DENKFOUT VAN EEN GENERAAL Defensiespecialist J. van Eisen hoeksteen in KVP-beleidsopbouw stad DE KUYPER Doelmatige Nederlandse defensie-inspanning nastreven De VVDM moet zich zakelijker opstellen PAGINA 3 WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT Het Nederlandse leger in de kunst: „Twee vissers en een huzaar van Willem Boreel". Ingekleurde pentekening door J. E. Marcüs (1815) LEIDEN De krijgsmacht zit in de hoek waar de slagen vallen. Zo lang dat veldsla gen zijn, is alle hoop op de strijdkrachten gevestigd; is de kruitdamp opgetrokken, dan is er de „slag" van vrij wel algemene miskenning. In zijn Ten Geleide bij de zevende aflevering van „Ar mamentaria", jaarboekje van het Nederlandse Leger en Wapenmuseum „Generaal Hoefer" te Leiden, betreurt luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, dat er geen pa rades meer worden gehouden om de paraatheid van het Hij stelt vast: „Vrijwel de eni ge plaats waar het leger zich, in verleden en heden, nog fier en waardig vertoont, is het Nederlandse Leger- en Wapenmuseum. Het jaarlijks toenemend bezoek van dui zenden, jong en oud, doet zien dat een groot deel van ons volk wel degelijk belang stelling voor ons leger heeft." Dat lijkt wat op „wishful thin king" van een generaal bui ten dienst. Want oorlogvoe ren en dus een leger en zijn bewapening is niet een doel in zichzelf. Het is een betreurenswaardige „af geleide" van de ontwikke lingsgang, die zich als ge volg van het menselijk te kort kenmerkt door vallen en opstaan. Als zodanig is het een aspect van de cultuur, samenhangend met historie, kunst en techniek. Dat be paalt de waarde van het mu seum en het belang van het toenemend bezoek. Het is een grote verdienste van „Armamentaria", dat het Het jaarboekje-1972 bevat een interessante studie over de Engelse invasie in Zeeland (1809) toen Napoleon nog als onbetwist potentaat de scep ter over Europa zwaaide. In teressant is ook een amou reus verhaal ontleend aan br even van kolonel F. M. Wagner aan zijn vrouw Dien- tje geschreven tijdens de Russische veldtocht in 1812. anschappen van het le Regiment Dragonders (1850). Aquarel door van het machinegeweer en voor de liefhebbers van beel dende kunst een rijkelijk geïllustreerd essay over het Nederlandse leger in de kunst. werkje wordt besloten met een soort „geloofsbelijdenis" van de nieuwe museum-di recteur, de heer W. Helder. Het jaarboek Armamentaria wordt kosteloos toegezonden aan de „Vrienden van het Legermuseum", die jaarlijks een donatie van minimaal 15,- betalen. Voor hun bij drage genieten deze ..vrien den" een aantal faciliteiten, waaronder gratis toegang tot het museum. Een bezoek aan het museum is overigens de toegangsprijs ruimschoots CITROENJENEVER y CITROENTJE MET SUIKER CITROENBRANDEWIJN puur natuur Tot eind december 1972 DE KUYPER PRIJSVRAAG fl. 25.000.- AAN PRIJZEN ALLE DE KUYPER A R Tl KELEN :i/n voorzien van een zegeltje. Uw slijter verstrekt U graag zonder enige verplichting de kanskaart(en) die U nodig hebt. Mnnm riiiMalllb OEGSTGEEST De KVP heeft verlicht adem kunnen halen; er is één nijpende na-verkiezingsbeslommering minder. De, enige dagen onzeikere, terugkeer in de Tweede Kamerfractie van de defensiespe cialist J. van Eisen, generaal buiten dienst, is een feit geworden. Van Eisen is in defensieopzicht een hoeksteen, die bij een beleidsop- bouw niet gemist kan worden. Het denkbeeld, dat hij missichien niet meer in 's lands vergaderzaal aan het Binnenhof aan active k politiek zou kunnen doen, heeft de gereraal b.d. geen slapeloze nachten bezorgd: „Anderen waren zenuwachtiger, heb ik geemrkt. 