Nadruk in toekomst op basisgemeenschappen Mgr. Simonis in Hasselt: KORTE METTEN Kerk en Wereld Anti-inflatieplan in Frankrijk verdedigd voor tv Man wandelt bank in. uit en weer in Beslag op inkomen Te Pas opgeheven FANFARE FOR EUROPE De Nederlanders in Londen PAGINA 14 LEIDSE COURANT V VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 - De redacteur van het Rhodcsi- sche katholieke weekblad „Moto", pater Albert Planger, is wegens „subversief gedrag" tot vijf maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf veroor deeld. De pater, die afkomstig is uit Zwitserland, wordt ervan beschuldigd als chefredacteur van het blad „Moto" verant woordelijk te zijn voor onge gronde aanklachten tegen de regering van Rhodesië. De autoriteiten zijn met name gevallen over het interview met de bisschop van Umtali, mgr. Donald Lamont. In dat vraaggesprek had de bisschop Rhodesische regering straft pater om kritiek onder meer verklaard, dat het een smet is op de zending van Christus om te spreken van bescherming van het christen dom en tegelijkertijd een ras sendiscriminatie te bedrijven met alle daaraan verbonden on rechtvaardigheden. Waarnemers in Salisbury ach ten het niet onwaarschijnlijk dat de regering van Ian Smith met het proces tegen pater Planger de Rhodesische bis schoppen wil waarschuwen voor kritische uitlatingen ten opzichte van de regering. De vorige directeur van Mam- bo-press, waar „Moto" wordt uitgegeven is in 1970 op grond van dezelfde klacht als nu te gen pater Planger is geuit, het land uitgewezen. „De kerk van Nederland is niet interessant. Die van Vlaanderen ook niet. Wel de kerk van Jezus Christus. Het gaat om de kerk van de toe komst". Dit betoogde de bis schop van Rotterdam, mgr. dr. A. Simonis op een bijeenkomst te Hasselt, waar hij voor de vereniging van Vlaamse aca demici ov.r de kerk van de toekomst sprak. Naar de mening van mgr. Si monis. weergegeven in de Ga zet van Antwerpen van giste ren is er in de kerk op dit ogenblik een uitzuiveringspro ces aan de gang: velen verla ten de kerk. „Maar terwijl de kwantiteit vermindert, gaat de kwaliteit stijgen. Dat is een hoopvol teken, temidden van de kritische verschijnselen en de gevaren, die de kerk be dreigen". „De toekomst wordt door men selijke daden ontworpen en verwezenlijkt", zo zei mgr. Si monis als antwoord op de pes simistische geluiden dat de toekomst er niet zo rooskleurig uitziet en dat men twijfelt aan het voortbestaan van de kerk. Voor mgr. Simonis zijn er re denen tot optimisme, aldus de Gazet van Antwerpen. „Die liggen niet in de afbrekende kritiek, de ontmytologisering van de bestaande werkelijk heid, het secularisme en de pseudo-oecumenische specula ties, maar in de toewijding van de basisgroepen van le ken, priesters en religieuzen". Op die basisgemeenschappen, de „gistdorpen", zoals mgr. Si monis ze in België noemde, zal de nadruk komen te liggerv Die zullen overal bestaan, ook in de grote steden. Wel zal er MGR. DR. A. J. SIMONIS naar de mening van mgr. Si monis een wereldstructuur voor de kerk noodzakelijk blij ven, al zal de indrukwekkende en machtige positie van de ker': meer en meer gaan ver dwijnen. Uit de discussie kwam daarna duidelijk naar voren dat mgr. Simonis inzake oecumene, ka- techese e.d. in duidelijke richt lijnen gelooft, al weet hij dat die hier en daar niet worden opgevolgd. „Dat is jammer, omdat dit schade toebrengt aan de waarachtige oecume ne". Hij beklemtoonde ook, dat het voor de katholieke kerk van belang is allereerst voor oecumene in de eigen kerk te zorgen en het eens moet wor den met de orthodoxe en angli caanse kerk. „De katholieke kerk kan niet te veel anticipe ren", aldus mgr. Simonis. Hoewel het Vaticaan de laatste tijd sterk de nadruk legt op de oecumene met de Oosterse kerken, blijken de contacten met de reformatorische chris tenen niet te worden verwaar loosd. Dezer dagen heeft kardi naal Jan Willebrar.ds, voorzit ter van het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid