Mgr. Gij sen benoemt nieuwe vicarissen Ceuioe (Sou/tont Geen inkrimping VS-leger Europa Nederland zal nog dit jaar DDR erkennen Personeelschef ontslagen Dr. v. d. Schaar krijgt elders werkkamer Astronauten Apollo hadden schoonmaakdag Duizenden midden standers zagen hun omzet dalen Toch belasting weduwen met 1 of 2 kinderen Grote vraag naar wild en gevogelte VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 I.EIDSE COURANT PAGINA 9 Studenten van de universi teit van Heidelberg hebben gisteren gestaakt uit pro test tegen de bewaking van de universiteit door meer dan 1000 politie-agenten. Het universiteitsbestuur had de assistentie van de politie ingeroepen uit vrees voor een bezetting door linkse studentenorganisa ties. ROERMOND (KNP) De bisschop van Roermond, mrg. dr. J. Gijsen, heeft de beide tijdelijke coördi natoren van het bisdom, dr. H. van der Meer SJ en pastoor A. Meertens be noemd tot vicarissen van het bisdom. De personeels chef dr. W. van Kempen en zijn assistent P. Kor sten zijn eervol ontslagen en worden opgevolgd door kapelaan P. Frantzen. Zelf behoudt de bisschop een aantal taken, zoals pries teropleiding en oecumene, in eigen beheer. In een communiqué wijst mgr. Gijsen erop dat de in augustus I benoemde coördinatoren de taak hadden om te bezien op welke manier het bestuur van het bis dom het best een meer definitie ve vorm zou kunnen krijgen. Na talrijke besprekingen en intern beraad heeft de bisschop thans de bestaande staf 'bevestigd en de coördinatoren benoemd tot bisschopsvicaris. Tot die staf be horen ook de vicaris-generaal mgr. A. M. Castermans en drs. J. A. Tonnaer, algemeen eco- In Napels is een ziekenhuisschandaal naar buiten getreden. In een psy chiatrische inrichting bleken de patiënten onmenselijk te worden behandeld en in een smerige omgeving te wonen. Sommige patiënten werden door gezondheidsinspecteurs aangetroffen in totaal vervuilde toestand. Betrekkingen tussen J eruzalemSaigon JERUZALEM (UPI) Israël heeft het aanknopen van volledi ge diplomatieke betrekkingen met Zuid-Vietnam bekendge maakt. Op korte termijn zullen ambassadeurs worden uitgewis seld. EINDHOVEN (ANP) De Eindhovense hartchirurg dr. P. J. van der Schaar, heeft van het bestuur en directie van het binnenzieken- huis in Eindhoven een werkruimte buiten het ziekenhuis toegewezen gekregen. Dr. Van der Schaar zelf voelt dit als een soort verbanning uit het zie kenhuis, waar hij tot begin van deze week zijn eigen werkkamers had. Dr. Van der Schaar is nog steeds verbonden aan het Binnen- ziekenhuis waar, zoals bekend, een ernstig conflict heerst tussen hem en de hogere medische specialisten. De bisschop herinnert in zijn com muniqué aan de brief van de H. Stoel aan het kathedraal-kapit tel van Roermond, waar in staat ,,dat het normaal is dat een bisschop zich zoekt te om geven met een groep van mede werkers, die hem naar zijn oor deel doeltreffend kunnen helpen bij de verwezenlijking van zijn pastoraal prograin". Om het eigen beleid van de bisschop en zijn staf gestalte te kunnen ge ven heeft men gemeend voor di verse functies naar nieuwe grachten te moeten uitzien. Daarom werden ook de functio narissen van de personeelsdienst dr. W. van Kempen en P. Kors ten ontheven van hun taak. In overleg met hen hopen bisschop en staf voor beiden geschikte nieuwe functies in het bisdom te vinden. De personeelszaken zullen voortaan door de bisschop, de vicaris-generaal en de nieuw benoemde functionaris, kapelaan P. Frantzen, worden behartigd. Verontwaardiging Inmiddels hebben ongeveer hon derd priesters en leken van de „Solidariteitsgroep-Limburg" hun ernstige verontwaardi&ing over het ontslag van dr. Van Kempen en P. Korsten in een telegram aan kardinaal Alfrink kenbaar gemaakt. Ze proteste ren met klem tegen ,,deze