1 Ik heb er niet van wakker gelegen; andere interesses dan de Twee de Kamer hebben altijd nog mijn aandacht", vertelde de heer Van Eisen (56) me gisteren in zijn huis aan de Oegstgeestse Cartesius- laan, waarin hij met zijn vrouw sinds september woont. „In mei '71 kwam ik in de Kamer. Dat lidmaatschap wordt nu gecontinueerd. Daar ben ik blij om". gen veelgehoorde beschuldiging aan het adres van de KVP is geweest, dat deze partij geen defensiebeleid voerde. „Wel, dan hebben we nu dan het dui delijke pamflet dat aantoont wat we eigenlijk willen", en de brigade-generaal, die door zijn geestverwanten uit het leger (commandant 11e pantserinfan teriebrigade en later chef-staf van de le divisie „7 decem ber") is gehaald om in de poli tiek van zijn deskundige inzich ten te kunnen profiteren, wijst me op het rapport van het we tenschappelijk instituut voor de KVP, getiteld „Defensie in de jaren '70", dat in augustus j.l. het levenslicht zag. ,,De defen sie", aldus de heer Van Eisen, „blijft een moeilijk punt. Links is van mening, dat bijna alles te betalen valt uit een vermin dering van de defensie. Een erg sterk staaltje, dacht ik. Maar we kunnen er natuurlijk van alles aan doen. De KVP- fractie zat er erg mee als haar defensiespecialist was uitgeval len, want ik zat op de wip. Ik vind het nu gewoon fijn, dat ik op zakelijke gronden aan de de fensiedebatten zal kunnen mee werken". De heer Van Eisen weet uit erva ring wat bezuinigen is. Zijn laatste functie was commandant van alle opleidingen van de Landmacht. Hij heeft daarbij een reorganisatie doorgevoerd, waardoor alle inspecties werden samengevoegd en een aantal staven werd opgeheven, zodat nu al bezuinigd is voor 11 pet. van de 22.000 functies, die tot 20.000 zijn teruggelopen. „Het gaat ons om de doelmatigheid van de Nederlandse defensie-in spanning op zich, binnen de Navo. Er kunnen echt wel min der staven en staafjes zijn. Elk land probeert thans van alles te doen, alsof de soevereiniteit van de 14 Navolanden af zou hangen van het feit, dat ieder van hen ook alle taken van de drie krijgsmachtdelen uit moet voe ren. Internationaal zou ik tot uitwisseling van taken willen komen, waardoor meer waar voor hetzelfdè geld verkregen zou worden". De generaal b.d. wil daarmee niet zeggen: hef onze luchtmacht op, maar draag bijvoorbeeld de lange-af- standsbombardementstaak voor lopig aan een ander land over. Leg meer nadruk op andere ta ken. „Nederland doet nu alles, zelfs het luchttransport (squa dron)". Het gevolg zou volgens de heer man personeel: zes meisjes en zes jongens met haarnetjes. Idioot, dat dat zo'n rel kan zijn". Met inspraak van de dienst plichtigen, in gezamenlijk over leg, moeten criteria kunnen worden vastgesteld. Van Eisen meent, dat in het georganiseerd overleg de VVDM moet worden Lang haar Dat lange haar zit de heer Van Eisen niet dwars. „Ik vind het heel erg, dat aan zo iets onbe langrijks zoveel energie verlo- iets dat niets te maken heeft met de inzet. Wat ik graag zou bereiken is een zekere mati ging, maar dan uit zichzelf. Dat moeten de jongens inzien. Op een bepaalde telefooncentrale 12 betrokken. Hi j en Wieldraaier van de PvdA hebben daartoe al bij minister De Koster bemid deld. „Ik hoop, dat ze zich wat zakelijker zullen gaan opstel len". Oud-Oegstgeestenaar Kamerlid J. van Eisen, die als overbuurman