Miljonairszoon Rockefeller viel in handen van kannibalen Kruitfabriek moet weg Raad van Kerken in Rijswijk schrijft mgr. Simonis brief IEREN ZEGGEN „JA BIJ REFERENDUM NU OOK IN BELGIE EEN CONTROVERSE KERK EN HOOGLERAAR KORTE METTEN Gemeenteraad Muiden: ZATERDAG 9 DECEMBER 1972 I.EIDSE COURANT PAGINA 7 OUD-MISSIONARIS VAN KESSEL: KEES VAN KESSEL als ambtenaar De oud-missionaris Kees van Kessel uit Bloemendaai, die zestien jaar lang op Nieuw Guinea heeft gewerkt en op het ogenblik een functie heeft bij Rijkswaterstaat in Leeu warden is er zeker van dat de ruim tien jaar geleden verdwe nen Amerikaanse miljonairs- Na Zwitserland, waar Rome dezer dagen het ontslag heeft geëist van prof. Pfürtner, hoogleraar aan de theologische faculteit van Freiburg, is nu ook in België efen controverse ontstaan tussen de kerkelijke overheid en een hoogleraar over sexualiteit en huwelijks moraal. Het Waalse episcopaat wil zich namelijk distantiëren van ka nunnik Pierre de Locht (56) sinds 1959 directeur van de Waalse afdeling van het CEFA, het Belgische nationale centrum voor pastorale gezins zorg, voorzitter van de Waalse priesterraad te Brussel en hoogleraar te Leuven. Volgens Le Monde geschiedt dit onder druk van de Heilige Stoel en van de nuntius in Brussel, die kanunnik De Locht verwijten zich niet on voorwaardelijk te onderwerpen aan de officiële kerkelijke leer in deze en bedenkelijke stand- Besturen van het Nederlandse Rode Kruis, het Unicefcomité, de Novib en het Unesco Cen trum Nederland hebben een eerste overleg gevoerd over het houden van een breed op gezette nationale actie voor hulp aan Vietnam, die zo snel mogelijk na het bereiken van de wapenstilstand gehouden zou moeten worden. Aan het overleg is ook deelgenomen door vertegenwoordigers van protestantse kerken en de r.k.- kerk. Deze laatsten hebben gevraagd met de nieuwe actie de inter kerkelijke actie „Kom-over- de-brug" niet te doorkruisen. De vertegenwoordigers van de christelijke kerken menen dat het onverantwoord zou zijn om de gedegen voorbereide actie, die de volgende week gehou den wordt door een momenteel ontstane oproep voor Vietnam te doorkruisen. Tegenover de kerken-over-zee, die wachten op de honorering van hun aan vraag, zou het onredelijk zijn, temeer daar bij de projecten van „Kom over de brug" ook Actie voor hulp aan Vietnam na Kom over de brug" een bedrag van 700.000 gulden voor Vietnam is opgenomen. De initiatiefnemers van de Vietnam-actie kunnen zich in deze zienswijze vinden, vooral ook nu de kerken hebben toe gezegd dat ze bij de inzame lingsactie willen meedoen. Mocht de wapenstilstand tus sen 11 en 24 december afko men, dan willen de kerken meewerken aan een actie in de kersttijd. punten te hebben ingenomen ten opzichte van contraconcep tie, sexuele relaties voor het huwelijk en dergelijke. De kerkelijke overheid zou op het punt staan haar besluit openbaar te maken om het bis schoppelijk mandaat aan het CEFA terug te trekken. Kanun nik De Locht heeft tot nu toe volstaan met te zeggen, dat hij het betreurt, dat een dergelijk besluit eenzijdig wordt geno men, zonder dat hij, noch zijn omgeving, gelegenheid heeft gekregen zich te verantwoor den. klaard, dat hij het persoonlijk voor driekwart eens kon zijn met prof. De Locht, maar dat hij er de voorkeur aan zou ge ven wanneer de kanunnik zijn werk onder eigen naam zou voortzetten buiten bemoeienis van de hiërarchie. De Brusselse Waalse priester raad heeft dezer dagen een motie, waarin het aanblijven van kanunnik De Locht als voorzitter werd