CARAVAN BELANGRIJK ONDERDEEL VAN RECREATIE MAAK TWEEDE HUIS OOK 'S WINTERS PRODUKTIEF Reeds 62% „arbeidsgroep" beschikt over tweede huis (tno& t®E carauan rai Voor het eerst in de ge schiedenis van gemotori seerd Nederland is er een onderzoek ingesteld naar de caravan en zijn bezitter en wel door de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Daarbij is aan het licht ge komen dat het aantal cara vans in ons land ongeveer 225.000 bedraagt en dat 6 percent van het aantal ge zinnen over zo'n wagen be schikt. Dat is niet veel als men het vergelijkt met het aantal auto's, maar het komt toch overeen met de bevolking van een stad zo groot als Rotterdam. Het verschijnsel „caravan" verdient dus wel degelijk aandacht. Een merkwaardige uitkomst van het onderzoek is hijvoorbeeld dat de toch wel meer prijzige sta-caravan (de wagen die zich niet leent voor trektochten ach ter de auto) fungeert als het tweede huis voor de gewone man met de bescheiden beurs. Van dit soort wagens (er zijn er 48.000 van in Nederland) blijkt namelijk niet minder dan 62 percent in het bezit te zijn van de geschoolde en zelfs de onge schoolde arbeidsgroep. Een be langrijk gegeven waaruit een verstandige overheid de conclu sie zal trekken dat de caravan een belangrijke rol speelt bij de recreatie van juist de minder draagkrachtigen. hetgeen weer een factor zou dienen te zijn bij de beleidsbepaling op dit gebied. Opvallend is ook dat uitgerekend de bezitters van sta-caravans de wagen het meest intensief ge bruiken inclusief weekend en vrije dagen wel twee vakantie maanden per jaar, of liever: per zomer, want het winterge bruik is praktisch nihil. Men dienst, aldus een van de uitkom sten van het onderzoek, de cara van met vaste standplaats in heel veel gevallen te zien als een goedkopere versie van een zomerhuisje. Het is een oplos sing voor gezinnen, vaak met kinderen, die er behoefte aan hebben de grote stad te ont vluchten wanneer het weer dat toestaat. Relevant in dit verband is ook het gegeven dat het vooral de bewoners van steden en dan nog meer in het bijzonder de Rand stadbewoners zijn die over een caravan beschikken. 66 percent van de eigenaars van sta-cara- lans, 45 percent van de eige naars van toercaravans en 42 percent van de mensen die een vouwwagen bezitten, woont in de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht. Hier. is dui delijk sprake van een bijzondere sociale functie. De vraag rijst soms waar we heen moeten met al die huisjes op wielen. Dat probleem blijkt echter nog niet knellend te zijn. Het is bepaald niet zo dat er voor iedere caravan een apart plekje geschapen moet worden. Ongeveer de helft van het totale aantal caravans staat bijna al tijd op een vaste standplaats. Dat betekent dat een aantal toercaravans ook vrijwel vast Het gebruik van vouw- en toer- wagens als mobiel verblijf heeft weer andere facetten. Men gaat er in de vakantie mee op stap. Een kwart blijft binnen Neder land; de overigen gaan veelal naar het zuiden Spanje, Frankrijk, Italië waarbij Ita lië vooral door bezitters van een vouwwagen genoemd wordt, wel licht omdat deze op bergtrajec- ten minder problemen geeft dan de toercaravan. Per jaar legt men met een vouw- of toerwa- gen gemiddeld 2500 kilometer af, maar echte trektochten waarbij men voortdurend van stand plaats wisselt, zijn uitzondering. Meestal gaat men naar één, soms twee plaatsen waar men enigs tijd blijft, afgezien van de stops onderweg. Men kan in kampeerverblijven een soort hiërarchie onderschei den waarbij men zich maar in één richting begeeft. Heel veel caravanbezitters hebben een tent gehad. Van de tent gaat men over op de vouw- of