dicta toriale ingreep van bisschop Gijsen, waardoor de gevoelens van velen diep worden gekwetst en de tegenstellingen in het bis dom nog meer worden ver groot". Het dagelijks bestuur van de werk groep Open Kerk heeft zijn ver bijstering uitgesproke over de nieuwe uitingen van machtsmis bruik in het bisdom Roermond. Het zegt dat het Open Kerk moeilijk valt adhesie te blijven betuigen aan het episcopaat dat door zijn zwijgen minstens de schijn op zich laadt toe te stem men in een beleid dat bij voort during en in toenemende mate tegengesteld is aan de pastorale vernieuwing waarin het Neder- lands episcopaat sinds Vatica- num II is voorgegaan. Men vraagt in de bisschoppen vergadering van dinsdag aan deze hoogst urgente zaak priori teit te geven. Prof. Maes kan stelling (nog) nïet bewij Wankel bodem onder centraal akkoord ltfoole woorden welke woensdag bij het tekenen van het centraal akkoord gesproken werden ten spijt, blijft dit centraal akkoord zelf een kist met wankele bodem. Wat straks de nieuwe regering gaat doen. schept altijd het risico dat werkgevers, kleine onderne mers of vakcentrales hun woord terugnemen. Maar ook los van deze politieke zaak zitten er in de bodem van het akkoord een paar hoogst onbetrouwbare planken. Bijvoorbeeld het prijsbeleid; het gesloten akkoord gaat nog u(t van een maximale prijsstijging volgend jaar van 5.75%, maar het zijn al geen pessimisten meer die denken dat het percentage wel eens in de buurt van 8 kan komen te liggen. En dan gaan de lonen vanwe ge de compensatie onherroepelijk mee. Weer wordt belangrijk wat de overheid zelf gaat doen. Wanneer het haar ernst is met het centraal akkoord, zal zij in de eerste plaats alles moeten nalaten wat de geraamde ontwikkeling in gevaar gaat brengen. Geen bijzondere huurverhogingen, geen verdere verhogin gen van P.T.T.-tarieven en andere aan de overheid verwunte bedrijven. Wel straffe controle op het innen van bestaande retri buties en belastingen, maar geen invoering van nieuwe lasten. En tenslotte het achterwege laten van investeringen welke tot schaarste op de arbeidsmarkt kunnen leiden. Waar maken W/1I de overheid het de vakbeweging mogelijk maken haar beleid bij collectieve loonmaatregelen af te stemmen op gedane belof ten, dan zal de overheid nog twee maatregelen moeten treffen. Ten eerste stuwen in een richting waarbij ook de „vrije lonen" aan ban den worden gelegd en proberen waar te maken wat op het gebied van de prijsbeheersing werd beloofd. Wat de prijzen betreft zal het neerkomen op blijvende activiteit van de Economische Controle Dienst en het bevorderen van de voorlichting over de slag om een stabiel prijspeil. De controledienst schijnt de eerste weken van minister Langmans verhoogde activiteit enkele honderden ondernemers gedwongen te hebben tot prijsverlagingen. Maar zelden op instigatie van klagende klanten en dat zou hier en daar nog wel eens tot verwondering kun nen leiden. Ten onrechte, vinden wij. In de eerste plaats is een groot deel van de Nederlandse burgers al gewend geraakt aan de loonsverhogingen die vroeg of laat toch wel op prijsverhogingen volgen. Vervolgens annonceren de meeste ondernemers en winkeliers wel hun prijsver lagingen, doch maar zelden de prijsstijgingen. En het zijn alleen de heel prijs-bewuste medeburgers die de prijs van artikelen welke ze niet dagelijks kopen, in het hoofd hebben. Maar uiteindelijk blijft de hamvraag: „Wat gaat in 1973 de overheid zelf doen?". zen UTRECHT (ANP) - Prof. dr. R A. A. Maes, hoogleraar in de toxicologie (leer der vergiften) aan de rijksuniversiteit in Utrecht, kan zijn stelling dat door het gebruik van bepaalde geneesmiddelen (psychofarma ca) meer verkeersongevallen worden veroorzaakt dan door het gebruik van alcohol, niet be wijzen. Dat bleek gisteren op