gevraagd, aan genomen met negentien van de twintig stemmen. Zonder zich over de kern van de kwestie uit te spreken betreurde de raad de afwezigheid van een gesprek in deze affaire. zoon Michael Rockefeller, niet is verdronken, maar door pa- poea's uit het dorp Otsjanep is gedood en opgegeten. Kees van Kessel is dit te we ten gekomen van bevriende in landers die hem. bovendien verzekerden, dat het hier een wraakneming betrof, omdat vier jaar eerder vier stamle den door een Nederlandse poli tiepatrouille waren doodge schoten. Deze blunder van in paniek geraakte Nederlanders, heeft later aan de jonge Roc kefeller het leven gekost. Kees van Kessel heeft over zijn bevindingen direct rapport uitgebratht, maar zijn mede delingen werden in de doofpot gestopt. De autoriteiten hadden er, naar zijn zeggen, belang bij vast te houden aan de offi ciële verklaring dat de jonge antropoloog die het Asmatge- bied wilde verkennen, verdron ken was, nadat zijn prauw was omgeslagen en hij nog gepoogd heeft zwemmend de kust te be reiken. Kees van Kessel, die na 1946 in NieuwGuinea tal van dorpjes, weggetjes, bruggen en rivierlo pen heeft verbeterd, werkt nu bij Rijkswaterstaat waar hij weer te maken heeft met aller lei plaatsen, wegen, bruggen en vaarwaters. Het kost hem weinig moeite in zijn huidige werk enige overeenkomst met zijn pionierswerk in Nieuw Guinea te ontdekken. „Ik leefde daar een Tarzan-be- staan, vertelt Van Kessel", nu huiselijk levend als getrouwd man. „Het ging er allemaal nog ongelooflijk primitief. Het werken onder zulke mensen is natuurlijk volkomen anders dan dat van bijvoorbeeld een pastoor in Nederland. Je bent daar van alles: hrn grootva der, hun vriend, helper, ja ei genlijk een soort van Sinter klaas. Van Kessel veronderstelt dat koppensnellen en kannibalis me, dingen die hij met eigen ogen geconstateerd heeft, nu nog wel zullen bestaan op Nieuw Guinea. „Het gebeurt overigens alleen met vijanden, die een bedreiging vormen en als ze dan 'n lijk hebben rede neren ze in feite: waarom zou den we het niet opeten". „De saamhorigheid is voor beeldig en het opeten van 'n gedode vijand is een ritueel gebruik". Alles is in hun ogen een eervolle zaak. De onderlin ge band is zeer sterk. Nie- KEES VAN KESSEL als missionaris mand wordt er ooit aan zijn lot overgelaten en de huwe lijksmoraal is er voortreffelijk. Daar kan het westen een punt je aan zuigen", zo vertelt Van Kessel. Na zestien jaar Nieuw Guinea werkte Kees van Kessel nog zes jaar op de Philippijnen. Die omschakeling viel hem vanwege de culturele verschil len niet mee. Met zijn verblijf daar sloot hij zijn missionaris- bestaan af. De Raad van Kerken te Rijs wijk heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. Simo nis zijn teleurstelling laten blijken op de afwijzende reac tie van de bisschop tegenover de eucharistieviering met open communie, die vorige maand op Willibrordzondag in de Rijs- wijkse Bernadettckerk Is ge houden. In een brief aan de bisschop vraagt de plaatselijke Raad van Kerken zich af wat het voor de Rotterdamse bisschop betekent dat er tussen de ker ken in Nederland een weder zijdse dooperkenning tot stand is gekomen, dat er richtlijnen zijn voor oecumenische huwe lijkssluitingen en dat er een Raad van Kerken bestaat, die een studiecommissie over in tercommunie en ambt heeft in gesteld. Men vraagt de bisschop ook wat het betekent, dat door het tweede Vaticaanse concilie in het decreet over de oecumene de gescheiden kerken als ker ken worden erkend, als de bis schop zo discrimineert