toerca ravan, soms op de sta-caravan. Van een vouwcaravan gaat men wel over op een sta-caravan, maar niet omgekeerd. Van de toercaravan gaat men niet over op de vouwcaravan, wel op de sta-caravan. De standplaatsen voor caravans zijn over het hele land gespreid, met wat hogere concentraties in Gelderland, Overijssel en Zeeland. De jaar- kosten voor een standplaats be dragen gemiddeld 600 gulden voor een sta-caravan. maar de kosten hangen natuurlijk samen met de ligging en occommodatie die het kampeerterrein biedt. -Rond de helft van het aantal sta-caravans bevindt zich op een gewoon kampeerterrein, een derde op een speciaal kampeer terrein voor sta-caravans en de overige op een afzonderlijk ge huurd of soms gekocht stukje grond. In de winter laat men de sta-ca ravans gewoonlijk waar ze zijn. De toercaravans gaan vaak in winterberging. hetgeen meestal minder dan 100 gulden kost. De vouwcaravans kan men vaak zelf onderbrengen. De winterber ging ervan kost ongeveer het zelfde als bij de toercaravan. Twee derde van het totale aan tal caravans in Nederland is niet ouder dan vier jaar. Onge veer 40 percent van alle cara vans die nu in gebruik zijn, is van een andere gebruiker ge kocht. Bij aankoop wordt de ca ravan doorgaans contant be taald. Alleen bij sta-caravans komt financiering van de aan koop voor ln een mate die iets, zij het weinig, voorstelt. Ook dit is weer een gegeven voor de overheid om onder het hoofdkus sen te leggen. Wie over caravans praat, praat over zuur verdiende, zorgzaam opgepotte, eindelijk in een droomrealiteit omgezette spaar centjes. TEKST Y. LANDSTRA EN P. SNOEREN Nederland goed vertegenwoordigd op Caravan-Rai Nederland is op de komende Ca ravan Rai met 30 van de 92 aan wezige merken het best verte genwoordigd. Groot-Brittannlë is tweede met 22 merken, West- Duitsland derde met 19. Frank rijk levert 9 merken, België 4, Denemarken 3, Ierland, Joego slavië, Finland, Oost-Duitsland Zweden ieder 1. Italië ontbreekt dit jaar. Het aantal standhouders is 113. Er zijn 56 caravanstands waar van 31 met toercaravans, 10 met tent- en vouwwagens en 31 met stacaravans, 6 stands met kam peerauto's in totaal ongeveer 10 typen. Verder 36 stands met ca- r vanonderdelen,- accessoires, aanbouwtenten, luifels, chemi sche toiletten, kachels, koelkas ten, keukenuitrustingen, water pompen, verlichtingsartikelen enz., 4 stands- met bagage hangers, en ook nog 26 stands op het gebied van kampeertech- nische en toeristische voorlich ting, inlichtingen over clubs en terreinen, financiering, verzeke ring enz. Van de ruim 400 typen geëxpo- se;rde typen caravans is onge veer een kwart stacaravan. Op merkelijk is, in vergelijking met vorig jaar, dat het aantal Ne derlandse Caravanmerken toe nam. Deze toeneming betreft vooral de stacaravans. De waar de van alle geëxposeerde artike len bedraagt 4,5 miljoen gulden. W t/mlQ december Waarom zouden we de caravan in de winterstalling zetten als we er zo'n hoop plezier van kunnen hebben. De caravanbouwers zijn al zo behulpzaam geweest in hun wagens de nodige voorzieningen te treffen voor een heerlijke wintersportvakantie met de caravan Zes procent van de Nederlandse gezinnen beschikt over een caravan. Ongetwijfeld hebben ze niet allemaal een Tabbert-Baronesse. Deze serie i land. Deze wagen heeft openslaande deuren. De prijs varieert van 19.995 tot 21.995 gulden trouwens nieuw voor ons Voor wie zorgt voor een goede wintervoeding, een uitstekend De bezitters van een sta-caravan gebruiken de wagen het meest intensief, weekends. De Meeth 500 L is humeur en zich die door een of andere tegenslag uit het veld laat vakantie, vrije dagen. Men kan de wagen