een driedaags bezoek gebracht aan de staf van de lutherse wereldbond in Genève. Tijdens dat officiële bezoek werd de kardinaal, vergezeld van enkele medewerkers, ver trouwd gemaakt met het werk en de doelstellingen van de lu therse wereldbond en de oecu- msrlsche samenwerking. Ook verden er gesprekken gevoerd over actuele theologische en praktische vraagstukken, waarbij het vooral ging om Kardinaal Willebrands sprak met Lutherse top een mogelijke katholiek-luther se samenwerking. Bij de gedachtenwisseling tus sen de staf van de wereldbond en de vertegenwoordigers van het Vaticaan ging men ook in op de verschillen in opvatting over het wezen van het kerke lijk ambt, het leergezag van de kerk alsook op de kerkelij ke structuurvragen. De lutherse wereldbond heeft over de leer al vijf jaar lang gesprekken gevoerd met het Vaticaan. Komend voorjaar zal de gezamenlijke werkgroep voor de katholiek-lutherse dia loog opnieuw samenkomen. In het kader van het theolo gisch gesprek tussen de kerken staat in Genève ook de ge meenschappelijke dialoog tus sen het Vaticaanse secreta riaat voor de eenheid, de gere formeerde wereldbond en de lutherse wereldbond op het programma. Vorig jaar hebben vertegenwoordigers van deze drie kerkgenootschappen in Straatsburg over de huwelijks leer en over het gemengde hu welijk gesproken. De Nederlandse, Duitse en Zwitserse Caritas hebben geza menlijk tweeduizend ton poot- aardappelen, ter waarde van een miljoen gulden naar Bang- la Desh gestuurd. Dezer dagen zullen deze aardappelen via de Bengaalse haven Chittagon naar hun plaats van bestem ming worden gebracht. Aan boord van het schip bevinden zich ook vijfhonderd ton ce ment, medische apparatuur en auto-onderdelen. 9 Zeer binnenkort zal een Va- tikaanse delegatie naar Kam psla vertrekken om de uitwij zing van missionarissen en an dere problemen tussen kerk en staat in Oeganda te bespreken. De delegatie staat onder lei ding van mgr. William Carew, een ervaren diplomaat die een doorslaggevende rol heeft ge speeld bij het aangaan van di plomatieke betrekkingen tus sen Bangla Desh en de H. Stoel. Het hoofdbestuur van de ge reformeerde bond in de Neder lands hervormde kerk heeft prof. dr. C. Graafland, be noemd tot bijzonder hoogleraar in de faculteit der godgeleerd- heid van de rijksuniversiteit Utrecht. Hij gaat onderwijs geven in de gereformeerde god geleerdheid. Hij heeft gisteren zijn ambt aanvaard en hield zijn inaugurele rede onder de titel: „De continuïteit en ac tualiteit van de gereformeerde theologie". De voorzitter van de Ita liaanse afdeling van de katho lieke vredesbeweging Pax Christie, mgr. Luigi Bettazzi, heeft in een openlijke verkla ring de nieuwe wet op dienst weigering als discriminerend gekenschetst. De nieuwe wet stelt namelijk dat zij die op gewetensgronden dienst weige ren op vervangende dienst plicht moeten rekenen die acht maanden langer duurt dan de normale militaire dienst. beeld van de Zwarte Madonna van Tschenstochau wordt in middels al enkele maanden op een vrachtwagen door alle ka tholieke parochies van Polen gereden. In 1966 heeft men een dergelijke tocht ook georgani seerd, maar die werd toen door de politie verboden. De zusters die het beeld begelei den werd met klem een herha ling van een dergelijke „de monstratie" verboden. Op het ogenblik ondervindt men ech ter geen enkele hinder van staatswege. De politie heeft zich nog niet laten zien. KARINAAL WILLEBRANDS Organisaties uit ontwikkelings landen lid van Cidse Op de commissievergadering van de internationale werkge meenschap voor sociaal-econo mische ontwikkeling (Cidse), die vandaag en morgen in Rome wordt gehouden, staat de opname van nationale ker kelijke ontwikkelingsorganisa ties uit Ecuador, Thailand en Spanje, centraal. Het is voor het eerst dat dergelijke organi saties uit ontwikkelingslanden in de kring van Cidse-leden worden opgenomen. De leiding van de vergadering is in handen van de huidige Cidse-voorzitter, Hans