tussen de ene gedoopte en de andere gedoopte, die beiden het ene Credo belijden, het ene Onze Vader bidden, maar die niet samen mogen communiceren. Men vraagt zich tevens af wat men in Rijswijk nu nog moet denken van de uitspraak, ge daan op het pastoraal concilie, waar kardinaal Alfrink de niet katholieke waarnemers en ad viseurs ter communie nodigde, dat Rijswijk een voorbeeld was van „verantwoord oecu menisch handelen". Van de bisschop wil men we ten wanneer er volgens hem lang genoeg gesproken, gebe den en gemeenschappelijk dienstbetoon verricht is om to mogen komen tot een gemeen schappelijke viering van de maaltijd des Heren. „Als mensen van verschillende kerken elkaar hebben leren kennen, erkennen en herken nen, wanneer zij samen kun nen bidden, zingen, verkondi- ge eten en drinken, wat moet de bisschop van Rotterdam dan nog meten, en volgens welke maatstaf en in wiens naam", zo vraagt de Raad van Kerken zich af. Zambia en Malawi zijn het eens geworden over de repatriëring van de duizen den Jehova's Getuigen, die de afgelopen maanden naar Zambia zijn ge vlucht. De minister van binnenlandse zaken in Zambia zei in het parle ment dat er ongeveer ne gentienduizend leden van die sectie in Zambia zijn. De minister deelde niet mee wat de repatrierings- maatregelen inhouden. De Duitse afdeling van Pax Christi en de Poolse katholieke Znak-groep, 'n groep katholieke parle mentariërs, hebben ver klaard een nauwere sa menwerking te willen op het gebied van de Duits- Poolse verzoening. Beide groeperingen zijn het er over eens dat daartoe een gezamenlijke werkgroep opgericht moet worden. Het Spaanse missie-in stituut heeft dezer dagen berichten tegengesproken, dat drie Spaanse missio narissen Columbia zijn uitgewezen vanwege sub versief gedrag. De paters zouden volgens het insti tuut geheel in overeen stemming met de kerkelij ke richtlijnen hebben ge handeld en zich hebben in gezet voor de armsten der armsten. Een vierde Spaanse pater werd niet uitgewezen maar door de politie gevangen genomen. De pastorale synode van de Oostduitse bis dommen, die in maart in Dresden wordt gehouden zal achter gesloten deuren plaats vinden. Binnen- noch buitenlandse journa listen zullen in de gelegen heid zijn de synode te ver slaan. Een bisschoppelijk persbureau zal dagelijks korte berichten versprei den. Op de synode worden wel vertegenwoordigers van andere kerken uitge nodigd. Voorafgaande aan het eucharistisch congres dat in februari van het vol gend jaar in Australië wordt gehouden, vindt er in de Monash universiteit te Melbourne een oecume nische conferentie plaats, waaraan onder meer wordt deelgenomen door kardinaal Jan Willebrands van het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid, dr. Lukas Vischer van de Wereldraad van Kerken en door de vooraanstaan de lutherse theoloog, de Duitser prof. Jlirgen Molt- mann. MUIDEN (ANP) De gemeenteraad van Muiden is van oordeel dat de kruitfabriek, waar gistermiddag een hevi ge explosie plaats vond, uit deze plaats dient te verdwij nen. Dit blijkt uit de motie die de raad met algemene stemmen heeft aangenomen. In de motie doet de raad een dringend beroep óp alle bevoeg de overheidsinstanties om de op slag van springstoffen en kruit- soorten, de produktie, bewer king en verwerking ervan direct te doen beëindigen. Daarnaast verlangt de raad dat er stappen worden ondernomen om te ko men tot een algehele vergoeding van de schade, die de burgerij heeft geleden. Voorts stelt de gemeenteraad dat nu wel vaststaat dat dergelijke rampen kennelijk