BEGROTING 1973 KON NIET LAGER Cijfers geven het echte structureel tekort niet weer Nieuwe procedure voor begroting '73 Het botert slecht tussen gemeente en middenstand Gemeentebestuur van Leiden: Niet bereid van de burgerij méér offers te vragen Alternatief plan voor Koudekerk Êetdae Sou/tont Excessief HW PAGINA 5 VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN De begroting-1973 Is een goede begroting", aldus schrij ven b en w in hun slotbeschouwing van de Nota van Aanbieding. „Goed in die zin, dat met inachtneming van onze fysieke moge lijkheden, datgene wordt voorgesteld wat in het belang van stad en bevolking in 1973 moet worden verricht om een verdergaande achteruitgang te voorkomen en een redelijke aanzet te nemen voor het wegwerken van de achterstanden. Goed ook in die zin, dat wij ons hebben beperkt tot de strikt noodzakelijke voorzienin gen en bepaald niet overvragen. Deze begroting is dan ook niet voor verlaging vatbaar". De begroting voor 1973 vertoont een tekort van 13,5 miljoen. Door het verhogen van een aantal gemeentelijke belastingtarieven tot de door ministers van binnenlande Zaken en financiën vastgestel de minimumnormen waartoe de gemeenteraad op 14 november jl. besloot zal het uiteindelijk tekort van de begroting-1973 12.758.000 bedragen. Vergeleken met de herziene begroting 1972 het tekort met bijna 3,9 miljoen. Deze toename komt voor bijna 1,8 miljoen voor rekening van drin gend noodzakelijk nieuwe voorzieningen en intensivering van be staande taken of zijn het gevolg van nieuwe investeringen. Het te kort van de onderwijssector, inclusief randvoorzieningen, stijgt met ruim 900.000. De doorwerking van het in 1972 gevoerde beleid en de gevolgen van de loon- en prijsstijgingen kunnen na aftrek van de te verwach ten opbrengsten van de verschillende bijdragen en heffingen ge steld worden op ongeveer 2,5 min. Hier tegenover staat de reeds genoemde meer-opbrengst door tariefsverhogingen ad 742.000 en een aantal bezuinigingen ten bedrage van 500.000. De begrotingen voor 1973 en volgende jaren geven, blijkens de meerjarenbegroting tot en met 1976, een sterke stijging van de na delige saldi te zien: van 12,8 min in 1973 tot ruim 19,5 min in 1976. Enerzijds is deze stijging een gevolg van allerlei nieuwe voorzienin gen en investeringen, nodig voor het wegwerken van de structure le achterstanden van Leiden, anderzijds komt er ook de relatief geringe stijging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds in tot uitdrukking, die ten enen malen onvoldoende is om de nor male uitgavenstijgingen inclusief de gevolgen van loon- en prijs stijgingen, op te vangen. Een en ander is het gevolg van de verla ging van de jaarlijks toegestane reële budgetruimte, waaruit na een verlaging van het percentage ook nog de gevolgen van prijs stijgingen moeten worden bestreden. B. en W hebben berekend dat de algemene uitkering voor 1973 voor het opvangen van het normale uitgaven-accres en de gevolgen van prijsstijging een ruimte biedt van ruim 900.000. Dat betekent t.o.v. 1972 een stijging van 2,85% Behalve door het verlaéen van de budgetnorm wordt deze geringe uitkomst ook veroorzaakt door dat bij de ramingen opnieuw met een verlaging van het inwoner tal moest worden gerekend, terwijl voor 1973 opnieuw extra-ruim te voor de grote steden is gecreëerd ten koste van de andere ge i het teruglopend inwonertal, dat Juist n een gemeente als Leiden zou recht- meenten. Dit op grond een verhoogde bijdrage vaardigen. Teneinde enige indruk te geven van de ontoereikendheid van ge noemd bedrag van 900.000 merken b. en w. op, dat van 1972 op 1973 bij strict ongewijzigd beleid, voor het opvangen van prijsstij gingen reeds een bedrag van ongeveer 600,000 nodig is voor het opvangen van normale periodieke weddeverhogingen en bevorde ringen meer dan 750.000. Hiermee is de beschikbare ruimte al ruimschoots overschreden. Daaruit blijkt overduidelijk, dat de be schikbare ruimte niet voldoende is om er óók nog eens een aantal nieuwe voorzieningen uit te bekostigen. „Bij deze ongewenste situatie kunnen wij ons