Eio O Jm Verzekerings maatschappijen moeten 140 miljoen betalen Tegen Kerstmis 15.000 reizigers per trein naar de wintersport Boek van de maand: Nieuwformulier aangifte AOW premiebetaling Tot 13 januari 10,- Na stormramp I°°rlLbr De door de verzekering in de sec- voorde slanke lijn Anne Vondeling nieuwe voorzitter Tweede Kamer Als het buiten regent schijnt binnen tóch de zon. Inde droogautomaat vanErres! (zolang de voorraad strekt) daarna 17,50 J RAND- KRANT VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) De Nederlandse schadeverzekerings maatschappijen zullen volgens een voorlopige raming 140 miljoen gulden uitkeren voor de schade die de storm in de nacht van 12 op 13 november heeft aangericht. De omvangrijkste schadevergoe- nenvaartschepen en pleziervaar- dingen zullen worden uitgekeerd tuigen. in de sector uitgebreide geva- Voor schade aan werken in aan- renverzekeringen en stormscha- bouw, zowel waterstaatswerken deverzekeringen. Hierbij gaat als „droge" bouwwerken zal het om een bedrag van 100 mil- naar schatting 5 miljoen gulden joen gulden. De verzekeringen worden uitbetaald. tor kassen en gewassen gedekte trekking op boerderijen, woon huizen, flatgebouwen, winkelbe drijven en industriële com plexen. Een van de verzekeraars had uit de stortvloed van schademeldin- gen na de storm geconcludeerd dat er in het noorden van het land vrijwel geen huis of ge bouw onaangetast was gebleverh In de sector transportverzekering zullen de schadeverzekeraars waarschijnlijk rond 20 miljoen gulden uitkeren. Bovenaan de schade wordt geraamd op 8 mil joen gulden. Ook heeft de storm aanzienlijke schade aangericht in recreatieparken. De schade aan caravans, die wordt gedekt beloopt rond 4 miljoen gulden. De schade aan „all risk" verze kerde auto's wordt geschat op enkele miljoenen guldens, ter wijl de glasschade buiten de land- en tuinbouw in de hon derdduizenden guldens loopt. lijst van objecten die in deze vei"band met de stormramp hebben de verzekeringsmaat schappijen ongeveer honderd duizend schademeldingen bin nengekregen. Om deze stroom te verwerken hebben de schade- en expertisemaatschappijen met extra personeel moeten werken. SPECIAAL-SINAS tijdelijk van 106 voor ■zetel het gebeuren Nu mr. Van Thiel Kamervoorzitter-af is hangt diens getekende portret naast de portretten van alle overige oud-voorzitters in de gang van het gebouw van de Tweede Kamer. Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG Dr. A. Vondeling Is gis termiddag aan de koningin voorgedra gen als voorzitter van de Tweede Ka mer, in welke functie hij mr. Van Thiel opvolgt. Vondeling kreeg 116 van de 139 stemmen. Op de voordracht kwamen verder voor: A. Weyters (KVP), die eerste vice-voorzitter wordt, en mr. F. Portheine (VVD), tweede vice-voorzitter. De uitslag van de stemming voor het voorzitter- Aan het begin van de zitting werd gisteren een groot aantal Kamer- schap was als volgt: Vondeling 116 stemmen, leden geïnstalleerd. Onder hen ook premier Biesheuvel, die op deze Franssen (PvdA) 16, Van Lier (PvdA) 2, Aan- foto de eed aflegt. Mr. Biesheuvel zal gedurende drie maanden tjes (AR) 1, Brouwer (KVP) 1 en blanco 3. want dat is het maximum voor een dergelijke combinatie van func- Nadat minister Geertsema (Binnenlandse Za- ties zowel demissionair premier zijn als fractievoorzitter van de ken) gistermorgen namens de koningin de ARP. verenigde vergadering van de Staten-Generaal had geopend, werden gistermiddag 140 nieuwe Tweede Kamerleden beëdigd. Onder hen be vonden zich de ministers Biesheuvel, Boersma en Boertien van de ARP en Nelissen van de KVP. Ook de staatssecretarissen Westerterp en Van der Stee hebben een benoeming tot Kamerlid aanvaard. Volgens de reglementen hebben ministers en staatssecretarissen die tot Kamerlid zijn be noemd drie maanden de tijd om een keuze te doen. In die tijd kunnen zij als minister (staatssecretaris) en als Kamerlid