niet te ver mijden zijn. Daarom zal een rustige en harmonische ontwik keling van de stad slechts mo gelijk zijn wanneer de Konink lijke Springstoffenfabriek geheel uit Muiden verdwijnt. Minister Boersma, die evenals de Kamerleden Roolvink (AR) en Van Stoffelen (PvdA) de spoed eisende vergadering van de ge meenteraad bijwoonde, ver klaarde dat hij de motie aan de orde zal stellen in de minister raad en dat men zal trachten op zo kort mogelijke termijn tot een oplossing te komen. „Met deze klap is ons vertrouwen weggeslagen", aldus burge meester W. Jongeneel van Mui den. „Na 1 juli van dit jaar, toen de Muider-Chemie ontstond door de fusie met de Duitse fa briek Dynamiet Nobel is ons verzekerd, dat er geen ontplof fingsgevaar meer bestond. Het grote voordeel van de fusie was, dat de springstoffen uit de fabriek zouden gaan. Wij kre gen nu alleen te maken met kruit. Daardoor zouden er wel branden kunnen ontstaan, maar die zouden zich beperken tot het fabrieksterre;n. De betreurens waardige gebeurtenis van giste ren is voor ons in Muiden dan ook een enorme schok". Hij memoreerde, dat na de vorige ramp van 1966 een rijkscommis sie is ingesteld om rapport uit te brengen. „Dat is nu net klaar gekomen, maar heeft na deze explosie uiteraard ook weinig waarde meer". „Het is voor ons volkomen onver klaarbaar dat deze explosie tot stand is kumien komen. Nor maal gesproken moet kruit al leen onder zeer extreme om standigheden tot ontploffing kunnen komen en die omstan digheden hebben zich naar ons oordeel hier niét voorgedaan", aldus de heer B. Frerichs, di recteur van de kruitfabriek. Geen verbod op verkoop levertraan DEN HAAG (ANP) Minister Stuyt (Volksgezondheid) acht het niet noodzakelijk de verkoop van levertraan te verbieden. Ook acht hij het niet nodig maatregelen tegen het gebruik van levertraan te nemen. De minister wijst daarmee de suggestie van het PSP-Kamerlid Van der Spek af, die invoering van een verkoopverbod van le vertraan wilde in verband met het DDT-gehalte van levertraan. Minister Stuyt noemt het niet on mogelijk dat net het nuttigen van levertraan een hoeveelheid DDT wordt opgenomen, die de gestelde maximum toelaatbare hoeveelheid overschrijdt. Maar deze opname levert geen gevaar voor de volksgezondheid op. nu levertraan slechts enkele r lan- den in de winter wordt gebruikt. Jongen dood na operatie aan amandelen ZUTPHFN (ANP) Het parket van de officier van justitie te Ziïtphen zal proberen na te gaan wat er aan de hand kan zijn rond de dood van de 18-jari- ge A. G. uit het Achterhoekse Vragender. De jongeman over leed vorige week in het ,,St. Bo- nifaciusziekenhuis" in Lichten voorde, nadat daar zijn aman delen waren gepeld. Volgens de voorzitter van het zie kenhuisbestuur zou de sectie niets hebben opgeleverd. De specialist die de operatie uit voerde verklaarde dat er geen fouten zijn gemaakt. Peron niet verkiesbaar BUENOS AIRES (REI TER) De militaire junta van Argenti nië heeft gisteren nog eens for meel bevestigd dat oud-presi dent Juan Peron geen kandidaat kan zijn voor de algemene ver kiezingen van volgend jaar Ze verwierp een verzoek van een aantal politieke partijen de clausule in te trekken, waarin wordt bepaald dat personen die zich niet voor 25 augustus van dit jaar in Argentinië bevonden geen kandidaat mogen zijn. Pe ron keerde pas op 17 november, na .een ballingschap van 17 jaar, in Argentinië terug. Wao-premie vastgesteld DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Rietkerk van Sociale Zaken heeft, overeenkomstig het advies