelende medici te horen dat hij voor het profvoetbal was afgekeurd. Dorjee werd dit jaar door Haarlem aangetrokken, maar veel plezier hebben de Noordhollanders niet aan hun aankoop beleefd. Nog voor het seizoen raakte hij tijdens een training geblesseerd aan een knie. Een meniscusoperatie was noodzakelijk, maar deze bleek niet afdoende. Hans Dorjee heeft vele jaren in DHC (later Xerxes/ DHC) gespeeld en kwam later nog uit voor Holland Sport en Sxcelsior. -0 (0-0). NEC: Sobczak; Van Dol De Winkel ALMELO Na In de eerste ronde, de amateurclub Leeuwarden te hebben uitgeschakeld, bereikte He racles de laatste zestien van het KNVB-bekertoer- nooi door een overwinning op Heereveen. De verdiende zege dankten de Al- meloërs in de eerste plaats aan het jeugdige duo Fijer (19)-Van Duiven (18). beiden namen een doelpunt voor hun rekening en Heereveen kon daar slechts een treffer, van Meijerink vlak na de rust .tegenover stellen. Hoe- wel het krachtsverschil klein was had Heracles toch voortdu rend een overwicht, vooral om dat het middenveld met Roord en Bronkers wat sterker bezet was dan bij Heereveen. SCHIEDAM Het bekerduel M tussen SVV en Roda JC heeft zich voornamelijk op het middenveld afgespeeld. De 2500 toeschouwers za gen vrijwel geen krachts verschil tussen beide eer ste divisie ploegen. De hogere technische kwaliteiten van de Limburgers werden ruimschoots gecompenseerd door het grote enthousiastme van de spelers van SVV. Na i tweemaal drie kwartier was de stand nog steeds 0-0. Ook de noodzakelijke verlenging bracht geen beslissing, zodat scheids rechter Geurens strafschoppen moest laten nemen. Vooral dankzij het koelbloedig optreden van doelman Van-de Vleden be reikte SW toen de volgende be- j Doelman Poldervaart was op weg naar de voorzet, verkeek zich kerronde. Feyenoord leidde met 10 tegen Haarlem. met het hoofd te scoren. ARLEM De beste ploeg on. Daarover bestond na loop van het bekerduel aarlem—Feyenoord geen rschil van mening. Maar el was het zo, dat de Rot- rdammers de laats zes- en van het toernooi om de NVB-beker konden berei- en doordat hun tegenstan- ers tot driemaal toe blun derden, wat even zovele treffers opleverde. Feyenoord beheerste, vooral dankzij een zeer goed spelende Wim van Hanegem, het midden veld, bleek voorts in de korte sprint superieur aan de Haar lemmers, maar faalde vrijwel steeds als het op schieten aan kwam. In de beginfase kreege bijv. Peter Ressel tot tweemaal toe de gelegenheid voor een snelle beslissing te zorgen. Hij miste echter de nodige accura tesse. Haarlem, dat zich fanatiek verde digde, maar ook herhaaldelijk dicht voor Treytel opereerde was al evenmin erg gevaarlijk. Dot vond onder meer zijn oor zaak in de omstandigheid dat de Haarlemse topscorer Dries Boszhard van Wim Rijsbergen weinig kans kreeg. Een fout van doelman Jaap Ool- dervaart, die na 25 minuten uit liep maar zich verkeek op de voorzet, gaf Henk Wery de gele genheid met een kopbal te sco ren. Feyenoord bleef sterker maar zocht het teveel in de breedte. Hierdoor bleef het tem po laag en de Haarlemse defen sie kon zich steeds weer her groeperen. VERKEERD Een tweede fout van de defensie, waarvan Van Duivenbode profi teerde besliste een kwartier na de rust in feite de wedstrijd. Een verkeerd toegepaste buiten- spelval resulteerde kort voor het einde in een nieuwe treffer. Feyenoord won daurdoor met 3—0. De thuisclub had even eerder wei nig geluk toen een hard schot van Ton Nieuwenhuis de paul van Treytels doel trof. Scoreverloop: 25. Wery 0—1. 60. Van Duivenbode 0—2, 86. De Jong 0—3. Scheidsrechter Boos- t Aantal toeschouwers: 19.500. Haarlem: Poldervaart; Wentink, Hoeben, Pijs en De Haan; Van - de Berg, Nieuwenhuis en Vos- maer (Marijt); Fernandez (Van Breevoort), De Goede en Bosz hard. Feyenoord: Treytel; Rijsbergen, Boskamp, Schneider en Van Duivenbode; De Jong, Van Dae- le en Van Hanegem; Wery, Ressel en Kristensen. De Arsenal-verdedigcrs Jeff Blockley (5) en Bob McNab hoeven zich niet erg in te spannen. Hun doelman Bob Wilson plukt de bal namelijk buiten bereik van Martin Peters van Tottenham Hotspur uit de lucht. Arsenal was verder ook toonaangevend. Het versloeg de Spurs met jlasgow Belangrijke voetbalwedstrijden die in het Schotse Glas gow worden gespeeld en waaraan Celtic deelneemt, schijnen een zeer agressieve invloed op de toeschouwers te hebben. Tijdens en na de finale van de strijd om de Schotse Leagu-cup tussen Celtic en Hibernian arresteerde de politie zaterdag 105 mensen. Zestig tijdens de wedstrijd en vijfenveertig na afloop. Het me rendeel van hen zal tot maandagochtend in de gevangenis moeten blijven; anderen zijn op borgtocht vrijgelaten. Sensaties waren er in het Hampden park ook op voetbalgebied te beleven. Celtic werd