een pers conferentie naar aanleiding van de rede waarmee hij woensdag zijn ambt heeft aanvaard. In sommige landen wordt sectie verricht op slachtoffers van ver keersongelukken. In Nederland is dat niet gebruikelijk, zodat ook niet valt vast te stellen of er sprake is van bij voorbeeld een „fataal" gebruik van tran quillizers. Prof. Maes draaide nogal om de zaak heen. Na aanvankelijk toe gegeven te hebben zich „nogal ongelukkig" te hebben uitge drukt, zei hij vervolgens zijn uitspraak te hebben gebaseerd op een klein Duits onderzoek. BrusseVs hand in eigen boezem ^/AARSCHUWINGEN aan het adres van Nederland, dat wij in Europa een van de meest hardnekkige inflatie-aanjagers zijn. komen vaak uit Brussel. Nog deze week liet de EEG-commissie weten, dat in 1973 de loon- en prijsstijgingen in een bovenmatig tempo zullen doorgaan. Op langere termijn zal ook de groei van onze uitvoer hier niet tegen opgewassen zijn. Het leuke is dat Brussel met al zijn waarschuwingen ook de hand in eigen boezem moet steken; in de Europese ministerraad heerst grote verdeeldheid over een voorstel van de EEG-commissie, die voor 1973 haar eigen ambtenaren (ongeveer tienduizend in uuntal) een salarisverhoging van circa 15% wil geven, waaronder een reële loonstijging van drie-en-driekwart procent. Om dat laatste percentage gaat het conflict tussen de Europese ministers; Bonn en Parijs willen beslist niet verder gaan dan 1,3 Nederland zit bij dit conflict op moeilijke stoelen, omdat dr. Mans- holt nog voorzitter van de EEG-commissie is en drs. Schmelzer deze maand voorzitter van de Europese ministerraad. Zij moeten proberen de Franse en Westduitse regering te bewegen wat verder over de brug te komen en dat terwijl in hun eigen lund de regering al blij is dat na eindeloos veel moeite werkgevers on vakcentrales een „centraal akkoord" voor 1973 hebben afgesloten dat in een reële loonstijging van maximaal 1 voorziet. Een herhaling dus van het bekende verschijnsel: wie meer soberheid preekt, kan in eigen huis moeilijk beginnen. Zie de Nederlandse re gering; die heeft de grootste moeite om haar eigen consumptie en uitgaven binnen de perken te houden, welke ze voor de nationale economie noodzakelijk acht. Want de regering die feitelijk bij dit soort taken de drijver zou moe ten zijn, is bijna altijd tevens de (door anderen) gedrevene. HOUSTON (RTR) De Apollo-17 astronauten, Cernan, Evans en Schmitt zijn vanmorgen aan hun tweede slaap periode begonnen, na vannacht een rustige ,.dag" te heb ben gehad. Om de vertraging bij de lancering in te halen zullen de drie ruimtevaarders hun ruimteschip bij de ko mende koerscorrectie wat sneller laten gaan. Veel problemen zijn er tot nu toe niet geweest. Zo nu en dan licht de hoofdalarmlamp in het ruim teschip op. Houston wijt dit aan een foutief kontakt. Vannacht na het wekken ant woordde gezagvoerder Eugene Cernan dat hij nog enkele minu ten nodig had om bij te komen. Hij zei dat hij slechts vier uur had geslapen. Ronald Evans had slechts drie uren geslapen, Harrisson Schmitt vijf uren. De bemanning heeft zich hoofdzake lijk beziggehouden met oprui men en schoonmaken, meldde Cernan. NYV verbaasd over advies aan de S.E.R. (Van één onzer verslaggevers) Utrecht Het NW vindt het een vreemde gang van zaken dat minister Boersma en staatsse cretaris Rietkerk in hun advies aanvrage bij de SER over de programmering van de sociale verzekering, twee stokpaardjes van de heer Rietkerk van stal heeft gehaald, namelijk de be vriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind en de in voering van een eigen risico in de ziekenfondsverzekering. De bewindslieden doen alsof er geen principiële afwijzing van het eigen risico heeft plaats ge vonden door de Ziekenfondsraad en de centrale raad voor de Volksgezondheid. Alsof