der commissie sociale verzekeringen van de SER. be sloten de premiestijging voor de wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering (WAO) voor 1973 gelijk te verdelen over werkgever in werknemers. De totale premie per 1 januari 1973 7.8 procent, hij was 5.4 pro cent. De stijging van de premie bedraagt dus 2.4 procent, waar van 1.2 voor rekening van de werknemer en 1.2 voor rekening van de werkgever zal komen. Aangezien de werknemer tot nu te-» 1.35 procent betaalde en de werkgever 4.05 procent, worden de nieuwe premiebedragen met injang van 1 januari resp. 2.55 procent en 5.25 procent. MüNCHEN (AP) De al 23 Ja ren durende samenwerking tus sen de Christen Democratische Un.e 'CDU) en zijn Beierse zus terpartij de Christelijke Sociale Unie (CSU.) werd gisteren door de CSU bevestigd. LONDEN De Ieren hebben de voorstellen om stemrecht toe te kennen op de leeftijd van 18 jaar en de „katholieke kwestie" te schrappen uit artikel 44 van de grondwet, goedgekeurd met overgrote meerderheid van stemmen: 80 pet. stemde voor. De einduitslag is desondanks in zekere mate teleurstellend voor premier Jac Lynch. De rege ringsleider rekende er op, dat 70 tot 65 pet. van het miljoen kie zers zou deelnemen aan het re ferendum. In werkelijkheid heeft minder dan 50 procent van de kiezers gestemd. In de nieuwe vorm garandeert het grondwetsartikel de vrijheid van geloof en verbiedt het de staat op religieuze gronden te discrimineren. Lynch heeft de grondwetswijziging gerechtvaar digd met het argument dat de „speciale positie" van de rooms-katholicke kerk een pro- pagandawapen was geworden in handen van de tegenstanders van een verenigd Ierland Volgens Lynch is de wijziging van artikel 44 een bewijs van het feit, dat Ierland het goed meent met Noord-Ierland. HIJ hoopt dat de verwijdering van deze doorn uit het oog van de protes tanten zal leiden tot toenadering tussen Ulster en de republiek, en dat dit wederzijds begrip de latere eventuele hereniging van Ierland in de hand zal werken. Finland knoopt betrokkingen O aan met DDR HELSINKI (DPA) - Als eerste Europees land buiten het oost- bloK heeft Finland gisteren een verdrag voor het aangaan van diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland ondertekend. Dragline sloot op pot met 5000 BEt'NEKOM (ANP) - D« drigli- nemachinist J. Jansen in Bcnne- kom heeft donderdag 5000, gevonden, die in een stenen pot waren verborgen in de grond. Hij stootte er tijdens graafwerk zaamheden op met zijn machi ne. Het bed 0 was samenge steld uit biljetten en munten. Nederlandse Jeugd Gemeenschap: Met 18 jaar meerderjarig AMSTERDAM (ANP) - De Ned. Jeugd Gemeenschap (NJG), het samenwerkingsorgaan van vijf tig jongerenorganisaties, heeft in de vorm van een „memoran dum jeugdbeleid" haar wensen ter kennis gebracht van de ka binetsformateur. Deze wordt o.m. gevraagd in de komende regeringsperiode te bevorderen dat de leeftijd van meerderja righeid wordt verlaagd tot 18 jaar Daaraan gekoppeld zou ook het wettelijk minimumloon op die leeftijd worden inge voerd. Juriaan Zoetmulder overleden EINDHOVEN ANP Op 91-|nri- rc leeftijd is te Eindhoven over leden A. J. Zoetmulder. Van 1924 tot 1953 was hij hoofdredac teur van het Eindhovcnse Dag blad. Juriaan Zoetmulder was tevens bekend als literator en als schil der Hij was oud-leerling van de Rotterdamse Academie. Zoet mulder schreef met artistieke pen verschillende romans, no vellen en toneelstukken De overledene werd in 1881 In Schiedam geboren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7