optreden. De eveneens tot Kamerlid gekozen ministers Lardinois (KVP), Van Agt (KVP), Geertsema (WD) en De Koster (VVD), alsmede de staatssecretarissen Vonhoff en Rietkerk (VVD), Kruisinga en Scholten (CHU) hadden hun geloofsbrieven niet ingezonden en houden daardoor hun benoeming tot Kamerlid in be raad. UTRECHT (ANP) Tegen de Kerstdagen gaan erica 15.000 Nederlanders met speciale reis- bureautreinen en „gewone" trei nen naar de wintersport. De dag. grootste drukte concentreert Reizigers zich op 22 en 23 december. Oos tenrijk is het meest in trek. De capaciteit van zit-, slaap- en ligrijtuigen in alle treinen naar het buitenland is volgens de NS op 22 december geheel volge boekt. Reizigers naar Engeland moeten rekening houden met het feit dat de Britse spoorwegen op 25 december vrijwel geen interci ty treinen laten rijden. Eerste Kerstdag is voor de Britse spoorwegen altijd een slappe Engeland met de nachtboot van 24 op 25 decem ber kunnen niet verder dan Londen—Liverpoolstreet station. Ingeschreven bagage wordt die dag slechts tot Harwich ver voerd. De dagboot naar en van Engeland vaart niet op 25 de cember. de nachtboot vaart in de nacht van 25 op 26 evenmin (in beide richtingen). Zeker vijf personen zijn gisteren om het leven gekomen en twintig gewond, toen gisteren in Jaerna op 50 km ten zuiden van het Zweedse Stockholm een expressetrein tegen een forensentrein botste. Als moge lijke oorzaak wordt een verkeerde wisselstand genoemd. Op de foto een beeld van de ravage. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het ministerie van Financiën is van plan een nieuw formulier te ontwerpen voor het aanvragen van teruggave van te veel betaalde aow/aww-premie. Het formulier wordt nodig als vol gend jaar het inkomen van een gehuwde vrouw voor de fiscus wordt verzelfstandigd. Voor de aow-premieheffing geldt deze ver zelfstandiging namelijk niet. Thans is de situatie nog, dat de inkomens van de echtelieden voor de fiscus moeten worden samengevoegd, waarna de man een belasting aanslag krijgt. Op het aangifteformulieer kan meteen de ingehou den premie worden vermeld en er zal teruggave plaats vinden, als echtelieden meer premie hebben betaald dan maximaal nodig is. Zo'n situatie kan zich voordoen als het inkomen van man en vrouw tezamen hoger is dan de premiegrens. In de nieuwe situatie na 1 januari wordt de vrouw voor de belasting dienst zelfstapdig. Als zij een inkomen heeft beneden 25.000 cn haar man eveneens, dan behoeft geen van beiden nog een belasting aangifteformulier Ln te vullen. De inhouding van de loonbelasting is dan afdoende. Het kan dan echter voorkomen, dat het gezamenlijke inkomen boven de premiegrens ligt en dat man en vrouw tezamen dus teveel aow- premie hebben betaald. In die situatie kan geen belastingaangifte formulier meer worden ingevuld. Vandaar dat een nieuw formulier moet worden uitgedacht. Overigens maakt de belastingdienst hiermee geen grote haast, aange zien dergelijke aanvragen voor premierestitutie toch pas in het eer ste kwartaal van 1974 kunnen worden ingediend. Palingoproer in de Jordaan. Juliana wordt gekroond. Provo-rellen rond het Lieverdje. De heer Luns scheurt zijn broek. Springvloed in Zeeland. De meest spannende, schokkende en curieuze momenten uit ons lieve leven van de laatste 100 jaar, op heterdaad betrapt door de vaderlandse persfotografen. U ziet ze allemaal in het nieuwste Boek van de Maand. Een buitengewoon boek zonder dorre jaartallen of schoolse feiten. Maar met 472 gevoelige-en soms kleurige-platen. Verdeeld over 224 pagina's van 19 bij 28 cm. Dit unieke kijkboek is uitgegeven ter gelegenheid van het 40-jarige bestaan van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten. Tijdelijk kost het slechts een tientje. Als u vandaag naar uw boekhandelaar gaat, kunt u waarschijnlijk nog nét een exemplaar bemachtigen. Controle op Rechtervoet aan linkerbeen Boeings in VS