er - dat telt voor ons zeer zwaar geen afspraken zijn gemaakt in het centraal akkoord over 1973 waarbij de regering heeft afge zien van haar voornemen de kinderbijslag voor het tweede kind te bevriezen en een eigen risico in te voeren. Aldus het NVV in het officieel orgaan De Vakbeweging. „Ze schijnen er alvast van overtuigd te zijn in de toekomst de lakens te kun nen blijven uitdelen". Las Palmas FC Twente alleen via radio Van c i correspondent. Hilversum De NOS zal woens dag 13 decembtr geen televisie beelden uitzenden van de voet balwedstrijd Las Paimas-FC Twente, die op die dag in de derde ronde van de UEFA-cup wordt gespeeld. In verband met het feit, dat het Eurovisienet geheel beschikbaar is voor re portages over de Apollo 17, zal er noch van een rechtstreekse reportage, noch van een samen vatting van de voetbalwedstrijd sprake kunnen zijn. De NOS-radio zendt tussen 21.30 en 23.15 uur via Hilversum 3 wel rechtstreekse reportage- flitsen van de voetbalwedstrijd uit. Brussel (AFP) President Nixon heeft de NAVO- ministers van buitenlandse zaken die in Brussel bijeen zijn, donderdag laten weten dat hij niet van plan is de Amerikaanse strijdkrachten in Europa in aantal of kwaliteit te verminderen als de Rus sen hun troepen op hetzelfde niveau handhaven. De verklaring van Nixon stond in een brief die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, op de conferentie voorlas. De vijftien NAVO-landen zijn het er in Brussel over eens geworden dat een conferentie over Eu ropese veiligheid en samenwerking, indien tij dens de thans in Helsinki aan de gang zijnde voorbereiding blijkt dat zij een redelijke kans op succes biedt, in drie fasen moet worden gehou den. Op voorstel van Frankrijk zullen eerst de ministers van buitenlandse zaken bijeenkomen, vermoede lijk in juni, waar is nog niet bekend, dan zal in commissies overeenstemming moeten worden be reikt over de zaken die Oost en West ter harte gaan, en vervolgens zullen de resultaten van de commissie-arbeid door de ministers worden be krachtigd. De eerste ministerconferentie, zo ver wacht men in Nederlandse kringen in Brussel, zal slechts enkele dagen duren. Charlie Smith uit de Amerikaanse stad Bartow (Florida) heeft gisteren de lancering van de Apollo-17 op Kaap Kennedy bijgewoond. Charlie (130 jaar) beweert vroeger slaaf te zijn geweest. Hij weigerde de lancering te geloven dat een reis naar de maan mogelijk is gisteren is hij drastisch van mening veranderd. Brussel (ANP) Nederland zal nog voor het einde van het jaar de Duitse Democra tische Republiek gaan erken nen. De minister van buiten landse zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft in Brussel verklaard te verwachten dat de NAVO-landen, na de on dertekening van het basis verdrag tussen Oost- en West-Duitsland, op 21 decem ber in Berlijn, maar nog voor het nieuwe jaar, zich bereid zullen verklaren mef Oost-Duitsland besprekingen te voeren over het aankopen van diplomatieke betrekkin gen. Deze besprekingen, die voor Nederland mogelijk in War schau zullen worden ge voerd, kunnen als een vol kenrechtelijke erkenning van de DDR worden beschouwd. „Officiële besprekingen tus sen hooggeplaatste vertegen woordigers van twee regerin gen houden volkenrechtelijke erkenning in". Zij zullen geruime tijd kunnen duren, omdat Nederland kwesties als schadevergoe ding voor door Oost-Duits land genationaliseerde fa brieken. van onder andere Unilever en Koninklijke Olie, en schadeloosstelling voor oorlogsslachtoffers ter spra ke wil brengen. Minister Schemelzer wilde niet zeggen welk bedrag Neder land voor de nationalisaties zal verlangen. Den Haag Ondanks prijsstijgin gen hebben duizenden midden standers minder geld in het laatje gekregen dan vorig jaar. Dit verschijnsel doet zich in na