onmogelijk neerleg gen", schrijven b. en w in hun Nota van Aanbiedng, waarna ze opmerken dat de stijging van de algemene uitkering ook In de vol gende jaren geen ruimte biedt voor nieuwe voorzieningen of nood zakelijke intensivering van bestaande taken. LEIDEN In een apart hoofd stuk van hun Nota van Aanbie ding bij de Gemeentebegroting- 1973 diepen b. en w. de structu rele tekortpositie van Leiden (ten overvloede) uit. Naar aan leiding van een bijlage, waarin deze tekorten in begrotingscij fers zijn uitgedrukt, zeggen b. en w. dat deze cijfers slechts zeer ten dele de werkelijke te kortpositie van de gemeente weergeven. „De werkelijke tekortpositie zo betoogt het cojlege laat zich theoretisch benaderen indien wij van de veronderstelling uitgaan dat van de ene dag op de ande re alle werken zouden zijn uit gevoerd, welke nodig zouden zijn om de structurele achter standen weg te werken. Het is duidelijk dat alsdan een zeer om vangrijk investeringsprogram ma voor de rehabilitatie van onze overige oude wijken zou moeten zijn uitgevoerd; dat ver schillende activiteiten, gericht op onze sociaal-zwakkere bevol kingsgroepen aanzienlijk geïn tensiveerd moeten worden en dat eveneens diverse activiteiten moesten zijn ontplooid om Lei den zijn centrumfunctie te kun nen laten vervullen". Uit genoemde bijlage blijkt dat het werkelijk structurele tekort voor 1972 bijna ƒ31 min. be draagt. „De structureel-versto- rende uitgaven in 1972 belopen slechts een bedrag van 8,9 min. Indien wij dus in staat zouden zijn gesteld in 1972 onze structurele achterstanden weg te werken, zouden de structu- reel-verstorende uitgaven in dat Kerstbomen verkoop voor S.J.Z.-jeugd ZOETERWOUDE - Morgen zal de eerste van drie zaterdagen zijn, waarop kerstbomen ver kocht zullen worden ten bate van de jeugdafdeling van S.J.Z. De verkoop zal plaats hebben op „Haasbroek" steeds tussen 9 en 17 uur. Men heeft een flinke voorraad in geslagen welke door eigen men sen kant en klaar zijn gemaakt voor aflevering. Er wordt een bijzondere service verleend doordat men ter plaatse een boom kan uitzoeken welke daar na keurig wordt thuisbezorgd voor prijzen vanaf 5.-. De als maar groeiende jeugdafdeling van S.J.Z., hoopt op deze wijze weer wat meer mogelijkheden te krijgen voor haar veelomvat tende aktiviteiten. jaar van J 8,9 tot 31 miljoen zijn opgelopen. Nu zijn wij zelfs als daarvoor de geld middelen in één keer zouden worden gefourneerd niet in staat, in één jaar tijd het daar voor benodigde programma uit te voeren. De Raad heeft aange nomen, dat voor de uitvoering van zo'n programma 15 jaar no dig is. Dat betekent, dat in 15 jaar de structureel-verstorende uitgaven van 8,9 min. in 1972 zullen aan groeien tot 31 min. of met ge middeld 1.470.000 per jaar. Dit bedrag behoeft in zoverre een correctie, dat het werkelijke structurele tekort voor 1972 is gebaseerd op de uitvoering van een inhaalprogramma in prijzen van dat jaar. Indien wij dit programma in 15 jaar willen uitvoeren, zullen wij met loon- en prijsstijgingen reke ning moeten houden. Als wij daarbij uitgaan van de in de Meerjarenbegroting gemaakte veronderstelling dienaangaande, betekent dit, dat wij van jaar op jaar 'n hoger bedrag nodig heb ben. Voor de jaren 1973 tot en met 1976 kunnen deze bedragen respectievelijk worden gesteld op 1.760.00, 1.940.00, 2.135.000 en 2.350.000. Wij nemen aan, dat deze bedra gen op de een of andere wijze door het Rijk beschikbaar zui len worden gesteld en dat wij dientengevolge in staat zullen zijn, het voorgenomen program ma uit te voeren". LEIDEN „Wij nemen aan, dat deze bedragen op de een of andere wijze door het Rijk beschikbaar zullen worden gesteld en dat wij dientengevolge in staat zullen zijn, het voorgenomen programma uit te voeren", zeggen B en W van Leiden in een beschouwing over de structurele bekortsituatie van de stad. Maar die opmerking berust op puur sarcasme. Elders constateren zij dat de algemene uitkering uit het gemeente fonds in de komende jaren geen enkele ruimte biedt voor nieuwe voorzieningen en intensivering van bestaande taken. „Reeds