het PvdA-enfant terrible Van Belle heeft ,(„lk kan best met hem opschieten"), is een oud-Oegstgeestenaar. Be gin van de oorlog woonde hij op de oude pastorie - nu jeugdhuis - waar een spionagecentrum was gevestigd. Onder de ogen van de Duitsers. „Twintig gulden huur per maand. Die gingen naar pastoor Looyards. De Duit sers zaten naast ons in het Pa tronaatsgebouw. We seinden ge gevens over troepenbewegingen, munitieschepen in het Noordzee kanaal en nog meer van dat door naar Engeland. Het Eng land Spiel, u kent dat wel. In 1942 werden we opgerold. Ik kwam in het Scheveningse Oranjehotel en vandaaruit in Sachsenhausen. In '45 ging ik meteen door naar Indië voor drie jaar. Na tien jaar huwelijk was ik net 100 dagen thuis ge weest". Leiden is voor het gekozen KVP- kamerlid ook niet onbekend. Twee broers waren er school hoofd één van de Boommarkt- school, de ander is nog hoofd van de Woonwagenschool aan de Haarlemmertrekvaart. „Ik voel me hier helemaal thuis. Ik woonde in Leiderdorp, later in het Kooipark en op de Garen- markt. Na de KMA zat ik op 5 plaatsen in Oegstgeest. Bij de oprichting van de St.-Jozefkerk was mijn vader daar kerkmees ter en ik heb in de derde klas de verhuizing van het Bonaven- turalyceum van de Zeevaart- zoon van tandarts Vreeburg een fietstocht naar Venetië. Artike len schrijvend in de Leidse Cou rant trokken we zo met het sta len ros Europa in. Het ging nota bene om een weddenschap van één gulden. We kwamen te laat terug op het Bona, maar we hebben het goedgemaakt met het houden van lezingen". Leidse raad ren gaat. Er zijn „luizen-tele grammen" met ministers uitge wisseld: „luizenplaag bedwon gen De socialistische West- duitse regering heeft 't haar be knot; de Fransen ergeren zich aan het lange haar van de Bei gen. Of we zijn in Nederland fout, of we accepteren dit als school naar de Mariënpoelstraat meegemaakt. We begonnen die school met 30 leerlingen. Een prachtig initiatief van pastoor Bekkers destijds. Ik ben ook nog free lance-journalist ge weest. In '37 maakte ik met de tegenwoordige LTB-verzekerin- gendirecteur Van Ommen en de de Leidse gemeenteraad hoort, doet hem hopen, dat de Tweede Kamer zo niet zal worden. „Lei den is een slechte zaak. De wij ze waarop daar gedreven wordt, komt niet best over. Waarom zijn Portheine en juffrouw Kap- peijne v.d. Coppello ermee op gehouden? Ze wilden toch iets goeds voor Leiden, maar ze hadden er de balen van. Je moet op een gegeven moment uit je partijschoenen kunnen stappen, dat geldt voor ieder een, wie je ook bent. Met z'n al len moet je de mouwen kunnen opstropen om te trachten van deze artikel 12-gemeente weer baas in eigen huis te worden". Van de nieuwe katholieke partij, de RKPN, vindt do heer Van Eisen het jammer, dat men niet de moed heeft opgebracht zijn mening duidelijk te maken bin nen de KVP. „Nu zit er een eenzame figuur in de Kamer. Hun ongetwijfeld overwogen ge dachten hadden ze met kracht van argumenten in onze werk groepen moeten inbrengen om de meningsvorming vruchtbaar te kunnen beïnvloeden. Door de KVP zwakker te maken bestaat nu het gevaar, dat er iets komt op abortusgebied dat ze hele maal niet wensen en dat ze had den willen tegenhouden. Een heid is een vereiste, juist ook in moeilijke tijden". Eenheidspartij Heeft nakaarten zin? In elk geval is naar het inzicht van Van Ei sen de KVP als eenheidspartij op brede basis met duidelijk ge noeg overgekomen, of spreekt deze verschijning niet meer aan. „Het slaat