genoeg alle branches voor; in sommige branches is er zelfs op ongeveer iedere drie winkels een zaak met een gedaalde om zet. Een en ander blijkt uit de omzet- statistieken van het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf. Een-derde van de slijters bleef beneden het omzetpeil van vorig jaar: datzelfde geldt voor dro gisterijen, juweliers en groente handelaren. Bij de sigarenwin keliers haalde 18% het omzet peil niet, bakkers 17%, handela ren in melk- en zuivelprodukten 19%. slagers 21%. Ook bij een belangrijk aantal kruideniersza ken bleef de or- et o-der het peil van 1971. Bij de bedienings zaken (waar het publiek via <!e toonbank wordt geholpen) meld de 22% een omzetdaling en bij de supermarkten 11%. De opticiens kwamen het gun stigst uit de bus. Daar haalde slechts 8% de omzet van vorig jaar niet. DEN HAAG Met 67 tegen 61 stemmen heeft de Twee de Kamer gisteren een ini tiatiefvoorstel van de PvdA-ers Van Lier en Dol man verworpen om vanaf 1 januari weduwen met één of twee kinderen, die uit sluitend of vrijwel uitslui tend leven van de AWW- uitkering vrij te stellen van loon- en inkomstenbe lasting. Het gaat om een groep van vijfduizend we duwen, die dus nu loon- en inkomstenbelasting moeten gaan betalen. Ombudsman in Frankrijk PARUS (AP) Ook Frankrijk zal zijn ombudsman krijgen, al dus heeft de Franse regering bekend gemaakt. De Franse Marcel van Dam zal functione ren volgens het Britse principe. Hij zai klachten behandelen, die via de leden van de beide Ka mers van het parlement tot hem komen. Actie in oude wijk Burgemeester Thomassen dreigt met politie ROTTERDAM (ANP) De actie groep in de Rotterdamse wijk het Oude Westen zal haar kraakacties voortzetten, ondanks de felle waarschuwing van bur gemeester Thomassen dat men daarmee ingrijpen van de poli tie riskeert. De actiegroep bezet lege huizen om te voorkomen dat daar buitenlandse arbeiders In gaan wonen. De groep be schouwt de waarschuwing van de burgemeester als een „oor logsverklaring". DEN HAAG (ANP) - Er Is nu al Akkoord over Kasjmir LAHORE (Reuter) India en Pakistan hebben een regeling getroffen voor hun geschil over een bestandslijn in Kasjmir. DU gebeurde na een bespreking tus sen de stafchefs von dc legers van beide landen. In de officiële bekendmaking werd meegedeeld dat generual Sam Maneksjaw van India en luitenant-generaal Tlkka Khan van Pakistan militaire comman danten naar Soetsjetgarh In Pa kistan hebben gezonden om maandag de documenten te te kenen waarin de bestandslijn wordt vastgesteld. Informateur gaat praten het oog op de naderende Van onze parlementaire redactie Kerstdagen een enorm grote vraag naar wild en gevogelte. Het probleem is volgens de Ne derlandse bond van poeliers en wildhandëlaren dat er van ver scheidene soorten slechts een gering aanbod is. Dit geldt in het bijzonder voor wilde eenden, fazanten en pa trijzen. Tamme konijnen, hazen en gan zen zijn er dunrentegen vo! 'oen- de. Dit komt mede door de gro te invoer van hazen uit Argenti nië en Schotland en tamme ko nijnen uit Oost-Duitsland. Ver der komen er uit Oostenrijk grote hoeveelheden reeën, uit Australië wilde konijnen en uit Polen fazanten. DEN HAAG Kabinetsinforma teur Ruppert heeft gistermiddag een onderhoud gehad met minis ter Longman (Economische Za ken). Dat gesprek handelde met name over de inflatiebcstrij- ding. Gistermorgen heeft hij gesproken met de ministers Boersma (So ciale Zaken) en Nelissen (Fi nanciën). Vanmorgen heeft de informateur zijn oriëntering in de sociaal- economische problematiek voortgezet tijdens een gesprek met drs. J. de Pous, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad. Daarna zou hij overleg gaan voeren met fractlevoorzit* ters uit de Tweede Kamer.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9