Jan de Jong pakte alles en Ajax lag uit de bekerstrijd Mansveld en Advocaat redden teleurstellend FC Den Haag „Afstraffing" Sparta '25 viel te hoog uit Ridicuul BREDA Hoewel Ajax belust was op revanche voor de op 1 oktober ge leden nederlaag (20) tegen NAC in de compe titie en het na het ver lies tegen Sparta zijn prestige best wat wilde opvijzelen, is de Am sterdamse ploeg voor de tweede maal gestruikeld in Breda. Door te falen i in het nemen van straf- j schoppen werden de I Amsterdammers uitge schakeld voor verdere deelneming aan het be kertoernooi. Arie Haan en Barry Hulshoff zagen hun schot van elf meter door uitblinker Jan de Jong gestopt en Sjaak Swart schoot daarna tot overmaat van ramp naast. De NAC-spelers Van Gorp, Vermeulen en Bakker hadden daar entegen geen enkele moeite met de straf schoppen. Arie Haan had wel een verkla ring voor het missen van de strafschoppen, die noodzake lijk waren geworden nadat de officiële speeltijd was af gesloten met 11 en de ver lenging eveneens in een ge lijke stand (22) was geëin digd. „We dachten al dat het gebakken zat. En dan valt er in de laatste minuut nog een doelpunt. Daar raakten we kapot van". Daaraan tilde trainer Stefan Kovacks ook zwaar. „We hebben een paar goede mo gelijkheden niet uitgebuit en daar moet je in het voetbal voor betalen". Twee strafschoppen stopte Tan de Jong nadat de verlenging in een gelijkspel was geëindigd. Alsof hij het Ajax, dat uitkwam zonder de in een droom beleeft, loopt hij het veld af, de ogen dicht, de armen bezwerend geheven. Even later zou geschorste Keizer, de niet hij op de schouders van zijn ploeggenoten worden genomen om in triomf, terwijl hem een staande fitte Cruyff (enkelblessure) ovatie werd bereid, van het veld te worden gedragen. en Swart (die halverwege dé verlenging toch nog werd in gezet in plaats van de licht geblesseerde Arnold Miihren) en de gepasseerde doelman Stuy, had inderdaad de mo gelijkheden om de wedstrijd te winnen. Johnny Rep stuit te echter op doelman De Jong en Neeskens schoot an derhalve meter voor doel nog over. Maar de grootste pech voor Ajax was dat Jan de Jong in een ongenaakbare vorm stak. De doelman die al heel wat punten voor NAC heeft binnengehaald, sinds hij an derhalf jaar geleden van DFC werd gekocht, redde NAC van een wisse onder gang. Met verbluffende reacties pa reerde hij keiharde inzetten van de zeer schietgrage Ar nold Miihren, die van Jan van Gorp veel te veel ruimte kreeg, Neeskens, Hulshoff, Schilcher, van wie hij een kanjer uit de kruising haal de, Gerrie Miihren, ja bijna van alle Amsterdammers. „Die man pakte van alles", sprak Arie Haan bewonde rend. „Hij heeft als een grootvorst staan keepen. Als Fadrhonc al van Beveren en Schrijvers niet had, zou hij hem zonder meer moeten selecteren. Voor mij is hij de derde doelman van Nederland", zei trainer Ben Peeters glunde rend. De Jong, die op de schouders van zijn ploeggenoten en met een staande ovatie van de 21.500 toeschouwers het veld verliet, bleef er zelf vrij nuchter onder. „Veel schoten krijgen is ideaal voor een doelman. Hij kan dan in vorm groeien. Bovendien is het 't gemakkelijkste werk. Uitlopen en voorzetten on derscheppen is veel lasti ger". De Jong, die eerder dit seizoen een strafschop stopte Doelman Jan de Jong was de „held van Breda". Bewonderend f; sprak Ajax over hem als „de man die alles pakte". Ditmaal zet hij ook weer trefzeker de vuisten tegen de bal voor Johnny Rep j_ erbij kan komen. tegen FC Utrecht, over de twee gestopte strafschoppen: „Ik kon aan het inlopen van Haan en