Johnny Jordaan bij afscheidsshow overmeesterd door ontroering NCRV-team komt „Over de Brug" Hou het scherm in 't oog Wat gaat kaas uit 't vuistje doenin73? TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK LEIDSE COULANT VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 Toon Hermans: Johnny is nog lang niet uitgezongen". Willy Alberti laat menig Jordaanlied los De golven van ontroering gingen hoog en waterlan ders welden spontaan op, toen zeer onlangs in de Beverwijkse sporthal 2300 Jordaners afscheid namen van hun eigen Johnny Jor daan (48), die van de dok ter niet meer zingen mag, althans niet meer in de zaal. Johnny op muziek van Har ry de Groot: ,,Ik heb in stilte vaak gebeden, dat het nog even door mocht gaan. Bedankt, lieve men sen, helaas moet ik gaan. Elk mens krijgt klappen in zijn leven. Plots wordt het eindsignaal gegeven". Zelfs de meer dan 25 man artiesten, die belangeloos luister bijzetten aan dit afscheid, werden toen even stil. Dat moet ook merkbaar zijn op het scherm, wanneer de TROS deze laatste show rond Johnny morgenavond uit zendt. Zijn eigen Jordaners vergaten hem niet. Samen met de ar tiesten en een bewonderaar, die onbekend wenst te blijven, boden zij Johnny een eigen huis aan en een auto, een huis omdat Johnny binnenkort de huur niet meer zal kunnen op brengen. Showpresentator Wim lbo: „Johnny je hoeft je er niet voor te generen, dat je sprake loos bent". Temidden van een weelde van bloemen, rechtstreeks aange voerd uit de Keukenhof, liet Johnny in verhaal en lied zijn leven aan zich voorbijtrekken. Tussen de bedrijven door werd de zaal bol gezongen met: Geef mij maar Amsterdam, Een pikketanussie wil er altijd in en Oh Johnny zing een lied je voor mij alleen, waarbij tante Leen zichtbaar uit aan doenlijke, volle borst zong en de accordeonisten Coen van Orsouw, Tonny Eijk en Pierre Biersma orkanen van geluid uit hun klavieren persten. Tan te Leen had een ereplaats naast Johnny op de bank, zoals zij in het leven ook altijd naast hem gestaan heeft. Ve len hebben geprofiteerd van ujn goedgeefsheid in de goede jaren van Johnny; zij nooit, zij heeft alleen zijn vriendschap hem heengesleept door de moeilijke jaren van het artiestenbestaan. Samen be gonnen zij hun carrière als po pulaire artiesten in 1955, toen zij werden ontdekt tijdens een Jordaanfestival. Johnny: „Ik weet nog goed van dat eerste plaatje. Ik had er niet zo'n vertrouwen in. Ik had met Harry de Groot ge wed, dat we er 5000 van zou den verkopen. Het werden er miljoenen". Toon Hermans: „Ik heb de grootste bewondering voor de menselijkheid van Johnny. Hij is nog lang niet uitgezongen. In mijn herinnering zul je al tijd blijven zingen". Wim Sonneveld: „Een goed ar tiest is in alle talen goed. In Frankrijk zou je het ook als Johnny Jardin kunnen ma- Wim lbo: „Jonny Jordaan kan in zijn korte bestaat als artiest terugzien op een carrière, waar anderen in een heel le ven niet aan toekomen. Je stem heb je nog. Je kunt nog zingen". Geen praatprogramma Tante Leen kan en wil wel honderd-uit vertellen, maar het mag geen praatprogramma worden, heeft regisseur Ger Roos gezegd en daarom laat zij het bij een doorleefd lied. Achter haar scharen zich Willy Alberti, Ben Cramer, Rika Janssen, Imca Marina, Mieke Telkamp, Christine Spieren burg, The Cats, Dizzy Man's Band, de Mounties, Albert Mol en De Jantjes, onder wie Ram ses Shaffy, met het meest aan grijpende speciman van vader landse volkskunst: „Nou, tabé dan, ik groet je, mijn mooi Amsterdam. En Johnny vroeg zich voor het laatst af: Wie heeft er zeepsop in de pruimenpap gedaan? De pierementen laat hij bij dit af scheid orgelen in zijn keel en die ouwe wester bezingt hij to renhoog. Tante Leen: „Straks zal het leeg zijn om me heen, ik sta