zien als een goedkopere verzie van het slaan is een wintervakantie met de caravan verrukelijk zomerhuisje, hoewel deze Sungalow beslist tot de luxueuse hoort. i sta-caravan met twee kamers. De prijs is slechts Ó780 guide AMSTERDAM Wie koopt er nog een auto met de bedoeling er alleen in de zomervakantie mee te rijden? En de auto daarna in de stalling te zetten? Waarschijnlijk zijn er geen mensen meer te vinden, die zo oneconomisch met hun geld omspringen. Wie koopt er nog een caravan om al leen in de zomervakantie plus nog een aantal mooie weekends er van te genie ten? Niemand? Helaas, hele volksstam men caravanhouders profiteren alleen 's zomers van hun tweede huis op wie len. Zodra vallen de bladeren van de bo men of deze liefhebbers zoeken voor hun caravan de winterstalling op. Alle bederfbare spullen er uit, kussens op de kop, als het goed is de ventilatie verzor gen, de spullen mooi schoon, de deur op slot, tot volgend jaar. Tot de lente in het gunstigste geval, of de zomervakan tie. Een forse investering voor een klein aantal weken. Als we - de vergelijking deugt natuur lijk niet, maar ze is wel aardig - zo met geïn vesteerd kapitaal voor een eigen huis zouden omspringen, werd er nooit meer een huis ge kocht. Met andere woorden, een caravan kopen is een kostelijke zaak, maar men dient dan wel te beseffen dat het in de meeste gevallen ook nog een kostbare zaak is. Dat betekent: men moet er voor zorgen dat die caravan over een veel langere periode dan alleen de warme zo mer gebruikt kan worden. De meeste caravan- bouwers hebben de teke nen des tijds verstaan en daarom worden er steeds meer complete caravans aangeboden. En onder compleet verstaan we: geïsoleerde wanden en bodem, dubbele ramen, verwar ming, - ja zelfs centrale hete luchtverwarming of (bij de Zweedse SMV bijv.) warm-water- centrale verwarming. Allerlei soorten snufjes en vindingrijke bijkomstigheden kunnen het verblijf in een caravan, ook onder de meest bizarre omstandigheden genoegelijk maken. Is winter-caravannen koud. gevaarlijk? Het is maar hoe men er zelf tegen aan ziet. Wie een caravan gekocht heeft met enkele onmisbare voorzieningen kan een stootje hebben, al zal hij bedacht moeten zijn op storingen, die bij mooi weer beter te verhelpen zijn dan bij 20 graden onder nul. Neem een eenvoudige, normale voorziening als verlichting. De meeste caravans bieden drie mogelijkheden: gasverlichting, 220 volt en 12 volt, veelal afkomstig van de auto. Gels gaat altijd goed. maar verspreidt veel warmte en gebruikt veel zuurstof. Het brandt helder, maar heeft dus duidelijk, bij een wat langer verblijf nadelen. De 220-volts-verlichting levert meestal geen problemen op. Kabel uitleggen, verbindingen tot stand brengen en klaar is Kees. Helaas, er zijn nog niet zoveel ëampings met elektriciteits aansluitingen en dus gaat deze vorm van ver lichting nog al eens de mist in. Blijft over de auto-accu. Een heerlijke bron van energie, alleen, als 't 20 graden onder nul is, ls de capaciteit van de auto laag. Zo laag soms, dat men alle energie nodig heeft om de auto te kunnen starten. Het is dus duidelijk niet aan te bevelen de auto-accu voor verlich tingsdoeleinden te gebruiken. Het kan wel, maar er zijn risico's aan verbonden. Beter is dus een „mobiele" accu in de cara van-uitrusting op te nemen en de 12-volts. Be drading door te verbinding naar die accu. Deze 9troomleverancier biedt zolang ze vol is, ongestoorde verlichting. Van tijd tot tijd moet ze natuurlijk worden bijgevuld. Bovendien, deze accu kan natuurlijk voor alles gebruikt worden. Een ventilator, een stofzuigertje, de t.v., de radio, de cassette-recorder etc. Er