Hulshoff zien in welke hoek de bal zou gaan. In beide gevallen had ik in zoverre geluk dat de bal niet zuiver in de hoek was. An ders had ik geen schijn van kans gehad". Ajax, dat van het begin al een groot overwicht had, nam na ruim een kwartier de leiding door een treffer van Arnold Mtlhren, die aarzelend optre den van Jan van Gorp hij verzuimde de bal weg te werken kundig strafte (1—0). Ajax bleef aanvallen en NAC slaagde er niet in onder de druk uit te komen. Slechts sporadisch kwamen de Bredanaars aan een uit val toe. Bouwmeester kreeg kort na het doelpunt van MUhren een goede kans, maar hij schoot naast. Kort voor de rust maakte hij die fout goed. Piet van Dijk wriemelde de bal voor de handen van Sies Wever weg en Bouwmeester gaf op de rand van buitenspel het beslissende tikje voor de ge lijkmaker. Na de hervatting viel Ajax op nieuw onstuimig aan, goed combinerend zonder veel breiwerk. Maar dit effectieve spel, waardoor verschillende gaten in de Bredase defensie vielen, sorteerde geen effect. Voornamelijk door de fraaie reddingen van De Jong. Het doelpunt dat haast niet kon uitblijven, viel pas in de achttiende minuut van de verlenging, toen Haan een gave pass van de op het middenveld opererende Blan kenburg op briljante wijze inkopte (12). Na die hernieuwde achterstand speelde NAC va banque. Alle spelers namen deel aan het offensief. NAC-aanvoerder Frans Vermeulen: „Het moest wel en het maakte tenslotte ook niets uit of het 31 zou worden". Het alles of niets leverde alles op. In de laatste minuut van de ex tra speeltijd schoot Ad Bak ker („via de voet van een onzer verdedigers, waardoor de bal omhoog ging", aldus Kovacs), de Bredanaars weer naast de Amsterdam mers. Ajax-trainer Kovacs beschouw de de uitschakeling niet als een ramp. „Wij worden toch landskampioen en winnen de Europa Cup", aldus de zelf verzekerde Roemeen. Scoreverloop: 17. Arnold Müh- ren 0—1, 41. Bouwmeester 1—1, 108. Haan 1—2. 120. Bakker 2—2. Scheidsrechter Vervoort. Toeschouwers 21.500. en Donk nauwelijks tot een gevaarlijke actie komen. De marge van zes treffers is dan ook vrij groot en dat vonden de gasten ook. Trai ner Wim Klaassen: „Ik dacht dat een nederlaag van 4—1 normaal zou zijn ge weest, maar zes is te veel. Verliezen vind ik niet erg, maar de wijze waarop wel. Als we compleet waren ge weest, had ik zeker meer mogelijkheden gezien. Twee van onze topspelers, Van Schijndel en Van der Burgt, zijn geblesseerd en ook Ver happen was niet fit. Hij heeft de afgelopen veertien dagen niet eens getraind. Ondanks deze handicaps zijn we niet weggespeeld en konden we ons conditioneel ook staande houden". Meest ongelukkige man van de tweeëntwintig was ongetwij feld Henk Verhappen, de lin- DEN HAAG De kans het gedeukte prestige tegen de landskampioen bij de ama teurs, Sparta'25, op te vijze len, heeft FC Den Haag gis teren op kwaliteit verzuimd te grijpen. De overwinning van 60 mag dan op zich een verdienste zijn en hen, die voor doelpunten komen, gunstig stemmen, op kwali teitsvoetbal hebben de „ADO" scanderende ove rigens matig bezette tribu nes tevergeefs gewacht. On danks de zes treffers is weer overduidelijk bewezen dat FC Den Haag over een voor hoede beschikt, die in het huidige stadium niet bij machte is doelpunten te ma ken, in feite was het een dan het vijfde doelpunt ma ken, i n feite was het een weggegeven kans van de op dat moment chaotisch en pa niekerig spelende defensie van Sparta'25. Ook de overi ge vijf doelpunten kwamen tot stand met steun van fou ten van de verdediging van Sparta'25. Het