13 CARAVAN STEEDS MEER IN TREK BIJ VAKANTIEZWERVER RIJDEN MET CARAVAN VALT ERG MEE CARAVAN- NIEUWS TE KUST EN TE KEUR carauan rai CARAVAN SNIPPERS Voor iedere beurs en auto ABC voor kopers van caravans Toch zijn er enkele regels /- ,1 14 t/mlB december j TEKST Y. LANDSTRA EN P. SNOEREN In de bergen heeft het klim mende verkeer voorrang op het dalende. Dat is belangrijk in de keren, waar men genood zaakt is op de linker weghelft te komen, omdat de binnen-' bocht te steil en te kort is.Goed uitkijken en zo nodig een signaal geven. Niet alle weggebruikers zijn namelijk met deze regel voldoende ver trouwd. Steunen dienen om de caravan op het kampeerterrein horizon taal en stabiel op te stel len. Vier steunen zijn gel. Houten plankjes onder len en steunen rijn aan te be velen, een waterpas kan goed van pas komen. De komende Caravan-RAI be wijst het, het aantal gekleurde buitenwanden, vooral bij En gelse caravans, neemt toe. Zachtgroen en crème zijn de meest gebruikte kleu- gen. Ook donkere kleurvakken komen vooral blijven zij be perkt tot delen van de wand. De door Iandschapbeschermi aangevoerde bezwaren tegen witte caravans zijn schijnlijk aan deze ontwikke ling niet vreemd. De Spaanse overheid heeft ten behoeve van het toerisme een nieuwe „campinggids" uitgege ven. De campings zijn i gids ingedeeld naar negen het toerisme belangrijke gebie den. Het aantal vermelde kam peerterreinen bedraagt 498, die alfabetisch zijn gerangschikt en zowel plaatselijk als per provincie zijn onderver deeld. Een overzichtskaart bij de Spaanse toeristenbu reaus in binnen en buiten land gratis verkrijgbaar. In de regel zult u weinig uw caravan te onderhouden hebben: wassen, remmen re gelmatig nakijken, banden op spanning houden, metalen de len roestvrij houden en even tuele kleine beschadigingen van de buitenwand bijwer ken. Bij vouw- en toerwagens moet jaarlijkse het vet in de wiellagers worden ververst. In prijscouranten, catalogi en ander drukwerk wordt van elk model caravan het afleverings gewicht opgegeven'. Dit i« gewicht van de caravan standaarduitvoering bij afleve ring. Het verschil tussen maxi mum draagvermogen en afle veringsgewicht levert het ge wicht op dat aan bagage en uit rusting maximaal mag wor den ingeladen. Het overschrij ven daarvan is uit den boze. De eerste afzonderlijke Cara van RAI werd in 1965 gehouden. Het totale expositieoppervlakte bedroeg toen 12.000 vierkante meter. Nu neemt de tentoon stelling 24.000 vierkante meter in beslag. Volgens de RAI bedroeg in 1A577 het aantal caravans in ons land 2800. Sindsdien, is dit aantal zeer snel toegenomen'. In 1967 werd het totale aantal geraamd op 62.800, voor vol gend jaar (1973 dus) wordt reekning gehouden met 207.000. AMSTERDAM De tot een pronkgrage traditie uit gegroeide caravantentoon stelling in de Amsterdamse RAI vindt ditmaal niet zoals gebruikelijk in janua ri plaats, maar van donder dag 14 tot en met maandag 18 december. Dat is goed nieuws voor eventuele trek- lustigen, want met ingang van nieuwjaar gaan de BT W-tarieven omhoog en daarmee de prijzen. Men krijgt dus de kans om op de valreep nog zijn voor deel te doen. Voordeel daar zijn de vaderlandse caravanbouwers en -impor teurs trouwens toch op uit. De toenemende verkopen en de groeiende serieproductie het is natuurlijk een wisselwerking hebben ervoor gezorgd dat de prijzen laag kunnen worden ge houden. Op de komende Cara van RAI is voor 1.875 gulden een vouwwagen en voor 2.995 gulden een toerwagen te koop. De goedkoopste sta-caravan komt op 6.700 gulden. Er is op de tentoonstelling in de prijs klasse tot 7000 gulden een keuze uit 170 modellen toercaravans, hetgeen meer is dan op de vori ge expositie en anders klinkt dan wat we in deze dagen van inflatie gewend zijn te horen. Op de caravantentoonstelling staan ditmaal ruim 400 wagens uit 11 landen. Dat is stappen ge blazen, want het standoppervlak te is sinds 1965, het jaar van de eerste afzonderlijke Caravan RAI. verdubbeld tot 24.000 vier kante meter. Van de 92 geëxpo seerde merken zijn er niet min der dan 20 voor het eerst in de RAI te zien, hetgeen de exposi tie nog interessanter maakt. Wat zijn de tendensen? Hoe is de trend? Wel: bij de toercara vans gaat de groei van de afme tingen nog steeds