jaren achtereen worden de gerechtvaardige adviezen van de Raad voor de Gemeentefinanciën terzijde geschoven en worden geringere be dragen aan de gemeenten ter beschikking gesteld, dan door deze Raad wordt voorgesteld". „Onder deze omstandigheden kan de houding van de regering alleen maar worden verklaard schrijven B en W in de Nota van Aan bieding uit een streven, de gemeenten in aanzienlijke mate te la ten bijdragen in het streven naar het bereiken van het noodzakelijke evenwicht in onze economie. Hiermede zouden wij nog vrede kunnen hebben, indien het Rijk zichzelf dezelfde beperkingen zou opleggen die zij de gemeenten oplegt. De stijging van de rijksuitgaven is ech ter aanzienlijk hoger dan die van de gemeentelijke uitgaven. Zelfs wordt voor de stijging van de rijksuitgaven dekking gevonden door een zekere bevriezing toe te passen op de voeding van het gemeen tefonds. Het is duidelijk, dat door deze politiek, de gemeenten steeds verder achterop raken. Voor Leiden betekent het in concreto dat het in een situatie waarbij reeds gevoelige achterstanden bestaan, een begin moet maken met het inhalen van die achterstanden, waardoor op andere terreinen nieuwe achterstanden ontstaan omdat niet voldoen de middelen ter beschikking zijn gesteld. Om dit te voorkomen, zou den wij gedwongen zijn om, hetzij op onverantwoorde wijze taken na te laten, hetzij excessieve offers van de burgerij te vragen. Ge zien onze huidige situatie zijn wij hiertoe niet bereid". LEIDEN Bij de behandeling van de begroting wordt dit jaar in Leiden een geheel nieuwe pro cedure gevolgd, die zoveel mogelijk op het finan ciële beleid is toegespitst en ontdaan van alle „franje" De financiële noodtoestand, waarin Leiden verkeert maakt het meer dan ooit noodzakelijk, dat de ge meenteraad zich niet verliest in haarkloverijen en ellenlange debatten over details. Vóór alles is eenstemmigheid nodig over de aanvaardbaarheid van ,,de gedragsregels, voor het vaststellen van het financiële kader (waarbinnen de keuze van prioriteiten moet blijven, Red.) in de zin van het aangeven van de begrenzing van het toelaatbare Wat nu aan de gemeenteraad is toegezonden, niet meer of minder dan een preadvies, waarbij een beslissing wordt gevraagd over de op te ne men nieuwe taken, de intensivering van bestaan de taken, nieuwe investeringen, nieuwe dekkings middelen of verhoging van bestaande dekkings middelen en eventuele besparingen. Deze proce dure is noodzakelijk geworden or-dat elke begro ting-per-jaar moet passen in de middenlange ter mijnplanning, die voor de k>pe de periode is neergelegd in de „Meerjarenbegroting 1972 t/m 1976".- Pas nadat de gemeenteraad een uitspraak heeft daan over het preadvies, wordt begonnen aan definitieve afronding van de begroting en de daarbij behorende stukken. De plaats aan de Hoge Rijndijk waar men de aansluiting van de r had gedacht. Er is daar ter plaatse ook meer mogelijkheid voor verkeer naar en van de drukke Rijksweg 11. KOUDEKERK AAN DEN RIJN/HAZERSWOUDE Zoals wij reeds gisteren uit voerig hebben bericht heeft het college van B. en W. en de raad woensdagavond ken nis genomen van het alterna tieve stedebouwkundige plan van de drie pas afgestudeer de architecten Henk Rijns burger uit Koudekerk, Edo Pino uit Leiden en Houshang Nadimi uit Rotterdam, alle drie van de werkgroep IVA, Instituut voor Architectuur. In dit plan stelt het drietal dui delijke wijzigingen voor van de reeds bestaande plannen voor de uitbreidingen van Koudekerk. Zo wil men de bestaande brug over de Rijn de enige verbinding met Hazerswoude slopen en een nieuwe Rijnovergang maken vanuit de Hoge Rijn dijk, ongeveer tegenover de Zonneveldstraat naar de Ho- gewaard met een wegverbin ding over het terrein weste lijk van de begraafplaats, waar nu het gebouw „Voor hof" nog staat. De 600 eengezinswoningen die nog gebouwd kunnen worden in Koudekerk-Oost wil men doen verrijzen op aan de ko pen grond noordelijk van de Dorpstraat ongeveer tegen over het gemeentehuls, waardoor een beter centrum zal ontstaan dan met de uit gerekte bouwplannen in steeds oostelijker