Peter Merz. De commissie zal zich ook beraden over de uitwer king van de besluiten die geno men zijn tijdens de vorig jaar in het Belgische Blankenberge gehouden internationale Cidse- congres. Een verbetering van de prakti sche samenv erking wil Cidse vooral bereiken door het werk van kleinere hulporganisaties via informatie en coördinatie te verlichten. Cidse heeft in het afgelopen jaar de beschikking gehad over een bedrag van ongeveer honderdzeventig miljoen gul den. Het centrale secretariaat van Cidse in Brussel heeft in middels al meer dan vijftigdui zend projecten geregistreerd. Van onze correspondent L. Kleyn PARIJS Twee ministers heb ben het Franse anti-inflatieplan van de regering voor de televi sie verdedigd: eerste minister Messmer en de minister van fi nanciën Giscard d'Estaing. „Het gaat in Frankrijk goed", zei Messmer. „Er Is weinig werkloosheid en de uitvoer haalt recordcijfers, maar sedert een jaar stijgen de prijzen voor al de levensmiddelen en dat voelt de huisvrouw iedere dag In haar beurs. Alle Europese landen lijden aan hetzelfde eu vel, doch dat mag voor ons geen reden z'jn om niets te doen. Dat wij in september ]1. een begroting hebben ingediend die in evenwicht is, is niet vol doende. Derhalve ons anti-infla tieplan". De BTW-belasting is voor indus- trieprodukten verlaagd van 23 tot 20 procent met ingang van 1 januari. Voor levensmiddelen is de BTW teruggebracht van 7,5 tot 6 procent en voor rundvlees is tot 1 augustus van het vol gend jaar de btw in zijn geheel afgeschaft zodat de prijs van de biefstuk moet dalen met 7 pet. De regering zal er op toezien dat de verbruikers inderdaad van deze verlaging profiteren. De prijzen van artikelen die niet onderhevig zijn aan verla ging van de tva zullen op het zelfde peil worden gehandhaafd. De rente op geld, belegd op spaarbankboekjes en bij de ban ken zal worden verhoogd. Het krediet is beperkt zodat de ban ken minder scheutig kunnen zijn met het verlenen van lenin gen. Al deze maatregelen zou den weinig effect hebben wan neer niet een eind werd ge maakt aan de wadloop tussen lonen en prijzen. De lonen, noch de prijzen mogen teveel stijgen. In 1973 mogen de prijzen niet meer dan met 4 pet omhoog gaan; de lonen met niet meer dan 7 pet. De eerste indrukken bij de vakbe weging zijn slecht. De drie voornaamste vakcentrales heb ben 'aten weten dat zij het blok keren van de lonen niet zullen aanvaarden. BRUSSEL (ANP) De politie van het Belgische Verviers heeft een man gearresteerd die door een ruit in te slaan het kantoor van de bank van Brussl was binnengedrongen. De man. een 27-jarige Spanjaard, liet zich zonder verzet door de politie inrekenen. Tot de stomme verbazing van de agenten kwam tijdens de ondervraging van de man aan het licht dat hij veel eerder op de avond ook al die zelfde bank was binnengedron gen. Hij had toen een bedrag van omgerekend ongeveer 350 gulden meegenomen en was daarvan in enkele café's de bloe metjes buiten gaan zetten. Toen het geld op was, was de man teruggegaan naar de bank „om nieuw te halen". AMSTERDAM (ANP) De voorzitter van de Neder landse Middenstandspartij, de heer A. W. te Pas, die bij de de Tweede Kamer verloor en de laatste verkiezingen zijn zetel in secretaris van deze partij, de heer H. Kamping, hebben het door hen tegen NMP-penning- meester M. P. W. Dessing aan gespannen kort geding op for mele gronden gewonnen. De president van de Amsterdam se rechtbank heeft gisteren bij vonnis het door de heer Dessing gelegde excutoriaal beslag op het inkomen en de goederen van de beide andere bestuursle den opgeheven. Minister Stuyt: Hartchirurgie moet snel uitbreiden PEN HAG (ANP) Minister Stuyt van Volksgezondheid heeft gisteren de Gezondheidsraad ge vraagd hem liefst binnen maand een nadere uitwerking en concretisering te geven van de voorstellen van de commis- sie-Nieveen, ten aanzien van de uitbouw van de hartchirurgie in de academische ziekenhuizen in Amsterdam, Utrecht, Leiden, Groningen, Rotterdam en Nij megen. De minister heeft tevens een be roep gedaan op de leden van de commissie-Nieveen en andere deskundigen uit de nu function- rende centra voor hartchirurgie „waar mogelijk bij de uitbrei ding het in ons land aanwezige potentieel aan deskundigen in te schakelen".