zijn legio mogelijkheden om aansluitingen te ma ken. Zelfs zagen we al een complete stereo-ap- paratuur. We noemden de ventilator even. Een heel be langrijke zaak. Vooral in de winter wanneer men lang in de caravan verblijft en het er warm is. Zelfs bij dubbele ramen ls condens- vorming zeer wel mogelijk. Er zijn vele moge lijkheden voor ventilatie. Wij hebben ons altijd goed bevonden bij een open grondluik en een open dakraam, soms geholpen door een venti lator of de warme lucht-aanjager. Elk systeem heeft voor- en nadelen, maar één ding behoort voorop te staan: zorg voor een continue stroom verse lucht. Zorg er voor, dat die lucht circuleert, omdat men anders koude benen en voeten krijgt en een heet hoofd. De keuze van de brandstof zal wel altijd een bron van twist blijven. Er zijn er, die nimmer van olie zijn af te brengen. Anderen houden door dik en dun vast aan gas. Ook hier geldt: naar eigen smaak handelen, als men maar niet zo dom doet als vorig jaar een man in een wintercamping, die slim dacht te zijn. Hij kocht lekker goedkope stookolie. De kachel brandde best, maar binnen enkele uren kon hij zijn totaal door roet en vet beslagen cara van gaan schoonmaken. Bij 15 graden beneden nul geen pretje. Over verwarming moet nog dit opgemerkt worden: wie gas gebruikt moet er aan denken, dat bij 0 graden butagas onbruikbaar wordt. Het is beter in de winter propaangas te kopen. Tenslotte, de keuze van de kachel. Ook weer vele soorten en modellen. Wij zijn voorstan ders van een wandkachel en geven daaraan de voorkeur boven een vloerkachel. Vooral met kleine kinderen vinden we een vloerkachel een beetje aan de gevaarlijke kant. Een aspect, dat bij caravanning in de winter zeker ter sprake dient te komen, Is de voor tent. Er zijn voortentliefhebbers en er zijn voortent haters. De eerste zullen wel zo wijs zijn een speciale winter- voortent aan te schaffen, d? laatsten hebben wellicht de neiging ook 's win ters de voortent de tent te laten. Fout, als we dat zo spontaan mogen zeggen. Een speciaal van winterdoek en op barre om standigheden geconstrueerde tent ls onmis baar. Het is een warmte- of kousluis al naar gelang men wenst. Het is juist in de winter een absolute noodzaak een goede opbergruimte te hebben: voor ski's, voor schoenen, voor de afval-emmer, voor schaatsen, voor stoelen etc. bedenk, dat de leefruimte in een caravan - zelfs de grootste - beperkt is en dat men die ruimte niet moet vullen met spullen, die bul ten kunnen staan. Dus, zelfs de meest verstok te anti-voortentman moet door de winter- knieën. Er zijn nog tal van bijzonderheden te vertellen over de caravan in de winter, waarbij het wel duidelijk is, dat naarmate de weersomstandig heden beter zijn, de voorzieningen minder zwaar tellen. Zulke dingen moet men trouwens ook ondervinden. Het is ten slotte een gekke ervaring te merken, dat de afval-water-emmer een blok ijs is geworden en de afvoer tot een formidabele ijspegel is uitgegroeid. Of, is het niet een aardige, zij 't koude ervaring, midden in de nacht wakker te worden, omdat de gas fles zo tegen drie uur "s nachts leeg blijkt te zijn. Eruit en de gasflessen verwisselen. Wel en wie nu ook zorgt voor goede wintervoe ding, een uitstekend humeur en zich niet door de een of andere tegenslag uit het veld laat slaan, gaat een verrukkelijke wintervakantie met zijn caravan tegemoet. En wie de reis najr verr rek n nog niet aandurft, wel, hij i 7 ïilrnd of zoekt Sauerland of de A n n W.j eenmaal de smaak te pak- k :ef« rcg.-n, laat er zijn zomervakantie voor staan. Duur, zo'n vakantie? Tja, tegenwoordig niet duur?

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17