was echter toch de verdienste van Dick Advocaat (3x en Aad Mans veld (2x) dat zij ter plekke waren, waar eigenlijk aan vallers hadden moeten staan. Maar zij lieten het af weten, evenals de zijn ren tree makende Augustsson. De Zweed maakte in de eer ste twintig minuten een goe de indruk maar zakte daar na snel weg in de grauwe middelmaat. En wie A(ugustsson) zegt moet ook B(erg, Bregman en Bres) zeggen, want ook zij konden Het begin van het eind van amateurkampioen Sparta '25. Aad Mansveld (2) wel een verdediger tegen de amateurs uit Beek scoort met het hoofd het eerste doelpunt voor FC Den Haag. kervleugel-aanvaller van Sparta'25. Hij zal de zeven tiende minuut uit de tweede helft van dit bekerduel niet licht vergeten. In deze ge denkwaardige minuut kreeg hij twee kansen. Unieke zelfs. De stand was op dat moment 2—0 en wat zou er gebeurd zijn als Henk Ver happen deze had benut? De eerste maal werd hij door de uitblinkende en zwoegen de aanvoerder Pedro Kui pers de ruimte in gestuurd en kwam alleen voor Ton Thie. Nauwelijks een minuut later wees scheidsrechter De Vos naar de witte stip. Maar hoe groot de naam van Thie is. bleek op die beslis sende momenten, want Henk Verhappen wist zich geen raad. „De eerste maal schoot ik te zacht en hoven- dien reageerde Ton Thie door in de goede hoek te dui ken. Toen die strafschop kwam, dacht ik alleen maar aan zuiver richten, want dan moet hij er altijd ingaan". En dat langdurige denken bleek de klap voor Sparta'25 te zijn. Henk Verhappen, die altijd de strafschoppen moet nemen, maar dit seizoen nog geen enkele maal vanaf de witte stip in actie was ge weest, was zo geconcentreerd op de hoek en zo gebiologeerd door de klasse van Thie, dat hij de bal keihard naast schoot. FC Den Haag sloeg keihard te rug via Aad Mansveld en de blunders van doelman Cru!, die ook al bij de eerste tref fer van Mansveld een kapitale fout had begaan. De 105 kilo wegende Braban- Doelman Martin Crul van Sparta '25 heeft zijn honderdenvijf kilo op de hal geworpen. En dan is er voor Bregman geen aankomen meer bij. der: „Ik wist niet meer wat ik moest doen. Mansveld is ook bij de eredivisie-voetbal lers en doelmannen moeilijk in de lucht te stuiten. Als ik blijf staan de eerste keer. dan heb ik de bal. Nu bleef ik bij die vrije trap van Bres staan en toen ging hij er ook Het was 3—0 en dat was te veel voor Sparta'25 dat, zonder overigens in te storten maar wel door enorme fouten in de defensie, op 6—0 werd gezet. Lang zal Sparta'25 niet over deze nederlaag treuren. „Want volgende week spelen we tegen RBC, dan krijgen we weer een zware tegen stander", aldus de oud- BVV'er Wim Klaassen. Mis schien de juiste karakteris- Paul Römer, regisseur bij de NOS. „Verschil nee, het leek wel Sparta'25 tegen Spar- ta'26". BART HOOGDUIN tiek van het duel kwam van Scoreverloop: 18. Mansveld 1—0, 49. Advocaat 2—0, 65. Mansveld 30, 67. Advocaat 40, 75. Bregman 50. 88. Advocaat 60 (strafschop). Scheidsrechter De Vos. Toe schouwers: 4000. FC Den Haag: Thie; Weimar, Mansveld, De Zoete (Kore- vuar), Van Vliet (Roodnat); Kila, Advocaat, Augustsson; Berg, Bregman, Bres. Sparta'25: Crul; R. Leenders, Vaessen, W. Kuipers, Smits (Cardol), Jacobs. Luytmans, H. Kuipers; P. Kuipers, Van der Palen, Verhappen (F. Leenderts). naam heeft te weten dat rege ren vooruitzien is, heeft dit jaar wel voor een zeer onple zierig unicum gezorgd. Juist nu door een steeds grotere aanwas van kunstijsbanen een Nederlandse competitie aantrekkelijker dan ooit had kunnen zijn, is door het sa menstellen van het