richting. Worden de plannen verwezenlijkt en waarom zou dit niet gebeuren dan zal vanuit het ge meentehuis het gezicht in noordelijke richting binnen afzienbare tijd er heel anders gaan uitzien dan deze foto nog laat zien. Volgens de Gemeentewet is de gemeente autonoom. Ze mag zelf bepalen, wat ze nodig acht om te voorzien in de behoefte van de samenleving en het welzijn van haar ingezetenen te garan deren. Alles in verhoudingen, natuurlijk: maar Den Haag ziet al leen financiële verhoudingen en het toezicht door Gedeputeerde Staten is er, om excessen te voorkomen. Wat zijn excessen? Wanneer een gemeente door omstandigheden van historische en (dus) structurele aard aantoonbaar achterop is geraakt ten opzichte van gemeenten van vergelijkbare grootte, dan zou het voor de hand liggen dat de Rijksoverheid bijspringt om het haar mogelijk te maken, haar taak jegens de burgerij te kunnen vervullen. Wanneer de Rijksoverheid daarentegen de uitke ringen-kraan verder dichtdraait, dan wordt al gauw elke normale gemeente-uitgave een exces.Wanneer die Rijksoverheid bovendien aan haar toch al beperkte steun zeer beperkende bepalingen gaat stellen dan bereikt ze dat de achterstand in de door haar betuttel de gemeente steeds groter en de bestuurbaarheid steeds moeilij ker wordt. Een gemeente kan niet failliet gaan. En dat is jammer. Ging Leiden failliet, dan zouden we alle bruikbare elementen kunnen versjache ren aan de meest biedende om met de opbrengst de schulden te delgen. Daarmee zou een noodsituatie zichzelf oplossen. Nu dwingt „Den Haag" het gemeentebestuur van Leiden naar een nieuw „exces": het inslaan van de weg, die grote steden als Amsterdam volgen en alles te doen, wat het meent dat onder de gegeven om standigheden in het belang van de stad en bevolking gedaan moet worden. Het antwoord zal wel de vorm hebben van onthouding van goedkeuring aan de betreffende raadsbesluiten en de daaruit voortvloeiende uitgaven. Wat natuurlijk weer eindeloos wachten en nog verder verval en achterstand tot gevolg heeft. Kunnen we niet beter meteen het bestuur van de stad aan een rege ringscommissaris overlaten? Dan komen ze er in Den Haag misschien eindelijk achter, dat Leiden toch een excessief geval is. Dienstplichtige NS-ers krijgen kerstgroet chef UTRECHT (ANP) - De circa 180 jonge NS'ers die momenteel In militaire dienst zijn kunnen te gen de kerstdagen een persoon lijke groet verwachten van hun directe NS-chefs. De chefs kun nen hun kerstgroet bovendien vergezeld laten gaan met een stoffelijke attentie ter waarde van ongeveer twee tientjes. NS- personeel dat onder de wapenen is kreeg in het verleden met de kerstdagen al een attentie in de vorm van een boeken- of platen- bon. Maar dat vond het bedrijf toch wat onpersoonlijk worden. Vandaar dat de NS-chefs er nu een hartelijk briefje bij doen. Joegoslaaf stak zijn cel in brand AMSTERDAM (ANP) Een 21- jarige Joegoslaaf die was aan gehouden wegens zakkenrollerij heeft brand gesticht in zijn cel op een Amsterdams politiebu reau. HIJ stak zijn hemd aan een strualkachel aan en legde dat op tafel. Het plan mislukte, omdat hij het te benauwd kreeg. Toen hij hard op de deur bonsde en de politie kwam kijken kwam er een flinke rookwolk uit do col. Hoestend en proestend kwam de Joegoslaaf nar buiten. Hij zei nerveus van de opsluiting te zijn geworden. Met een paar emmers water werd het vuur bedwongen. fADVERTENTIE Auto HEEMSKERK HERENGRACHT 7B - LEIDEN SHOWROOM: TELEFOON 01710- 20987 BEZOEK DE DATSUN-SHOW OP 7-8-9 DECEMBER 1972. DE NIEUWSTE DATSUN - MODELLEN Voorschoten De voorzitter van de Algemene Winkeliers vereniging Voorschoten, de heer D. W. H. Planje, heeft zijn functie ter beschikking gesteld. De ledenvergadering van de A.W.V. heeft het ont slag van de strijdvaardige voorzitter aanvaard, de func tie is thans vakant evenals die van secretaris, die te vens door de heer Planje werd vervuld. t een gesprek is de heer Planje bereid uiteen te zet ten waarom hij gemeend heeft zijn functie ter beschik king te stellen. In december 1968 werd de accountant Planje gekozen als