CENTRALE VERWARMING SHOW Vaticaan hoopt op verbetering in Oeganda Advertenties op deze pagina vallen hoegenaamd niet op. telefoontjes Korte metten Kritiek op agenda Duitse synode Meer aandacht in Frankrijk voor ontwikkelingshulp Bisschoppen van Paraguay wijzen hulp Amerikaanse katholieken af Egyptische christenen willen gelijke rechten Vctfl, V 'Z 01710-22244 r n De beslissing van president Amin van Oeganda vijfentwin tig missionarissen het land uit te zetten wordt door het Vati- kaan „diep betreurd". Dit is via de Vatikaanse radio be kendgemaakt. De kerkelijke autoriteiten in Rome hopen op een „gunstige opheldering van de situatie waardoor het moge lijk wordt dat de overblijvende missionarissen hun werk in alle rust kunnen voortzetten". Het Vatikaan kwam met zijn radiocommentaar toen acht van de uitgewezen missionaris sen - allen Italianen - op het vliegveld van Rome aankwa men. Zij vertelden verslagge vers dat in de komende dagen het vertrek uit Oeganda van de resterende uitgewezen mis sionarissen kan worden ver wacht. Onder hen bevinden zich Britten. Fransen en Cana dezen, allen Witte Paters. Eerder was in Kampala verno men dat de pauselijke verte genwoordiger in Oeganda, mgr. Belotti, een brief van paus Paulus aan president Amin had overhandigd. De paus verklaarde hierin dat „de methode van de vriendschap pelijke contacten moet worden gehandhaafd" als zich proble men zouden voordoen tussen Oeganda en de katholieke kerk. Amin heeft de pro-nuntius ge zegd blij te zijn met de inhoud van de brief en pauselijke raad altijd waardevol te ach ten. Op verzoek van Belotti stond hij toe dat vier nonnen uit de groep van vijfentwintig die uitgewezen werd het land niet behoeven te verlaten. President Amin van Oeganda Ongeveer vijfentwintighon derd getuigen van Jehova heb ben op een congres in België een resolutie aangenomen, waarin de gewelddaden be treurd worden, die in de repu bliek Malawi worden begaan. Volgens twee Jehova's getui gen uit Zuid-Afrika, die op het congres aanwezig waren zijn er de laatste tijd 18.500 vluch telingen vanuit Malawi in Zambia aangekomen. Utrecht is per 1 december prof. dr. J. A. de Grijs be noemd tot buitengewoon hoog leraar in de systematische theologie en de geschiedenis van de katholieke theologie. Voor de leerstoel canoniek recht is prof. dr. A. H. Eysink benoemd. Voor het bijzonder lectoraat toepassing van de sy stematische theologie is dr. R. van Kessel benoemd. Dezer dagen hebben de he ren H. A. Leijendekker en W. J. Vos, ambtenaren van het ministerie van CRM de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouwencomplex van het vor mingscentrum Den Alerdinck te Laag-Zuthem bij Zwolle. De nieuwbouw omvat twee cursus gebouwen, een dienstengebouw en een gebouw met zes zelf standige woonruimten voor in wonend personeel. Per jaar ne men ongeveer vijfduizend cur sisten deel aan vormingsbij eenkomsten op Den Alerdinck. De Vaticaanse voorlichtings dienst heeft de berichten tegen gesproken, dat paus PauluS van plan zou zijn volgend jaar bekende Maria-bedevaarts- plaatsen in Polen, Zwitserland en Frankrijk te bezoeken. Vol gens het Italiaanse weekblad Mondo zou de paus in 1973 naar Tschentochau, Einsiedeln en Lourdes. In Oostenrijk wordt van af begin volgend jaar een nieuw katholiek tijdschrift uit gegeven onder de titel „Multi media". Het weekblad zal zich vooral richten op de bespreking van films, televisieprogram ma's, radio, grammofoonpla ten, perspublikaties en boeken. Ook de wetenschap en pedago gie van de massamedia komen Onduide lijkheid over kerk in Somalië Het in Nairobi verschijnende maandblad „Catholic Mirror" dat wordt uitgegeven door de paters van de H. Geest, heeft dezer dagen gemeld dat alle katholieke missieposten in So malië zijn gesloten. Alle mis sionarissen, priesters en zus ters in de hoofdstad Mogadis- joe zijn volgens het blad in Volgens „Catholic Mirror" zou met het optreden tegen de geestelijken kort na de revolu tionaire jaarfeesten in oktober begonnen zijn. Tot nu toe was er van dit optreden niets be kend geworden. De ambassade van Somalië in Nairobi heeft verklaard dat er niets van dit bericht juist is. „Somalië", zo zegt de woord voerder van de ambassade, „garandeert de godsdienstvrij heid, alhoewel enige hospitalen en scholen van de missies on der regeringstoezicht zijn ge plaatst. In Somalië genieten de katholieken onbeperkte vrij heid". Het bestuur van de diocesane pastorale raad van het aarts bisdom Bamberg is het er niet mee eens dat sociale, charita tieve en maatschappelijk-poli- tieke thema's niet in behande ling kunnen komen op de ko mende zitting van de katholie ke Duitse synode die begin vol gend jaar in Wlirzburg zal worden gehouden. De diocesane pastorale raad van Bamberg is van mening dat uit de enquête, die met het oog op de synode onder Duitse katholieken gehouden is, duide lijk blijkt dat de katholieken juist verwachten dat dergelijke onderwerpen behandeld zullen worden. „Afzien van een dis cussie over dergelijke zaken, moet bijzonder teleurstellend zijn voor aldiegenen, die al op die terreinen werkzaam zijn", aldus de raad. De