competi- tierooster het tegendeel het geval. Tilburg dat in maart 1972 kampioen van Nederland is geworden kon die titel al begin van deze maand prolongeren, twee maanden na de aan vang van het ijshockeysei- zoen 1972/73! Bovondien is ook al bekend wie degra deert. Thialf uit Heerenveen is puntloos en zal dat ook blijven. Een uiterst ridicule situatie die bij enig naden ken voorkomen had kunnen worden. Waarom niet de wedstrijden in deze competitie over een ge heel seizoen gespreid? En dan zo, dat de sterkste ploe gen van de laatste jaren la ter tegen elkaar uitkomen. Nu ontmoeten zij elkaar tweemaal binnen veertien dagen. De NIJB had kunnen weten dat verlies van HIJS voor Tilburg het kampioen schap betekende. Tilburg, Nijmegen, Geleen. HIJS, Raak spelen ook voor de Cup International en Cou pe Nationale Nederlanden. Zonder aan het wedstrijd schema te komen, had de NIJB alleen de naam van de competitie kunnen wijzigen, zodat alle teams naar een climax groeien. Nu Is het nog te verwerken competitie programma totaal oninteres sant geworden. Wat bereikt de NIJB daarmee? Mis schien dat diverse teams, die toch van de inkomsten van het publiek moeten leven, volgend jaar dermate zwak aan de start verschijnen dat van enige peilverbetering to taal geen sprake meer kan zijn. Te stellen dat dit roos ter samengesteld is ten fa veure van Tilburg Trappers, zou te ver voeren, maar het geeft toch wel te denken. Onvermogen lAe tennisbond heeft weer eens vergaderd, als men dat woord tenminste kan ge bruiken voor wat zaterdag middag in Utrecht plaats vond. Van een bondsbestuur als dat van de 130.000 leden tellende KNLTB mag kenne lijk niet meer worden ver wacht. Zoals men het voor stel over reclame ter tafel bracht waartilj de grootte van het te voeren embleem veranderde met een wille keur die menigeen zijn hoofd deed schudden kunnen zelfs bestuurders van de een of andere jongensvereniging zich nauwePjks veroorloven. Ook het agendapunt „organi satie van de bond" leverde geen enkel probleem op, hoe wel er na de „affaire van het glas wijn" nog steeds geen nieuwe commissie spel techniek is en ook het ont breken van een strafcommis- sie toch aanleiding genoeg lijkt om daar iets over te zeggen. Het gebeurde niet. Daarmee heeft het bestuur van de tennisbond weer eens een brevet van onvermogen aan zichzelf uitgereikt. Het zal niet het laatste zijn. Averechts Fke zucht naar publiciteit heeft bij de NV Boom- Ruygrok averechts gewerkt. Men zag wel wat in „het Ne derlands elftal naar MUn- chen" en zou voor de sponso ring zorgen. Het bedrijfsle ven aarzelde, wilde eerst wel eens zien wut België—Neder land zou opleveren en aarzel de toen nog sterker. Zo zelfs dat Boom-Ruygrok niet in staat bleek de opgenomen taak te vervullen. Er waren wel contacten gelegd. Daar op gaat de sectie betaald voetbal van de KNVB zelf voortborduren. Wellicht zul len nieuwe „gegadigden" voor het sponsoren gezocht moeten worden. Een trieste zaak, die nog eens onder streept dat sponsor-aanbie dingen niet altijd zo aanlok kelijk zijn. De spelers van het Nederlands elftul is per man rond de zestig mille toe gezegd. En die zullen er moeten komen, hoe dan ook. Bosveld Uenk Bosveld fSparta) Is aan zijn tweede jeugd bezig, zo wordt allerwege op gemerkt. De middenvelder van de Rotterdamse ploeg speelt week na week oen op zienbarend goede wedstrijd. Doatijda „ttoett" Qm| Kessler hem niet. Moet bondscoach Fadrhonc hem evenmin? Op het middenveld van het Oranjeteam zou Henk Bosveld zeker niet mis staan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13