Vragen blijven rond de toekomst van het stadhuisplein Eredoctoraat voor Huizinga-kenner „De Warbak" krijgt de oude „Krakepit" stad en randgemeenten Plan van Springteam in de mist Kerst-inn krijgt gemeentesubsidie Show geeft accent aan verschuiving in par age wereld Deze week in de Leidse bioscopen De wraak der levende doden Joe Kidd De sadisten Je geef je of ik neem je Oud-burgemeester opende nieuw bejaardentehuis PAGINA 3 VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Er schijnt nu tenslotte toch schot te komen in de plannen voor een grootscheepse fa celift van het Leidse Stadhuisplein. De dienst ge meentewerken heeft na maanden van uitstel haar langverwachte en zwaar bebroede ei gelegd en wel in de vorm van een rapport. In dit werkstuk wordt ingegaan op de plannen van het zogenaam de „Springteam" voor de hervorming van het plein voor het stadhuis. Als eindconclusie geeft gemeentewerken, dat er in het plan van de groep vele waardevolle zaken zijn te vinden maar dat er daarnaast ook een aantal aanvechtbare facto ren naar voren zijn gekomen. Henk de Vroom, Willem Mulder en Koos van de Water (de breinen achter het Springteam) kijken er niet van op, dat er inderdaad aanvechtbare factoren in hun projectie gevonden zijn. „Dat was ook juist de bedoeling", aldus Henk de Vroom, „wij hebben een stuk naar voren ge bracht met daarbij een maquette en dat geheel min of meer ter discussie gesteld. Wij hebben echt niet gedacht, dat ons plan, zoals dat is inge diend ook af was. Daarom hebben we de hele planning in fasen ingedeeld, zodat steeds zaken kunnen worden bijgevoegd en weggelaten". In ieder geval is het nu zo, dat gemeentewerken samen met de adviesraad voor de binnenstad en met het „Springteam" begin januari van het vol gende jaar om de tafel gaan zitten om eikaars plannen samen te smelten tot één groot „plan Stadhuisplein". Gemeentewerken is zelfs al zover gegaan een kostenraming te maken, die uitkwam op ruwweg 400.000 gulden. Het plan van het „Springteam" kwam - ongewijzigd - op ongeveer 650.000 gulden, wat voor de gemeente wel een beetje aan de hoge kant was. De gevolgde procedure is tot nu toe nogal verwar rend geweest. Reeds in het begin van dit jaar werd door het „Springteam" aan de plannen be gonnen, wat korte tijd later resulteerde in een af gewerkt project. Een van de belangrijkste punten uit het geheel was wel het Stadhuisplein meer in het wandelgebied te betrekken, iets waar de ge meente wel oren naar had getuige ook het feit, dat gemeentewerken nu ook zelf met het voor stel is gekomen door het raadhuis een soort pas sage te maken, waarin bijvoorbeeld een VVV- stand zou kunnen komen samen met mogelijke andere gemeentelijke voorlichtingsafdelingen. Om de een of andere reden echter werd alles op de zeer lange baan geschoven. In de zomermaan den werd de mensen van „Springteam" meege deeld, dat het in het vooruitzicht gestelde ge sprek met de gemeente was uitgesteld tot eind september. Maar weer kwam dat gesprek niet. Ook een verklaring voor het uitblijven van dit treffen werd ontbeerd. Tot gisteren omhulde dan ook een dikke mist deze hele zaak, die nog duis terder werd toen bleek, dat een commissie van de adviesraad de plannen van het team niet gun stig had ontvangen. Ondanks dat was de dienst gemeentewerken echter gewoon doorgegaan met de behandeling van het project. Dat leidde ten slotte dan tot het eerdergenoemde rapport, waar in nu toch wel inderdaad spijkers met koppen blijken te zijn geslagen. In hoeverre de ideeën van de dienst gemeentewerken afwijken van de plannen van het team kon gisteren maar ten dele worden beantwoord. Of het plein bijvoorbeeld verkeersvrij zal worden is nog een open vraag, waarop - als alles goed gaat - in de loop van aan komende januari een voor alle parijen bevredi gend antwoord moet komen. LEIDEN De Zwitserse histori cus prof. dr. Werner Kaegi heeft gistermiddag bij de her denking van de 100ste geboorte dag van de in 1945 overleden Leidse hoogleraar prof. dr. J. Huizinga een eredoctoraat van de Leidse Universiteit gekregen. Prof. Kaegi, die ruim 35 jaar hoogleraar in Basel is geweest en veelvuldig contact heeft ge had met de Leidse historicus en cultuurfilosoof, is vele jaren in zijn