alleen. Hoe moet dat nou zon- Johnny zal in de komende ja ren zelf het antwoord moeten vinden. Hij zal zich vastklam pen aan zijn wijze, gezongen raad: De een is gesjochten, de ander is rijk, maar een zonzij is er voor iedereen. Als een groots Jordaanfestijn met een tragisch ondertoontje zal dit alles op het scherm ko- De show eindigt zoals alleen een Jordaans feest kan eindigen met een lied uit 2300 kelen: Bij ons in de Jordaan, waar de humor nooit verloren gaat. Maar Johnny en al die 2300 Jordaners hadden het op dat moment zichtbaar moeilijk met zichzelf. TON OLIEMULLER Wim lbo tot Johnny: „Geneer je niet voor je tranen' In het kader van de actie „Kom over de Brug" die vandaag start en volgende week eindigt, bezocht een NCR V-film team verschillende landen in Afrika om opnamen te maken van bet kerkelijk ontwik kelingswerk. In een vijftig minu ten durende dokumentaire kan men zien hoe mensen in Afrika bezig zijn om de doelstellingen van deze atkie te verwezenlijken. Het betreft mensen die bezig zijn met verbreiding van het Evange lie, werken voor een rechtvaardi ge maatschappij, dienstbetoon verlenen aan anderen. Henk Mochel en Wim Jansen wa ren vijf weken in Afrika. Bezocht werden o.a. Oeganda, waar Pieter Cornelisse (uit Zundert) een soort „commune" heeft opgezet met een aantal jonge Oegandezen, die probeert iets tc betekenen voor een verpauperde omgeving van arme theeplukkers. Ir. N'a..j'oi kan men kennismaken met een kapitein van het Leger des Heils, verder ziet men in Ma lawi hoe de broeders van Maas tricht zich bezig houden met de opvang van het onderwijs aan blinde en dove kinderen. In dat land is blind-zijn namelijk een schande en worden deze kinderen weggestopt; de broeders trachten deze opvatting te veranderen. Ook aandacht voor de Masai-stam (in Centraal-Afrika) waarvoor de missie werkt en de stamleden meer inzicht wil geven in het landbouwbeleid en de hygiëne. Ned. II 21.35 uur. Wereld op wielen In deze aflevering van wereld op wielen aandacht voor de caravan naar aanleiding van de Caravan» Rai. De Saab 99 wordt getest. Verder de vraag hoe men in ons land het veiligst met sneeuw en ijs kan rijden nu de spijkerban den verboden zijn. Ned. I 19.10 uur. Cran Canaria Alles draait in deze Tatort om een bankroof. Deze maal is deze gepleegd op een zonnig eiland ten zuidwesten van Spanje. Ned. 1 20.20 uur. Mary's muziek Mary Roos ontvangt In haar twee de show de Franse zanger-compo nist Michel Fugain. Samen met deze chansonnier stond Mary in de Franse succes musical: „Un enfant dans Ia ville". Uit deze show zingt Fugain samen met zijn gastvrouw „Depêche toi" en solo „La rue de la grande ville". An dere gasten in Mary's Music zijn de Italiaanse zanger Gianni Mo- randi, de Zuidamerikaanse groep The Buenos Aires 8 en de Les Humphries Singers. Ned. I 21.35 uur. Tros sport Las Palmas, tegenstander van de FC Twente in de derde ronde van de UEFA-cup, ging zondag il. te gen Barcelona met 3-1 ten nder. Mede door het verlies vr stadge noot en aartsrivaal Esmol nam de club van Rinus Michels drie punten afstand van de totale con currentie. De opmerkelijke pres tatie van oud-trainer van Ajax is in Spanje het gesprek van de dag. Een jaar geleden nog was Mi chels na zijn ongelukkige start bij Barcelona de meest verguisde man in de havenstad. In Tros Sport heeft Gerard Trebert een gesprek met hem. waarbij beel den worden vertoond van de wed strijd tegen Las Palmas. Voorts in deze sportrubriek een direkte reportage van de beslis sende series om het Europees kampioenschap sprint, die in de Ahoyhal in Rotterdam worden verreden. Ned. 1 22.10 uur. Met liedjes het land in Met Liedjes het land in komt van avond uit Ridderkerk. Onder aan voering van Ted de Braak treedt er weer een keur van