niet aan als je zegt: ik wil voor het totaal iets uitvoeren, voor de onvolkomen groepen iets meer doen dan voor du rest, maar daarbij niet meteen het hele gebouw afbre ken ten gunste van één van die groeperingen omdat het op de lange duur ook die groeperingen niet dient. Allen zijn we afhan kelijk van elkaar. De midden stander heeft de hoogleraar no dig en de arbeider degene die investeert. Mèt elkaar doen, dat willen wij als KVP". „Ik dacht, dat In Nederland be hoefte Is aan een grote cen trumpartij, zonder de christelij ke beginselen te Isoleren. Met de tweedeling links cn rechts is ons land niet gebaat; de dingen zijn niet alleen zwart en wit". KVP-er Van Eisen gunt tenslot te Nederland een regering die het vier jaar uithoudt; „Dat is het minimum om welke plan nen dan ook uit te voeren. Maar dat zie Ik niet direct zitten op dit moment. Het is de moeite waard om in een rustige sfeer, snel maar niet gehaast, eraan te werken. Went een oplossing waarin zit, dat we over 6 maan den weer naar de stembus moe ten, vind ik onjuist. De oplos sing moet nu vanuit een gede gen bespreking afgepeild wor den". Ton Pieters LEIDEN In een markt- kraampje op de hoek van Burchtstceg en Nieuwstraat zal Amnesty International op zaterdag 16 december kerst kaarter verkopen. Men kan de kaarten zenden naar een gevangene die om louter po litieke redenen werd ver volgd maar ook naar vrien den en bekenden die in vrij heid leven. LF.IDEN „De Natuur vriend", Leidse vereniging van aquarium en terrarium- houders, houdt dinsdag avond, 12 december, een bij eenkomst in de „Adler"-can- tine aan de Roosevelt- 9traat. De avond wordt ge wijd aan de recente „huis keuring", die door de heer Vlasblom werd verricht. De bijeenkomst begint om acht Defensie-specialist Van Eisen (rechts) in gesprek met de demissionaire minister De Koster Van Eisen kunnen zijn, dat om maar eens wat te noemen Nederland met één vliegtuig type zou kunnen volstaan". Naar onze mening zouden deze dingen kunnen gebeuren né Na- vo-overleg en niet eenzijdig be slissen zonder meer. Dat is ons verschil met de PvdA. We zijn trouwe gesprekspartners". Drie punten Het KVP-defensiebeleid houdt zich bezig met drie punten: het ge ven van een betere aansluiting van de krijgsmacht bij de Ne derlandse maatschappij als ge heel; een grotere doelmatigheid binnen de strijdkrachten; een efficiënter uitwisseling van ta ken binnen de Navo". Dat zijn zaken waar ik me voor 100 voor wil inzetten. Men kent mijn ideeën over het een en an- der. Bas de Gaay Fortman, de winnaar van vorige week, is bij mij eerste luitenant bij de stoot troepen geweest in Ermelo. Dat was in 1962. Nu geeft-ie toe, dat ik toen al geavanceerde ideeën had over de plaats van de dienstplichtigen in het totaal van de militaire gemeenschap". Dan hebben we daar het optreden van de vereniging die zich zegt in te zetten voor de dienstplich tige militairen, de VVDM. Ook de ex-generaal vindt, dat deze mensen recht hebben op een vakvereniging. „Maar dan moet het ook een echte vakvereniging worden; niet te veel met mod der spuiten". Elk jaar het zijn immers dienstplichtigen komen er nieuwe leden, de „oude" gaan weer weg. Elk jaar ook is er een nieuw hoofd bestuur. Iedere voorzitter wil iets nieuws bereiken: lange ha ren, geen reveille, geen eet-ver- plichting, de burgerkleding. La ten ze de zaken meer gedegen aanpakken. Een 5-jarenplan of zo. Dan kan er iets worden be reikt".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3