wetenschappelijk werk een promotor van prof. Huizinga gweest. Vele werken van de be roemde middeleeuwenkenner werden door prof. Kaegi ver taald en becommentarieerd, waardoor hij er in niet geringe mate toe bijdroeg, dat de faam van prof. Huizinga en zijn werk (Herfsttij der Middeleeuwen, In de Schaduwen van Morgen, Ge schonden Wereld, Homo Ludens enz.) wereldverbreid werd. De erepromotie geschiedde nadat prof. Kaegi in een herdenkings rede was ingegaan op de bete kenis van het werk van prof. Huizinga, de overeenkomsten en verschillen met het werk van de Zwitserse humanist Burckhardt waarmee hij een grote verwant schap had. Volgens prof. Kaegi is de Nederlandse cultuur en beschaving, zoals die geweest is en zoals die nog is, door nie mand beter onder woorden ge bracht dan door prof. Huizinga. In het kader van de Huizinga-her- denking houdt Rudy Kousbroek hedenavond in de Pieterskerk een voordracht over „Homo lu dens of homo lupus". LEIDEN Van de bewoners van de lage Morsweg die noodgedwongen hun huisjes moeten verlaten van wege de nieuwe verbinding met de Juwelenwijk, zijn gisteren de laatste twee families verhuisd. Op de plaats waar nu nog het huizenblok staat zal binnen korte tijd de bull-dozer het verleden met de grond gelijk maken. Niet zonder weemoed zag de familie Hesseling (zie foto) hoe de sloper direct al met de afbraak van het dak begon. „We hebben hier twintig jaar gewoond. Dit plekje zullen we missen,,, aldus de heer Hesseling. ZOETERWOUDE In zeer na- schikken over het gebouw waar drukkelijke en duidelijke be- nu de kath. kleuterschool „De woordingen heeft wethouder Krakepit" is gehuisvest. Duindam gisteravond het be stuur van de jeugdsociëteit „De Op een dergelijke verklaring had Warbak" laten weten, dat men de heer Engelkes bij de rond- na het gereedkomen van de vraag aangedrongen. De proble- nieuwe kleuterschool kan be- men van de jeugdsociëteit wa- ZOETERWOUDE De werk groep „Vrede" welke op 2e Kerstdag weer een Kerst-inn hoopt te organiseren kan reke nen op een gemeente-subsidie van 500. Weliswaar geeft de begroting een tekort te zien van 950 maar de raad was het voor het overgrote deel eens met B. en W., dat hierop bezui nigingen mogelijk zijn, terwijl bovendien door particulier ini tiatief meer geiden kunnen wor den verkregen. Alleen de fractie van de PCC had nogal wat bedenkingen. De heer Engelkes vond het een nobele zaak maar constateerde dat an deren dit bedrag krijgen voor 'n heel jaar aktiviteit. Fractiege noot Hulsbos zei dat in veel an dere gevallen 90% van de gel den uit eigen middelen moeten komen en vond in dit verband deze subsidie hoog. De heer A. G. Engelkes was ook vierkant tegenstander van ver hoging van het subsidie voor de restauratie van de Burmaatse Verlaat. Eerder had de raad hiervoor reeds 29.850 bestemd maar door de sterke stijging van de kosten zou dit bedrag met 1.650 moeten worden verhoogd. De provincie neemt nog een belangrijk groter be drag van de kosten voor haar rekening wat de heer Engelkes tot de verzuchting bracht: „Waar legt de provincie haar prioriteiten, zijn er dan geen belangrijker zaken die aange pakt moeten worden?" Het be drag deed hem pijn en hij zag graag het provinciale college meer „prijs- en noodbewust". Anderen waren het daar in het geheel niet mee eens en wezen er op dat al zoveel uit het verle den verloren is gegaan. Burge meester Detmers wees er nog op dat gedeputeerde Buysert het grote belang van deze restaura tie beklemtoond heeft in een on derhoud op het gemeentehuis. Op een desbetreffende vraag kreeg de heer B. v. Leeuwen ten antwoord, dat de goedkeu ring op het krediet voor het ma ken van een verbinding tussen de Loethe en het Watertje bin nen is. Met de aanvang van het werk zal spoedig worden begon- Er v/aren nog een tweetal verlate Sint Nicolaas-surprises in de vorm van een tweetal schenkin gen, een volledig ingericht speelterrein aan de Bujg. Wap- straat en een gift voor het ,,Bo- menfonds" welke in grote dank baarheid werd aanvaard. O w Cj LEIDEN Waar tot voor kort aan de Herengracht (zie foto) nog Bakker's Automobielbedrijf gevestigd was, zetelt sinds twee maanden ,,Auto Heemskerk"Niet alleen veranderde het bedrijf zonder veel ophef van eigenaar maar bovendien