WASHINGTON (RTR) De T0K,° <Ap) C.hh*" (ADVERTENTIE) Een Erres droger blaast uw wasgoed met een zomerwarme bries in record- tijd droog. U hoeft het niet meer te laten nadrogen aan de waslijn. Het goed kan zó in de kast of ge streken worden. Er zijn 2 Erres drogers: 1 voor 2Vt kg en 1 voor 4 ko drooggewogen wasgoed. Meer weten? Dan n briefkaartje naar: Erres Nederland B.V. Postbus 1481, afd. D., Rotterdam. Leeuwarder stemhokje niet geheim Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG De voorzit ter van de commissie voor de geloofsbrieven uit de Tweede Kamer, de so cialist drs. Franssen, ver telde gistermiddag in de Tweede Kamer, dat het stemmen In een Leeuwar der stembureau niet ge heim genoeg is geweest. „Omstreeks 13.00 uur op 29 november klaagde een kiezer dat hij van de eer ste verdieping van een te genovergelegen huis in de stemhokjes kon kijken", aldus de heer Franssen. Het stembureau erkende dat dit mogelijk was als men er erg zijn best voor deed en verhielp dit euvel door het ophangen van een gordijn. De heer Franssen vertelde dat de klager overigens al sinds half negen wist dat deze inkijk mogelijk was, maar urenlang ge wacht had alvorens er bij het stembureau de aan dacht op te vestigen. Stemmachines in Eist en Leiderdorp on het rouwhaar Van onze parlementaire re dactie DFN HAAG De Tweede Kamercommissie, die de processen-verbaal van de stembureaus heeft onder zocht, heeft haar bezorgd heid uitgesproken over het feit dat de gebruikte stemmachines bij de ver kiezingen niet steeds be trouwbaar genoeg zijn. Met name in Eist bleek de stemmachine geen juiste berekeningen van het aantal stemmen te heb ben gegeven. Ook in Lei derdorp hebben zich bij het gebruik van de stern- machine storingen voor gedaan. De Kamercom missie vindt dat vooral zo erg omdat bij stemmachi nes herstel van telfouten door middel van hertel ling niet mogelijk lijkt. De Tweede Kamer heeft de regering verzocht op kor te termlln te onderzoeken op welke wijze betere ga ranties kunnen worden verkregen voor de be trouwbaarheid van stem machines. Amerikaanse rijksluchtvaart dienst heeft controle van ruim de helft van de Boeing 727 lijn- vliegtulgen met straalaandrij ving in dienst van Amerikaanse luchtmaatschappijen gelast, om dat er iets met het landingsge stel aan de hand zou kunnen zijn. Volgens een zegsman van de dienst gaat het om 526 van de meer dan 900 Boeing-727's. In de laatste twee jaar waren cor- rosiescheuren in het landingsge stel van deze toestellen oorzaak j van vijf ongelukken. Niemand j 1 liep daarbij overigens letsel op. boerenvrouw, die bij 'n trein ongeluk op 10 januari beide voeten had verloren, kan weer lopen. Men is erin geslaagd haar rechtervoet te hechten aan het linkerbeen, dit wus rechts niet mogelijk. Het rechterbeen was haast geheel verbrijzeld. Erres droogautomaten: Het rechterbeen werd in augustus reeds vanaf f 449,-(bruto adviesprijs), vervangen door een kunstlede maat. De vrouw heeft al veel loopoefeningen achter de rug en zij en de artsen zijn tevreden. De nieuwe linkervoet kan goed bewegen en de voetzooi rea geert op hoogteverschillen, warmte en kou. Uw droogproblemen zijn de wereld uit met Christenen in Israël attent op „kerst bommen" JERUZALEM (UPI) De Is raëlische politie heeft de chris tenen in Israël gewaarschuwd voorzichtig te zijn met kcstpol - ketten die zij uit het buitenland toegestuurd krijgen. De politie vreest dat extremistische Ara bieren van de gelegenheid ge bruik maken om bommen te sturen. Te laat ln Iran gaat men iets aan ge- boortenregeling doen, onder andere door middel van voorlichtingsdagen. Voor de -• man die 360 kinderen, klein- kinderen en achterkleinkin- m deren heeft is dit wel wat aan de late kant. Dat is Mennat-Ali, de oudste man van het land. Hij telt 130 ja- ren. Het dagblad Ettclaat Z meldt over hem. dat hij 18 2 maal is getrouwd en dat zijn laatste vrouw, die 122 jaar Z was toen ze met hem trouw de, hem nog vier kinderen heeft geschonken. Hij is boer, drinkt en rookt niet, maakt zo nu en dan nog een ritje te paard en leeft voor namelijk van melkprodukten. 