Franse katholieke organisatie voor ontwikkelingshulp „Tegen de honger en voor ontwikkeling" zal in de toekomst ook gaan werken aan de bewustwording rond alle problematieken van ontwikkelingshulp in eigen land. Tot nu toe richtte de organisa tie zich vooral op concrete hulpacties. In de nieuwe opzet zullen alle organisaties in Frankrijk, die zich solidair weten met de Derde Wereld, samen gaan werken. Vol gend jaar wil men het idee gaan lanceren te komen tot het in stellen van een permanente vrijwillige bijdrage voor de ontwik keling van de wereld. Een dergelijke bijdrage, zo meent men, kan alvast inspelen op een toekomstige wereldsolidariteitsbelas- ting. Op het programma van volgend jaar staan 285 projecten, waar van de protestantse caritasbeweging Cimade er zevenentwintig voor haar rekening zal nemen. Aan politieke partijen zal men voor de komende verkiezingen openlijk vragen, wat zij con creet aan ontwikkelingshulp denken te gaan doen. Jeugd in Zaire onder toezicht volks beweging Alle confessionele jeugdorgani saties in Zaire hebben plaats moeten maken voor jongeren- groeperingen, die georgani seerd zijn door de revolutionai re volksbeweging. Het besluit daartoe is dezer dagen door generaal Moboetoe genomen. De revolutionaire volksbewe ging, de eenheidspartij van Zaire, zegt dat het land een wereldlijke staat is en dat de jeugd één en onverdeeld moet zijn. Om de jongeren bekend te maken met de voorschrif ten, de wetten en het gezag van het land, dienen ze geor ganiseerd te zijn binnen de jeugdafdeling van de eenheids partij. De bisschoppen van Paraguay stellen geen prijs meer op hulp van de katholieke hulporganisatie uit de Verenigde Staten, the Catholic Relief Service (CRS). Het hulpprogram wordt medio 1973 stopgezet. Belangrijkste reden voor het besluit is dat de CRS heeft samengewerkt met het dictatoriale bewind vun presi dent Alfredo Stroessner. De bisschoppen vao Paraguay zijn van mening dat het hulppro gramma van de CRS door de dictatoriale regering wordt ge bruikt om de kerk van Paraguay zelf in discrediet te brengen. De regering verklaarde onlangs dat de kerken uit Noord Ameri ka tolerant en vol begrip zijn en dat er zo gemakkelijk mee sa mengewerkt kan worden. Dit in tegenstelling tot de verhouding tussen kerk en staat in Paraguay, die op dit moment beneden peil is. De bisschoppen vinden de hulp van CRS ook te paternalistisch, want men verhindert volgens de bisschoppen bij de mensen die geholpen worden, iedere mogelijkheid tot het ontplooien van ei gen initiatief. Aanvankelijk hebben de bisschoppen van Paraguay nog willen afwachten, maar nu duidelijk is geworden dat de verhoudingen met de regering van Stroessner alleen maar verslechteren, heeft men deze afwachtende houding opgegeven. Waar twee vechten, hebben twee schuld. Dit is kort samengevat de uitspraak van een parlementaire enquête-commissie over de hoog opgelopen onlusten tussen Kopten en Islamieten In Egypte. Fanatieke Islamieten hebben de afgelopen maanden enkele Kop- tlsche kerken in brand gestoken. Bovendien komt de christelijke minderheid altijd nog zes mil joen Kopten en een zesde van de totale bevolking zelden In aanmerking voor belangrijke posten en wordt ervan verdacht te heulen met het Zionisme. Ten onrechte wordt volgens de Kopten getwijfeld aan hun Vaderlandsliefde. Vooral de nieuwe patriarch, mgr. Chenouda IV, die 31 oktober werd gekozen, heeft het zelfbewustzijn van de christenen sterk bevorderd. Hij heeft een enorme aanhang onder de jeugd, die warm loopt voor de door de patriarch gepreekte religieuze ver nieuwing. De egyptische regering schijnt enige moeite te hebben met de vastberaden patriarch, die herhaaldelijk voor de Kopten gelijke rechten heeft opgeëist en verder President Sadat gevraagd zou hebben om een eigen Koptische universiteit naast de beroemde islamitische El Azhar-universiteit van Cairo. Vermoedelijk om mgr. Chenouda wat in te tomen, mag hij niet langer zijn wekelijkse kolom publiceren in het regeringsgezinde dagblad „Al Goumhouriya". Vorige maand heeft de koptische sy node op een extra vergadering meer rechtszekerheid geëist. 2,37 PER PLAATSING voor de eerste 30 woorden (niet groter dan 12 letters) IEDER WOORD MEER 13 ct. f Exclusief 4% B.T.W. Indien Uw tekst geplaatst wordt op 3 achtereenvolgende dagen: SLECHTS 2 x BETALEN op 6 achtereenvolgende dagen: SLECHTS 3 x BETALEN U kunt Uw „TELEFOONTJE" opgeven een dag voor plaalsing. Voor plaatsing op zaterdag uiterlijk tot vrijdagmiddag Ook 's winters wonen bij een zomerse temperatuur! Hoe? Kijk en luister donderdag a.s. op de LEIDEN Overtuig uzelf van het comfort van centrale verwarming, van de kosten die best meevallen, de snelle montage, zonder breekwerk, en de unieke Cévé-service! Kom a.s. donderdag (van 10-21 uur) naar onze show en neem uw vragen mee! Kunt u niet komen? Geen nood; stuur dan deze bon aan Cévé, Postbus 366, Leiden, en u ontvangt van ons alle informatie inzake Cévé-centrale verwarming. plaats. Dit was een advertentie. Dank u. Fen publikalie van het Centraal Bureau voor Courantenpublkil

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15