werd het merk Citroen vervangen door een vertegenwoordiging van het Japanse merk Datsun. Niettegenstaande grote belangstelling van Leidse garagehouders voor het dealer, schap van dat merk werd het toegewezen aan de heer Heemskerk, die in Roelofarendsveen Datsun al ver tegenwoordigde. Deze verschuiving in de Leidse garagewereld heeft gisteren (maar ook vandaag en mor gen) accent gekregen door een show van Datsun-wagens. Afgezien van de sport-, bestel- en station wagens zijn er acht modellen in verschillende uitvoering waarvan de .Cherry" wel het parade paardje is. ren reeds tijdens de vergade ring aan de orde gekomen waarbij betreurd werd, dat de staf er zo abrupt het bijltje bij neer heeft gegooid. Dat terwijl men nog kan beschikken over het gebouw waar ook de „Blok hut" een onderkomen heeft ge vonden. Van diverse kanten werd er bij het bestuur van de Warbak, dat goed op de tribune was vertegenwoordigd, op aan gedrongen om zo spoedig moge lijk het jeugdwerk weer ter hand te nemen. De heer Engelkes bleef tijdens de vergadering het meest kritische lid. De verhoging van de huur van het gymnastieklokaal aan de Hoge Rijndijk achtte hij, met ruim 50% fors maar meer stond hem het tijdstip tegen en' het college nam zijn voorstel over om deze te laten ingaan per 1 jan. a.s. i.p.v. 1 oktober 1.1. KVP- er P. v. Rijn kon volledig ak koord gaan met het voorstel om de bijdrage in de kosten van het vervoersplan niet te verhogen en meende zelfs dat het bedrag van 21.000,- dat reeds hiervoor is bestemd veel te hoog is ge zien het feit dat Zoeterwoude niet behoort tot het stedelijk ge bied van Leiden. Het transportriool, noodzakelijk voor het overbrengen van het Zoeterwoudse rioolwater naar de installatie in Leiden, Voorschoterweg komt naderbij. Het zou de voorzitter bijzonder tegenvallen als de start niet bin nen vier maanden zal plaatsvin- De Kath. Woningbouwvereniging St.-Willibrord krijgt zijn grond en bouwvoorscholtcn voor de 16 w.w. woningen in de Zonnegaar- de. Men meende, dat zij zou kunnen bezuinigen als de bouw door dezelfde aannemer zou kunnen worden uitgevoerd die hier premie- en vrije sector woningen gaat bouwen. St.-Willi brord heeft zich echter voor een eigen architect en aannemer uitgesproken. Ook de verdeling kwam reeds nu ter sprake waarbij de voorzitter onomwon den verklaarde met het huidige systeem weinig gelukkig te zijn. LEIDEN Deze week is het bijna alles gruwel en geweld wat de klok slaat in de Leidse bioscopen. De kroon spant wel: ,,De wraak der levende doden" in LUXOR. In deze film krijgt de argeloze bioscoopbezoeker gruweldaad na gruweldaad voorgescho teld. In iets mindere mate is dat het geval in STUDIO, waar in de film „De sadisten", weerloze kangaroes worden gemarteld. Spanning is er deze week ook weer volop in de prolongatie .Poppen aan 'n touwtje". De film, die in TRIANON is opgenomen in ons eigen vaderlandje en heeft daardoor een voor veel mensen een specifieke charme. Geweld is er ook in LIDO waar Clint Eaeswood de onverstoorbare „Joe Kidd" speelt. De film gaat over de strijd tussen „Anglo's" en Mexicanen in Nieuw Mexico. De film geeft een gave weergave van de meedogenloze methoden van ,,The Anglo's" om hun rechten" op de grond te behouden. In REX tenslotte is er weer een echte sex film te zien: „Je geeft je of ik neem je". Een onbenullig verhaaltje van onbenullige mensen. LUXOR „De wraak der levende dood" is qua gruwelen wel een klapstuk van de eerste orde. Jammer is alleen dat regisseur Amando de Osserie in zijn „gruweldrang" net iets te ver is ge gaan. Minuten durende taferelen van martelingen en het einde loos gekrijs van de slachtoffers daarvan verminderen duidelijk het effect van zijn film. Reeds in de beginfase wordt de argeloze toeschouwer vergast op een marteling die alleen maar middeleeuws kan zijn, zo gruwe lijk als het is. En dat klopt dan ook want de scène speelt zich af ten tijde van de kruistochten, toen de geduchte Tempeliers hun zwarte kunsten bedreven. Zij waren er inderdaad erg bedreven in zoals de film laat zien. Even plotseling als geslaagd is de overgang naar de hedendaagse tijd; trouwens de gehele flm zit vol aardige trucjes. Een nietsvermoedende vrouw komt terecht in de ruïnes van de vroegere