ELKA: halve eeuw kistenmaker voor agrarisch bedrijf Investeringsplan voor Noordwijk Ambitieus investerings programma Zoeterwoude Sint-Nicolaas onthult een koper-plastiek streeknieuws Leidse agenda Beperkte bijdrage van Zoeterwoiide aan vervoersplan Obrechthof wordt opgeknapt Warmondse raad gaat begroten Nieuw „Elisabeth" krijgt 20 min.dienst met Leiden Theater agenda Leidse bioscopen Nieuwe verwarming voor kleuterschool PAGINA 4 WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT L1SSE De Lierse Kistenfabriek „ELKA" bestaat vrijdag 15 de cember een halve eeuw. Don derdag 14 december viert het bedrijf feest met het personeel en vrijdag 15 wordt van 16.00 tot 17.30 in Treslong in Hillegom een receptie voor relaties ge houden. De „ELKA", die zich voor de oor log, maar nog sterker na de oorlog, stormachtig ontwikkelde, Het sterk expansieve bedrijf, werd in 1922 gesticht door de heer Hugo P. Zwetsloot. Hij be gon met 2 man vast personeel in de Kapelstraat en haalde het eerste jaar al een productie van 50.000 bollenkisten. De sterk groeiende productie bracht met zich mee, dat de „ELKA" moest verhuizen naar een grote re fabriek, die men kon vinden aan de Grachtweg. ZOETERWOUDE Het ziet er naar uit dat de gemeente voor 1974 geen bijdrage meer zal verlenen in de kosten van de uit te voeren werkzaamheden aan het verkeers- en vervoersplan voor de Leidse agglomeratie. De commissie voor de financiën heeft als haar mening uitgespro ken, dat de financiële kon-se- kwenties (een jaarlijkse bijdra ge van 7.300 voor de jaren 1971, 1972 en 1973) moet worden aanvaard. Daarbij wordt echter uitdrukkelijk uitgesproken be slist geen verhoging of aanvul ling aanvaardbaar te achten, ook al wordt deze pas in 1974 betaald. In haar overwegingen betrok de commissie nadrukkelijk dat bij het verzoek tot deelname duide lijk was gesteld dat de kosten onder andere voor de gemeente Zoeterwoude gering zouden zijn. Wel wordt geadviseerd ambtelij ke medewerking te verlenen. B. en W. hebben dit advies overge nomen en stellen de raad voor naast de reeds toegekende bij dragen geen verdere financiële steun te verlenen. waarin op dit ogenblik 100 man werk vinden ondanks dat zeer veel geautomatiseerd en geme chaniseerd vervaardigd wordt, heeft zijn uitgroei o.m. ook te danken aan het feit. dat men zich niet alleen beperkte tot het bollenvak. Tegenwoordig maakt de productie van fust voor de bollenbedrijven ongeveer 40% van het totaal uit. Een belang rijk artikel is altijd nog de „gaasbak" gebleven, die de houten stelling in de ouderwetse bollenschuren verving. De kwa liteit van die bakken is altijd bijzonder goed geweest. Er zijn bedrijven, die al meer dan 30 jaar met dezelfde bakken wer ken en bij elke boedelveiling kan men een partij bakken tref fen, die uit de eerste productie periode stammen. Het plastic is de laatste jaren wel een concurrent van betekenis geworden, maar hout zal in be paalde sectoren van bedrijf toch wel altijd onvervangbaar blij- agrarisch bedrijf Directeur Zwetsloot in zijn kistenfabriek aan de Grachtweg ven als fustmateriaal omdat het Met het bedrijf jubileert ook ad- de eigenschap heeft vocht te ab- junct-directeur P. J. van der sorberen. Dat is vooral in het Berg uit Noordwijkerhout mee. ng. Naast de huidige directeur H. P. J. Zwetsloot, is hij in het bij zonder verantwoordelijk voor de verkoop. Als 29-jarige jongeman kwam hij 25 jaar geleden het bedrijf binnen en ging hij n trekkend op een fiets zijn i deel leveren in de groei van bedrijf. Drainage rond kerk Ter Aar TER AAR De grond rond de hervormde kerk krijgt een drai nage. De gemeente zal de helft van de kosten 6.750,-) voor haar rekening nemen. Althans wanneer de raad daar a.s. vrij dag mee accoord gaat. De drai nage is noodzakelijk, daar de kerk duidelijke