- 5? In Christie's, het beroemde vei linghuis in Londen, zal van 4 t/m 11 januari 1973 een tentoon stelling worden gehouden, waar op schilderijen en andere kunst werken ter waarde van 20 mil joen te zien zullen zijn. Deze tentoonstelling vindt plaats als onderdeel van de feestelijkhe den ter gelegenheid van Enge- lands toetreden tot de EEG. De tentoonstelling „De Britse Kunstmarkt - Ter Ere van de Tien" geheten, wordt georgani seerd door de Britse Vereniging van Antiquairs, de Vereniging van Londense Kunsthandelaren, Christie's en Sotheby's, de ande re Londense kunstveiling van wereldfaam. De tentoongestelde kunstwerken zullen een repre sentatief beeld geven van de 6 lidstaten van de EEG en de 4 Kind dood door vergiftige vis BRUSSEL (ANP) Een jongetje van vier maanden uit St. Stevens Woluwe (bij Brussel) is gestor ven na het eten van bedorven vis. De moeder van het kind en haar U-jarige dochter zijn opge nomen in een ziekenhuis. De visventer die de vis verkocht heeft is gearresteerd. De visventer strekte zijn werkter rein uit over een gebied tussen Leuven en Brussel. Onmiddel lijk nadat het overlijden van de baby bekend werd zette de rijkswacht luidsprekerwagens in vier gemeenten in om de bevol king te waarschuwen eventuele vis die ze van deze venter ge kocht had weg te gooien. De rijkswacht begon ook een aktie om de visboer zelf op te sporen. De man werd tenslotte ontdekt op de snelweg van Brussel naar Oostende. toekomstige leden. Het is de eerste keer dat alle le den van beide verenigingen sa men met de twee veilinghuizen een tentoonstelling hebben geor ganiseerd. Dit zal de kostbaar ste tentoonstelling zijn die ooit door Christie's is gehouden, en zal zelfs diens expositie t.g.v. het 200-jarig bestaan van dit veilinghuis van zes jaar geleden overtreffen. Tom en Marie Ann Het boze jaar van de kabouter I III f J0HG€HEEP7£m/ (Z/ree mwd ACH-/ /H weer HEF vz£v<rmr? z&y&p. HET <7 mts JavMtel e/y aesnFpqsf>imifw \pe «F 77JD /hup Dan7$fA'£cr£/s tS&A Y M.' Emeueaeev ME W /yer OPW</£) WOP/SET [//EfWPOE. pei/t/z/Yc,h H j I W 1^—r— De catalogus, die speciaal door Sotheby's Publications zal wor den uitgegeven, bevat een. arti kel over de geschiedenis van de Londense kunsthandel en zijn belangrijke rol als het centrum van de internationale kunst markt. Een tentoonstelling waarin de ge schiedenis van de Nederlanders in Londen sinds de komst van de Protestantse vluchtlingen in de 16e eeuw wordt nagegaan, zal eveneens onderdeel uitmaken van de feestelijkheden in Lon den. De tentoonstelling „Te Dutch in London" zal van 3 tot 25 februa ri in het London Museum wor den gehouden. Centraal staat de Nederlandse Kerk in Austin Friars, het middelpunt van de Nederlandse Gemeenschap in Londen sinds Koning Edward VI in 1550 de Protestantse vluch telingen toestond de kerk te ge bruiken. De originele akte, zil verwerk uit de kerk, foto's en aquarellen zullen op de tentoon stelling te zien zijn. Nederlands betrokkenheid bij fi nanciën, handel, ambachten, in dustrieën, en techniek van onge veer het midden van de 16e eeuw tot het begin van de 19e| eeuw wordt geïllustreerd aan de hand van gravures, kantwerkj en andere stoffen, wereldbollen, kaarten, wetenschappelijke in-; strumenten, tapijten, klokken enj meubelen. De tentoonstelling zal de invloedi van Nederlandse ontwerpen la-j ten zien op architectuur e beeldhouwkunst, evenals de- meubelkunst en vestigt tevens de aandacht op het werk van in Londen gewoond hebbende Nw derlandse kunstschilders. Het Londense Museum is gehuisj vest in Kensington Palace, dat Sir Christopher Wren aan het einde van de 17e eeuw voor Will lem III bouwde.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14