Tempellersburcht en in (dodelijke) aanraking met de opgestane geesten van de Tempeliers; zij blij ken dan geoefende vampiers te zijn. Nu volgen er een schier eindeloze reeks gruwelen, moorden en „schrik om het hart" jagende momenten, waaraan zelfs het eind geen oplossing kan brengen. De decors zijn meer dan prachtig, evenals de grime en make-up van de acteurs; het spel van dezen is dikwijls erg sterk. Mensen die van het genre houden zullen beslist aan hun trekken komen, maar zij die niet zo sterk van zenuwen zijn kunnen beter niet gaan kijken. LIDO De nieuwste „Clint Eastwood" zou een Indianenfilm kun nen heten ware het niet dat nu eens Mexicanen de tegenspelers van de Amerikanen zijn. Overigens verkeerden de twee minder heden in soortgelijke situaties. Van beiden werd land afgenomen. Alleen de manier van verzet is anders. Blijven de Indianen altijd een op zichzelf volk, de Mexicanen zijn al gedeeltelijk geïnte greerd in het Amerikaanse leven. Zij laten het verzet over aan enkele dappere mannen. In de film is de aanvoerder van deze opstandelingen Luis Charma, Hij wqrdt op leven en dood achtervolgd door de grondbezitter Frank Harlan. Clint Eastwood (Keurig jasje en bolhoed) is in het verhaal de avonturier, die een wrok koestert tegen Charma omdat deze heeft gedreigd hem te doden. Een rol die Clint Eastwood op het lijf geschreven staat. Met koel bloedig gezicht doodt hij enkele vijanden of stompt hij vrienden tegen de grond. Natuurlijk is hij ook weer de held van het ver haal omdat hij altijd iets sneller zijn revolver weet te trekken dan zijn tegenstander. Hoewel hij aanvankelijk de kant van Harlan kiest, staat hij later toch aan Charma's zijde omdat hij de wreedheden van Harlan niet langer kan aanzien. En dat is ook al weer precies wat een echte held betaamt, Liefhebbers van zijn vaak wat harde films zal Clint Eastwood dan ook deze keer weer niet teleurstellen. STUDIO De nieuwste film in Studio is „De sadisten" een titel die weinig op de film slaat. Dan Is de Australische titel „Out back" (binnenland) veel beter gekozen. Het gaat namelijk om een onderwijzer, die om zijn schuld af te betulen In hartje Au stralië moet werken van het departement van onderwijs. Wanneer hij besluit zijn vakantie in Sidney te vieren, belandt hij in een klein dorp, nog dieper de Australische wildernis in. begint pas het verhaal. De onderwijzer vergokt al zijn geld verplicht in het stadje te blijven. HIJ maakt kennis met enkele mannen die „De sadisten" genoemd worden, maar dat nog lang niet zijn. Het zijn een stel dronkelappen, die er behagen inschep pen kangeroes op gruwelijke wijze te vermoorden. Ook is het regisseur Ted Kotcheff niet gelukt de onderwijzer tot een echt gestrand man te maken, Gary Bond blijft toch de wat slappe onderwijzer, die veel wrok koestert tegen hot departe ment van Onderwijs maar die toch terugkeert nuar zijn schooltje in de woesternij. REX Sweet and Sexy", een Engels produkt van zeer slechte kwaliteit. Het verhaal is zwak, het verloop ervan traag, er wordt slecht geacteerd en de öpzet van de makers (een sexfilm te pro duceren) is nog mislukt ook. Al met al geen beste keus van de Rex-exploitanten. Een plattelander genaamd Ted komt in do big city Londen om zijn zuster te zoeken. Het enige aanknopingspunt dat hij heeft ii zij in dancings werkt. Aldaar start hij zijn speurtocht en valt al snel in handen van op sex beluste animeermcisjes, Via vele bedden en een flink pak slaag, slaagt hij er uiteindelijk in haar te vinden; zij bevindt zich in zijn bed. Voor dat er echter complicaties optreden vertelt zij hem eerst nog enkele dingen. Leiden Met het onthullen van een portret van hemzelf opende gisteren oud-burgemeester Van dr Willigen het Leidse Vrijzin nig Tehuis voor Ouderen aan de Apollolaan. Onder de vele receptiegangers was onder andere de heer De Raaf, die namens de Ned. Pro testanten Bond, de Vereniging Vrijzinnig Hervormden, de. Doopsgezinden en de Remon strantse Gemeente een cheque aanbood. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer L. Zitman, stelde voor dit bedrag te besteden voor dc aanleg van een tuin. Ds. Huboek onthulde dc laatste steen van het ge bouw.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3