artiesten op. Op de planken van Sporthal de Fakkel zien we Gert en Her- mien, Polis et Les Helleniques, W llv Alberti, Imca Marina en Mieke Bos. Ronnie Tober zingt een nieuwe hit: „Petite Mademoiselle" Ook het C cktail Trio heeft een nieuwtje; niet alleen de baard van de pianist Ad van der Gijn, maar ook een lied met een bood schap: „Lief zijn voor elkaar". (ADVERTENTIE) Iets nieuws. Jazeker. Jarenlang hebt u onze advertenties gezien zoals hier en nu. Maar in 1973 staan we fris en anders in uw krant. Hoe? Zijn b.v. de geruchten waar dat twee bekende Nederlanders voor kaas uit 't vuistje gaan optreden? We zeggen nog niets. Hoe dan ook: kaas uit 't vuistje blijft. Als de beste hartige hap uit't handje. NEDERLAND I 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur Calimero 19.10 uur Wereld op wielen 20.00 uur Journaal 20.21 uur Gran Canaria (Tatort tv-serie) 21.35 uur Mary's muziek 22.10 uur Tros-sport 22.45 uur Journaal 20.00 uur Journaal 20.21 uur Met liedjes het land in 21.35 uur Bereidt de weg. 22.25 uur The Continental singers 22.35 uur Uit de kunst 23.05 uur Journaal België-Nederlands 18.00 uur Fabeltjeskrant 18.05 uur English for business 18.35 uur Filmmuseum schaterlach de NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar i 18.55 uur Journaal NCRV 19.05 uur Waar of niet waar De Zoo van Tokio 19.20 uur Ziet u er wat in 19.33 uur Keurig Frans 19.39 uur Weerbericht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Beschuldigde sta op 21.40 uur Panorama 22.25 uur Journaal 22.30 uur Coriolanus NEDERLAND I 10.00 uur Teleac 16.00 uur Journaal TROS 16.02 uur De hond en de haas 16.20 uur Gulliver's reizen 18.45 uur Ti-ta tovenaar 19.05 uur Varda, de valk (film) 20.00 uur Journaal 20.21 uur Bedankt Johnny(show) 22.00 uur Brian's song 23.15 uur Journaal 22.00 uur Heinrich Böll 22.50 uur Epiloog 22.55 uur Journaal België-Nederlands NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal KRO 19.05 uur Voor een briefkaart op de eerste rang 20.00 uur Journaal 20.21 uur Alias Smith en Jones 21.10 uur Brandpunt 13.30 uur Als je maar gezond bent 14.45 uur Dagbladen, dagbladen 15.00 uur Trefpunt 16.00 uur English for business 16.30 uur Zo zag ik het nooit 17.00 uur Rekenonderwijs 18.00 uur Fabeltjeskrant 18.05 uur De vorstinnen van Brugge 19.05 uur Doorgaand verkeer 19.35 uur Hier spreekt men Nederlands 19.45 uur Journaal 20.10 uur Jazz must be a woman 20.45 uur De vrolijke dokters van St. Wsithin's 21.10 uur Echo 21.40 uur Sheriff Cade 22.30 uur Journaal HILVERSl'M I )ciaal-kultureel 18.00 Nieuws. KRO: 19.00 (S) Auditir: muzikale talenten. 19.30 En toch kerk: gesprekken over kerk en kerk zijn in onze tijd. 19.45 Zingende kerk: muziek in de liturgie. 20.00 In antwoord op uw schrijven: verzoek- platenprogramma. 22.00 (S) Hinken op twee benen: licht muziekpro gramma. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 CS) Goal een sportprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. VPRO-Vrljdag konsert m. ir muziek. VARA: 21.00 (Si Om kest en solisten: klassieke derne muziek. In de pauze 21.45 Gesprek over nieuwst HILVERSl'M II lb.OO (S) Licht orkesl ten. 18.19 Ultzendlnj HILVERSl'M III Verbond. 18.30 1 Echo. 18.50 Verken- leiten en achtcrgron- lal-maatschappelijk ter- )0 Nieuws. 18.02 Joost de Show. 19.00 Nieuws. 19.03 ichtlgd: verzoekplaten. 20.00 18.58 Marktberichten .RA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym- lastlek. 7.20 (S) Z.O.: "gevarieerd irogramma met om 7.25 Van de 'oorpagina: 7.54 VPRO: Deze dag: -- >s: 8.11-8.23 Dingen v— J- 11.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.23 (S) Dit is het be gin jongerenprogramma. ffi bèta: alpha ■nte orderingen In de wetenschap. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) NOS-Jazz. 16.45 HILVERSl'M III Inzet: amateuristische muziekbeoe- lening. 