door, zowel in de lengte als in de breedte. Ze kunnen daarom worden voorzien van dubbele openslaande (tuin) deuren. Ook op het punt van de interieurindeling blijken er nog steeds nieuwe mogelijkheden te zijn. De expositie toont bijvoor- beed een toercaravan waarbij het keukenmeubel dwars in het midden is geplaatst en het inte rieur door middel van een schuifdeur in een woon- en slaapgedeelte wordt verdeeld. Dat zag je vroeger alleen bij de duurdere sta-caravans. Ook is er om iets te noemen een wa gen te zien met een uitschuifba- re toiletruimte, terwijl aan de Bezoekers van de Caravan BA! kunnen daar een handlei- üng „ABC voor caravanko- lers" kopen. Welk type cara- 'an past het bij bij mijn (fa- hilie) omstandigheden, bij nijn auto en het beschikbare mdget? Welke technische ei- «n moet ik stellen en welke 'oorschriften gelden er voor *n caravan? Dit zijn enkele •an de vele vragen waarop oen via het boekje een ant woord krijgt. In het „ABC" ok een opgave van het trek- brmogen van de verschillende Ypen personenwagens. De „dure" wagen op de Caravan-Rai is deze Riant Chalet van Canadese makelij. De mobiele bungalow heeft een driedubbel dak en wanden. De totale leefruimte 48 vierkante meter. Geheel ingericht, centraal verwarmd en voorzien van air-conditioning kost het chalet 125.000 gulden Rijden met de caravan is niet moeilijk, als je de slag eenmaal te pakken hebt. Overigens is deze caravan een Kip 550, een wagen met lantaarndak, ook bijzonder geschikt voor de wintersport. De wagen biedt plaats aan vijf personen Ook de vouwwagen is nog steeds in trek. De fabrikanten trachten ze steeds r te maken. Deze Deense wagen is er een waarvan de voortent in één handeling op gezet kan worden. Hij is geschikat voor vier personen. Een aantrekkelijke sta-caravan is de Aquila 900. De wagen heeft zeven openslaande ramen, grote zijramen, die tot op de vloer doorlopen, luxe tapijt en een royale keuken. De 8.95 m lange Aquila kost 11.250 gulden Rijden met een caravan lijkt moeilijker dan het is. Natuurlijk is er een ver schil tussen het rijden in solo en het rij den met achter de auto caravan. De caravan en praktisch voorbeeld te noemen Is bijna altijd breder dan de auto. Met een auto en caravan mag Nederland en in West- Duitsland (op de autobahn de Duitse politieman streng op dit punt) niet sneller worden gereden dan SO km per uur. Een goede raad al vooraf. Oe- 'oordat u met de combinatie" op pad gaat, eerst in de u beken- omgeving. Nog beter is i ervaren caravanrijder vragen mee te gaan tij dens die lesuurtjes. Men steekt er altijd wat van op. Maak een gewoonte van dat u voor het wegrij den controleert of de ca ravan wel goed is aange koppeld. Controleer of de kogel van de trekhaak goed is vergrendeld in de houder van de beugel van het chassis van de cara van. Controleer ook de reminstallatie en denk er aan dat wettelijk voor geschreven veiligheidsket ting is aangebracht. Wan neer de caravan zgn. on geremd is dient een hulp koppeling te worden aan gebracht. Kijk ook naar de steunen (ze dienen op gedraaid te zijn), achter lichten, richtingaanwijzers en stoplichten. Eenmaal op de weg dient men zoals gezegd reke ning te houden met een maximumsnelheid van 80 km. per uur. Het accele- ren van een auto met daarachter een caravan duurt langer dan met een auto zonder caravan. Een vuistregel is dat de acce leratie ongeveer dubbel zo lang duurt, eerder nog langer. Voor het inhalen heeft men veel meer vrij baan nodig. Vooral bij duisternis en slecht weer, waarbij het uitzicht on gunstiger is en het schat ten van de afstand moei lijk, is extra voorzichtig heid geboden. Verder snij den de meeste caravans min of meer bochten af, waarop vooral bij smalle uitritten gelet moet wor den. Bij gaten en kuilen in het wegdek, spoorovcr- gangen, op- en afritten van ponten en andere overdwarse uithollingen moet langzaam en voor zichtig gereden worden, teneinde de inventaris van de caravan te ontzien. Ook plotseling en heftig remmen doet de inhoud natuurlijk geen goed, zodat men dit tot noodgevallen moet beper ken. Zijwind is vooral bij het rijden met een auto-cara van een niet te onder schatten g'evarenfactor Zeker op die wegen waar gemakkelijk de maxi mumsnelheid gereden kan worden en dan speciaal waar