verzakkingsver schijnselen vertoont. Hoewel de kerk op de lijst van Monumen tenzorg voorkomt, is deze in stantie vanwege de beperkte geldmiddelen niet in staat een subsidie te verstrekken. ALPHEN AAN DEN RIJN Personeel van de Plantsoenen dienst is reeds enkele weken bezig de toezegging van de di rectie van Gemeentewerken aan de bewoners van de Obrechthof waar te maken. Nadat de verarmde beplanting op verschillende plaatsen met win tergroene planten en boompjes is aangevuld en de grond is los gemaakt - deze was door de zandverstuivingen gedurende de zomermaanden geheel verzand - is men thans begonnen met het reconstrueren van de speel- Ook de aardehopen (lees: bagger- plaats voor de kinderen. Langs hopen) 1 et dat de kinderen met hun fietsjes komen te vallen en op de paal tjes terecht komen is niet on denkbaar. paden worden aansluitend paaltjes geslagen. De ouders zijn daarover nog niet zo best te spreken. Het gevaar namelijk, WARMOND De raad van Warmond gaat zich vrijdagavond en dinsdag 19 december bezig houden met de gemeentebegroting 1973. Na de installatie van de heer P. J. Huis als raadslid worden er alge mene beschouwingen gehouden op de begroting, die een tekort ver toont van bijna 84.000 gulden, en op de verhoging van een aantal gemeentelijke belastingen. De watertarieven gaan met 5 cent per kub. meter omhoog en bij oververbruik met 10 cent per kub. meter. Dat gaat de gemeente volgend jaar 15.700,25 meer opbrengen. Ook de straatbelasting, rioolbelasting, reinigingsrechten, hondenbelas ting, enkele gemeentelijke leges, v.oonforensenbelasting, opcenten personele belasting en de haven- en kadegelden gaan omhoog. In de raad van dinsdag 19 december komt verder aan de orde de sub sidieregeling jeugd- en jongerenwerk en het zandwinningsproject in de Zwanburgerpolder. Centrum de Vaart te Hilversum toont tot eind deze maand gra fiek van Hélène Keil. Tot 11 ja nuari wordt er tevens een groepstentoonstelling van Gooise grafici gehouden. kan men nog steeds moeilijk waarderen. Alleen bij heel mooi langdurig droog weer kunnen de kinderen er op en bij spelen en dan bestaat het ge vaar weer, dat de hele omge ving onderstuift. Het actiecomité blijft echter attent en wacht de toegezegde verbeteringen af. Op de foto: personeel van de plantsoenendienst bezig met het inslaan van de paaltjes langs de paden. NOORDWIJK Het college van twee basis- en twee kleuter- B. en W. van Noordwijk heeft scholen in Boerenburg (raming voor de naaste toekomst een in- 2.600.000,-), een openbare kleu- vesteringsplan vastgesteld. In- terschool, uitbreiding van de vesteringen waarvan de lasten Finse school, herstel van de 45 geheel of grotendeels ten laste woningen van de bouwvereniging van de algemene dienst komen „St.-Jeroen", gymnastieklokaal zijn: de aula op de algemene Chr. Koningschool dienstencen- begraafplaats, de aanleg van de trum Noordwijk aan Zee, res- parallel-boulevard, de verbete- tauratie van de panden Voor- ring van de komriolen, de ver- straat 19/20. betering van de Koningin Wil- helmina Boulevard, het aan-Investeringen voor bijzondere brengen van verkeerslichtinstal- voorzieningen zijn: de verlen- laties 100.000,-), modernise- ging van de Van de Mortel- ring van het aanschaf van ma- straat (raming 100.000,-), de teriaal, de aanleg van riolering uitbreiding van het politiebu- in het Langeveld, reconstructies reau (raming 675.000,-), de van de Hoofdstraat, verbetering aanleg van een zwembad (ra- van de straatverlichting, asfal- ming 4.697.000,-) verbetering tering van de Nieuwe Offem- van de krusing Herenweg- weg, doortrekking van De La Zwarteweg en de verlichting Bassecour Caanstraat, sportac- van de Lageweg. commodaties, reconstructie Sint Jeroensweg-Hoek Boerenburger- weg, verbinding Beeklaan-Wete- ringkade, reconstructie