namelijk met 21 verslagen. Aanvoerder Pat Stanton van Hivernian had een groot aandeel in de overwinning van zijn ploeg. Hij scoorde een kwartier na rust het eerste doelpunt en zond zes minuten later een uitgekiende pass naar Dave Cropley, die met een kopbal scoorde. In de 72e minuut scoorde Danny Dalglish voor Celtic tegen. Het was de derde achtereenvolgende maal dat Celtic in de finale om de Schotse League Cup werd verslagen. In de Schotse competitie gaat Celtic overigens nog steeds aan de leiding met vier punten voorsprong op hetzelfde Hibernian dat de ploeg zaterdag van de beker afhield. Twee Engelse voetballers, International Francis Lee (Manchester City) en Peter Cormack (Liverpool) zijn zaterdag tijdens wed strijden voor de eerste divisie van de Engelse League van het veld gestuurd. De belangrijkste wedstrijd was de Londense derby tussen Tottenham Hotspur en Arsenal. De bezoekers wonnen het duel, dat door 47.500 toeschouwers werd bijgewoond, met 2—1. Arsenal verbeterde door de overwinning zijn kansen op de titel omdat lijstaanvoerder Liverpool in de uitwedstrijd tegen West Bromwich Albion niet verder kwam dan een gelijkspel van 1—1. I Na een eerste helft zonder doelpunten stond Arsenal binnen vier minuten door treffers van International Peter Story en John Radford op 20. Pas acht minuten voor het eindsignaal scoorde Martin Peters voor de Spurs. Arsenal heeft nu 29 punten uit 22 wedstrijden, twee punten minder dan Liverpool, dat overigens een wedstrijd minder heeft gespeeld. - Club Brugge, de vereniging van Leo Canjels. heeft zondag op de J dertiende speeldag van de Belgische eerste klaase zijn positie ij aan de top van de ranglijst versterkt. De Bruggenaren wonnen bij Sint Truiden met 2en Lierse SK, tweede op de ranglijst, verloor in Luik, bij FC Luik, met 2—3. Op een afstand van vijf punten wordt Club Brugge gevolgd door Standard (10 bij Berchem) en Beerschot (21 bij Cerkel Brug ge). Kampioen Anderlecht viel weer wat verder terug door een gelijkspel in het Astridpark tegen Antwerp, 2—2. Anderlecht deelt de zesde plaats met Cerkel Brugge, op zeven punten van Club Brugge. Iet topduel in de Franse eerste divisie tussen Nice en Marseille eindigde onbeslist in 11. De nummers een en twee van de Franse topscorerslijst, Dick van Dijk van Nice en Josip Skoblar van Olympique, scoorden niet. Dick van Dijk was niet tevreden over zijn prestaties: "Ik heb slecht gespeeld. Vooral in de eerste helft had ik tenminste één doelpunt moeten maken." Van Dijk, die vijf minuten voor het einde aan het gezicht gewond raakte, kreeg zijn beste scorings kans kort voor rust. Hij kwam toen enkele meters voor doel ge heel vrij. In de haast schoot hij de bal recht in de handen van de Marseille-doelman. Door dit resultaat behoudt Nice een vrij grote voorsprong van vier punten op Nantes. Marseille volgt op zes punten van Nice. Overi gens kan deze stand nog gewijzigd worden. Er zijn door de Franse voetbalbond namelijk nog geen beslissingen genomen over de wedstrijden van vorige weck waarin, door een staking, ploegen van ongelijke sterkte tegen elkaar uitkwamen. Na een week van grote onrust onder de Franse voetbalprofs, die ontstond door gebrekkige bescherming tegen de willekeurige ei sen van de werkgevers in het nieuwe transfersysteem, is de rust nu teruggekeerd. Lijstaanvoerder Barcelona verloor gisteravond in Madrid met 20 van Atletico Madrid. Toch bleef de ploeg van Rinus Michels lei der in de Spaanse competitie, zij het dat de voorsprong op de achtervolgers, Espanol de Barcelona en Atletico, tot één punt ge slonken is. Real Madrid verzuimde met dit duo gelijk te komen. Het verloor namelijk met 2—1 van Atletico Bilbao. Las Palmas, dat woensdag in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup tegen FC Twente een 0—3 achterstand moet zien tè overbruggen, won zaterdag met 1—0 van Granada. De verte genwoordigers van de Canarische Eillanden hebben nu uit veer tien wedstrijden iwaalf punten veroverd en bezetten de dertiende plaats op de ranglijst. Borussia Mönchen Gladbach en FC Köln hebben zaterdag in de eerste wedstrijd van de eerste ronde in het toernooi om de Duit se voetbalbeker een verrassende nederlaag geleden. Borussia verloor met 12 (uit) van Freiburger FC en FC Köln verloor met dezelfde cijfers van stadgenoot Fortuna. In West-Duitsland volgt men echter het systeem van uit- en thuiswedstrijden, zodat deze gerenommeerde clubs nog een kans hebben hun misstap te herstellen. Ook dit weekeinde liep Bcnfica in Portugal weer een punt verder uit. De ploeg van Eusebio versloeg Atletico met 2—0. De num mers twee en drie, Belenenses en Sporting, speelden Benfica aardig in de kaart door een 22 gelijkspel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15