b.v. op de autowe gen de weg een dal door kruist of een bos ophoudt. Gaat de caravan ondanks alle voorzichtigheid toch slingeren dan niet bruusk afremmen maar of de auto uit laten lopen of heel voorzichtig het rempe daal bespelen. Vermeden moet worden dat de cara van door sterk afremmen gaat scharen achter de auto. Rijden met een ca ravan op gladde wegen geeft wanneer men voor zichtig te werk gaat geen problemen. De caravan heeft een stabiliserende werking op de trekauto. Zo zullen een auto met ca ravan minder snel in een slip komen dan de auto alleen. Mocht desondanks de auto in een slip gera ken dan net zo handelen als wanneer de auto zon der caravan in zo'n situa tie verzeild raakt Het achteruit rijden vraagt enige oefening, (neem een ervaren auto mobilist caravanist mee op uw eerste kilometers), omdat aanvankelijk pre cies tegengesteld moet worden gestuurd dan met de auto alleen. Een paar uur oefenen op een terrein waar men de ruimte heeft doet wonderen. Bovendien kunt u achteruitrijden dik wijls vermijden door de af te koppelen en met de hand te draaien. De trekinstallatie voor het meerijden van uw cara van is voor tal van auto merken en modellen kant en klaar in de handel. Auto's met een trekinstal latie moeten zowel links als rechts zijn voorzien van een zijspiegel, waar mee men langs de cara- vanwand kan kijken en een extra richtingaanwij zer aan elke kant. Soms zullen de koplampen versteld moeten worden, omdat ze door de opleg- hoog gericht staan. Voor het aanbrengen van deze eenvoudige extra voorzie ningen kan men zich het beste wenden tot een ge specialiseerd bedrijf dat in een halve dag deze werkzaamheden uitvoert. voorkant een bovenbed is aange bracht op een dusdanige hoogte dat eronder voldoende zitruimte overblijft. Caravanbouwers zijn net als scheepsontwerpers ware woekeraars met ruimte. De meest voorkomende interieur- verdeling blijft echter het twee- tafelmodel met middenkeuken waarbij door middel van een vouwwand of een gordijn sepa ratie in twee vertrekken moge lijk is. Bij toercaravans bestaan de ra men steeds meer uit kunststof zoals acryl of perspex. Ge- i wichtsbesparing en minder kans op breken zijn de voordelen. Bo vendien maken ze vloeiende, ge bogen vormen mogelijk, zijn ze gemakkelijk dubbel aan te bren gen en kan men de kunststof tinten, met warmtewerende wer king en minder last van binnen- kijkers als pluspunten. Een recente ontwikkeling bij Engelse toerwagens is het vaste voorraam; men ziet blijkbaar geen kans om bij een uitzetbaar raam lekkage te voorkomen. Merkwaardig genoeg hebben de continentale fabrikanten met dit probleem geen moeilijkheden, al komt lekkage wel eens een en kele maal voor. Aangezien de zijramen in Engelse caravans echter als regel uitzetbaar zijn, blijft voldoende ventilatie ook bij een gesloten voorraam ge waarborgd. De achteruitrij-automaat, in het begin van het jaar nog een om streden voorziening in Duits land. wordt nu door veel fabri kanten standaard gemonteerd. De met de hand omlegbare blok- keerinrichting echter blijft bij veel systemen gehandhaafd als extra zekerheid voor het geval de automaat niet of onvoldoende zou werken. Een puntje om op te letten. Doordat steeds meer chassis- en carrosseriedelen van een duurzaam beschermende laag worden voorzien, is het on derhoud van de toercaravans ienlijk vergemakkelijkt. Dit geldt zowel voor de gemoffelde buitenwand van de meeste wa gens als voor de geanodiseerde 1- en sierlijsten, de aan- vervangen is door de romantiel van het oud-Hollandse binnen huis, compleet met betegeld! schouw en roodgeblokte gordijn tjes voor betrekkelijk kleine ra men. Een begrijpelijke reactii op de monotonie van de beton nen flatgebouwen en eerlijk is eerlijk: je kunt ze kitscherig noemen, maar ze doen het in het landschap bijzonder aardig, De kostbaarste wagen van de tentoonstelling is de sta-caravan op stand 110. Hij is uitgevoerd in Canadese bouwstijl met drie dubbele dakbedekking, dubbele wanden, dubbele ramen en dub bele vloer. Hij kost 125.000 gul den, maar is dan ook compleet ingericht. Ook voor de vouwwagens is er nog steeds een markt en de fa brikanten proberen ze steeds ruimer te maken. Zo staan er in de RAI modellen met scharnie rende, vaste wanden. Tegen het vergrote