7 In de krant stond nog een foto van de 130-jarige, samen met zijn oudste en zijn jong- ste vrouw en een aantal van zijn kinderen. „Ik kreeg de hele familie er van zijn Ie- ven niet in een keer op", meldt de fotograaf in het on- derschrijt Vernieuwing Op de franse lagere scholen behoeft niet langer meer te worden geschreven met de bekende pennen die men moet dopen in inktpotjes. De leerlingen mogen nu balpunt- pennen of viltstiften gaan ge bruiken. als er maar lees baar mee wordt geschreven. Nog een stukje goed nieuws: onderwijzers mogen geen strafregels meer geven. Controverse r Als u zich wel eens afvraagt waarover zoal ln gemeente- - raden wordt gesproken, hier een onthullend voorbeeld. De l gemeenteraad van Wierden heeft het gepresteerd 4ft uur - te praten over een controver- se tussen burgemeester mr. Maaldrink en wethouder Bloemendaal. Directe aanlei- ding was een brief van de burgemeester aan de ge meenteraad, waarin de wet houder ervan beschuldigd werd aangeschotente zijn geweest na de jaarlijkse Sint Maartensmarkt. Het gepraqL concentreerde zich uiteinde lijk op de weigering van d£ burgemeester om de kilome terdeclaratie van de wethou der te tekenen, omdat hif vindt dat Bloemendaal teveel rijdt. Resultaat: na uur gekrakeel was er nog steeds geen oplossing. De burge meester zei de zaak nog eens te zullen bekijken. Weer vol op praatstof voor een vol gende vergadering. Heupen Het instituut voor vermage- ringsprohlemen In Bonn heeft onthuld, dat de West- duitse mannen graag vrou wen hebben met vlezige heu pen. De ironie is, dat de vrouwen zelf er niet gelukkig mee zijn. Liefdesdrank Een onderneming in de Brazi liaanse havenstad Recife heejt bekend gemaakt, dat zij drie ton haaievinnvn heejt verkocht aan Hongkong, waar er een „opwekkende liefdesdrank" van wordt ge maakt, speciaal bestemd voor oudere mensen. De naam van de firma In Hong kong werd niet bekend ge maakt, maar wel werd ge zegd. dat do Aziatische maatschappij do formule van de liefdesdrank „zeer streng bewaakt". Duurste suite I vu i-roof aantal mem en kamt elke dag kijken naar Holi- liday Inn te üaithersburg in Maryland, die de duurste suite hee/t van alle hotels ter wereld. Voor ruim 4300 gul den per nacht krijgt men de beschikking over een appar tement van drie slaapka mers, vier baden, waaronder een Romeins, en een «au* naïnstallatie. Het Interieur Iwcjt ruim 600.000 gulden ga- bost. In een van de vertrek ken ligt een oosters tapijt van ongeveer 120.000 gulden en er staat een reus van een bureau dat ruim 160.000 gul den heeft gekost. De huurder staat ook een luxe auto ter beschikking. Veel huurders Dat niet. Maar er komen zo veel (betalende) bezoekers om al dat fraais te bekij ken, dat de eigenaar daar niet om treurt. Tussen haak jes, men kan in het hotel ook goedkoper terecht. Er zijn al hamers van 60 gulden. Tuinliefde Het buis van een Engelsman mag dan zijn castle zijn, dat geldt niet ah hizijn tuin ge- hruikt om zijn vrouw het bof te maken. Walter Worts (39) en zifn vrouw Joyce (33) moesten zich voor de rechter verantwoorden omdat til op het grasveld aan het stoeien waren geweest voor de ogen van de twee jonge hinderen van de huren Worts verde digde zich tegen de beschuldi ging van onfatsoenlijk ge drag met te zeggen: „Ik houd van mijn vrouw en ik zie niet in waarom wij dit el kaar niet mogen laten mer ken". De officier betoogde, dat een Engelsman in zijn huis mag doen wat hlwit, maar dat het voor zijn huren niet noodzakelijk moet zijn een schutting op te richten om niet te hoeven zien wat hij doet. Worts kreeg een boete van 400 gulden Zijn vrouw werd vrij gespreken Mp- voorwaarde dat zij bet niet meer opnieuw zou doen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11