Lijn- baanweg en verlichtingsaangele genheden. Verder zijn er de volgende inves teringen, waarbij moet worden gezorgd voor de financierings middelen en waarvoor geen of nagenoeg geen lasten op de al gemene dienst drukken: restau ratie van de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen (raming voor 1973 en 1974 in totaal 291.113,-) LEIDSCHENDAM Zater dag 9 december zal de be kende Leidschendamse groep „Galaxis" optreden in het ontmoetingscentrum „Sater" aan de Koningin Julianaweg. Galaxis gaat binnenkort de eerste elpee maken en maakt in januari een toemee van zeven dagen door Enge land. Reden genoeg voor veel jongeren om zaterdag naar „Sater" te komen! SASSENHEIM Een inwo ner van Sassenheim is gis ternacht met zijn auto ge slipt bij de afrit Klinkenber- ger-viaduct. De wagen sloeg over de kop en werd totaal vernield. De Sassenheimer liep geen letsel op, hij kon zichzelf uit het wrak bevrij den. cI^Mv sS^vs i LEIDEN Het nieuwe St. Elisa- beth-ziekenhuis zal met ingang van 10 december een 20 minu- tenverbinding krijgen met Lel den. Het ziekenhuis zal het eindpunt en vertrekpunt zijn van lijn 15 van de NZH, die in Leiden voert door het Morskwartier, langs begint bij VOORSCHOTEN - Auto- en Motor Club schoten' organiseert op terdagmiddag, 23 decei een puzzelrit, waaraan deelnemers een j houden. De rit sporthal „Cleynduin", houdersdreef te Katwijk tus sen 13.00 en 14.00 uur. Men kan zich aanmelden voor deelname in de klassen ge- routineerden, minder gerouti- neerden en beginners, hij de heer J. S. de Wit, Plaspoel- straat 20 te Leidschendam. De voor-inschrijving sluit op 18 december. het Station, de Steenstraat, Breestraat, Korevaarstraat, Le vendaal, Plantage, Zijlsingel en Lage Rijndijk. De route in Lei derdorp voert verder over de Meyelaan, M. P. Splinterlaan, Droststraat, van der Valk Bou- manweg, Acacialaan en Hoog- madeweg, waaraan het Elisa- beth-ziekenhuis is gelegen. Op de route zijn er overstap- en opstapmogelijkheden met bussen in alle richtingen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het was Sint Nicolaas gistermorgen bij het onthullen van een ko per-plastiek aan de voorgevel van de Morgensterschool in de Parelstraat in Ridderveld duide lijk aan te zien, dat hij en zijn knechten wel gewend zijn aan gevaarlijke en moeilijke kar weitjes. Met een opvallende snelheid be klom de „oude man" op uitnodi ging van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer dr. van Vliet, de ladder om vervolgens na wat rukken en trekken, het lajcen weg te sjorren waarmee het door kunstenaar Corné Rij laarsdam aangebrachte koper- plastiek werd bedekt. De kinde ren van de school en een aantal ouders woonden dit officiële ge beuren - een der laatste hande lingen van Sint Nicolaas in ons land - bij. Het hoofd van de school, de heer H. Tukker, sprak woorden van dank voor dit kunstwerk, waarin Morgen ster is verwerkt. Op de foto: Sint Nicolaas op de wat wanke le ladder die echter door zijn knechten stevig wordt vastge houden. Van Gerven favoriet vlinder^oud I.ISSE In de bedrijfsklaverjas- competitie Bollenstreek staat het Van Gerven-team met grote voorsprong aan kop. Het ziet er naar uit dat het Vlindergoud de finitief in ziji Vrijdag speelt GWB, Slaai gen Elka, Vlinder, Broi Zanten en Sik De stand luidt gespeelde Gerven 1017 984: 3. Van kens 957: 5. Draka 951; 6. Elka 951; 7. Broekhuizen 949; 8. De Vlinder 927; 9. G.W.B. 920; 10. Slaapkamercentrum 901 punten. punten; 2.Van Stein i Zanten 964; 4. Sik- ZOETERWOUDE De verwar ming van de uit 1964 daterende r.