comfort echter weegt de belangrijk hagere prijs mis schien niet op. Voor minder geld namelijk kan men zich de ge middelde toercaravan met vaste wanden is overigens geen nieu- vouwbare caravan met vaste wanden is oerigens geen nieu we uitvinding. Al in 1929 werd in Engeland een telescopisch uit- draaibare wagen gebouwd. Bij de meeste overige vouwwagen exposanten zijn er detailwijzi gingen, al dan niet gecombi neerd met uitbreiding van het tentgedeelte. Ook in de sector accessoires steeds belangrijker veel nieuws. Zo is er een gaskachel met het voordeel van een zeer simpele montage omdat aan- en afvoer van lucht en verbran dingsgassen onder de wagen plaatsvinden, waardoor perfora tie van het dak om de schoor steen door te laten niet meer no dig is. Voorwaarde is echter wel dat de ruimte onder de wagen niet door sneeuwval of een lui- feltent zodanig wordt afge schermd dat de ventilatie in ge vaar komt en verbrandingsgas sen weer de caravan kunnen binnendringen. Er bestaan ove rigens toestellen die met ge luidssignalen waarschuwen zo- rechtcombinatie van roestvrij staal en het verzinkte of anders zins beschermde chassis. De jongste ontwikkeling is de door epoxyharsen voor vocht en pe kel ongevoelig geworden dissel. Deze stoffen die men ook in kleur kan krijgen, vormen een emailachtige, harde huid die een afdoende bescherming biedt tegen weersinvloeden en bovendien het aanzien van de wagen verhoogt. Het toenemend gebruik van kunststoffen in het interieur ver mindert eveneens het onder houd. Ook zijn afgeronde vor men met kunststof gemakkelijk minder kostenverhogend te vezenlijken. Vooral bij En gelse caravans valt een toene ming van gekleurde buitenwan den te constateren. Zachtgroen en crème zijn de meest gebruik te tinten, maar ook donkere kleurlakken komen voor, al blijven ze beperkt tot delen van de wand. De door landschapsbe schermers aangevoerde bezwa- i tegen witte caravans zijn larschijnlijk aan deze ontwik keling niet vreemd. Bij de stacaravans gaat de ont wikkeling in de richting van mo derne, architectonisch verant woorde interieurs, waarbij men zich duidelijk los heeft gemaakt do interieurconceptie van toerwagens. Naast de rechtlij- ligheid en het overwegende ge bruik van witte of lichtgekleurde vlakken is er een niet onbelang rijk aanbod in romantisch aan doende houten stacaravans rbij do voor sommigen wat functionele zakelijkheid dra dit gevaar zich voordoet. Centrale verwarmingssystemen met warme lucht of warm water als circulerende substantie zijn in ruime mate aanwezig. Ook hieronder bevinden zich nieuwe en verbeterde uitvoeringen. Bij chemische toiletten is het aanbod sterk gestegen waarbij een opvallend aantal toiletten met waterspoeling ter beschik king is gekomen. Aangezien de gevulde containers vrij zwaar zijn, hebben slimme fabrikanten tollottransportwagentjcs op de markt gebracht. Autozijspiegels om bij het rijden met de caravan langs de zijwan den van de wagen het achterop komende verkeer in de gaten te kunnen houden, zijn er in grote verscheidenheid. Voor een goed zicht moeten ze trillingsvrij zijn en liefst zonder het boren van boutgaten in de carrosserie kunnen worden aan gebracht. Ook in deze sector zijn novitei ten zoals die Amerikaanse spie gel die zonder bouten tussen motorkap en de wieluitsparing van het spatbord zit vastge klemd. Ook is er in de RAI een uit prisma's opgebouwde ronde schijf te zien die men annbrengt aan de binnenzijde van het caro- van-achterraam en die vanuit do auto via de binnenspicgel een op een groothoeklens gelijkende werking heeft waardoor het ach- tcruitzicht wordt vergroot. Het beeld is echter vrij klein terwijl schone, droge ramen een voor waarde zijn voor de goede wer king. Uw dichtstbijzijnde en grootste FRANS DE WITTE-dealer in uw omgeving is de AAN DE Rijksstraatweg 179 - WASSENAAR - 01751-2561 KUNT U ZE NOG TEGEN ZEER AANTREKKELIJKE WINTERPRIJZEN KOPEN De wereldmerken tocrca.avors SPRITE W.LK - ECCLES - STERN en de prljebrcl eide SPRITE-SPORT-SCRIE. BLUEBIRD-STACARAVANS V/EER C' HCEL NIEUW VOOR 1973 TcCcN 1070-PfIUZEN. t u vij-blljve.id k(|ken in onze overdekte «how.uimte waar het Haags» Cri Central? I' j© Mr, CÜ ig - reparatie» A'~cs3naar

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15