voorzitter nadat de heer C. Fortanier was overleden. Als belang rijkste taak zag hij een goed contact tot stand te brengen tussen de overheid en de middenstand. Na enige voor gesprekken volgde in augus tus 1969 een gesprek tussen het voltallige college van b. en w. en het bestuur van de A.W.V. Tijdens dat gesprek kwamen enige wensen naar voren zoals een betere ver lichting in het centrum, bete re bestrating, meer parkeer gelegenheid en een beter functioneren van de Midden standsadviescommissie. De toenmalige wethouder Kam- minga deelde mede (volgens de notulen) dat de wensen van de winkeliers op het ge bied van bestrating en ver lichting spoedig aan de orde gesteld zouden worden in de gemeenteraad. Het duurde tot 23 november 1971 voordat Voorzitter winkeliersvereniging treedt af het bestuur van de Algemene Winkeliersvereniging weer een uitnodiging kreeg voor een gesprek met het college van b. en w. Tijdens dit ge sprek, waarbij alleen wet houder Pels namens het col lege van b. en w. aanwezig was, kwamen dezelfde wen sen over bestrating, verlich ting en parkeermogelijkhe- den aan de orde. Tevens werd nogmaals verzocht om de Middenstandsadviescom missie meer in te schakelen. Wethouder Pels deelde (al weer volgens de notulen) mede dat in het vervolg ie dere drie maanden gespro ken zou worden met het be stuur van de A.W.V. Inmiddels is een jaar verstre ken, de Middenstandsadvies commissie is niet eenmaal bijeen geweest, het drie maandelijks gesprek heeft nimmer plaats gevonden en ook in de gemeentebegroting voor 1973 is geen ruimte om de voorzieningen in het dorpscentrum aan te pakken. De heer Planje heeft begin van dit jaar volmacht gekre gen van de Algemene Winke liersvereniging om een har der beleid te gaan voeren ten opzichte van het college van b. en w. Per telefoon zijn er enige harde woorden gevallen, die vooral betrek king hadden op het niet func tioneren van de Midden standsadviescommissie, het niet waar maken van belof ten en het vaststellen van besluiten en verordeningen buiten de overlegorganen om van de middenstand. Zo uit het vuistje wil de heer Planje wel enige voorbeelden noemen. De winkeliers krijgen thans extra reinigingsrechten te betalen ad 10.- per maand. Geen winkelier, die hier iets van gehoord heeft, dat had in de Middenstandsadvies- commissie doorgepraat kun nen worden. Aan het oprui men van de markt op vrij dagavond wordt ook niets gc- dBan. Wethouder Pels heeft tijdens de laatst gehouden vergadering van de Midden standsadviescommissie, eind vorig jaar, medegedeeld dat de markt opgeruimd zou zijn tussen zes uur en half acht 's avonds, waardoor de koop avond voor de winkeliers niet in gevaar zou komen. De markt wordt pas des avonds rond negen uur of la ter schoon afgeleverd en de hele Voorstraat is tijdens de koopavond een puinhoop. Op de kruising Kon. Juliana- laan-Schoolstraat staut reeds maanden een groot bord met de vermelding dat ter plaat se een groot warenhuis ge bouwd zal worden. Mag de middenstand misschien we ten of dit bord op waarheid berust? Dan zijn er ook nog winkeliers die al maandenlang zitten te wachten op een bouwvergun ning. enkele zaken zijn al- lapg de gemeenteraad gepas seerd, maar de officiële bouwvergunning komt niet af. De klap op de vuurpijl is wel het afwijzend beschikken op de koopavond vah vorige week. De heer Planje meent dat het verder nuttelooB is om veel tijd te besteden aan het kweken van een vrucht baar overleg tussen de mid denstand en het bestuur van de gemeente. Enige winkeliers menen dat de heer Planje te weinig soepel was als onderhandelaar mot de gemeente en vinden daar om het aftreden van de heer Planje een goed besluit. Men wil thans trachten op een ui termate vriendelijke wijze nogmaals te proberen tot een vruchtbaar kontakt met de gemeente te komen. De heer Plnnje: „Men zocht een zondebok, dat ben ik ge worden. Ik vind het niet erg. Vier jaar heb Ik geprobeerd om iets te bereiken bij de gemeentelijke overheid. Het is mij niet gelukt, manr Ik wens mijn opvolger alle suc ces toe".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5