17.15 Hebt u geluisterd radioprogramma's in de belangstel ling. DE VRIJE GEDACHTE: 17.40 De parapsychologische bla - bla. le zing. VARA: 17.55 Mededelingen. rokale muziek. (8.00 s.) 9.00 Nieuws. 9.03 Pers 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij :of!ie. (11.00 Nieuws.) 12.00 ■s. 12.03 Elpee Pop. 13.00 3.30 Pop Station. Een reportage van Adelheid v. d. Most over een nieuw soort woon situatie voor ongehuwde moe ders (ouders) met hun kind bracht de noodzaak aan het licht van een tussenfase tussen ver blijf In een tehuis en de veel later pas te realiseren eigen woongelegenheid. Om allerlei redenen kunnen deze moeders (ouders) moeilijk terecht in het ouderlijk huis. Het tehuis biedt echter geen oplossing, omdat men er de vrijheid en zelfstandig heid mist. En ook te weinig kans krijgt eigen te worden met het kind, dat men graag heeft, om dat men het als een levensvervul ling ziet. Een nieuwe stichting Leefklimaat probeert daarvoor de beschik king te krijgen over panden, waarvan kamers kunnen worden gehuurd van 150 tot 200 gulden, met gebruik van keuken e.d. en een mogelijkheid om voor het eigen kind te zorgen, eventueel voor dat van een ander, wanneer men eens weg wil. Het gaat om mensen voor wie moeilijk woon ruimte is te vinden, omdat hos pita's er niet veel heil in zien en de gemiddelde iiuren (nog) niet kunnen worden opgebracht. In Amsterdam is zulk een situatie al gecreëerd. Tot veler tevreden heid mag men uit deze repor tage afleiden, zodat de gedach ten uitgaan naar het stichten van meer van zulke gelegenheden. Zijdelings kwam ook ter sprake om overheidsgeld beschikbaar te stellen voor het scheppen van dit soort woongelegenheid ten behoe ve van werkende jongeren, zoals de overheid ook deelt in de kos ten voor het bouwen van speciale studentenbewoningen. We zagen ook nog Squares, het ballet van Hans van Manen, ge- insoir°erd door de schilderijen van Mondriaan. Het gaat om zeer «-■V-«*pVo®ld<» dans on gestileer de muziek van Satie. In deze dan«; van vierkanten ontwaart r.ppn verbeelding, maar al- loep beweging, eeen verbaal. lünen bori»nn'a,«> en ve~- kens de vertaling, gebruikt te genover een buitenlandse pop groep, inderdaad in de annale betekenis moeten nemen Dit was het enige nieuwe aspect in de be nadering van voor de hand lig gende onderwerpen, die zich voor ons gevoel voor meer humor le nen dan voor de nu blijkbaar zeer moeizaam bedachte. Ad Int. Eerste NOS- kiosk met oudjaar (Van onze radio- en t.v.-redaktie) HILVERSUM Op oudejaars avond, zondag 31 december, is de eerste uitzending van NOS-kiosk, het programma van Joop Gee- sink, waarmee oorspronkelijk op 1 oktober een begin zou worden gemaakt. De voorbereidingen ble ken echter te kort te zijn geweest, zodat de NOS akkoord ging met het door Geesink gevraagde uit stel. NOS-kiosk is ah ontspannend fa- m'ieprogramma een onderdeel van de NOS-zondagmiddaguitzen- ding, Ned. I 15.02 uur. Het wordt gepresenteerd door Ine ke Swanevelt. Antoine Bodar en Herman Wigbold. t do-r de A'- 'cic^'-we- men e tamelijk onbewogen bij. Onze vaste recensent gaf al eer der zijn oordeel over VPRO'; Gat van Nederland, dat we blij Maanreis in 24 landen op scherm GENèVE (AP) De European Broadcasting Union deelt mee. dat 29 televisie-omroepen in 21 landen in Europa en het gebied van de Middellandse Zee aan dacht gaan besteden aan de rei! van de Apollo-1». j Tot deze landen behoren zeJ Oost- .i.ropese, waaronder de Sov' jet Unie. In Brussel bevindt zic!( het controlepunt van de Eurovi sie. De EBU heeft haar hoofd kwartier te Genève. Van dezt stad uit wordt de aansluiting ven zorgd met de Oost-Europese inter vision.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2