-k. kleuterschool „Hummelhof" laat veel te wensen over. De verwarming geschiedt nu door middel van één olie-gestookte kachel per lokaal. De warmte- verdeling van deze kachels is zodanig dat de temperaturen rond de kachels veel te hoog zijn terwijl de andere zijde van het lokaal nauwelijks verwarmd wordt. Naar mate de tempera tuur buiten lager is treden in de lokalen grotere temperatuurver schillen op. Plaatsing van de kachels midden in de lokalen is uit een oogpunt van onderwijs en wegens het gevaar voor de kinderen niet wenselijk. Aan de raad wordt medewerking ge vraagd om tot de aanschaffing van gevelkachels te kunnen overgaan. De Stichting Gewestelijk Orkest Zuid-Holland, die in grote en acute financiële nood verkeert krijgt een jaarlijkse subsidie te verlenen. Dat kan er mede toe bijdragen dat de salaris-uit betalingen over dë maanden no vember en december niet in ge vaar zullen komen, van 5 cent per inwoner. Dit be drag komt reeds voor op de maar de raad wordt gevraagd Herstel van de Burmaatse verlaat kost 171.600,- ZOETERWOUDE De kosten van herstel van de Burmaatse Verlaat, eerder geraamd op 99.500,-- blijken belangrijk te zijn opgelopen. De restauratie van de 300 jaar oude schutsluis welke zich bevindt naast de boerderij Weipoortseweg 32 zal nu gaan kosten 171.600,-.Beno digd is ondermeer 46 m3 eike hout a 240.-. Het verlaat dat vanaf de Wei- poortse Vliet toegang geeft tot de Burmade is met een soortge lijke verlaat in de gemeente Bleiswijk het enige overgeble vene in Rijnland en is uit een oogpunt van de geschiedenis der techniek van de waterbouwkun de van bijzondere beteke nis. Reeds in 1970 besloot de ge meenteraad 30% in de kosten van herstel bij te dragen en schikbaar. De raad wordt thans te vullen met 21.650,--. St.-Nicolaas bij de AZL LEIDSCHENDAM Bij het di- plomazwemmen van de Algeme ne Zwem Vereniging waaraan 54 kandidaten voor de A- en B- diploma's deelnamen heeft Sint Nicolaas met Zwarte Piet ken nis willen nemen van de presta ties. Het bestuur werd er dermate mee vereerd dat de Spaanse heilige werd gevraagd ook de diplo ma's uit te reiken, hetgeen de Sint, hoewel vermoeid door de enorme aankopen van de laatste weken, bereid was te doen. Sint Nicolaas reikte aan 53 deel nemers van de zwemwedstrijd het diploma uit, één kandidaat was, waarschijnlijk door de aanwezigheid van het hoge bui tenlandse gezelschap wat uit het evenwicht gebracht en moest bij het afstandzwemmen voor het A-diploma de strijd opge ven. Hoewel Sint Nicolaas oor spronkelijk van plan was ook nog een baantje te trekken heeft hij op advies van zijn medische Zwarte Piet hiervan afgezien. ZOETERWOUDE Het investe- Aanleg Burgemeester Smeetsweg ringsprogramma van de ge meente voor de jaren 1973/1977 is bijzonder ambitieus. Het wordt aangevoerd door de aan leg van de Burgemeester Smeetsweg voor 3.300.000. Voor 1973 staan verder op het „verlanglijstje": Inrichting „Het Vierde Eendje" 25.000. 2.000.000. Aanleg begraafplaats 850.000. Oprichting Sporthal Hoge Rijndijk 300.000. Uitbrei ding kantoorruimte 320.000. Riolering Hoge Riindijl 1.200.000. Aanleg tennisbanei Hoge Rijndijk 100.000. 1975 Uitbreiding sportaccommodatie Aanleg Burgemeet»=r Smeetswel Meerburg 100.000. Gnwlver- 320.000. Bpuw semi-permanen werving uitbreiding „Hoos- 'e,„k'™'ers,c,h~1 Westemdsewe I broek" 70.000. Vernieuwing 300,'l™„ ",lbre"l"'B sportve' verlichting Noordhuurt. Miening def1 450.000. en Dokter Kortmanns'raat 197g f 40.000. Benlanling industriege- uitbreidirtE riolering I bied 16.000. Aankoop gronden n,„g/Noordbuurtseweg ƒ31 in het plan Westeindseweg Bouw nieuwe basisschool aan <0 f 400.000. Ontwikkcline Plan Westeindseweg 600.000. Westeindseweg ƒ6.000.000. Rir>- 19?7 lering Zonnegaarde 140 000. Uitbreiding Sportcomplex Aanleg verbindingsweg Zuidbuurt „Haasbroek" 120.000. Bouw seweg/Dokter Kortmannstraa nieuwe basisschool Hoge Riin- 1.000.000. Aanleg verbindingJ dijk (semi permanent) 600.000. weg Weipoortseweg/Zuidbuurj I 1974 seweg 1.000.000.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4